חידה מוזרה קצת

חידה מוזרה קצת

"ד"ר אקראי מטיל קוביה הוגנת 12 פעמים ורושם את המספרים המתקבלים. מה ההסתברות שהמספר 3 יופיע ברשימה?" בעקרון זה ממש קל, רק שזה לא.

yoavj1

New member
פתרון ../images/Emo62.gif

הסיכוי ש 3 לא יופיע ברשימה הוא שהוא לא יצא בהטלה הראשונה, בשניה וככה עד ה 12. הסיכוי שהוא לא יצא בכל הטלה הוא 5/6, ולכן הסיכוי ש 3 לא יופיע ברשימה הוא: zz (5/6)^12 = 0.1122 zz אז הסיכוי שהוא כן יופיע ברשימה הוא 1-0.1122 = 0.8878

leebalan

New member
../images/Emo62.gif

אני חושב, שהתשובה היא בתכלס 1 ל-6 שהמספר 3 יופיע. אין קשר בין הטלה להטלה. מצד שני, אם יש טריק בשאלה, ההסתברות שהוא יופיע ברשימה היא כמו ההסתברות אם הדוקטור ירשום את המספר. וזה תלוי גם באמינות שלו :p

גאון!!

מה הטעות בדרך הזאת: "ההסתברות שכן ייצא 3 בכל הטלה הוא אחד לשש. בגלל שאנחנו צריכים 3 לפחות פעם אחת, נחשב את ההסתברות כך: שישית כפול שנים-עשר, ולכן ההסתברות היא 2." (!?) אני מבין שאין כזה דבר סיכוי 2, אני רק לא מבין למה הפתרון לא הגיוני. בכל מקרה, תודה רבה.

yoavj1

New member
כי זאת פשוט עוד דרך שהסתברות לא פועלת בה

חישבת בעצם את התוחלת - זאת אומרת, כמה פעמים בממוצע יופיע 3 ברשימה. הסיבה שהשיטה שלך לא עובדת, היא שמה שאתה אומר הוא כזה - נסתכל על כל הרשימות האפשריות. בשישית מהרשימות המספר הראשון יהיה 3, ולכן הן מתאימות. בשישית מהרשימות המספר השני יהיה 3, וגם הן מתאימות. ככה הלאה, ובשישית מהרשימות המספר האחרון יהיה 3, ולכן הן מתאימות. נניח שיש X רשימות אפשריות. מצאנו x/6 + x/6 + ... + x/6 = 2x רשימות מתאימות, ולכן הסיכוי שניפול על אחת כזאת הוא 2x/x=2. הבעיה היא שיש רשימות חופפות, שאתה מתייחס אליהן כאל 2 רשימות. זאת אומרת, ב 1/36 מהרשימות גם המספר הראשון הוא 3 וגם המספר השני הוא 3, ולכן ספרנו אותן פעמיים, למרות שהן בעצם רשימה אחת. ככלל, אי אפשר פשוט לסכום הסתברויות של אירועים שונים כדי לראות מה ההסתברות שאחד מהם לפחות יקרה, כי אתה סופר את ההסתברות ששניהם יקרו פעמיים (ועם יש יותר משני אירועים, כמו פה, אז זה יותר מסובך). במקרים כאלה צריך להשתמש בעקרון ההכלה וההפרדה: http://he.wikipedia.org/wiki/עקרון_ההכלה_וההפרדה

88.78%

הסיכוי ש-3 לא יופיע פעם אחת הוא 5:6=0.8333 הסיכוי שדבר זה יקרה 12 פעמים הוא 0.83333 בחזקת 12 , או 11.22%. המשלים של "לא 3 אפילו פעם אח" "הוא "3 לפחות פעם אחת", 88.78%. אגב, האם חידת קמסומה קשה מדי למשתתפי פורום זה? נסו באתר

למעלה