"Atypical" האם ראיתם

noamlah

New member
אמממ....

יש סוג של בעייתיות שהדמות הראשית עושה דברים דיי בעייתיים, חלקם פליליים
לתת אגרוף לבחורה מסויימת שהיה לו איתה כמעט סטוץ בגלל שהוא לא אוהב שנוגעים בו
לפרוץ לבית של המטפלת שלו בשביל להביא לה מתנה
לנצל בחורה שהוא מוצא חן בעיניה בשביל שיוכל להתאמן עליה כ"חברת ניסיון" כדי שיוכל להתאמן עליה ולצבור ניסיון בשביל להתחיל עם המטפלת שלו
לנעול את החברה שלו בתוך הארון כי היא נגעה לו בצב
ולהשפיל אותה בסוף כשזורק אותה מול כל המשפחה שלה ואומר שהוא לא אוהב אותה

זה בסדר, דמויות אוטיסטיות לאו דווקא חייבות להיות חיוביות וסימפטיות
אבל הבעייתיות היא שהדמות הזאת לא לוקחת אחריות ולא משלמת על המעשים הנוראיים שלה כי הריי "זה לא אשמתו" הוא אוטיסט, מבין את העולם אחרת

אוטיזם זה לא תירוץ לחוסר חיברות טוטאלי לפי דעתי וזה לא משהו שצריך לאפשר בריחה מאחריות

מה שכן, הסצינה עם המסיבת אוזניות הייתה יפה

arana1

New member
זהו שזה מראה כמה זה לא פלילי

שזה מראה למה מעשים לא ראויים הם תוצאה של רגישות שלא מובנת לסביבה,
והבן אדם לא התכוון להשפיל את הבחורה הוא פשוט לא מודע , כמו הרבה אוטיסטים, למידה שבה הנ"ט זקוקים לפוזה, למעמד חברתי, להיראות יפה בעיני הסביבה, זה מה שיפה בו וזה מה שיפה באוטיזם

הוא הכי חיובי וסימפטי, לא בעיניך, אולי בגלל שאתה נ"ט, בעיני הוא מגניב לגמרי, וגם הבחורה שחטפה ממנו בומבה אהבה את כנותו המרעננת לפחות בהתחלה, היא פחות אהבה את מה שנגזר ממנה בהמשך, כמובן, וגם בגלל זה אני חוזר וממליץ לאוטיסטים פשוט להימנע מנ"ט, לטובת כל הצדדים

חיברות לא זהה לגירסה הנ"טית שלו, מקווה שאנשים ילמדו לכבד את זה עם הזמן אחרת העולם ישאר סיוט לנצח, אוטיסטים הם הכי חיברותיים וחברתיים בדיוק בגלל שהם לא מזדהים עם פוזות כמו שלך

noamlah

New member
פריצה לבתים זה לא חיברות

בשום צורה שהיא ואי אפשר להגיע למצב שפריצה לבית תהיה דבר מקובל - אוטיסט או לא אוטיסט
העניין הוא כללי בסיס על מנת לא לפגוע בבן אדם אחר
והבן אדם האחר נפגע מזה, לא בגלל שיש לו פוזה אלא בגלל שיש לו זכות שהתנהגו אליו בכבוד, גם ג'ייק עצמו (ככה קראו לו?) נפגע כשהמטפלת התנפלה עליו, גם הוא מלא בפוזה וזקוק למעמד חברתי כמו נ"ט?
או שאצלו הפגיעה היא לגיטימית בגלל הטייטל אוטיסט?

דבר שני, הדברים האלו אולי מאפיינים אותו אבל לא מאפיינים אוטיסטים, אוי לנו אם פריצה לבתים הייתה נחשבת מאפיין אוטיסטי
ודרך אגב גם בעל הספקטרום הראו את אותו דבר בפרק האחרון, פריצה לבית על מנת לחזר, אצלם לפחות הדלת הייתה פתוחה וזה גם חבר שעודד אותו לעשות את זה, לא כמו בא-טיפיקל שהוא קפץ מהחלון לבית שלה אבל זה עדיין מעצבן שדברים כאלו מקושרים עם אוטיזם כ"חוסר הבנה של הסביבה"

אפשר להראות חוסר הבנה גם בלי לשבור חוקים בסיסיים ולפגוע בבן אדם

arana1

New member
אתה עושה צחוק ?

הפריצה אינה החיברות, הנסיון לאהוב גם ללא התחשבות בכללים שאתה והנ"ט מקדשים זה חיברות

כבוד זו שאלה עמוקה ופתוחה, הרבה יותר מכפי שנדמה לך

הנה שלומית מחקה תשובה שהשקעתי בה כי היא מזהה כבוד רק עם התצורה הנ"ט שלו, ומבחינתי היא ביזתה ומבזה אותי כל הזמן כי כמוך היא מעדיפה את כללי הטקס והשפה היפה על פני התוכן

פריצה לבית אינה מאפיין אוטיסטי, הטעות שלך הכי אופיינית לכל מה שהכי מעוות בתפישה הנורמטיבית את האוטיזם שמתייחסת רק לחיצוני, מאפיין אוטיסטי זה מה שגורם לאוטיסטים לא לספור את מה שאתה מקדש

חוקי בסיס אינם זהים לחוקי הנורמה, וגם אני פרצתי לבית של אהובתי פעם, והיא גרה בקומה שישית אז הייתי צריך לטפס על צינור ביוב רעוע 6 קומות כדי להיכנס דרך חלון השירותים, למזלי היא הייתה ממש חמודה, וצחקה

גורג42

New member
"מאפין אוטיסטי זה מה שגורם לאוטיסטים לא לספור מה שאתה מקדש"?

אל תדבר בשמם של אוטיסטים אחרים, בבקשה.

להיות פסיכופט שחושב שזה לגטימי לפרוץ לבית של מישהו "מתוך אהבה" זה ממש לא מאפיין אוטיסטי. ואילו זה היה מאפיין אוטיסטי, אז אני הייתי הראשון שתומך בריפוי אוטיזם.

אבל זה לא. לא כל אוטיסט הוא פסיכופט כזה, ולא כל פסיכופט הוא אוטיסט. אם כבר מדברים על זה, אז הקטע הזה של "כל עוד הכוונה שלי טובה אז מותר לי הכל... ואני יודע יותר טוב ממך מה טוב בשבילך" מזכיר לי דווקא את הממסד הפסיכיאטרי והגישה הרווחת אצל המטפלים, ולא שום "מאפיין אוטיסטי".

כמובן שיש גם אוטיסטים שנוהגים ככה. אבל מי שמתנהג ככה, אוטיסט או לא, יש לו בעיה. והדבר האחרון שהאוטיסטים צריכים, זה שהציבור יחשוב שכולנו פסיכופטים כאלה. כי אנחנו לא.

נראה לי שהוא אומר

(ובצדק לדעתי) -
שיש לך נטיה לעשות "הנחות" להתנהגותו של אדם אחר בגלל התפיסה שלך את המהות שלו כשונה מזו הנורמטיבית.
כלומר אוקי, פרצת לבית של מישהי שבמקרה הייתה גם האהובה האמיתית שלך והיא קיבלה את זה בטוב. בסדרה היא לא הייתה האהובה שלו.
אתה זוכר מה מאפיין חזק בכנס האוטיסטים בבריטניה כל שנה?
יש חוקים מאוד ברורים על איך ומתי אתה יכול לחדור לחדר של אחר. יש אפילו כרטיסיות בצבעים שמסמנות מתי ואיך אתה יכול לפנות לאדם אחר.
אז בשם האהבה הלא ממומשת לאדם פרצת לביתו- למרחב שלו, לפרטיות שלו.
אתה מבין שזה לא הכל "לא לספור מה שמקדשים"? יש פה איזו צביעות מסוימת בדרישה הזו. הצביעות לא נועדה להצביע על זה שאתה אדם רע חלילה אלא לומר שיש פה הבט מאוד פרקטי וחשוב לאנשים שיש צורך לשקול לפני שנותנים לו "הנחה" בשם אהבה\אוטיזם\כל מאפיין אחר.

(אציין גם שהדוגמא שלך לא דומה כי כאמור ההכרות שלכם כבר הייתה אישית מאוד וחמה לעומת ההכרות שלו ושל המטפלת שאיננה כזו ולכן מובן שיש לשקול את המעשים שלך והבחירות שלך ביחס לאדם מרוחק יותר)

עכשיו אני יכולה להמשיך ,
אבל בוא נגיד שאם הייתי נוגעת לך בבטן והיית נותן לי אגרוף כי אתה רגיש נורא למגע ואני הייתי נותנת לך אגרוף כי אני מאוד רגישה לפגיעה ואני לא יכולה להכיל "זעם" בלי ביטוי גופני- שנינו היינו רואים אחד בשני אשם. לשנינו היו טיעונים מעולים למה לכל אחד הזכות לתת אגרוף לאחר והוא לא מובן בכלל בגלל הרגישות שלו .

בשורה התחתונה (שאתה לא אוהב) -
עדיף פשוט להמנע מלתת אגרופים לאחרים ואלא בנסיבות מאוד ספציפיות זה לא יכול להיות ביטוי מאוד "מקובל" של אנשים כי זה עוסק בשלמות הגוף של אחר ותחושת הכאב שלו והזכות להגנה מאלה.

מצטערת על הטון הדידקטי -
אבל הכי מבינה מה הוא מנסה לומר.
נסה לחשוב באדם שפוגע או מכאיב לך או למי שאהוב עליך ותבין למה הגבולות המסוימים האלה במישור חברתי חשובים מאוד.

arana1

New member
והוא כמובן טועה, ומטעה, מאוד

כי בניגוד מוחלט גם למה שקגומה כותבת וקובעת מה שמשנה זה לא השורה התחתונה שיכולה דווקא להיות הכי זהה למרות שהמניעים הפוכים נורא,
למשל,
גם החרדים וגם הפמיניסטיות מתנגדים להצבת ערום נשי בפרסומות אלא שלמרות השורה התחתונה לגמרי זהה במקרה זה המניעים הם הכי הפוכים נורא,
אז מה שאתם עושים כאן זה פשוט ביטול מוחלט ומדכא של כל מה שתהליכי, חוקר, מברר, דרך רגישות ליחודי ולאישי ולחד פעמי ולפרטי ובעצם גם מבטלים את המדע והאמנות והמשפט כלא תקפים ולא מועילים כי הרי מה כל הדברים האלה עושים אם לא לנסות לברר את המניעים והדחפים והכוחות הפועלים בצורה סמויה יחסית לפני ואחרי השורה התחתונה.

להציב אדם שלא מזהה גבולות מוסכמים, ומסיבה שאפשר לברר אותה, על אותו מישור של אדם שמזהה את הגבולות האלה כמובן מאליו ובכל זאת בוחר לפרוץ אותם זה מעשה נבלה, עוול, מוחלט ושאין טיפשי וחסר תרבות ממנו

ברור שאנשים מכאיבים אחד לשני, מה שנותר לברר זה איך למצוא דרכים לקיום טוב יותר, ומה שאתם עושים בנחרצות צדקנית, מוסרנית ומתחסדת, זה לפסול מראש כל דרך לעולם טוב יותר

גורג42

New member
נורא. ואחר-כך מתפלאים למה מתייחסים לשונה כאל פושע מסוכן

הדבר הכי מבהיל, זה שיש במציאות אנשים שאשכרה חושבים זה בסדר (ראה למשל את התגובה הלא-תיאמן של אראנה בתת-השרשור הזה). כאילו שברגע שמודבקת התווית של "אוטיסט" אז זה אומר שצריך לקבל בהבנה הכל: אלימות, מכות, פריצות לבתים... הכל הולך.

מה אני אגיד לך... אם שגרירים כאלה (הן דמויות דמיוניות והן אנשים בעולם אמיתי) מי צריך אויבים?

בדיוק על דברים כאלה דיברתי, כשאמרתי שאני לא בטוח שהטרנד הזה חיובי. למה אי-אפשר להראות אוטיסטים שהם פשוט בני-אדם? למה כל אוטיסט שרואים בטלוויזיה חייב להיות או מדען גאון או מניפולטור שמשחק ברגשות של אנשים ונועל אותם בארון ופורץ לבתים?

בחיי... אם ככה מציגים אותנו בטלוויזיה, אז עדיף שלא יציגו אותנו בכלל. גם ככה הציבור מפחד פחד מוות מאוטיסטים. איכס.

arana1

New member
לא שייך לתווית של אוטיסט

הבעיה זה אנשים כמוך שלא מביינים כלום למהות העניין ולכן מזהים את הזכות לכאורה לפשוע עם התווית של האוטיסט בעוד שמי שבניגוד גמור לך ולנועם באמת חווה ומבין יודע למה אין כאן שום מניע אלים או רע או פושע, הרי הבן אדם לא נכנס לגנוב או לשדוד או לעשות משהו אלים, הוא מנסה לממש את אהבתו כפי שהוא מבין, וכפי שאתם כאנשים נטולי אהבה לא תבינו ולא תחוו לעולם

להיות בן אדם לא זהה רק לבוק ולפוץ שמתנהג תמיד לפי הכללים הכי חזיריים, להיות בן אדם זה גם למתוח מסגרות, ואף לפרוץ אותם, זה לחצות גבולות שהסיבות לקידושן הן הרבה יותר סתמיות ואפילו רעות מכפי שנדמה לכל מי שלא מסוגל לראות ולחוות אלא את ההכי קונפורמי בלבד

ואם יש משהו שאוטיסטים לא עושים בזמן שנ"ט עושים כל הזמן זה לשחק ברגשות של אנשים ולעשות עליהם מניפולציות, בגלל זה הם נחשבים לתמימים וישירים וחסרי טאקט, אבל שוב, כרגיל, אתה והעובדות תמיד הייתם האוייבים הכי גדולים, ומה שהכי נורא זה שאתה מנצל את הפער הזה בינך לבין המציאות כדי להוציא שם הכי רע לאנשים הכי טובים, בדיוק כמו הנ"ט

noamlah

New member
גם סטוקר

שעוקב אחריי האהובה שלו לכל מקום מנסה לממש את אהבתו כפי שהוא מבין

גם בעל שרוצח את אשתו בפשע של תשוקה מנסה לממש את אהבתו כפי שהוא מבין

עדיין, זה לא משנה את הנזק שהם גורמים לאחר
אי אפשר לדבר על אהבה בלי איזון שיש לך עם האחר
כי אם אתה מנסה לממש את האהבה שלך כלפיי מישהו שלא אוהב אותך ולא רוצה בחברתך והמעשה שלך יפגע בו אז האהבה שלך לא מתממשת ולא עושה טוב
אז מה אכפת לי אם מישהו מימש את אהבתו בדרך שהוא מבין

arana1

New member
לא טענתי שאין בעיות בקיום האוטיסטי

יש, והכי קשות, רק טוען שגישות כמו שלך רק מחריפות אותן, ומנסה להסביר למה

גורג42

New member
יש גם א"סים וגם נ"טים שמשחקים ברגשות ועושים מניפולציות

וזה נורא בדיוק באותה המידה, בין אם א"ס עושה את זה ובין אם נ"ט עושה את זה.

לאנשים ששמים קצוץ על ההשלכות בפועל של מעשיהם, אתה קורא "אנשים טובים"? לאנשים שגומרים לאחר נזק בשמה של אהבה, אתה קורא "אנשים טובים"? לפעמים אני תוהה, אם אתה באמת מאמין בדברים שאתה כותב, או סתם כותב אותם כדי לעצבן ולעורר תגובות.

אם בעיניך הגנה על הזכויות אדם בסיסיות (הזכות לא לחטוף מכות, הזכות שלא יפרצו לך לבית, הזכות שלא ינעלו אותך באיזה ארון) זה בוקיות ופוציות ונורמה חזירית, אז אני בוק-פוץ-חזיר גאה.

אבל טוב שאתה כותב הכל כאן בצורה כל-כך ברורה. אני אזכור לצטט את מה כתבת עכשיו, בפעם הבאה שיבוא לך להאשים אותי באטימות ורשעות.

arana1

New member
לא, אני מתייחס למניעים

בדיוק בגלל זה פסיכולוגיה ומשפט ותחומים משיקים להם נוטים להיות הכי מורכבים, כי אין לשפוט מעשה על פניו במנותק ממניעיו,
אז יש אנשים, כמוני למשל, ששמים לגמרי קצוץ על מה שקדוש בעיניך בדיוק בגלל שהמניעים שלהם טובים.

וחוקי הקניין אמנם מקודשים לחזירים אבל האנושות מתפתחת גם דרך יכולתה לראות ולהבחין מעבר להם

גורג42

New member
אז אם מישהו יפרוץ לך הביתה ויחטיף לך מכות, זה לא בהכרח רע?

לפי הלוגיקה העקומה שלך, צריך לשבור את הראש לגבי המניעים של הבן-אדם לפני שמכריזים שזהו מעשה פסול.

או לפחות, אתה טוען שזו הלוגיקה שלך. אני אישית לא מאמין לרגע שזו הדיעה האמיתית שלך. אני חושב שאתה סתם עושה עלינו תרגיל עכשיו, ונהנה לראות את האנשים מזדעזעים מהתגובות שלך. אחרי הכל, כבר היו פעמים שבהם הודת בפה מלא שכתבת דברים אך ורק כדי להרגיז.

arana1

New member
זה בהכרח רע

כי אתה כרגיל מתייחס רק לרמה הכי שטחית, לרמת הנראה, המפורש, ולא לרמת המניע, אם אדם חוצה גבולות לשם חיפוש אחר אהבה זה לא דומה או זהה לאדם החוצה גבולות לשם אלימות שוד או גניבה, זה אפילו בדיוק ההפך, וללא חציית גבולות כאלה לא תיתכן התפתחות לאהבה או בכלל.

אין אנשים מוסריים, גם מעולם לא היו, אין אהבה, מעולם לא הייתה, ועל רקע זה צריך לבדוק התנהלויות כמו של הגיבור של הסדרה שלמשל כמו הרבה אוטיסטים נוטה ולא במקרה לאובססיה לדבר אחר, אז מה שאדם סביר, טוב, וחכם עושה, זה לא לבודד מקרה אחד משלל ההתנהלויות שלו אלא לחבר אותו לרקע משותף שממנו אפשר לגזור סיבות אפשריות להתנהלותו,
ומה שאתה עושה זה מבודד מקרים מההקשר שלהם, לא רק שזה לא מוסרי זה הכי מונע התפתחות מוסרית

גורג42

New member
לא הזכרתי שום מניע. אולי הוא כן מחפש אהבה?

מניין לך שלא?

לא הזכרתי שום מניע ולא נתתי שום הקשר. ובכל זאת, ישר קבעת שזה "בהכרח רע".

ובוודאי שאנשים טובים ואהבה הם דברים שקיימים באמת. אבל ממה שכתבת כאן היום, ברור לי ש"אהבה" היא מושג שהוא לחלוטין נשגב מיכולת התפיסה הנוכחית שלך.

arana1

New member
אין מצב

אין מצב שאדם שמחפש אהבה יפרוץ לי לבית בשביל להחטיף לי מכות, אתה סתם מתפלפל ומתפלפל על כלום כהרגלך.

בוודאי ? חחחחחח

גורג42

New member
אגב, מניפולציות מהסוג הזה הם החלק בלתי-נפרד מה"נורמה"

חלק לא קטן מה"כללים החברתיים המקובלים" הוא רשימה של דרכים לעשות מניפולציות ולהפעיל לחץ רגשי על אחרים בדרכים שונות ומשונות.

זה אחד הדברים שמטריפים את דעתי לגמרי בעולם ה"נורמטיבי".

למרבה המזל, לא מעט נ"טים שמחים מאוד להיפטר מכל המשחקים המגוכחים האלה ברגע שמציעים להם אלטרנטיבה. אני בקשר סביר אם לא מעט נ"טים, והם יודעים שאיתי לא משחקים משחקים. אולי זה רק הדמיון שלי, אבל נדמה לי שהם ממש מרגישים הקלה כשהם קולטים את זה ממני.

(כמובן שיש גם נ"טים שמשועבדים לחלוטין למערכת הכללים הזאת. יש בינהם גם אנשים טובים, אבל הם כל-כך שבויים בדרך הזאת שהם פשוט לא מצליחים להפסיק. ואיתם, לצערי, לא ממש ניתן לבנות קשר אנושי של ממש)

arana1

New member
לצורך במניפולציות יש סיבות מאוד עמוקות

שנטועות עמוק באבולוציה ובהיסטוריה, וניכרות מלכתחילה ובצורה הכי מובהקת בעצם היחס לשפה, לדימוי, למסכה, ואוטיסטים אוכלים אותה הכי קשה וכל הזמן כי מסיבות שלא נחקרו מעולם הם נוטים לתפישה לא מניפולטיבים של העולם והשפה.
מה שמקנה להם בעיני הנ"ט גם דימוי של חסרי מסננים תמימים וישירים וחסרי טאקט וגם מוטציות מפלצתיות שלא יודעות לדחות סיפוקים.

זה נושא שאין מורכב ממנו כי נוגע בקשר שפה - מציאות, תפוח אדמה לוהט שאף אחד לא רוצה להתעסק בו ואיתו בכלל, אולי בצדק

כן עושים.

הנערה שהייתי מאוהבת בה ונחשבה לאספרגרית הכי עשתה את זה ,
אפילו נתנאל משחק ברגשות של אנשים אם כי לדעתי לא מצורך "שלילי"
(הרי שזה בעין המתבונן) -
אלא כמו שהוא אמר סוג של בוחן את סביבתו כמעין מעבדה חיה להבין את עולמו ואת זולתו וכוונותיו בסך הכל טובות.
אבל יש גם המון אנשים שהם לא נתנאל והם דווקא כן שוחרים לעשות רע לאחר וזה שהם על הקשת לא מונע את זה.

למעלה