שאלות - הכרות עם אנשים ומוטוריקה

שאלות - הכרות עם אנשים ומוטוריקה

אני יודעת לדבר עם אנשים זרים ברחוב אבל נלחצת על בסיס יומיומי
לאחרונה יש לי גם חרדה עם הבן זוג שלי ,
איך משתפרים בלימוד שיחה ויכולות עם אנשים אחרים?
ואיך שומרים על קשר?

כשהייתי בזוגיות חמש שנים זה היה לי קל יותר , בן הזוג הוריד לי הרצאות על איך משוחחים עם אנשים וזה עזר קצת בשיחות אבל עדין לא הצלחתי להכיר חברים חדשים
ואני רוצה ומכיוון שחוץ מחג האוטיסטים אני מתקשה להאמין איך נפגשים מכאן
ואין הרבה מקומות לדבר, אז איך משתפרים בזה?

ובעניין מוטוריקה אני מאוד מתקשה לתפוס דברים , בגן למשל לא ידעתי לקשור שרוכים ולימדתי את עצמי שיטה ובכל דבר שקשור לידיים או לעבודה בידיים לוקח לי עידנים וזה משפיע גם נניח אם מתחילים עבודה חדשה אפילו בדברים הכי קטנים שאני לא יודעת איך להתארגן,
איפה לומדים יכולות כאלה?

arana1

New member
מוזר הקטע עם שרוכים, וכפתורים

גם לי יש את זה מאז ומתמיד ולפי מה שקראתי גם להמון אוטיסטים אחרים ודווקא יש תחומים שבהם יש לי קוארדינציה מעולה.

לתחושתי יש קשר בין הגישה השונה הממוצע להכרות עם אנשים לבין המוטוריקה האופיינית ולכן אני לא מנסה ללמוד את מה שאת מתארת כאן אלא לשכוח לחלוטין את כל מה שכולם כל הזמן ניסו ומנסים ללמד אותי בעניין,
כצפוי זה גם מאוד משפר לי את המוטוריקה וגם מפחית את רמת החרדה וגם מאפשר לי קצת יותר מגע בחוויית חיים משמעותית ועשירה

אני לא רוצה ללמוד איך מדברים עם אנשים
אני לא חושב ששיחה זו יכולת שניתן או רצוי ללמוד אלא משהו הכי אישי ופנימי ויחודי ולכן דווקא כאן צריך להקשיב לעצמך ולא לאחרים

לא צריך ללמוד, צריך לשכוח כל מה שלמדנו

אבל אני בטוח שכולם כאן יספרו לך אחרת

אני רוצה להכיר אנשים

זה מפריע לי המצב כמו שהוא היום
ואני חוששת לפעמים גם עם בן הזוג שלא אדע על מה לדבר
אני לא רוצה בהכרח ללמוד איך לדבר- אלא איך לאפשר לאדם אחר לחוש בנוח
כדי שנוכל לדבר , איך לא להתקע למונולוג או איך לא להלחץ מהנוכחות של אחר
ולאבד קצה קצהו של בדל שיחה כי אני מבולבלת או מוסחת מדברים סביבי או כי
קשה לי שלא להתבטא בכתב

והמוטוריקה זה מאוד מציק לי בכל דבר קטן , כשהייתי יותר צעירה נשמטו לי דברים מהידיים ועכשיו זה מקשה על פעולות שאחרים מבצעים NO TIME בחייהם ולוקח לי עידנים לבצע אותם

arana1

New member
כן, זה ברור, הערתי שלדעתי ההתייחסות שלך טכנית מדי

ואולי בגלל זה היא מפספסת את הבסיס והסיבה לתקיעה שהיא קשר בין ההיבט המוטורי להיבט החברתי שבעצם מספר על קשר גוף נפש לא נורמטיבי

הגוף מגיב בבלבול על מבט וצליל שמשבש את התקשורת הפנימית שלו,
הוא מגיבה בלחץ לנוכחות של אחר לא בגלל שמשהו לא תקין בו או שהוא צריך ללמוד משהו,
להפך,
התגובה הלא נכונה לכאורה נובעת מזה שהגוף יודע, כמו גם הנשמה

בגלל זה כל החרא של כישורים חברתיים והנסיון ללמד סבטקסט נורמטיבי הוא כל כך דפוק

arana1

New member
מה זה יותר מזה ? מישהו שיודע מה נכון לך ?

יש מקום שבו אפשר ללמוד את זה ?
כאילו תורה ?
משהו שניתן ללימוד מסודר ?

אתה יודע שדווקא

כשניסיתי ללמוד איך לדבר עם אנשים זה עבד
וזה מוליך יותר מהר לשיחות עומק

זוכר את העכבר המפוחד והלום היין?
משהו שיאפשר לי לעשות את זה עם הכל כשהוא תפוח ככה
עם העיינים המרפרפות שאתה משתגע מהן
ולהגיב משהו.
למישהו

אין לי מושג לגבי מישהו שיודע,
אבל משהו שיודע או מישהו שיודע משהו בטוח יש
אני רוצה להשתנות.
נמאס לי .

רוצה להכיר יותר אנשים,
רוצה לעשות יותר דברים שכן תלויים בהם
אני נכנסת לשוק כל פעם מול אנשים
נשבר לי מזה
ויש לי המון בראש

ומבחינתי תן לי נתנאל אחד שמדבר כל היום על דה וינצ'י וזה יגרום לי הרבה עונג
(אם נוותר על סאגות האלימות)

arana1

New member
ממה שנדמה לי המון בראש לא קשור דווקא ליותר אנשים

וזה אחר המקומות שבהם אולי התפישה האוטיסטית יותר נתקלת בתפישה הנורמטיבית,
שאולי יש קשר בין ההמון בראש לשיתוק מול ההמון שבדיוק בגלל שכל כך הרבה צריך גם יותר סלקטיבי,
וברור שזה די לגמרי מנוגד לאינטואציה המקובלת,
אבל זה מה שנדמה לי.

וברור שאני לגמרי הכי מזדהה עם הצורך בשינוי ונמאס וזה אין ספק בכלל,
רק שלא ברור לי עם ניתן או נכון להגדיר את היחס השונה של האוטיסט לשינוי כמשהו שאם רק נלמד להתגבר עליו כל יהיה סבבה.

בכל מקרה, הלוואי שיצליח לך

dina199

New member
האם כשניסית ללמוד לדבר עם אחרים הצלחת בזה ?

כי אם הצלחת , למה את עדיין רוצה ללמוד את זה ?
ואם לא הצלחת קודם, למה את חושבת שתצליחי עכשיו ?

שלום דינה , אני מעתיקה

עבורך תשובה שנתתי לאותה שאלה בקומונה של גור לפרש את כוונתי ואת מה שעבר עלי כילדה שלא הצליחה להסתדר במסגרות ולמה אני שואלת את השאלות -
לגבי הצלחה אכן חשתי שהייתה הצלחה מסוימת וכוונתי וחשוב לי להבהיר היא לא להיות פופלרית אלא פשוט להיות שזה דבר קשה מאוד עבורי בכל תקשורת עם בני אדם . בבקשה:
"
קודם כל מטרתי כמובן לא הייתה להיות פופלרית , כאדם שגדל בקיבוץ מעצם הגדילה בקהילה סלדתי מאחת ורציתי אחת בו זמנית-
סלדתי כי כמובן שתמיד הייתי בצד ואפילו מבחירה

אני זוכרת במובהק מהילדות זיכרון בו שתי ילדות שהיו חברות טובות רבו, כל אחת החליטה שמכיוון שאין לי חברות היא תהיה החברה הטובה שלי ואני שלא הבנתי שמדובר ביריבות דאז הצעתי לכל אחת להפגש כי חשבתי שאם תפגשנה הן תשכחנה את הריב ויחזרו להיות חברות טובות . היינו בנות שבע ועל מנת שלא יריבו זו עם זו החלטתי לומר להן להפגש כל אחת איתי בנפרד באותו מקום בקיבוץ ולא אמרתי להן שהשניה תבוא כשנפגשו הסברתי להן שהן היו חברות טובות וחבל שיאבדו את החברות הזו.

כדרכן של ילדות הן כעסו מאוד וכינוי אותי בשמות גנאי ולאחר מכן החליטו שאני ילדה תככנית ואיזו תוכנית מטופשת זו ומאז חזרו להיות חברות מאוגדות בשנאה משותפת. זה נראה טריוואלי אבל זה קבע אצלי עמוק את הצורך שלי להתרחק מכל קבוצה "משותפת" של אינטרסים או דמיון מתוך התחושה שמה שמאגד אותם הוא האחר ולא מה שהם .

נמנעתי והתרחקתי מקבוצות ובבודדים באמת שלא ידעתי מה לעשות ואיך לגשת.
אני זוכרת שהייתי ללעג ושנינה בכיתה ח' או ט' משום שראיתי שתמיד כשאנשים מתקשרים זה עם זה הם מחייכים הרבה אז ניסיתי לחייך לכולם ובדיעבד זה היה מגוחך ומצחיק אבל מכיוון שלא היה לי כלל ידע בסיסי שבבסיסי לגבי סיטואציות חברתיות לא הבנתי שזוהי רק פונקציה לתקשורת
וזה דחק אותי עוד לפינה ולהתעללות מצד בני שכבתי ואפילו שכבות נמוכות.

אני זוכרת את בית הספר כחוויה הכי פחות נעימה בחיי.

משום כך מטרתי בלימוד הייתה לחוש שאוכל לתקשר עם אנשים ולא אחוש "מוזרה" ומכיוון שאני חוששת בעיקר מנשים שכן אימי הייתה אדם אלים ולא הסתדרתי עם בנות שכבתי ובעיקר מצידן חשתי אלימות וניכור קשרתי קשרים מאוד מועטים בעיקר עם בנים ועד היום אני מודה שנשים הן תעלומה בעיני.

ולכן רציתי מאוד למצוא יכולת שפה משותפת והבנה ובעיקר כי אני גם מרגישה מאוד "חסרת נימוס" אם אפשר לקרוא לזה כך שאני אומרת ושואלת דברים שאנשים רוצים להמנע מלדבר עליהם ולא מצליחה בסמול טוק בהתחלה או נתקעת בסמול טוק אינסופי שמשעמם אותי כי אין לי אומץ או יכולת לדעת ולנווט שיחה למקום שבו חותרים לאט לאט לעומק.

מה שמאוד עזר לי לחוש ולהתנער מהתחושה שדיבור יהיה לעולם מבחינתי משהו חיצוני לי ומאוד קשה שבגלל הבילבול שלי והתחושה שהראש ריק מדברים כשצריך לקיים מגע בין עין לעין מתמשך ובכלל "לזרום" עם אחר היה למשל הספר "אמנות השיחה" של גבריאל רעם
שבניגוד לספרים שמנסחים נוסחאות דיבר על התחושה החלולה שהוותה בי שהשיחות והשפה מספקות
ודיבר על שיחות אחרות ומימדים אחרים לתקשורת שהסעיר אותי ושימח אותי
(באותה תקופה הייתי במשבר נוראי בגלל חוסר היכולת להגיע לעומק שכל כך השתוקקתי לו והתחושה של הלופ האינסופי ששיח מצריך):
http://www.sfatguf.co.il/index.php?mode=projectDoc&id=6&lang=he

חשוב לציין שוב , זה לא ספר עזרה עצמית אלא כמעט מאסה פילוסופית מבחינתי על תקשורת אמיתית ועל דרכים לגעת בה
והקשיים שמלווים אותה

בנוסף בתקופה בה כן ניסיתי לשפר כישורי שיחה ראיתי הרצאה שמאוד גרמה לי לחפש דברים מסוג אחר בתקשורת של אספרגר בטד שמסביר בצורה נהדרת דברים שחוויתי (אם כי יכולת קריאת תווי פנים אצלי היא ממוצעת אבל אינני אוהבת קשר עין עם אדם לא מוכר וגם עם אדם מוכר במשורה):
https://www.youtube.com/watch?v=B-xgdqNtcDI

וזה עוד לפני שהנחתי שיש לי קווים ,
כמובן גם גיליתי בגיל מאוחר שאחותי אובחנה

אני גם מגיעה ממשפחה שבה לאמי ולאבי יש קווים ואמי היא מאוד "אנטי" לדברים וזה כשלעצמו מקשה מאוד על השילוב.
אני מקווה שהפירוט שלי מהווה תשתית להבנה למה התכוונתי כשרשמתי שזה לא היה בשביל להיות "פופלרית" אלא להגיע לרמה מספקת של תקשורת עם אחר.

בקשר למוטוריקה אכן כפי שדינה רשמה בקומונה פירוק מאפשר לי קליטה טובה יותר ודווקא אני אוהבת למשל לבשל אבל גם כרגע מול בן זוג אני שמה לב איך כל דבר והתמצאות במרחב שלוקחת לאדם פשוט כמה רגעים עבורה יכולה להיות דבר מייסר למדי עד שאבין בדיוק מה ואיך צריך לעשות.
אפילו בדברים פשוטים כמו לשים סדין על מיטה אני עדין משתמשת בחוקים שהאקס שלי לימד אותי להבחין בצד הקצר והארוך מכיוון שאוטומטית
זה ממש לא נכנס לי לראש מה ואיך עושים דברים ובמקומות עבודה זה מאוד מציק (וגם יש נטיה למשל שאני מתקשה מאוד להבחין בין ימין ושמאל כמו שהיה לי עד עכשיו בשיעורי נהיגה).

:)"

arana1

New member
אבל נשמע שאת חוזרת בדיוק על אותה טעות מאז

ושוב פעם מנסה לחייך לכולם בלי לנסות להבין למה מה שעובד בשבילם לא עובד בשבילך

וגם התמצאות במרחב, בין ימין ושמאל ולמעלה למטה, וקרוב ורחוק, ובכלל,
לא עדיף לנסות להבין למה בשבילנו הדרך מעולמנו הפנימי לזה החיצוני יכולה לקחת איןסוף ולכן כמו פרופסורים מפוזרים אנחנו צריכים כל פעם לבנות את המרחב מהתחלה ?

למה את שוב חוזרת על הנסיון הלא נעים להבין את העולם מבחוץ במקום דרכך ?
שוב כמו רוב האספים ששמחים ללמוד "כישורים חברתיים" וללמוד איך אמורים לעשות את הדברים נכון ?

קראתי לא מעט את גבריאל רעם ויש לי גם לא מעט הסתייגויות

מה ההסתייגויות?

לגבי השאלה על הפנימי -
אתה צודק אבל גם הדרך הפנימית כרגע מונעת ממני לצאת החוצה ולנשום אוויר ולקשור קשרים יותר אינטימיים ולהכיר ולהתוודע לעולם ובזה אני רוצה.

אני לא רוצה להתנהל כל הזמן דרך תקשורת מוגבלת , מסומנת ומרצדת של פיקסלים ולהגן על עצמי מכל דבר פעוט . אני רוצה לצאת החוצה ולהתמודד עם הכל , אני רוצה להבין ולחיות ולהביא גם תינוקת.

אני מבינה את הויתור שאתה מדבר עליו ואת ההבנה שהפנים שמשתה תדיר ומתקשר אחרת יוצר מענה לשאלות ולבעיות אבל גם אין לי כוונה כל הזמן להפסיד דברים רק בגלל שאני שונה .

זה אומר שצריך להיות איזשהו עידון או התגמשות לפעמים גם לצד השני - בשביל לעבוד למשל תמיד צריך התגמשות מסוימת כי משלמים לך לרוב כשאתה עוד לא רכשת מספיק הכשרה או השכלה פורמליסטית בעולם שנמדד ככה בעבודה כמשהו שאתה צריך לעשות תמורת כסף- עסקה. זה לא משנה אם לדידך זו עסקה גרועה או שהיית מעדיף לצמצם אותה כמה שניתן (ויש רעיונות איך לצמצם) אתה צריך מינימום שלה כשאין לך למשל הון התחלתי לנדל"ן נניח , כדוגמא לעצמאות או הצטמצמות שלא תמיד לרוחך (אני לא אוהבת לצאת כלל ולא מסעדות וכן הלאה אבל אני למשל אוהבת לרכוש ספרים ואני אוהבת לטייל ולצאת לטבע לאוהל ופסטיבלים אלטרנטיבים) ולמה עלי לוותר על זה משום שקשה לי להתמיד ולחבב את הרעיון של עבודה?

גם בזוגיות צמודה מתפשרים לא פעם , כי חייבים ולא אפילו ממקום של ויתור כי אהבה לאחר ואחר ושמחתו יותר חשובים מהאני שלך וכל גחמותיו אז כמו שלפעמים אתה רקע לתינוקת שלך ככה לפעמים אתה גם רקע לאחר ואפילו הרבה פעמים כדי לאפשר (אגב כשאני כן מבינה מה אתה רושם מבחינתי אתה הרבה יותר רקע מאפשר בתגובות שלך ולא משהו שדורש ולוקח בתקשורת).

זה עניין של מידה מסוימת ונראה לי שהבנת אותי ואולי אפילו תוכל לחלוק על כך ולספר לי מהעבר שלך איך כן התקיימת כאתה - בשונותך והשגת וקיבלת והיית קרוב לאנשים שחשובים לך או לאנשים שיקרים לך .

arana1

New member
ברור שאת רוצה, וצריכה, כמו כולנו

השאלה היא הדרך, ולנסות את זאת של שלדון ושלך, כמו שרוב האספים עושים זה בעייתי, לדעתי,
ומכאן גם ההסתייגויות מהפרשנות של רעם, שהיא טכנית, לא באמת שואלת למה מבע כזה ולא אחר ולמה תנועה כזאת ולא אחרת ומה כל זה אומר אלא מסתפקת ב"ככה זה עובד", שזה רעל לא רק לאוטיסטים אלא לחברה כולה.

לדעתי דווקא יש לך הזדמנות מדהימה לצאת החוצה באמת כי גם ממה שאת מספרת ומתארת וגם מסגנון כתיבתך ניכר שאת פשוט אדם טוב שכוונתו טובה וזה הרבה הרבה הרבה יותר נדיר משנדמה לך,
ואולי זו הסיבה שאת מסתבכת,
אז נדמה לך שלחקות את "הרעים" זה מה שיעזור לך ?
תרשי לי לפקפק.

אף אחד לא נהנה להפסיד דברים בגלל שהוא שונה, זה חרא, זה עוול, זה מכאיב ומרגיז, אז מה התשובה שלך לזה ? להפסיק להיות שונה ?
אולי אם נתעקש על זה שאפילו לאנשים טובים וישרים וישירים ותמימים ורוחשי כוונות טובות ואהבה מגיעים זכויות אנוש בסיסיות בחברה אז גם נשנה דברים לטובה וגם נשפיע טובה על החברה ?
אולי

התגמשות, בוודאי, הכי, אלא כשרק צד אחד מתגמש זו לא התגמשות אלא עידוד הנוקשות והאכזריות והאלימות.

דוגמאות מ"המציאות" לא אומרות את מה שנדמה לך שהן אומרות,
המצוי אינו הראוי, אפילו לא הרצוי.
בעצם מול מי את טוענת שמגיע לך לחיות כדרכך גם אם היא לא מתאימה להגדרות התפקוד הנורמטיביות ?
נגדי ?
אני הרי תומך בך בעניין הזה,
זו את שמציגה התגמשות ככניעה למה שהורס לך את הנשמה,
אז תעבדי קשה ותצאי לטבע ולמוזיקה פסטיבלית ואז תגלי שכבר בעצם אין מי שיהנה מזה כי מכרת את הנשמה שלך לשטן,
ואני כותב את זה כמי שהיה שם ועשה את זה.

אני לא נגד וויתור ופשרה, להפך, אני נגד וויתור ופשרה שבו צד אחד נדרש לוותר על מה שהכי חיוני לו בעוד שהצד האחר לא רק שלא זז מילימטר לעברו אלא חוגג עליו בצורה שמאשרת ומאפשרת את כל הגישות והדעות הקדומות הכי מכוערות ואלימות בעולם,
זו לא פשרה בעיני, וגם לא וויתור, זה בדיוק ההפך מזה

האני שלי לא שולל את קיומו של האחר,
האני שלי, בניגוד לזה הנורמטיבי, שמח בקיומו של האחר, ניזון מיופי קיומו של האחר, ולכן מבחינתי להיות רקע לתינוקת שלי זה לא פשרה או משהו שמצריך הקרבה מצידי אלא שבדיוק להפך, זו הגשמה עצמית בשבילי
(יכול להיות שאת מתבלבלת וחושבת שאני נ"ט ? אני מת על להיות רקע, כלום, לא מורגש, שותק ולא נראה, כשצריך)

אין לי מה לומר לך לצערי, מעולם לא הצלחתי להפסיק לסבול בטירוף מהיחס של החברה לאנשים כמוני,
מזמן גם לא מקווה או מאמין או מצפה שזה יקרה,
מצמצם כאבים ככל האפשר וזהו זה.

עברתי עשרות עבודות ועשרות מקומות, אני בלתי עביד, בלתי תפקיד, וגם די ברור לי למה, לדעתי זה לא פשע שעליו מגיע לי עונש כזה כבד אבל למדתי מזמן שאני במיעוט של איש אחד בעניין זה.

בקטע של עבודה הסתדרתי בסוף רק שנמצא לי מקום שלא דרש ממני מגע בין אישי, שכאוטיסט הגירסה הנורמטיבית של זה היא פשוט גהנום בשבילי, ואני ממש ממש מתכוון לזה,
בעבודה שבה החזקתי מעמד מספיק הרבה זמן עבדתי תמיד לבד, בזמן ובחלל שלי, בקצב שלי, וראי זה פלא זה תמיד השתלם למעסיקים שלי בטירוף, כי בניגוד לקשקושים על פשרה וויתור אז כשנותנים לבן אדם פשוט להיות עצמו מתברר שהוא נוטה להיות מאוד מאוד יצירתי,
וזה נכון לכולם,
רק שהמין האנושי עדיין לא שם,
במקום זה הוא מוכן ויכול ונוטה לזהות את המציאות רק עם הסיוטים של הפסיכופאטים הכי חזיריים וחסרי אהבה,
אז אני לא אתפשר עם זה, ולא אווותר לזה, ולא בגלל שאני חזק, אלא שנוכחתי שברגע שאני עושה את זה אז עדיף לי כבר להתאבד מייד כי זה בוודאי עדיף על להרוג את עצמי תא אחר תא.

ממש אהבתי מה שרשמת

על התגמשות שהיא לא אפשרית כשזה חיוני ועל הרקע
שהוא לא דורשני כי ככה גם אני מרגישה

יופי שמחת אותי, זה באמת דווקא כן מאוד נותן לי תשובה
לשאלות ששאלתי.

חלק 2 ,

רק אציין לפני כן דינה שהפסקתי עם זה כי זה עייף אותי ותקשורת לאורך זמן עם אנשים רבים מעייפת אותי מאוד וצורכת ממני המון אנרגיה וקושי גם אם כבר לא בגלל המרחב הפרשני - בגלל המהותי שבדברים .
אני מתקשה ומתעייפת מסמול טוק אינסופי ואני לא יודעת איך לפתוח ולחוש בנוח ליד אחר ולכן גם מעדיפה בהרבה לפעמים לקיים קשר אינטימי עם אדם אחד כי שם גם הגוף מבחינתי יכול לדבר במקום שהשפה נכשלת ובמקום שלהיות בגלל מה שכתב ארנה מאוד מתסכל ומקשה על שיחה מינמלית ופעולה מינמלית עם זרים

חלק 2 : חשוב לציין-
"
אני מבנה חלקית קיוז חברתיים ככה שהייתה לי תמיד תחושה כשדיברתי עם אדם שאני מבינה מתישהו שלא נוח לו כשאני למשל נתקעת בלופ אינסופי על נושא שאני אוהבת אבל לא ידעתי מה לא בסדר ולמה הוא חש לא בנוח ולא הבנתי מה עלי לעשות ולכן זה הוביל לשאלות מביכות כמו :"אתה משועמם, נוח לך? " וכן הלאה
אני זוכרת גם מצבים בהם שאלתי אינסוף פעמים את בן הזוג שלי עם הוא עצוב או נפגע מדברי כי לא הייתי בטוחה בעיקר כשקל לי יותר עם אנשים מאוד אקספרסיבים כי זה מקל על ההבנה. בנוסף חשוב לציין שהייתי חריגה גם בכך שתיארתי לעצמי שטקסים מסוימים , קצת בדומה לשלדון קופר הם דברים שמאפשרים לאחר לחוש בנוח ויצא מצב שבכל פעם שראיתי אדם הצעתי לו את מקומי כי חשבתי שזה נימוס או להכין לו משקה חם (שזה משהו שמאוד הצחיק אותי בסדרה כי זה בדיוק מה שחשבתי שהוא מוסכמה חברתית שדורשת פיענוח וחיקוי כדי שאדם אחר יחוש בנוח)
היו גם חוסר הבנות שלא הצלחתי לפענח, למשל המשפט "אני מבין אותך" אף פעם לא הצלחתי להבין בעברי למה אנשים אומרים את זה, ותמיד הייתי מגיבה ב"תודה- אבל מה אתה חושב על זה?" או למשל כשנותנים מחמאות לא פעם שאלתי אדם אם עלי להחמיא לו גם ומה נהוג וזה לא תרם בלשון המעטה .
היו עוד דברים כמו למשל תחושה מאוד לא נוחה כשאדם שואל :"מה שלומך" ותמיד התחמקתי מהשאלות האלה
או כאשר אדם אומר למשל "רוצה שנדליק מזגן" אני מיד הייתי שואלת אם חם לו וכן לגבי למשל קפה או מאכל אם אדם ישאל על זה מכיוון שראיתי שתמיד כשמציעים את זה אדם מציע כי חם לו או שהוא רעב אז מיד הפניתי את השאלה אליו וזה מובן מאליו בנורמה למשל שאדם שואל מתוך נימוס אבל לא הבנתי אז רציתי להבין למה הוא שואל ומכיוון שהבחנתי בדפוס חשבתי שצריך ורגיש לשאול אדם אחר אם עליו להתנהג ככה.
מה שמתסכל כמובן שתמיד תיאור מקרים פעוטים נשמע שגרתי מאוד ורגיל אבל כשזה מתאסף לצביר גדל והולך של חוסר נוחות ומוזרות בעיני אחר זה יוצר פער ממשי. "

dina199

New member
לרצות זה מצויין. אבל לא הכל זו אחריות או אשמה שלך.

תני לעצמך את החופש לא להיות אחראית לאחרים. גם ככה החיים שלך מספיק קשים.

dina199

New member
לבת שלי תמיד נשמטים דברים מהידיים

(היא חשודה כ NVLD).

ולגבי שיחה ,מה הכוונה ש'אדם אחר ירגיש בנוח' ? למה זו אחריות שלך ? האם לאדם אחר איכפת שאת מרגישה בנוח? לדעתי לאדם אחר בכלל לא איכפת.

dina199

New member
אני חושבת שיש הבדל בין דברים שאדם יכול לעשות לבד

(כמו מוטוריקה עדינה אבל יש עוד דברים) לבין דברים שכוללים לפחות אדם אחר נוסף (כמו שיחה).
דברים שעושים לבד אפשר ללמוד. ברור רק אם רוצים , הרי לא חייבים
. תמיד יש פתרונות. למשל יש נעליים בלי שרוכים או בגדים בלי כפתורים.
ואילו דברים שדורשים צד אחר כראה בלתי אפשרי ללמוד בצורה 'שכלית'. או שזה מתפתח השלב מסויים או לא. למשל אין לי סיכוי לדבר 'סמול טוק' גם אם אנסה ללמוד.

arana1

New member
בפשוט, אנחנו מאוד נסערים ולא מרוכזים

תמיד מטלטלים בין כוחות מאוד חזקים וחיים מצבים רגשיים מאוד אינטנסיבים
וכל זה הופך פעולות הכי שגרתיות למאוד קשות

dina199

New member
גם פעולות שנחשבות הכי שגרטיות בתפיסה של נ"טים, יכולות

להיות מורקבות מהרבה פרטים קטנים אבל מסובכים (וברור שלא מדובר רק במוטוריקה עדינה אבל שם זה הכי בולט לעין , אפילו נ"טים אם הייתה רוצה לראות) שהרצף והסידור סהם לא מסתדר אצל א"סים.
הבעיה שהנ"טים על פה רוב לא מבינים את זה. ואפילו לא מנסים

למעלה