חוות דעת

חוות דעת

שלום לכולם,
בני מאובחן על הרצף החל מגיל 13 , כיום חלה נסיגה משמעותית בתפקוד החברתי -בקושי יוצא מהבית עקב ocd סביב מחלות וזיהומים מפחד מאוד להיות בסביבה של מעשנים ובבית עושה הכל בכפפות חד-פעמיות.כתוצאה מכך הגענו לפיסכיאטר שהמליץ על תרופה בשם:lustral במינון 50 מ"ג. האם מישהו מכיר תרופה זו? תופעות לוואי? כרגע הבן שלי מסרב לקבל טיפול תרופתי מה עושים? הוא מסרב מתוך השקפת- עולם שהתרופות מרעילות את מוחו וגופו.האם לכפות עליו לקחת?
בנוסף האם מישהו יכול להמליץ לי על פסיכולוג התנהגותי cbt שעובד עם מתבגרים על הרצף....
תודה

קשה מאד להכריח מתבגר ליטול תרופה

יש פסיכיאטרים שיכולים לדבר אליו בגובה העיניים, בכבוד ובהגיון ולעזור לו להחליט לקחת את התרופה. מכירה אישית נער עם ocd שסירב ליטול תרופה ודוקטור בלוך שוחח אתו והצליח. שווה לנסות

schlomitsmile

Member
מנהל
לוסטרל- מידע ותופעות לוואי
http://www.infomed.co.il/Drug-306/
&nbsp
נראה לי חשוב לשים-לב במיוחד ל:"בדרך כלל, סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) אינו מיועד לשימוש בילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.
&nbsp
חשוב לשים לב:
&nbsp
מומלץ לעקוב אחרי שינויים כמו החמרת דיכאון, תוקפנות או מחשבות והתנהגות אובדנית, במיוחד בתחילת הטיפול בסרטרלין (לוסטרל, סרנדה) ועם כל שינוי במינון או במשטר הטיפולי. יש להקפיד הקפדה יתרה על המלצה זו במטופלים בגילאי 18-24.
&nbsp
תרופות נגד דיכאון מקבוצת SNRI ו-SSRI עלולות לגרום לסינדרום סרוטונין (נדיר) הכולל תסמינים כגון עצבנות, בלבול, הזעה, רפלקסים מוגברים; עוויתות שרירים,רעידות ועליה בקצב הלב, חום גבוה. "
&nbsp
מה ניסיתם לפני זה?
הוא מבטא חרדה עמוקה, שהיא כנראה הסיבה ל OCD.
לפעמים אפשר לעזור לבנאדם להתמודד עם חרדות, ללא חומרים פסיכואקטיביים.

תודה על המידע החשוב

הנער בחרדה לפני כן ניסינו פרואזק (המקורי , לא פריזמה) וציפרלקס ללא הצלחה. נטל את התרופות משך תקופה.
אודה לך עם תפרסמי קלינקות כאלה מומלצות שמטפלות בנושא החרדות / אוסידי ללא תרופות כימיות שהוא מימלא אנטי אליהן

schlomitsmile

Member
מנהל
ניסיתם דרכים לא תרופתיות?
חרדה היא סוג של מצוקה.
אדם רגיש מאד שיום אחר יום נאלץ להתמודד עם מציאות שעבורו היא טריגר מתמשך,
עלול לסבול ממנה מאד.
כולנו היינו יורדים מהפסים אילו היינו חיים ככה- יום אחר יום, ללא אופק בהיר,
להחשף למה שעבורנו הוא טריגר .
לרובנו זה לא קורה, כי אנחנו לא "סחלבים" (סחלב הוא פרח מקסים ורגיש מאד),
פחות דברים הם טריגרים עבורנו.
לפעמים התייחסות למקורות החרדה, קרי לדברים בסביבתו של האדם
המהווים עבורו טריגרים
ואולי גם לפרשנות שלו לגירויים שונים, עשויה לשפר מאד את איכות חייו.
לעומת זאת, תארי לעצמך שהיית במצוקה רגשית,
ובמקום להקשיב לך, לתמוך בך, לחפש איתך דרכים לשיפור הרגשתך,
היו אומרים לך: 'משהו לא בסדר איתך- קחי כדור'
איך זה היה גורם לך להרגיש לגבי עצמך?
לגבי העולם?
לגבי הסיכוי שיום אחד יהיה לך טוב?
&nbsp
לחומרים פסיכואקטיביים אפשר לדעתי לפנות אם כלו כל הקיצין.
אם נוסו דרכים אחרות מגוונות, ועדיין הבנאדם שרוי בסבל גדול,
או אם הוא נמצא בסיכון אקוטי עקב מצבו הנפשי.
גם אז, רצוי להשתדל, אם רק אפשר, להתייחס אליהם כגשר על מיים סוערים,
משהו ש"מחזיק" את הבנאדם בינתיים, עד שתמצא הדרך הנכונה לו
להתמודדות מהותית עם העניין מהשורש.
&nbsp
התייחסות לא תרופתית מתחילה- ואולי זה נשמע טריוויאלי- מלהיות איתו.
מהקשבה לאדם במקום התמקדות בסימפטומים.
מה הוא אוהב- מוזיקה/ אמבטיות ארוכות/ חיות/ מחשבים/ פאזלים/ מדע בדיוני/ אחר?
מה משמח אותו?
מה מרגיע אותו?
לפעמים בנאדם צריך להתכנס במקום הבטוח שלו כדי משם לבנות מחדש את כוחו.
אולי ירצה להיות שם לבד, ואולי, בהדרגה, ישמח שמישהו שהוא אוהב יצטרף אליו.
ככל שיחווה את עצמו יותר כשמח/ רגוע, כך יילך ויתחזק.
אם וכאשר הוא מוכן לצאת מהבית, אפשר להמשיך ולחזק גם בעזרת טיפול רגשי
שיתאים לו: באמצעות אמנות/ בע"ח/ מוזיקה/ גינון/ אחר.
אם תספרי עליו קצת אפשר יהיה לחשוב יחד על כיוון רלוונטי.
יתכן שגם CBT יועל לו- זיהוי אמירות פנימיות שאינן מטיבות איתו
(בקישורי הפורום יש מידע על השיטה. אם לא תמצאי אל תתביישי לשאול
).
אבל לעולם טיפול לא יחליף הקשבה והתייחסות לבנאדם , לצרכיו,
רגישויותיו, למוזיקה הפנימית שלו, מצד הקרובים לו.
&nbsp
https://www.youtube.com/watch?v=HFiz-j66X74
&nbsp
&nbsp
https://www.youtube.com/watch?v=SaeJieJ9gMs
&nbsp
&nbsp

spirt20

New member
גם אני אובחנתי מאוחר ויש OCD

התביישתי בזה והיו ימים שלא יצאתי מהבית ונמצאתי תירוצים. את לא יכולה להכריח אותו אבל מה שהייתי ממליצה זה על טיפול cbt ושיחה עם מישהו כמוהו שעל הרצף ועם OCD. אשמח לשוחח איתו

תודה על העצה והנכונות

הבן שלי לא וראבלי לכן קצת מתיש לשוחח עימו , אך ברגע שמרגיש בטוח הוא נפתח
לכן אנסה לשכנע אותו
ושוב תודה רבה

גורג42

New member
טוב מאוד שהוא מפחד להיות בסביבה של מעשנים. זה מסוכן!

מחקרים מראים שעישון יד-שנייה זה עוד יותר מסוכן מלעשן בעצמך.

ניסיתם טיפול פסיכולוגי? אולי אפילו

שיחה עם ביולוג תעזור. הפחד שלו ממחלות וזיהומים יכול לפחות אם הוא ילמד קצת על המערכת החיסונית, במיוחד על החלק הנרכש, ועל כך שט-ו-ב להיחשף למחלות. לגבי עישון הוא צודק בעיקרון, אבל גם פה הוא יכול ללמוד שהמינון חשוב ופעם ב... להיחשף לעישון לא ייתן לו סרטן.
מידע מדעי מדויק יכול להתקבל היטב על ידי מישהו על הרצף ולהביא לשינוי התנהגות. כדאי לשקול את זה לפני שפונים לתרופות.

טיפול פסיכולוגי

ראשית תודה רבה על העצה , מתכוונת לשקול זאת ברצינות. נכון בהחלט מה שאמרת הבן שלי מחפש תשובות מדעיות כל הזמן ומדוייקות.
כן ניסינו טיפולים פסיכולוגייים ראשית טיפול פסיכולגי רגשי וגם התנהגותי. הבן שלי לא וראבלי בכלל, עונה תשובות לאקוניות הוא התיש את הפסיכולוגים.
יכול להיות שעכשיו הוא בשל יותר לשיח.ננסה טיפול התנהגותי מחפשת מטפל התנהגותי שמתמחה בקשיים של הבן שלי.

איך הוא עונה ? תוכלי לפרט

כי כך אמרו גם עלי שאני מאוד לא ברור וגם אני לרוב לא מדבר ואם מדבר רק עם התא המשפחתי שלי ובאופן מאוד מוזר יכול לחזור על משפט המון פעמים לאקלל אני לא בתפקוד גבוה ובכתב זה הרבה יותר קל לי מאשר בעל פה ואני התחלתי לתקשר בכתב רק בגיל 20 אז רוב הזמן הייתי בדממה אני עד היום לא מדבר על רגשות באופן מילולי

תגובה

הבן שלי עונה בכן ולא לעיתים אומר משפט בקול חלש כששואלים אותו משהו.גם הוא לא מדבר על רגשות וכדי לעצבן אותי אני שואלת אותו שאלה רצינית והוא עושה לי פרצופים ועונה לי תשובה שהיא אוסף של שטויות . עם אחיו הגדול מסוגל לדבר על רגשות ומסביר לו על מצבו אך זה מתרחש לעיתים רחוקות. הוא חוזר על משפט מספר פעמים בעיקר עם זה משהו שרוצה שאקנה לו ,הוא בן 15 אך לא מסוגל דחות סיפוקים ,לעיתים קרובות אני בטלפון והוא מסוגל להפריע לי ולומר לי רעב רעב.....אוכל קדימה אוכל וכדומה הוא מודע למה שעושה , לעיתים קרובות חוזר על קללות כשהוא מחקה את נימת הדיבור של המקלל ...בבית מדבר בלי הפסקה . ,ולא יוצר קשר עין עם אנשים מחוץ למשפחה....אגב עד היום הפסיכאטרית שאבחנה אותו דוגלת ברעיון שהוא סובל מאילמות סלקטיבית דר דיצה צחור אבחנה אותו על על הרצף ככול שעובר הזמן אני רואה שדר צחור צדקה .האבחון שעשתה לו היה ארוך ומעמיק יותר

לגבי העניין של החיידקים

הוא לא צריך לדבר במיוחד, וגם לא טיפול רגשי - הוא צריך שמישהו יסביר לו מה נכון מבחינה ביולוגית ושהוא יפנים. אם הוא מתקשה להאזין לשיחה אבל קורא, אולי אפשר להעביר לו את המידע בכתב.

דומה לי אני לא דברתי עד אחרי גיל

7 בכלל רק מילים בודדות אני אוטיסט קלאסי יותר אני עד היום מתקשר בעיקר בכתב

schlomitsmile

Member
מנהל
טיפול לא חייב להיות בשיחות
יש טיפול רגשי באמצעות אמנות למשל, ולא צריך להיות צייר בשביל זה
זה לא חוג ציור. היצירה היא רק המדיום (והמדיום הוא כידוע חלק מהמסר
).
ויש גם טיפול באמצעות תנועה/ בע"ח/ מוזיקה ועוד ועוד

xFeral

New member
תשובה מעמיקה

כתבתי לך תשובה לפני כמה זמן.

אני רואה ששאלות מסויימות חוזרות על עצמן, החלטתי לרכז את התשובות בבלוג שלי כדי שגם הורים אחרים יכלו למצוא את המידע.

כך שהחלטתי להשקיע בלכתוב תשובה מעמיקה, אני מצטער שלא שלחתי את התשובה באותו היום, מצאתי את עצמי עובד על דברים אחרים ולבסוף זה יתאחר.

התשובה לשאלה כאן:
תרופות פסיכיאטריות, אוטיזם ו־OCD

תודה רבה

תודה רבה לך על שהשקעת וכתבת תשובה מעמיקה לשאלתי.
פקחתי לי את העניים ובגדול!!!!
המשך בכתיבה המאירת עיניים שלך .....
אין תחליף להבנה /תובנה ממקור ראשון

תודה ענקית

למעלה