נראה לי שקיימת נטייה אצל אנשי-מקצוע לייחס כל בעיה של אוטיסט

נראה לי שקיימת נטייה אצל אנשי-מקצוע לייחס כל בעיה של אוטיסט

ישירות לאוטיזם שלו ולא לדברים אחרים, שהוא אולי נולד איתם בנוסף לאוטיזם או אולי נגרמו לו כתוצאה מהקלאץ' שלו עם החברה שנגרם אולי כתוצאה מהאוטיזם (שזה לא בגלל האוטיזם באופן ישיר).

מקרה אמיתי שאולי מתקשר: אדם אחד סיפר לפסיכיאטר שהוא אוטיסט וחלק מסיפור החיים אותו הציג היה שהוא נכשל בלימודיו האקדמיים. הפסיכיאטר ייחס את הכישלון האקדמי הזה לחוסר הבנת המטופל מצבים (כלומר לאוטיזם לפי ההגדרה הפסיכיאטרית), למרות שהמטופל לא נכשל בגלל בעיות עם מרצים או משהו שקשור להתנהלות חברתית (דווקא לזה לא היתה לו באוניברסיטה שום בעיה) אלא אמר במפורש בסיפור חייו שהיו לו ציונים מעולים עד שקרה משהו משפחתי ששבר אותו וגרם לו לשכוח את הכל, וגם שבגלל משהו במוח הוא לא מסוגל לקרוא במהירות סבירה טקסטים לימודיים ארוכים (מה זה קשור להבנת מצבים?).
זה אומר שאין אפשרות לאבחן אוטיסט כסובל מבעיה מוחית שהיא לא אוטיזם, פשוט כי הוא "רק" אוטיסט, וכל בעיה שלו אמורה לנבוע מהאוטיזם שלו (וגם אם בתחילת הפגישה הפסיכיאטר הצהיר אחרת - זה לא מה שהוא עושה בפועל).

המצב של ייחוס כל בעיה של אוטיסט באופן ישיר לאוטיזם, בלי קשר לבעיות נלוות או לסביבה, גורר מצב שאוטיסט לא יכול להיות מאובחן כקורבן להתעללות ולדרוש פיצויים, כי כל התנהגות או חוסר-יכולת שלו מיוחסת למשהו "מולד" בלבד, ולא נשאר דבר שניתן לייחס לטראומה.

לפי ההגיון הזה, אם אישה אוטיסטית נאנסת על-ידי חבורת גברים, אז ניתן להרשיע אותם "רק" באונס פלילי, אבל לא נראה לי שהיא תוכל לתבוע אותם אזרחית כנפגעת פוסט-טראומה כתוצאה מפעולותיהם, כי לא נראה לי שאיזה פסיכיאטר יאבחן את הבעיות שנגרמו לה כלא-נובעות באופן ישיר מהאוטיזם שהיא נולדה איתו.
ואם אישה שמאובחנת רשמית כאוטיסטית תסבול מאלימות לא-פיזית מצד בעלה (אבל כזאת שנובעת מעצם האיום שלו) לא נראה לי שהיא תוכל לנקוט נגדו צעדים משפטיים, כי כל הבעיות הנפשיות שלה נגרמו לה מן הסתם באופן ישיר כי היא נולדה אוטיסטית ולא בגלל יחס לא-הולם או משהו כזה.

בקיצור, פסיכיאטריים לא נוהגים לאבחן אוטיסטים כנפגעי פוסט-טראומה, לא משנה איזו התעללות קשה הם מתארים להם (ויש אוטיסטים שדווקא מסוגלים להתבטא מילולית מספיק טוב כדי לתאר במילים התעללות כזו שהפסיכיאטר ששומע מביע ממנה זעזוע - כלומר גם הוא מסכים שזו התעללות) פשוט כי הם מגלגלים את כל הבעיות התיפקודיות של המטופלים האוטיסטים על האוטיזם, בלי קשר לאינטרקציה שהיתה להם עם הסביבה.

מקרה נוסף: אדם סיפר לפסיכיאטר שהוא אוטיסט ללא אבחון רשמי וגולל לפניו את סיפור חייו שכלל אלימות מתמשכת (גם פיזית) וחוסר אנרגיה לתפקד בשנים האחרונות. הפסיכיאטר עצמו, כשהמטופל תיאר לפניו אינסטינקט להרים את ידו מול המתעללים, אמר לו שזו תנועה אופיינית לילדים מוכים. ובכל-זאת, בסיום סדרת המפגשים הפסיכיאטר היה מוכן לאבחן אותו רק כ"אוטיסט" (כמו האבחנה הלא-רשמית שהאוטיסט סיפר בהתחלה שכבר יש לו) ולא עם משהו אחר שגורם לחוסר האנרגיה שלו (מה קשור חוסר אנרגיה לחוסר בכישורים חברתיים?) ושאולי קשור ליחס המזוויע שאותו אוטיסט סיפר שקיבל בילדותו וגם ידע לתאר טוב (וגם הפסיכיאטר הסתייג מאוד מאותו יחס לפי דבריו בפגישות הקודמות).
וזה אומר שאותו אוטיסט לא יוכל לומר לאנשים שהתעללו בו שפסיכיאטר אישר לפניו שהם התעללו בו, פשוט כי הפסיכיאטר הסכים לאבחן אותו רק בדבר המולד שלו, אוטיזם, ולא בשום-דבר אחר. ועל תביעה משפטית - אין בכלל מה לדבר.

במילים אחרות: התיוג כאוטיסט מונע מהמתויג להיות מאובחן כקורבן לאנשים אחרים, כי הכל מגולגל על האוטיזם שלו. וזה אומר שניתן לדפוק את האוטיסט איך שרוצים, והוא לא יוכל לקבל אישור שנפגע. ובטח שלא אישור משפטי.

ועוד משהו:
יש את העניין של סטיגמה. על תיוג (מוצדק, כמובן - אני לא מעודדת איבחונים שקריים) כ"תשוש-נפש" או "נפגע פוסט-טראומה" (ושוב - תיוג נכון ולא שקרי!) אין את הסטיגמה הקשה שיש לתיוג כ"אוטיסט".
ובכל-זאת פסיכיאטרים מתעקשים לאבחן אוטיסטים (שכרגע אין להם איבחון רשמי) רק כ"אוטיסטים", גם אם הם סובלים מבעיות נפשיות עם סטיגמה הרבה פחות קשה שיכולות לזכות אותם בעזרה מביטוח לאומי (ולהבדיל מהאוטיזם - הן נכויות אמיתיות ולא סתם מאפייני-אישיות).

לכן עדיף לא לספר שיש לך אבחנה (גם לא רשמית)

בגלל כל הסטיגות ,אני משוכנעת, שאם אפשר להסתדר בלי אבחנה, עדיף לא להאבחן. וזה כולל גם לא לספר על אבחנה לא רשמית...

הוא היה זקוק לעזרה מאיש-מקצוע.

זה לא שלפני זה הוא אהב פסיכיאטרים, זה פשוט שלא היתה לו אופציה אחרת.
&nbsp
אבל הצעה לעבור רק אבחון אוטיזם זה לא מה שהוא רצה!

ענתנוי

New member
איזה מקצוע?

פסיכיאטר יכול לתת תרופות. זה העיסוק המרכזי שלו.
אם זה מה שהוא רצה - הוא יכול לקבל את התרופה ולהתעלם מהשטויות....

אם הוא רצה עזרה נפשית - פסיכיאטריה זה המקצוע הלא נכון....

הוא רצה שיאבחנו אותו כקורבן להתעללות.

והפסיכיאטר עצמו אמר לו שזה שהוא מרים את היד זה "אופייני לילדים מוכים".
ולמרות זאת הוא הציע לו רק לעבור אבחון של אוטיסט.
זה מחזק את החשד שלי שיד נעלמה מכתיבה לפסיכיאטרים לאבחן אוטיסטים רק כאוטיסטים.

לזכותו ייאמר שהוא לא חושב שההורים של אותו בחור צריכים להיות אפוטרופוסים שלו. זה יכול לעזור לו אם חלילה תהיה בעיה או שהוא יצטרך לעבור אבחון רשמי כי הוא לא יצליח להסתדר לבד.

במקרים הנ"ל האוטיזם היה רלוונטי לרקע

כך שלא הייתה אופציה להשמיט אותו בתיאור.
&nbsp
אבל חוץ מהרקע, הוא לא היה קשור לרוב הבעיות של המטופל (שטרם קיבל טיפול).

dina199

New member
שיש אבחנה ייתכן שתהיה סטיגמה.

אבל גם כשאין אבחנה החיים לא ורודים.בדרך כלל לא 'מסתדרים' כי התכונות של הא"ס קיימות גם כשאף אחד לא נתן להם שם. לתעונות האלה הסביב נותנת שמות שונים ומשונים. אז אין אבחנה וייתכן שאין סטיגמה אבל כל השאר נראה לעין.

שוב, מדובר ברמות תפקוד שונות

ואני כתבתי "אם אפשר להסתדר בלי אבחנה..."
ויש כאלו שיכולים... אז עדיף בלי...

אני משוכנעת שהרבה מבוגרים של היום אם היו ילדים היום היו מקבלים אבחנה (פשוט פעם לא היו מאבחנים אנשים כאלו). וגם משוכנעת, שטוב שלא קיבלו אבחנה....

כרגע עלתה במוחי השערה:

יש לפסיכיאטרים מדיניות מכוונת של להימנע מלאבחן אוטיסטים עם בעיות מוחיות/נפשיות שהן לא אוטיזם או לא ידועות בספרות המקצועית כקשורות איכשהו לאוטיזם, כי הם חוששים ממצב שבו יסתבר (אחרי שאוטיסטים יקבלו את כל האבחונים הפסיכיאטרים שהם ראויים להם כמו שמקבלים נ"טים) שסטטיסטית אוטיסטים סובלים מהרבה יותר בעיות נפשיות (חוץ מהאוטיזם עצמו) משאר האוכלוסייה, ואז זה יאלץ אותם לדון ביחס שלהם ושל הסביבה ככלל לאוטיסטים.
&nbsp
ומצב כזה הם לא רוצים. אז הם בוחרים לראות אוטיסטים כחסינים לפגעי הסביבה ולבעיות מוחיות אחרות.

arana1

New member
יש קשרים שאתה מחמיצה כאן לדעתי

חוסר אנרגיה בהחלט יכול להיות קשור לחוסר התאמה חברתית
אפילו הכי
כמו גם טראומה שנגרמת כתוצאה מהבדלים תהומיים בפרשנות של מצבים
הבדלים שגם מנציחים יחסי כח שהם תמיד לרעת הקורבן
מה שבסופו של דבר מוביל לתשישות נפש ולהסתגרות ולחוסר מוטיבציה
ויש גם קשר מהותי בין הדרך שבה אנחנו קוראים טקסטים וכותבים לבין חוסר ההתאמה שלנו לתבניות החיברות המקובלות ולמה שנחשב כהבנת מצבים

הדברים קשורים
אם יש בעייה בהתנהלות של הפסיכיאטר כאן היא נובעת דווקא בעיקר ממה שאת מתארת כדבקות בהגדרות מדוייקות מדי
דבקות שמסתירה את הדינמיקה האמיתית שקושרת את הדברים

אוטיסט מועד לטראומה, ולהתעללות, ולאין ספור יחסים קשים אחרים משום סיבות שניתן לאתר ולחקור ולהתייחס אליהם
ברגע שמפרידים את הדברים אז אין שום אפשרות לעזרה ותמיכה אמיתית

לא מבין איך אפשר לגלגל את כל הבעיות הנגרמות לאדם על אוטיזם בלי להבין שאוטיזם מביא לעיוותים מאוד קשים באינטראקציה עם הסביבה
אני מאוד לא מעריך פסיכיאטרים ופסיכולוגים אבל קשה לי להאמין שקיים פסיכיאטר כל כך מטומטם
זה פשוט לא סביר

עניין נוסף: אם אוטיסט עבר התעללות קשה בבית-הספר

ממורים או מילדים (דווקא לא המקרים שאני מכירה, אבל מן הסתם קיימים), אז המדיניות הזאת לא תאפשר לו לעבור אבחון של "נפגע פוסט טראומה" ולתבוע מאותו בית-ספר פיצויים, כי כל הבעיות באינטרקציה בעבר והבעיות התיפקודיות וההתנהגותיות בהווה ייוחסו פשוט לאוטיזם שלו ויהיו רק "באשמתו".
&nbsp
וככה לתביעה משפטית אין שום סיכוי. כי אין הגדרה פסיכיאטרית ל"התעללות באוטיסט".
למרות ש"התעללות בנ"ט" דווקא כן מוגדרת.

arana1

New member
זה פשוט לא נכון

אם מישהו יאנוס מפגרת אף אחד לא יזכה אותו רק בגלל שהנאנסת הייתה מפגרת
להפך
וגם עילתה לתבוע פיצויים לא תבוטל רק בגלל שהיא אינה מוכרת ככשירה נפשית

זה כי אונס זה מעשה פלילי כשלעצמו

בלי קשר להשלכות הנפשיות שלו.
לא כי אוטיסט יכול לסבול מעוד משהו חוץ מאוטיזם.

arana1

New member
ואת שוללת מראש שלעוד משהו הזה יש קשר לאוטיזם ?

אני סובל גם מפוסט טראומה, וגם מאובחן ככזה, ואין לי ספק שיש קשר בין הפוסט טראומה לאוטיזם

רירוקס אני מנסה לעזור

את כותבת שהבחור רצה אבחנה שהקשיים שלו הם בגלל פוסט טראומה והתעללות של ההורים.
הוא גם סיפר לפסיכיאטר שאומרים עליו שהוא אוטיסט בלי אבחנה רשמית.
לא נראה לי שפסיכיאטר אמור לתת אבחנה "לפי הזמנה".
אם הבחור טוען שהוא אוטיסט סביר שכחלק מתהליך אבחוני יירצו לבדוק את זה.
אני מניחה שהאבחנה של פוסט טראומה היא עצמית.
כנ"ל גם הטענה על נזקים מוחיים.
אבל הקושי ללמוד יכול להיות גם לנבוע מרמת חרדה גבוהה או מדיכאון-
שזה אגב עדיף מהרעיון של "נזק מוחי" כי אפשר לטפל בזה ואז האדם יכול להצליח.
יכול גם לנבוע מבעיה פיזית-למשל חסרים תזונתיים או בעיה בבלוטת התריס.
נראה לי הגיוני שפסיכיאטר טוב ירצה לבדוק את כל האפשרויות לפני שיתן אבחנה ויציע טיפול.
אם האדם אומר שהוא אולי טוטיסט אז הבדיקה צריכה לכלול גם אבחון אוטיזם.
גם לא תמיד כשמישהו פונה לפסיכיאטר הפסיכיאטר יסכים לתת לו טיפול תרופתי אגב,
גם אם הבן אדם מעלה את הרעיון.
אגב, תביעה משפטית לא תעזור לבחור הזה לחיות חייים טובים.
הוא צעיר, ומה שהוא צריך זה עזרה להיפרד מההורים, לרכוש מקצוע ולחיות חיים עצמאיים ולהתפרנס בעצמו.
כדי לדעת אם מה שצריך כדי להשיג את זה זה פסיכותרפיה שתתמוך בו בהיפרדות מההורים, או תרופות נגד דיכאון/חרדה או למידת מקצוע במקום שיכול לתת תמיכה והעצמה לאדם בספקטרום כמו למשל באוניברסיטה באריאל או הכל ביחד או משהו אחר, צריך אבחון מלא.
גם רופא המשפחה לא היית רוצה שייתן אבחנות לפי הזמנה.

למעלה