אולי אעשה כמה שינוים בגישה:

אולי אעשה כמה שינוים בגישה:

אפשר ויפה לדבר על תחביבים אישיים, אבל לא קודם לשאול הכול ואחר כך לספר אלא לשלב: לפעמים לספר ולפעמים לשאול כך שתתפתח שיחה. אפשר מבחינה הגיונית להגיד "אתה יכול להאמין לי" בתור תחכום משפטי שמאפשר להטעות מבלי לשקר, אבל עדיף שזה יהיה עם אנשים שיש אתם תקשורת כדי שלא יהיה כמו התחכמות שתביא לעימותים. ודאי יש דרך ביניים בין עברית יפה ועברית עממית, וכדאי להשתמש בה.

b88

New member
אולי תשלב גם בדיחותא

היה אמורא אחד שכל שיעור עם התלמידים היה מתחיל עם בדיחה, כי הוא אמר שזה פותח את הלב

תשובה

הרעיון הוא שעם חברים שאני אוהב אשוחח על תחביבים, עם חברים שאני מחבב אשוחח על מסגרות, ולאנשים זרים ובחקירה אגיד "אתה יכול להאמין לי" או "אתה יכול להבין" במקום לשקר. זו גישה טובה?
&nbsp

מממ

אני חושבת שזה מאוד דינמי. שאין נוסחה אחת ונכונה.
בכל מפגש ושיח מול אנשים יש מספר דברים שצריך לשים לב, ולפי זה לבחור כיצד להתנהל או על מה לדבר.
אנסה להסביר:
מי הבנאדם שמולי?
מה אני צריכה ממנו?
מה מטרת המפגש?
כיצד הוא מתנהל?
כיצד הוא מדבר?
מה אני רוצה להשיג בשיח הזה?
שאלות כאלה ודומות צצות בכל מפגש. ברגע שיש לנו תשובות, אנחנו מתנהלים מול האדם בהתאם לתשובות.
אם לדוגמה, היית אומר לי בשיח "את יכולה להאמין לי", היו נדלקות לי נורות אזהרה לגבי המשך המשפט. כי אני בנאדם חשדן יותר, זהיר אולי. ואם תגיד לי "אני עשיתי/אמרתי/ראיתי", זה יהיה יותר אמין מבחינתי, ואני אוכל להמשיך לנהל איתך את השיחה כשאני כן מאמינה לך.
יש אנים שעולים לי לראש, שאתה צריך להגיד להם "אתה יכול להאמין לי ש", וזה יהיה יותר אמין מבחינתם. אולי הם יראו זאת הפוך ממני.

החיים דינמים. יש הרבה מאוד סוגי אנשים, הרבה מאוד מצבים, צרכים ורצונות.
הקושי והחוכמה זה להבין מה עומד מולך, ולהתנהל באותו רגע.
אני רואה שזה מעסיק אותך הרבה. אולי תנסה לבנות לעצמך מערך שאלות (בדומה למה שכתבתי), ואז בהתאם לתשובות, תדע איך להתנהל ואיך לדבר.
החיים זה ניסוי ותהייה. תנסה, תתהה, עד שתלמד ותבין. אני גם מאמינה שזה תהליך שתעשה כל החיים. לפעמים אנחנו חושבים שאנחנו יודעים, וכבר הבנו הכל, ואז מגיעה הפתעה נוספת...

אתה יכול להזדהות/להבין מה שאמרתי?

תשובה

למה את חושבת שהמשפט "אתה יכול להאמין לי" מחשיד, אם זה אותו מסר בדיוק, והאם אפשר להגיד "אתה יכול להבין"? אני מאמין שהיגיון מלולי הוא אחד וברור, וכל אחד מבין אותו באופן הבסיסי באותה דרך ומשמעות ולכן אנשים מתקשרים. האמת היא שהשומע יכול להבין או להאמין לי, ולכן מבחינה לוגית אפשר לדבר על העברת המסר עצמה ואז לא אומרים דבר לא נכון.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

׳אתה יכול להאמין לי״ נשמע בעיניי תלוש במשמעותו מהמשך המשפט

אין טעם בעיניי להוסיף את תוספת ה׳להאמין׳ כאשר הצד השני עוד לא חשב מה להאמין או לא להאמין,זה נראה לי משפט לא ממש קשור.

אולי יותר טוב להגיד ׳להבין׳,אבל גם זה תלוי כל משפט לגופו.

למה לא להגיד פשוט את מה שאתה רוצה להגיד והצד השני לשיח יחליט כבר מה הוא מאמין ומה הוא מבין.

חשוב שיהיה שיח!לא ראיון,לא שאלון-שיחה נעימה!

או שלא הבנתי דבר וחצי דבר..

מפני ש

אני חושב שמבחינה הגיונית פילוסופית אף פעם לא צריך להגיד דבר לא נכון ולא מדויק לפי המציאות, והשומע באמת יכול להבין ולהאמין לי ולכן אם אומרים "אתה יכול להבין" או "אתה יכול להאמין לי" אומרים דבר נכון. אולי גם יותר כדאי לפעמים להגיד דברים נכונים כדי למנוע אי הבנות וליצור שיתוף פעולה. אז הצד האחר יוכל לענות משהו כמו: "לא כדאי שאאמין לך, כי כוונותיי כלפיך טובות ולא רעות כמו שחשבת". עם חברים אני לא תמיד מצליח ליצור שיח ומה שקורה שאני שואל רצף שאלות על תחביביהם ואחר כך מספר על מה שעשיתי בתחביבים שלי.

בעיניי כשאומרים אתה יכול להאמין לי,זה תלוש ומחשיד

תמיד כשאומרים לי ׳אל תדאגי׳ אני עונה למי שאומר,שעכשיו אני מתחילה לדאוג...

אם יגידו לי משפט לא ממש קשור,של:את יכולה להאמין לי,אתחיל לחשוד.

אני חושבת שכאשר תנהל שיחה בלי לחשוב יותר מדי על מה שיוצא מפיך,זה יהיה הכי זורם והכי יעיל להבנה.

הדגש הוא על שיח!!!

אולי אפילו בשלב ראשון תנהל שיח כזה עם עצמך בקול רם מול מראה,כן..כן,או עם בן משפחה,מטפל/ת וכד׳

בהצלחה בשיח!

אז להגיד לגנב או לפושע:

"אתה יכול להאמין לי (או להבין)" כדי להיפטר ממנו, זה לא רצוי ואף מסוכן למרות שזה נכון מבחינה הגיונית?
&nbsp

יש הרבה מקרים כאלה

אנשים שבאים ברחוב ומבקשים כסף או סיגריה, ואומרים להם שאין כדי להיפטר מהם. אז השאלה שלי אם במקום לשקר שאין לי כסף אפשר להגיד משהו כמו אתה יכול להבין או להאמין לי שאין לי.
&nbsp

זה לא לשקר

אם אתה אומר שאין לך. כי אין לך בשבילם.
אפשר גם פשוט להגיד לא וללכת.
אלו אנשים אקראיים בחייך, הם ישכחו אותך יותר מהר ממה שאתה תשכח אותם. זה לא באמת חשוב בעיניי.

זה בהחלט שקר

המשמעות של "אין לי" היא שאין לי בכלל, גם לא בשבילי. אם אגיד שאין לי בשבילם, ירגיז אותם. אפשר ללכת מהמקום אבל מוטב להיות יותר אסרטיבי ולתת תשובה שתגן עלינו. ממה שנראה לי עיסוק עם אנשים כאלה יכול לסכן חיים.
&nbsp

ואם אשקר יכול לקרות מה שקרה לי

שהאמנתי למוכרים שאין להם כסף קטן לפרוט לי ורצתי בין מוכרים ושאלתי עד שפרטו לי. אמת מונעת אי הבנות מיותרות, לא צריך לשקר ויותר כדאי להגיד אמת.
&nbsp

אני ממלמלת משהו כמו לא תודה והולכת(למרות שמצחיק להגיד תודה)

אם מישהו בא ומבקש כסף לאוכל וברור לי מה מטרתו(כי אני רואה את פנייתו אל אחרים)אני אומרת לו בוא לשם ואקנה לך אוכל ואז הבן אדם שואל אותי:׳עד לשם ללכת?!(מרחק של 40מטר)
ואני עונה לו,אם אתה רעב,אז כן.

אם תגיד,אתה יכול להאמין לי שאין,זה בעיניי לא אמין..אפילו אם יכול להיות שבאמת אין לך.

אולי תגיד לו:תאמין לי שאפילו בשביל עצמי אין לי....אבל למה בכלל להתעסק במחשבות האלה?!כל יום פונה אליך מישהו כזה?!

צריך לדעת מה לעשות כדי להיזהר

הרעיון החברתי הוא שאם האדם יאמין לי שאין לי, כי יכול להיות שבאמת אין לי, לא ינסה לבדוק וזו ההגנה.
&nbsp

אז את חושבת שזה לא מסוכן

למרות שזה מחשיד? כי יכול לקרות שנתקלים בנרקומן או משהו כזה שמבקש כסף ואז צריך לדעת איך נכון להיזהר.
&nbsp

למעלה