התייעצות בעקבות אבחון פסיכיאטרי

MeAndOnly2015

New member
התייעצות בעקבות אבחון פסיכיאטרי

היי,

הרבה שנים אני סובלת מבדידות ומחוסר הצלחה בחיים. השלמתי שירות צבאי (היה לי קשה), ואחר כך כל מה שניסיתי - אוניברסיטה, מקומות עבודה - הכל נכשל. אני מחזיקה בממוצע חודשיים - שלושה במקום עבודה, ומתפטרת. אני לא מסתדרת עם אנשים. רמת התסכול שלי לא ניתנת לתיאור בכלל, וכך גם רגשי הנחיתות.

האבחנות עד היום היו דיכאון, חרדה, OCD, וכו', נרשמו כל מיני תרופות, והתבצעו "טיפולים" פסיכולוגים ללא שיפור.

לאחרונה נפגשתי עם פסיכיאטרית שחקרה יותר לעומק ביחס לילדות, שאלה הרבה שאלות, וזאת בנוסף לעיון במסמכים שכבר קיימים לגבי האבחנות הנוכחיות, ובסופו של דבר השתכנעה שאני נמצאת למעשה על הספקטרום האוטיסטי, דבר שמעולם לא נאמר לי קודם לכן.

אני דיי מבוהלת מהאבחנה החדשה מצד אחד, ומצד שני - אם אני צריכה לסכם בשתי מילים את הבעיה העיקרית שלי, אז הן יהיו: "לא מסתדרת", ואני צריכה לומר ביושר שהאבחנה הרפואית הזאת יותר קרובה לתיאור המצב מאשר חרדה, דיכאון וכו' - שהם נכונים אבל לא הסיבה העיקרית לרצף הכישלונות ולדימוי העצמי האפסי שיש לי.

אני רוצה לשאול מה דעתכם לגבי המצב שבו אני נמצאת, ובנוסף חשוב לי לדעת - במידה ואני מעבירה לקופת חולים או לביטוח לאומי (במסגרת תביעה לקצבת נכות) חוות דעת כזאת - האם יכולה להיות לזה גם תוצאה שלילית כלשהי?

האם אבחנת אוטיזם גוררת שלילת זכויות כלשהן או מגבלות מסוימות?

מודה לכם מאוד,

מירית

שלום מירית זה מורכב

כול עוד לא הכירו בך בביטוח לאומי ומשרדי ממשלה את יכולה לעשות עם האבחון מה שאת רוצה.
ברגע שיש הכרה. אז לפעמים קובעים גובה קצבה בביטוח לאומי.
אבל רק אם הם משתכנעים שאין לך כושר עבודה .
ואז יכול להיות מצב שירצו למנות לך אפוטרופוס ואפילו מסגרת הוסטל מתאימה.
יש דרגות שונות של אוטיזם. תלוי מה יחליטו . נדמה לי שלביטוח לאומי צריך אבחנה של פסיכיאטר נוסף לפסיכולוג. בכול מקרה אני עברתי ועדה רפואית ואחכ ועדה של ביטוח לאומי.שקבעה אחוזי נכות בהצלחה..

MeAndOnly2015

New member
תודה רבה

אשמח אם תוכל להרחיב מעט לגבי נושא האפוטרופוס כי זה עכשיו עוד יותר מדאיג אותי. אני לא זקוקה ולא מעוניינת בזה . . . אומנם בגיל 37 אני לא יכולה להסתכל לאחור ולומר שהשגתי משהו בחיים עד היום, אבל מכאן ועד למנות לי אפוטרופוס אני חושבת שזה צעד אחד יותר מדי.
זה חובה? אני מניחה שלגבי רמות תפקוד, יגדירו אותי כבעלת תפקוד גבוה. זה משנה? אם האופציה הזאת על השולחן אז אני עכשיו שוקלת לוותר בצער על הקיצבה, למרות שאני יודעת שהיא מגיעה לי ואני זקוקה לה.

גם אני בתפקוד גבוה

אפילו מאוד . אנשי ם שמכירים אותי מבקשים הוכחות שמשהו שונה אצלי.
אני צועק נורמליות מנעליים ועד תספורת.
מנסה לשמור על פרופיל נמ, מתמיד בעבודה נחמדה שמצאו לי דרך עמותת בית אקשטיין.
בכול זאת ההצעה למנות אפוטרופוס על פרק, אני גם חושב שזה לא הוגן.

dina199

New member
היית בצבא ואת מתפקדת עצמאית

אז אין לך שום צורך באםוטרופוס.
הבעיה העיקרית שלך זה חוסר יכולת להתפרנס לכן קיימת הקצבה (שהיא מאוד נמוכה).
הקצבה מספקת כל מני זכויות למשל הנחה בארנונה.

דינה זה לא מדוייק

אני שירתתי 3 שנים בצבא, שירות מלא, תפקיד משמעותי ובהצטיינות.
לפני שהייתי מאובחן.
אני עובד בעבודה מסודרת כבר יותר משנה. לאחר אבחון.
עדיין מירית מתארת קשיים ניהוליים כאלה שאני מכיר מעצמי.
כאלה שבגללם רוצים למנות לי אפוטרופוס., יש מצב בינניים של תומך החלטות.
ולא אפוטרופסות מלאה על רכוש או גוף. , שזה דבר חדש ואולי יתאים לי יותר.
זה גם לא קשור למצב כלכלי. . אולי דווקא שיש רכוש ירצו לנהל לך את הרכוש חיצונית.
זה מה שאמרו לי . בקיצור הם טוענים לרמת תפקוד ומנסיון עם אחותי.
בית משפט מקבל את דעת הרווחה כמעט בלי ערעור.

MeAndOnly2015

New member
תודה רבה דינה

schlomitsmile

Member
מנהל
הבכור שלי (בן 21) מקבל קיצבה, ואיש לא העלה בכלל רעיון של
אפוטרופוס.
לא רק שזה ממש לא חובה, זה הליך מאד קיצוני.
זה קורה רק אם מישהו- ההורים בד"כ- יוזם פניה להליך כזה,
זו בשום אופן לא ברירת המחדל.

תרצי לפרט למה את מתקשה להתמיד במסגרות?

אני כמוך דרך אגב , יש לי קושי להשאר זמן רב במסגרת
ואין תפקוד גבוה או נמוך...
(נוטים להכליל כל מי שלא מדבר נניח בתפקוד נמוך למרות שאין קשר להבנתו את העולם בהכרח או באשר ליכולותיו).

אין לך מה להיות מבוהלת :)
תוכלי לקרוא ולבדוק ואבחנה לא מחייבת אותך לדבר...
אלא אם את מעוניינת בעזרה הסוציאלית
ולהיות אוטיסט זה לא דבר רע ...
זאת שונות תקשורתית
שגורמת לקשיים רבים מול עולם שלא בנוי לשונות שלך,
אפשר להנגיש את זה ויש פה רבים שחיים טוב
עצמאיים עם ילדים אפילו

אני מקווה שתקראי , תכירי ותפתחי לעולם חדש-
שהוא הוא כבר את

וברוכה הבאה :)

MeAndOnly2015

New member
היי, תודה רבה לך, מאוד מעודד

לגבי חוסר יציבות במסגרות, זה בעיקר בגלל עימותים עם קולגות ומנהלים. אני מאוד פגיעה ונעלבת בקלות - כשמדברים עליי, או כשפונים אלי בצעקות וכו'. אני לא אסרטיבית ואוגרת תסכול וכעס.

צריך גם להוסיף שמה שעברתי עד היום, והעובדה שלא סיימתי את הלימודים ואני ממשיכה עד היום לעבוד בעבודות קשות ופשוטות, זה דבר שמוסיף לתסכול במקום עבודה חדש. אני סובלת מרגשי נחיתות גבוהים ולראות אנשים צעירים יותר שכבר הסתדרו זה רק מקשה עוד יותר. אני מגיעה למצב של היעלבות וכעס (והתפטרות) תוך שבועות ספורים בדרך כלל, וכבר קרה שגם מוקדם יותר.

ותודה רבה לך על קבלת הפנים, אני מאוד מעריכה
ברוכים הנמצאים

הי לך :)

השאלה שצריכה להשאל היא איך את מנגישה לך סביבה נוחה.
גם אני נתקלת בקשיים - בצורה אחרת ממך ובחוסר הבנה גם
והדברים הכי בנאליים מרתיחים אותי בטירוף
(למשל שקרים)
וזה רחב מאוד ויכול לגעת באדם שמשדר ההפך ממעשיו
או באדם שטוען לנימוס כשהוא גס

וזה בעצם רגישות שבך - לכן אני מבינה לגמרי את התחושות הקשות שעולות
ואם לדעתך קצבה מסייעת מה טוב

רציתי רק להרים תרומה שלא המקום לשפוט את עצמך או לחשוב שאבחנה מקבעת אותך הוא המקום אלא לחקור את הפערים ולגלות מה שונה בך ולמה הדברים מתעוררים.

החבר שלי הוא שמאלי (איטר יד ימינו) ושנים רבות לפני שהבין זאת בגיל צעיר יחסית היו לו רגשות קשים שהוא לא מוכשר לדבר ואפילו לגזור במספרים או לכתוב כמו שצריך אינו יודע וזה דומה אבל הרבה יותר עמוק-
שכשאת מבינה מה שאת וזה כמובן לא אומר
שכל אספי (אוטיסט) או א"א (אדם אמצע- שיש לו מאפיינים מהספקטרום ומהאדם הממוצע הנוירוטיפקל- הרגיל) הוא זהה אבל שיש קווים דומים והם יוצרים
רגישות שונה לעולם וצרכים אחרים וזה ממש להפך מעושה אותך חולה
זה בדיוק הפתח להבין מה יפה בך ומה יכול לצמוח כשמנותב נכון
פנימה והחוצה

ברוכה הבאה בשנית :)

arana1

New member
גם אני חושב וחווה כמוך וכמו חרסינה

מעולם לא הסתדרתי בשום מסגרת ובחיים בכלל ומסיבות זהות או מאוד דומות למה שאתן מתארות (בעצם זה לא ממש תיאור של סיבות אלא יותר של נסיבות),
והסבל והדכאון והחרדה הוא גדול וניכר,
הפסיכיאטרים מטפלים בזה כסיבה אבל בעצם כמו שכל אדם שאינו לגמרי מטומטם אמור לדעת זו לא סיבה אלא תוצאה.

לדעתי הדברים האלה נובעים מרגישויות או אפילו עמדה בסיסית כלפי הקיום שבסך הכל היא מאוד טובה ורגישה וערכית ולכן פשוט חבל לחזור ולהתנפץ על זגוגיות הנורמליות כמו ציפורים מסוממות,
בזבוז משווע של קיום שיכול להיות הכי מדהים ויפה בדיוק בגלל מה שכל הסביבה מסמנת וכופה ככשלים ולקויות וכחסרונות.

מה האלטנרנטיבה ? אין לי מושג, לחפש מישהו שיבין, שיראה, שידע להרגיש ולתאר אותך באמת, כפי שאת, זה הכל, ויכול להפוך קיום סיוטי לקיום הכי מדהים בעולם.

קיצבה בהחלט יכולה לעזור כי היא משחררת אותך מההתניות של העולם הנורמטיבי, במידה מסויימת ( כיוון שלפי הנורמה אם את לא מתאימה לתבניות המוסכמות אז את לא ממש בן אדם אלא סוג של תת אנוש אז מישהו שם במסדרונות השלטון והמימסד המתועב מדמיין שאדם יכול לחיות בישראל של היום מ2400 שקל, כאמור, כולם זבל).

האיום באפוטרופוס הוא שולי וזניח, גם עלי היה מי שניסה את זה כעוד אחת מאין סוף השיטות שבהן החברה אוהבת לאנוס פרטים מסויימים למוות,
לדעתי את לא צריכה לפחד מזה.
גם כי נשמע שאת די מתורגלת בהעמדת פנים נורמטיביות.

לי הקיצבה עזרה בזמנו ללמוד ולעבוד בעבודה שלא כוללת קשר ישיר עם בני אדם (איכסה פויה קקה) כמעט בכלל, מה שסוף סוף איפשר לי להחזיק בה מעמד המון המון זמן ולהרוויח מספיק במידה שמאפשרת לי לא לספור אנשים נורמטיבים יותר,
שזה דבר חשוב מאוד ומהותי נורא לסיכוי להתפתחות אישית תקינה,
אולי הכי.

dina199

New member
האם יש לך איבחון מקצועי מסודר עם אבחנת ASD רשמית ?

אם כך את יכולה לתבוע קצבת נכות מביטוח לאומי. כי יש לך הסבר למה את לא יכולה להפרנס.
לא ידוע לי על יתרונות כלשהם בקופת חולים עבור בוגרים .
על תפחדי מהאבחנה עצמה, סך הכל היא מספקת לך הסבר לגבי הקשיים שלך.
האם יש דברים שאת חזקהים בקשיים.

schlomitsmile

Member
מנהל
האם קיבלת מהפסיכיאטרית אבחון רשמי?
הגוף היחיד שאת צריכה להציג בפניו את האבחון
הוא ביטוח לאומי (לצורך קבלת קצבה מהם).
בנוסף, כדאי לצרף חוות דעת של הפסיכיאטרית,
שהיותך על הספקטרום האוטיסטי היא הסיבה לחוסר יכולתך לפרנס את עצמך.
אבחון כשלעצמו אינו מבטיח אוטומטית קבלת זכאות לקיצבה כשמדובר בבוגרים.
&nbsp
שום זכויות לא ישללו ממך, מצד שני- מלבד הקיצבה גם לא תקבלי מי יודע מה של זכויות.
תקבלי תעודת נכה, שמקנה דברים כגון הנחות בכניסה לאתרים שונים.
&nbsp
מעבר לכל זה- מה דעתך בסוגיה?

האם קראת טקסטים של אנשי ספקטרום?
האם את מרגישה שזה נותן לך תשובה אמיתית?
אגב, דכאון וחרדות הן תגובות רגשיות סבירות ביותר למצב של א"ס (איש ספקטרום)
שלא מקבל מענים מתאימים לו, ולא מבין בעצמו מה קורה איתו ולמה.

MeAndOnly2015

New member
בימים אלה אני עוברת על הפורום

ועל עוד כמה אתרים, ולומדת את הנושא. הכל נפל עליי בבת אחת אז אני מתאקלמת לאט לאט.

תודה לך על התשובות ועל ההערות, מאוד עוזר לי

schlomitsmile

Member
מנהל

ממליצה לך להכנס גם לקישורי הפורום (שבתוך לשונית 'כלים ומידע' בראש העמוד)
לסעיף 'אנשי הספקטרום בארץ ובעולם'.

למעלה