הצפה רגשית

תודה רבה לשניכם

אצל בבני זה קורה בעיקר כשמעבירים עליו ביקורת, כשהוא בעצמו יודע שהוא טועה / טעה. ואז הוא נשכב,מכסה את הראש והאוזניים. אני לא מרגישה שקשה לו במקומות רועשים, כן מפריע לו כשיש הרבה אנשים. אבל לא בצורה שבאמת פוגעת בתפקוד. זה הגיוני? או שאני לא מפרשת נכון את המציאות?
ולמה עד לפני שנה זה לא קרה אף פעם?

1smile11

New member
לדעתי לא הכל תמיד יצוף

ז"א אומרת לא תמיד כל הסימפטומים יראו כלפי חוץ
אם תלכי איתו למשל לקניון?איך יתנהג?לקולנוע?ללונה פארק?
יכול להיות שאולי קשה לא אבל לא במידה מרובה כדי לגרום להצפה,
יכול להיות שמשהו בבית מציף אותו,אולי באותו הרגע ,זה עקבי?ז"א כל פעם שאת מעבירה עליו ביקורת הוא נכנס להצפה?
זה שמפריע לו שיש המון אנשים זה אומר משהו,זה גם חלק מהמאפיינים של אוטיזם,יכול להיות שמפריע לו בצורה מסויימת אבל לא מספיק כדי להילחץ מכל מה שקורה וזה יכול לבוא ולקרות בעוצמות שונות ודרגות שונות.
יש הרבה אנשים על הרצף,שלא אוהבים מקומות הומי אדם למשל כמו נתנאל, שקשה לו ללכת בקניון כי זה נותן לו תחושה לא נעימה כמו שהוא אמר.
למה עד לפני שנה זה לא קרה אף פעם?לא תמיד המאפיינים או למשל הצפות רגשיות יצופו 100 אחוז כל הזמן ומגיל ממש קטן
למשל אצלי זה התחיל בכיתה יא' לא ידעו לשייך את זה לזה חשבו שזה משהו שפשוט עובר עליי תקופה קשה של גיל ההתבגרות רק בדיעבד אני יודעת שזאת הייתה הצפה רגשית שפשוט רציתי להיעלם
למה זה לא הופיע קודם?אני באמת לא יודעת להסביר אולי זה היה שם אבל לא ברמה מספיק גבוה כדי לפרוץ החוצה בעוצמות והצלחתי להתמודד עם זה כך.
הכל יכול להיות.
זה כמו שלמשל ילד שמאובחן עם אוטיזם ביום שנולד לא ישר למשל יתחיל לנפנף בידיים או יתחיל לחזור על עצמו, בתור דוגמא,זה משהו שייקח קצת זמן עד שזה יתחיל ויעלה ויצוף ואפשר יהיה לראות את זה.או לפחות להבחין בכך.
גם לדעתי עם הצפות רגשיות.
אבל שוב,זה משתנה מאדם לאדם וכל אחד ודעתו.
אבל זאת דעתי.
מקווה שעזרתי לך יותר.
&nbsp
ואולי קשה לו שמעבירים עליו ביקורת ישירות?כמו אומרים לו אתה לא צודק או לא ככה וככה ואומרים לו ישירות מה לא בסדר
חשבת אולי לשנות את זה?להעביר לו את זה כסיפור או משל שלא יפגע בו?
תכינו ספרון על זה אפילו
ותמציאו על זה סיפור אני בטוחה שהוא סופר חכם והוא יבין

קודם כל, שוב תודה לך על העזרה

הילד אוהב מאד ללכת למשחקיות, לונה פארקים, באולינג וכו'. אז לא יודעת האם יש בעיה.
ולגבי הביקורת, אין לו בעיה לקבל ביקורת. יש לו בעייה לעשות משהו שהוא לא רוצה. לסגור טלויזיה, ללכת לסדר וכד'. וגם לא תמיד זה גורם לתגובה, לפעמים עושה מה שאומרים לו ישירות.

dina199

New member
אני חוזרת על ההצעה - תתכננו.

מאחר והבעיה העיקרית כשאת מבקשת (או מבחינתו דורשת) לעשות משהו - אין לך שום מידע איך תהיה התגובה. או שהוא יבצע את הנדרש או שיתפוצץ. זה נראה כמו קושי במעברים. אני לא בטוחה שהוא לא רוצה לעשות משהו, מבחינתו באותו רגע ספציפי הוא לא יכול (גם אם זה נראה לך משהו שטותי).
לכן ההצעה שלי זה לתכנן כמה שיותר. לקבוע באיזה שעה בדיוק מסדרים את החדר (וצריך לברר שהוא יודע את כל פעולות הסידור) , באיזו שעה מעבים את הטלויזיה ובאיזו שעה לובשים פיגמה.
ובקשר לסידור חדר 'לך תסדר את החדר' זו שאלה כללית. מה הוא עושה אם אומרים לו 'תשים את הגרביים במגירה' או 'תתלה את החולצה בארון'?

כן ככה גם אצלי

"רוצה שהכל ילך כמו שאני רוצה " זה אחד הבעיות והריבים שיש לי עם אבא, ברגע שאומרים לי לי " לא " אני נכנס ממש להצפה ויכול להיות אפילו אלים לא עליו כלפי עצמי ,וכוו לדפוק ראש בקיר, לצעוק, לקלל, לשבור, וכו נראה שאצל הבן שלך זה ממש אחרת, ולא ממש " מזיק " לסביבה , אני חושב שכדי לנסות לדבר עמו, לברר לא יודע ממש מה לומר , זה מורכב עניין הצפה ותלווי באדם ובהקשר .

1smile11

New member
אממ תראי

אז יכול להיות שהוא זקוק לשגרה הרבה יותר קבועה ממש על הדקה,השנייה והמאית,
ז"א שהוא יודע בדיוק שבשעה 7 וחצי בדיוק הולכים להתקלח למשל וב8 על הדקה זה שלה הפיגמה כמה שיותר שגרה עבורו זה הביטחון שלו לדעתי
אולי באמת קשה לו במעברים לעיתים

יכול להיות שלמשל יש משהו ממש שפריע לו אם הוא הולך לקניון ויש הצפה או בכללי יש לו בבית משהו שהוא מאוד שולי עבורך ועבורו זה סוף העולם,ואולי יותר מזה,מבינה מאוד אותו,יכול להיות שקשה לו בהתייחס למה שכתבת מקודם במקומות הומי אדם מסוימים וזמנים מסויימים. יכול להיות שהלונה פארק נותן לו המון אנדרנלין ואתגר ואולי גם סיפוק כי זה מוציא לפעולה את כל החושים שלו,אם הוא נהנה מביקור שם.

אני מבינה שהוא מבין ביקורת מצוין שזה חשוב,יכול להיות שאת שאומרת לו לבצע דבר מה באותו הרגע,ואולי זה לא שם,הוא אומר למה הוא לא רוצה?את מנסה ככה "לתחקר"(במילה עדינה)?
מתי זה כן גורם לתגובה?יש אולי איזה דפוס או ימים מסוימים שזה מביא תגובה?את אותו התגובה שכבר דיברנו עליה
התייעצת על זה עם הפסיכולוגית?מה היא ענתה?מתוך התעניינות
אין על מה לגבי העזרה

dina199

New member
האם תוכלי לתת את הרשימה של הדברים האלה?

הדבר הראשון זה להפסיק להתייחס אליהם כשטויות. שום דבר בחיים זה לא שטויות.
חוץ מטיפולים פסיכולוגיים הם ארוכי טווח. לא 'זבנג וגמרנו'. לכן 3-4 חודשים זה לא הרבה. אני בכל מקרה לא חסידה של טיפולים פסיכולוגיים שמבוססים על דיבורים. אני בעד טיפולים רגשיים.
חץוץ מזה חשובה המטרה של הטיפולים אם המטרה היא שיהיה 'כמו כולם'(כי יש לו 'בעיה') זה מספיק כדי להלחיץ אותו.

זה הבעיה הכי גדולה

" להיות כמו כולם " הוא לא יכול ולא צריך הוא צריך ללמוד להיות הוא, ולקבל את עצמו וזה לא פשוט ,במיוחד בחברה שלא מקבלת שונות, אז כן גם לי נראה שזה יכול להיות סיבה שהא נלחץ ,

הכוונה בשטויות

אני יכולה לבקש שיילך ללבוש פיג'מה. לרוב יילך בלי בעיות, אבל לפעמים זה יכול לגרום לו להישכב. לרוב, זה יקרה אם היה ויכוח כלשהו לפני זה. זאת אומרת, אם כבר נשכב על הרצפה בגלל משהו יותר בשעתיים האחרונות.
בגדול, אין משהו שתמיד גורם לתגובה כזאת, גם הדברים שאני כן רואה בהם משהו מהותי ו"מצדיק" תגובה כזאת לרוב לא יביאו לזה

dina199

New member
לדעתי צריך כמה שיותר דברים מתוכננים.

למשל לקבוע מראש ששמים פיג'מה בשעה שמונה. ועדיף שגם יהיה כתוב על הלוח. כך הוא לא יהיה מופתע בזמן שהוא עושה משהו אחר. למעשה טוב לתכנן מהלך של כל היום.
ויכוח איתך לפני בקשת הפיג'מה זה כבר למשל משהו אחר. כי הוא עסוק בויכוח.ואם בזמן הזה הוא כבר על הרצפה הרי בטוח ש'שטות' כמו פיג'מה לא בראש מעייניו. והאם אפשר לדעת מה גרם לויכוחים במשך השעתיים הקודמות?

dina199

New member
הדברים מתפתחים.

התחיל לפני שנה - סימן שלא היה בשנים קודמות.
היה נדיר - ז"א היה כל כמה זמן.
אני מניחה שזו הייתה גם אחת הסיבות לפניה לאיבחון.אני מניחה שבשנים קודמות 'תפקד בצורה סבירה' , וה'תפקוד' הזה יכול ליצור המון משקעים.
ואם זה מתגבר (סך הכל משהו שהתחיל לפני שנה וההבדל רק בתדירות) סימן שמשהו בגישת הסביבה אליו לא מסתדר.

למעלה