מבט לתוך אופן החשיבה של אוטיסט - בהמשך לפוסט על ד״ר יורי

XFeralChild

New member
מבט לתוך אופן החשיבה של אוטיסט - בהמשך לפוסט על ד״ר יורי

היי חברים,
לאחר הפגישה המשעשעת והלא מועילה עם ד״ר יורי אני ובן זוגי נסענו לאכול במסעדה. הבורגר של בן זוגי לא היה מוכן ואני נאלצתי להתמודד עם המלצר והמסעדה, עוד סיפור עגום
אבל משעשע
שמסביר את דרכי החשיבה של מישהו על הספקטרום.

להסביר זה קשה, פשוט לשלם זה הרבה יותר קל
קריאה מהנה

arana1

New member
אני תמיד מוותר

ביחוד שעם השנים אני מבין למה וכמה דיאלוגים ושיחות שמאוד קלים ופשוטים לאנשים נורמטיבים הם גהנום בשבילי,
אז מעדיף להפסיד כסף וזהו,
ובכלל די נמנע בגדול לאכול בחוץ

גורג42

New member
אחת הסיבות שאני מעדיף תמיד לשלם במזומן - כי אז אפשר לברוח

אם מישהו באיזושהי מסעדה היה מתחיל לעשות לי "שיחה", אז תמיד יש את האופציה של לשים את הכסף על שולחן ולהבריז לו באמצע המילה (ואם זה אומר לשלם גם על בורגר שלא אכלתי - שיהיה. הבריאות הנפשית שלי יותר חשובה מכסף).

ולגבי השאלה של להתעמת או לוותר: אני מעדיף קודם כל לתת למלצר (או מוכר בחנות או פקיד בבנק או כל איש שירות אחר) את ההזדמנות לטפל בבעיה שנוצרה בצורה מקצועית. הרבה פעמים אם פשוט אומרים להם במשפט אחד מה הבעיה, אז הם אומרים משהו כמו "מיד נטפל בזה" והבעיה מתוקנת.

אבל כאשר מתחילים להגיע לקטע של ויכוחים וזיוני שכל, אז גם אני אעדיף לשלם על להתעמת. וזה לא שהם מרוויחים מזה משהו... כי אני לעולם, אבל *לעולם* לא חוזר לעשות ביזנס עם מקום שבו מזיינים לי את השכל.

אגב, הדבר הכי שהקפיץ לי את הפיוזים בסיפור שסיפרת, זה המחיר שלהם להמבורגר. 87 ש"ח לבורגר?! מילא אם איכות האוכל היתה איכשהו מייצגת את המחיר, אבל בסוף קיבלתם סלט לא טרי והמבורגר לא מבושל... תפסו תחת, אלה.

XFeralChild

New member
וואו מגניב! לא ידעתי שיש עוד אנשים שמרגישים כמוני

ממש הרגשתי לבד בעולם!
&nbsp
תמיד כשניסיתי להסביר איך אני מרגיש או לתאר מצב, היו אומרים שאני לא לבד וכולם מרגישים אותו דבר, אבל מנסיון חיים גיליתי שאני לא ״כולם״ ואף אחד לא מרגיש כמוני, אחרת לא הייתי סובל או שהם גם היו סובלים (והם לא).
&nbsp
גם לא הבינו את מה שאני מתאר, אבל העיקר היה להגיד משהו גם אם הוא לא נכון - אף פעם לא הבנתי למה.
נראה שאנשים שמרגישים כמונו הם נדירים וזה לא מובן מאליו.
גם תמיד שאלתי את עצמי למה הם עושים דברים שגורמים לכל-כך הרבה סבל אם הם מרגישים אותו הדבר.
&nbsp
בשונה ממישהו עם שוני פיסי שניתן להבחין בו ממבט ראשון, רגשות וראיית עולם שונה ניתן רק להסביר/לתאר ולרוב אנו שומרים את זה לעצמינו, אולי בעיקר כי אנו מתקשים לספר או אולי אפילו להבין בעצמינו את הרגש או המתרחש.
&nbsp
עוד קושי נוצר כתוצאה מראיית העולם של ההורים שלי שראו אוטיסטים כמוגבלים עם פיגור והם לא ראו בי מישהו עם פיגור אלא בן-אדם עצלן ומשובש. הם האמינו שאם הם לא ישלימו עם העובדה אלא ינסו לתקן אותי - הבעיה תפטר או תעלם.
&nbsp
לצערי הרב שיכנעו אותי שאני עצלן ודפוק ולא יוצלח ושאוטיסטים הם מוגבלים עם פיגור עד שבן זוגי הצליח לפקוח את עיניי לפני כ-8 חודשים.
לקח לו 6 שנים של נסיונות להסביר והוא שילם מחיר גבוהה כי ניסיתי לשנות אותו ופגעתי בו קשות.

גורג42

New member
לא בטוח שהם משקרים. יכול להיות שהם פשוט לא מבינים את ההבדל

זה לא שרוב האנשים נהנים מהדברים האלה.

זה פשוט שאצלם זה נתפס כמטרד ולא יותר. אז כשאומרים להם "זה ממש משגע אותי" אז הם חושבים בטעות שהם מבינים על מה אתה מדבר.

ובגלל זה גם יש להם נטיה לחשוב שאנחנו "מגזימים" או "מפונקים". הם לא מבינים שכל סדר העדיפויות אצלנו הוא שונה (לטוב ולרע. יש גם דברים שמשגעים לגמרי את הנ"ט הממוצע, ולי הם בכלל לא מזיזים).

arana1

New member
רגישות אוטיסטית לדיאלוג אינה נפוצה בנורמה

זו אותה רגישות שמתבטאת גם כרגישות למבט, וכעיניים בגוף, שכנראה בעוד ששיחה, דיבור, אצל האדם הנורמטיבי הוא בעיקר כלי, מכשיר, דרך ליישב עניינים, אצל האדם הרגיש הדיבור נתפש כמעשה שיוצר מציאות, שבא מבפנים, שיוצר שינוי.

בגלל זה אוטיסטים מחפשים סוג אחר של שינוי מזה של הנ"ט.

אני בכלל מעדיף ללכת למקומות שבהם משלמים מראש רק בשביל לחסוך לי את החרא של חילופי המחוות שמביכים אותי בטירוף.

היום שבו הסופר שלידי התחיל להפעיל קופאית אוטומטית היה יום חג בשבילי.

גור הולך להתעצבן כי אוי למי שמנסה לומר שלא כולם נחמדים בדיוק אותו דבר אבל לי אין ספק שאוטיסטים הרבה הרבה יותר רגישים למרחב הבין אישי מאנשים נורמטיבים.
צריך להיות ממש אידיוט, כמו כל אנשי המקצוע למשל, בשביל להחמיץ אמת כל כך ברורה

XFeralChild

New member
לא יכלתי לתאר את זה טוב יותר, אני ממש שמח!

*אני מקווה שהסמיילי שבחרתי אומר שמח כפי שהתגית שלו אומרת, כי התמונה לא אומרת לי הרבה...

הנט הוא יצור אכזר

שאוהב מאוד להתעלל באוטיסט מי כמוני יודע , אז כדי להתחמק ממנו ולא לפתח שיח איתו . גם שיש ממש צורך כמו מה שהבחור מתאר עדיף להמנע , אני למזלי קולטים עלי שאני לא איש של דיבורים אס בדרך כלל לא פונים עלי , ושופנים עלי אני עונה במילה וקולטים שאני לא איש של דיבורים ומפסקים . זה הכל ככה אנע מציע גם לאחרים אוכל אפשר להזמין דרך האתר אז אין בעיה .. או אני מבקש מאבא שיזמן לי או שאני קונה במזומן וזהו

arana1

New member
לא בדיוק

הנ"ט אינו אכזר בדיוק כשם שהכלב והקוף אינם אכזרים, זה טבעו, זה לא שתמיד הוא יחפש אותך בשביל לענות אותך, הוא פועל כפי שנכון לו ולתחושותיו.

תנין הוא אכזר ?
מנקודת ראות אנושית אולי, אבל לנ"ט אין נקודת ראות אנושית.

האין נקודות ראות אנושית

גורם לו לפגוע באוטיסט בצורה אכזרית , נכון שזה טבעו אך זה לא מוריד מעצם הפגעיה האכזרית . לפחות בעיני .

גורג42

New member
"לנ"ט אין נקודת ראות אנושית"... ואח"כ מתפלאים שאין פתרונות

לא הולך להיגרר פה שוב לויכוח הזה (שתמיד איכשהו הופך להיות חגיגה של התקפות אישיות עליי - זה ש"מגן על האויב")

רק מציין, כצופה מהצד, את האבסורד שבגישה הזאת.

אה, וסתם לידע כללי: בני-אדם, גם נ"טים וגם אוטיסטים, הם באמת קופים. קצת יותר חכמים וקצת יותר מתוחכמים וקצת יותר מודעים לעצמם, אבל עדיין קופים.

ויש משהו קצת נלעג בזה שקבוצה מסויימת של קופים עירומים מכריזה בגאון שיש לה מונופול על ה"אנושיות" וכל האחרים הם בבונים חסרי בינה. כבר אלפי אנשים שבני-אדם עושים את הדבר הזה... לא הגיע הזמן שנלמד שאפשר גם אחרת?

גורג42

New member
אז אתה מסכים גם אם מה שאראנה כתב וגם איתי?

כי לא ברור לי איך זה הולך ביחד.

XFeralChild

New member
לא ברור לי איך זה לא הולך ביחד

arana1 כתב שהנ״טים אינם אכזריים אלא זהו טבעם כמו שאר החיות ואתה כתבת שכולנו קופים רק עם יותר מודעות לעצמינו ועלינו להפסיק את המלחמה וכו׳ (זה הוא כמובן קיצור דבר).
&nbsp
אני לא רואה איך שני הדברים הללו סותרים אחד את השני, אם כי להיפך - זה ממש הולך יד ביד.

arana1

New member
ברור, אין טעם במאבק.

ולדעתי כיוון שקלטתי את זה כבר מילדותי חסכתי לעצמי את המסלול האופייני של אשפוזים ותרופות אם כי שילמתי מחירים אחרים בגלל זה ובגדול.
מהרגע שאתה מבין למה בשביל הנ"ט אף פעם לא תהיה בן אדם אתה חוסך לעצמך את הדחף העצום לדפוק כל הזמן את הראש בקיר,
נפשית ופיזית,
זה מצריך בליעה של כמויות מסחריות של גאווה, ושל וויתור ביודעין על זכויות הפרט שלך,
לפעיל חמאס מעזה הכלוא בישראל יש יותר זכויות פרט מלאוטיסט הכלוא במשפחתו,
זה המובן מאליו.

וכמו שכתבתי זה אפילו לא מוסרי להאבק על זכותך להתקיים כמו כל בן אדם אחר כי לנ"ט באמת אין שום קצה של יכולת להכיל את זכותך לנשום,
אז כמו שהבנת גם אין שום טעם לבוא אליהם בטענות או להאשים אותם,

הם לא יכולים להיות כמוני בדיוק כשם שאני לא יכול להיות כמותם,
ואין נקודות מפגש,
להפך,
כל "נקודת מפגש" תהפוך לך את הבטן בצורה שתגרום לך לקלל את היום שבו נולדת

XFeralChild

New member
אני מרגיש כאילו אתה בראש שלי או משהו כזה

כוונתי היא שעוד לא פגשתי אדם אחר שחושב את אותם הדברים אותם אני חושב מלבד בן זוגי. זה ממש מרגיש כאילו נכנסת לי לתוך הראש וכתבת את מחשבותי ודעותי.
&nbsp
אלו הם הדברים שאני מסביר לבן זוגי כדי שיהיה יותר רגוע ולא יתרגש ויכעס ויתעצן וירגיש רע כל-כך.
&nbsp
אני חייב לציין שכמה מהמשפטים שלך הייתי כותב על הקיר. יש לנו תוכנית עתידית להפוך את אחד הקירות בבית לקיר ציטוטים שם נכתוב יפה את כל הציטוטים שלנו ושל אנשים אחרים ומהסרטים שאנו אוהבים.

arana1

New member
אומרים שאוטיסטים הם טלפתים

אבל לדעתי זה לא בדיוק ככה אלא יותר יכולת "טבעית" הנגזרת מהנטיה לראייה הדדית שלכן מצרפת תמונה לצליל, רגש לשכל, גוף לנפש בצורה שפותחת פתח לקיומו של האחר.

בכל מקרה, כמו שכתבתי כיוון שאין לי שום אמונה בנ"ט אני מאוד מקווה שלשם שינוי אוטיסטים יתחילו גם קצת לתמוך אחד בשני גם במצב שבו הם יודעים כמה נורא ואפילו מסוכן יכול להיות לא להתחנף לנ"ט כל הזמן.

גורג42

New member
בני-אדם הם טלפתים לאנשים שדומים להם

ו-99% מהצרות בעולם נובעות מזה שבני-אדם אוהבים להשלות את עצמם שהם טלפתים גם למי ששונה מהם.

arana1

New member
טעות

מנסיוני אתה הכי טועה, גם יודע להסביר למה, ובוודאי שיכולת שנחשבת בטעות לטלפתית אפשרית בדיוק ורק בגלל שנשענת על יכולת לאהוב ולהקשיב דווקא לשונה, וזה קורה, אם לנסות לתאר את זה טכנית, דרך צירוף שלאדם ההדדי הוא לגמרי "טבעי" של תשומת לב בו זמנית לצורה ולתוכן, למה שהגוף משדר ולמה שהנפש, שאלה אף פעם לא דברים זהים, ומשער שגם בגלל זה אוטיסטים, כמו שגם ענת זיהתה, לא מכירים ולא מזהים פנים כי בשבילם חיוך שלא מלווה בחיוך של הגוף כולו אינו חיוך.

אבל מי שכמוך נוטה לנפנף בשלטים בוודאי שיחמיץ זאת

למעלה