רמות תפקוד- עניין מתעתע

schlomitsmile

Member
מנהל
רמות תפקוד- עניין מתעתע
כשרואים ילד שאינו מדבר, שנוהם, עושה תנועות מוזרות,
נדמה לרוב האנשים כאילו "אין אף אחד בבית"...
סביר להניח שגם לפי מבחני IQ זה די ייראה כך.
אבל תפקוד הוא עניין מתעתע-
סביר להניח שיש מישהו בבית,
אולי אפילו מישהו שיש לו הרבה מה לתת לסביבתו.
אם סביבתו לא תוותר עליו.

הנה דוגמא לאחד כזה, נער חכם רגיש מקסים וברוך כשרון
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4922825,00.html

ועוד טור שלו, על הנשק הסודי של האמהות
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4947538,00.html

והנה הבלוג שלו- מומלץ מאד!
https://eyalshahal.com/

גורג42

New member
תגובות הגולשים שם מבהילות ממש

לא בדיוק מפתיע, אבל עדיין מדכא ברמות.

ואח"כ אנשים מתפלאים למה אני ואחרים מעדיפים לשמור על פרופיל נמוך בעניין הזה. מי צריך את הצרה הזאת בכלל (אני מתכוון לסטיגמה כמובן, ולא לאוטיזם)?

arana1

New member
פרופיל נמוך לא ממש משנה
כי התגובות שם הן רק אינדיקציה למשהו עמוק בהרבה, לדבר שנוכח תמיד ומקיף אותך בכל מקום בין אם אנשים יודעים שאבחנו אותך כאוטיסט ובין אם לא,
וזה לא רק חוסר קבלה וחוסר הבנה טוטאלי לאפשרות קיומה של זהות השונה מהממוצע הנורמטיבי אלא מערך שלם של תגובות מאוד שליליות ואלימות כלפי הרמז הכי קטן לקיומה,
כי הנורמה היא עדר מבוהל להחריד, וככזה פוגעני וכל הזמן ובצורה שאין אנושה ממנה כלפי כל מה שחורג ממנו ולו במעט,
אז כמחפשים את הסיבה לקשיי התנועה, הוויסות, הדכאונות, השיתוקים, ההצפות, החרדות, הצרחות וחוסר התפקוד אצל האוטיסטים ולא מוצאים אותם בשום דבר הניתן להגדרה כפתולוגיה או לקות פיזיולוגית צריך לחפש את הסיבה שם,
אבל זה לא קורה ולא יקרה,
כי מודעות עצמית וביקורת עצמית זה הדבר הכי לא נורמטיבי בעולם

schlomitsmile

Member
מנהל
רוב התגובות לטורים של אייל דוקא חיוביות
הדברים נוגעים בלבם של מרבית המגיבים ומעוררים אותם להסתכלות חדשה.
תמיד יהיו כמה שמכלמיני סיבות יהיה להם קשה לעכל את הרעיון
שיתכן שקיטלוגים שפישטו להם את החיים, הם פשוט לא נכונים.

arana1

New member
הכי, ויש לי הסבר, מסויים לעניין זה
שמה שקורה זה שדווקא ככל שיחסי הגוף עם הנפש הדוקים ואינטגרטיבים יותר כך המשקל והמשמעות של פעולות שנדמות כטריוויאליות לחלוטין מקבל פרשנות ותחושה שאינה טריויאלית כלל אלא דווקא הכי עמוקה ורחבה,
אז אוטיסטים מכלילים מאוד מהר ורחב גם מנקודות ופעולות וגישות שלאנשים נורמטיבים נראות כמובן מאליו או אפילו כל כך ספונטניות שהם בכלל לא מרגישים שהם עושים אותן בכלל.

אז לאדם בעל מודעות עמוקה גם מה שנחשב לתפקוד מובן מאליו יכול להציב בעיה ושאלה הכי עמוקה,
כי תפקוד אינו איזה אינסטינקט נצחי ולא משתנה,
הוא בסך הכל סוג של פרשנות, משתנה, שמבטאת מוסכמה הנוחה ליחסי הגוף עם הנפש של הרוב בתקופה נתונה.

ודווקא מי שחורג מהמוסכמה יכול לעשות דברים מאוד חדים ועמוקים בדיוק בגלל זה,
אז שיפוט על סמך תפקוד יכול להיות הכי בעייתי

זה לא אומר שלא צריך לתמוך ולעזור לאנשים שלא מסוגלים לכן להשתלב במוסכמה התפקודית,
אפילו להפך,
רק שלא צריך לשפוט אותם כמפגרים או לקויים,
כי זה בוודאי שיפריע לתמיכה ועזרה משמעותית

arana1

New member
למשל, מה שיש לאייל
שהרבה אוטיסטים, וגם אני, נוטים מאוד ליחס מאוד מורכב לתנועה, החיבור בין מילה לתנועה אצל האוטיסט מקשה עליו מאוד לנוע כפי המצופה בחברה,
מצד שני, בדיוק בגלל זה איל כותב כל כך נפלא ומדהים,
כי בשביל האוטיסט השפה והגוף הם אחד,
אז בסביבה שהייתה משקפת את זה קצת יותר טוב כל מה שמקשה על התפקוד היה יכול להתפתח לדיוק הכי מוחלט

למעלה