דיוק

דיוק

כשכולם רואים את האמת, לא צריך לשקר כי יודעים שזה שקר והוא לא יעבוד. כשהצד האחר לא רואה ולא יודע את האמת, אפשר להגיד דבר לא נכון כדי לעשות לו כאילו הוא אמת. הרעיון שלי שהמציאות היא לא שהסיפור אמתי, אלא שהשומע יכול להבין אותו ולהאמין לו. אפשר להגיד לצד האחר שהוא יכול להבין או להאמין לדבר ואז לא משקרים. מסקנה: אף פעם לא צריך לשקר, תמיד יותר כדאי להגיד לפחות חצי אמת.

אני רוצה לדעת

גם אם זה נכון הגיונית, וגם אם זה נכון מעשית. זה חלק מהגישה הפילוסופית שאני מפתח עכשיו לחיים.
&nbsp

הי

האמת שאני מסכימה איתך שיושר זו תכונה חשובה. למה, בעצם, תרצה לשקר? יכול להיות שתרצה להסתיר משהו? לצורכי פרטיות או משהו דומה, או כדי להגן על מישהו? אולי קשה לך לשקר, או אפילו להסתיר את האמת כששואלים אותך. אני מניחה שכשיש לך סיבה טובה להסתיר, תוכל להשתמש בניסוח שפיתחת, ניסוח שלך יהיה נוח איתו באופן אישי.

באמת לפעמים צריך להסתיר

כדי להגן על משהו חשוב כמו פרטיות, רכוש או אף חיים. הרעיון שלי אומר שתמיד אפשר להטעות ולהסתיר מבלי לשקר, אם משתמשים בדרך ניסוח שמדברת על מה שהאדם יחשוב, יבין ויאמין ולא נותנים תשובה ישירה. למשל בבית המשפט.
&nbsp

אשאל את השאלה ברור:

האם כשגנב מבקש כסף או רכוש, אפשר להגיד לו שהוא יכול להבין או להאמין לי שאין לי מה לתת לו, ושהוא אמור להבין כי אני מספר לו את זה?

או יותר נכון:

האם מבחינה הגיונית אפשר תמיד להגיד "אתה יכול להבין" במקום לשקר ולהגיע לפחות לאותה תוצאה רצויה?
&nbsp

למעלה