חיטטתי קצת בגוגל

• פותח הנושא FMW
  • פורסם בתאריך

FMW

New member
חיטטתי קצת בגוגל

וראיתי אופני דהון במצמן ב1300,
עכשיו השילדה עשויה מברזל (STEEL)
אבל דיברתי בירושלים עם מוכר בחנות אופניים, והוא אמר שברזל זה חיסרון מאוד גדול, והוא היה לוקח או את הXDS או את הדהון ב1800 ש"ח....

הדגם הבא
[URL]http://www.matzman-merutz.co.il/ArticleID_3910[/URL]

גם הGIANT (וכן זו שגיאת כתיב..)
עשוי מברזל,
השאלה האם זה כ"כ נורא, ואפשר להסתפק בXDS?
למה זה כל כך קריטי?
תודה תודה

oren_hershco

New member
בדגם הזול של דאהון (ועוד מותגים)

משתמשים בפלדה פשוטה כדי לחסוך עלויות, ולאפשר מחיר נמוך יותר לצרכן.

יש גם סגסוגות פלדה טובות יותר, אבל הן יקרות יותר.

ההבדלים העיקריים לעומת שלדת אלומיניום: שלדת הפלדה כבדה יותר, ומחלידה כאשר הצבע נפגע (וגם מבפנים, היכן שאין צבע)

אם אתה נועל את האופניים בחוץ, ולא מתכוון לסחוב אותם במדרגות, כנראה שעדיף ללכת על הדגם הזול יותר. אם אתה לוקח אותם איתך לכל מקום, והמשקל הקל יעזור לך (בגלל סחיבה במדרגות או רכיבה באזור לא מישורי) שווה ללכת על הדגם הקל יותר.

אתה בכלל צריך אופניים מתקפלים? היתרון היחיד שלהם הוא בקיפול. כשהם פתוחים הם נוסעים פחות טוב מאופניים בגודל "מלא".

FMW

New member
עלתה בי מחשבה אחרת, -אופניים רגילים-

אגב אני בחורה:)
&nbsp
אני לומדת בצפון, והבית של ההורים בירושלים, ואני נוסעת די הרבה מפה לשם,
לכן חשבתי על מתקפלים,
עלתה בי מחשבה אחרת, אולי ארכוש שני זוגות אופניים, יד שניה, וזוג אחד יהיה לי פה וזוג שני יהיה לי פה, וכך אולי אוכל במחיר סביר לרכוש אופניים טובות?
עדיף?
השאלה איך בוחרים אופניים רגילים יד שניה, איזו חברה איזה דגם, ואיך יודעים שהאופניים באמת טובים?

חוריפיש

New member
הערה קצרה

בערב אשתדל לענות על שאר השאלות שלך, אבל את יודעת שאפשר להעלות אופניים רגילים לאוטובוסים בין עירוניים? הם נכנסים לתא המטען של האוטובוס (על בסיס מקום פנוי) ללא תוספת תשלום.
אופניים מתקפלים זה יתרון רק באוטובוסים עירוניים.

FMW

New member
כן, אני יודעת

אבל המחשבה היתה שהרבה פעמים לא יהיה לי כח לנסוע לתחנה המרכזית באופניים.. אבל כנראה שאלך על אופניים רגילים וזהו, ומקסימום אני אקנה עוד זוג משומש לצפון...
&nbsp
אז אני ממתינה לתשובותיך המלאות לגבי בחירת האופניים הנכונים :)

oren_hershco

New member
לצורך שימוש בתחבורה ציבורית מתקפלים באמת עדיפים

מה שכן, הם לא כל כך מתקפלים כמו שאת חושבת. רוב הדגמים המתקפלים, עם גלגלי 20", הופכים לאביזר גדול יחסית, עם כל מיני חלקים בולטים, לאחר הקיפול. זה קטן יותר מאשר לפני הקיפול, אבל לא קטן כמו שהיית רוצה.

אם את מתכננת להשאיר אופניים נעולים בחוץ, הם צריכים להיות ממש ג'אנק כדי לא להיגנב, ולכן מתקפלים שהולכים איתם יכולים להיות רעיון טוב בכל זאת.

יש דגם של דאהון עם גלגלי 16", שמתקפל לגודל קצת מוצלח יותר.

והכי טובים בנושא הקיפול הם כמובן ה Brompton, אבל זו ליגה אחרת לגמרי של מחיר.

FMW

New member
חשבתי על זה שזה יהיה מסורבל

להסחב איתן ולכן חשבתי פשוט לקנות שני זוגות של אופניים..
יד שניה..
&nbsp
אבל עכשיו אין לי מושג איך לבחור אופניים, ואיך לדעת שהאופניים יד שניה כדאיות לקניה, כשאגיע לסיטואציה של רכישה..
&nbsp
ובכלל אין לי מושג מה אני צריכה.
&nbsp
השימושים שלי כנראה יהיו בעיקר ספורטיביים, אני רוצה לעשות כושר על האופניים, ייתכן ואסע גם ממקום למקום לקניות, חברים וכו', וכמובן שאני זקוקה לאופניים שעמידות בפני עליות (ירושלים והצפון)
&nbsp
אשמח לעזרה בבחירה

MrRoadRunner

New member
לאופניים שחונים בחוץ יש שרידות נמוכה במיוחד

בתחנות רכבת\תחנה מרכזית.
ממליץ על מתקפלים יד שניה. יש הרבה בלוחות השונים. תקני זולים (עד 500) ואם תראי כי טוב תחליטי הלאה...

susita7

New member
אופניים עמידות בפני עליות. אהבתי..

תקני אופני הרים יד שניה. אין הרבה משמעות למותגים ברמת המחיר שאת רוצה להשקיע. תעשי סיבוב תראי שנוח לך ותקני.
בהצלחה!

FMW

New member
קראתי כל מיני מדריכים

וכתבו שכדאי לשים לב לכל מיני דברים, למשל גודל שילדה (XL M....)
השאלה אם זה באמת קריטי..
והאם כדאי בכלל לרכוש רק אופני נשים או גם אופניים רגילים זה בסדר

oren_hershco

New member
מידה היא אכן קריטית

מצד שני - במתקפלים היא לא קיימת... כמו שחבר שלי אומר : one size fits most

הפתרון במקרה שלך הוא ללכת לחנות טובה, לתאר לה את הצרכים שלך ולראות מה הם מציעים. להתחיל לשקלל את כל הפרמטריםדרך קריאה בפורומים זה קצת מייגע. אם את בתל אביב, סלאלום ברחוב החשמונאים היא מקום טוב להתחיל.
כל מיני יד שניה מעניינים ומשופצים אולי תמצאי ב"גורדון בנט" או ב OneBikeStudio.

FMW

New member
כמו שכתבתי- החלטתי לא ללכת על מתקפלים

ואני מירושלים, אז אני מחפשת באתרים כמו יד 2 ובפייסבוק..
&nbsp
עדיף ללכת לחנות?

FMW

New member
ואיך זה הולך מבחינת מידות?

איך יודעים איזו מידה של אופניים אני צריכה?

חוריפיש

New member
כמה דברים

הזכרת דרך לתחנה המרכזית וכו'. מה המרחקים המדוברים? בכלל, באילו מרחקי רכיבה מדובר?

קצת קשה לי לענות לגבי ירושלים כי אני לא מכיר, אבל העליות עשויות להיות קשות, במיוחד אם את לא בכושר. מצד שני, תכנסי לכושר מהר מאוד אם תרכבי בעליות, אפילו מרחקים קצרים יחסית.

אני מציע שתסתובבי קצת בחנויות ותראי מה יש, מה המחירים. תרכבי על כמה זוגות אופניים מסוגים שונים ותראי איזה סגנון מתאים לך. לא בטוח שאופני הרים זה הפתרון כאן, אולי אופני עיר (מהסוג ה"איטי" או מהסוג הספורטיבי יותר) מתאימים יותר. מאוד יכול להיות שבתקציב שלך (כ-1000 ש"ח) תהיי מאוד מוגבלת.

לא בטוח שהייתי ממליץ אופניים יד שנייה כאופניים ראשונים. אפשר למצוא ממש מציאות ביד שנייה (קניתי לא מזמן אופני כביש טובים בכ-1600 ש"ח), אבל צריך לדעת מה מחפשים ומה קונים, וזה אין לאדם בלי נסיון.

לגבי נראות בכביש, ששאלת באחת ההודעות: אני רוכב מדי פעם בלילה ורוב הזמן ביום. אני תמיד עם בגדי רכיבה, כשאני משתדל שהם יהיו בצבע בהיר (חולצה צהובה בד"כ). בנוסף, תאורה: יש לי נצנץ אחורי חזק ופנס קדמי חזק. נצנץ אחורי מאוד עוזר בנראות גם באור יום. פעמים רבות אני נוסע באוטו לאיזור שבו אני רוכב בשבת בבוקר, ובדרך חולף על פני רוכבי אופניים. אלו עם הנצנץ האחורי דולק נראים ממרחק רב ובולטים מאוד בכביש (מרחק של כקילומטר), לעומת אלו בלי תאורה נבלעים ברקע, עד למרחק קצר יותר. כמובן שנהג נורמלי יבחין גם בהם בקלות, אבל הנראות של הנצנץ היא משמעותית. ואני לא מדבר על אלו שמוכרים ב-30 ש"ח כברירת מחדל. אפשר לקנות נצנץ טוב בכ-150 ש"ח (הזמנה מחו"ל).

לא ראיתי אם ענית על כך, אבל האם האופניים יחכו לך בחוץ או שיש לך אפשרות להכניס אותם לתוך מבנה?

FMW

New member
תשובות

יכול להיות שכדאי לי להשקיע את הכסף בחדשים רגילים, אם כבר קונים שיהיה לכמה שנים.. אלא אם כן אני אתאהב לגמרי ברכיבה.....
התחנה המרכזית מהבית בירושלים זה 4.4 ק"מ (לפי גוגל)
&nbsp
קראתי מעט על אופני עיר והרים, והיה כתוב שלא מומלץ לרכב על אופני הרים לאורך זמן בעיר, אבל מה עושים אם רוכבים גם בעיר על אספלט, וגם על שטח לא מרוצף? האם אופני עיר יעמדו בזה?
מבחינת מחיר, האם אופני עיר זולים יותר? (מבחינת תמורה לעומת אופני הרים באותו מחיר..)
לגבי אחסון האופניים, בירושלים אני בטוח אוכל לשים אותם מתחת לגגון, אבל אני לא בטוחה שאוכל להכניס אותן ממש לתוך המבנה... אולי כן. בצפון אני עדיין לא יודעת איפה אגור, אז אין לי תשובה..
&nbsp
אגב,
אני מודה לך על התשובות המפורטות וההתייחסות לפרטים הקטנים.

FMW

New member
אגב

כמה אתה חושב שצריך להיות סכום הפתיחה לרכישת אופניים סבירות?
אפילו אם אני חורגת מהאלף

steiff

New member
מידות

תלוי בגובה, אורך הרגלים, הטורסו והרגליים.

מדידה בסיסית היא כזו:

1. גובה האוכף צריך להיות כך שכאשר הפדל בנקודה הרחוקה ביותר (לא ישר למטה אלא בהמשך הקו של צינור האוכף) הרגל כמעט ישרה אבל הברך לא נעולה. את הגובה משנים באמצעות הכנסה והוצאה של מוט האוכף בתוך צינור האוכף. במרבית האופניים הנעילה של המוט במקומו מתבצעת באמצעות חבק עם זרוע ״שחרור מהיר״. בחלקם נדרש לשם כך שימוש במפתח אלן (משושה).
2. מיקומו האופקי של האוכף צריך להיות כך שכאשר הפדל מופנה לפנים (מקביל לקרקע) החלק הקדמי של הברך נמצא בדיוק מעל אמצע הפדל. את המיקום הזה משנים באמצעות הזזת מסילות האוכף על מוט האוכף (מצריך שחרור של החיבור בין האוכף למוט באמצעות ברגי אלן).
3. מרחק הכידון מן האוכף ואורך ה״סטם״ (הצינור שמחבר בין הכידון לציר המזלג) צריך להיות כך שכאשר את בתנוחת רכיבה רגילה ומביטה על ציר הגלגל הקדמי - הוא צריך להיות בערך באמצע ה״סטם״. במידה והוא נמצא במקום אחר- המידה לא מתאימה.

FMW

New member
טוב, כמה אופניים שעלו ברשת יד שניה- עזרה

1. אופני specialized hardrock מלפני ארבע שנים בערך, נסעו עליהם פעם אחת המחיר- 600 ש"ח
&nbsp
2. אופני iron horse maverick 3.2 בני 4-5 שנים ב650 ש"ח ישבו במחסן רוב הזמן
&nbsp
3. אופני GT היו בשימוש שנתיים ב750
&nbsp
המלצות? תובנות?
&nbsp

חוריפיש

New member
העניין ביד שנייה הוא כזה

אם אלו אופניים ששכבו הרבה זמן ללא תנועה וללא תחזוקה, עשויה להיות חלודה בחלקים. גם אם לא, יתכן ותדרש תחזוקה. הבעיה היא שלא בטוח שתדעי על כך, אלא אם יש לך נסיון. איך תדעי אם הבלמים מתפקדים כיאות? ההילוכים? הצמיגים שחוקים יתר על המידה? יש דברים שהם רק עניין של נוחות, חלק כסף (תיקונים שתגלי שצריך לאחר זמן), אבל אחרים עשויים להיות בעייה בטיחותית.

במלים אחרות, חלק גדול מהמגיבים כאן הם רוכבים מנוסים שעבורם הסיכון בקנייה יד שנייה הוא קטן, ולכן זו קנייה מאוד משתלמת. לא בטוח שזה כך לכל אחד.

למעלה