סקר משתתפים- מיהו המטפל הטוב (לא שיטה)

סקר משתתפים- מיהו המטפל הטוב (לא שיטה)

הרבה בעקבות ההערות לשרשור של אמא חמסה והסכנה שאנשים אולי יבינו שרוב הנוכחים נגד סיוע או תמיכה לאוטיסטים. שלא יצא שלתת לאנשים להסתובב עם חרדות/בעיות מוטוריות/שפתיות זה הדרך הנכונה לדעת כל משתתפי הפורום.

תמיד מתווכחים על שיטה וסוג הטיפול כשאנחנו ממעיטים להתעסק בדבר החשוב- מי המטפל. באמת מסקרן אותי איך אנחנו חושבים שצריך להיות מטפל טוב/אמיתי.
ואני אתחיל (למרות שרובם 'נחתו' עלי במסגרות ואגרתי את אלו שהרגשתי שטובים לנו)

ברשימת הסימנים שאני אוהבת....
שוויוני לילד ולהורים. לא חושב שהוא טוב יותר (גם מההורים...). כולם שותפים של כולם.
מכבד את הילד ואת ההורים (לא אותו דבר כמו שוויוני).
לא מתרגש ממגוון אנושי כבן אדם (עניין של אופי שלי חשוב כי זה משדר על מה שמראים לילד שלי).
מתאים את עצמו ואת הדינמיקה לילד ולא להפך.
הילד מתנהג לידו בצורה טבעית ובטוח בעצמו (אצלי זה אומר שהמטפל רואה את הילד, כי הילד מתנהג איך שמתייחסים אליו).
הילד לא מסיים את הטיפול עם יעדים אלא עם העצמה של יכולות. קשה לי לפרט, מקווה שמובן... הכוונה לא כמובן ללמד לשרוך שרוכים או לשחות, לזה אני לא קוראת יכולות, יותר בתחומים שדורשים גמישות מחשבתית ובמקום לתת אותה לילד מלמדים אותו תסריטים ומעודדים נוקשות (קצת הפוך על הפוך מבחינתי)...

ברשימת האזהרות מבחינתי...
המילה "טוב, זה הלקות" נאמרת פעמיים ומעלה בשעה.
הילד לחוץ לידו, לא מרגיש נוח, משדר לי חוסר נוחות.
תמיד יש למטפל הסברים למה התנהגות מסויימת לא מייצגת את הילד (לדוגמא- אם הילד מתנהג שונה ממה שמדווח אצל המטפל בקונטקסט אחר תמיד יש הסבר למה אצלו זה מה שכן מייצג את הילד).
הילד הוא זה שלא מצליח ולא חלילה הטיפול ובאופן כללי כל דבר מתפרש כהוכחה למה שהמטפל אמר.
הילד לומד מיומנויות מלאכותיות- לא לחשוב עצמאית אלא לחזור על משפטים וכשאני מזהה שהסגנון והמלל לא שלא אני לא כל כך מרוצה...

לרשימת האזהרות הייתי מוסיפה

גם:
מרחק גאוגרפי ,
מחיר יקר,
ההורים לא מציבים מספיק גבולות,
ההורים נמצאים ברמז כאשמים,
רמז לאמא שלא יודעת להרגיע נכון,
הילד לא פנוי לטיפולים,
הילד לא מאוזן תרופתית,
תמיד להגן על המערכת.
הדברים שכתבתי מתוך ניסיון אישי שלי ולא רק אלא מתוך דברים ששמעתי מהורים אחרים וקראתי כאן בפורום!

לגמרי!!!

ובעיקר אם זה שיטתי ההערות האלה- אם זה לא חד פעמי להגיד שההורה טועה (שזה בסדר) אלא תמיד תירוץ שצד אחד צודק, ואם זה לא ההורה בדרך כלל זה אומר דרשני....

לגבי מחיר אני חייבת להגיד שמטפל טוב בטווח הרחוק זול יותר לדעתי (לא בהשוואה לאף אחד כמובן) כי הוא יעזור ויתן מיומנויות ולא יצור תלות וגם יש לי כבוד לפרנסה של אנשים. לא חזירות אבל פרנסה (לצערנו בארץ פרנסה זה הרבה כסף).
היה לי פה ויכוח פעם על זה פה, אני יודעת שאני במיעוט. ולא, הכסף לא גודל אצלי על העצים, ממש לא. אני עושה סדרי עדיפויות ובעיקר מנסה לשרוד.

עקרונית אני מסכימה איתך

אבל לצערי אני הכרתי מטפלים על סף חזירות כי באמת יש גבול כמה לדרוש על שעת טיפול ולא זה בהחלט לא הצדיק את המחירים שגבו.

schlomitsmile

Member
מנהל
עניין המחיר מעבר לחור בתקציב המשפחתי והלחצים הנלווים אליו,
ובטח לא עושים טוב גם לילד,
איש טיפול שמרשה לעצמו לדרוש סכומים מופקעים,
הוא מן הסתם אדם לא מוסרי במיוחד,
לא מישהו שבאמת טובת הילד עומדת בראש מעיניו,
וזה כשלעצמו אומר שאינו ראוי לאמוננו,
אפילו אם זכינו בלוטו ויש לנו ממה לשלם לו

schlomitsmile

Member
מנהל
בגדול, מסכימה עם הרשימה שלך בשבילי "טוב זה הלקות" מספיק שייאמר פעם אחת בשביל

לא חושבת שמישהו מחברי הפורום נגד סיוע או תמיכה לאוטיסטים.
יש גישות והגדרות שונות למונחים סיוע ותמיכה, זה הכל

כשלעצמי, מתחברת לטקסט הזה
http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?EntryId=988216&skip=1
משפט המפתח בו לטעמי הוא:"פנו לאנשי מקצוע לשם תרפיה בתחומים בהם אותרו קשיים מוגדרים (למשל פיזיותרפיה) כדי לעזור לילד להתמודד טוב יותר כאדם אוטיסט, לא כדי "לתקן את הילד" ולהפוך אותו ליותר נורמלי."

dina199

New member
אם בשביל מישהו `טיפול` זה `נירמול`

(או מה שנקרא`מלחמה שאוטיזם` ) אז מבחינתו כל גישה אחרת זה `חוסר טיפול`

טסרקט

New member
ל"טוב זה הלקות" יש ואריציות מעודנות יותר

ממליצה לשים לב גם ל"טוב זו התסמונת", "זה חלק מהבעיה שלו" וכו'

arana1

New member
אני בעד סיוע ותמיכה אין סופית באוטיסטים

פשוט חושב שביותר מדי מקרים מה שנחשב כטיפול לא רק שאינו כזה אלא שהוא אף בדיוק ההפך מזה
ומאוד מאוד מקווה שהמצב ישתנה וישתפר
גם בעזרת הפורום הזה

ובשביל שזה יקרה צריך להאבק בהמון דעות קדומות ותפישות מוטעות וכחניות ואגוצנטריות

ארנה אולי גם תכתוב....

חשוב לי מאוד לשמוע ממך איזה סוג מטפלים יכולים לסייע. יעזור להורים לברור את האנשים הנכונים וכל אחד יחשוב מה התמיכה שהילד שלו צריך.

arana1

New member
איזה סוג ? אנשים טובים

למשל אנחנו התלבטנו וחיפשנו וניסינו לא מעט מטפלות, בסוף בחרנו באדם שהוא פשוט אדם טוב, לתחושתינו, לדעתי למטפלת של הילדה אין השכלה מי יודע מה, היא גם לא לוקחת מאות שקלים לשעה, למעשה מדובר באשה די מיוסרת ודי מבולבלת, אישה הנתונה בקשיים, גם כלכליים, ניכרים, ולמרות זאת היא כל הזמן נותנת את מה שאין לה, למה ? כי היא צריכה לתת, את ליבה ונשמתה, בדיוק כמו שכל אדם טוב צריך.
יש לה דיבור שובה לב ועין עם הילדה,
וזו ילדה שלא מתחברת לאף אחד חוץ מאתנו,
וזהו, מבחינתי זה כל מה שצריך.

אני לא יודע אם הילדה אוטיסטית, לא חושב שגם אנסה לברר, קשה לי להאמין שאין לה מאפיינים אוטיסטים כי גם לי וגם לאמא שלה יש כאלה למכביר, אבל זה כל העניין, שאני משאיר את העיסוק העקר בראשי תיבות לאנשים חסרי נשמה, הדיוק של מה שנחשב בטעות לאבחון הוא הדבר הכי רחוק מדיוק לדעתי, הוא מטומטם ורע, לפני חודש בערך כתב כאן מטפל שגם הוא אדם שמתייסר ותוהה ומחפש, גם את עצמו, אני הייתי בוחר לילדתי בדיוק מה שהייתי בוחר לעצמי, אדם כזה, שחי את השאלה ולא את התשובה.

אנשים שיודעים איך צריך לדבר ואיך צריך להסתכל ומה הם הכללים החברתים שצריך לציית להם הם רעל לנשמה, ולגוף, האינסטינקט הראשוני של הורה לילד מבולבל ומבלבל זה לבחור אדם שיודע, אדם יציב, טעות, קשה, ילד כזה צריך אדם שלא יודע, אדם מבולבל כמוהו, כי רק אדם כזה מוכשר מספיק בשביל לקיים איתו דיאלוג משמעותי להתפתחותו.

מטפל שיכול לסייע זה מטפל שלא יודע, מטפל מחפש, מטפל שרוצה ללמוד עם הילד, את הילד, גם על עצמו ואיתו, מטפל כזה, ורק מטפל כזה, יביא לך את הנס,
אחרים יספקו לך "הצלחה", התאמה למדדים המקובלים בחברה, אלה שמראש מהווים בעייה שמשתקת ומשתיקה את היופי המדהים באוטיזם

האדם הוא השיטה
וכל אדם הוא שיטה אחרת

טסרקט

New member
מוסיפה סימנים ואזהרות

מסכימה עם כל מה שכתבו כאן, מוסיפה עוד כמה:
1. לשים לב שהמטרות של המטפל זהות למטרות של המטופלים. לדעתי לא מומלץ טיפול אצל מטפל שמציב מטרות סותרות לאלו של המטופל והוריו ומנסה לשכנע ולהתעקש עליהן.
2. הורים, שימו לב להרגשה שלכם, אם משהו בטיפול מרגיש לכם לא בסדר, סימן שאתם צודקים.
3. ילד אמור להגיע ברצון לטיפול. אם ילד לא רוצה להגיע יותר לטיפול, סימן שהטיפול לא טוב.
4. לדעתי מטפל לא טוב ינסה לשדר מסר כאילו הילד לא בסדר או שההורים לא בסדר כאשר משהו לא מצליח לו בטיפול. מטפל טוב מציע רעיונות, חושב, מכבד, וגם יודע להיות כנה מתי אין לו תשובות, מתי הוא לא יודע והיכן אין לו יכולת לעזור.
5. חשוב שתהיה שקיפות בטיפול, אם מטפל מנסה להרחיק את ההורה מהטיפול, אם מטפל מנסה ליצור מצב בו אין גישה להורה והורה לא יכול לראות מה קורה בטיפול, זו נורת אזהרה.
6. מטפל לוקח חפץ של ילד נגד רצונו או ממליץ להורים להעלים לילד צעצועים אינו מומלץ.
7. מטפל שמבטיח ניסים, מטפל שמדבר על 'ריפוי', מטפל שגובה סכומי כסף גבוהים משמעותית מהמקובל בקרב עמיתיו למקצוע, נורת אזהרה, לא מומלץ.

dina199

New member
לדעתי ההרגשה של ההורה זה מה שהכי חשוב.

כי יש הרבה אנשי ממקצוע שמנסים לבטל את מה שהורה מרגיש.

מוסיפה לעצמי...

לוודא שלא מסירים הגנות לפני שיש משהו אחר-- מתייחסת בעיקר לתהליכים של טיפול רגשי, לוודא שלא רק חושפים ופותחים אלא שגם נותנים מענה אמיתי לרגישות אחרת רק יפגעו- יקלפו בלי לתת מזור לכאב.

והוספת דברים חשובים מגילאים גדולים יותר, שלי קטן כך שאין לו 'מטרות' עצמיות אבל בהחלט יש תמרורים איפה הוא מוכן לגוע ואיפה לא רק זה דורש יותר ממני כי הוא לא מבטא את זה- יש דברים שהוא בשל לעסוק בהם ויש כאלה שלא...

dina199

New member
להיזהר ממישהו שאומר

`כך צריך להיות כי כולם עושים כך` ולא מספק שום סיבה אחרת מעבר לזה.

ענבלית8

New member
לכל הסעיפים

ומוסיפה: מתעדכן תדיר בתובנות האחרונות על אוטיזם (או לפחות מנסה להיות עם יד על הדופק ולא להסתפק במה שלמד בעבר)
קורא ולומד גם מאוטיסטים בוגרים
מציע פיתרונות אחרים כאשר מה שהוא מציע מסתבר כלא מתאים

asa112

New member
לכל הסעיפים

אני שמחה מאוד, שסוף סוף יש שרשור בנושא הזה.

כבר נאמר פה, אבל חשוב, שטיפול חייב להיות אטרקטיבי!
למטפל לא צריכה להיות בעיה, אם הורים נמצאים בחדר, והוא חייב לדעת לדבר עם הורים,
להסביר להם הכל בצורה ברורה בלי משפטים כמו "את לא תביני".

schlomitsmile

Member
מנהל
השירשור צורף ל'הודעות נבחרות'
(אלה הקישורים המתחלפים לשירשורים,
בראש העמוד, שלידם סימן V )
אפשר להגיע ל'הודעות נבחרות' דרך לשונית 'כלים ומידע'.

למעלה