לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

לצפיה ב-'אוטיזם ובודהיזם'
אוטיזם ובודהיזם
<< ההודעה הנוכחית
12/09/2010 | 22:00
57
1091
Many things can happen in a minute
this or that
some of this or some of that
all of this
and none of that
or all of that and none of this
it depends on which you consider important
this or that.

פשטות מורכבת שכזאת...
האם הטקסט הזה נכתב ע"י בודהיסט או ע"י אוטיסט?
התשובה בסוף

כבר מזמן אני מרגישה שיש חיבורים עמוקים בין בודהיזם לאוטיזם.
זה מתחיל בדברים חיצוניים, למשל המנהג הבודהיסטי להשתטח
עליו כתב הלאמה גנדון רינפוצ'ה :
"ההשתטחויות משפיעות בחוזקה על האיזון וההרמוניה בגופנו.
מחסומים בתעלות האנרגיה מתמוססים בהדרגה, וכך נמנעים מחלות, חוסר-אנרגיה ובעיות אחרות. תודעתנו הופכת לבהירה יותר, ויכולתנו להבין גדלה".
או המשיכה למעגלים וסיבובים, כדוגמת המנדאלות (כמו זו שבתמונה).
והנה סרטון המראה נזיר בודהיסטי בטיבט מצייר מנדאלה בגרגרי חול-
כל כולו במלאכתו, מדוייק להפליא, מנותק מההמולה סביבו.
כשיסיים- פוו! כל דבר חומרי הוא בר-חלוף.
http://www.imagesandmusic.nl/video/Mandala2/Mandal...

זה ממשיך במדיטציה, שקיימת אמנם לא רק בבודהיזם אך היא אחד היסודות החשובים שלו , שמתחברת לי ל"בהייה" האוטיסטית
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%93%D7%99%D7...

הפילוסופיה הבודהיסטית- בדומה לראש האוטיסטי- מובנית וסדורה ועם זאת הכי מופשטת, רוחנית ומסתורית שאפשר
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A8%D7%91%D7...
ה"אמת השניה" מרגישה לי אוטיסטית במיוחד.

אני לא מומחית לבודהיזם, אבל איכשהו מרגיש לי שיש חיבורים.
אנשים משקיעים שנים ארוכות בלימודים ותירגולים רוחניים,
ויש מי שנולד עם זה...
מי מכם שיש לו מושג בבודהיזם- מה דעתכם?

אה, ולגבי הטקסט בהתחלה-
המשורר הוא גם אוטיסט וגם בודהיסט
http://books.google.co.il/books?id=uSPrC3qabNAC&pr...

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נכון!'
נכון!
13/09/2010 | 03:13
10
51
הטקסט מקסים
כמה הצלחת לעורר את המחשבות שלי יפה והזכרת לי נשכחות, שלומית.
לפני מספר שנים הסתובבתי בכל מיני מקומות טיבטיים, ומה ידעתי אז על אוטיזם... כלום.
הסתכלתי על ההמהומים, ההליכה במעגלים כל היום, הסיבוב הרוטיני של גלגלי התפילה כעל סוג של מוגבלות וחשבתי לעצמי שטוב להם לנזירים, שיש להם מקום שמאפשר להם לחיות חיים רגועים וטובים כי כנראה ממילא לא היו מסתדרים באף מקום אחר, ובטח לא היו מצליחים לנהל חיים עצמאיים (אגב, כשהבעתי את המחשבה הזו בקול אמרו לי שאני סתם רעה. שוין)
והיום אני יכולה להסתכל על זה אחרת, ולהלביד על זה מונחים והגדרות חדשים. כי מדיטציה של הליכה במעגלים או סיבוב גלגלי תפילה היא בעצם גרייה עצמית. בבודהיזם זה נקרא מדיטציה וממש לומדים איך לעשות את זה, ואילו אנחנו מלמדים את הילדים שלנו איך לצאת מזה.
בבודהיזם עובדים קשה על מנת לחיות את ההווה בלבד. ואילו אנחנו.. כמה מאמצים השקענו בילד על מנת לתקשר איתו מעבר ל"כאן ועכשיו".
מעניין איך נזיר שזוהה בילדותו כגלגול של הדלאי למה היה עובד אבחון אצל דיצה צחור.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'האם ההקבלה הזאת השפיעה על יחסך לאוטיזם?'
האם ההקבלה הזאת השפיעה על יחסך לאוטיזם?
13/09/2010 | 08:00
9
17
לצפיה ב-'לא ממש, אבל בזמנו זה השפיע על יחסי לבודהיזם'
לא ממש, אבל בזמנו זה השפיע על יחסי לבודהיזם
13/09/2010 | 09:16
8
43
לשמחתי אני רואה כמה הילד שלי טהור וכמה חוכמה יש בו גם ללא ההקבלה הזו.

וזה מדהים, כי הטוהר הזה שרבים כ"כ שואפים להגיע אליו (גם באמצעות בודהיזם) הוא בדיוק מה שאנחנו מנסים למחוק מהילדים שלנו. כמה כפיים נמחאו כאן בפורום על ילד ששיקר בפעם הראשונה? או לילד שהבין בזמן שעבדו עליו? אנחנו מנסים להרגיע את ניפנופי הידיים של האושר, ומנסים לגרום לילדינו להיות קצת יותר עצורים, פחות מאמינים, וגם דורשים מהם להיישיר מבט תוך כדי. אנחנו מבקשים שיתוף ומאלצים אותם לחיות את העבר ע"י שאלות מרגיזות כמו איך היה היום בגן, אנחנו "נעלבים" אם לא מקבלים את זה מהם. אני כמובן מקצינה קצת על מנת להעביר את הנקודה.

בזמנו כשעשיתי את ההקבלה (לא ידעתי לקרוא לזה אוטיזם, אז קראתי לזה מוגבלות), אני חייבת להודות שזה הוריד לי לגמרי מהבודהיזם.
חשבתי ואני עדיין חושבת שזו לא חוכמה לסגור את עצמך מהעולם על מנת להגיע למחשבות טהורות, אלא שהאתגר שלנו בחיים הוא להגיע לטוהר מחשבה בחיים הרגילים שלנו, והפרישה מהחיים היא סוג של כניעה בעיניי.

האתגר של כולנו כבני אדם וכהורים הוא למצוא את האיזון בין בידוד לחיי חברה, בין דיבור לשתיקה, בין מחשבות למעשים...
איזון.

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-''
13/09/2010 | 14:54
20
לצפיה ב-'לא כל בודהיסט הוא נזיר, וגם נזיר בודהיסט'
לא כל בודהיסט הוא נזיר, וגם נזיר בודהיסט
13/09/2010 | 17:37
2
40
אינו מנתק עצמו מהעולם- נהפוך הוא, הוא מחובר אליו ברמה עמוקה יותר מרובנו.
בבודהיזם אין-אני.
אני אתה וכל מה שמתרחש סביבנו ובינינו הוא מהות אחת.
הנזיר הבודהיסט מחובר לאבן, לפרפר, לילד ולזקן שמולו, באחדות עמוקה.

וזה מזכיר לי את זה- http://www.autism.org.il/Amanda_Baggs/
גם אמנדה מחוברת לעולם ברמה עמוקה יותר מרובנו, וגם עליה חושב מי שאינו מבין אותה ואת שפתה, שהיא מנותקת
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אבל החיבור הזה חסר איזון לגמרי'
אבל החיבור הזה חסר איזון לגמרי
15/09/2010 | 12:52
1
35
הסרט של אמנדה מדהים, כי הוא באמת ממחיש את עומק החיבור. ממש שואב אותך לזה. אבל נראה שאמנדה מתחברת לפרטים מאוד יפה, אבל מתקשה להתחבר למכלול שלם.

בחיים האמיתיים יש-אני.
בבודהיזם השאיפה היא להגיע לאין-אני. ואז... זה נגמר? לא, ולמרות שהרבה סיפורי זן נגמרים ב"הארה" (מזכיר קצת את "והם חיו באושר ואושר עד עצם היום הזה" וכולנו יודעים שזה לא באמת הסוף), הרי הסוף האמיתי בעיניי הוא יצירת האיזון הזה בין יש-אני לאין-אני.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'איזון'
איזון
15/09/2010 | 14:58
26
כמו בשיר של טיטו בהודעה שפתחה את השירשור,
עיקר וטפל, מרכז ושוליים-
it depends on which you consider important
this or that.
אין מרכז אבסולוטי, עיקר אבסולוטי.
לכן האיזון הנכון ישתנה מאדם לאדם וגם אצל אותו אדם עשוי להשתנות בתקופות חיים שונות, אפילו ברגעים שונים.

"החיים האמיתיים"?
האם חייה של אמנדה או חייו של נזיר בודהיסטי אמיתיים פחות?
מאין הבטחון שהמהומה החברתית-כלכלית היא החיים האמיתיים?
אולי יש אמת עמוקה יותר?

"מזכיר קצת את "והם חיו באושר ואושר עד עצם היום הזה" וכולנו יודעים שזה לא באמת הסוף) "- לא חייבים לקבל את הבודהיזם או כל השקפה פילוסופית אחרת, אבל נראה לי כדאי לתת קרדיט לאנשים חכמים שהשקיעו שנים ואנרגיה רבה ללימוד מעמיק, שלא מדובר בשטויות במיץ עגבניות, בקישקושים לילדים

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'איזון... כל כך חשוב, כל כך חסר...'
איזון... כל כך חשוב, כל כך חסר...
15/09/2010 | 13:00
3
22
המילה 'נורמאלי' כל כך צורמת לי בכל פעם... כי על פי מה שמצטייר בחברה (המערבית?) נורמאלי זה כמו על פי שטאנץ... והדבר היחיד שעל פי אותה תבנית הוא יצור מתוכנת או אפילו רובוט. מה גם שבטבע תמיד יש 'סטיית תקן', ואין דבר כזה (בטבע, כאמור) שהוא תקני לחלוטין.
ליתר דיוק - ישנם יצורים בטבע שהם אחידים לחלוטין מבחינה גנטית והתנהגותית בכל דור שהוא, אבל הם שורדים רק בתנאים מתאימים - ובטבע לרוב הסביבה משתנה, והשונות היא הכרחית להמשך הקיום.
אמנם על פי הטבע - מי שלא מותאם לסביבה (או לסביבה משתנה) לא שורד, אבל כמדומני אפשר לראות בכל מקום שהאנושות עצמה לא חיה על פי הטבע. ובטח שלא עם כל הצדקנות והפטרוניות האנושית ודומיהם.

אז כן, להיות טהור מחשבה ומנותק זו אכן יכולה להיות בעיה - כשאין כאן איזון - ועדיין, איזון הוא גם בשני הצדדים - בילד ובסביבה.
הרי לעיתים מספיק שבסביבה הקרובה ביותר, יהיה מישהו שיראה את האדם כמו שהוא, עם כל המורכבות שלו - ולא דרך הפריזמה של ה'מחלה' עצמה...
זה נכון למעשה לגבי כל 'מחלה' שהיא, וכפי שאמרתי, זה כל כך חסר בחברה...
אני זוכר עוד את אבא שלי , באחד מהמפגשים עם יועץ בית הספר, שאמר "מי הוא שנתאים את עצמנו אליו? שיתאים את עצמו אלינו!"
(לא זוכר את האינטונציה המדוייקת, אבל זה כל כך כאב אז... ועד היום בעצם...)
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'עליתי כאן על משהו...'
עליתי כאן על משהו...
15/09/2010 | 13:13
2
19
אחד הדברים שמאוד שמתי לב אליהם, שמאוד מקשים עלי, הוא עודף מודעות עצמית, חוסר הבנה של הדקויות, בעיות בשיפוט העצמי...
מן תחושה שבכל מקום אני גם רואה את עצמי מהצד (לעיתים מקרוב, לעיתים בפרספקטיבה רחבה יותר) - שזה דווקא יכול להיות נחמד, וגם עזר לי מאוד להכיר את עצמי טוב יותר - אבל מאידך, גם לקח לי הרבה לימוד ותרגול לקבל את עצמי כמו שאני, להפחית את ההתגוננות, וכדומה...
כן, נראה לי שגם לאנשים ה'רגילים' יש שיפוט עצמי, גם הם צריכים לתרגל אהבה וקבלה עצמית, אבל איכשהו... נראה שאצלי זה היה בעוצמות יותר גדולות (טוב.. בעצם.. לא ממש חקרתי את הנושא...)
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אחד הדברים שהכי עזרו לי בחיים... הוא הומור'
אחד הדברים שהכי עזרו לי בחיים... הוא הומור
15/09/2010 | 14:03
1
23
ככל שפיתחתי הומור עצמי, יכולתי לראות את עצמי בצורה טובה יותר, ולהיות יותר אמפתי ומקבל, וכך גם ככל שראיתי את הצד ההומוריסטי בסביבה ובחיים הפתיחות שלי גברה.
בעצם, הומור ופתיחות יכולים לעזור לכל אחד.
ולגבי איזון, אצטט את דון מיגל רואיז בספרו "ארבע ההסכמות" - עשה תמיד כמיטב יכולתך.
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/Articles/Article...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'קטע יפה'
קטע יפה
16/09/2010 | 08:24
23
והומור בהחלט מרכך נוקשות בתחומים רבים
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שלומית תודה רבה על הקישורים'
שלומית תודה רבה על הקישורים
13/09/2010 | 04:54
1
18
ובכלל על הבאת הקטע הזה.השאיר לי המון
חומר למחשבה.במיוחד מה שכתב האוטיסט
ובודהיסט.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בשימחה'
בשימחה
13/09/2010 | 08:09
18
הטקסט של טיטו (שהוא אגב אוטיסט המוגדר בתפקוד נמוך, לא מדבר) הזכיר לי דברים שכתב פה פעם א"ס שלצערי כבר לא כותב פה, ARANA , על הנזילות של עיקר וטפל, שוליים ומרכז.
דברים שמאתגרים, לפעמים מרתיעים, שמסתכלים על העולם והחיים אחרת, ופתאום לא בטוח שנורמלי זה בהכרח פסגת השאיפות, ואולי גם לנורמלים כדאי ללמוד משהו מהלא-נורמלים...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הנזיר עם המנדלה מזכיר לי'
הנזיר עם המנדלה מזכיר לי
13/09/2010 | 08:23
23
איך הבן שלי יכול לשבת שעות ולבנות דגם מורכב להפליא בלגו, או לפסל יצירה זעירה ומלאת פרטים בפלסטלינה, ורגע אחרי שסיים, לא איכפת לו שהיצירה תפורק. לפעמים הוא משחק בדגמים שבנה, אבל ממש לא מפתח אליהם קשר, ויום אחר כך הוא כבר מפרק כדי לבנות משהו חדש. ניסיתי פעם לתת לו חימר במקום פלסטלינה, או פימו, כדי שהיצירות ישמרו, אבל ממש לא התחבר לזה. הוא צריך את היכולת לשנות כל הזמן ולהשאר בתוך התהליך.
בשבילו התהליך, הבניה עצמה היא העיקר, ולא התוצאה...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תודה שלומית'
תודה שלומית
13/09/2010 | 08:38
34
23

גם אני חושבת שבודהיזם מזכיר את האוטיזם..

ההתנתקות שלהם מכל החומריות, וההתרכזות בדברים רוחניים, ניקיון מהכול, כשלילדים שלנו זה מגיע בקלות, ואנו נלחמים כמו שאמרה כאן אמא אחרת, להוציא אותם מהבועה, הם בדיוק להיפך, הנזירים מתאמצים ולומדים כיצד להיכנס לבועה..

אז אולי, מי שלא בסדר הם "האנשים הנורמליים", נקודה למחשבה.. הרי עולם הבודהיזם שואף לרוחניות, ולא מתרכז בגשמיות, התנקות עצמית מכל דבר גשמי וחומרי,לדעתי לנזירים בעולם הבודהיזם יש הרבה מה ללמוד מהילדים שלנו.. מה את אומרת?

ההתרכזות של הנזיר הבודהיסטי בציור המנדלה, וכיצד היה חייב להשתמש בגירויים על מנת להמשיך, כיצד התנתק מהכול, הזכיר לי מאוד את הילד שלי, כשהוא עסוק בשלו, הוא לא שומע כלום מסביב.... פשוט מרוכז במשחק שלו, או ביצירה שלו ועד שהוא לא מסיים לא תמיד אפשר להפריע לו...
למשל כשהוא משחק במחשב שעבורו זה "קודש הקודשים", למדתי שצריך להגיד לו 10 דקות לפני שצריך להפסיק בעוד 10 דקות, וכשאבא שלו לא ידע, ואמר לו מספיק בוא לכאן, הוא לא שמע, וכששמע סוף סוף את אבא קורא לו, כמובן שאבא כבר התרגז....הוא התחיל להתרגז בעצמו, ונלחץ נורא, הוא פשוט לא שמע, הוא היה ממש בתוך המחשב, לשמוע את הקולות שהוא משמיע כשהוא משחק, הוא פשוט בתוך המחשב ממש...

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אתם קצת נסחפים עם ייחוס תכונות לאוטיזם.'
אתם קצת נסחפים עם ייחוס תכונות לאוטיזם.
13/09/2010 | 08:59
26
34
גם הבנות הנ"טיות שלי, אם אומרים להן לעזוב את המחשב מעכשיו לעכשיו הן יתחרפנו. האמת שגם אני. חוק ה 5 דקות הוא הסטנדרט אצלנו.
היכולת להתרכזות עמוקה בפעולה או ביצירה קיימת אצל כל אמן, או ספורטאי או כמעט בכל תחום אחר שאנשים עוסקים בו ברצינות ומגיעים להישגים.

כשאני מנגנת, יכולה לפרוץ מלחמה לידי ואני לא ארגיש. אני זוכרת שפעם השכנה צלצלה והלמה בדלת כשניגנתי במשך זמן ארוך אוני לא שמעתי. היא כמובן שמעה שאני בבית (מנגנת) אבל אני היתי בריכוז מלא ולא שמתי לב לכלום.
בלי יכולת כזאת , אי אפשר לנגן באופן רציני ומקצועי. וזה כאמור נכון להמון תחומים.
כשהבת הנ"טית שלי קוראת ספר שמעניין אותה, קשה מאד לנתק אותה מהספר. גם כשהיא כבר שומעת אותי, היא מביטה בי במבט מזוגג שמעיד על היותה בעולם אחר.
גם הדלאיי למה (לפחות הנוכחי) מרשים אותי כאחד האנשים היותר תקשורתיים שיש. (וגם מרשים מכל בחינה אחרת).

מה שכן, כנראה שבאמת היכולת לרכז מאמצים של ילדי פידידי במה שמענין אותם היא גבוהה במיוחד ולכן הם (חלקם) מגיעים להישגים מאד גבוהים בתחום זה.
הלא אנחנו ה"רגילים" משקיעים כל כך הרבה משאבים בכל המערכת החברתית וההתעסקות סביבה, שברור שזה בא על חשבון היכולת להעמיק ולהשקיע בתחומים אחרים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גלמיש זה שונה לא רגיל'
גלמיש זה שונה לא רגיל
13/09/2010 | 09:07
1
24

ההתנתקות מהמחשב בשבילו היא דבר מאוד מאוד קשה, הוא יכול לקבל התקף זעם רציני, לא דומה בכלל לילדים הנ"טים שלי ויש לי עוד 3 נט"ים... זה משהו אחר..

ולא מנסה לייחס לא אני ולא אחרים תכונות  של אוטיזם לילדים ..

אני חושבת שבעולם הבודהיזם יש המון דמיון לעולם של הילדים האוטיסטים, ומי שיודע על מה שאני מדברת, זה מי שהיה בתוך העולם, כל האנשים שהם רוחנים בנפשם, יודעים שעל מנת להגיע למדיטציה או ליוגה, יש צורך בהתנתקות לחלוטין מהעולם שלנו, להתנתק מ"האני", מה שהילדים שלנו מסוגלים לעשות כהרף עין... לכן אמרתי, שאולי אנחנו צריכים ללמוד מהם..

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לא יודעת. דוקא בתי האספית אוהבת להעלות'
לא יודעת. דוקא בתי האספית אוהבת להעלות
13/09/2010 | 09:45
22
זכרונות מהעבר ולדבר על דברים שקרו. לפעמים כאלו שאף אחד אחר לא זוכר. יש לה זיכרון מעולה.
לא יודעת איך מודדים אנשים רוחניים - בכלל בעידן שלנו יש זילות גדולה של המושג הזה.
מה שאני אומרת שוב שגם כדי להגיע ליצירה אמיתי (לא יודעת אם לזה את גם קוראת רוחניות) גם יש התנתקות מהעולם ומהסביבה, וגם באפן מסויים מהאני שלך.
אני יכולה להגיד לך מעברי כמוסיקאית, היו לי הופעות שבהן ממש נכנסתי למעין מדיטציה. כל כולי בתוך הנגינה והיצירה, ובסוף הנגינה ממש חוויה של התעוררות והיפתחות מחודשת לעולם.
אני לא טוענת שאין את זה לילדנו, שאצלם זה לא בא לידיד ביטוי באופן תדיר ויומיומי יותר, אלא שזה לא ייחודי רק לילדינו.
היכולת המדיטטיבית (יכולה להופיע בהמון צורות מלבד הצורה הבודהיסטית) הריכוז העמוק ההתנתקות מהסביבה ואף מחלקים מהאני שלך . היא יכולת נדרשת בשביל עבודה ויצירה רצינית.
תזכרי מה סיפרה עדה יונת (פרס נובל!) איך היא עבדה לפעמים יממה רצוף בלי להרגיש עייפה וגם שכחה לאכול....
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גלמיש יקרה!!'
גלמיש יקרה!!
13/09/2010 | 09:31
20
יש לי שני ילדים נ"ט והתנתקויות שהבן הגדול שלי
בסיטואציות מסוימות ובכלל היכולת שלו להתעלם מדברים שקורים סביבו כול כך בולטים שזה מדהים אותי כול פעם מחדש.לא אשכח כשהיה קטן איך ילד בגילו עשה הכול למשוך את תשומת ליבו,והבן שלי פשוט עמד שם ובהה סביבו כאילו הוא בכלל לא קיים.והילד הזה עשה את זה במשך דקות ארוכות.הבן שלי בגיל שנה וצי עשה פזלים והרכבות של משחקי הרכבה
ועוד משחקים שונים ברמה של כמה שנים מגילו והוא הוא היה יושב כשעה על אותו משחק ללא הפסקה
בונה מפרק ובונה שוב.אףילד אחר שלי לא התקרב בגילו אפילו לא עכשיו ליכולות ריכוז שכאלו.היום אני יודעת מה הסיבה לכול הדברים היוצאי דופן שבני הפגין בגיל כה צעיר.התנתוקיות  שציינת נכון מופיעות גם אצל לא אוטיסטים, הלוואי שתנתוקיות של בני היו מסתכמות רק בסיטואציות שכאלו.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'"שום דבר אנושי אינו זר לי"'
"שום דבר אנושי אינו זר לי"
13/09/2010 | 09:47
22
74
אמר סבא מרקס
כמובן שאפשר למצוא התנהגויות, מאפיינים וכד' שיש לאוטיסטים גם אצל נ"טים.
כולנו בני אדם בסופו של דבר, או בתחילתו.
אבל בעוצמות ובסך כל ההתנהגויות האלה יש הבדל משמעותי.
הבדל שנובע משוני במהות.

זה לא רק עניין של ריכוז או ריגוז
קשה לי עכשיו לנסח את הדברים, ניסיתי לעשות זאת בהודעה הראשונה.
אז רק שתי אנדקדוטות:
כשהבכור היה בן 3 וחצי, ראינו אותו יושב דקות ארוכות בחדרו ללא נוע, כמעט ללא הנד עפעף.
"מה אתה עושה חמודי?"
"אני חושב"
כמה ילדים נ"טים בני 3 וחצי את מכירה שינהגו כך?

כשה היה בן 9 , אמר לי:
"כל דבר שאנחנו רואים הוא חלק קטן מתוך סיפור עתיק.
לכל דבר הסיפור העתיק שלו.
לפעמים הסיפורים העתיקים משתלבים זה בזה.
רק מהסיפורים העתיקים בחדר הזה, אפשר היה לכתוב סיפור של אלף עמודים."
אמא:"ואו, זה נורא מעניין מה שאתה אומר!
אולי יום אחד תהיה סופר?"
בפליאה איך לא הבנתי:"אבל אני לא ממציא את הסיפורים, אני רק רואה אותם."
לא נשמע לך קצת כמו שיחה עם לאמה?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מדהים ! הוא לא ציטט את זה מאיזשהו מקום ?'
מדהים ! הוא לא ציטט את זה מאיזשהו מקום ?
13/09/2010 | 10:28
15
31
זה נשמע לי כמו שיחה עם לאמה, או עם אמן. אמנים רבים מעידים שהם לא ממציאים את המוסיקה (או הציור או ה...) אלא רק מוסרים את זה הלאה.
נראה לי שאם לא סופר אז התות שלך יהיה (כבר הווה) פילוסוף.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-' הוא לא ציטט את זה '
הוא לא ציטט את זה
13/09/2010 | 12:39
14
28
וזו היתה גם רק דוגמא אחת.
מדי פעם הוא מנחית עליי קטעים שכאלה,
כמו לפני חודשים אחדים כשתיאר לי בפרוטרוט
את מלחמת גוג ומגוג, איך היא מתנהלת כל הזמן
בעולמות העליונים ובשאול,
איך היא משליכה על הקורה על פני האדמה,
מה צריך לקרות כדי שתסתיים.
מדי פעם היה לו קשה למצוא מילים, אז הוא שירטט.
כל הזמן דחק בי שאשאל שאלות כדי שיוכל לתאר לי עוד.

פעם תיאר לי דמות שראה- חציה אלוהים חציה שטן,
שָֹטָנוהים שמה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בן כמה המדהימון הזה ?'
בן כמה המדהימון הזה ?
13/09/2010 | 13:04
13
24
הוא משחק DND ? מאד מתאים לפידידים. וגם לילדים אחרים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מחר יהיה לו יומולדת 11'
מחר יהיה לו יומולדת 11
13/09/2010 | 13:08
12
26
הוא לא משחק DND אבל באמת חשבתי אולי לרשום אותו לחוג כזה, כי פעם ראשונה בהסטוריה אמר שיהיה מוכן לשקול ללכת לאיזשהו חוג
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מכירה כמה אספים (וגם אחיין נ"ט מחונן אחד)'
מכירה כמה אספים (וגם אחיין נ"ט מחונן אחד)
13/09/2010 | 13:20
11
29
שממש התלהבו מהמשחק ומצאו בו גם ענין רב וגם אינטרקציה חברתית מסוג קצת שונה, במסלול עוקף מכשולים חברתיים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נכון '
נכון
14/09/2010 | 09:59
10
23
אני מקוה שאמצא קבוצה שתתאים לו קרוב אלינו.

לא להאמין...
הוא כבר בן 11... היום...
נדמה לי שלי זה הרבה יותר משמעותי רגשית מלו...
איזו מערבולת...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מזל טוב ל המקסים'
מזל טוב ל המקסים
14/09/2010 | 10:40
9
יו, איך גדל ונעשה פתאום בן 11?
שיהיה לו יום הולדת שמח ומאחלת לו המון אושר ושימחה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מזל טוב ל'
מזל טוב ל
14/09/2010 | 10:55
7

מזל טוב לילדון החמוד שחוגג היום 11 שנים

המון אושר, חיוכים ורק דברים טובים

ותמשיך לגרום נחת לאמא, ולספר לה כל מיני סיפורים, אין עוד הרבה מיוחדים שכאלה

ולך שלומית שתהיה שנה קלה ורוויה בנחת מהמקסים שלך

מאוד אהבתי את שסיפר לך, מדהים, גם לבן שלי יש סיפורים מאוד דומים והוא בן 9

ילדים נהדרים ומקסימים
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'המון מזל טוב!'
המון מזל טוב!
14/09/2010 | 11:34
5
6
ול תמסרי שימשיך להיות כמו שהוא - ילד מקסים וחכם!
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-' לשלושתכן!'
לשלושתכן!
14/09/2010 | 13:02
4
9
תודה על האיחולים והמילים החמות
אגב, רותי- אני לא אתלונן אם השנה לא תהיה קלה
אבל בסופה אוכל להביט אחורה וקדימה,
לחייך ולדעת שצמחנו ונמשיך לצמוח
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שלומית מסכימה איתך'
שלומית מסכימה איתך
14/09/2010 | 17:41
3
9

את ממש צודקת, מכל שנה לומדים ומשכילים

ואפשר להסתכל אחורה עם חיוך אחד ענק, ולראות כמה הרחקנו, והיכן אנו נמצאים כעת לעומת השנה שחלפה.

ולראות כיצד צמחו ופרחו..

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אם זה כך- זה מצויין '
אם זה כך- זה מצויין
15/09/2010 | 12:18
2
8
לדאבוני, קורה גם שבנאדם מגיע לסופה של שנה מרוסק,
לא רק שלא צמח בה גם אין בו אנרגיה לצמוח.
לפעמים מצליח לאסוף את את עצמו, ולפעמים לא.

אז אני לא רואה בכאב או בקושי משהו שלילי בהכרח,
רק שיהיה במידה הנכונה

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נכון'
נכון
15/09/2010 | 12:39
1
6
ומזל טוב (באיחור מה) ל!
שמסיים אוטוטו את תקופת הילדות...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-''
15/09/2010 | 15:00
5
לצפיה ב-'המון מזל טוב (גם אם באיחור) ל המקסים'
המון מזל טוב (גם אם באיחור) ל המקסים
15/09/2010 | 17:26
1
3
לצפיה ב-''
15/09/2010 | 17:56
2
לצפיה ב-'מקסים '
מקסים
15/09/2010 | 17:24
8
הגישה של 'כל דבר הוא חלק מסיפור' מוזכרת גם בספר "הסיפור שאינו נגמר", ושמתי לב שפעמים רבות כשאני כותב סיפור, אני בעצם רואה את הדמויות שמספרות לי את סיפורן... ולעיתים כשאני גם קורא ספר, אני רואה אותו קם לתחיה מול עיני, ולעיתים גם מזדהה עם הדמויות.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אני זוכרת את זה!'
אני זוכרת את זה!
15/09/2010 | 21:29
4
22
אין ספ שלאס"ים יש הסתכלות ייחודית ו,נקייה" על כל דבר,
אבל
ממש להשוות את זה לבודהיזם זה  קצת רומנטיקה

ואם כבר מדברים על חשיבה קונקרטית (טוב, אני אחרי 9 שעות בעבודה ...) כשקראתי "לאמה", לא הבנתי למה את אומרת את זה על ה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'למות הן חיות מצחיקות וגם מקסימות'
למות הן חיות מצחיקות וגם מקסימות
15/09/2010 | 21:45
1
20
למרות חיבתן ליריקות
גם הבן שלי מצחיק ומקסים,
כך שמבחינה זאת אפשר לדמותו גם ללמה

לגבי ה"רומנטיקה" אני לא חושבת שזה נכון.
אין פה רומונטיקה.
אני חיה אוטיזם לא עושה עליו אידיאליזציות.
אני חשה בחיבורים (לא אמרתי שבודהיזם זהה לאוטיזם,
רק שאני מזהה נקודות חיבור), יש עוד אנשים שחשים כך
ויש אנשים שלא חשים כך
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נקודות חיבור - כן.'
נקודות חיבור - כן.
15/09/2010 | 23:13
12
ובהחלט יכולתם להתרכז  ולהתנתק מהוויות העולם הזה זו אחת מנקודות ההתחברות.
לדתעי האוטיסטים , במוידח אלה שמחפשים כל הזמן גרייה וסטיבולארית (סיבובים, למשל) הם במצב של היפנוט עצמי...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'איזו לאמה מקסימה!!! '
איזו לאמה מקסימה!!!
15/09/2010 | 21:45
3
לצפיה ב-'מה אני אומרת? '
מה אני אומרת?
13/09/2010 | 09:34
6
17
אני חושבת שלכולנו יש הרבה מה ללמוד מהילדים שלנו
ושככל שיותר אנשים בעולם יעשו זאת, העולם יהיה מקום טוב יותר.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שלומית מסכימה איתך במאת האחוזים'
שלומית מסכימה איתך במאת האחוזים
13/09/2010 | 09:57
12

ולא סתם עולם טוב יותר, עולם קשוב יותר ומבין יותר...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'קראתי את השרשור והוא מרתק '
קראתי את השרשור והוא מרתק
15/09/2010 | 12:50
1
18
אין לי כרגע תובנו להוסיף אבל נתתם חומר למחשבה

מה שכן, יש לי שאלה : האם מישהי ניסתה לעשות יוגה עם הילד פידידי או א"ס שלה ? מעניין אם הם מתחברים ומעניין איך אפשר להסביר להם יוגה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אני עשיתי עם שלי סוג של הילינג ומדיטציה'
אני עשיתי עם שלי סוג של הילינג ומדיטציה
15/09/2010 | 13:52
15

והוא התחבר מאוד מהר.. הוא מאוד מאוד אוהב את זה

ועשינו את זה באחה"צ אחד שהיה גשום במיוחד, עם סערת ברקים ורעמים, שהפחידה אותו מאוד מאוד..

והצלחתי להרדים אותו, הוא התעורר אחר לגמרי, רגוע ושלוו.. והיה שקט מבחינת הפחדים למשך חודש שלם...

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-' יש המון ערך ליכולת ריכוז '
יש המון ערך ליכולת ריכוז
15/09/2010 | 14:25
2
22
המדיטטיבי הזה. אני רואה את הילדה שלי מרוכזת מאוד במשחק או מלטפת כרית עם מבט מעורפל אני פחות או יותר יודעת מה עובר עליה.  אני גם חוויתי את זה למרות שאני לא על הספקטרום. אולי די קרובה כי כמה מאפיינים "טובים" של הספקטרום יש לי והם מאוד יקרים לי.  זה יכולת לשקוע בעולם הפנימי ובתחושות, רגישות למגע ,לקולות, אור, טעמים,  וגם זרמים של אנרגיות שבדרך כלל לא מדברים אליהם ורוב אנשים לא מודעים על קיומם, משיכה לוויברציה ולקולות מונוטוניות.  אני זוכרת עת עצמי בילדות עושה מדיטציות באופן לא מודע, עם קולות ולפעמים עם תנועות חוזרות עם הגוף. זה היה מאוד טבעי לי, מן חיבור לעצמי, שחרור מלחצים...

כאשר הייתי ילדה קטנה התפלאתי מאוד למה אנשים אף פעם לא מדברים על תחושות, אנרגיות, פחדים. למה אין מילים לדברים הכי חשובים?   אין מילים  ואפילו אין מספיק יכולת לבטא את זה בציור או מוזיקה או ריקוד.   אפשר לנסות אבל לפי ניסיוני זה נשאר "לא תקשורתי". זה כמו לבזבז כוחות לצייר חלום. אז אין טעם לספר, פשוט נשארים עם החוויות והעולם האשיר הזה ומנסים לשמור ולא לעבד בפעילות שגרתית של יום-יום.  כי זה האני האמיתי.
זה שילדים שלנו לא מספרים, לא אומר שהם לא מבינים או מפספסים. להפך, הם מרגישים בעוצמות יותר חזקות ורואים דברים שאחרים לא רואים. טוב זה כבר אמרו 100 פעמים :)  
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'איזה יופי'
איזה יופי
15/09/2010 | 15:27
17
חייכת אותי מאד
וגם הזכרת לי את אחד השירים שאני הכי אוהבת.
לצערי לא מצאתי קישור מוזיקלי לשיר, אבל הנה הטקסט:

פרפרים בראש
חוה אלברשטיין
מילים: לאה נאור
לחן: ברברה מאסי וארנסט קלאבריה

מילה שהוא לא אמר
פתאום הפכה להיות פרפר .
המון פרפרים סביב ראשי מרחפים-
פרפר לבן, כחול, אדום ושל זהב
כמו אהבה? אולי, וכמו צעיף רחב.

המילים הכי יפות שלא אומרים
הן לפעמים הופכות להיות לפרפרים

ענן פרפרים יפים תמיד סביבי מרחפים.
כל מי שרואה לי אומר: זה לא יאה!
הנערות היום בכלל
ואיך היא לא תבוש?!
בזמן נורא כזה רק פרפרים בראש!

בחוץ סערה ועננים ומטריות
הגשם קרב אל העיר לאט, לאט, לאט
כל אחד מגיף את התריסים
אוטמים הם היטב את הלבבות. כולם.

אני הולכת לי ברחוב
אבל אנשים מסביבי מתלחשים
נורא ואיום בכלל ואיך היא לא תבוש?!
בסערה הזאת רק פרפרים בראש!

המילים הכי יפות שלא אומרים
לפעמים הן פרפרים.

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גם אני הייתי כזאת. תמיד התלוננו שאני חולמנית.'
גם אני הייתי כזאת. תמיד התלוננו שאני חולמנית.
15/09/2010 | 21:42
13
פתאום נזכרתי שלפני שבוע היינו אצל חברים. עם כל הילדים (שלנו ושלהם) ישבנו על השטיח בסלון ודיברנו ושיחקנו עם הקטנים. פתאום אני מרגישה שיש רעד שנכנס לי לגוף. הרצפה רוטטת. אחר כך שמתי לב גם להימהום בתדר נמוך כזה של מכונה עובדת. זה נורא הפריע לי.
אף אחד לא הרגיש כלום, וגם כשאמרתי איש לא הבין על מה אני מדברת.
רק מהסקרנות קמנו לחפש וגילינו שמכונת הכביסה של השכנים עובדת.

סתם סיפור על רגישות יתר ארורה....
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מעניין שאת מעלה את זה'
מעניין שאת מעלה את זה
13/09/2010 | 08:50
19
אני שמתי לב להקבלה דומה בין אוטיזם ליוגה (כי שנה אחרונה אני מתרגלת יוגה והייתי גם בסמינרים). בעצם כל מה שיוגי שואף להשיג לילדים שלנו יש את זה מלידה. דיברתי על זה עם מישהי והיא אמרה לי שההבדל הוא שיוגי מגיע לזה במודע. אבל הרי המטרה של היוגי זה להתנתק מהמודעות, "לכבות" אותה אז עדיין נראה לי שזה לא ממש משנה האם בן אדם הגיע לזה בעזרת תהליך מודע או נולד עם זה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בטח'
בטח
13/09/2010 | 09:14
17
לי יש קשר לבודהיזם עוד לפני שהתודעתי לאוטיזם (עוד לפני שהתחתתי ונהייתי לאם). זו תפיסה שמלווה את המכלול של חיי (אם כי אני לא מתרגלת פעילה של שום דבר, חוץ מיוגה).
אין לי ספק שהתפיסה הזו עזרה לי מאוד בהתמודדות עם כל מה שאנחנו עוברים כהורים לילד בספקטרום (ובכלל): השלמה עם האבחון ללא אבל (אומרים שכולם מתאבלים אבל אני לא), האמונה הבלתי פוסקת בבן שלי (גם ברגעים הכי קשים אני רואה את הגרעין ה"חיובי" שלו), התמודדות עם הסביבה... הבנתי בצורה ההכי מוחשית את ההבדל בין הערך הבודהיסטי של חמלה לבין רחמים, וגם יכולתי לעקוב אחרי הבן שלי בקצב שלו עם יותר סבלנות.
ברור שיש מקורות להתמודדות מחוץ לבודהיזם, אבל אני חושבת שכאן המקור שלי.

אני לא בטוחה אם זה בגלל הדמיון שאת מוצאת בין חשיבה בודהיסטית ואוטיסטית או לא. כי עבורי בודהיזם היא תפיסת חיים שנותנת כוח לחיים בכלל ולכל ההתמודדויות.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אני רואה את זה אחרת...'
אני רואה את זה אחרת...
13/09/2010 | 10:01
1
21
יתכן שבודהיזם  יש מוטיבים שיכולים להקל על אוטיסטים...
אבל לעומתזאת גם בבודהיזם היותר "קל" המטרה אינה  התנתקתות  מהחברה, אלא  פעילות בתוך החברה ברמת ריכוז גבוהה יותר...
אני גם לא חושב שההתנהתקויות האוטיסטיות הן רצוניות   ובאות מתוך מודעות ותרגול.. כפי שיש בבודהיזם...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ודאי שהן לא באות מתוך תרגול'
ודאי שהן לא באות מתוך תרגול
13/09/2010 | 17:47
23
זה היופי שבעניין
כמו שבמבינה כתבה, השאיפה בבודהיזם/יוגה היא להגיע לרמה שכיבוי המודעות יהיה טבעי, ספונטני.
כדי להגיע לזה, אנשים לומדים ומתרגלים שנים ארוכות.
א"סים נולדים עם היכולת הזאת.
אתה צודק בנקודה אחת: א"סים בד"כ לא יכולים לבחור אם ומתי "לרחף" (אני לא קוראת לזה התנתקות, כי באותה מידה זו התחברות, ברמה אחרת).

ברור שאוטיזם אינו זהה לבודהיזם, אבל יש בעיניי חיבורים רבים, לא רק הריחוף/מדיטציה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הנה סרט שנזכרתי בו בגלל הדיון'
הנה סרט שנזכרתי בו בגלל הדיון
13/09/2010 | 10:26
1
29
מדבר על התמקדות ועל בחירה על מה ואיך להסתכל  - וגם סתם יפה....
הזבוב
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מקסים '
מקסים
13/09/2010 | 12:45
5
לצפיה ב-'שרשור מקסים ומלא אהבה, תודה'
שרשור מקסים ומלא אהבה, תודה
16/09/2010 | 06:30
1
15
לצפיה ב-''
16/09/2010 | 08:29
4

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ