עצב

11abcdefg

New member
עצב

עוד לא עברה שנה מאז שאבא שלי נפטר, עכשיו סבתא שלי נפטרה.
עם אבא שלי זה היה צפוי וכרוך בהרבה שנים של סבל והכנות שזה יקרה, זה היה מפתיע שזה קרה באותו רגע.
עם סבתא, זה לא היה צפוי בכלל, וזה קרה תוך יום.
וזה מרגיש מוזר, כי המוח לא מסוגל לעכל מוות, לפחות לא המוח שלי, בעיני הם פשוט נסעו לאנשהו, הסופיות הזאת בלתי נתפסת.
אולי מנגנון הגנה השרדותי, אולי..
אני גם לא ממש מסוגלת לבכות, מבפנים בוכה, אבל מבחוץ הדמעות לא יוצאות, לא כשזה לבכות שלא על עצמי.
אולי בכיתי יותר מדי על עצמי, אולי עם כל הקשיים בכלל,משהו נדפק שם במוח ואני לא מסוגלת לבכות.
ועצוב, עצוב נורא.
עם כמה שהחיים קשים, ועם כמה שיש צרות, המוות הוא כל כך סופי, הוא לא משאיר שום אופציות פה (אולי בעולם אחר, שזו התקווה והאמונה), אבל פה.
לפעמים נדמה שכל כך רע, כל כך בלתי נסבל, כל כך בודד, ואז קורה דבר כזה, ואת מבינה כמה המוות הוא נורא, הוא זהו.
ואני כל כך בודדה (אגואיסטית שכמותי, גם ברגעים כאלה חושבת על עצמי).
ולא מוצאת מוצא, למרות שכל עוד חיים צריך לחפש וחייב להיות מוצא.
אבל כל כך בודד לי וקשה לי ולבד לי,
שאני מוצאת את עצמי כותבת פה, בידיעה ברורה שזה לא יתן לי מה שצריכה, אבל איכשהו מקווה שזה יקל (וזה אף פעם לא קורה)
אין עם מי לחלוק במציאות ונשארת עם זה לבד.
החיים ממשיכים, אני מזדקנת, אנשים מסביב מתקדמים, מתחתנים, מביאים ילדים, מגיעים להישגים, ואני נשארת אי שם מאחור, לבד, לא מצליחה למצוא את הדרך שלי, בודדה, לא קשורה ולא שייכת.
תמיד נראה שכל כך רע, שלא יכול להיות יותר, ואז קורה מוות.
את מבינה שיכול להיות יותר גרוע.
ואני רוצה לחיות, כל כך רוצה לחיות, וכל כך לא מצליחה.
והמוות ממחיש כמה הכל זמני וקצר ושחייבת למהר.
ועצוב.
עצוב שאנשים מתים.
עצוב שאין לי אבא כבר.
עצוב שאין לי סבתא כבר.
למרות שבעיני הם פה, רק פיזית לא פה.
הלוואי ויכולתי לבכות על זה.
עצוב על עצמי, שאני לא מצליחה למצוא את המוצא בשבילי, ויודעת שחייבת להמשיך לחפש, חייבת לחפש.[
מגיע לי שיהיה לי גם טוב בחיים האלה.
הרי אם יש כל כך הרבה רע, חייב להיות גם טוב.
אף פעם לא מושלם, תמיד טוב מעורבב ברע, כי ככה זה החיים.
אבל תיאורטית, יכול להיות טוב, לא?
קשה לי.
פשוט קשה לי.
הלוואי והייתי מצליחה פשוט לבכות, להרים את עצמי ולהמשיך כי אלה החיים, ממשיכים.

שלום

המוות עצוב וקשה לכולנו, אבל הוא חלק טבעי מהחיים כי כולנו מתים בסוף ואסור לאבד את האהבה לחיים שלנו בגללו. כתוב בתורה "ובחרת בחיים". אבא שלך ודאי היה שמח לדעת שאת עדיין נהנית מחייך. גם אני מאמין שהמוות סופי ומשאיר אחריו ריקנות גמורה לנצח, ולכן הוא לא מובן ולכן הוא גם כל כך נורא כי אנשים זקוקים לישות הקיימת והמורגשת שלהם. חיי אדם חשובים ומקודשים, ואובדן הורים ואנשים אהובים וקרובים קשה במיוחד. אני מקווה שהיו להם חיים טובים בזמן שהספיקו לחיות, היי חזקה והמשיכי בחייך ככל שתוכלי.

במבי45

New member
משתפת בצערכם

אני איבדתי את אבי היקר לי מכל לפני כמעט שבעה חודשים. אני לא מצליחה להתאושש. אני כל-כך מקווה בשבילך שתמצאי את הכוחות לחזור לחיים. אם מותר לשאול- האם סבתך זו היא אמו של אביך או אמה של של אמך?. אני נקרעת מגעגועים ולא מסוגלת לחשוב על הזמן שעבר, עובר ויעבור בלעדיו. גם אני לא מסוגלת לעכל מוות. אני בטוחה שסבתך ידעה שאת אוהבת אותה, זה ניכר מדברייך.

11abcdefg

New member
תודה

זו אמא של אמא, למה זה משנה?
לא חושבת שאפשרי בכלל לעכל מוות.
נמשיך לחיות, כי ככה זה בחיים.
השאלה איזה חיים.. אני לא בדיוק מצליחה בכלום בערך.
ומצב כזה מדגיש עוד יותר את הבדידות, ועד כמה אני לבד.

במבי45

New member
באופן כללי,

זה לא משנה. אולם, חשבתי על כך שלו היה מדובר באמו של אביך, זו היתה תוצאה של הכאב הנורא על האובדן.
מכל מקום, מוות הוא דבר נורא ולא ניתן לעיכול. לדעתי, אין כל הבדל אם מדובר במוות פתאומי או במוות ידוע מראש. היעלמות מוחלטת של אדם יקר וקרוב מחייך היא לא משהו שאפשר להשלים איתו.
מאחלת לך שתהיי חזקה.

11abcdefg

New member
מה אני אגיד לך..

מוות הוא חרא נקודה.
יש הבדל בין מוות פתאומי לידוע מראש, לא בתוצאה הסופית שהיא המוות, אלא בחיים שחיו.
אפשר להגיד שאצל כולנו הסוף ידוע מראש, אבל זה לא מונע מאיתנו לרצות לחיות.
בכל מקרה, קשה קשה קשה ובודד מאוד.
אני חזקה, כי זו ברירת המחדל שלי, גם כשנדמה לי שאני לא חזקה, אני מחזיקה מעמד, אני שורדת, לחיות אני לא כל כך מצליחה לצערי, אבל אסור לאבד תקווה...

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
משתתפת בצערך...

יקירה,
קודם כל משתתפת בצערך... מאוד לא פשוט לאבד אדם קרוב, בין אם מדובר במוות ידוע מראש, או פתאומי... ואני מניחה שסמיכות האובדנים קשה אף היא...
אני שומעת את העצב שלך, את הקושי לעכל את האובדנים הללו ואת תחושת הבדידות שמתלווה אליהם... ובמקביל לתחושות אלו אני שומעת ביקורתיות ושיפוטיות קשה מאוד כלפי עצמך על אי היכולת לבכות ועל כך שמותם של היקרים לך מפגיש אותך עם התקוות והאכזבות האישיות שלך..ואני משערת לעצמי עד כמה כובד נוסף השיפוטיות הזו יוצרת בהתמודדות...

יקירה, מוות הוא באמת דבר שקשה לתפוס אותו, אובדן הוא דבר שקשה לעבד, הוא לוקח זמן, והוא טומן בחובו מפגש עם כל מיני רגשות, הן כלפי מי שאיבדנו והן כלפי עצמנו... את כותבת על הקושי לבכות באופן פיזי, ואני תוהה האם יכול להיות שיש יותר מדרך אחת לבכות?

אני שומעת שעבורך המפגש עם האובדן מייצר כמו שני קולות – קול אחד בו המוות נותן פרופורציה לקשיים ולאתגרים האישיים ואף נותן השראה להתמודדות ולחיות, וקול אחר, שכמו מעצים או מגביר את הווליום על חוויות של אכזבות וקשיים היות והוא מזכיר שהזמן קצר והמלאכה מרובה...

אני שומעת את המשאלה שאת מסיימת איתה – הרצון הכנה פשוט לסיים עם הבכי, שהוא ייצא כבר ויאפשר להמשיך הלאה מתוך תקווה לייצר את החיים שאת רוצה... ואולי החיים מצויים דווקא במורכבות? אולי אין קו ברור בין עצב לשמחה? כמו שאת כתבת – "תמיד טוב מעורבב ברע"... ואולי החיים הם במתח שבין רגעי הפורקן והקיפאון לבין תנועה?

זה נשמע שאובדנים מוחשיים אלו מאפשרים התבוננות בחוויה של תלישות ואי שייכות שאת מרגישה ללא קשר... חוויה של אי שביעות רצון שקיימת שם ממילא.. ואולי מה שהיית רוצה שאירועים אלה ישמשו הכוונה שנחוצה לך... ומצד שני את כותבת על כך שגם שאת משתפת זה לרוב לא מדוייק לך, אולי כי מה שנכון ומדוייק לך קיים אצלך ובתוכך...

לכן אני מבקשת פשוט להיות כאן איתך,
להחזיק איתך את התקווה שיכול להיות אחרת ואת האמונה שיש גם טוב לצד כל הרע והסבל והעצב...

ומזמינה אותך להמשיך ולשתף אם תבחרי, כדי לנסות למצוא יחד את הקול שלך המדוייק לך , כך שניתן יהיה באמצעותו למצוא את המקומות שיש בהם תקווה לדברים שאת רוצה...

חיבוק חם,
שלך,
מתנדבת סה"ר.

11abcdefg

New member
אתם

שמנצלים קושי של אנשים בשביל להרוויח על זה, תתביישו לכם.
אתם עוד תשלמו על זה, אתם תראו.
ניצול אנשים יביא לכם בחזרה בדיוק מה שאתם עושים.

למעלה