מותו של ריצ'רד רייט ספטמבר 2008

flowerboy69

New member
מותו של ריצ'רד רייט ספטמבר 2008

את התאריך 15.9.08 אני בטח לא אשכח... אני זוכר את הערב הזה. הייתי בעבודה במשמרת ערב עד 10 ויצאתי רגע לסיגריה בחוץ בשעה שהסניף היה דיי ריק ולא הייתה לי עבודה... בינתיים נכנסתי בפלאפון לחדשות כדי לראות מה קורה בעולם-וממש ממש לא חשבתי שבין האונסים והרציחות שזה כבר דבר רגיל בחדשות אני אמצא גם את ההודעה הזו... "ריצ'רד רייט הקלידן של פינק פלויד וממייסדי הלהקה הלך לעולמו בגיל 65 ממחלת הסרטן" הייתי בהלם.לא יכולתי לחזור לעבוד.התקשרתי למישהו שעובד איתי וביקשתי ממנו שיבוא לסגור כדי שאני אוכל לצאת. בבית הדלקתי נר לזכרו לידו רשמתי richard wright rip אהבתי אותו מאוד כי בעיני הוא היה שונה מכל שאר חברי הלהקה. הוא היה הכי פחות "סלב" מכולם.תמיד שקט כזה.כאילו בישן.לא אוהב להתבלט ולא אוהב פרסום. הוא אהב ליצור מוזיקה ואמנות וזה באמת מה שהיה חשוב לו והניע אותו. כשנסעתי ללונדון ב2006 לראות את גילמור באולם האלברט הול בחלקים נרחבים מההופעה הבטתי דווקא עליו. הוא היה נראה רענן וצעיר.מלא אנרגיה ותשוקה לנגן את אותם שירים ישנים ומוכרים של הפלויד כמו גם את החומרים החדשים של גילמור. כשגילמור הציג את חברי הלהקה הוא שמר את ריצ'רד לסוף וכשקרא בשמו כל האולם נעמד על רגליו והריע לו בהצדעה אדירה...ואני צעקתי richard we love you אבל ברעש הכללי לא יכולו לשמוע... ההופעה ההיא הייתה ב30.5.06 והייתה השניה מבין שלוש באותו אולם.בערב שאחר כך עברתי ליד האולם ומישהו הציע לי כרטיס להופעה האחרונה במחיר פי 2 מהמחיר המקורי.רציתי לקנות אבל לא היה לי מספיק כסף וגם חשבתי לעצמי שבטח לא יהיו שם דברים מרעישים...רק שאחר כך התברר שבסוף ההופעה גילמור הזמין את ניק מיסון המתופף להופיע איתם ובעצם יצר את האיחוד המשולש של הפלויד שכלכך רציתי לראות-ופספסתי... והיום זה כבר לעולם לא יקרה-אחרי שריק מת. מדהים זה שמותו התרחש ימים לפני יציאתו של אלבום ההופעה live in Gdansk שתעד את ההופעה האחרונה של גילמור באותו סיבוב הופעות של 2006 ובלי לדעת את ההופעה האמיתית האחרונה של רייט... רייט עוד הספיק להופיע בפעם האחרונה בהחלט בשנת 2007 במופע הצדעה לסיד בארט ביחד עם גילמור ומיסון.באותה הופעה ווטרס הופיע בנפרד-וכלכך חבל שזה היה כך כי היה מן הראוי שאם כבר חולקים כבוד למייסד האמיתי של הלהקה לפחות לעשות זאת ביחד ולעזוב את השטויות בצד...אבל אינני יודע אם אי הופעתם יחד באותו ערב הייתה בגלל אותם ריבים ישנים או שמע הייתה איזו בעיה טכנית שמנעה את זה(אני יודע שאמרו שהופעתו של ווטרס באותו ערב הייתה הפתעה). מותו של רייט סיים את החלומות על איחוד אמיתי של הפלויד לאלבום ואו סיבוב הופעות אחרון. לאחר האיחוד המופלא בשנת 2005 באירוע הצדקה live 8 כולם חשוו וקיוו שהנה נפתח הפתח לאיחוד האמיתי ושנזכה לראות שוב את כל הארבעה ביחד-אבל זה לא קרה-וכעת כבר לא יקרה לעולם. רייט היה ממקימי הלהקה ולקח חלק עוד באלבום הראשון שלה-החלילן בשערי השחר(piper at the gates of dawn) בימים שבהם סיד בארט היה הכח המניע שלה רייט היה זה שהביא כמה מהרגעים הנפלאים של הלהקה כמו us and them ו the great gig in the sky וגם את הפתיחה המדהימה של shine on you crazy diamond ובימים מוקדמים יותר את remember a day ואת paint box בסוף שנות ה70 ווטרס החליט לפטר אותו מהלהקה בגלל התמכרותו לסמים(בין היתר) ובהופעות החומה רייט הופיע בעצם כנגן שכיר-דבר שהוסתר מהקהל במשך תקופה ארוכה. באלבום שלאחר החומה-the final cut רייט כבר לא השתתף כלל.הוא חזר לשתף פעולה עם מיסון וגילמור באלבום הראשון של הפלויד כשלישיה( לאחר פרישתו של ווטרס בשנת85) a momantary lafs of reason שיצא בשנת 87 והופיע עם הפלויד בסיבובי ההופעות שליוו את האלבום עד שנת 89. בשנת 94 כאשר הפלויד הוציאו את division bell רייט כבר חזר להיות שותף מלא ולקח חלק בהקלטות ובהופעות של אותה שנה. במשך השנים רייט הוציא 3 אלבומי סולו-wet dream בשנת 1978 identity בשנת 1984 שהיה חלק מפרוייקט קצר שנקרא zee ו broken china בשנת 97 בו השתתפה גם הזמרת שיינד אוקנור. בזמנו דובר על כך שרייט מקליט חומר לאלבום חדש אבל לא ידוע מה קרה עם ההקלטות האלה ואם אי פעם הם יראו אור. בעיני מותו הייתה הפתעה גמורה.עד כה לא יצאו מספיק פרטים על מה שבאמת קרה שם.נאמר שהוא נפטר לאחר מאבק קצר בסרטן. אבל כמה זמן הוא היה חולה?איזה סרטן היה לו?מי ידע על מחלתו ואיך יתכן שמצבו התרדר כלכך מהר עד למותו-כל המידע הזה לא נחשף לצערי.בזמנו המשפחה בקשה לתת לה פרטיות וזה בסדר ומקובל אבל אנחנו המעריצים נשארנו עם לב שבור וחלל ריק של חוסר מידע על מה שבאמת הלך שם. רייט תמיד יחייה דרך השירים והרגעים הקסומים להם הוא היה שותף במהלך המסע המופלא של הפלויד אי שם משלהי שנות השישים ועד לימינו. תודה לך אומן ענק על מה שנתת והבאת לחיינו... rip מליאור flowerboy69

movie man

New member
אמן ענק...

זה בהחלט היה הפתעה, אף אחד לא ידע שהוא חולה...

משפחתו וחבריו ידעו

הוא בחר שלא לשתף את הציבור בכך, ובצדק. הוא לא היה זקוק לכיסוי תקשורתי, כאשר הוא נאבק במחלה. דווקא מותו היה הפתעה, ההתדרדרות היתה פתאומית ומהירה. חבריו ציפו שיחלים.

flowerboy69

New member
זה מזכיר את הסיפור של עפרה חזה במידה מסויימת

כאשר היא הייתה חולה וכלכך שמרה על מצבה בסוד עד שהיא התדרדרה כלכך שכבר לא היה ניתן לעזור. אם חבריו ידעו שהוא חולה אולי עליהם היה לתת לו מה שהוא רצה-גילמור הזכיר את רצונו של רייט לבצע שוב מופע גדול לפני קהל רב.אולי היה עליו גם לנסות לבצע איזה איחוד של הלהקה בכדי שיספיקו לעשות משהו אמיתי אחרון יחד ולא לחכות עד שדבר כזה יקרה(אסור להיות אדישים ולחשוב שתמיד "יהיה בסדר")

זה לא דומה בכלל למקרה של עופרה חזה

אני בטוחה שגילמור היה מעוניין להמשיך לעבוד אתו, אבל דברים כמו מופע גדול לוקחים זמן לארגן.

flowerboy69

New member
אני מוצא קווי דמיון בין המקרים

החיים האומנותיים לצד שמירה על פרטיות וצניעות והמוות הפתאומי ממחלה קשה. ברור שגילמור צרה אבל לדעתי היה אפשר לארגן משהו בדרך זו או אחרת אבל אנחנו לא יודעים את כל הפרטים הקטנים אז אי אפשר לשפוט מה באמת היה שם ומה כל אחד חשב ותכנן.

flowerboy69

New member
חחחח שמתי לב שבמקום רצה...

כתבתי גילמור צרה...טוב מה שנכון נכון אבל זו לא הייתה הכוונה...

למעלה