התעמרות בעובד עם התנהגות אוטיסטית

התעמרות בעובד עם התנהגות אוטיסטית

היי

בן משפחה שלי, בשנות ה 40 לחייו, רווק ללא ילדים, הוא בעל התנהגות שמתאימה להגדרה של תסמונת אספרגר.
אני אקרא לו מעכשיו "רמי" כי אני רוצה לשמור על האנונימיות שלו.
בזמנו לא היו איבחונים לזה אז אין ל אבחון אבל בני המשפחה והחברים תמיד ראו בו ככזה. חלק רואים אותו כאוטיסט מוחלט.
לפני 15 שנה הצליח סוף סוף למצוא עבודה שהסכימה לקבל אותו ככזה והוא עובד שם עד היום ,ובכך הוא הצליח למצוא חיים כעצמאי.
אמנם לא מסוגל לקיים זוגיות כולשהי, וסובל משלל בעיות נפשיות כמו דיכאון, חרדה, כפייתיות, ועוד , וגם מבעיות אורטופדיות וניורולוגיות נראות לעין אבל הוא מצליח להתקיים בכוחות עצמו.
לאחרונה הגיעה מנהלת חדשה למחלקה וקצת אח"כ מינתה את חברתה כמזכירה צמודה שלה.
המזכירה הקסימה את כל העובדים הקיימים, ויצרה איתם קשרים מחוץ למקום העבודה.
מרגע שהפכה פופלארית, היא התחילה החלה, ללעוג ל רמי.
היא לועגת לו מאחורי גבו, וגם לפניו, היא צוחקת בעיקר על ההתנהגות ועל איך שהוא מתלבש ועל הכישורים החברתיים הנמוכים שלו אבל לא רק על זה, כמעט על הכל.
כמה מהעובדים דיברו איתה, ביקשו ממנה להפסיק, להתנצל...
בכל פעם התנצלה אבל כל פעם חוזרת ומשפילה אותו שוב.
העובדים מצדדים בה ומתקשים להאמין שיכולה להיות השפעה לצורת ההתנהגות שלה על רמי ובגלל זה ובגלל שהם לא רוצים להיות מעורבים - הם לא מוכנים לשמש ראיה לעניין זה מול הממונים.
רמי פנה למנהלת המחלקה והיא לא לקחת את זה ברצינות.
דיבר גם עם מנהל משאבי אנוש שאמר שזאת החלטה ואחריות של המנהלת.
יוצעת משפטית של ההסתדרות, גם יועצת שראינו בשי"ל וגם עו"ד לדיני עבודה אמר שאין חוקים נגד מישהו שמבחינה חברתית מאמלל את רעיהו בעבודה אלא אם כן מדובר במישהו שהוא כפוף לה.
למנהלת לא איכפת ורואה בזה עניין שטותי, אולי בגלל שמדובר בחברה הכי טובה שלה.
היא העבירה אותו למשרד רחוק יותר ממנה, בקצה המסדרון, לא ברור אם כדי להוכיח ש "עשתה משהו" או בגלל שהבכי שלו הפריע לה בעבודה, או דיכא את העובדים שסביבה.
שכחתי לספר ש רמי בכה כמה פעמים במקום העבודה בגלל זה.
יש לו בכי חרישי, הוא בוכה עם דמעות ומידי פעם מקנח את אף, אבל ממשיך לשבת מול המסך ולעבוד כאילו כלום לא קורה.
אם הזמן ושיכרון הכוח של אותה עובדת, נוצר מצב של חרם על רמי ע"י העובדים באותה מחלקה. כך קרה שעובד מצטיין מזה 15 שנה בעצם עובד בקצה המסדרון, בבידוד חברתי, ועצב כבד מאוד בכל שעות העבודה.
ל רמי היו מאז התפרצויות זעם בבית, לפעמים במקומות ציבוריים כמו בסופר או כשהוא מאכיל את החתולים שבו הוא מכה באגרופים את הריצפה עד זוב דם עד שהופך צרוד לכמה ימים אח"כ. (בדיעבד או אומר שהוא עושה את זה כי הוא חושב על הקול שלה)
בעקבות כך ובעקבות כמה הצהרות על מחשבות אובדניות, רמי נמצא על תרופות נגד דיכאון (כרגע 200 מ"ג לוסטרל אבל זה משתנה).
רמי, בהצעתי, ניגש במקביל לייעוץ משפטי בהסתדרות, ולעורך דין לדיני עבודה כדי למצוא דרך להמשיך לעבוד במקום מכיוון שאחרי שיחה מעמיקה נראה שרמי כבר לא ימצא מקום עבודה אחר בגלל האוטיזם שנראה שיש לו, בגלל הגיל שלו, ומכיוון שהוא עצמו מסרב למצוא מקום עבודה אחר.
כל הניסיונות להקליט את המזכירה לא הצליחו ובכל מקרה אין כרגע דרך להוציא את המזכירה ממקום עבודתה בגלל קביעות שיש בגלל הסכם שנחתם עם ההסתדרות.
מאוד קשה לו להבין מה מדברים איתו , מה גם שבהרבה פעמים מדברים איתו בשפה משפטית או ביטוחית.
בחלק מהזמן היה מלווה ע"י אמא שלו, אמא שלו כבר לא מסוגלת להתנייד או לעזור בגלל בעיות רפואיות.
מעבר לכך, קצת קשור ולא קשור, בגלל מחשבות אובדניות ובהלה שלנו, בני המשפחה מהן, הוא אושפז במחלקה סגורה בבית חולים פסיכיאטרי לשלושה חודשים אחרונים, שם עובדי המקום קשרו באותו בניגוד לרצונו ובכפייה למיטה והיכו אותו נמרצות.
מסתבר שזאת תופעה נרחבת וחוקית במחלקות סגורות שכאלו.
במצטבר רמי לא היה במקום העבודה כבר 5 חודשים, ימי המחלה וימי החופשה שלו עומדים להסתיים בחודש השישי בערך וכרגע הוא גר אצל בת משפחה.
בת המשפחה לא יכולה לטפל בו עוד הרבה זמן כי יש לה ילדים משלה.
האם יש למישהי איזשהי עיצה למי לפנות ואיך אפשר לעזור לו ?
כבר היינו אצל שי"ל.
כבר דיברנו עם עורכי דין (גם דיני ניזיקין, גם דיני עבודה, גם רשלנות רפואית בגלל מה שקרה באשפוז), עם פסיכולוגים ופסיכיאטרים, עם עובדת סוציאלית, עם יועצים משפטיים של ההסתדרות, עם מנהל משאבי אנוש
הוצאנו המון המון כספים. המקרה של רמי מיוחד בגלל שהוא מיוחד\חריג.

schlomitsmile

Member
מנהל

כ"כ כואב ומכעיס...

לכל המשפטנים האלה אין מושג מה לעשות?
המחשבה הראשונה שלי היא לנסות אולי לפנות לעמותת בזכות,
שמתמחה ביעוץ משפטי לבעלי צרכים מיוחדים, וגם לא גובה סכומי עתק
http://bizchut.org.il/he/פרויקטים/מוקד-פניות-הציבור
&nbsp
במקביל, נראה לי שהוא צריך באופן דחוף לקבל הזדמנות לנוח ולהתאושש מהסבל הנורא שעבר עליו.
כמה זמן הוא כבר נמצא אצל בת המשפחה?
איך הוא מרגיש שם?
האם הוא אומר מה היה רוצה לעשות?
האם מגורים בהוסטל באים בחשבון מבחינתו? - זה לא חייב להיות סידור קבוע,
יש אנשים שבעזרת ההוסטל "אוספים את עצמם" ובהמשך מוצאים עבודה ושוכרים דירה.

עדכון לשאלתך

נוצרה בעיה ועכשיו הוא גר לבד.
&nbsp
לשאלתך לגבי איך הוא מרגיש:
הוא בוכה וצורח בלילות, לא ברור אם זה מסיבות נפשיות או פיסיות שהוא סובל מהם כבר כמה זמן.
הוא רק אומר "כואב" בין צעקה לצעקה.
זה סיפור בפני עצמו, משהו נוראי שזה לא המקום לפתוח.
&nbsp
הוא לא יוצא מהבית, אלא רק כדי להאכיל את החתולים.
&nbsp
לגבי הוסטל:
מה זה הוסטל? מה עושים שם? זה כמו אשפוז במחלקה פסיכיאטרית?
&nbsp
קשה לי להאמין שהוא יהיה מסוגל לחזור למקום כולשהו אחרי מה שעבר באשפוז , שם קשרו אותו , היכו אותו וסיממו אותו כשהחל לבכות ולא אמר למה.
אפילו כשיצאנו למרפאת כאב הוא סירב אפילו לאשפוז של יום אחד במחלקה פנימית מייעצת.
רק שמע את המילה "אשפוז" אמר "אני מסרב! אני מסרב! אי אפשר להכריח אותי! תרשום שאני מסרב לאשפוז ואם זה נגד רצוני אני אתבע אותך ואת כל הבית החולים הזה!"
יש לו תסמונות פוסט טראומה והפך פראנואיד במידה מסויימת.
&nbsp
אמא שלו דרך אגב קרסה נפשית ולא יכולה לשמוע יותר את הבכי שלו. הוא רואה אותה רק כשיש תורים במרפאות החוץ השונות.
ולא ברור מה הוא רוצה,הוא לא מוכן אפילו להסתכל אפילו אל הרופא אם יש מולו אחד כזה, הוא לא מוכן לדבר עם אף אחד שעלול לקחת את המילים שלו לכיוון שאומר שהוא לוקה בנפשו.
&nbsp
זה ברור שהוא צריך עזרה, אבל כל הזמן מתעסקים רק בנפש שלו, מסממים אותו בתרופות והוא לא רוצה להתקרב לבתי חולים בגלל מה שקרה באשפוז.

dina199

New member
האם יש לו סיכוי לקבל מחברת ביטוח קצבת אובדן כושר עבודה ?

ואז הוא יוכל להפסיק לעבוד ולהיפטר מהלחצים האלה.

אובדן כושר עבודה - כן

כן, התחלנו בהגשת התביעה של אבדן כושר עבודה.
הבעיה שבלי אבחון לא נוכל להתקדם עם זה הרבה.

schlomitsmile

Member
מנהל
הוסטל אינו אישפוז בשום אופן
יש הוסטלים שהם מסגרת דיור בקהילה, ויש כאלה שהם בית לחיים.
הנה קישור לאחד שאולי שווה לכם לבדוק
&nbsp
http://www.kishorit.org/
&nbsp
ומידע כללי לגבי בעניין
http://www.kolzchut.org.il/he/דיור_חוץ_ביתי_לאוטיסטים
&nbsp
ויש גם
http://www.kolzchut.org.il/he/דיור_מוגן_לנפגעי_נפש
&nbsp
אגב, לא הייתי אומרת שהוא הפך פרנואיד,
יש לו כל הסיבות שבעולם לפחד ולא להאמין לאף אחד בחלוק לבן...

ולסמם אותו זה לא באמת להתעסק בנפש שלו...

לא נראה לי שיסתדר עם האחרים

יש גם בעיה שהוא צריך השגחה רפואית כמעט צמודה כרגע בגלל הכאבים שיש לו מעמוד השדרה, והכאבים שמנסרים את הגוף שלו בלילה... יש לו כ"כ הרבה בעיות זה כ"כ מורכב ומסובך... זה מייאש...
&nbsp
אני לתת לו קצת פרטים, לשאול אותו

schlomitsmile

Member
מנהל
האם הכאבים הקשים האלה נובעים מבעיה פיזית?
יש לו פריצת דיסק (אולי כתוצאה מהקשירות?) ? משהו אחר?
הכאבים מופיעים רק בלילה? אולי החושך מעיר את זכרונות הביעותים
והכאב פורץ גם בגוף?
&nbsp
יש הוסטלים עם השגחה רפואית (גם בכישורית יש צוות רפואי).
ולפעמים, כשבנאדם נמצא בסביבה מטיבה ומעצימה,
גם הכאבים הפיזיים מתמתנים, שהרי אצל כולנו יש קשר בין גוף לנפש.
&nbsp
&nbsp

עוד מידע

יש לו כאבים בצוואר ושברים באיזור הכתפיים ובגב העליון (latissimus dorsi) מהמכות דווקא שקיבל שם.
ממה שהבנתי, אלה דברים שעוברים עם הזמן (קרעים מיקרוסקופיים בשרירים, גידים מתוחים ועוד כמה דברים שלא הבנתי)
יש תורים לצילומי CT לכל הדברים. זה סיפור ארוך, לא נכנס לזה.
בצוואר יהיה לו גם כנראה MRI אבל זה רק בעוד 4 חודשים.
&nbsp
לגבי הפריצת דיסק - לא, זה היה לו עוד לפני הקשירות והמכות. זה לא קשור.
&nbsp
יש לו אכן סיוטים מאז כמעט כל לילה, קנאביס (לא רפואי) שהשיגו לו (לא בצורה הכי חוקית) פתר את זה ל 3-4 שעות כל פעם.
לפי מרפאת כאב זה נחשב חלק מתסמונת פוסט טראומה.
זה לא עשה שום דבר לכאב שלו דרך אגב.
הדרך להשיג קנאביס רפואי היא ארוכה ארוכה, אולי שנה וכרגע ירדנו מזה. במקום זה נותנים לו תרופות פסיכאטריות אבל יש לו תופעות לוואי מזה וכנראה נפסיק.
&nbsp
זה בלתי לפרט אפילו בראשי פרקים את מה שעובר עליו פיסית כרגע, זה ממש הרבה דברים.
&nbsp
הכאבים שלו לא נובעים ממקור נפשי אלא ממקור עצבי , יש לו לחץ על העצב הסכיאטי, עם אופי התקפי.
כל תרופה פסיכיאטרית שניסינו לא עזרה ולא סוג של דמיון מודרך לא מתאים לסוג כזה של כאב.
גם לא העירוי מורפיום שהוא קיבל כשהוא התעלף מכאב כשהיה במקרה במרפאה.
&nbsp
בכל מקרה, כרגע אנחנו עושים מאמצים כדי להחזיר אותו לתפקוד סביר , למרות הכאבים ולמרות המצב הנפשי.
אין לנו כוחות יותר להילחם בחברות הביטוח וכמובן לא בביטוח לאומי.
על כל זה כבר ויתרנו.
רק למצוא דרך להחזיר אותו למעגל העבודה ולחיים נורמליים. זה גם מה שהוא רוצה דרך אגב.
&nbsp
על הדרך , גיליתי לאחרונה שהוא קיבל עובד מצטיין השנה.
שזה גם מענק כספי.
הוא לא סיפר לי עד היום.
ומה הדבר הראשון שהוא אמר כשהמנהלת אמרה לו את זה? "אני? לא מגיע לי, לדעתי ליאור צריך לקבל את זה, כולל הכסף, הוא הרבה יותר מקצועי ממני".
זה משפטים שיכולים לצאת רק ממנו.
מזל שהמנהלת הזאת לא מקשיבה לו

schlomitsmile

Member
מנהל
אלוהים אדירים

שברים בכתפיים ובגב מהמכות?!

יש לכם משהו כתוב בעניין?
אתם לא צריכים להלחם באף אחד, פנו לבזכות עם זה,
מאמינה שהם יידעו מה לעשות.
מישהו צריך לשלם והרבה...
&nbsp
גם לגבי הפרוצדורה לקבלת קנאביס רפואי אולי יהיה להם רעיון איך לזרז עניינים,
שווה לשאול אותם. הם מקצועיים ונחמדים.
&nbsp
קשה לי להאמין שאפשר לחזור לאיזשהם חיים סבירים עם כאבים בעוצמה כזאת שהבנאדם מתעלף...
אני לא רופאה, אבל לא מתקבל על דעתי שבימינו לרפואה אין תשובה
לגיד מתוח, שבר בכתף או לחץ על עצב.
בכל מקרה, לגבי חזרה לחיים (מה שיש לו כרגע זה יותר קיום סיוטי מחיים...
)
כישורית או משהו דומה נראה לי לפחות שווה בדיקה-
סביבה רגועה, תומכת, מכבדת, עם ליווי רפואי במקום
ואפשרות לעשות משהו חיובי בחיים.

כדי לדייק

העירוי מורפיום שהוא קיבל זה היה במיון אחרי שהוא התעלף מכאב כשהיה במקרה במרפאה (אצל רופא משפחה, או יותר נכון במסדרון שבין המשרד לרופא המשפחה) לא חלילה נתנו לו את זה במרפאה.
הוא קם , התחיל ללכת, צרח נפל.
זאת הפעם השביעית שזה קורה! גם היום זה קרה!
משהו פתאום לוחץ לו על העצב, מהמותן עד העקב לאורך כל הרגל מאחורה, יש לו זרם חשמל חזק מאוד, הרגל מפסיקה לעבוד והוא נופל, בפעם הזאת הוא נפל על הראש, על הצד.
&nbsp
ברנטגן ראו שבר באיזור מסויים בכתף וזה בוודאות מהמכות שחטף, יראו יותר ב CT.
באולטרא סאונד ראו משהו באחד הגידים, לא הבנתי בדיוק מה אבל האורתופד אמר שזה כתוצאה כנראה מהקשירה וכנ"ל גם לגבי קרעים מיקרוסקופיים בשריר שלא רואים אבל האורתופד מאמין שזה מזה.
בצוואר הבעיה היא ככל הנראה מזה שבזמן שנאבקו בו כשהיה על הרצפה, הוא ניסה לקום להסתובב ולרוץ לברוח מהדלת ופחות או יותר נכנס בקיר כי הראש שלו עוד היה למטה - זה סיפור בפני עצמו.
כנראה שזה קידם משהו במשהו שחושדים בו בחוליות הצוואר, זה יראו ב MRI.
מעבר לזה, בגלל שיש לו דלקות פרקים כרוניות בידיים , מהמחשב, הקשירות החזירו אותם, זה משהו זמני, אבל בבדיקה EMG מצאו אצלו ניורופתיה בפרקי שתי הידיים שחושבים שזה גם מהקשירות, זה משהו שקורה בלחץ על העצבים שם או מתיחה שלהם והייתה מתיחה ממש חזקה.
חוץ מזה, בשן הקדמית יש לו שבר, גם כחלק מהמאבק, כשהפנים שלו נחבטו בברזל של המעקה של המיטה בזמן הקשירה. זה עניין אסטטי בלבד, הוא צריך לעשות כתרים עכשיו בשתי השיניים הקדמיות.
ודווקא מה שהכי הבהיל אותי במבחינת המראה שזה שטפי דף בכל אזור הגוף כמעט, בצדדים, באיזור הצלעות - אין נזק או סכנה. סתם נראה נורא.
היה ממש שחור אדום הכל. ואז סגול. עכשיו צהוב ובסוף יעבור מעצמו.
&nbsp
צילמנו הכל, כרגע מטפלים בסוף, בסוף כל העניין אם נתבע אז נתבע, כרגע מטפלים בו כדי שיחזור לתפקוד.
יש עוד דברים אבל זהו לגבי העניינים הרפואיים, די.
אני עונה כי שואלים אבל זה זה לא הדיון.
יותר מאוחר אני אפרסם (אם תרשו לי) קישורים לכתבות שהיו בחדשות עם תיעודים של מה שעושים במחלקות של בתי חולים פסיכיאטרים סגורים שתבינו במה מדובר כי ממש קשה להאמין לזה כמו שהיה קשה להאמין לזה שזה קורה בבית אבות עד שעשו כתבה.
ככה זה. מדינה נמדדת לפי יחסה לחלשים ביותר שלה.

schlomitsmile

Member
מנהל
מסכימה לגמרי עם משפט הסיום
ואת בהחלט מוזמנת להעלות לכאן קישורים לכתבות.
&nbsp
מקוה שהאורתופד כתב את מה שאמר וחשב.
ברור שכרגע אינכם פנויים לזה, אבל בהמשך מקוה שתתבעו
גם בשביל לתת לאיש המדובר קול- זעקתו חייבת להשמע,
גם בשביל שלא תכרעו תחת העול הכלכלי- שהם ישלמו,
וגם בשביל להעלות את המודעות
ולהרתיע פושעים אחרים מלבצע פשעים כאלה באנשים אחרים.

נבדוק את זה

את מאוד עוזרת , אנחנו נבדוק את זה.
לא ברור איך סטינו עד כדי כך מהנושא המרכזי של הבעיה במקום העבודה... :)
ואני מצטערת אם אני נורא קרה וחסרת רגשות בצורה שאני מדברת על זה, נוצרה בי כהות חושים עם הזמן. זה עוזר לי להתמודד עם דברים ולעשות את הדברים כמו שצריך, להתמקד.

schlomitsmile

Member
מנהל
התעמרות במקום העבודה ובפרט בהקשר לאוטיסטים- נושא חשוב מאד
ותודה לך שאת מעלה אותו, אכן אין מספיק מודעות לעניין.
&nbsp
גם התעללות במחלקות פסיכיאטריות היא נושא שחשוב להוציא מהמחשכים.
&nbsp
מעבר לנושאים המאד החשובים האלה והעלאת המודעות אליהם,
יש כאן אדם מיוסר ולצידו משפחתו שעוברת איתו מסכת יסורים
לכן בעיניי אין בחיפוש כיוונים שאולי יסייעו לכם סטיה מהנושא .
&nbsp
את לא קרה וחסרת רגשות, זה ברור. את שורדת

&nbsp
יש לי קטע עם שירים
כל דבר מזכיר לי שיר...
אז הנה אחד בשבילך, בשביל האיש שעליו סיפרת ובשביל המשפחה כולה
https://www.youtube.com/watch?v=hz3bs-So3Sg

אחד הדברים המזעזעים שקראתי - וקורה כל הזמן
מהתחלה עד סוף - אדם רגיש נתון לחסדיהם של שוטים כמו המתעללת הזו
שלא מבינים את העומק שאליו הדברים מחלחלים ולהפך לא מבינים את מה שאפשר כבר לחזות כניכור ושינוי מצד הסביבה ואוטיסט שהוא הברומטר הכי טוב לכל מה שמושתק ומפעפע מתחת לפני השטח חוטף על זה מכל הכיוונים -
פה זאת בדיחה שהופכת ומתאקלמת מהר מאוד לאכזריות-
פה זה אישפוז שכופים וקושרים ומתייגים אותו כמטורף עד נזק גופני
והוא מנסה לטפס ולצאת בעור שיניו -
כאן דוחפים לו תרופות שישתיקו וכרגיל הוא מגיב בצורה הכי רגישה ועדינה-
וזה מחמיר-
כאן כבר כשזה מגיע לזה שאיבד את שיווי המשקל העדין שאדם כמוהו דרוש הוא פורץ בבכי קורע לב ולא יכול כבר לעמוד-
וכמו אדם אוהב שהוא מסרב לעזוב את העבודה שאותה מכיר וסלקטיבי לה-
האהבה נקנית בדם.
והכל קשור.

וזה קורה שוב ושוב ושוב והחברה לא רואה בעיינים כשזה נוגע לאדם שהקשר גופנפש שלו חיוני ועמוק מזה וזה הדבר שהכי כואב לי לקרוא בעולם
ואני שמחה שמי שכתבה פה כתבה יבש ולעניין - ואני שמחה שניתנו לה חלק מהאפשרויות בכנות הסיפור הזה חוזר שוב ושוב
מצד כולם וזה כואב וקשה ואיום ונורא. ועצוב מאוד לי .

מקווה שיוקל לו...

arana1

New member
מתקשה להאמין שמישהו יעזור לו

כל הנ"ט זבלים, אין מה לעשות.

סרטונים עם תיעוד מה שקורה במחלקות הסגורות

הבטחתי , אז הנה:
https://www.youtube.com/watch?v=XTpO-WtGulk
&nbsp
https://www.youtube.com/watch?v=69GoJ3erLlA
&nbsp
https://www.youtube.com/watch?v=cVabC9aPKLE
&nbsp
רק שתדעו מה קורה שם.
אל תגיעו למחלקות האלה אף פעם, תיידעו את כל מי שאתם אוהבים על זה (לא על הסרטונים האלה ספציפית, אלא בע"פ במשפט אחד למה צריך להיזהר מלהגיע לשם)

למעלה