לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
84748,474 עוקבים אודות עסקים

פורום יהודי עיראק

ברוכים הבאים לפורום יהודי עיראק. זה המקום שבו אנחנו,יהודי עיראק, נוכלו להפגש ולדבר על הנושאים שמעניינים רק אותנו. הפורום פתוח ליהודי עיראק בארץ ובחו"ל וניתן לכתוב בו בעברית, באנגלית ובערבית. בפורום תוכלו לדבר על שלל נושאים, החל מהעלאת זיכרונות, שורשים משפחתיים ועד לדיונים על הרכוש היהודי בעירק. אתם מוזמנים לכתוב בפורום אודות אירועים וכנסים המתקיימים בארץ ובחו"ל. בנוסף לכך, אם קראתם מאמר או ספר הקשור ביהודי עיראק אתם מוזמנים לספר אודותיו בפורום. אני מקווה שפורום זה יהיה כלי שבאמצעותו יהודי עיראק מכל העולם יוכלו להפגש ולחדש קשרי ילדות. אתם מוזמנים לפנות אלי בכל נושא, הצעה או בעיה באימייל.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום יהודי עיראק

ברוכים הבאים לפורום יהודי עיראק. זה המקום שבו אנחנו,יהודי עיראק, נוכלו להפגש ולדבר על הנושאים שמעניינים רק אותנו. הפורום פתוח ליהודי עיראק בארץ ובחו"ל וניתן לכתוב בו בעברית, באנגלית ובערבית. בפורום תוכלו לדבר על שלל נושאים, החל מהעלאת זיכרונות, שורשים משפחתיים ועד לדיונים על הרכוש היהודי בעירק. אתם מוזמנים לכתוב בפורום אודות אירועים וכנסים המתקיימים בארץ ובחו"ל. בנוסף לכך, אם קראתם מאמר או ספר הקשור ביהודי עיראק אתם מוזמנים לספר אודותיו בפורום. אני מקווה שפורום זה יהיה כלי שבאמצעותו יהודי עיראק מכל העולם יוכלו להפגש ולחדש קשרי ילדות. אתם מוזמנים לפנות אלי בכל נושא, הצעה או בעיה באימייל.

לצפיה ב-'קברו של הצדיק שיך יצחק'
קברו של הצדיק שיך יצחק
<< ההודעה הנוכחית
02/12/2012 | 12:28
48
244
a

קברו של הצדיק "שיך יצחק גאון"

אחד הקברים שיהודי בבל נהגו לפקוד, כמעט מדי יום, הוא של הצדיק "הרב יצחק גאון" (המוסלמים מכנים אותו 'שיך'). הוא נפטר בשנת 688 לספירה ונקבר בבית- הכנסת הקרוי על שמו. בית-הכנסת נמצא ברובע היהודי הישן של בגדאד, באמצע שוק "חנוני" המפורסם, והיו לו שני פתחים, פתח אחד לשוק והשני מוביל לשכונת מגורים. הרב נתמנה, בשנת 656 לספירה, לעמוד בראש ישיבת "פירוז שבור" בבבל, בתקופת המעבר בין 'הסבוראים' לבין 'הגאונים'. הישיבה התקיימה מספר דורות כישיבה השלישית בבבל, במקביל לישיבות "פומפדיתא" ו"סורא". הרב יצחק גאון היה ראש הישיבה האחרון ב"פירוז שבור", עיר גדולה בבבל הסמוכה לנהרדעא, שבתלמוד נודעת בשם "בי-שבור" (1).
בעת כיבוש בבל בידי המוסלמים, מידי האימפריה הסאסאנית, בראשות החליף עלי אבן אבי-טאלב (علي بن ابي طالب) בשנת 658 לספירה, היהודים נטו לצד החליף והרב יצחק גאון יצא עם תשעים אלף יהודים, שבאו להקביל את פניו של המנצח, וכתגמול, גידל הכובש את מעמדו של הרב והגדיר אותו כשני במעלה אחרי ראש הגולה (2).
בית-הכנסת "שיך יצחק" היה פתוח יום יום, התפללו בו מספר מניינים והיה בו גם בית-מדרש ללימודי "תורה בעל-פה" לעיוורים, שנתמך על-ידי הקהילה.     בשבתות, לפני תפילת 'מנחה', התקיים בו שיעור ב 'גמרא' וב 'פרשת השבוע'. רוב קהל המתפללים פקד את הקבר לפני או אחרי התפילה. גם הרב יוסף חיים זצ"ל נהג להתפלל תפילת מנחה בבית הכנסת, בצהרי ימי כיפור, ולפקוד את הקבר.     הקבר היווה מוקד משיכה להמונים, גברים, ילדים ונשים ובמיוחד, לבנות יהודיות שהגיעו לפורקן, ובאו לבקש מהצדיק ,משאלות ובקשות, למציאת בן-זוג, לשם כך, הוא כונה "שיך יצחק אבי הבנות" –  شيخ اسحاق ابو البنات.
הנוסע בנימין השני, יהודי מאירופה שביקר בבגדאד בשנת 1850, כתב, בין היתר, בספרו מסע ישראל: "בעיר בגדאד נמצאו תשעה בתי-כנסת ושמונה מהם בחצר אחד. בית-הכנסת התשיעי, שהוא בניין גדול מאוד, נשען על שישה-עשר עמודים, ובו קוראים מגילת אסתר בארבעה עשר ובחמישה עשר לירח אדר. בפנים הבית לא נראה שום דבר יקר ערך. ספון הבית מקושט בהמון חרושת עץ מעשי ידי אמן. הבית הזה ייקרא בשם בית-הכנסת של יצחק גאון, ובחדר אחד בבית-הכנסת הזה נמצא קברו של ר' יצחק גאון הנזכר, גבוה כקומת איש, מעוטר בדגלים צבועים בארבעה מיני צבעים. אצל הקבר ההוא ילמדו עשרה אנשים תמיד ומתפללים שם תפילתם".                                                             הקבר נשמר בידי היהודים עד לעלייתם ארצה.
(1)ברכות (נ"ט).                                                                                                                             (2)האינצקלופדיה היהודית "דעת".
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'תודהיהושוע, חדש לי לגמרי !'
תודהיהושוע, חדש לי לגמרי !
02/12/2012 | 12:45
3
43
לצפיה ב-'חן חן לך ד"ר המאירי אתה מעשיר את הפורום'
חן חן לך ד"ר המאירי אתה מעשיר את הפורום
02/12/2012 | 13:31
33
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
12/12/2012 | 12:38
1
15

שלום רב, ייתכן ומסיבות טכניות תשובתי לא הגיעה אליך.

אישאללה יטעיכי עיפ'י ולא יח'ליכי אמן.
תודה.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'תודהיהושוע, איחולים הדדיים וחג שמח'
תודהיהושוע, איחולים הדדיים וחג שמח
12/12/2012 | 19:24
13
לצפיה ב-'למאירי היקר, חיפשתי באינטרנט מאמר בערבית'
למאירי היקר, חיפשתי באינטרנט מאמר בערבית
02/12/2012 | 13:28
19
47

על אלשיח' אסחאק אבו אלבנאת מבגדאד..........ולצערי הרב לא מצאתי, לדעתי הקבר הזה אמור להיות קדוש גם ליהודים וגם למוסלמים, ולא מצאתי........חבל.

במקום זה מצאתי הרבה על אלשיח' אבו אסחאק אלחוויני, איש דת מצרי, שמחייב את האיסור על לימודים מעורבים גברים ונשים, ומחייב גם אוטובוסים לגברים לחוד ולנשים לחוד, ומתייחס לזה כאל חוק של השריעה שאסור להתווכח איתו.

אני מודה לך מאוד על המאמר, שהבאת לנו, החכמתי, זה מדגיש בפנינו עד כמה יהדות בבל מושרשת, עד כמה שהשורשים שלנו מאוד עמוקים,

תודה.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'תודה לך דר מאירי על המידע.'
תודה לך דר מאירי על המידע.
02/12/2012 | 15:08
5
27
לצפיה ב-'סייח יקר כנס לכאן'
סייח יקר כנס לכאן
02/12/2012 | 18:55
3
60
קרא את התיאור של המקום כפי שהופיע ב אחבר אלעיראק תחת הכותרת محلة التوراة في قلب بغداد.. إرث اليهود المنهوب
יוסיסי
יהודי עיראק >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'ידידי היקר יוסיסי, מאוד מרגש, בעניין הדלת '
ידידי היקר יוסיסי, מאוד מרגש, בעניין הדלת
02/12/2012 | 19:21
36

הירוקה הגדולה, אהי זוכר שהביאו פעם לכאן סרטון בנושא, אותה דלת ברזל ירוקה ענקית המוקפת בהמון זבל, אני זוכר שהיה סרטון כזה.

מרגש מאוד, מאוד מודה לך שהבאת לנו את זה. אני בעיראק בשנות הששים, לא היינו מעיזים ללכת לשם, אבל אני אשאל את ידידי חכים, אם הוא היה הולך לשם.

תודה תודה.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'יוסיסי, תודה על הבאת הקישור המעניין והחשוב.'
יוסיסי, תודה על הבאת הקישור המעניין והחשוב.
02/12/2012 | 22:22
20
לצפיה ב-'עאשתידךיוסי, מעניין מאוד, נהרגו 850 '
עאשתידךיוסי, מעניין מאוד, נהרגו 850
04/12/2012 | 16:32
29
בפרהוד ונקברו בקבר אחים גדול לפי מה שמעיד כותב המאמר שהוא חוקר עירקי מקומי ! ואני נוטה דווקא להאמין לו ולא לגירסה הסלחנית שתיארה שנהרגו כ-200 איש ביומיים !
לצערי במורשת בבל רשומים רק כ-140 שמות מדיווח המשפחות, אני מאמינה שהיו הרבה יותר נספים בפרהוד, כי חמולות שלמות נכחדו ולא נשאר מי שידווח על האובדן בנפש, וגם אם היו שורדים אז הטראומה והפחד הקפיאו, שיתקו והשתיקו את לשונם, נפשם, זכרונם ותפקודם. יהי זכרם ברוך של הנרצחים, ונחמה ואריכות ימים לשורדים.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'אשרת נשמה המנהלת הכי מקסימה חג חנוכה שמח לך '
אשרת נשמה המנהלת הכי מקסימה חג חנוכה שמח לך
03/12/2012 | 16:56
34
ולכל החברים המקסימים , וכל עם ישראל אמן ,
תהנו מהחג עם בריאות טובה , אושר ,שמחת חיים , ואריכות ימים ,
אוהבת את כולכם מונירה
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'אכן אבו אסחאק אלחוויני עולה ראשון בחיפושים '
אכן אבו אסחאק אלחוויני עולה ראשון בחיפושים
04/12/2012 | 16:58
12
43
אך ייתכן ושכאן תמצא משהו ממה שחיפשת
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'ואחד נוסף'
ואחד נוסף
04/12/2012 | 17:06
8
28
לצפיה ב-'שמרוח', תודה רבה על קישורים החשובים.'
שמרוח', תודה רבה על קישורים החשובים.
04/12/2012 | 18:28
4
18
לצפיה ב-'בכיף אשרת '
בכיף אשרת
04/12/2012 | 18:50
17
לצפיה ב-'ואגב '
ואגב
04/12/2012 | 18:52
2
32
את הראשונה שרשמת את הכינוי שלי נכון
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'שמרוח', מורה לערבית או לא!!!!!!!'
שמרוח', מורה לערבית או לא!!!!!!!
04/12/2012 | 21:38
1
29
לצפיה ב-''
04/12/2012 | 22:05
3
לצפיה ב-'תודה שמרוח' '
תודה שמרוח'
04/12/2012 | 22:22
1
47
על המאמרים שהבאת על המקומות בהם חיינו את שנות חיינו הראשונות . זכרונות הילדות עולים פתאום למקרא כל מאמר המזכיר אותם. מרכז החיים היומיומיים שלנו אז היה בין מחלת א-תווראת לבין סוק חנון. האיזור היה שוקק חיים במרבית שעות היום . מוכרי הירקות מעירים אותנו בשעה חמש וחצי בבוקר בקול צעקותיהם למכירת מרכולתם : " א-טמאטה , א-טמאטה " ח'צ'רה ויאס יא לוביא , . הקצב, שמוכר בשר הכבש הטרי, שזה עתה נשחט בבית המטבחיים בשחיטה כשרה כמובן , מוסיף לקונה  חתיכת ליי ( לייא ) בצמצום , וכשהיינו באים הבייתה עם הבשר , אמא הייתה אומרת : ווי האיי בס א-לליי טעאכ מקד עיינו? ( כזו חתיכה קטנה נתן לך בגודל העיניים שלו?).
..היו זמנים ולא ישובו עוד...
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-''
05/12/2012 | 05:20
3
לצפיה ב-'לשמרוח', מאוד מודה לך, על שני הקישורים'
לשמרוח', מאוד מודה לך, על שני הקישורים
05/12/2012 | 21:37
8
לצפיה ב-'היי שמרוח' אצלנו מקובל שמביא המאמר יתרגם ולו.'
היי שמרוח' אצלנו מקובל שמביא המאמר יתרגם ולו.
05/12/2012 | 12:40
2
23

בראשי תבות מערבית לעברית לאלה שאינם קוראים ערבית כדי לשתפם בדיון ובהבנת המאמר...

וחן חן לך בהבאת המאמרים המתעדים תרבות עשירה של קהילה בת אלפי שנים שנעקרה ממקומה..

בתודה
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'עלא ראסי פואד'
עלא ראסי פואד
05/12/2012 | 13:20
1
16
לצפיה ב-'תסלאם'
תסלאם
05/12/2012 | 14:03
10
לצפיה ב-'דר מאירי יהושע'
דר מאירי יהושע
03/12/2012 | 00:18
23
58
תודה על הפרטים בקשר ל"שייח' צחאק" . המקום מוכר לי היטב כי בתקופה מסויימת אי שם בשנות השלושים המאוחרות של המאה הקודמת גרנו בשכנות צמודה לבית הכנסת הזה שהיה ידוע בעיקר כמקום לעיוורים . המקום היה במרכז שכונת חנוני בתוך סימטה צרה שנקראה "סוק אלג'יג'" כי שם מכרו תרנגולות חיות שהוחזקו בתוך קפץ - כעין כלוב. הקרקורים נשמעו מרחוק והגיעו עד לב השמים ואף אחד לא טען שזה מפריע לו . באותו שוק נמצאו שוחטים וכל מי שקונה תרנגולת או תרנגול פונה מייד לשוחט , אלא אם כן הוא מעוניין לקחת הבייתה כדי לפטם אותם בחצרו עד יום ששי ולהביא לשחיטה לכבוד התבית של שבת.
כידוע יהודי עיראק דאגו לשמור בקפדנות על שחיטה כשרה למהדרין ואחד מכללי השחיטה הוא הסכין החדה והחלקה מאוד וללא שום פגם חלילה כי אחרת השחיטה איננה כשרה. לכן היה בודק סכינים מיוחד שמסתובב בקרב השוחטים ותפקידו לבדוק את הסכינים של כל השוחטים אחד אחד ואין לסרב לבקשתו. כידוע בתקופה שבין כסא לעשור היו הכנות רבות לקראת יום כיפור וכל משפחה קונה תרנגולות ותרנגולים כמספר הילדים והילדות במשפחה. אם לדוגמה למשפחה יש 10 בנים ובנות קונים כמספר הזה תרנגולות ותרנגולים חיים ומביאים לשחיטה, כך שידי השוחטים מלאות עבודה .
...והנה פתאום מופיע לו מאי שם הרב הבודק סכינים ( דרך אגב, קראו לו חכם יעקב שאול) ומבקש - דורש מאחד השוחטים לתת לו את הסכין לבדיקה כשהשוחט עסוק מאוד ועומדים מולו אנשים בתור ואיננו ממהר למסור את הסכין כי חבל לו על הזמן היקר שלו.  כמובן שהרב לא מוותר  ומתחיל לצעוק עליו בנוסח זה שהמילים חקוקות אצלי בזכרון עד היום: " אי מתג'יבה אלסכין בקה דבדקה " = נו, תביא כבר את הסכין לבדיקה!.
בחזרה לשייח צחאק, זכור לי שמשפחות הנפטרים היו מביאים להם ( לעיוורים) בחנוכה חלאווה בשכר עם קוצה ח'בז (פיתה עיראקית) כדי לברך על נשמת המת.
באותו בית כנסת היה חדר מיוחד שבו ישב למנשע' והיו באים אליו גם יהודים וגם מוסלמים כדי לקבל את ברכתו שה' יעניק להם בנים או שיזכו להתחתן בקרוב וכו'.
המנשע' הזה קראו לו מעלם עזרא. היה לו בית בשכונת טטראן ואנו גרנו אצלו בתור נזל (דייר משנה) ואני נולדתי באותו הבית . הוא אהב אותי מאוד, הייתי חבר טוב של בנו סלים ולמדנו באותה כיתה .
היו זמנים ....عهد الطفونة = תקופת הילדות ...

יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'לדורי, מרגש אותי מאוד מה שכתבת '
לדורי, מרגש אותי מאוד מה שכתבת
03/12/2012 | 00:50
10
54

אני לא יודע למה זה מרגש אותי כל פעם מחדש, אני בפרוש, רואה מדמיין את התמונה שאתה מצייר לי, אני זוכר שכשהיינו ילדים היינו אוהב לשחק את התפקיד של השוחט, לשחק בכאילו, כאילו מחזיקים תרנגולת ביד, ומקשקשים בג'בריש ומסובבים על הראש של החבר, את החלק של השחיטה עצמה לא היינו משחקים כי זה היה ממש מלחיץ ולא אהבנו מה שעשו לתרנגולת, אני זוכר שהשוחט היה מיד מכסה אותן דלי שחור ענק, כדי שלא נראה אותן.

מאוד מרגש כל התיאור שלך על סוק חנוני.

תודה תודה.

ההרגשה שלי, שיש אזה מוסר השכל ממה שסיפרת, אזה מסקנה שאני אמור להגיע אליה, וחומקת לי מבין האצבעות

ידידי היקר דורי.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'לדורי, מנשר'= מפיץ ?????'
לדורי, מנשר'= מפיץ ?????
03/12/2012 | 00:57
9
23
לצפיה ב-'סייח'
סייח
03/12/2012 | 01:31
32
כן מפיץ ברכות - מפזר על הראש בתנועת יד מעל לראש עם מלות ברכה.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'סייח, מנשר' זה איש מכובד(רב בדר"כ) מברך את '
סייח, מנשר' זה איש מכובד(רב בדר"כ) מברך את
03/12/2012 | 01:44
7
33
האנשים שבאים אליו כשיש להם בעיות בריאות או נבהלו.
היה שם את ידו על ראשם וקורא דברי תורה וברכה כדי שיבריאו.
ידוע לי גם מוסלמים ומוסלמיות היו מנשר'ין, בתור ילדה אמי לקחה אותי לאישה מבוגרת שקראו לה ( אום עביד) אשה מוסלמית והיא שמה את ידה על ראשי ומלמלה פסוקים מהקוראן ותוך כדי הוציאה אויר מפיה אבל ממש בעדינות  אל פני וגופי עד היום אני זוכרת את המעמד המביך הזה.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'בדרך כלל המנשר היהודי היה מתחיל כך '
בדרך כלל המנשר היהודי היה מתחיל כך
03/12/2012 | 13:29
1
39
משנברך לאבות'נו ולנו אברהם יצחק וויעקב....
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'לדורי ואושרת ואורי, תודה על הסיפורים של מנשר'
לדורי ואושרת ואורי, תודה על הסיפורים של מנשר
03/12/2012 | 22:08
22
לצפיה ב-'הפסיכולוג האולטימטיבי, כשלא היו שירותי בריאות'
הפסיכולוג האולטימטיבי, כשלא היו שירותי בריאות
04/12/2012 | 08:40
4
31
כמו היום, ילד עם חום היה מגיע ל"מנשע' " מקבל את ברכתו, וראה זה פלא, תוך יום הוא מבריא והכל עובר. כמובן אנו הילדים לא היתה לנו זכות ערעור, הכל היה תמים  ונאיבי.  בשכונה שלנו המנשע' היה גם רב, שוחט,
ומוהל.  בתור ילדה בעיני דמיינתי אותו כאליהו הנביא. אדם נשוא פנים עם זקן לבן שמשרה רוגע ושלווה. אללה ירחמו אבו חיזקאל.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'לסועד, מאוד יפה מה שסיפרת, בעיראק בשנות ה 60'
לסועד, מאוד יפה מה שסיפרת, בעיראק בשנות ה 60
04/12/2012 | 14:11
2
31

לא פגשתי מנשר',  אבל זה יכול להיות רק אצלינו במשפחה, כי אבי היה נגד כאלה דברים..............

מעניין מה האחיות שלי יגידו על זה, אני בטוח שהן לא מכירות.

האם בתקופת המעברה, היה מנשר'???????

והיום, יש מנשר, ???????????

והאם גם את פגשת מנשר'ית כמו אושרת. חדש לי, אשמח ללמוד.

יש לי תיאוריה, שאומרת, אם נפגשים כ 10 אנשים, שמאוד מאוד יתרכזו ויתמקדו בכך שהכוס תזוז ימינה, לאורך קוו מוגדר מראש.......................אז היא תזוז, בתנאי שמאוד יתרכזו ולא יחשבו על שום דבר אחר.

לכן, ישנה אמת כל שהיא, בכוח החשיבה של אדם מאוד מאוד מרוכז.

יללה, שיהיה לך חג פאצ'א טעים ומשעשע.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'סייח יקר, אשרת סיפרה על אשה מוסלמית, אצלנו'
סייח יקר, אשרת סיפרה על אשה מוסלמית, אצלנו
04/12/2012 | 18:10
1
25
הכוחות האלה נמצאים אצל הרבנים. בילדותי, לא במעברה אלה בשיכוני העולים כן זה היה הדבר שהכי עזר, כיון שלא היו קופות חולים או רופאים לכן השתמשו בזה. כיום כל הבאבות למינהם עוסקים באותו עיסוק, אשרי המאמין. "כינה עלה נייאתנה" , וזו היתה המציאות.
כל טוב לך.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'סועד'
סועד
04/12/2012 | 22:25
17
גם בשיכוני הקטמונים היה מנשע' שהיו באים אליו מכל הארץ לבקש את ברכתו.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'סועד מתוקה ערב טוב את צודקת היו הולכים למנשר''
סועד מתוקה ערב טוב את צודקת היו הולכים למנשר'
04/12/2012 | 22:42
19
ועוד דבר שהיו מאמינים בו , שאחד נבהל היו לוקחים אותו
למקום שנבהל ושופכים מיים באדמה ומורחים לו על המצח , הבטן , הגב , והידיים ,
וזה היה מאוד עוזר , אחדי שלושה ימים מבריא , אים מישהו נבהל תנסו זה לא מזיק,

זה לא אמונות תפילות זה אמיתי ,
שלא תזדקקו אמן ,
גם פה בארץ "הדהן " עוזר ,
רק בריאות חג חנוכה שמח ,
מונירה
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'דורי אוהבת מאד את הזכרונות האלה'
דורי אוהבת מאד את הזכרונות האלה
03/12/2012 | 12:05
28
ואת הכתיבה הקולרחת שלך..מרגישה כאילו הייתי וראיתי ..
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'דורי, כתיבתך כל כך יפה, חשבת אי פעם לכתוב'
דורי, כתיבתך כל כך יפה, חשבת אי פעם לכתוב
03/12/2012 | 12:43
27
ספר זכרונות? אתה כותב בצורה שאינה מביישת סופר מן השורה הראשונה.
כל הכבוד.
שוש.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'תודהדורי לעזיז, לך ו'חשה, נהניתי לקרוא'
תודהדורי לעזיז, לך ו'חשה, נהניתי לקרוא
04/12/2012 | 05:43
18
לצפיה ב-'דורי, לגבי הבדיקות של חלף השוחט:'
דורי, לגבי הבדיקות של חלף השוחט:
04/12/2012 | 20:30
7
29
יש לוודא שהסכין אינה "אוגרת" ולא "מסוכסכת".
זה מה שזכור לי מלימודי לפני 65 שנה.
יהודה
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'יהודה'
יהודה
04/12/2012 | 22:31
6
26
נכון מאוד .
נוסף לכך , הבודק היה חייב לגדל ציפורן באחת מאצבעותיו שבעזרתה בודק באיזו מידה הסכין עוברת באופן חלק לחלוטין על הציפורן שלו וללא כל פגם .  אם יש פגם הכי קטן , יורגש מייד במגע הציפורן . כל זה נועד למנוע צער בעלי חיים .
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'המשך'
המשך
04/12/2012 | 22:33
23
למדת גם הלכות שחיטה ? יא נייאלכ ! ראה "זבחי צדק" .
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'דורי אני חושבת זו הזרת שבה השתמשו השוחטים.'
דורי אני חושבת זו הזרת שבה השתמשו השוחטים.
05/12/2012 | 00:21
4
26
לצפיה ב-'אשרת'
אשרת
06/12/2012 | 00:33
3
11
עד כמה שזכור לי הם בדקו באצבע מורה ולא בזרת. אולי אני טועה?
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'דורי, אני ממש לא בטוחה אבל נדמה לי שראיתי '
דורי, אני ממש לא בטוחה אבל נדמה לי שראיתי
06/12/2012 | 01:55
2
13
שוחטום שבודקים את להב הסכין עם הזרת שהציפורן ארוכה במיוחד.
אולי יהודה יכול לומר לנו???
כנראה אני לא זוכרת, עברו לא מעט שנים מאז שראיתי שחיטה.
יהודי עיראק >>
לצפיה ב-'אשרת'
אשרת
06/12/2012 | 11:13
1
11
בדקתי בהלכות שחיטה ומצאתי ש ...."

בדיקת חלקות הסכין נעשית על ידי תפיסת הסכין ביד שמאל והולכה עדינה של ציפורן אצבע יד ימין על גבי הלהב, כך שתוך כדי הולכה ניתן לחוש האם נפל בה פגם.

הדגש על :".ציפורן אצבע יד ימין "
                  =============.
קישור
יהודי עיראק >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תודה רבה דורי, לא יח'ליכּ.'
תודה רבה דורי, לא יח'ליכּ.
06/12/2012 | 15:50
11
לצפיה ב-'שיך יצחק'
שיך יצחק
12/12/2012 | 12:32
10

נדמה שהתשובה שלי לא הגיעה אליך, כנראה מסיבות טכניות.

דייקת מאד ותיארת יפה את המקום והסביבה. נכון גם שמשפחת האבלים הביאה לבית הכנסת, לישיבה של העיוורים, חלווה מרוחה על פיתה עבה ומיוחדת אם אני לא טועה קראו לה (קלייצ''ה). המשפחה הייתה מדביקה פתק על כל פיתה, בה הם רשמו שם הנפטר, שם אמו ותאריך הפטירה לצורך השכבה. היו מביאים להם בסעודות החודש לפטירה גם אורז חום מבושל עם צימוקים והיו עושים להם השכבה במקום. בדרכה החוצה, הייתה המשפחה פוקדת את הקבר הקדוש. אנשים היו עושים להם גם קיצורי דרך: נכנסים אל סוק חנוני מסוק אל-ג'יג', דרך בית הכנסת וחוזרים חזרה דרך השוק.
שלום.
יהודי עיראק >>

הודעות אחרונות

18:14 | 20.11.18 שחרזדה האחת
11:23 | 16.11.18 אליהו1002
11:16 | 13.11.18 אליהו1002
10:00 | 13.11.18 פואד ה1
13:00 | 09.11.18 פואד ה1
10:43 | 09.11.18 אליהו1002
08:07 | 09.11.18 אמאמחדש
16:10 | 08.11.18 אליהו1002
16:06 | 08.11.18 אליהו1002
12:32 | 08.11.18 פואד ה1
10:05 | 06.11.18 אליהו1002

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ