חשיבה קדימה- ראית הנולד.

חשיבה קדימה- ראית הנולד.

אני הייתי רוצה לפתוח דיון: על מה שאני מכנה " לראות מעבר למה שקיים " אני בעברי כתבתי על כך. שאני חושב שיש אנשים שיש להם ראית
הנולד בגלל היותם חושבים אחרת. השאלה שלי האם יש מאפיין אוטיסטי בראית הנולד? בנית דברים שכיום נראים לא ברוריפ? בפרצת גבולות.
בעני כן ובגדול: בכל תחום בשפה, באומנות, במדע אפילו שהאוטיסט המצוי אולי לא שם לב לזה אבל יש לו- יכולת לראות דברים מעבר לפיזי
לחיצוני אלה עמוק פנימיה. בעני אוטיזם= פילסופיה שקטה. אחד הדמיות שאני הכי מעריך היה כזה לאונרדו דה וינצי. שגילה דברים בכל תחום

כמעת שהקדימו את זמנם. אני עוקב אחריו הרבה. ואני שם לב למאפיינים דומים לאוטיסטיות. החשיבה שלו על נשמה/ אלוהים מאוד דומה לחשבתי.
הוא חיבר בין המדע לאומנות בין בפיזי לשכלי. הוא מאוד מזכיר לי את דעתנו שלנו שלי ושל אראנה. אני לא ממש חקרתי לעומק אבל הוא בעל דעות
מקראית כמה ספרים - עליו. אני שואל בעצם למה לפי דעתכם יש לאוטיסטים ראית הנולד? האם היא בכלל קיימת מה מייחד את חשבתם של אוטיסטים

למול חשיבת הנטי מבחינה זאת? אני מקווה שיפתח דיון מעניין. אני מצטער על הניסוח אולי הלא טוב. אני עייף ואין לי יכולת כרגע לפרט את דעתי. אני פרטי
בעבר מאוד. אבל לפי דעתי בגלל החיבור בין היש למה שהיה בין הרגע/ לנצח בין הזז לעומד שהוא חד המה יחד אז האוטיסט יכול לראות דברים לרוחב
ולעומק יותר מאדם רגיל גם אם הוא לא מתרגם את - כלפי חוץ ומודע לזה. ולכן יש בעיות בסניכרון בין הנטי לאוטיסט כי הם לא משדרים- על אותם גלים.
והם מתנגשים ויוצרים קרע מלמטה עד למעלה ואז בעצם יש אי התאמה ואז יש מלא צרות וסבל ורצון לישר את קוו של האוטיסטו ולהתאם לנטי.. זו דעתי.

arana1

New member
תפישה היררכית פירושה עיוורון לעתיד, ולהווה

תפישה הדדית, מתגלמת כיכולת וכנטייה לשזור הרבה כיוונים ותנועות שונות לתבנית אחת, הנטיה הזאת מתגשמת ככשרון לאקסטרופלציה, זאת אומרת, ליכולת לגזור ממצב מסוים את הכיוון שאליו הוא יתפתח
יש קשר ברור ומובהק בין היררכיות וסמכותיות לבין העיוורון לעתיד, ולהווה, כי סמכותיות מבוססת על הנחות קבועות ומקובעות לגבי היחסים בין הפרטים,
לאדם ההיררכי, מה שלמעלה או למעלה ומה שבחוץ או בחוץ וככה זה ישאר תמיד וכל סימן ולו קטן של שינוי ביחסים בין הפרטים נתפש אצלו כהתקפה על עצם מהותו
אדם כזה לא מסוגל לראות את הדרך שבה ההווה, מגלם בו זמנית את הקשר והגשר בין העבר לעתיד
להפך
כמו שניכר גם מהנסיון הכל כך מתוקצב וכל כך מרוכז לחיסול ודיכוי האוטיזם אז כל נסיון לשינוי, כל רמז לשונות, מייד מגייס את החברה כולה להתערבות דחופה
דרך הנסיון להכנות כישורי חברה ושפה נכונים למשל, כי הרי יש רק שפה אחת נכונה, זאת שבה הנ"ט מדברים, שפה שקושרת דברים בצורה מקורית נתפשת כאיום ולכן מסומנת להכחדה
דרך מה שנקרא בטעות טיפולי תקשורת למשל

אפשר להראות, גם מתמטית, ובלי בעייה, את הקשר בין מבנה קוגנטיבי היררכי לבין עיוורון לעתיד, אבל לא ממש צריך כי מובן מאליו שסמכות, מעצם טבעה, תעשה ככל שביכולתה להתנגד לשינוי, להדיר את השונה
כמו במקרה של אוטיסטים שהתנאי לקבלתם לחברה, למה שהנ"ט קוראים, שילוב ( אני חושב שפתאום אני מבין מה זה אירוניה) היא נכונותם לקבל על עצמם את הגדרתם כתתי אנוש, כאנשים שזהותם היא סוג של לקות, התפתחותית,תקשורתית,חברתית ואחרת.

השונה רואה את השינוי,
לנורמה חשוב להדיר את השונה כי העיוורון לשינוי, וההתנגדות לו, הוא חלק מהותי מזהותה
אבל זה לא ממש משנה
כי השינוי מתרחש בין אם אנחנו מקבלים אותו או לא

שינוי תמיד מתרחש דרך יחסי הגומלין בין תחומים רבים ושונים
ולכן היכולת לראותו זמינה רק לאנשים עם נטיה ותשוקה להדדיות
לדעתי זה ממש מובן מאליו

בעני זה נובע מפחד.

האדם במסכותי הנטי מפחד משנוי לכן הוא תוקף את המשנה/המשתנה. זה גם לי מאוד ברור.
וזה בעני מה שמכונה קבעון- מחשבתי הם - מאשמים אותנו בקיבעון בזמן שהם אילו שהכי חווטאים בזה
ובכל העוצמות, זה כל כך הפסול במומו פסול. אבל לאט לאט אני מבין כמה זה אופיני לנטי הטיפוסי. אני באופו
אישי מנסה לעשות מה שאתה מצביע עליו לעשות סנתיזה/חושית/שכלית/רגשית בין כמה וכמה תחומים. אבל

נראה שגם המדע ( שאולי השתנה קצת? כמו שאמרת) או מנסה עדיין לשמר את המצב הנתון כאנחנו " מדע/ קר ואובקטיבי" ואתם
אומנות " רגש/ וסובקטיביזם" בעני הכול מה מהכול. מה שלי ולך נראה מובן מאליו ל99 אחוז מעולם זר לחלוטין.
בעני השיטה כיום היא עלובה מאוד והיא חייבת להשתנות, חייבם למצוא אנטלנטיבה אחרת בכל תחומי החיים
חינוך, מדע, צבא, רפואה, מדע, אומנות, פילסופיה אבל בעני יש אולי שנוי אני לא כמוך עוכב אבל הניסיון להבין
את המוח היצרתי ולשלבו ביחד עם המוח המדעיי מה שעושה אולי לא בטוב טעם פרופ שגב מראה על דרך- חדשה

אתה אינך חושב כך? בעני יש סיכוי לשנוי עוד בעת הזאת או הדורות הבאים. אני אשמח לראות את השניוי קרב ואולי הוא כבר
פה-אבל על - אש קטנה ועמומה לא?. אני סך הכל אדם השואל את השאלות-ואין בידי את - התשובות. אני יסתמך על מה ראות
עיני. ואני חושב שיש שנוי, רואים את ביחס לנשים למשל יותר התערבות- במקרי הטרדה מינית כל הזמן יש איתותים בחדשות.
מה שלא היה לפי זכרוני לפני 10 שנים, מהפכת האנטרנט/ והפייס וכולי. בעני העולם מרתק לחלטוין, מה דעתך, אגב
לאונרדו דה ויציי

ראה את כל הפרטים - הק'טנים כחלק מחלק אחד גדול. וכחלק אחד גדול כשל עצמם. לכן הוא יכול לחזות מה היה בעתיד.
ולהמציא מכונות/ או לגלות דברים חדשניים מאוד -במדע -וכולי.כי כמו שאמרת אם אתה מקובע למה שקיים לגבוהה או לנמוך לפי
הגדרה ביבשה לא תוביל לשנוי/מחשבתי/ או הזזת העולם קדימה.

. אני מאוד מתחבר למה שאמרת לפחות לפי הבנתי. אשמח שיביעו עוד חברים את דעתם נראה לי שיכול להתפתח
דיון נהדר.

arana1

New member
בדיוק בגלל זה זה נסלח לגמרי

מה שלא ראוי לסליחה, ובגלל זה צריך להכריז על ההורים ועל אנשי המקצוע כאוייב, זה הדבקות חסרת השאלות וחסרת הספקות בסימון האוטיסטים, שגם ככה סובלים מקשיים עצומים ומתמודדים עם דברים שהנ"ט הם טיפשים ואטומים מדי בשביל בכלל להתחיל לשער את קיומם, כלקויים וחסרי כישורים, ולא מחמת הגאווה אלא בגלל שסימון כזה מזמין מטבעו מערכת שלמה של גישות שמחוללות נזקים עצומים, בריאותיים ואחרים, ליותר מדי ילדים ומבוגרים.

לדעתי, כמו שכתבת, הנ"ט הם חסרי כישורים, אבל אני לא ארדוף אותם בשל כך ולא אכניס אותם לכלובים, לצערי חוסר הכישורים, החברתיים והאחרים, של הנ"ט לא מאפשר להם להפסיק לרדוף את השונים ולכן הפתרון היחיד שאני יודע להציע זה לברוח מהם רחוק ככל האפשר

דה ווינצי הוא מדהים כמובן ולא רק לדעתי אבל אני לא מסוגל להתחבר לצד הרגשי שלו,
לתחושתי הוא קצת נוקשה, קצת חסר מורכבות רגשית שהייתה עשויה להפוך אותו למעניין יותר, לפחות בשבילי

אם היו נותנים לנו רק לחיות .

פשוט כך לחיות בתור אוטיסטים/חריגים. אבל עושים לנו את המוות ורוצים שנסתום את הפה. זה ממש רשעות.
אפילו שזה נובע מפחד אני לא צריך לסבול את הטיפשות שלהם. בקשר לדה וינצי אני ממש לא חושב שהוא נקושה.
גם בציור שלו יש דבר שונה. אבל אתה צודק בדבר אחד הוא היה נקושה מבחינה אחת : אי נטישתו של הפילסופיה
הקלאסית לגמרי. הוא היה בעל נפש עמוקה מאוד. אבל הוא לא נטש לגמרי את דעת הקדומנים בזמן שהוא הטיף לכך.
זאת קצת כפילות וקצת " דורש נאה דורש מקיים ובזה אני מסכים איתך לחלוטין זאת הנקשות שראיתי.אאני מבין שקראת עליו ספרים? אני
אשמח שתסביר לי מה נקושה אצלו לפי דעתך. כי אני רואה בו דמות מרתקת ודנאמית מאוד. תודה.

arana1

New member
אגב, ראיית הנולד גם מאוד משפיעה על ראיית ההווה,והעבר

כי הדברים הרי הכי קשורים זה לזה
ובגלל זה תחושת המרחב של האוטיסט עשויה להיות מאוד מאוד שונה מזאת של האדם הנורמטיבי
ובגלל זה הוא גם נענש כל הזמן, ובחומרה, על עצם התחושה שאיתה הוא נולד

ראיית הנולד, איך שאני מבינה את זה

יש לאוטיסטים יכולת טובה יותר מהממוצע בראיית הנולד, אני חושבת שהסיבה לכך היא בשילוב של כמה דברים, אוטיסטים פתוחים וקשובים יותר לסביבה, לכן אוטיסטים יכולים לקלוט יותר טוב מהאדם הממוצע נתונים ו"רמזים" למה שעתיד להתרחש. אוטיסטים רבים בעלי חושים מיוחדים וחדים יותר מהאדם הממוצע, גם האינטליגנציה גבוהה בהרבה מהממוצע בקרב קהילת האוטיסטים מה שמקנה לאנשים בספקטרום יכולת ניתוח נתונים והסקת מסקנות טובה יותר.
דבר נוסף לדעתי ומנסיוני יתכן שלאנשים בספקטרום יש יכולת כלשהי לקלוט יותר מידע מהעבר, ההווה והעתיד, מה שמכונה "תקשור", אני חושבת שתכונה זו נפוצה יותר אצל אנשים בספקטרום או מי שנמצא קרוב לספקטרום, אני לא חושבת שיש בזה משהו מיסטי ועל טבעי אלא לדעתי יש סיכוי שימצאו לזה הסבר מדעי כלשהו.
אנשים בספקטרום על פי רוב בעלי רגישות מאוד גבוהה, מאוד רגישים לכל המתרחש סביבם וגם בתוכם, אותה רגישות שבמבט שטחי מהצד מתפרשת כמגבילה ומפריעה, מצד שני היא בעצם מאפשרת לקבל הרבה מידע, לנתח ולראות דברים בצורה שונה ומזוויות שונות מה שיכול לאפשר ידע נרחב ובעל ערך.
כל היכולות והכישורים הללו מאפשרים לאדם הנמצא בספקטרום יכולת ראיית הנולד והסקת מסקנות טובה ביותר בהשוואה ליכולת הניבוי של האדם הממוצע.

אבל מזה עוזר לאוטיסט החכם שהוא בדיכאון ומחכה למוות שיבוא כב?

מזה עוזר לו שהוא נחשב גאון אבל הוא מאני מטומטם? שהורס לעצמו הכל. נמאס לי כבר מהכל היה עדיף שהייתי
רגיל וזהו. פחות הייתי סובל את הגיהנום הזה. להבין רחוק יותר מהר יותר עשה לי רע. נפגעתי מהר יותר ,אכלתי את
עצמי בשנייה. והרסתי לעצמי את החיים.

יכולת זה משהו קיים, אם זה עוזר או לא זה כבר תלוי בהרבה

משתנים בדרך. הסביבה משפיעה על העניין וגם איך שהאדם עצמו מתנהל, אני חושבת שככל שאתה בוגר וגדל ככה תהיה לך יותר יכולת לקחת את השליטה לידיים שלך, ככל שאתה ילד /צעיר ככה יש לך פחות שליטה והסביבה יכולה לפגוע או לתמוך, זה עניין של מזל אם יש להם את ההבנה והיכולת לעשות זאת.

אני יודע דבר אחד בא לי שיפול עלי כוכב לכת.

על הראש ואני אמצא את עצמי מתנוסס בתוך איזה מערבולת בים. זה מה שאני יודע. והנסיונות התאבדות הרבים שלי מראים
שהיה לי גם את האומץ. אני רוצה עכשיו ש/אהיה לי טוב .אחרת עדיף כבר לסיים...

מה עזר לי" הגאונות שלי"

מה עוזר לי שכתוב שאני גאון? לא נתן לי כלום. יציירתי/ ציירתי חשבתי עשיתי כמעת תואר. כתבתי שירים וגם פאומות.
אני מתכנן לכתוב את היצרת הגדולה ביותר שלי 24 פרקים כל חלק 50 עמודים יש לי שאיפות גדלות שאלוהים ישמור.
אבל גם אם זה יתגשם תמיד אני יסבול. כי אני חולה. זאת עובדה. עדיף לפעמים להיות חכם מאוד ונורמאלי ולא גאון וחולה
כמוני. שחושב שהוא הטיפש הגדול בעולםבזמן שעכולם מקשקשים בזנבם ואומרים כמה אני מיוחד, שאני חושב כמה אני
תועלת /ורמס -על האדמה.

ידוע שככל שאדם אינטליגנטי ככה הסיכוי שהוא סובל יותר

כי הוא מבין ומרגיש מה שהאחרים, בגלל קהות החושים שלהם, אינם יכולים להבין ולהרגיש. זה חיסרון אבל גם יתרון

אני לפעמים הייתי מעדיף ךלא להוולד.

כמו שאבי אמר " היה טוב לכולנו" אז זאת דעתי. החיים שלי הם זבל אחד גדול. הרגישות שלי אוכלת ומנקרת את מעי.
כל יום ויום.מה שראיתי בשני עשורים לחיי אנשים כל חייהם לא ראו. מה שעברתי מעטים עברו. ואני עדיין חי, אמרו ש/אני
לא יגע לגיל 20 והנה עברו שנתיים ואני עוד פה,האם יחגגו ל יום הולדת שנה הבא? אני לא יודע...

גם אני ככה, נפגעת מהר ו"שוברת כלים" מהר

לב חם מצד אחד זה טוב מצד שני מתרסקים מהר, עם השנים הניסיון לומדים

אני יודע איפה אני יסיים.

בבית משוגעים קשור למיטה כמו שהייתי ילד. זה העתיד שלי גם אם אני אצליח וגם אם לא. ולי אין לב טוב אלה
שחור משחור, ורק רע יש בי.

מה שהיה בילדות לא חייב לחזור

כשאתה ילד אתה חסר אונים מול הסביבה, וגם אין לך כלים להתמודד עם סביבה עוינת וחסרת הבנה. ילדים רבים מתפרצים ומתפרעים אך זה לא אומר כלום על איך שיהיו כשיהיו גדולים. ככל שאתה מתבגר אתה צובר ניסיון וידע נוסף על העולם, האנשים והחיים, אתה לומד מהניסיון, אין זה הכרחי שתחזור על אותם מעשים שעשית בעבר, הרבה אנשים שעונו במוסדות בילדותם לא חזרו למקומות האלו לעולם אחרי שהתבגרו, הכשל הוא של המערכת הטיפולית הציבורית המיושנת והאטומה שלא יודעת לדאוג לילדים הרגישים ופוגעת במקום לעזור

אני אושפזתי בגיל 20

את יודעת על מה? על נסיון רצח משולש של משפחה. ככך האשימו אותי. מה שאני עשיתי בחיי אין עליו מחילה לא
בעולם הזה ולא בעולם הבא. אני פסיכופת. עשיתי מעשי זוועה. התעללתי, איימתי ברצח, שרפתי, הצתתי, הכנסתי אנשים
כמעת לקומה. נסיתי לרצוח מגיל צעיר, גנבתי, שדדתי מה עוד? מה שגזרו עלי שהייתי יתגשם בעתיד כי העבר מכסה אותי
כל רגע. את יודעת למה הכניסו אותי בפעם ראשונה? כי זרקתי על אחי סכנים. אני סכניתי אותו. וזה קרה אחרי שראיתי
את אחותי גוססת לאבי ביידים שגם בה פגעתי שהייתי ילדג ואני אוכל את עצמי היום ואף אחד לא יודע מה המוח המעוות
שלי עשה. לכן העתיד שלי ברור מאוד. מאשפיזים אותי פעם בשנה- שנתיים לפעמים יכולים גם כמה פעמים בשנה. אני
לא ישתנה כי אני חולה נפש. חולי נפש כמעת תמיד במצבי שלי הקשה מאוד נמצאים מאושפזים, אם 10 ]עם בחייהם
ואם פעמיים. זו נסיוני שלי.

בעיני זה עניין מאוד מיסטי אבל נוכל לגלות עליו.

בעני המיסטי והמדעי הם באותו שבלונה. אנחנו נגלה גם על המטפאיזי וגם על הפיזי בבת אחת אין הפרדה.
על זה בעצם אני וארנה מדברים כל הזמן. זה מה שמייחד את האוטיסטים הם רואים את הנולד ורואים גם את הווה
באותו הזמן. יש להם זניתיז ה רגשית / שכלית מדהימה. בגלל זה הרבה מאיתנו טובים בכמה תחומים גם מדעים וגם אומנות
למשל אני הייתי נחשב ילד פלא גם בחישוב/ וחשבון וגם באומנות וגם ביכולת ביטוי שנחשבתי למה שהוא מיוחד ודברתי בגיל
8 חודשים. בעני אוטיסטים- יכולת להבין מעבר לקיים= ולהשוות עם הקיים כדאי לדעת על המעבר. אין עתיד בלי הווה ואין עבר
בלי עתיד. הכל יחד חד המה. זו היא דעתי.

גם אני חושבת כמוך מסכימה עם מה שכתבת

לדעתי היכולות שלך ישרתו אותך היטב אתה צריך ללמוד איך להשתמש בהן, זה לא פשוט ולוקח זמן

אני משתמש בהם כל הזמן.

את לא מבינה את העבודה שאדם שהוא חולה נפש קשה פשוטו כמשמעו. גם אם היה הניטון+ הדה וינצי+ האנשטיין הבא
תמיד יסבול. את יודעת מזאת מחלת נפש קשה? מזאת מחלת נפש חמורה מאוד? לא נראת לי שאת חולה בזה. לכן את
לא מבינה. שלא משנה מה אני יעשה אני אבוד.

למעלה