לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
91369,136 עוקבים אודות עסקים

פורום תאולוגיה ודתות שונות

תיאולוגיה מיוונית: תיאוס - אלים לוגיה - לימוד. על פי ההגדרה, התיאולוגיה עוסקת במחשבות על אלוהים, קיומו/ה ומאפייניו/ה חוקותיו/ה ושלטונו, ובדוקטורינות דתיות שונות. (אני מקווה שאתם מעריכים את הטרחה הנוספת שלי בכתיבת כל ה´הוא´ או ה´היא´ האלה… ובאמת… מנין לנו לדעת אם אלוהים זה ´הוא´ או ´היא´ או משהו שלישי או רביעי או…? ואולי בכלל יש ריבוי אלים? ) פורום זה עוסק בכל היבטיה של האמונה הדתית עצמה (לא רק יהדות, נצרות, איסלם, בודהיזם או דת ממוסדת אחרת) - החל מהזיקה הדתית הטבעית (דת אישית או דת טבעית), וכלה במתודות התיווך השונות הקרויות דתות, או דתות חדשות (כתות). הנחת העבודה היא שאם הגעת עד הלום, אין צורך לשכנע אותך בקיומו/ה של כוח מכוון בבריאה, ולכן אין טעם לדוש כאן בסוגיית האתיאיזם הנושנה, או לצאת בהכרזות בסגנון ´תשכנעו אותי שיש אלוהים´. אם יש לך דעה - אשמח לשמוע אותה מנומקת באורח ענייני, המבוסס על כמה שיותר היגיון ישר וסימוכין (וכמה שפחות קישורים לאתרי הטפה דתית בבקשה). זה המקום לדון בתפיסות בנושא צדק מוסר ואתיקה, אזוטריקה, אוטוריטה דתית, פילוסופיה, חוויה דתית, התנסויות אישיות, אבולוציה, חוקי סיבה ומסובב, הארה, תפקיד האדם עלי אדמות, אחריות אישית, התפתחות אישית, אמונות דתיות, היחסים בין הדתות, שכר ועונש, חיים שלאחר המוות, חיים שלפני המוות, גן עדן וגיהנום, מהו חטא, מצוות דת ומשמעותן, טכסים דתיים, הפלות, עונש מוות, התאבדות, הריגת חסד, ליברליזם, שמרנות, אנושיות, רוחניות, אוקאלט, רישומים אקאשיים, חילופי העידנים, מיתוסים, אגדות, חוויות של כמעט מוות, היקום וברואיו, אהבה, נתינה, משמעות חיי אדם, הצצות אל מעבר לפרגוד , משיחים ושליחים, מצב העולם, אחרית הימים, תחושת שליחות, , …, …, …, …, ואם מעמיקים בכך עוד קצת, רואים ש… בעצם כל נושא שבעולם, מנקודת ראותך שלך. אך אין זה המקום להפיץ בשורות דתיות בסיגנון השיווקי המאוס של: ´אני היחיד שיודע ואם לא תסכימו אתי, תיענשו במיתות שונות ומשונות וחלקכם בעולם הבא יקופח עד מאוד.´ אגב, פורום זה גם אינו מקום לתליית מודעות לכל דיכפין אלא מקום לביטוי דעות. ראו הוזהרתם. הודעות שיש בהן מספרי טלפון יימחקו לאלתר. התקפות אישיות לא ענייניות תימחקנה. הגבול בין וויכוח ענייני למהלומות אישיות הוא דק, ולכן יהיה על כולנו להפעיל שיקול דעת. כבוד הדדי, התחשבות ברגשות הזולת, ריבוי דעות, קישורים מעניינים, דיונים התפלמסויות ואפילו וויכוחים יקודמו בברכה, אולם גידופים, איומים ושאר מרעין בישין יישלחו לסל המיחזור, ותשבי יתרץ קושיות ומענות. שלכם בתקווה לדיונים פוריים ומעמיקים, יפעת. אושר שנית ע"י 1984אא ובפעם השלישית ע"י Immanuel Goldstein

אודות הפורום תאולוגיה ודתות שונות

תיאולוגיה מיוונית: תיאוס - אלים לוגיה - לימוד. על פי ההגדרה, התיאולוגיה עוסקת במחשבות על אלוהים, קיומו/ה ומאפייניו/ה חוקותיו/ה ושלטונו, ובדוקטורינות דתיות שונות. (אני מקווה שאתם מעריכים את הטרחה הנוספת שלי בכתיבת כל ה´הוא´ או ה´היא´ האלה… ובאמת… מנין לנו לדעת אם אלוהים זה ´הוא´ או ´היא´ או משהו שלישי או רביעי או…? ואולי בכלל יש ריבוי אלים? ) פורום זה עוסק בכל היבטיה של האמונה הדתית עצמה (לא רק יהדות, נצרות, איסלם, בודהיזם או דת ממוסדת אחרת) - החל מהזיקה הדתית הטבעית (דת אישית או דת טבעית), וכלה במתודות התיווך השונות הקרויות דתות, או דתות חדשות (כתות). הנחת העבודה היא שאם הגעת עד הלום, אין צורך לשכנע אותך בקיומו/ה של כוח מכוון בבריאה, ולכן אין טעם לדוש כאן בסוגיית האתיאיזם הנושנה, או לצאת בהכרזות בסגנון ´תשכנעו אותי שיש אלוהים´. אם יש לך דעה - אשמח לשמוע אותה מנומקת באורח ענייני, המבוסס על כמה שיותר היגיון ישר וסימוכין (וכמה שפחות קישורים לאתרי הטפה דתית בבקשה). זה המקום לדון בתפיסות בנושא צדק מוסר ואתיקה, אזוטריקה, אוטוריטה דתית, פילוסופיה, חוויה דתית, התנסויות אישיות, אבולוציה, חוקי סיבה ומסובב, הארה, תפקיד האדם עלי אדמות, אחריות אישית, התפתחות אישית, אמונות דתיות, היחסים בין הדתות, שכר ועונש, חיים שלאחר המוות, חיים שלפני המוות, גן עדן וגיהנום, מהו חטא, מצוות דת ומשמעותן, טכסים דתיים, הפלות, עונש מוות, התאבדות, הריגת חסד, ליברליזם, שמרנות, אנושיות, רוחניות, אוקאלט, רישומים אקאשיים, חילופי העידנים, מיתוסים, אגדות, חוויות של כמעט מוות, היקום וברואיו, אהבה, נתינה, משמעות חיי אדם, הצצות אל מעבר לפרגוד , משיחים ושליחים, מצב העולם, אחרית הימים, תחושת שליחות, , …, …, …, …, ואם מעמיקים בכך עוד קצת, רואים ש… בעצם כל נושא שבעולם, מנקודת ראותך שלך. אך אין זה המקום להפיץ בשורות דתיות בסיגנון השיווקי המאוס של: ´אני היחיד שיודע ואם לא תסכימו אתי, תיענשו במיתות שונות ומשונות וחלקכם בעולם הבא יקופח עד מאוד.´ אגב, פורום זה גם אינו מקום לתליית מודעות לכל דיכפין אלא מקום לביטוי דעות. ראו הוזהרתם. הודעות שיש בהן מספרי טלפון יימחקו לאלתר. התקפות אישיות לא ענייניות תימחקנה. הגבול בין וויכוח ענייני למהלומות אישיות הוא דק, ולכן יהיה על כולנו להפעיל שיקול דעת. כבוד הדדי, התחשבות ברגשות הזולת, ריבוי דעות, קישורים מעניינים, דיונים התפלמסויות ואפילו וויכוחים יקודמו בברכה, אולם גידופים, איומים ושאר מרעין בישין יישלחו לסל המיחזור, ותשבי יתרץ קושיות ומענות. שלכם בתקווה לדיונים פוריים ומעמיקים, יפעת. אושר שנית ע"י 1984אא ובפעם השלישית ע"י Immanuel Goldstein

x
הודעה מהנהלת הפורום
אין לפרסם בפורום הודעות המכילות מספרי טלפון, הטפות או גידופים. הודעות אלה ימחקו
תקנון הפורום
המשך >>

לצפיה ב-'תיאוריית ה"לק באף"...'
תיאוריית ה"לק באף"...
09/12/2002 | 09:24
62
1
אחרי שיחות רבות עם אנשים דתיים וחילוניים, נתקלתי שוב ושוב ברף העליון אליו מגיע כל ויכוח/ דיון שכזה: "תוכיח שאין אלוהים..."

כמובן שאין שום אפשרות להוכיח שיש או אין אלוהים. עם זאת כשחושבים על זה, התיאוריה של אלוהי היהודים הגיונית באותה מידה בדיוק כמו אלוהי הנוצרים/ מוסלמים/ אבוריג´נים (זה לא בדיוק אלוהים, אבל כוח הטבע העליון - "זמן הבריאה") וכו´.

למעשה, יכול להיות שבאמת יש אלוהים, אבל הסבירות לכך זהה מבחינתי לתיאוריה הבאה:
לפני 4 שניות בדיוק נעצר הזמן, מפורטל גדול שנפתח בחלל החדר יצא חייזר עם לשון גדולה במיוחד, ליקק לי את האף, חזר לתוך הפורטל ונעלם, לא לפני שהחזיר את הזמן למסלולו.

לכל מי שקם ומזדעק אני אומר - "תוכיחו שלא..." הסבירות זהה לחלוטין...
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'יש כמה תשובות לתאוריה'
יש כמה תשובות לתאוריה
09/12/2002 | 12:14
1

לאלוהים לא אכפת אם יש כאלו שמאמינים בו או לא. כי לדעתו הוא אקסיומה .בנוסף אי אפשר להתווכח לוגית אם אמונה מכל סוג שהו, אם זה עושה טוב למישהו להאמין במשהו ערטילאי אז למה לא?! כמה דברים טובים נשארו לנו להנות מהם? אבל כל עוד א מנסים לכפות עלינו להאמין בכח זה הבסיס של חופש הפולחן. ולסיום סתם אתמהה האם היום יום שני? זה התשובה לחייזר שביקר אותך
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'"תוכיח שאין אלוהים"?'
"תוכיח שאין אלוהים"?
09/12/2002 | 14:00
60
1
"תוכיח שיש" היא תשובה נחמדה ומספקת.
עד כה לא פורסמה ברבים הוכחה שיש או אין.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'וזו בדיוק הנקודה'
וזו בדיוק הנקודה
09/12/2002 | 14:17
58
1
אני לא יכול להוכיח שיש או אין אלוהים, בדיוק כמו שאתה לא יכול להוכיח שלפני שנייה נחת כאן חייזר, עצר את הזמן, נתן לי לק באף, ניגב את האף שלי עם מגבת ונעלם חזרה (אחרי שהחזיר את הזמן למרוצתו...)

תוכיח לי שלא היה חייזר כזה!
הסבירות לשני המקרים (המקרה של החייזר והמקרה של האלוהים שלך), היא זהה לחלוטין!! את שניהם לא ניתן להפריך או להוכיח שקיימים, ושני הסיפורים הגיוניים (או יותר נכון לא הגיוניים), באותה מידה בדיוק...
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'ומה אם ישלי'
ומה אם ישלי
09/12/2002 | 14:47
4
2
שעון שוויצרי, שלא מאמין באף אחד, והוא לא הפסיק לעבוד?
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אם הוא לא הפסיק לעבוד...'
אם הוא לא הפסיק לעבוד...
09/12/2002 | 14:49
3
2
לצפיה ב-'מה הקטע?'
מה הקטע?
09/12/2002 | 14:52
1
2
אמרתי שהוא לא הפסיק לעבוד.
כלומר, למה, צריך לתקן אותו!?
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'כמו שאומרים באנגלית...'
כמו שאומרים באנגלית...
09/12/2002 | 15:10
1
If it ain´t broke, Don´t fix it...

זה סה"כ ביטוי. מה גם שאפילו אתה חייב להודות שקשה לדון בצורה לוגית בשאלתך...

יום נפלא!
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'חהחהחהחה '
חהחהחהחה
09/12/2002 | 15:17
3
לצפיה ב-'לכן קוראים לזה "אמונה" ולא ידיעה'
לכן קוראים לזה "אמונה" ולא ידיעה
09/12/2002 | 14:53
52
2
אתה משתמש בכלים הלא נכונים.

אמונה אינה ידיעה.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'הודעה זו מיועדת למאמינים.'
הודעה זו מיועדת למאמינים.
<< ההודעה הנוכחית
10/12/2002 | 14:59
51
9
לפניכם 2 טענות:
א) אין הוכחה "מדעית סופית" לדת.
ב) אמונה אינטואיטיבית (על פי "ראיות" לא "מדעיות סופיות") היא אמונה לא ראציונלית.

להלן הסבר מתומצת לשני סעיפים אלו:

---------

א. אין הוכחה מדעית סופית לדת (מיועד למי שעוד לא הבין את זה):

כל תיאוריה שמביאים לדת היא רק אחת מבין תיאוריות רבות (בתנאי שמראש היא אינה מכילה שגיאות לוגיות). אין סיבה להעדיף תיאוריה אחת על אחרת.
מסיבה זאת לא קוראים לדת "מדע" אלא "דת".
דוגמא לתיאוריות אחרות:
תיאוריית מתן תורה מתחרה בתיאוריות רבות אחרות. אם לא חונכת על ברכי הדת - קל להאמין בתיאוריה שהתנ"ך נכתב כתעמולה בידי משטר טרור פונדמנטליסטי מלהאמין בתיאוריית מתן תורה. (תיאוריה נוספת לדוגמא: באותה טכניקה שהשתמש ישוע לחלק את הלחם לכל העם, השתמש משה כשביצע "ניסים").
---------

ב. אמונה אינטואיטיבית היא לא רציונלית (מיועד למי שהבין שאי אפשר להוכיח סופית מדעית את הדת):

אנשים שחונכו לדעת שדבר מסוים נכון, יקשה עליהם לשנות את דעתם.

אנשים שחונכו לאיסלם הדתי יטו להאמין בקוראן עד כדי מסירות נפש (שאהידים). כנ"ל אנשים שחונכו להאמין בהשקפה אחרת – כמו יהדות.
כשהחינוך נוצרי דתי, הם יהיו יצירתיים ביותר בהבאת ראיות נגד הדת היהודית ואטומים ביותר לקבלת האמונה שהינם טועים. כנ"ל כשהחינוך יהודי.

לעיתים ההרגשה היא שמה שנכתב (למשל התנ"ך) נכון, שהרי "למה שיכתבו שקרים?!". זאת תחושה מוליכה שולל, כי באותה מידה אפשר להאמין לדברי מכחישי השואה.
תחושות מוליכות שולל נוספות:
-פחד(מהאמונה שאין קיום לאחר המוות ומשכר ועונש)
-כוח התמד(קל להאמין במה שהאמנת תמיד)
-תלות באילן גדול(לסמוך על מורים ו ´גדולי דור´ המאמינים בדת)
-ראיה מצומצמת(חקירה לולאתית של השקפת עולם אחת בלבד)
-ריבוי "ראיות"(הרבה ראיות פגומות נותנות הרגשה מוטעית שיש דברים בגו)
ועוד ועוד... (להרחבה עיין בנספחים "החיפוש אחר האמת" ו- "כשלים לוגיים" )
---------

כך שאינטואיציה לא תעזור במקרה זה.

"הוכחה מדעית סופית" לא נמצאה עדיין, מאחר שעובדתית היהדות נחשבת לדת ולא למדע, כשם שכשפים נחשבים למיסטיקה ולא למדע.

כשתמצא התשובה, יהיה ניתן לפרסם אותה כדי להעמידה לביקורת מדעית. באם לא ימצא בה פגם - לא יקראו לדת יותר "דת", כי אם "מדע". עד אז, האם לדעתך אמונה היא דבר ראציונלי? אם כן, מדוע??...
---------

נ.ב.
קיימות הרבה השקפות עולם אתאיסטיות, דתיות, מיסטיות, תיאוריות מדעיות ועוד.
מאחר וכבר הובהר שאי אפשר להסתמך על אינטואיציה בנושא זה, נשארת האפשרות להמשיך ולחקור את הרשימה כדי לנסות ולהשיג פריצות דרך בהוכחת או פריכת תיאוריות בצורה מדעית סופית.
כדי להשיג תוצאות נכונות (ולא מגמתיות), סביר להניח שכדאי להטיל ספק בכל התיאוריות, ולא להתחיל בהנחה שהשקפת העולם איתה נולדת היא הנכונה.

את זה צריך לעשות תוך המנעות מראיות שאפשר להציג במקומם ראיות מתחרות (כדוגמת מתן תורה), "ראיות" שלא ניתן להוכיח, שקריות או מוטלות בספק ומחלוקת מדעית (כדוגמת אוטיסטים, מתים קליניים...), ראיות המכילות שגיאות לוגיות, ראיות מעגליות.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אתה שוכח עוד אפשרות'
אתה שוכח עוד אפשרות
10/12/2002 | 15:14
2
2
הדת לא מתחילה מתיאוריה. היא מתחילה מחוויות דתיות ישירות שרבים חוו.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'הודעה זו מיועדת לכאלו'
הודעה זו מיועדת לכאלו
10/12/2002 | 15:34
1
2
הודעה זו מיועדת לכאלו שחוו התגלות דתית ישירה, הם באמת חריגים שלא דיברתי עליהם בפתיל הקודם.

אם מי שחווה התגלות רוצה להיות אמיתי עם עצמו, הוא צריך כמובן לוודא שמדובר בהתגלות אלוהית ולא בהזיה, הטעיה, או הבנה לא נכונה של מה שהוא ראה.
אם ברור לו מעל לכל ספק, אז אמונתו הדתית תיהפך לידיעה, ולא לאמונה.

כמובן שכל עוד הוא לא יוכל להוכיח זאת (הוכחה מדעית סופית) לאחרים, הוא יהיה היחיד שיודע זאת.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'נכון'
נכון
10/12/2002 | 17:20
2
לצפיה ב-'דבר אחד שכחת'
דבר אחד שכחת
10/12/2002 | 15:17
2
והוא ידיעה מבוססת מכלי ראשון.

לפורום תיאולוגיה
http://forums.tapuz.co.il/theology
לפורום מספרי סיפורים
http://forums.tapuz.co.il/storytellers

<הודעה זו נשלחה בשמה של תיאולוגיה>
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'גאוני. ממש מבריק.'
גאוני. ממש מבריק.
10/12/2002 | 15:21
46
1
איך לא הבנתי קודם שהדת אינה מדע, ושאין לעיקרי האמונה הוכחה מדעית.

אני מניח שמטעמי סימטריה - גם ההנחה שהאל אינו קיים אינה עדיפה על ההנחה ההפוכה (...אלא אם מצאת הוכחה לאי קיומו).
אי לכך, אין שום סיבה להעדיף את האתיאיזם על פני האמונה היהודית.
אז תרשה לי להחזיק באמונתי.

ואם התכוונת לנופף בתער של אוקם... אזכיר לך שהתער של אוקם הינו אכסיומה בלבד, שמתבססת על האינטואיציה אך אין לה שום הוכחה פורמלית. (ריבוי דוגמאות שהבן היא עובדת אינו הוכחה במובן המדעי)

נ.ב.
אני מבין שאתה פוסל אמונה אינטואיטיבית משום שהיא לא רציונלית.
רציתי לדעת האם אהבתך לבת הזוג שלך היא ענין אינטואיטיבי או רציונלי?
(ואם היא אינטואיטיבית, איך זה שאינך פוסל אותה כשיקול בניווט חייך?)

<הודעה זו נשלחה בשמו של masorti>
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אכן, מבריק וגאוני לחלק מאיתנו.'
אכן, מבריק וגאוני לחלק מאיתנו.
10/12/2002 | 15:22
45
1
*כתוב בפירוש למי מיועדת התגלית הראשונה.

*לא כתוב שיש להעדיף תיאוריה מסויימת, דתית או אתאיסטית. כתוב ש:
"כדי להשיג תוצאות נכונות (ולא מגמתיות), סביר להניח שכדאי להטיל ספק בכל התיאוריות, ולא להתחיל בהנחה שהשקפת העולם איתה נולדת היא הנכונה"

*תוכל להחזיק באמונתך כאוונת נפשך, אך אם אתה אמיתי עם עצמך תדע שזה לא ראציונלי אלא מגיע מדחפים שונים שחלק מהם פירטתי.

*דיברתי על הוכחה מדעית סופית, ולא על ריבוי דוגמאות.

*איני פוסל אמונה משום שהיא לא רציונלית. עליך רק להיות אמיתי עם עצמך ולדעת שהיא לא רציונלית. בכל מקרה לא לנסות לשכנע אחרים שהיא רציונלית, כשזה לא נכון (איני טוען שאתה עושה זאת, אגב).
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אני מקווה שלא תשכח דבר אחד...'
אני מקווה שלא תשכח דבר אחד...
10/12/2002 | 17:51
44
1
שכאשר אתה מחזיק באי-אמונתך, לא תשכח להיות אמיתי עם עצמך ולהודות שזה לא ראציונלי אלא מגיע מדחפים שונים.

ובמידה ואתה מנמק את בחירתך בתער של אוקם, אל תשכח להודות בפני עצמך שאתה מאמץ את האכסיומה הזו ללא שום ביסוס מדעי וזאת כדי ליצור "רציונליזציה" של בחירתך ולא להודות שאתה פועל ממניעים לא-רציונליים.

---

וכמו ששמת לב, אני לא טוען שיש הוכחה מדעית לדת וגם לא מנסה להוכיח אותה מדעית לאחרים.

כמו שתיאולוגיה אמרה, מעבר לשיקולים הפילוסופיים בעד ונגד - יש גם את החוויות האישיות שכל אחד עובר. אבל אני לא טוען שחוויות אלה הן הוכחה מדעית.

תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'לא מדויק!'
לא מדויק!
10/12/2002 | 18:15
43
2
טענתך היא שאי אמונה גם עשויה להיות שגויה.
אני מסכים לכך, אך טענתי היא שהרציונליות זה לקבל את כל האמונות וההשקפות (כולל אתאיזם) במידה שווה (ולא להאמין דווקא באתאיזם או בדת ספציפית).

החוויות האישיות שכל אחד עובר עשויות להטעות מהרבה בחינות כמו שכתבתי. עובדה היא שהרבה אמיתות סותרות אחת את רעותה, ובכל זאת אנשים מאמינים על סמך נסיון החיים שלהם לעיתים בזו ולעיתים באחרת.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'מנקודת מבט שכלתנית פרופר...'
מנקודת מבט שכלתנית פרופר...
10/12/2002 | 18:42
27
1
אתה אכן אמור לטעון שאינך מסוגל להחליט האם יש אל או אין אל, ואם יש - אינך יכול להחליט איזה מ"גרסאותיו" צודקת.
אם איני טועה זוהי עמדת האגנוסט הקלאסי.

(אם אתה אכן כזה, המשמעות היא שאתה מודה שיתכן שיש אל ויתכן אף שמדובר באל המתואר ביהדות)

אבל זהו בדיוק ההבדל בין אמונה להוכחה מדעית.
אני מאמין בכך (כלומר: משוכנע סובייקטיבית שמדובר באמת מוחלטת) למרות שאין לי הוכחה מדעית.
אן בניסוח אחר: אין לי הוכחה, ואף על פי כן אני מאמין.

---

נ.ב.
אתה כזה שכלתן גם עם בת זוגך?
עוד לא שמעתי על "מד אהבה", ועליך להודות שאינך יודע האם היא אוהבת אותך (ולפעול בהתאם). הרי כל "הוכחה אמפירית" שתביא לי על אהבתה אליך אוכל לפרש כזיוף שנועד להשתלט על כספך או להשיג מעמד חברתי וכו´.
לי נראה שאתה משוכנע באהבתה רק מתוך תחושת בטן אי-רציונלית ותו לא.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'כנ"ל'
כנ"ל
10/12/2002 | 19:44
26
1
מה שכתבת ("אין לי הוכחה, ואף על פי כן אני מאמין") מקובל בהחלט.
דברי כוונו רק לכך שמי שמאמין ורוצה להיות אמיתי עם עצמו צריך לזכור שזה באמת לא רציונלי, ואם הוא היה נולד וגדל בסביבת השקפה אחרת הוא היה כנראה מאמין באותה אדיקות בהשקפה האחרת.

לגבי אהבה:
אישית, אני אוהב את בת זוגי בכל מקרה ומצב. זה לא תלוי באהבתה אלי.
מאחר ואיני פועל בהתאם לאהבתה אלי, אין כאן משמעות לגבי האם היא אוהבת אותי או לא.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'העיקר שאינך רומז...'
העיקר שאינך רומז...
10/12/2002 | 20:02
25
1
שתפישת עולמי נחותה (מבחינה פילוסופית) במשהו מתפישת עולמך.

ואני שמח שאהבתך לזוגתך אינה תלויה באהבתה.
תוכל אם כן לאמץ את הנחת העבודה שאין לך שום ודאות שהיא אוהבת אותך, ויתכן בהחלט שאינה אוהבת אותך.
(כל תיאוריה אחרת שתאמץ הינה בהכרח פרי של אי-רציונליות)
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אינני רומז.'
אינני רומז.
10/12/2002 | 20:20
24
3
אינך יודע מהי תפיסת עולמי ולכן לא נוכל להשוות.
אם במונח "תפיסת עולמך" אתה מתכוון ל"אמונה" שלך שדת מסויימת נכונה ללא הוכחות, לא רמזתי כי היא נחותה אלא כי היא לא רציונלית.

הנחת העבודה שזוגתי אינה אוהבת אותי אינה רציונלית (אף שיתכן שכך הדבר), מאחר שאמפירית נראה וסביר להניח שהיא אוהבת אותי (היא מתנהגת בצורה זו).

אין זה כך לגבי הדת. כשם שאמפירית יש "ראיות" שהיהדות נכונה, כך גם אמפירית יש "ראיות" שהיהדות אינה נכונה אלא דתות אחרות.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'העדפת הסברה שזוגתך אוהבת אותך...'
העדפת הסברה שזוגתך אוהבת אותך...
10/12/2002 | 21:51
20
1
אינה רציונלית.
אתה פשוט מפרש את התנהגותה באופן שיתאים לסברתך האקסיומטית.
יש ראיות באותה מידה לכך שהיא מרמה אותך כדי לזכות בכספך או בטובת הנאה אחרת הקשורה אליך.

דרך אגב, אליהו כבר ביצע ניסוי שהוכיח (לפחות לגבי דתות מסוימות) שהיהדות צודקת והדתות המתחרות לא צודקות.
אינך מאמין שניסוי זה התרחש?
זבש"ך.

נ.ב.
מתוך החתימה שלך ("האמת נמצאת ב...") נתבהרה לי זה עתה השקפת עולמך.
ד"ש לגוברנור ולחבר´ה מארגוני ההחזרה בשאלה.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'בבקשה...'
בבקשה...
10/12/2002 | 23:20
19
5
הסברה שזוגתי אוהבת אותי היא רציונלית, ואני מפרש את התנהגותה על סמך מעשיה ונסיון החיים האמפירי שלי הקובע שהתנהגות כזאת חוזרת ונשנית משמעה אהבה.
אם יש ראיות לכך שהיא מרמה אותי, אין לי בעיה. אני מעוניין להעניק לה ללא תמורה את כספי, וטובות הנאה אחרות שהיא עשויה לקבל ממני - בכל מקרה.

לא שמעתי על "הניסוי שהוכיח את צדקת היהדות". אם תעמוד מאחורי מילותיך ותשים לינק, אשמח לקרוא בעצמי. כשלעצמי, אני תמיד בעד חשיפת כל המידע לכולם, כך שיהיה אפשר להגיע לאמת. הסתרת מידע תמיד מעוררת חשד.

נ.ב.
חתימתי (האמת נמצאת ב...) מוליכה לאתר המכיל ראיות בעד ונגד נכונות טענות המחב"תים. אם תביא ראיות שלא הופרכו, אשמח לשים אותם שם לאחר שנדון עליהם.
השקפת עולמי אינה קשורה או מיוצגת על ידי האתר הנ"ל, בכל מקרה.

אני לא מכיר "ארגוני החזרה בשאלה". אני מכיר תנועות לתמיכה בחוזרים בשאלה ותנועות לסיכול מאמצי המסיון החרדי.

אתה מכיר את גוברנור כמוני. בטוחני שהוא ישמח אם תמסור לו ד"ש באופו אישי.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אתה לא מכיר את הניסוי של אליהו?'
אתה לא מכיר את הניסוי של אליהו?
10/12/2002 | 23:35
18
1
הניסוי פורסם במלואו בספר מלכים א´, פרק י"ח, פסוקים י"ט-מ´.
ראה לינק מצורף למטה.

לגבי החתימה שלך...
היא מוליכה לאתר שמטרתו להוכיח שהטענות הדתיות שגויות.
כבר היה לנו דיון בעבר בנושא (גוברנור, גן הכהנים, HEYER... מזכיר לך משהו?), ועיקרו הוא שאתה "העלמת" הודעות שהביאו לנצחון החילונים.

ולמען האמת אין לי כוח לשחק את התמים.
אני מכיר לא מהיום את הטכניקה של המחזיר-בשאלה המתחפש ל"תוהה" מסוג זה או אחר, רוכש את אימונו של הדתי, ואז מטפטף לדתי רעיונות שיעלו ספקות בלבו על עיקרי אמונתו.

אז בוא ונסכם שניצחת.
אני פרימיטיבי והשקפת עולמי אי-רציונלית.
אתה לעומת זאת ראית את האור והצלחת להבין נכון את העולם ללא הוספת מרכיבים מיותרים.
תאולוגיה ודתות שונות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אהה, אם כן:'
אהה, אם כן:
11/12/2002 | 00:04
17
1
אם תחזור על הניסוי של אליהו שנית בתנאי מעבדה מבוקרים, יתכן ותהיה זאת הוכחה מוצלחת ביותר! אוסיף אותה אז ללינקים באתר שלי.

מעולם לא העלמתי הודעות המביאות לנצחון הדתיים. פשוט... לא מצאתי ואף אחד לא נתן לי עדיין לינק לויכוח כזה...
לגבי גן הכהנים - כתבתי לך שם בזמנו שעליך או על גוברנור לכתוב פתיל אחד שיביא את דבריך ודבריו ביחד, ולאחר ששניכם תאשרו אחליף את הלינק באתר. לא אחדתי את דבריכם בעצמי מאחר ואיני מצוי בפרטים הקטנים של הוויכוח.
ההצעה עדיין (ותמיד) בתוקף.

חביבי, אם אני מחזיר בשאלה - כי אז אתה מחזיר בתשובה. אין לי שום עניין לשנות את דעתו של אף אחד. זה פשוט לא מעניין אותי.
אני גם לא "תוהה" ולא מטפטף רעיונות. אני מתווכח על מה שמעניין אותי, ונצמד ככל יכולתי ללוגיקה ולאמת.

אינך יודע את השקפת עולמי. ווויכוחינו מתנהלים לטעמי תוך נסיון לגלות חורים בטענות שונות. אם אנצח או אפסיד זה היינו הך, כל עוד מגיעים לתוצאה.
אני מסכים לסיכומך שניצחתי, בגלל שאני צודק במקרה זה.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'יופי. העיקר שאתה מבסוט.'
יופי. העיקר שאתה מבסוט.
11/12/2002 | 10:56
16
1
עושה לך טוב לחשוב שניצחת כאן?... שיבושם לך.

נ.ב.
כדי שהקוראים שלא מכירים את פורום נטעים לא יוטעו:
אתה משקר.
כן העלמת נתונים על נצחון הדתיים, כולל ענין גן הכהנים.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'צר לי שירדת לרמה הזאת.'
צר לי שירדת לרמה הזאת.
11/12/2002 | 11:41
15
1
חבל שאתה לוקח את הפסדך כל כך קשה.

אין לי עניין לפתוח עמך ריב.

אין לי יכולת להעלים שום נתונים, וטענתך שקרית. אמרתי לך מה עליך לעשות בעניין גן הכהנים.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אתה משקר, ואין לי ענין לדון איתך.'
אתה משקר, ואין לי ענין לדון איתך.
11/12/2002 | 11:56
14
2
את ה"הודאה בהפסד" כתבתי בציניות, כדי שתרד לי מהגב.
נמאס לי מהויכוחים האינסופיים עם החבר´ה שלכם מ"חופש"/"דעת אמת"/"הלל" תחת אלף תחפושות.

בפורום הזה מטרתי לדון ברצינות בתיאולוגיה ולא להתכסח עם שונאי הדת היהודית.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אתה מדבר בלי כיסוי ומוציא דיבה.'
אתה מדבר בלי כיסוי ומוציא דיבה.
11/12/2002 | 12:45
13
2
אתה יכול לצווח ככרוכיה שאני משקר, אבל לא הבאת שום מקור לטענה השקרית הזאת.
זה הופך אותך למוציא דיבה ושקרן.

אינך יכול לדון ברצינות, ווויכוחים ענייניים שמסתיימים בהשפלת הצד שלך נקראים בעיניך "להתכסח עם שונאי הדת היהודית".

לא הייתי עונה לך בכלל, לולי איני רוצה לתת לחברי הפורום האחרים מקום לטעות בנוגע לטענתך השקרית הנ"ל.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אני לא רוצה לדון **איתך**.'
אני לא רוצה לדון **איתך**.
11/12/2002 | 12:49
12
אמרתי לך... ד"ש לחברים המחב"שים שלך.

ואני ממליץ לכל חברי הפורום המפקפקים בטענותי לגשת לפורום נטעים ולדפדף אחורה בהודעותיך.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'תביא לינק או תפסיק לבלבל את המוח.'
תביא לינק או תפסיק לבלבל את המוח.
11/12/2002 | 12:58
11
3
לצפיה ב-'תיכנס לארכיון של פורום נטעים...'
תיכנס לארכיון של פורום נטעים...
11/12/2002 | 13:11
10
גש לעמוד 72 וקרא את הודעתך מיום 29.10 בשעה 21:17.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'כן, מה בקשר לזה?'
כן, מה בקשר לזה?
11/12/2002 | 13:32
9
לנוחיות המשתתפים אצרף קישור להודעתי הנ"ל.

בהודעה זו הפרכתי את טענתו המגוחכת של "עלה זית". הוא טען בלתי אפשרי לבנות יתוש חי אפילו בעזרת המדע המתקדם מאוד של היום.

מה הבעייה שלך בקשר להודעה זו?
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'הסייפא של הודעתך מצביעה כמובן...'
הסייפא של הודעתך מצביעה כמובן...
11/12/2002 | 13:52
8
על אמונה דתית עמוקה. (בלי קשר לשאלה באיזו דת מדובר)
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'לא חביבי,'
לא חביבי,
11/12/2002 | 14:06
7
אינך רואה משם דבר על אמונתי האישית.

עניינית, הפרכתי שם לא באה לטעון שאין אלוהות, אלא שאנשים מנסים להסביר דברים רבים שהם לא מבינים באמצעות המילה "אלוהים". תופעת הברקים יכולה להיות מוסברת גם באמצעות תיאוריה שאינה מערבת "אלוהים" (למרות שכל התיאוריות מתקבלות בברכה).

ברור לכל שהפרכתי שם הגיונית.
אם יש לך הפרכה להפרכתי שם, אתה מוזמן להשמיעה.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'שקרן.'
שקרן.
11/12/2002 | 14:25
6
ברגע של חוסר זהירות אתה הבהרת את עמדתך האמיתית לגבי קיומו של האל.
המשפט שם ברור ואינו פתוח לפרשנויות.

אני מניח שהגעת למסקנה ההיא מתוך שיקולים רציונליים.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אבקש להירגע שם !'
אבקש להירגע שם !
11/12/2002 | 15:43
ובוודאי שלא להשתמש בכינויי גנאי.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'חזרתך על טענה שקרית לא הופכה לאמת'
חזרתך על טענה שקרית לא הופכה לאמת
11/12/2002 | 17:51
4
1
המוטיב החוזר בדרך כלל בטענותי זה שלוגית השקפות עולם שונות (דתיות, אתאיסטיות, אחרות...) שוות, ועד היום לא הוכחה עדיפותה של אחת על רעותה.

לא הבהרתי באף מקום מהי עמדתי האמיתית לגבי קיומו של האל. המוטיב החוזר בטענותי אינו מבטא בהכרח את השקפתי האישית.

פרטנית, אותה הודעה שהעלית - באה להפריך את הטענה שהדת היהודית היא הנכונה בהכרח, ובעיקר את טענותיו המגוחכות בבירור של "עלה זית". עמדתי נשארת שם עמדה של "כל האמונות שוות כל עוד לא הוכח אחרת".

נ.ב.
דרך הדיבור המכפישה שלך אינה מוסיפה לך כבוד.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אתה אורתוגונלי לאמת...'
אתה אורתוגונלי לאמת...
11/12/2002 | 18:05
3
המשפט האחרון של ההודעה ההיא הבהיר היטב מה דעתך על קיום האל, והוא אינו עמום או פתוח לפרשנויות.

ד"ש לעמיתיך בארגון "חופש".
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'מה, אתה טוען שהמשפט ההוא אינו נכון?'
מה, אתה טוען שהמשפט ההוא אינו נכון?
11/12/2002 | 18:18
2
הנה המשפט המדובר:
"בכל מקרה, אינך טועה יותר מאבותינו הקדמונים שהניחו את מציאות כח עליון כדי להסביר תופעות טבעיות לחלוטין (כמו ברקים)."

אתה טוען שברקים הם תופעה אלוהית שאין להסבירה על פי הפיזיקה? מעניין...
ואני חשבתי שהפאגאניות חלפה עברה מן העולם.

אגב, להזכירך: אינך יודע מה דעתי על קיום האל. לא תוכל להסיק זאת מהודעותי בפורומים.
אתה מתעקש לחזור שוב ושוב על טענתך המגוכחת... למרות שאין לך בדל של הוכחה. אתה מאמין באלוהים מאותה סיבה - כפיתיות?

לסיכום, אין לי עניין לריב איתך, או להתווכח איתך על טענה חסרת שחר שלא הבאת לה בדל של ראיה. מסור ד"ש לחברך דוד170.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'ד"ש לעמיתיך מארגון "חופש".'
ד"ש לעמיתיך מארגון "חופש".
11/12/2002 | 18:27
1
1
לצפיה ב-'ד"ש לבוס שלך ב"ערכים" '
ד"ש לבוס שלך ב"ערכים"
06/01/2003 | 16:25
1
לצפיה ב-'יש כאן חוסר סימטריה'
יש כאן חוסר סימטריה
12/12/2002 | 13:11
2
סימטריה = תפיסת עולם מול תפיסת עולם.
אתה תוקף את אמונתו של אחר כ"לא רציונלית" אולם אינך מצהיר על עיקרי אמונתך שלך. מה שאני אומרת (ולא תוקפת חלילה) הוא שקל לתקוף תיזה, אולם קשה להגן עליה.
וברור שבאווירת הוויכוח שנוצרה, איש לא יהין להביא דברים משמעותיים מחייו משום שברור לאלתר שבן פלוגתו ישסעם כגדי וישתמש בהם נגדו.
אישית, אני מקווה לאווירת דיונים שונה בעתיד. אווירה שיהיה בה מספיק אמון כדי שאפשר יהיה להביא גם תכנים משמעותיים ולא רק להגן על הגב.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-''
12/12/2002 | 19:08
1
אכן...

על כל פנים, למרות שלא הבאתי את השקפת עולמי, הבאתי טענה נגדית
(שכל השקפות העולם שוות כל עוד לא הוכיחו את נכונותם. בנוסף, השקפת עולם על סמך "ראיות" שאפשר להפריכן, אינה רציונלית). אין כאן לחלוטין חוסר סימטריה.

אני בכל מאודי בעד תרבות דיונים ידידותיים (גם אם מדובר בעיקרי אמונתי או אמונתו של האחר). בתקווה לעתיד יפה יותר!
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'thank you for hearing me...'
thank you for hearing me...
12/12/2002 | 21:29
2
לצפיה ב-'דבר אחד'
דבר אחד
10/12/2002 | 21:18
14
1
אתה לא מבין 0000000000000000000 -סחתיין על הניק - אמונה זה חינוך, אורח חיים שלם. אתה בשום פנים לא יכול להתווכח אם מישהו שמרגיש קרבה לאל .כל אל שהו.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'הוא יכול להתווכח...'
הוא יכול להתווכח...
10/12/2002 | 21:53
13
1
אלא שגם אם יתאמץ, הוא לא יוכיח לי שהשקפת עולמו "אמיתית" או "נכונה" יותר משלי. פשוט אין דרך לוגית להוכיח דבר כזה.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אף אחד לא מנסה לשכנע אותך בכך.'
אף אחד לא מנסה לשכנע אותך בכך.
10/12/2002 | 23:06
12
1
לא טענתי שיש השקפת עולם יותר טובה משלך (שהדת היהודית היא הנכונה), אלא טענתי שהשקפת העולם שלך אינה רציונלית.

טענתי בנוסף, שהשקפה רציונלית תתיחס כשוות גם להשקפות עולם אחרות.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'והשקפתך כמובן יותר רציונלית משלי.'
והשקפתך כמובן יותר רציונלית משלי.
10/12/2002 | 23:12
11
1
והיא מבוססת על ההוכחה המדעית לתער של אוקם.

לפי החתימה שלך ("האמת נמצאת ב...") ברור כבר לאיזה מחנה אתה שייך.
מחנה המשוכנעים מעל לכל ספק שאין אלוהות.

וזה כמובן שיא הרציונליות.......
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'אינך יודע מה השקפתי.'
אינך יודע מה השקפתי.
10/12/2002 | 23:26
10
2
אך טענתי היא (אם זה עדיין לא ברור?!) שהשקפתך אינה רציונלית מאחר והיא מבוססת על אמונה לא רציונלית ללא הוכחות.

הסברתי את החתימה שלי כאן ואם תרצה לשייך אותי למחנה כלשהו, יהיה זה מחנה ההגיון חסר הפניות.

מעולם לא טענתי שאין אלוהות (אלא אם כן רציתי לקנטר את 170 ודומיו, או להביא תיאוריה נוספת).
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'טוב די. אין לי כוח כבר...'
טוב די. אין לי כוח כבר...
10/12/2002 | 23:39
9
1
הודיתי בהודעה אחרת שאני פרימיטיבי ואי-רציונלי, ואילו אתה ראית את האור והשכלת להיפטר ממרכיבים מיותרים בתמונת העולם.

מבסוט?
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'כן!'
כן!
10/12/2002 | 23:52
8
1
לצפיה ב-'יופי. העיקר שתפסיק לבלבל לי במוח.'
יופי. העיקר שתפסיק לבלבל לי במוח.
11/12/2002 | 10:57
7
2
לצפיה ב-'כנ"ל?'
כנ"ל?
11/12/2002 | 11:43
6
1
חבל שאתה הופך וויכוח לריב. אם יש לך משהו ענייני לומר - אמור.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'ד"ש לקולגות שלך בארגון "חופש".'
ד"ש לקולגות שלך בארגון "חופש".
11/12/2002 | 11:57
5
3
לצפיה ב-'ד"ש לאמנון יצחק.'
ד"ש לאמנון יצחק.
11/12/2002 | 12:46
4
2
לצפיה ב-'בניגוד לך, אני לא בעסקי המיסיונריות'
בניגוד לך, אני לא בעסקי המיסיונריות
11/12/2002 | 12:50
3
2
לצפיה ב-'אתה הוכחת שאתה מסיונר.'
אתה הוכחת שאתה מסיונר.
11/12/2002 | 13:01
2
1
האשמות חסרות שחר תוך נסיון "לשכנע" את האחרים שיש בידך נתונים המוכיחים זאת, ובלי להביאם... ההתנהגות המסיונרית במיטבה.

אני לעומתך, לא נהגתי לעולם כך. ואיני מסיונר, אני זה שנלחם בהם.
תאולוגיה ודתות שונות >>
לצפיה ב-'ד"ש לקולגות שלך בארגון "חופש".'
ד"ש לקולגות שלך בארגון "חופש".
11/12/2002 | 13:13
1
2
לצפיה ב-'ד"ש לעמיתך דוד170.'
ד"ש לעמיתך דוד170.
11/12/2002 | 13:34
2
לצפיה ב-'נכון. וממילא...'
נכון. וממילא...
09/12/2002 | 15:19
1
אלה שהתקרבו רוחנית לידיעה בלתי אמצעית בדבר קיומו של אל אינם זקוקים להוכחה,
ואלה שלא, גם עדר בופאלו פראיים לא יזיזו אותם מדעתם.

לדעתי זה כמו עוד חוש או ערוץ תקשורת. נסה להסביר לעיוור מלידה כיצד נראה צבע.
תאולוגיה ודתות שונות >>

הודעות אחרונות

13:48 | 25.05.12 אורחים בפורום
20:17 | 04.05.11 Immanuel Goldstein
09:48 | 01.05.11 נוני718
18:50 | 30.04.11 Immanuel Goldstein
16:48 | 23.04.11 macool124
07:45 | 21.04.11 gady18
13:50 | 19.04.11 פלמוני777
08:47 | 18.04.11 Immanuel Goldstein
00:02 | 16.04.11 חדשות המזרח התיכון
17:47 | 15.04.11 אני רק עובר
12:00 | 06.04.11 הנהמוטלות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ