מאד מפחיד

מאד מפחיד

כל מלה שאני אומר או חושב אני מיד חושב בלי שליטה אלו מלים היא מזכירה, וזה מעמיס לי על המוח עוד ועוד מלים שאני לא יכול להתמודד אתן והורס לי את הריכוז. מה לעשות?

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
התייעצות עם מטפל

פילוסוף יקר,
זה נשמע באמת מעמיס, שכל מילה שעולה על דעתך מעלה עוד ועוד מילים, ואני מבינה שקשה לך לווסת את המחשבות, שאינך שולט בהן, ושהתהליך הזה של העלאת עוד ועוד מילים אינו נותן לך מנוחה. אולי חוסר השליטה שאתה חווה במחשבותיך הוא שמפחיד אותך כל כך, כמו גם הפגיעה בריכוז שלך.
יכול להיות שיש סיבה רגשית למה שאתה חווה, ואולי התייעצות עם מטפל תוכל למתן או אף להעלים את התופעה. האם אתה סובל מבעיה זו כבר זמן רב? מתי היא התחילה? אלו שאלות שאולי המענה עליהן יעזור לך להתקדם בניסיון להבין מה קורה לך.

תשובה

זה נמשך כבר כעשר עד עשרים שנה, וזה מתחיל כמעט כל יום אחרי ארוחת הצהריים, אחרי ארוחת ערב, וכשאני יוצא לעיר ואז קשה מאד להפסיק את זה ויכול להתגבר כל הזמן ולהמשיך בלי סוף אבל כשאני שוכב במיטה לנוח בחדר, כשאני עסוק בשיחה עם אדם או כשאני לא מסתכל לשום כיוון על אף אחד זה קצת נחלש. לא מצליחים לעזור לי.
&nbsp
&nbsp

ואני חושב שאני יודע למה זה

אני נוהג לעסוק בכל מיני רעיונות ספרותיים ומילוליים, ולפעמים אני אוהב להגות אותיות מסוימות וזה יוצר רעיונות תוקפניים כמו "אותך" וזה גורם לי להרגיש תוקפני ויוצר מריבות עם אנשים ואני מנסה להמציא את הרעיונות התוקפניים בלי שזה יגרום לי הרגשה שאני תוקפני.
&nbsp
&nbsp

הבעיה שזה כל כך חזק

שכל דבר שאני עושה או חושב מביא מיד עוד מלים שמתארות את המעשה או קשורות אליו וזה מתגבר מרגע לרגע.
&nbsp

וזה גם מתחיל מרגע

ונמשך כל הזמן, ולא אוכל כל הזמן לכתוב. זה גם הורס לי את הריכוז ואז אני לא יכול לעשות כמעט שום דבר. מאד מפחיד.

אז אולי

תעשה מדיטציה ותאפשר למילים להציף אותך, בלי להתנגד. להציף ולחלוף. ואם זה מפחיד אותך לעשות את זה לבד, אז אולי עם מטפל...

אני לא רוצה את המלים האלה

והבעיה שאם נותנים להן לבוא, אחר כך הן מתגברות עוד יותר וקשה יותר להפסיק אותן.
&nbsp

הבעיה היא

שאם אתה נלחם במשהו, אתה נותן לו אנרגיה. איך כבר שנים אין מישהו שיכול לעזור לך? נראה לי שאלו מחשבות טורדניות, או משהו כזה. איך זה יכול להיות שאין תרגילים שיכולים לעזור בזה?

כי זה נורא חזק

וגם כי לא יודעים מה הסיבה לזה, ואני בעצמי לא מבין את הסיבה לזה. כל מלה מביאה עוד מלים וזה מתגבר מרגע לרגע.
&nbsp
&nbsp

הפסיכיאטרית שלי אמרה

שזאת תופעה מאד מיוחדת ולא מוכרת, שאני חושב אלו מלים המלה מזכירה, ושלולא נתנו לי תרופות הייתי משתגע.
&nbsp

אם זו תופעה מיוחדת ולא מוכרת

שאין לה אח ורע, על סמך מה היא קובעת שהיית משתגע מזה לולא התרופות? זה פשוט מעניין אותי. יכול להיות שזה גורם לך להרגשה שקרובה לשיגעון, אבל שים לב שהיא לא יודעת ממה אתה סובל בדיוק, ולמרות זאת היא אומרת שהכדורים שאתה מקבל מטפלים בבעיה שאין לה תיעוד בספרות המקצועית. אני במקומך הייתי חוקרת את העניין.

שאין לה אח ורע, על סמך מה היא קובעת שהיית משתגע מזה לולא התרופות? זה פשוט מעניין אותי. יכול להיות שזה גורם לך להרגשה שקרובה לשיגעון, אבל שים לב שהיא לא יודעת ממה אתה סובל בדיוק, ולמרות זאת היא אומרת שהכדורים שאתה מקבל מטפלים בבעיה שאין לה תיעוד בספרות המקצועית. אני במקומך הייתי חוקרת את העניין.

אני כמובן לא אומרת שכדאי לך

להפסיק כדורים או טיפול. אני לא יודעת ממה אתה סובל. אבל זה לא מזיק שתנסה לחקור ולראות בכל מקרה, להבין מה אתה מקבל, איך זה משפיע, ולמה זה טוב בשבילך. יכול להיות שהיא צודקת, אני לא יודעת. אבל איך שתארת את מה שהיא אמרה, זה נשמע לא ברור, ואני אוהבת לקבל תשובות.

היא אמרה

שהכדורים ימנעו ממני להשתגע, אבל לא יודעים מה יעצור את המחשבות עצמן. המחשבות כמעט משגעות אותי כי הן מעמיסות עלי עוד ועוד מלים שאני כל הזמן צריך להילחם בהן כדי שלא ישתלטו לי על המוח לגמרי. אמרתי לה שהתופעה היא שכל מלה מזכירה לי מלים אחרות, ואמרה שזו תופעה מיוחדת.
&nbsp
&nbsp

זה לא פשוט

כשיש בעיה מיוחדת כזאת, אבל אני מקווה שבכל זאת תמצא עזרה יום אחד. זה שפנית לפורום בקשר לבעיה הזאת מראה שיש לך תקווה, שאתה מחפש ופתוח לנסות דברים, וזה טוב. אולי סוג מסויים של מדיטציה, עם מדריך-מטפל מתאים, בכל זאת יכול להיות תשובה, כי שמעתי שדרך תרגול מדיטציה אפשר להגיע לשליטה במחשבות. לא הייתי במקומך הולכת לכל אחד, אלא למישהו מוסמך בבריאות הנפש. שמור על ראש פתוח. בהצלחה.

למעלה