וויסות חושי, רגשי, תנועתי

arana1

New member
וויסות חושי, רגשי, תנועתי

כיוון שגם בפורום הזה מפנים כל הזמן אנשים למומחים ומרפאות ושיטות שמטפלות בבעיית הוויסות החושי,רגשי, תנועתי אצל אוטיסטים אנסה להסביר בקצרה איך ולמה כל זה שרלטנות מאוד מזיקה ורעילה ולמה אין לנורמה ברירה אלא להתחמק מכל נסיון לעסוק בבעייה או אפילו לחקור אותה.

וזה די פשוט.

בסיס הזהות הנורמטיבית זהה לבסיס הזהות של בבון.
במונחים של קשר בין שפה לתנועה לעובדה זאת יש משמעות כהסכמה בשתיקה, לא מודעת בכלל, שזכות התנועה, הדיבור, החיבור בין תנועה לדיבור, ולכן בין מבט לקול, צמוד לחלוטין למקומו של הפרט בהיררכיה.

לבבונים זה עובד מצויין, משרה ומאפשר סדר, קבוצה, דרך אמנה חברתית המבוססת על זהות בין כחנות לזכות הקיום.
לעומתם, לבני אדם זה עלול להתממש כבעיה, אפילו כסיוט, כי מבנה זהות הדדי, פתוח ורגיש, וכזה שצורך שפה שיוויונית, לא יכול להידחק לתוך מבנה היררכי ותפישת כבוד המבוססת על שתיקה ושיתוק האחד בפני זה שמעליו בלי להידחק ולהימעך לחלוטין לקצוות כל הזמן,
אז התוצאה היא התפרצות, התפוצצות, וקריסה, ובמחזוריות שלא מותירה אפילו שהות לרפלקסיה שתאפשר תחושה עצמית,
אז רוב האוטיסטים חיים הלם משתק מיום היוולדם.
ובסביבה שכל הזמן מנסה "לעזור" להם להיות בדיוק מה שהכי מחליא אותם,
כזאת שמתגמלת אותם כל פעם שהם עושים מה שרע להם ומענישה אותם כל פעם שהם עושים מה שנכון להם.

אין לזה פתרון,
אגב.

arana1

New member
שפה ונרמול

בגלל זה כל התפישה של שפה ככלי שנועד לתת לילד אפשרות להסתדר בעולם נורמטיבי מכשילה את עצמה הכי,
שפה זה לא כלי,
שפה זה זהות, מהות, ולא במקרה השונות האוטיסטית ניכרת במיוחד דרך שונות שפתית תקשורתית,
אז אנשים אומרים אבל מה לעשות ואנחנו לא חיים באוטופיה אוטיסטית אלא בחברה נורמטיבית,
יש המון מה לעשות,
סובלנות למשל יכולה להיות גישה די מקדמת (סתם, בצחוק, אני יודע שאין מצב) ,
נסיון לבסס גישה מדעית יותר (שוב, בצחוק),
כזאת שלפחות מנסה להתעדכן במה שנלמד עד היום על הקשר בין זהות לשפה (שפה אינה כלי, היא מהות) .

אתם לא נותנים לילד כלים, אתם לוקחים לו אותם, שוללים את מה שלכם כנהנים מפריבלגיית הרוב הכי מובן מאליו, הזכות לחיות את עצמו כעצמו, כפי תחושותיו, רגשותיו, מחשבותיו, וכל זה רק בגלל שהוא לא מספיק כחני וחנפן וצבוע.

עכשיו אמרה לי ככה

אחת בקבוצה של הורים אז אמרתי בדיוק מה שאמרת והיא כנראה חושבת שאחותי מזניחה את ביתה כי לא נותנת לה טיפולים בעיני הם מזנחים שהם נותנים טיפולים מה דעתך ?

אולי תבוא ותכתוב את דעתך ?

בקבוצה להורים ובוגרים הפוסט שם לי קשה להסביר את זה אשמח שתנסה להסביר את העמדה האנטי מערכתית אתה בהיר בהרבה .

arana1

New member
אני חסום בפייס לחודש כי כתבתי "טיפש"

פייסבוק, כמו כל ארגון נורמטיבי, רגיש רק לחיצוני ומזלזל לחלוטין בתכני, אז מצד אחד אין להם בעייה לשמש כפלטפורמה לתכנים הכי מתועבים, גזעניים ואלימים, ומצד שני די שתאמר ולו מילה אחת לא יפה וזהו, הלך עליך,
וכל זה ממחיש עד כמה הקטע השפתי מהותי כי לנ"ט השפה היא תמיד רק חיצונית

כל הנ"ט מזוייפים וצבועים בטירוף

מה ?

פאק איזה חרא זה ממש דפוק בגלל זה אני לא רואה אותך כותב אולי תפתח משתמש אחר בנתיים ?

arana1

New member
משעמם בלעדיו ואיתו בדיוק אותו דבר

לא מוסיף כלום ולא גורע כלום, בדיוק כמו הפורום הזה

גורג42

New member
כמסתכלים על הדברים בשחור ולבן - אכן אין פתרון

אין דרך יעילה ובטוחה יותר לנפץ כל תקווה, מאשר לנפח את הבעיות והמגבלות של אנשים למימדים מפלצתיים ולחזות הכל.

זה נכון שכולנו (בני האדם) לא הרבה יותר מאשר בבונים משודרגים. אבל כולנו (בני האדם) כמהים ליותר. אז סתם להגיד "כולם בבונים ואין פתרון" לא פותר שום דבר ולא מקדם אותנו לשום המקום. השאלה שצריך לשאול כאן היא: איך ממזערים את הבבון שבתוכנו (ובתוך אנשים אחרים) ומטפחים את הנשמה האנושית שרוצה לפרוש כנפיים ולעוף.

וכשמתסכלים על הדברים ככה, יש פתרונות למכביר. לא פתרונות מושלמים, זה נכון, אבל פתרונות שהם מספיק טובים כדי לאפשר לנו ולסביבתנו חיים טובים.

אגב, אין הרבה קשר בין "הזהות הנורמטיבית" כפי שהיא מתבטאת בנורמות החברתיות המקובלות, לזהות האישית הפנימית של נ"ט ספציפי כזה או אחר. העובדה שנ"טים יכולים להסתדר בקו ישר עם חברה בבונית-היררכית, לא אומרת שהם מעדיפים את הדברים ככה.

הגישה שלך נאבית

הנט מחווט לצורת התנהלות מסיומת אי אפשר לשנות זאת ולא צריך כל הסטיל מלחמת בין כוכבים שאתה דוגל בה לקירוב בין השוניות היא ריקה ולא תצליח אני נסיתי פעם תשיטה הזו ואין סיכוי שנט יקבל חריג אין סיכון , לכן עדיף להתרחק מסביבה כזו ובזה ארי צודק .

גורג42

New member
החוכמה היא להבין שלא נכפה עלינו לבחור בין 2 אפשרויות קצוניות

בין "הנט מחווטים לצורת התנהלות מסויימת ואין עם מלדבר" ל-"בוא נבנה אוטופיה שבה כולם חברים הכי טובים ששרים ביחד על שלום עולמי" יש כמה גוונים באמצע.

וכמו שאמרתי: כל עוד שבויים בקטע של שחור ולבן (ולא משנה באיזה צד אתה תקוע) אין שום סיכוי.

אגב, אהבתי איך כתבת "אני ניסיתי פעם את השיטה ואין סיכוי". כאילו ש"פעם ניסיתי" יכול לבטל במחי יד 15 שנות הניסיון חיובי.

אגב, קבל טיפ אם אי-פעם תחליט לנסות שוב: לפעמים כשמתחילים, המצב נהיה גרוע יותר בטווח הקצר. אנשים נוטים לפרש בטעות את הניסיונות שלך להיות הוגן יותר ומכיל יותר כסימן חולשה ולהתחיל לדרוך עליך. או לחילופין, סתם לחשוב שתקף אותך איזה שגעון חולף.

רק אחרי שאנשים יתחילו להתרגל לסטטוס קוו החדש שיצרת במו ידיך, הדברים יתחילו להשתנות לטובה. ותאמין לי: זה שווה את המאמץ

כל אחד ונסינו שלו

אני לא רוצה כבר להפגע ושידרכו עלי לכן מעדיף ליצור קשר עם מי שיכול להכיל אותי טוב יותר , כל אחד וגשיתו ואגב אני לא מנסה 15 שנה כמוך אלא כל חיי מי שימאתי לעולם וכולם דפקו לי כאפה לפנים שהייתי הכי טוב או לפחות נסיתי אז גם לי יש ניסיון עם הנט ונסיון רע מאוד ולכן מעדיף להתרחק אם לך זה מתאים סבבה לי זה לא .

arana1

New member
לדעתי יש הבדלים ברמת ההתנסות החושית, הגופנית

שאותם כנראה בגלל זה קשה להעביר במילים או ליצור הסכמה סביבם,
מי שנפגע ברמת העלבון, ברמת תחושה מופשטת בעיקר, של עוול ואי צדק למשל, יתקשה מאוד להבין אנשים שנפגעים ברמה מאוד מאוד מאוד גופנית ונכנסים ממש להלם חושי טוטאלי מול מה שלנ"ט נתפש כיחס סביר אבל לאוטיסט הוא לגמרי קטלני.

ביחוד שאחרי כל זה לוקחים אותך לטיפול שינסה לקדם אותך גמישות מחשבתית ורגשית,
יש גבול ליכולתם של אנשים לסבול יחס מטורף לחלוטין,
זה גם לא מועיל ולא יעיל,
ובוודאי לא במצב שכולא אותם להתמכרות לסמים מאוד קשים ולמצב כה נמוך עד שאפילו את התנועה לשחרור מתלותם במעניהם הם לא מסוגלים לבצע.

גורג42

New member
אני בעד להתרחק מאנשים שעושים לך רע. מה שכתבתי לא קשור לזה.

אני חוזר על משהו שגם אראנה ואחרים אמרו לך: השלב הראשון בשיקום שלך זה לעוף מהסביבה החולה שיש לך בבית (אחרי שתכננת את המעבר כמו שצריך, כמובן).

כי באמת, אין מה לחפש "מורכבות" בסביבה שמחרבנת לך על הראש וגם פוגעת בך פיזית.

אבל צריך להבין:
לא כל האנשים בעולם ידחו אותך רק בגלל שאתה "חריג".

לא כל האנשים בעולם ידרשו ממך להשים על עצמך מסיכה כל חייך לפני שהם יסכימו להתייחס אליך ברצינות.

וצריך גם להבין שאינטרקציה חברתית זה דבר הדדי. ברוב המקרים, הגישה שאתה מפגין תקבע את הגישה שתקבל חזרה. תזכור שגם האדם שעומד מולך - אס או נט - גם הוא פגיע, ויש לו מנגנוני הגנה, ויש לו צרכים משלו.

אז לא, אני לא אומר שצריך להיות מאמא תרזה ולתת לאנשים לחטיף לך כאפות.

אני כן אומר שצריך להיות מודע לרגישויות של אנשים אחרים, כולל הרגישויות של נטים, כשאנחנו מדברים איתם. לא תמיד צריך להתחשב, כמובן, אבל צריך להיות *מודע* לעניין. וכצעד ראשון, צריך להיות מוכן להקשיב ולנסות ולהבין מהן הרגישויות של האדם השני. כי אם אנחנו לא יודעים אותן, מובטח לנו שנדרוך לו על כל היבלות שלו בחמש שניות הראשונות של השיחה.

אותו המאמץ, אגב, דרוש בכל אינטרקציה חברתית, ללא קשר לשאלת האסיות/נטיות של האדם השני.

ונכון, זה קשה. אבל תסכים איתי שזה הוגן.

אני מסכים באופן עקרוני

אבל מעדיף קשר עם חרגים זה עושה לי יותר טוב אם אמצא אדם נט שעושה לי טוב אדבר איתו כמובן ואתחשב עדיין לא יצא לי להכיר כזה .

arana1

New member
זה לא שווה את המאמץ, וזה גם מיותר ולא נחוץ

גם בגלל שמורכבות המהלך להדדיות גדולה אינסופית מהפשטנות הכחנית הנורמטיבית ובסופו של דבר המקסימום שאתה יכול לזכות לו מהנ"ט זה שהם יניחו לך לחיות את חייך (וואו, באמת הגזמנו) בעוד שמה שמקדם באמת זה מישהו שבונה דיאלוג איתך, בשמחה, ומתוכו, ולא למרות עצמו ובעל כורחו, וכאן נכנס הקטע שגם הוא כמובן מתוייג כתסמין הלקות, עקרון הבחירה, הסלקטיביות, שמאפשר לאדם לברור ולבחור איפה ואיך ועם מי הוא יכול לשנות ולהשתנות.

דווקא בגלל ההנחה שאין מקום ואפשרות לאוטופיה כאן ועכשיו מוטב להניח את הנ"ט בצד,
השיח ההדדי מורכב ועמוס וכבד וסבוך כפי שהוא,
הנסיון לקיימו עם ומול אנשים שבזים לו מראש הוא פשוט לא ריאלי.

יכול להיות שאנשים שונים מגדירים נסיון חיובי בצורה שונה,
לי,
למשל,
העובדה שאלה שדרכו ולעגו ורמסו אותי בעבר למדו לכבד ולהעריך ואפילו להזדקק לי מאוד לא עושה דבר,
לא מרגישה לי כנסיון חיובי,
כמהלך שיש בו ערך,
אולי זה טוב לאגו אבל האגו מעניין אותי הרבה פחות מהסיכוי לפתיחות יצירתית וחופשית

גורג42

New member
יש לי דיאלוג אמיתי והדדי עם נ"טים. זה לא כזה מסובך...

ואתה יודע מה הכי מצחיק? מעולם לא היה לי דיאלוג אמיתי והדדי עם א"ס מוצהר (חוץ מאישתי). כל הא"סים שנתקלתי בהם עד עכשיו, מיהרו לבטל אותי ולהמציא תירוצים למה אני פסול בעיניהם

בקיצור, סליחה על הבוטות אבל מאיפה שאני עומד זה נראה שאין לך מושג על מה אתה מדבר.

arana1

New member
אין דבר כזה

אם אתה משלה את עצמך שיש לך דיאלוג כזה סימן שאין לך אפילו שמץ של מושג מה זה דיאלוג בכלל.

אני לא מבטל אותך אלא מרגיש שעמדתך לא מבוססת על נסיון מספיק משמעותי,
וקשה לי להאמין ולהבין בדיאלוג שלא כולל מבט.

בכל מקרה, נ"ט או אוטיסט, מי שחושב שדיאלוג אמיתי והדדי אינו כזה מסובך הוא בוודאי אדם שאין לו מושג מה זה דיאלוג בכלל,
גם הנ"ט בטוחים שהם מדברים אחד עם השני בזמן שכל אדם שאינו אטום לחלוטין יודע עד כמה הקשר בין האשליה הזאת למציאות הוא הכי רופף בעולם.

ההתחלה של מסע לתובנה חייבת לעבור דרך ההכרה באשליה, לצערי אין ספק שאתה אפילו עוד לא שם

למעלה