למה יש ״סוגי אוטיזם״?

xFeral

New member
למה יש ״סוגי אוטיזם״?

החברה שמה דגש מאוד רציני על ״סוג האוטיזם״ של האדם, זה נהיה כל־כך חשוב עד כדי שנוצרו הרבה ״סוגי אוטיזם״.

יש אוטיזם קל, אוטיזם חברתי, אוטיזם בתפקוד גבוהה וכו׳.

חלק מההגדרות הללו אפילו לא ניתנו על ידי אנשי מקצוע, אלא על ידי אנשים, אבל למה בעצם? האם סוגי האוטיזם מראים משהו על האדם המאובחן או על חברה המרגישה את הצורך לתייג את כולם?

מה אתם חושבים?

אני מוצא אינסוף אתרים הנותים מידע שגוי ומתייחסים אל אוטיזם כאל בעיה או מחלה שיש להפטר ממנה (או ממנוּ?).

אני דווקא חושב שהחברה היא החולה ומאחר ואני רוצה שיהיה לפחות אתר אחד שישפוך אור על הנושא ויהיה ״בצד שלנו״ - החלטתי להשקיע ולכתוב על זה כדי לעשות סדר בבלאגן.

אתם מוזמנים לקרוא ולהגיב את דעתכם, קישור לפוסט מה ההבדל בין סוגי אוטיזם?

noamlah

New member
סמנתיקה

מודה שמעולם לא שמעתי את המושג "אוטיזם חברתי", מי אומר את זה?

באופן כללי יש לך קבוצה גדולה של פרטים, נקראים בני אדם
קשה לקלוט אותם בקבוצה אחת אז אתה עושה חלוקה לפי מקום גיאוגרפי
גרמני, ישראלי, הונגרי, ספרדי, צרפתי וכה'
ואז יש צורך לקבוע מי מהקבוצות דומה יותר למי אז עושים עוד חלוקה
אשכנזי וספרדי
לעתים יש צורך לחלק לפי הדרך שבה האדם רואה את העולם והחוקים שמכתיב לעצמו ואז יש עוד חלוקה:
יהודי, נוצרי, מוסלמי, דרוזי, צ'רקסי, שומרוני, אתאיסט
יש גם את החלוקות הדיי בלתי נמנעות כמו זכר ונקבה שנכפות מראש כי השוני גדול מדיי מכדיי להתאלם ממנו

בני אדם אוהבים לחלק כי חלוקה עושה להם סדר, כי חלוקה זה מעניין
ואז את החלוקה הזאת אפשר להשאיר או לפרק אותה, לשחק עם החלוקה, לערבב בין הקבוצות
גם לדון על החלוקה, צריך שתהיה חלוקה בשביל זה

בקשר לחלוקה לגבי אוטיזם, גם, יש עם זה משחק וכל אחד משחק עם זה לפי התפיסה, ההבנה והאידיאולוגיה שלו
אני זוכר שקראתי ספר של עידו קידר, אוטיסט לא ורבאלי והוא דיי הקדיש פרק שלם לכך שהוא לא מאמין שהוא ואלו שמאובחנים עם תסמונת אספרגר זה אותם תסמינים, להם אין את הדיספרקציה שיש לו וגם אין להם את ההבנה של מצבים חברתיים שלו אישית יש (טענה שלו לא שלי)
מנגד קראתי גם ספרים של אוטיסטים (דונה וויליאמס לדוגמה) שטוענים שיש קשר ויש הבנה

ויש גם NVLD שהרבה פסיכיאטרים חלוקי דיעות אם להכיל אותם על הספקטרום או לו ויש "אנשים רגישים מאוד" שרבים רואים את עצמם חלק מהקהילה
חלוקה כל הזמן מתקיימת ומתפרקת ומתקיימת שוב
בסופו של דבר זה לא ממש משנה

ענתנוי

New member
אוטיזם חברתי

זה ביטוי שאני משתמשת בו ועוד אנשים שמשויכים לספקטרום ומנסים להבין מה רוצים מהם.

זה כמו התיאור של עידו קידר: יש אנשים שמתקשים להבין מצבים חברתיים וזו הסיבה העיקרית שבגללה מכניסים אותם לספקטרום האוטיסטטי ויש כאלו שאין להם בעיה כזו אבל יש להם קשיים תפקודיים. הפער בין שתי הקבוצות האלו מבחינה תקשורתית וחברתית הוא גדול יותר, לדעתי, מהפער בין הנטי"ם לאסי"ם - כך שכל עניין החלוקה לקבוצות מבוסס על דיעות (קדומות) ולא על עובדות.

הספר של עידו קידר

שלום לך,

מה שם הספר של עידו קידר?
נשמע מעניין לקרוא אותו .
תודה

noamlah

New member
IDO IN AUTISM LAND

מאוד קל לקריאה יחסית
תזמיני באינטרנט כי אין בארץ

זה מאוד בולט אצל אנשים שהכרתי

שלחלקם הבנה מדויקת ללא רבב של סביבתם ואפילו עשירה מהם
(בסופו של דבר הבנה נוגעת רק למה שגלוי לאנשים -אפשר שדווקא עודף הבנה מביאה תואר של "מפגר" או "קושי" כשההפך) אבל יש להם הרבה קשיים מוטוריים ותפקודיים ויש כאלה שלהפך מזה אבל הבנתם החברתית מאוד שונה.

אני מסתייגת מעצם החלוקות האלה לא כי לא נדרשות כמה כדי לזהות , לכמת , להבין שיש הבדל אלא כי ההבדל הזה גם בראשי אנשים שנתפסים כנוירוטיפקלים מאוד רב, אני לא חושבת שהם מבינים זה את זה לרוב . הם פשוט נמצאים במצב שיותר מאפשר להם "להתעלם" מהעובדה הזו.

arana1

New member
גם אנשי הספקטרום נמצאים על ספקטרום

ומכאן, שגם דיספרקסיה, קשיים בתכנון תנועה וזה, הם חלק מאוד קוהרנטי מהיבטים אחרים של אוטיזם, כמו רגישות למבט או דיבור גבוה וארוך

grayart

New member
כי באמת יש סוגים שונים

קח לדוגמא תסמונת רט.
הבנות עם התסמונת מאבדות את היכולת לדבר ואת רוב התקשורת שלהן.
הבנים עם התסמונת מתים (בדרך כלל תרום הלידה).
זה מחלה? או מצב תקין?

noamlah

New member
בתסמונת רט

יש גם ירידה תפקודית פיזית
השרירים נעשים יותר ויותר חלשים, המערכות החיסוניות לא מתפקדות כמו שצריך ובסופו של דבר יש יותר סיכונים לאירועים כמו שבץ והתקפיי לב ותוחלת החיים לא גבוהה

אוטיסט בתפקוד נמוך, אם יחיה עד גיל 80 במידה ויינתן לו הטיפול הראוי אין לו מחלה, על אף המגבלות הרבות שיש לו

אז כן, מה שיכול להרוג אותך כתוצאה רק מהיותו נוכח (אוטיסט שקופץ לכביש בגלל חוסר אינהיביציה זה לא נחשב) זו מחלה

לפחות זו החלוקה אצלי

אני יכול לרדת לכביש

ולהדרס אני לא קלאסי אבל לפחות לא מאובחן אלא פי די די זה מאוד נזיל התפקוד ויש גם גבוהים לא ורבאלים או כאלו שלא יודעים לחצות כביש ויש יותר ויותר מודעות

arana1

New member
גם באוטיזם יש בעיות הכי פיזיות

הרי זה כל העניין, חיבור נפש וגוף, שמביא לתגובות מאוד גופניות גם במקומות שבהם המציאות נתפשת כלא מוחשית לנ"ט

למעלה