"יוצאים מהבועה" - כתבה

schlomitsmile

Member
מנהל
"יוצאים מהבועה" - כתבה
אמנם מלפני כמה שנים, אבל אולי לא לכולם יצא לקרוא אותה

http://www.haaretz.co.il/misc/1.1421555
מה דעתכם?

שאלה
קצת קשה לי לקרוא את הנושא של למשל אוח שאומר שאין לו הבנה חברתית כי אני נתקלת בזה שכשאני כבר עם אדם שמקבל ואוהב אותי יש לי הבנה עמוקה דווקא למצבו הרגשי - ואני כן מבינה חברתית פשוט מבינה שונה

וגם ככל שיותר מגלים על המצבים השונים וההבנה השונה של העולם - לדעתי מוזר להטיל על אנשים את המילה "תפקוד גבוה" או "תפקוד נמוך" - כי מה מגדיר תפקוד?
מה מגדיר אם זה נמוך או גבוה? והאם יש בזה אמת?.

לכל אדם הבנה שונה ואדם שלא מדבר זה לא כי הוא לא מבין דווקא ובכלל ההבנה שלו שונה ולכן יש ילדים שמתחילים לדבר בגיל מאוחר יותר כי עצם ההבנה שלהצביע על משהו אומר לקשר בין זה לזה ועצם ההבנה שהווקאליות והמילים עצמן מהוות פתח לשיח והיכולת לזה- היא לא אומרת שילד יותר מאשר "מוגבל" למרחב מגביל...
הוא לא נמוך ולא גבוה במובן הזה.

מאוד משמח לקרוא על הבנה תרבותית שהולכת ונפתחת לכולם בנושא ומאוד מעניין לקרוא איך חיים ומתמודדים אחרים - והעובדה שאוח מציין שרבים חווים דיכאון ואפילו ניסיונות אובדניים בגלל הקושי החברתי וחוסר ההבנה מראה עד כמה נחוץ לקבל את הקשת האוטיסטית- שהיא קשת כי אפילו באדם ממוצע יש מעט מזה ומעט מזה ולהנגיש לציבור שזו שונות ולא לקות .

schlomitsmile

Member
מנהל
הגדרת רמת תפקוד
היא אכן עניין מורכב.
מצד אחד- אכן זה עניין של איזה פרמטרים בוחרים למדידת ה"גובה",
ובנוסף, ברור שזה נזיל ומשתנה, לשני הכיוונים,
וזה מושפע מאינטראקציה בין יכולות, רגישויות וצרכים של הא"ס
לבין המענים והאנרגיות והתגובות שהוא מקבל מסביבתו.
לכן לא יהיה מדויק להגדיר אותו כבעל רמת תפקוד X .
&nbsp
מצד שני- אי-אפשר להתכחש להבדל בין אדם ורבלי,
המשתתף בסביבה רגילה של לימודים/עבודה וכד'
לבין אדם שאינו ורבלי, שלובש חיתול או מעביר את יומו
בנידנודים על הכסא, המהומים וכד'.
בלי לדרג או להיות שיפוטי, ברור לעין שיש הבדל ביניהם.
&nbsp
ועכשיו הבה נצרף גם את הצד השלישי
:
אולי העיסוק המוגבר בדירוג תפקודו של אדם,
הוא חיפוש המטבע מתחת לפנס?
אולי קל להתייחס לזה כי את זה קל יחסית למדוד,
זה בולט לעין, ולכן מרבים להתעסק בזה ולהשתמש בזה כדי להגדיר אנשים,
למרות שאם רוצים באמת להבין אותם ואת מהותם, התפקוד אינו הדבר העיקרי?
לא שאינו חשוב כלל, ודאי שהואא משפיע על שגרת יומו של אדם,
אבל אולי הוא דומה לקליפה- משהו חיצוני, שיש בו ביטוי כלשהו למה שבפנים,
אבל הוא אינו הפרי עצמו, אינו המהות עצמה.

זה בדיוק מה שאמרתי
שעצם המדדים שבהם מודדים תפקוד נמוך או גבוה לא מצביע כלום כלום על מהותו של אדם ולמען האמת הרבה אשמה בו שיש אדם שמתנדנד עם חיתול בזמן שהם מדברים

כי תפיסה של פרמטרים להצלחה שמשקפת תועלתנות, כוחנות, סמכות, רווחיות כלכלית של היחיד לחברה ודרך אחת נורמטיבית לעשות את הדברים

מפספסת את היכולת להקשבה, לתחושה טובה של האדם עם עצמו ולמקום בו בכלל ניתנת ההבנה שהסביבה עצמה והפרמטרים שלה לשיפוט צריכים להשתנות.

במקום להתאים את האוטיסט לעולם להתאים את הסביבה לאוטיסט ויותר ויותר עולה הקול של זה ויפה זיהית -
הפרי.

וחבל שציטטו את ברון כהן
כי הוא בדיוק מקבע את הדברים הללו
"לפי התיאוריה של אחד מחוקרי האוטיזם המובילים בעולם, פרופ' סיימון בארון כהן (בן דודו של סשה, הקומיקאי יוצר "בוראט"), המוח האוטיסטי הוא מוח "גברי" המתקשה בכל מה שקשור באמפתיה וזיהוי רגשות אצל הזולת, אך מתפקד היטב בכל מה שקשור למערכות "סגורות" ומבוססות חוקים. "

אוטיסטים הם לא חסרי אמפתיה ואין להם מוח "גברי" וזה גם אחת הסיבות שקשה לתת אבחנה לנשים והכי הרגיז אותי שרשמו שם שאוטיסטים בעלי תפקוד נמוך "לא מתקשרים" - זו שטות.

הם כן מתקשרים , בצורה שונה מאחרים ולכן לא תמיד "בתקשורת" שלכם הם מובנים .

למעלה