מהימנות ADOS

מהימנות ADOS

שלום
הבן שלי - בן 12 - עשינו לו אבחון ADOS שיצא שהוא על הספקטור. כשהלכנו לפסיכיאטר - הוא אמר שהוא לא מאמין לאבחונים אלו - דיבר איתו כמה משפטים ואמר שהוא לא חושב שהוא על הרצף, אלא יש לו עיכוב התפתחותי. לאורך כל השנים לפני - אכן כשהינו אצל רופאים התפתחותיים - אמרו שיש לו עיכוב שפתי והתפתחותי, אבל לא בעיית תקשורת. איך הייתם ממליצים להמשיך? עד כמה אבחון ADOS אמין?
תודה!

schlomitsmile

Member
מנהל
מי ערך את האבחון ב ADOS ?
זה אחד מכלי האבחון המוכרים
http://www.kolzchut.org.il/he/אבחון_אוטיזם

בכל מקרה, שיחה קצרה, אינה יכולה לשלול היותו של מישהו על הספקטרום.
הורים רבים לילדים המוגדרים בתפקוד גבוה מכירים את המשפט "אבל לא רואים עליו!"
חוסר אחריות מצד הפסיכיאטר להביע עמדה מקצועית כלשהי על סמך כמה משפטים.

אבחון צריך להעשות ע"י אנשי מקצוע הבקיאים ומנוסים בתחום.
רופא- נוירולוג או רופא התפתחותי עם ותק 3 שנים לפחות או פסיכיאטר (אחד מהם).
ופסיכולוג- קליני או התפתחותי.
כאמור, לא כל רופא/פסיכולוג מההתמחויות הנ"ל, רק מי שהוא בעל הבנה ונסיון בתחום.

תודה, את האבחון ערכו פסיכולוגית קלינית ופסיכולוגית התפתחותית

ועל מנת שתהיה הכרה רשמית, הלכנו לפסיכיאטר. מה שגם על פי האבחון יצא ציון 15 - שזה לא ממש גבולי ולכן התשובה של הפסיכיאטר הפתיעה אותי (כי דיי הייתי משוכנעת שהאבחון הוא חד משמעי). בקיצור - מבלבל....

מחזק את שולמית

אי אפשר לדעת עם הילד על הספרקטום או לא על סמך פגישה אחת ולמען האמת גם יש הרבה שמפוספסים גם לאחר אבחון מקצועי והן בירור אוטסטים, לכן אני לא רואה ערך לאבחון בטח לא באופן מוחלט ,אבל ברגע שצריך מסגרת מתאימה או מסלול מתאים זה מאוד חשוב, אחרת פשוט הילד -הבוגר לא יקבל מענה, מציע לפנות למאבחן טוב אני עברי אבחון במכון קשת שזה מקום מאוד טוב מבחינה הזו , אני עדיין עוד בשלב האבחון, כי רוצים לברר על מה יש יותר דגש על הפרעה הפסכוטי או האוטיזם, או מה שהוא כזה, אבל במקרה של בנך זה אחרת, לכן פשוט לפנו למאבחן טוב, אני לא מכיר, אבל שולמית כן .

schlomitsmile

Member
מנהל
אפילו אחת מהן היתה מספיקה

אם כך השלב הבא הוא אבחון רופא.
אין לי אלא לחזור ולהדגיש- רק בעל נסיון והבנה בתחום.
אישית, מעדיפה נוירולוגים, שהרי אוטיזם אינו בעיה פסיכיאטרית אלא שונות נוירולוגית,
אבל יש גם פסיכיאטרים שיודעים לאבחן כראוי.
וכמובן- גם רופא התפתחותי עם ותק 3 שנים לפחות בא בחשבון,
בתנאי שהוא בעל הבנה ונסיון בתחום.

הפסיכיאטר שפגשתם הוכיח שאינו מבין בתחום אם נראה לו שניתן לאבחן בשיחה קצרה.
לא רוצה לבאס, אבל זה לא איש המקצוע האחרון שתפגשו שידבר בבטחון עצמי בלי שיהיה לו שמץ מושג...

schlomitsmile

Member
מנהל
ואם את מעוניינת בהמלצות
את יכולה להכנס לקישורי הפורום (ראי בתוך לשונית 'כלים ומידע' למעלה)
ולבחור שם סעיף 'רשימות אנשי מקצוע'
ו/או לכתוב באיזה אזור בארץ מדובר, ויתכן שחברי הפורום יוכלו להמליץ לך

dina199

New member
מה כלל האיבחון של הפסיכולוגיות ?

הכוונה לפגישות, ראיונות, מבדקים.

האבחון של הפסיכולוגית כלל פגישה עם 2 הורים, מעבר על כל

הדוחות מהעבר, פגישה נוספת איתי ועם הילד (כשעה) ועוד פגישת אבחון ADOS - פגישה של שעה כולל תצפית וציונים.
תודה.

dina199

New member
זה נראה איבחון מקצועי ורציני.

האבחון הרפואי צריך להיות באותו סגנון. ולא סתם שיחה קצרה.

1smile11

New member
ados מאוד אמין ומאוד מוזר לי מה שהפסיכיאטר אמר

ממליצה לשאול מה ההכשרה והניסיון של הפסיכיאטר,
וכנ"ל של הפסיכולוגית
&nbsp
מהניסיון שלי,הייתי שם הכמה משפטים שהוא דיבר איתו הפסיכיאטר לא תופס הרבה ואמר שהוא לא חושב,צריך ללכת לפסכיאטר שיש לו ניסיון וידע בזה,לא תמיד אפשר לראות אוטיזם בקלות,לפעמים זה דורש כמה פגישות,לפעמים זה לוקח זמן,זה אבחון ובמיוחד שאוטיזם אצל כל אחד מתבטא אחרת, (מעניין אותי אצל איזה סיכאטר הייתם בכל מקרה נשמע תמוהה אולי חוו"ד שנייה),לא הייתי שוללת.
&nbsp
ד"א, פסיכיאטר לא יכול לסתור את עצמו ולהגיד שהוא לא מאמין באבחונים האלו,בados אחרת מה זה אומר על הערכות שהוא מבצע?
ומלבד זאת,היא אפשר לקבוע תוך 5 דקות אם אדם על הרצף זה נשמע מאוד תמוהה ומוזר,לי למשל האבחון הפסכיאטרי שלי לקח לי לפחות שעתיים בערך,ככל כמה שאני מצליחה להיזכר,הוא גם שאל אותי המון שאלות ועוד כמה דברים והוא לקח היסטוריה מאבא שלי על כל מיני דברים.
&nbsp
לא יודעת זה גורם לי להרים גבה מה שהפסיכיאטר אמר תוך 5 דקות אי אפשר לאבחן אדם על הרצף זה לא שם, אי אפשר על סמך למשל פגישה של 30 שעה ו5 דקות עם הילד לחרוץ גורל ועתיד אם כן או לא.
&nbsp
לדעתי זה נשמע מאוד מוזר מה שהפסיכיאטר אמר,
בקשו את הדוח.
" דיבר איתו כמה משפטים ואמר שהוא לא חושב שהוא על הרצף" אני מאוד למודה עם דברים כאלו,כמה משפטים חמש דקות, ושהוא לא חושב (הייתי שם),זה לא שיש סף מסויים שאמור להיות הערכה בניגוד לפסיכולוגי אבל צריך להיות מינימום מכבד עבור הילד,כדאי לקבל כמה שיותר התרשמות ואינטרקציה עם הילד, וגם ודאי להתרשם יותר לעומק.
&nbsp

1smile11

New member
ורק מוסיפה

שאם אתם לא בטוחים תמיד אפשר לנסות להתייעץ עם מישהו שמבין מאוד או שיש לו ידע כמו אלוט למשל שיוכלו לכוון אותכם ולהסביר לכם ואולי לתת לכם עצות טובות יותר

תודה על כל התגובות, נצטרך לחפש מישהו אחר,

מחפשים באזור העמקים והצפון, לא כיוונו להגיע לנוירולוג מכוון שאחרי ADOS היתי בטוחה שמה שחסר זה רק אישור רשמי נוסף והתורים לפסיכיאטרים יותר קצרים. התרשמתי שADOS מהימן ולכן רציתי "לקצר תהליכים" בשביל ועדות השמה והחלטות לשנה הבאה. לא ציפיתי שפסיכיאטר יגיד שהאבחון לא שווה כלום....

dina199

New member
נראה שהפסיכיאטר לא שווה.

בכל מקרה גם האיבחון הרפואי צריך להיות מקצועי . ולא שיחה אחת.

תחפשו פסיכיאטר או נוירולוג עם מומחיות באוטיזם

מומחיות באוטיזם.
כמעט כל הורה לילד בתפקוד גבוה שמע מרופאים שלא עשו אבחון אלה פגישה קצרה שהילד לא בספקטרום.

1smile11

New member
נראלי בטוח כל הורה אומרים על הילד שלו אבל לא רואים עליו

למעלה