חדש - אשמח לייעוץ והכוונה

trSky12

New member
חדש - אשמח לייעוץ והכוונה

שלום,
אני בן 33. לא עברתי איבחון כלשהו שקשור לנושא האוטיזם. מאז ומתמיד ההתמודדות הגדולה שלי בחיים היתה ההשתלבות הקבוצתית.
הרגשה שאני לא כל כך קולט קודים חברתיים, שאני שונה, אפילו שייך קצת לכוכב אחר, ולא מתחבר לגזע האנושי. גם לא הרגשתי שאנשים "רגילים" מתחברים אליי מצדם (בהכללה גסה כמובן...). חוויתי לא מעט התעלמות ודחייה בסיטואציות חברתיות שונות.
מאז הילדות אני כואב את הכאב של להיות אאוטסיידר, במיוחד שהוריי העבירו מסרים חוזרים ונשנים ש"חייבים להיות כמו כולם". זה יצר בושה, אשמה, מאבק אינסופי בלהיות מישהו שאני לא. לפעמים נראה שהצלחתי לחקות התנהגות חברתית וכמעט להיות שם. אבל רק כמעט.
אני עובד כמהנדס בחברה נחשבת. מאד רציתי למלא את אותו חסך מהילדות ולהשתלב בין אנשים. בשלב מסוים חשבתי שהצלחתי ופרצתי את המחסום, עד שהאאוטסיידריות התנפצה לי בפנים, והבנתי מעל כל ספק שגם האנשים האלה לא ממש סופרים אותי.
זה הביא לכאב מאד גדול, ומצד שני למן התפכחות משמעותית, שאני אאוטסיידר, וזה בסדר. אני לא צריך לברוח מעצמי. אני לא חייב להיות הכי פופולרי או בדיוק כמו כולם. מה גם שאני לא מעריך או מתחבר במיוחד לאנשי המיינסטרים.
סוג של התפכחות יחד עם כאב ואובדן של אשליה. אני מוצא את עצמי במקום מאד רגיש וחשוף ועכשיו, שאני לא מפנה גב לשוני שתמיד היה בי.
עשיתי מתוך סקרנות את מבחן AQ וקיבלתי 34, שזה מתאים יותר לטווח האוטיסטי. הרגשתי הקלה, ומצד שני גם לחץ, כי אני לא אוהב לכלוא את עצמי בהגדרות ולהיות מחוייב אליהן. ודאי שמי שאנחנו באמת זו לא הגדרה.
חשבתי שאין דבר שיעשה לי טוב בתקופת הכאב הזו כמו להכיר אנשים דומים, ואולי גם בת/בן זוג.
אני מעוניין בחברת אנשים במצב דומה - תפקוד גבוה, רגישים, וחשים שהם שונים ולא משתלבים בקבוצות ולא מתחברים לדינמיקה הקבוצתית בין בני אדם.
ניסיתי בפורומים של אס"י, אך לא בדיוק הבנתי איזה פורום מתאים לשיתוף, תמיכה, והכרות. אשמח לתגובות והמלצות איך להמשיך...
תודה :)

schlomitsmile

Member
מנהל
ברוך הבא

מסכימה איתך- אין צורך לכלוא את עצמנו בהגדרות,
ודאי שמי שאנחנו באמת זו לא הגדרה.
נראה לי שזה נכון לגבי כל ההגדרות שמתארות את זהותנו:
האם המגדר שלך למשל ממצה את מי שאתה?
או כל מלה אחרת שמתייחסת לזהותך?
ועם זאת, הבנאדם מחפש תשובה/ות לשאלה 'מי אני?'
ויש בחיפוש הזה ובתשובות הלא מושלמות, טעם ומשמעות.
יש בכך עוצמה וסיכוי לבנות את החיים בכיוון שיהיה נכון לו יותר,
שיבטא את מהותו יותר ובכך יתרום לצמיחתו.

ביקשת המלצות איך להמשיך-
אם המשך חיפוש התשובות מעניין אותך,
לדעת ולהכיר יותר על הספקטרום ולהבין האם אתה חלק ממנו,
מציעה להחשף לכמה שיותר חומרים של א"סים (אנשי ספקטרום):
טקסטים, סרטים, אמנות.
יש הרבה ברשת, תוכל להתחיל מקישורי הפורום שלנו
הנמצאים בתוך לשונית 'כלים ומידע' בראש העמוד,
סעיף 'אנשי הספקטרום בארץ ובעולם'
וגם בקריאה בפורום עצמו.

לגבי הפורומים של אס"י- מציעה לכתוב לסולה.
תוכל להכיר אנשים על הספקטרום
וקרוב לו (א"אים- אנשי אמצע, שאינם א"סים אך
גם אינם נ"טים= נוירו-טיפיקלים, "אנשי המיינסטרים",
הם באמצע) גם כאן אצלנו

dina199

New member
ברוך הבא

אתה לא כולא את עצמך בהגדרה.
אתה פשוט מצאת את ההסבר למה אתה 'לא כמו כולם'.
והרי היית 'לא כמו כולם' כל החיים שלך , והמצב שלא הייתה הגדרה לא רק שלא עזר לך אלא כנראה גם הפריע.

trSky12

New member
תודה על התגובות

להגדרות יש יתרונות וחסרונות. זה טוב למצוא הסבר לבעיה מתמשכת בצורת הגדרה, ובמיוחד למצוא אנשים דומים שחווים את זה. השתלבות חברתית זה לא נושא שמרבים לדבר עליו בחברה הנורמטיבית... רק צריך להיזהר לא לחיות את החיים דרך הפילטר של אותה הגדרה...אני חושב ש"איש אמצע" מתאר הכי טוב את מצבי. אני אמשיך לחקור את הנושא.
בינתיים אני נותן יותר דרור לשונות, לצורך שלי להתבודד ולהגיב בטבעיות, ולא דרך קודים. זה דורש הרבה אנרגיה לחקות אחרים...

grayart

New member
כאנשים מבוגרים

לדעתי אין טעם להגדיר את עצמנו באבחנה כל כך מצומצמת.
אוטיזם על אף שהיא הגדרה מאוד רחבה וכוללת בתוכה ספקטרום רחב שגם בו, סקאלות כמו באקולייזר ולא רק ספקטרום (סקאלה בודדת) מהקל לקשה, היא עדיין הגדרה מצומצמת "מגדירה" ומצמצמת את האדם.
בתור מבוגר אתה מכיר את עצמך הכי טוב, הגדרה ותוית רק תגביל ותצמצם.
זה לא רע שאתה מיוחד או לא מתחבר לחברה, ולא בטוח שלחברת אנשי ספקטרום או אנשי אמצע כן צתליח להתחבר , כקבוצה.
אתה כנראה מסוג האנשים שצריכים לידם אדם אחד קרוב שאיתו יוצרים קשר עמוק ולא כל כך מרוויח מהקבוצה.
גם אני עשיתי את המבחן מתוך סקרנות ויצא לי 39...
זה גם מסביר הרבה דברים אצלי, מאז הילדות ועד היום, אם בעבודה שבחרתי (עובד עם ילדים, וקשה לי לעבוד עם מבוגרים, בילדות זה היה הפוך) ועד מצבים כמו לאסוף את הילד מהגן , כשאני נמנע מלגשת לשער לחבורת ההורים, וחוסר ההבנה שלי איך הם מצליחים כל כך להתחבר ליד השער ועל מה הם צוחקים כל כך שם.
היום האדם הזה שאני צריך קרוב אלי זו אישתי, וגם אל הילדים אני מאוד קרוב, מלבדם אין לי אף לא חבר אחד, לא קרוב ולא רחוק, אולי אחד, שפעם היה קרוב, והיום הקשר איתו הצטמצם לשיחת טלפון פעם בחצי שנה ופגישה פעם בשנה.

עזוב אותך משטויות...
אתה מי שאתה, אתה לא ילד שכדי לטפל בו נכון צריך לאבחן אותו...
זה נחמד להשתעשע ברעיון של להיות חלק מקבוצה מיוחדת, אבל עדיף לך להכיר מישהי כמו אישתי, שתגיד לך "שאין לך כלום", שאתה "מיוחד במינך" ויחד עם זאת " 100אחוז נורמאלי ", שתראה אותך כפי שאתה, ושתהייה גמישה לאיך שאתה משתנה עם השנים.

את אישתי הכרתי כשאני הייתי מבוגר ממך , וזה לא היה קל למצוא את המכסה המתאים לסיר שלי, והלוואי שהייתי מוצא אותה בגיל צעיר יותר, אבל העיקר שמצאתי.
בהצלחה גם לך.

schlomitsmile

Member
מנהל
איזה יופי

התיאור שלך את הקשר שלך עם אישתך עשה לי

&nbsp
יש באמת אנשים שכל מה שהם צריכים זה הקשר היחיד והמיוחד,
יש גם מי שזקוקים בנוסף לו לאיזו מעטפת כלשהי של כמה חברים.
גם מי שצריך רק את האחת/אחד, עשוי לשפר את סיכוייו למצוא אותו/אותה
ככל שייטיב להכיר ולהבין את עצמו, מי שהוא,
ואם ימצא איזשהו חיבור לקבוצות אנשים (כולל וירטואליות) שמשדרים על גל דומה לשלו.

trSky12

New member
אהבתי את ההודעה :)

מסכים לגמרי עם מה שכתבת. יכול להיות שעשיתי קצת רומנטיזציה לעניין, ושדינאמיקה קבוצתית תישאר דבר שפשוט לא עושה לי את זה, גם בקרב אנשי אמצע או ספטקרום.
ויכול להיות שקרבה רגשית כמו שאתה מתאר אכן יכולה למלא את החסר.
אני מעדיף כמוך קשרים משמעותיים ועמוקים, ולא שיחות קבוצתיות שטחיות.
זה מחמם את הלב שמצאת את אישתך שמתאימה לך. מאחל לכולנו :)

אריוארי

New member
מרגיש וחווה בדומה לך

ויש לי בדיוק את אותו קטע כשאני בא לאסוף את הילדה מהגן,
כולם, כולן, מייד מתחברים בטבעיות ומתחילים לקשקש ובשבילי זה לגמרי חסר מובן, אם כי אני מבין לגמרי את הצורך הנורמטיבי בסוג כזה של חיברות,
ואני מבין את זה בדיוק בגלל שאני מבין למה לי אין צורך ויכולת כזאת

ובעבר, כמו אצל מי שפתח כאן את העניין, זה גם עורר אצלי שאלות, וחרדות, אבל עם הזמן למדתי להכיר ולהבין את שונותי טוב יותר ואני לגמרי שלם איתה ואפילו שמח בה, למרות הקשיים.

יצא שאני דווקא מאובחן, אולי בגלל שאצלי האוטיזם באמת יותר ניכר וגם ממש לא מאפשר תפקוד רגיל בדרך כלל אלא בקושי עצום,
אבל כמו מי שכתב כאן גם עבדתי כמהנדס בכמה חברות וככזה נדמה לי שאני אדם שדווקא מאוד מאוד אוהב הגדרות, (מי שלא אוהב הגדרות לא יכול להיות מהנדס טוב)
תמיד היו אומרים לי "למה אתה חייב להסביר כל דבר",
אני חייב, כי בניגוד לאנשים נורמטיבים בשבילי שום דבר אינו מובן מאליו, ובשבילי לחפור זה כורח קיומי.

גם אני זכיתי לצאצאית רק בגיל נורא מבוגר ולא רק שאיני זקוק לחברים וחברות אלא ששיש משהו בעצם התבנית הזאת שממש לא בא לי טוב,
וגם ממש לא מתחבר לנסיון האוטיסטי לחקות את הנורמטיביות דרך חיפוש אחר קבוצת השתייכות שכוללת גם מגע ומבט ודיבור ויחסים מכל מיני סוגים,
קבוצת ההשתייכות שלי היא לא מוחשית, או יותר נכון מוחשית כהגדרה אוטיסטית, שבשבילי גם מבט זה הדבר הכי מוחשי בעולם, וזה חלק מהעניין,
שגם קשור לזה שאני בטוח בדומה לך שאחד המאפיינים הכי מובהקים של אוטיזם זה נטיה וצורך ומסוגלות לקשר אחד עמוק ומשמעותי,
ולנטיה זאת המון מאפיינים שכמובן שכולם מזוהים כתסמינים של לקות או פיגור התפתחותי או חוסר יכולת להפנים "קוד חברתי".

מסכים איתך לחלוטין שאוטיסטים, בניגוד לנ"ט, בנויים לקיום מונוגמי, לאהבה אחת עמוקה, שבתורה משרה גם יחס ותפישה שונה של מקומו של הפרט בחברה ובקבוצה,
ואין לי ספק שבסופו של דבר הדבר יובן.

כך שדווקא נכון לחפש הגדרות, אלא שחשוב שהן יהיו טובות ואמיתיות, וכל ההגדרות המקובלות לגבי אוטיזם ואוטיסטים הן מאוד לא מדוייקות, מאוד לא מדעיות, ומאוד רעות ומזיקות.

trSky12

New member
אני שומע ממך

שאוטיסטים הם מעמיקים וחובבי אמת.
זה נשמע טוב, רק שהחברה לצערנו מושתתת על שטחיות וזיוף...
ובגלל שמדובר בשלטון הרוב, אנחנו יוצאים לא בסדר ולקויים שאנחנו לא מסוגלים לתקשר ברמה שטחית...

schlomitsmile

Member
מנהל

אז עכשיו, אתה יכול להשתמש באנרגיה שהוצאת בעבר
על לכווץ/לקרוע את עצמך למיטת סדום של הנורמליות
לצורך חיפוש הדרך שלך.
&nbsp
מונח שאולי יעניין אותך, סוג של דלת למשהו חדש-
המגוון הנוירולוגי
http://www.wired.com/2013/04/neurodiversity/

dina199

New member
אם אתה לא מתכוון לפנות לשום מקום ממסדי

(כמו ביטוח לאומי) אף אחד בכלל לא יידע שיש לך הגדרה ואין לך שום צורך לפרסם אותה לאחרים (אלא אם תרצה).
אבל לך באופן אישי ההגדרה כבר נתנה תשובה מסויימת (עובדה שהגעת לפורום הנוכחי , הרי בלי הגדרה לא מגיעים לכאן
)

trSky12

New member
כן, הערך של ההגדרה

מבחינתי זה הסבר לחוויות שעברתי, והכרות עם אנשים דומים.
זה מאד משחרר. לא פשוט לי לתפקד חברתית, ובמיוחד לא במדינה סופר חברתית כמו ישראל, אבל לשמחתי אני לא נזקק לסיוע על הרקע הזה ואין טעם כרגע באבחון.
מה גם שההגדרה המעורפלת "איש אמצע" נשמעת מתאימה למצבי. על דרך השלילה - "אני לא נוירוטייפיקל", וגם אין לי באמת שאיפה להיות כזה, רק לסבול פחות בחברתם :)

אריוארי

New member
לדעתי גם לאוטיסטים יש קודים

וחשוב מאוד ללמוד אותם, וגם מעניין מאוד, קצת מצער ואפילו יותר מקצת שאין שום עזרה בעניין הזה.

מנסיוני בקבוצות חברתיות, וגם בקבוצה של אס"י, רוב האוטיסטים מאוד מפחדים ללמוד את עצמם, כי הם מבינים, ובצדק, שזה עוד יותר יבודד אותם ויחשוף אותם ליחס שהוא אפילו יותר קשה מזה שהם מקבלים כיום, חבל

למעלה