יש לי חלום

kagome10

New member
אני לא יודעת לגבי אוטיסטים, ואין לי כרגע את המחקרים בלאו הכי

אבל לנ"טים זה עוזר. זה מקטין את כמות העימותים, ומה שיותר חשוב, מאפשר ליצור מערכת יחסים עמוקה יותר. זה משנה דברים, באמת משנה דברים. לא גורם לאנשים לשמור דברים בבטן (גם זה), אלא גורם להם לראות פיזית את האדם שממול, ולחוש אמפתיה.
&nbsp
לא קבלה או כבוד, אלא נטו ההבנה שיש פה ממול בן אדם אמיתי, היא זו שנפגעת על ידי התקושרת הדיגיטילית, והיא יכולה להוביל להשלכות רבות ושונות.
&nbsp
(ולפעמים, עדכון ציפיות על אדם מסויים והבנה שהוא מתנהג בצורה X ולא ראוי לאמון בנסיבות Y, זה המהלך ההגיוני והנכון. לא כולם בחברה חייבים להיות בעלי קשר עמוק ומשמעותי. לי אישית מספיק קשר עמוק עם אדם אחד או שניים, ויחסים קורקטיים ועם אפשר, ידידותיים, עם כל השאר)

arana1

New member
לנ"ט זה עוזר, הכי בטוח

בגלל זה הם כל כך מקפידים ומקדשים מפגשי פנים אל פנים וגם כהרגלם הכחני, מרגישים מחוייבים לכפות מפגשים כאלה גם על מי שהכי סובלים מזה, ולדעתי, ומנסיוני, אחת הסיבות שאוטיסטים סובלים בדיוק ממה שעושה לך טוב זה מה שכתבתי, שאצלנו אין הפרדה היררכית, ולכן גם לא טמפורלית, בין המישור הרפלקטיבי למישור המיידי.

ומאותה סיבה, אוטיסטים יכולים לחוש אדם בשלמות, למהותו, גם כשהם לא ממש נוכחים איתו ומולו מיידית, שגם זה מבלבל לחלוטין נ"ט, שכמובן, לא יניחו לשום עובדה להפריע לסרט שבו הם חיים אלא יחנקו בעזרתו כל מי שנולד מעט שונה מהם

והרי למה אוטיסטים רבים מאבדים קשב דווקא בקירבה,במבט ?
למה אף אחד לא חושב על זה בכלל ?
למה התעלמות כה מופגנת, אלימה, מכל עובדה הקשורה לקיום האוטיסטי ?

בחיי איזה סיוט, זה פשוט זוועה

גורג42

New member
לא יודע לגבי "כל האוטיסטים", אבל אצלי - לפחות - זה לא משנה.

ואני חושד (אם כי אין לי הוכחה) שאצל אוטיסטים רבים אחרים המצב דומה.

kagome10

New member
גם נ"טים אומרים בדיוק אותו הדבר - חוסר היכולת הזה הוא הטייה,

לא החלטה מודעת. וכמו בכל מקרה אחר של הטייה לא מודעת, אין הנחתום מעיד על עיסתו, אלא מחקרים מדעיים איכותיים מעידים.
&nbsp
כלומר - אני אאמין לך אחרי שאראה מחקר מדעי תואם. בינתיים אני מעדיפה להניח שאוטיסטים לא חפים מהטיות ושגיאות לוגיות. מה גם שהראיות האנדקוטליות שלי (ושלך!) תומכות בזה. האם האוטיסטים מוטים פחות, או בצורה אחרת? אולי, אפשר לחקור. אבל בינתיים אני לא רואה סיבה להניח שאינטראקציה בעולם הפיזי תהיה זהה לזו שפורום. כל וכלל לא.

גורג42

New member
אוטיסטים לא מוטים פחות. אבל בהחלט *כן* מוטים אחרת.

זאת דעתי לפחות.

ואני גם מסכים איתך שיהיה איזשהו הבדל בין האינטרקציה בעולם הפיזי לאינטרקציה בפורום. אני רק חושב שההבדל הזה יהיה שונה ממה שאת חושבת.

בכל מקרה, כל עוד אף אחד לא מביא ראיות חותכות לדיעה שלו, אנחנו סתם מדברים באוויר.

kagome10

New member
למען האמת, אני חושבת שגם מחקר מדעי רגיל לא יספיק

כי אוטסטים שונים אחד מהשני בהמון דרכים, ואני בקלות רואה א"סים שונים מתנהגים ומגיבים בצורה שונה.
&nbsp
וגם בהחלט אפשרי שאוטיסטים מוטים אחרת. לא מתווכחת. אבל אני די בטוחה שההטייה קיימת גם קיימת. ולכן ההנחה שאינטראקציה פיזית תהיה כמו זו שבפורום נראית לי לא מבוססת בכלל.

גורג42

New member
זה שיש הטיות, לא אומר שהן יהיו קשורות דווקא לקטע של...

..."פנים-אל-פנים" מול כתיבה פורום.

ואני כן חושב שאצל חלק מהאוטיסטים, לפחות, המימד הזה פחות משנה.

kagome10

New member
אז למה הן קשורות?

אני מתכוונת, ההטיות פנים-מול-פנים של אוטיסטים שכבר ראינו בפורום זה שיש עדות לקיומן?

arana1

New member
יש קשר ברור בין כל האוטיסטים, כמה כאלה

שמשותף לאורך ולרוחב כל המגוון האוטיסטי, ומדע לא אמור להירתע מהמידה שבה פרטים שונים אחד מהשני אלא להפך כל הקטע במדע שהוא מסוגל למצוא מכנה משותף גם בין דברים שהם כל כך שונים עד שנתפשים בטעות כנפרדים.

כל האוטיסטים מתנהלים פנים אל פנים, אם בכלל, בצורה מאוד שונה מזו של האדם הנורמטיבי, ואם לא זה רק בגלל שהם למדו להעמיד פנים ועל זה הם משלמים מחירים קשים

arana1

New member
אין שום מחקר מדעי לעניין זה

ולא במקרה, כי בשביל לגעת בדברים האלה צריך לחקור את הפרדיגמה עצמה וזה משהו שלא קורה אלא פעם במאה מאתיים שנה, וגם זה לא תמיד

זה שאנשים כמוך הפכו את המדע לדת זה חלק מהמחלה, כאילו שיש רק דרך אחת לברר דברים, מחקר מדעי, זה בולשיט שאין מופרך, מסוכן, ולא מדעי ממנו, אגב

וזה לא שהאינטראקציה תהיה זהה אלא שאוטיסטים, ושוב, עובדה, שלא צריך שום מחקר בשביל לדעת אותה, פשוט לא נוטים לקיים אינטראקציות בין אישיות בתדירות ובאופי הנ"ט, ויש לא מעט מחקרים שמראים את זה, בכל מקרה, למקרה שאת באמת מסוג הפנאטים שלא ינשמו לפני שיוכח מחקרית שעדיף לנשום (אין לי ספק שאת כזאת)

spirt20

New member
מסכימה איתך !!!

אני מציעה שיחד נצור מהלכים תחילה קטנים ובהמשך הרעיון שלך יכול להשתלב.

grayart

New member
דעתי היא שאוטיסטים הם מרכיב חשוב "בסלט".

א"סים חיוניים לתפקוד החברה האנושית. (רק שהחברה לא מכירה בזה ברוב הפעמים).
הריכוז האוטיסטי בתערובת חייב להשאר נמוך.
אני נגד מרבצי אוטיסם ומחנות ריכוז מרצון או בכפייה.
צריך לאפשר לאוטיסטים קיום עצמי ראוי ושמאפשר להם לצקת לתוך המרקם האנושי את הטעם שלהם.

אולי בגלל זה יש היום עליה כל כך גדולה במספר האוטיסטים "מטפלים" בהם כל כך טוב, שנולדים חדשים לפצות על אלו שמטופלים.

kagome10

New member

לא מסכימה עם הניסוח, אבל אני בהחלט חושבת על עצמי בתור מישהי כזאת. יותר מידי נונקונפורמיזם זה אנטי-הישרדותי לחברה, אבל העדר נונקונפורמיזם זה אנטי הישרדותי באותה המידה. האיזון חשוב.
&nbsp
(למרות שבמציאות של ימינו מרכז פיזי כזה, אם לא לחיים אז לפגישות קבוצתיות כמ הפעמים בשבוע, יכול להיות מועיל לדעתי)

arana1

New member
למה הריכוז האוטיסטי חייב להישאר נמוך ?

כרגע באמת אין מצב שהחברה תכיל ולו אוטיסט אחד אבל עם הזמן ככל שמשהו יזוז לכיוון סובלני ופתוח יותר וחופשי יותר אין בעיה שכולם יהיו אוטיסטים לגמרי

grayart

New member
זה כמו מושבה של נמלים

מלכה יש רק אחת, זכרים מעטים ורבבות פועלות.
הבעיה בחברה שלנו שהיא לא יודעת לקבל חריגים.
אבל החברה מתנהלת כמו שהיא צריכה להתנהל, כמו רובוטים.
כולם חושבים אותו הדבר וכולם עושים את אותו הדבר וביחד יוצרים דברים בשיתוף פעולה.

התחלתי לראות את הסידרה "גאון", על אלברט איינשטיין (יש שאומרים שהוא היה אוטיסט).
העניין הוא שיש אנשים שבלי כוונה בכלל "בועטים במוסכמות".
כשכולם מסביב חושבים על עצמם שהם ייצירתיים דווקא הא"סים הם הייצירתיים באמת.
כשכולם חושבים שהם מיוחדים, דווקא הא"סים הם המיוחדים באמת.
האנשים מסביב חושבים שהם גם נורא פתוחים ומקבלים כל אחד באשר הוא, ובגלל כל אלו הם גם לא מעריכים את האוטיסטים וגם לא מקבלים אותם.

בכל זאת, חברה תקינה אמורה "להתקלקל" מעת לעת על מנת לצמוח, והאוטיסטים יכולים לעשות כאן יופי של עבודה.
בתנאי כמובן שהם יהיה חלק ממנה ולא ירחיקו אותם.

אבל חברה תתקשה לתפקד כחברה ואף תגיע לאנרכיה אם אחוז המורדים בה ואחוז הFREE THINKERS יעלה יותר על המידה.
לזה אבל לא צריך לדאוג , כי הטבע עושה את שלו.

arana1

New member
אנשים הם לא נמלים

החברה מתפתחת דרך תנועה מתצורה קולקטיבית, נמלית, דבורית, למרחב אנושי שבו הדברים מתרחשים הרבה יותר עמוק, רגשית, יצירתית, ויחודית.

גם לדעתי אוטיסטים בועטים במוסכמה ללא כוונה, והיו שמחים מאוד אם לא היו חוטפים כל הזמן חזרה רק בגלל שהם בסך הכל מנסים לחיות .

כשאחוז המורדים יגיע למאה כולם יהיו מיוחדים ויחודיים וזהו, אין עם זה שום בעייה, אפילו להפך, החברה, העולם, היקום, בהחלט יכול לזרום יפה מאוד במצב שבו כולם יהיו איינשטיינים

גורג42

New member
אני לא חושב שהאחוזים הספציפיים זה הדבר חשוב

אני בעד לתת לאנשים להתחבר זה עם זה באופן טבעי.

לא בעד ולא נגד "מרבצי אוטיסטים" ברמת העקרון. אם זה קורה באופן טבעי, ואנשים מרגישים חיבור זה לזה, למה לא? עובדה שיש קהילות שבהן - באופן טבעי - אחוז הא"סים גבוה מאוד (למשל, קהילות מדעיות ומקצועיות מסוימות). היחס המספרי של הנ"טים-מול-א"סים זה לא הדבר החשוב. מה שחשוב, זה שבין חברי הקהילה יש באמת מכנה משותף. משהו שהוא מעבר לתווית רפואית שרירותית שממילא נולדה בחטא.

כמובן שגם הנושא של אוטיזם, בעצמו, יכול לספק מכנה משותף. אבל גם כאן, הנקודה היא שהאבחנה לבדה לא מספקת מכנה משותף שכזה.

xFeral

New member
מקום המתאים לכולם - לא מקום שיתופי

אני גם חשבתי על מקום שכזה.

הרעיון צריך להיות מבוסס על ליצור מערכת שתוכל להתאים לכל אחד ולא על בנייה של ״חברה אוטיסטית״.

ליצור עיר שבה יש הכל מתאים לכל התושבים שלה - לדוגמא לא צריך להגיד לאנשים ״שלום״, החנויות עובדות באופן אוטומטי - ללא פגישה עם אנשים ואם רוצים ללכת ברחוב על הידיים - זה לא מוזר...

אבל הרעיון שזה יהיה קיבוץ או מקום בו כולם גרים תחת אותה קורת גג סביר להניח שזה יהיה אסון.

אם כל אחד מאיתנו היה מאוד עשיר - כל אחד יכל ליצור לעצמו את המקום המושלם, אנו צריכים ״עיר משלנו״ רק בשביל שנוכל להשתמש בדברים במשותף - כי זה יקר מידי, אחרת אני לא רואה איך זה רעיון ממש טוב, כי אני לא חושב שאנו רוצים את החברה אחד של השני, לכל היותר נרצה ליצור דברים אחד עם השני.

אני חשבתי על זה לעומק לפני כמה זמן ואני חושב שעדיף להתחיל מקטן, לדוגמא מליצור מקום מתאים לאוטיסטים במסעדה הכולל חדר בו ניתן לבחור את המוזיקה שרוצים, מזמינים דרך טבלט והמלצר לא בא לשאול שאלות (הוא רק מביא את האוכל) וכמובן ניתן להזמין את החדר מראש ולבדוק מהאינטרנט האם הוא פנוי - כך שאתה לא מגיע ומתבאס...

מה נראה לכם?

למעלה