על דנטה האגדי.

על דנטה האגדי.

אני מתחיל להתאהב בו. אני מתחיל לעריץ אותו. הוא ענק לא נראה שקם אחד כמהו. המסובך ביותר. המורכב ביותר. הגדול ביותר. הבאתי השובע את משפט
הפתיה שדומה למצבי כיום. אני מתחבר עליו ברמות. במיוחד לפתיחה שום דבר לא חזק יותר מזה בעני, דנטה בעני הוא אלוהים כמו שיש סופרים שהם אלוהים.
אצל אנשים אחרים. אז בעני דנטה הגדול ביור לא קם כמהו ואני מאמין שאוךלי יקום אבל שונה ממנו. שדדנטה הוא הקסום דנטה הוא אלוף השפה, אוהב אותך דנטה.

והנה הרצאות למי שלא מכיר:

1. רינון מרצה באבני פינה על הקומדיה האלוהית שני חלק'ים:

הנה":
חלק א.https://www.youtube.com/watch?v=te9cyB4ALFI
חלק ב:https://www.youtube.com/watch?v=te9cyB4ALFI

2.והוצאת ספרו של רינון ( שאני אהבתי את הקנטות, לא שמעתי תרגומים אחרים אבל דנטה ממש מדהים ומופלא)
הנה:https://www.youtube.com/watch?v=u-baxYvzM3c

דנטה הגבוהה והנמוך ביצירתו.

דנטה לפי דעתי מיצד גם את השפה הנמוכה לעומת השפה הגבוהה, הוא משלב באופן מיוחד בין הגבוהה- לנמוך.
הוא כותב על הדברים הנשגבים ביותר ומכניס דברים םפשוטים ,שפה נמוכה, גם המשלב הלשוני הוא מיוחד, למשל
הוא מדבר גבוהה מאוד ואפילוט מפליא ואז משלב שפה פשוטה. הוא הבין את הדת ואף על פי שהיה דתי גם במעגל
האחרון, של עדן הוא הציג את גן עדן גם כמקום בו יש סבל. למשל עקצת הזבובים. בעני היצרה שלו מופלאה. צריך לחקור
אותה כל החיים ולא באמת להבין. זו חוויה בלתי נשכחת. והפתיחה?: מסמלת את האי ודאוות. את החוסר ידעה, ממש סרלקסטיות.
את הכניס ה שלנו למ'ום לא מוכר. בעני הוא היה פילסוף ענק. וגדול מאוד. כי אולי זה נראה דיטטי אבל בעני זה משוחרר מאוד
פתוח מאוד ואף מצחיק. ואני לא קראתי הכל וממה שקראתי עד כה זה מדהים יציקרה הגאונית ביותר בעני.

והפתיחה למי שלא מכיר מופלא!

בעני אוטיסטי מאוד, ומי שלא מסכים שיסבר למה. ממש התלהבתי.
אז הנה:
בַּיּוֹם הַהוּא, אֶמצַע שְׁבִיל יָמֵינוּ,
בְּחֹרֶשׁ עַז[- נִתעֵיתִי; כִּי מָאוֹר
נְתִיב-אֱמֶת בָּאֹפֶל הִטַּמֵּנוּ.
הוֹי מָה אַכזָר הַסֹּבֶך הַשָּׁחוֹר –
אֶת אֵימָתוֹ לֹא יְתָאֵר פִּי גֶבֶר;
גַּם זִכרוֹנוֹ הוּא רַעַד וּמָגוֹר,
וְלֹא יֵמַר מִמֶּנּוּ חֵת הַקֶּבֶר.
אוּלָם בְּתֹם אַגִּיד אֶת הָאֵימָה –
כִּי בֵין אֵימִים נִגלֹה נִגלָה לִי סֵבֶר.
סָר צַעֲדִי מִדֶּרֶך תְּמִימָה
אֶל דֶּרֶך-שָׁוא, וְאֵיך – אֵינִי יוֹדֵעַ:
לִבִּי עֻלַּף בְּרוּחַ תַּרדֵּמָה.

אין כמוך דנטה שלי.

אין בעולם--כדנטה שלי. אני מת עליך אוהבי. יש אותך ויש ךלאונרדו ושניכם אטילקי חמד שלי.
משום מה אני נדבק לאטלקים. אני הייתי שמח לדבר עליך כל היום וכל הליל. אבל נראה שאיש אינו מעוניין.
אז לעת עתה אתה נשאר רק בלב דנטה שלי, הגאון, האדיר, המשורר חסר הגבלות, וגם בודלר אוהבי
אבל הוא צרפתי כמו מוליר שהוא גם חמד של בחור. אבל דנטה תמיד אהיה בראש לפני כל יוצר לא נראה
לי שגם דסטויסקי הגדול ישתלט עלי כמו דנטה. כי מבט ראשון רק קראתי על יצרתך כבר נדלק לי האור בנשמה.
דנטה, דנטה ידידי. אוהב אותך תמיד.

שיר נחמד וקטן ופשוט.

קול הזמיר נשמע.
קול נעים לאוזן, ציצץ לו
בשמחה. צליל שקט נשמע.
אך מלא בתוגה. כי אמי
הוי אמי -עפה מהקן.
ואני שומע את ששכני.
ילדי הציפורים אוכלים.
ואנוכי לבדי. גם אחי יושן.
ואנחנו בקן ציפור דרור לא
הגיע. וצליל תוגה בלב נשאר.
כי בעת נשמע ירה. ציםור נפל.
אמי שלי, אוי אומללה ואני - עייף.
אמי מתה. ואני עוד רעב.

שיר קטן מינמליי זה טוב מאוד

אני לא מסוגל עם הפתיחה.

תראה:בַּיּוֹם הַהוּא, אֶמצַע שְׁבִיל יָמֵינוּ,
בְּחֹרֶשׁ עַז[- נִתעֵיתִי; כִּי מָאוֹר
נְתִיב-אֱמֶת בָּאֹפֶל הִטַּמֵּנוּ.

כל כך מתחבר למצבי ממש בול אני. אני לא מסוגל להסביר מה אני מרגיש. אני ממש מתרגש ןוזה אנובןרסאלי.
ימינו כלומר כולם וגם נפרד גם הכלל וגם הפרט, רק בפתיחה יש פילסופיה שלמה ומפולאה אתה לא חושב?

arana1

New member
זה מאוד אופייני לתקופה

וגם אחרים, כמו רבלה, כתבו כך, גם בגלל שהמעבר מימי הביניים לרנסנס, בדיוק כמו מעבר של כל תקופה, מתאפשר בין היתר בין עירוב מקורי וחדשני של הגבוה עם הנמוך.

הגילוי שם הגופני יכול להיות גבוה הוא חלק מתהליך השבירה, המאוד זהיר ומאוד איטי, של התפישה היוונית הקלאסית, כמו זאת של אפלטון ודומיו וממשיכיו, המבוססת על תפישה של עולם האידיאות כגבוה ועל העולם הגשמי כנמוך
העירוב בין גבוה לנמוך, שהם תמיד גם רק יחסיים, הוא שאיפשר את המדע והרפואה כי בגללו אנשים התייחסו יותר ברצינות ובקפדנות גם להיבטים פיזיים ופיזיולוגים, כמו שלאונרדו עשה

אם תשים לב אז תראה שזה גם מה שרוב האוטיסטים עושים
בגלל זה הם גם לא מתחברים לגישות סמכותיות והיררכיות (לפחות אלה שעדיין לא אולפו לחלוטין)
בשבילם הגבוה הוא נמוך ולהפך
וזו התנודה היחידה שבאמת מאפשרת מחקר וגילוי ותשומת לב לאנושי

כן. תגיד אתה קראת את הקומדיה?

מה אתה חושב על הפתיחה שלה?: בעני היא מסמלת אותי ובכלל את האוטיסטיות. מה דעתך?
אני לא מכיר את קבלה מי זה?: אני פשוט מאוד אוהב את דנטה ,מאוד התחברתי עליו. והוא ממש
מראה לי דברים שהיו בתוכי. ואני עוד לא קראתי את כל היצירה שהיא מדהימה ובעני היא פסגת היצירה
הספרותית ובכלל...

דנטה.

באמת היה אלוף השפה. אין הרבה כמוה אולי אין בכלל. הלוואי שהייתי יכול לפגוש אותו.
אני מרגע לרגע אוהב אותו יותר. הוא במובסטי כל כך ובאותו זמן ישר לפנים מסתכל ונוגע בך.
כך משורר אמיתי צריך להיות. דנטה הוא בעני מלך השירה.

למעלה