אתגר חודש דצמבר - אור וחושך

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
אתגר חודש דצמבר - אור וחושך

שלום חברים יקרים, וחג חנוכה שמח ומלא אור!
הגיע הזמן לאתגר החודשי הבא שלנו, ובתזמון זה - הנושא הפעם הוא אורות!
(תזכורת קטנה על שרשור האתר החודשי: אחת לחודש נציע כאן אתגר בנושא משתנה, ואתם מוזמנים במשך החודש ליצור יצירות בנושא זה ולהעלות אותן, או לשתף ביצירות קשורות שכבר יצרתם. היצירה יכולה להיות מכל תחום - ציור, שיר, סיפור, פסל, שיר, קולאז', וכל העולה על רוחכם).

האור הוא אלמנט כ"כ מרכזי בחיינו.. הוא מאפשר לנו לראות, את עצמנו ואת העולם
הוא נותן לנו תקווה, מהווה כמגדלור באפלה.. מגרש את החושך, ומשלים אותו..
הוא מאפשר לנו להגדיר מטרות ויעדים באופק המרוחק, וללכת אליהם בשבילים הנגלים לעינינו
הוא משרה בנו חמימות ונחמה, עוטף אותנו ברכות ובחום, מנצנץ לנגד עינינו ככוכב זוהר בשמיים האינסופיים, כוכב מרוחק אליו נוכל להפנות את משאלותינו..
ולפעמים, האור גם נחלש, השמש שוקעת..
ושעות בין הערביים מגיעות, אוספות את קרני האור הנותרות, כמו מפנות מקום לחושך שמתחיל להשתלט..
ולפעמים החושך הזה, נמשך זמן רב מידי, ועם שקיעת האור, גם אנחנו מתחילים לשקוע, עמוק יותר ויותר, אל תוך האפלה האופפת..
והפחד מתגבר, ואיתו גם הייאוש והבדידות.. כי כשחשוך, קשה לראות גם את היד הקרובה ביותר מושטת.. אפילו את ידנו שלנו..

חברים יקרים, אנחנו מזמינים אתכם להמשיך את האתגר החודשי, לספר לנו מה הנושא מעורר בכם, לאן הוא מתחבר.. אילו רגשות ומחשבות הוא מעיר (ומאיר), אילו זכרונות הוא מעלה.. שתפו אותנו במשמעות האישית של האור והחושך עבורכם, ספרו לנו מה עוזר לכם להאיר את יומכם, ואילו דברים מחשיכים עליכם את עולמכם.. תרגישו חופשי לקחת את זה לאן שתרצו, לאיזה מחוז שתרצו, ולפרש באיזו דרך שתרצו..

יצירה מרתקת ומלאת משמעות לכולנו!

תאום2

New member
אור באפילה

~ את החושך נגרש ~
כעת בתקופה זו של החורף
והלילות ארוכים והחושך הוא גדול
ורבה האפלה..
קשה.. צריך להחזיק קצת
עוד מעט חנוכה.
נדליק נר ואת החושך נגרש.
מצפה לנו אור גדול! אור נס ופלא!
ישועה קרובה לבא!
נ.ב.
  • נכתב בתחילת החורף לפני מס' שנים והוא חביב עלי
  • הופיע ב "שיר לעת"

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
מגדלור מהבהב

תאום יקר שלנו,
תודה על השיר והשיתוף!
אף פעם לא חשבתי על כך שחנוכה נחגג בזמן שעון החורף, כשמחשיך כ"כ מוקדם.. ממש כמו מגדלור שנותן עוד מעט כוחות, עוד מעט 'חיסכון' של אור, לרגעים הקשים..
יקירנו, איך עבר עליך החג? מוזמן לספר על האור של הימים הללו

אני אוהבת את האור, וגם את האפילה. איני יודעת מי ואיך הוציאו

לאפלה שם רע. הלילה הוא קסום. חשיכה יכולה להיות חמה ועוטפת, כמו רחם. שלא כמו צהרי היום המסנוורים. אור הכסף של הירח מלמעלה הוא רך מסתורי וקסום.
איני יכולה לשלא לזכור שהלבנה היא דיאנה האלה. ושהלילה נחשב לסמל נשיות. אני מניחה שהוא היה נחשב מאד בתרבויות המטריארכליות.
הנה שיר שכתבתי בנעוריי:

יצאתי אל הלילה.
אופל לפניי נבקע.
וּבְרֶטֶט של תשוקה תוכו פסעתי.
הוא קרא לי,
כה שָלֵוו וכה עמוק.
הוא קרא לי: "היבָּלעי!"
בזרועותיו-קטיפה גָפַף גופי ולי לָחַש:
"בי היבלעי!"
ואני, שְֹׁכוּרַת-עֶרגה, הוספתי צַעַד,
ופסעתי תוך-תוכו, ובו שקעתי - - - -

עד עלה הסהר, וְהילה תכוּלה סביבו
גלימת-מַלכוּת.
וידעתי: מלך-לילה מִכִּסאו יָרַד.

לא עוד חֵלֶק מן האופל העמוק.
אדם בודֵד, בודד, על כביש חִווֵר.
בָּתֵי בֶּטון בָּאופֶק.
עוד מעט יַפציע שַחַר אפרורי של מֶלֶט - -

לא אור ולא חושך. בין לבין. הזריחה.

היום קמתי ב6 וראיתי את הזריחה מעבר לעצי החורשה. היא היתה ורודה וענוגה, פסי אורך שקופים עדינים מעל האופק. נזכרתי בשיח הוורדים העדין, עם פרחיו הוורודים בהירים שראיתי אתמול. עמדתי ואמרתי לנפשי את מילותיה היפהפיות, האלמותיות, של לאה גולדברג:

ומה מאד צחקתָּ בְּאומרִי
כי אל השחר הענוג כַּוורד
אֶקרָב ואֶקטפֵהוּ לְמזכרת,
ואשמרהו בין דפי סִפרִי.

על התפעמותי מן היופי הנהדר, העדין, בשורות האלה העיבה תמיד המחשבה על כך שה"מישהו" שלה צחק לדבריה. ציניות של נפש מכאנית?
הצחוק שלו עומד כמו קוץ במסכת המילים הנפלאות האלה.

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
כתם שחור על דף ורוד

כאילו אפילו בלב המראה הרגוע והשליו של הזריחה, כשהכל נראה ציורי כל כך, עד שמתחשק לקטוף את הרגע ולשמור אותו, יש משהו שעלול טיפה להעיב... מישהו שילעג, מישהו שיהרוס את הקסם, שיגרום לאותם הרגעים להראות כמעט סתמיים... כמו מן כתם שחום על דף ורוד... זה בטח מרגיז כל כך להרגיש איך כל כך בקלות משהו יפה כל כך יכול לההרס...

ואולי לפעמים אותו כתם שחור על פני דף ורוד יכול לעשות את הפעולה ההפוכה, ובמקום לכער את התמונה כולה, להדגיש את היופי שמסביב וכמה אותו הכתם מכוער... להזכיר שהכתם הוא רק כתם קטן בתוך תמונה שלמה שכולה ורודה...

מאחלים לכולנו שנצליח להתרכז בורוד הענוג של הזריחה, גם אם לצידו ישנו כתם שחור קטן... שהאור בחיינו יהיה תמיד גדול מהחושך, ושנדע להתרכז בו גם כשיש מי או מה שיוצר צללים באותו האור...

האור והחושך

אור מגרש את אפלה
האפלה מגרת את האור
אור קטן מגרש חושך גדול
חושך גדול לא יכול לגרש אפילו את האור הכי קטנטן

אוהבת אור
מפחדת מהחושך
חושך מזכיר לי
עכברים ,
מפלצות,
שדים
ותהומות