חישוב טבלאת הליגה בכדורגל מתוצאות המשחקים בליגה

עזRיאל

New member
חישוב טבלאת הליגה בכדורגל מתוצאות המשחקים בליגה

נגיד שיש לי את תוצאות כל המשחקים בליגת העל השנה עד כה. דהיינו במחזור הראשון בני יהודה - בני סכנין נגמר 1-1 וכד'
ואני רוצה לחשב כמה נקודות יש לכל קבוצה, בטבלא חדשה, דהיינו עבור המשחק המתואר בני יהודה יקבלו נקודה, וגם בני סכנין. בסופו של דבר יש לי את הטבלא כמו שהיא קיום..
אני יודע איך לעשות את המעבר עם פונקציות מערך או על ידי חישוב בתא עזר כמה נקודות כל קבוצה קיבלה ואז לסכום אותם.
יש דרך לעשות את זה בלי פונקציות מערך ובלי תאי עזר?
נניח שאפשר להשתמש ב-sumproduct() לצורך הדיון.
שואל תיאורטית כמובן - מעשית אני יכול להשתמש בפתרונות שהצעתי :)

u333

New member
קרא היטב ושנן את השורה הראשונה למעלה- דרך ההתנהלות בפורום

צרף את הקובץ שהקמת. כולל לוח התוצאות ותן דוגמא של מה שאתה רוצה לקבל.

עזRיאל

New member
יש לי את הטבלא מצד שמאל, ייצרתי את זו מצד ימין עם פנ' מערך

רוצה לייצר את זה בלי פונקציית מערך

u333

New member
לפני זמן רב בניתי את הקובץ המצורף לבקשת מישהו - וזו הצעתי

שים לב:
אל תיגע בטבלה - עמודות A עד J - הכל מתעדכן אוטומטית
פרט לעמודה K המשמשת להכנסת נקודות עונש (עם סימן "-")
מלא רק את החלק השמאלי. בחר לכל מחזור את הקבוצות - הכל מתוך רשימות אימות - אין צורך להקיש בשום שם של קבוצה !
נשאר לך כל שבוע למלא את הקבוצות ואת התוצאות בהתאמה.
ואז תשים לב כי כל עמודות הטבלה מתעדכנות אוטומטית - כולל מיקום הקבוצות.
מיקום הקבוצות מתחשב בראש וראשונה במס. הנקודות - ואם הוא שווה - בהפרש השערים

iyyi

New member
הייתי משנה את נוסחת הנקודות כדי לטפל בשוויון נקודות

לפי שיטת הניקוד אם יש מספר נקודות שווה בודקים את הפרש השערים לצורך הדירוג. אם הפרש השערים שווה (גם הנקודות שוות) בודקים לאיזה קבוצה יש יותר שערי זכות. אם גם שערי הזכות שווים מטילים מטבע לקביעת הדירוג. להטלת המטבע אין אפשרות לתת ביטוי באקסל כי היא מתבצעת פעם אחת בסוף העונה.
לצורך כך נוסחת בתא J2 יכולה להיות:
=D2*3+E2+K2+I2/1000+G2/100000

כמובן שהצגת הנקודות צריכה להיות במספרים שלמים.
בנוסף, כדאי בעמודה A ליצור חישוב שאם לשתי קבוצות יש דירוג שווה (ללא הטלת המטבע) יופיע להן מיקום שווה. זה קורה בעיקר בהתחלת הליגה אבל יכול להתרחש גם בהמשך.

וחוץ מזה, ברכות על הצבע האדום!!!

עזRיאל

New member
u333, iyyi תודה לשניכם

אני עושה את זה בתור תרגיל מחשבתי, אז נתעלם מהפרש השערים לצורך העניין :)

u333

New member
יש לי כמה השגות:

ראשית - תודה על הברכות !

אתה למעשה מדבר על המיקום ולא על מספר הנקודות. שיטת הניקוד הרי נשארת זהה לאורך כל הדרך !
כדי להתגבר על בעיית המיקום במקרה של שוויון בנקודות ושוויון בהפרש השערים - ניתן פשוט במקרו האירוע להוסיף מפתח מיון שלישי שיבדוק את עמודת שערי הזכות. (עמודה G)

פשוט, בזמנו לא התעמקתי עד כדי כך. הדבר קריטי רק בטבלה הסופית - לאחר המחזור האחרון מפני שאז נחרצים גורלות לירידה, עליה, אירופה וכו'.

iyyi

New member
תוספת בלתי נראית לנקודות מאפשרת דירוג מקובל בטבלאות הליגה

בקובץ המצורף שיניתי את תוצאות המחזור הראשון כך שלרעננה והפועל ת"א יהיה את אותו מספר נקודות, אותו הפרש שערים ואותו מספר של שערי זכות.
הטיפול בנקודות מאפשר להשתמש בפונקציית RANK כדי להציג את הדירוג כמו שמקובל בעיתונות הספורט.

u333

New member
הרעיון נחמד ! אך כאמור - אני, לא התעמקתי עד כדי כך.

מה שכן, כפי שכבר ציינתי - הדבר קובע אך ורק בסיום המחזור האחרון כאשר יש שוויון מלא בכל שלושת הקריטריונים - נקודות, הפרש, ושערי זכות.
כאן דרוש "שובר שוויון" כדי לקבוע גורלות וכאן יש כמה שיטות שאינן שייכות לאקסל, כגון:
  1. קיום משחק נוסף בין המתמודדות - מעין "אלוף האלופים" - או יותר נכון, "מפסיד המפסידים".
  2. לקיחה בחשבון של תוצאות המשחקים בסיבובים המוקדמים בין שתי הקבוצות המתמודדות.

למעלה