לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1668616,686 עוקבים אודות עסקים

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

לצפיה ב-'מכסת טיפולים עפ"י משרד הבריאות'
מכסת טיפולים עפ"י משרד הבריאות
03/10/2009 | 10:29
5
108
הילד נמצא במעון יום שיקומי של הרווחה. קיבלנו מין טופס שבו עלי לוותר על דרישה למכסת טיפולים נוספת מהקופ"ח שלנו (כללית), כדי שהקופה תעביר את הכסף למעון. הטופס נקרא "בקשה לתשלום עפ"י חוק מעונות יום שיקומיים". מישהו יודע מה הטופס הזה אומר? והאם זה נכון שמגיע לילד טיפולים נוסף על מה שהוא מקבל במעון?
נתנו לי מהמעון מכתב שמפרט שהילד מקבל 10.5 שעות בשבוע. האם זו באמת המכסה המקסימלית מהמדינה? איפה אני מוצאת חומר על הנושא? תודה וחג שמח לכולם.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'קבלי......... זהירות ארוך!!!!!!!!!'
קבלי......... זהירות ארוך!!!!!!!!!
<< ההודעה הנוכחית
03/10/2009 | 15:23
2
406
סל השירותים בתחום התפתחות הילד (מלידה ועד גיל 18)

א. מי זכאי? | ב. תיאור השירותים בתחום התפתחות הילד | ג. סל השירותים לילדים מלידתם ועד גיל 3  | ד. סל השירותים לילדים מגיל 3 ועד גיל 6 | ה. סל השירותים לילדים מגיל 6 ועד גיל 9 | ו. סל השירותים לילדים מגיל 9 ועד גיל 18 | ז. סל השירותים לילדים במעון יום שיקומי | ח. סל השירותים לילדים הלומדים במסגרות החינוך המיוחד | ט. ילדים הזקוקים לטיפול בתחום התפתחות הילד בשל בעיות רפואיות | י. טיפולים בתחום התפתחות הילד דרך כללית מושלם – לא מושלם

המידע בדף זה מבוסס על סעיף 20 לתוספת השנייה בחוק בריאות ממלכתי ועל סעיף 6 ברשימה "שרותים בהשתתפות כספית עצמית של המבוטח" הכלולה אף היא בתוספת השנייה לחוק בריאות ממלכתי, ועל פירסום משרד הבריאות ועוד.

א. מי זכאי?
1. ילדים מלידתם ועד גיל 18 עם הפרעה התפתחותית סומטית
נכות התפתחותית סומטית היא נכות הנגרמת כתוצאה ממחלה או מתהליך הפוגע במערכת העצבים המרכזית וההיקפית, או במערכת שרירי השלד הגורם לנכות תפקודית מתמשכת. הגדרה זו מתייחסת למחלות עם בעיות בהתפתחות כגון: שיתוק מוחין (CP), פגיעות מוחיות המלוות בפיגור שכלי ניכר (פיגור שכלי ניכר הוא פיגור שכלי בינוני, קשה או עמוק אשר הוכר על ידי משרד הרווחה), מחלות מטבוליות, פגיעות מורכבות באברי חוש, המלוות בהפרעות נוירולוגיות וסומטיות אחרות, מומי עמוד שדרה ושלד הפוגעות בהתפתחות, מחלות כרומוזומליות הפוגעות בהתפתחות, ניוון שרירים ודומיהם.
הקביעה של אבחנת "נכות סומטית" כאמור לעיל, תעשה ע"י רופא מומחה בנוירולוגייה של הילד, שקום כללי או מנהל יחידה להתפתחות הילד ובמקרים מסוימים מומחה פסיכיאטר של הילד. ראו הנחיות משרד הבריאות.
2. ילדים מלידתם ועד גיל 18 עם אוטיזם או עם הפרעה התפתחותית מקיפה (PDD)
לפי חוזר מנכ"ל 51/2006 מיום 21/12/2006, ילד עם אוטיזם או הפרעת התפתחות מקיפה אחרת (PDD) זכאי לקבל טיפולים בתחום התפתחות הילד מטעם קופות החולים ככל ילד עם הפרעת התפתחות סומטית (ראה סעיף קודם). חוזר זה קבל משנה תוקף לאחר הוספת סעיף קטן 7 לסעיף 20 של התוספת השנייה לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. תיקון החוק האמור נכנס לתוקף ב-1/1/2009. ילדים עד גיל 7 מהספקטורום האוטיסטי, המממשים את זכאותם לטיפול בריאותי מקדם בהתאם להוראות התוספת השלישית לא זכאים לקבל טיפולים בתחום התפתחות הילד מטעם קופות החולים.

לתשומת ליבכם! מכסת השעות הקבועה בחוק (שעתיים שבועיות בשנת 2009 ו 3-שעות שבועיות משנת 2010 ואילך) מתייחסת למקצועות השונים, כל ילד בהתאם לצרכיו. ילד שאינו נזקק לטיפולים מסוג מסויים (פיזיותרפיה למשל) אך נזקק ליותר משעה שבועית אחת במקצוע אחר, יוכל לנצל את זכותו למיצוי מלוא מכסת השעות המלאה המגיעה לו, גם לשם קבלת חלק מסוגי הטיפול (למשל, שתי שעות טיפול ריפוי בעיסוק ושעת טיפול אצל קלינאי תקשורת או להיפך). ראה הוראת מנכ"ל 03/2009 .
3. ילדים מלידתם ועד גיל 9 עם הפרעה התפתחותית מורכבת
ילד עם ליקוי ביותר מתחום אחד מתחומי התפתחות הילד (מוטורי, תחושתי, קוגניטיבי, שפתי, פסיכוסוציאלי, פסיכולוגי/רגשי) מכונה כילד עם הפרעה התפתחותית מורכבת. ילד עם הפרעה בתחום הפסיכוסוציאלי והפסיכולוגי ללא מרכיב נוסף לא יחשב כילד עם הפרעה התפתחותית מורכבת.
4. ילדים מלידתם ועד גיל 9 עם קשיי התפתחות
ילדים מלידתם ועד גיל 9 עם קשיי התפתחות וילדים השייכים לקבוצות בעלות סיכון גבוה לליקויים התפתחותיים, זכאים לקבל אבחון וטיפול בהתאם לגיל הילד והקריטריונים שיתוארו בהמשך. חשוב להדגיש שילדים בלא נכות התפתחותית סומטית כאמור בסעיף 1 יהיו זכאים מגיל 9 ואילך לאבחון רפואי בלבד.
5. ילדים בעלי סיכון לליקויים התפתחותיים
ילודים, תינוקות וילדים השייכים לקבוצות בעלות סיכון גבוה לליקויים התפתחותיים. ראה רשימת המצבים בהם הסיכון לליקויים התפתחותיים בחוזר 28/2000 של משרד הבריאות.

אחת מקבוצות אילו היא קבוצת הילדים שנולדו במשקל נמוך מאוד. חובה על היחידות לטיפול מיוחד ביילוד להפנות כל תינוק שנולד במשקל נמוך מ-1,500 גרם או בשבוע 32 להריון ופחות מכך, לבדיקה ולהערכה התפתחותית במכון או יחידה להתפתחות הילד עם שחרורו באישור קופת החולים בה מבוטח היילוד. על המכון או היחידה להתפתחות הילד לתת קדימות לתינוקות אלו בקבלה לאבחון ולטיפול. ראו הנחיות משרד הבריאות.
ב. תיאור השירותים בתחום התפתחות הילד
בטבלה מובאים השירותים הניתנים במסגרת סל השירותים בהתפתחות הילד נכון לספטמבר 2008. הצגת טבלה זאת נועדה לסייע להורים לדרוש את המגיע להם מתוקף החוק. אם ההורים אינם חורגים משעות הטיפול שנקבעו להם, אין הם צריכים להשתתף מעבר למה שנקבע על פי החוק - 24 ש"ח. אם ההורים מעדיפים טיפולים מעבר למה שנקבע בתעריף עליהם להשתתף בהפרש.

קוד תיאור השירות תעריף משרד הבריאות
L9499 שירות סוציאלי - תיאום, קישור ותיווך 109.00
L9500 בדיקה רפואית ראשונה - התפתחות הילד 460.00
L9501 בדיקה רפואית מעקב - התפתחות הילד 275.00
L9502 אבחון פסיכולוגי קוגנטיבי - התפתחות הילד 567.00
L9503 אבחון משפחתי - התפתחות הילד 275.00
L9504 אבחון פסיכונוירולוגי - התפתחות הילד 776.00
L9505 אבחון קוגנטיבי לשיקום - התפתחות הילד 705.00
L9506 אבחון ליקויי למידה - התפתחות הילד 957.00
L9507 ועדת צוות רב-תחומי להתאמת שיקום - התפתחות הילד 965.00
L9510 ריפוי בדיבור, אבחון ובניית תכנית טפול - התפתחות הילד 279.00
L9511 פיזיותרפיה\שיקום קבוצתי בבריכה, הידרותרפיה, עד 4 משתתפים, כולל ילד 108.00
L9512 ריפוי בדיבור - התפתחות הילד 142.00
L9513 ריפוי בעיסוק - התפתחות הילד 142.00
L9514 פיזיותרפיה - התפתחות הילד 158.00
L9515 טפול קבוצתי התפתחותי - התפתחות הילד 110.00
L9516 טפול נפשי\התנהגותי - התפתחות הילד 174.00
L9517 בדיקה התפתחותית - אחות - התפתחות הילד 125.00
L9518 טפול\יעוץ זוגי\משפחתי - התפתחות הילד 382.00
L9519 משוב ביולוגי - התפתחות הילד 308.00
L9520 הערכה לתקשורת תומכת - התפתחות הילד 1,017.00
L9521 ישיבת צוות עם הורים - התפתחות הילד 344.00
L9523 יעוץ רב מקצועי להורים - התפתחות הילד 107.00
L9525 יעוץ מתמשך הורים\מטפל - התפתחות הילד 133.00
L9600 ביקור בית, מטפל - התפתחות הילד 201.00
L7001 פיזיותרפיה, אבחון ובניית תכנית טפול - ילדים 279.00
L7003 ריפוי בעיסוק, אבחון ובניית תכנית טפול - ילדים 279.00
97113 טיפול שיקומי ע"י הידרותרפיה- פרטני 152.00


אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'המשך........'
המשך........
03/10/2009 | 15:24
1
49
משך הטיפול בכל אחד ממקצועות הבריאות (לדוגמא: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת) לא יפחת מ-45 דקות. הטיפול יכול לכלול גם מתן הדרכה להורים.

ג. סל השירותים לילדים מלידתם ועד גיל 3
השירותים הניתנים לילדים מלידתם ועד גיל 3 הם:

אבחון וטיפול על ידי צוות רב מקצועי. צוות רב מקצועי כולל: רופא מומחה בנוירולוגית ילדים או רופא ילדים מומחה בעל ניסיון בתחום התפתחות הילד, פסיכולוג, עובד סוציאלי, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת ומרפא בעיסוק.
אבחון וריפוי בהפרעות דיבור.
אבחון רפואי.
טיפול צוות רב מקצועי בדיספונקציה מוחית מזערית, בליקוי שפה ודיבור, בהפרעות בתקשורת או בסרבול מוטורי.
טיפול צוות רב מקצועי בילדים עם הפרעות ריכוז וקשב או ליקוי למידה.
כמות הטיפולים: תכנית הטיפולים תיקבע על ידי גורם מקצועי מוסמך מטעם קופת החולים ומספר הטיפולים יינתנו בהתאם לצורך ולפי שיקול דעתו הרפואית מקצועית ללא הגבלה במספר הטיפולים. משך הטיפול בכל אחד ממקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת) יהיה כשעה ובכל מקרה לא יפחת מ-45 דקות, והוא יכול לכלול גם מתן הדרכה להורים. הפסקת הטיפול לפני מיצוי מספר הטיפולים תתבצע לפי שיקול מקצועי. טיפולים פסיכו-סוציאליים וטיפולים פסיכולוגיים התפתחותיים יינתנו לפי צרכי הילד והם מהווים חלק מסל הטיפולים בתחום התפתחות הילד. ילד שפנה לאבחון לפני גיל 6 שנים יהיה זכאי, בשנה הראשונה לטיפול בו, למספר הטיפולים להם היה זכאי ביום ההפניה, וייקבע על פי שיקול דעת הגורם המקצועי.

מספר האבחונים: הערכה פסיכו-סוציאלית תינתן על יד עובדת סוציאלית לכל ילד אשר לדעת הצוות הממיין זקוק לכך. אבחון פסיכולוגי יינתן לילדים הזקוקים לכך לדעת הצוות המטפל. אבחון פסיכולוגי חוזר יינתן בהתאם לצורך. אולם, לפי הנחיית משרד הבריאות, הכלל הוא, שאין צורך באבחון חוזר יותר מפעמיים במשך שש שנות הזכאות, בנוסף לאבחון הראשון, ואין מקום לאבחון חוזר בטרם חלפה שנה מהאבחון הקודם.

השתתפות כספית: אין השתתפות עצמית של המבוטח, בתנאי שההפניה לטיפול הנה על ידי קופת החולים המבטחת. טיפולים בהיקף העולה על זה שאושר, יסופקו בתשלום על בסיס תעריף משרד הבריאות.

מקום האבחון והטיפול: שירותי האבחון והטיפול יינתנו לפי הצרכים הרפואיים בזמן ובמרחק סבירים. כל הילדים יופנו לאבחון ולטפול אך ורק במכון או יחידה להתפתחות הילד המוכרת על ידי משרד הבריאות. אולם, ילדים עד גיל 4 עם חשד לעיכוב התפתחותי וללא הפרעה התפתחותית מורכבת, יופנה לאבחון במכון מוכר להתפתחות הילד. צוות המכון רשאי לבחור, אך ורק לגבי אותם ילדים עם חשד לעיכוב התפתחותי, האם להמשיך את תהליך האבחון והטיפול בתוך המכון עצמו, או ביחידה להתפתחות הילד או להפנותו לטיפול על ידי גורמים חיצוניים פרטיים.

זמן ההמתנה: זמן ההמתנה לאבחון ולטיפול גם יחד (מרגע הפניה הראשונה של המשפחה לקופת החולים) תלוי בגיל הילד. משך ההמתנה לילדים עד גיל שנה לא יעלה על 3 חודשים ומעל גיל שנה לא יעלה על 4 חודשים. אולם, ילדים עם הפרעה התפתחותית הדורשת התערבות טיפולית מיידית יטופלו בהקדם האפשרי. ראו את הערתו של סמנ"ל משרד הבריאות למנכלים של קופות החולים בחוזר 03/2009.


ד. סל השירותים לילדים מגיל 3 ועד גיל 6
השירותים הניתנים לילדים מגיל 3 ועד גיל 6 הם:


אבחון וטיפול על ידי צוות רב מקצועי. צוות רב מקצועי כולל: רופא מומחה בנוירולוגית ילדים או רופא ילדים מומחה בעל ניסיון בתחום התפתחות הילד, פסיכולוג, עובד סוציאלי, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת ומרפא בעיסוק.
אבחון וריפוי בהפרעות דיבור.
אבחון רפואי.
טיפול צוות רב מקצועי בדיספונקציה מוחית מזערית, בליקוי שפה ודיבור, בהפרעות בתקשורת או בסרבול מוטורי.
טיפול צוות רב מקצועי בילדים עם הפרעות ריכוז וקשב או ליקוי למידה.
כמות הטיפולים: מספר הטיפולים לילדים עם נכויות התפתחותיות סומטיות או אוטיזם או הפרעת התפתחות מקיפה אחרת (PDD) יינתנו לפי הצורך, בהתאם לקביעת גורם מקצועי מוסמך מטעם קופת החולים ללא הגבלה במספר הטיפולים.

מספר הטיפולים לשאר הילדים הוא עד 27 טיפולים לכל אחד מהמקצועות הבאים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת, ובלבד שסך כל הטיפולים שיינתנו בכלל המקצועות האמורים לא יעלה על 54 טיפולים בשנה. אמות המידה לקביעת מספר הטיפולים לילדים שאינם סובלים מהפרעה התפתחותית סומטית הנן הצרכים, המטרות והיעדים שהוצבו ע"י אנשי המקצוע. גורם רפואי מוסמך או גורם מקצועי מוסמך מקופ"ח רשאים שלא לאשר המלצה טיפולית של גורם מקצועי אחר. הפסקת הטיפול לפני מצוי מספר הטיפולים תתבצע לפי שיקול מקצועי. ילד שפנה לאבחון לפני גיל 6 שנים יהיה זכאי, בשנה הראשונה לטיפול בו, למספר הטיפולים להם היה זכאי ביום ההפניה, וייקבע על פי שיקול דעת הגורם המקצועי.

משך הטיפול בכל אחד ממקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת) יהיה כשעה ובכל מקרה לא יפחת מ-45 דקות, והוא יכל לכלול גם מתן הדרכה להורים. טיפולים פסיכו-סוציאליים וטיפולים פסיכולוגיים התפתחותיים יינתנו לפי צרכי הילד והם מהווים חלק מסל הטיפולים בתחום התפתחות הילד.

מספר האבחונים: הערכה פסיכו-סוציאלית תינתן על יד עובדת סוציאלית לכל ילד אשר לדעת הצוות הממיין זקוק לכך. אבחון פסיכולוגי יינתן לילדים הזקוקים לכך לדעת הצוות המטפל. אבחון פסיכולוגי חוזר יינתן בהתאם לצורך. אולם, לפי הנחיית משרד הבריאות, הכלל הוא, שאין צורך באבחון חוזר יותר מפעמיים במשך שש שנות הזכאות, בנוסף לאבחון הראשון, ואין מקום לאבחון חוזר בטרם חלפה שנה מהאבחון הקודם. ילדים בגיל 4 עד 9 שאינם סובלים מהפרעה התפתחותית סומטית או מורכבת, יכולים לעבור אבחון גם על ידי רופא ילדים מוסמך.

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'המשך...........'
המשך...........
03/10/2009 | 15:25
33
השתתפות כספית: טיפול של צוות רב מקצועי יינתן תמורת השתתפות עצמית של המבוטח בסך 24 ש"ח לטיפול, בעד טיפולים במקצועות אילו בלבד: פסיכולוגיה, פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית, הפרעות בתקשורת וריפוי בעיסוק. טיפולים בהיקף העולה על זה שאושר, יסופקו בתשלום על בסיס תעריף משרד הבריאות.
ילד עם נכות התפתחותית סומטית יהיה פטור מכל תשלום בעד שירות שניתן בתחום התפתחות הילד, לכן מומלץ להורים לקבל הכרה שלילדם נכות התפתחותית סומטית.
חבר קופת חולים הזכאי לגמלת הבטחת הכנסה, יהיה פטור מכל תשלום בעד שירות שניתן לילדו בתחום התפתחות הילד.

מקום האבחון והטיפול: שירותי האבחון והטיפול יינתנו לפי הצרכים הרפואיים בזמן ובמרחק סבירים. כל הילדים יופנו לאבחון ולטפול אך ורק במכון או יחידה להתפתחות הילד המוכרת על ידי משרד הבריאות. אולם, ילדים עד גיל 4 עם חשד לעיכוב התפתחותי וללא הפרעה התפתחותית מורכבת, יופנה לאבחון במכון מוכר להתפתחות הילד. צוות המכון רשאי לבחור, אך ורק לגבי אותם ילדים עם חשד לעיכוב התפתחותי, האם להמשיך את תהליך האבחון והטיפול בתוך המכון עצמו, או ביחידה להתפתחות הילד או להפנותו לטיפול על ידי גורמים חיצוניים פרטיים.

זמן ההמתנה: זמן ההמתנה לאבחון ולטיפול גם יחד (מרגע הפניה הראשונה של המשפחה לקופת החולים) לא יעלה על 4 חודשים. אולם, ילדים עם הפרעה התפתחותית הדורשת התערבות טיפולית מיידית יטופלו בהקדם האפשרי. ראו את הערתו של סמנ"ל משרד הבריאות למנכלים של קופות החולים בחוזר 03/2009.

ה. סל השירותים לילדים מגיל 6 ועד גיל 9
השירותים הניתנים לילדים מגיל 6 ועד גיל 9 הם:

אבחון וטיפול על ידי צוות רב מקצועי. צוות רב מקצועי כולל: רופא מומחה בנוירולוגית ילדים או רופא ילדים מומחה בעל ניסיון בתחום התפתחות הילד, פסיכולוג, עובד סוציאלי, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת ומרפא בעיסוק.
אבחון וריפוי בהפרעות דיבור.
אבחון רפואי.
טיפול צוות רב מקצועי בדיספונקציה מוחית מזערית (למעט הפרעות ריכוז וקשב או ליקוי למידה), בליקוי שפה ודיבור, בהפרעות בתקשורת או בסרבול מוטורי.
כמות הטיפולים: מספר הטיפולים לילדים עם נכויות התפתחותיות סומטיות או אוטיזם או הפרעת התפתחות מקיפה אחרת (PDD) יינתנו לפי הצורך, בהתאם לקביעת גורם מקצועי מוסמך מטעם קופת החולים ללא הגבלה במספר הטיפולים.

מספר הטיפולים לשאר הילדים הוא עד 9 טיפולים לכל אחד מהמקצועות הבאים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת, ובלבד שסך כל הטיפולים שיינתנו בכלל המקצועות האמורים לא יעלה על 18 טיפולים בשנה. אמות המידה לקביעת מספר הטיפולים לילדים שאינם סובלים מהפרעה התפתחותית סומטית הנן הצרכים, המטרות והיעדים שהוצבו ע"י אנשי המקצוע. גורם רפואי מוסמך או גורם מקצועי מוסמך מקופ"ח רשאים שלא לאשר המלצה טיפולית של גורם מקצועי אחר. הפסקת הטיפול לפני מצוי מספר הטיפולים תתבצע לפי שיקול מקצועי. ילד שפנה לאבחון לפני גיל 6 שנים יהיה זכאי, בשנה הראשונה לטיפול בו, למספר הטיפולים להם היה זכאי ביום ההפניה, וייקבע על פי שיקול דעת הגורם המקצועי.

משך הטיפול בכל אחד ממקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת) יהיה כשעה ובכל מקרה לא יפחת מ-45 דקות, והוא יכל לכלול גם מתן הדרכה להורים.

מספר האבחונים: הערכה פסיכו-סוציאלית תינתן על יד עובדת סוציאלית לכל ילד אשר לדעת הצוות הממיין זקוק לכך. אבחון פסיכולוגי יינתן לילדים הזקוקים לכך לדעת הצוות המטפל. אבחון פסיכולוגי חוזר יינתן בהתאם לצורך. אולם, לפי הנחיית משרד הבריאות, הכלל הוא, שאין צורך באבחון חוזר יותר מפעמיים במשך שש שנות הזכאות, בנוסף לאבחון הראשון, ואין מקום לאבחון חוזר בטרם חלפה שנה מהאבחון הקודם. על פי החוק האבחונים יכולים להיעשות עד גיל 9. ילדים בגיל 4 עד 9 שאינם סובלים מהפרעה התפתחותית סומטית או מורכבת, יכולים לעבור אבחון גם על ידי רופא ילדים מוסמך.

השתתפות כספית: טיפול של צוות רב מקצועי יינתן תמורת השתתפות עצמית של המבוטח בסך 24 ש"ח לטיפול, בעד טיפולים במקצועות אילו בלבד: פסיכולוגיה, פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית, הפרעות בתקשורת וריפוי בעיסוק. טיפולים בהיקף העולה על זה שאושר, יסופקו בתשלום על בסיס תעריף משרד הבריאות.
ילד עם נכות התפתחותית סומטית יהיה פטור מכל תשלום בעד שירות שניתן בתחום התפתחות הילד, לכן מומלץ להורים לקבל הכרה שלילדם נכות התפתחותית סומטית.
חבר קופת חולים הזכאי לגמלת הבטחת הכנסה, יהיה פטור מכל תשלום בעד שירות שניתן לילדו בתחום התפתחות הילד.

מקום האבחון והטיפול: שירותי האבחון והטיפול יינתנו לפי הצרכים הרפואיים בזמן ובמרחק סבירים. כל הילדים יופנו לאבחון ולטפול אך ורק במכון או יחידה להתפתחות הילד המוכרת על ידי משרד הבריאות. אולם, ילדים עם חשד לעיכוב התפתחותי וללא הפרעה התפתחותית סומטית או מורכבת, ניתן להפנותם לטיפול על ידי גורמים חיצוניים פרטיים.

זמן ההמתנה: זמן ההמתנה לאבחון ולטיפול גם יחד (מרגע הפניה הראשונה של המשפחה לקופת החולים) לא יעלה על 4 חודשים. אולם, ילדים עם הפרעה התפתחותית הדורשת התערבות טיפולית מיידית יטופלו בהקדם האפשרי. ראו את הערתו של סמנ"ל משרד הבריאות למנכלים של קופות החולים בחוזר 03/2009.

ו. סל השירותים לילדים מגיל 9 ועד גיל 18
השירותים הניתנים לילדים מגיל 9 ועד גיל 18 הם:

טיפול צוות רב מקצועי בילדים עם נכויות התפתחותיות סומטיות או ילדים שאובחנו כמצויים בספקטרום האוטיסטי. צוות רב מקצועי כולל: רופא מומחה בנוירולוגיית ילדים או רופא ילדים מומחה בעל ניסיון בתחום התפתחות הילד, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, עובד סוציאלי, קלינאי תקשורת ומרפא בעיסוק.
אבחון רפואי (לא רק לילדים עם נכויות התפתחותיות סומטיות).
לילדים עם נכויות התפתחותיות סומטיות, טיפול צוות רב מקצועי בדיספונקציה מוחית מזערית (למעט הפרעות ריכוז וקשב או ליקוי למידה) ליקוי שפה ודיבור, הפרעות בתקשורת או סרבול מוטורי.
כמות הטיפולים ואבחונים: מספר הטיפולים לילדים עם נכויות התפתחותיות סומטיות  יינתנו לפי הצורך, בהתאם לקביעת הגורם המקצועי מטעם קופת החולים ללא הגבלה במספר הטיפולים.
מספר הטיפולים לילדים עם אוטיזם או הפרעת התפתחות מקיפה אחרת (PDD) יינתנו לפי הצורך, בהתאם לקביעת הגורם המקצועי מטעם קופת החולים, אך לא יותר משעתיים בשבוע עד 31/12/2009. ומתחילת 2010 מספר הטיפולים יעמוד על 3 שעות בשבוע במקצועות הבאים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת. ברם, קופות החולים  יכולות עד 12/2011 לא ספק את השירות וכתחליף ההורים יקבלו החזר כספי שלא יעלה על 117 ש"ח לשעת טיפול. ובתנאי שההורים הציגו קבלה, והטיפול ניתן בידי אחד מבעלי המקצוע: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת, שאושר מראש בידי קופת החולים כבעל הכשרה מתאימה למתן הטיפול הנדרש ואינו נכלל בהסדרים עם אותה קופה לעניין הטיפול האמור.

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אחרון ודי!!!!!!!!!!'
אחרון ודי!!!!!!!!!!
03/10/2009 | 15:26
1
41
משך הטיפול בכל אחד ממקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת) לא יפחת מ-45 דקות. הטיפול יכול לכלול גם מתן הדרכה להורים.

השתתפות כספית: ילד עם נכות התפתחותית סומטית יהיה פטור מכל תשלום בעד שירות שניתן בתחום התפתחות הילד, לכן מומלץ להורים לקבל הכרה שלילדם נכות התפתחותית סומטית. ילד שאובחן כמצוי בספקטרום האוטיסטי ישלם 24 ש"ח לכל שעת טיפול.

מקום הטיפול: שירותי הטיפול יינתנו לפי הצרכים הרפואיים בזמן ובמרחק סבירים. הטיפול יכול להינתן בתוך המכון עצמו, או ביחידה להתפתחות הילד או להינתן על ידי גורמים חיצוניים פרטיים.

זמן ההמתנה: זמן ההמתנה לאבחון ולטיפול גם יחד (מרגע הפניה הראשונה של המשפחה לקופת החולים) לא יעלה על 4 חודשים. אולם, ילדים עם הפרעה התפתחותית הדורשת התערבות טיפולית מיידית יטופלו בהקדם האפשרי.

ז. סל השירותים לילדים במעון יום שיקומי
פעוט השוהה במעון יום שיקומי, ייקבל את הטיפולים התפתחותיים, לרבות טיפולים פרה-רפואיים במעון שבו הוא שוהה. ראו סעיפים 4 ו-5 לחוק מעונות יום שיקומיים.
סל השירותים לפעוט הרשום במעון יום שקומי, יקבע על ידי הצוות הטיפולי-מקצועי של המעון, בהתייעצות עם מכון או יחידה להתפתחות הילד שהוכרו לעניין זה על ידי שר הבריאות, ובהתאם לתקנות "רישוי, סל שירותים לפעוטות עם מוגבלות ותנאי טיפול בהם".

ח. סל השירותים לילדים הלומדים במסגרות החינוך המיוחד
ילדים הלומדים בגנים ובבתי ספר לחינוך מיוחד זכאים לסל השירותים בתחום ההתפתחות הילד ללא כל קשר לשירותים שיסופקו במסגרת חוק החינוך המיוחד. קופת החולים אינה רשאית לשלול או להגביל שירותים לילד בתחום התפתחות הילד רק מן הטעם כי הילד הנו תלמיד בחינוך המיוחד או בכל מערכת חינוכית אחרת. קופת החולים, בבואה לשקול את הצורך במתן טיפולים רפואיים נוספים רשאית להתחשב בין היתר, בטיפולים הניתנים לילד במסגרת החינוכית.

לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, קופות החולים חייבות לספק שירותי התפתחות הילד והן אינן יכולות להתנער מן האחריות להספקת שירותים אלה לילדים ולנוער והן חייבות להבטיח שירותים אלה ללא כל קשר לשירותים שיסופקו במסגרת חוק החינוך המיוחד. שימו לב, השירותים הניתנים לפי חוק החינוך המיוחד (ראו ) באו להוסיף ולא לגרוע והם אינם נחשבים שירותי בריאות, לעניין חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

הערה: לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, קופות החולים חייבות לספק סל שירותים בהתפתחות הילד לילדים ונוער בכלל ולילדים עם נכות התפתחותית סומטית עד גיל 18 בפרט. ומכוון שהמכונים והיחידות להתפתחות הילד אינן מספקות שירותים לגילאי 9 ואילך, נמנע מן הילדים והנערים לקבל שירותים בתחום. בעקבות הוראה 51/2006 של משרד הבריאות, יש לדרוש את השירותים הללו ביתר תוקף. יתר על כן, בגילאים אילו קיימת על פי רוב התנגשות עם שעות הלימוד הארוכות להן זוכים הילדים במסגרת החינוך המיוחד. לכן, אני ממליץ לדרוש קניית שירותים אילו אחר הצוהריים ולקבל החזר כספי.

ט. ילדים הזקוקים לטיפול בתחום התפתחות הילד בשל בעיות רפואיות
ילדים הזקוקים לטיפול בתחום התפתחות הילד בשל בעיות רפואיות, יקבלו אותו, בהתאם לצורך הרפואי בשירותים אלה.

הזכאות לטיפולים לילד עם בעיה רפואית נוספת לבעייתו ההתפתחותית, הדורשת טיפול ע"י אחד מבעלי מקצועות הבריאות הניתנים במכונים להתפתחות הילד (כגון: לאחר ניתוח, תאונה וכדומה), תקבע על פי סל שירותי הבריאות ללא תלות בזכאותו לסל השירותים ההתפתחותי במסגרת מערכת החינוך.

י. טיפולים בתחום התפתחות הילד דרך כללית מושלם – לא מושלם
לתשומת לב ההורים, המבקשים לממש את זכותם לקבלת טיפולים דרך כללית מושלם באופן פרטי ולא דרך אחד ממכוני ההסדר.
תרפיה בהבעה ויצירה (טיפול באומנות, טיפול במוזיקה, טיפול בדרמה, טיפול בתנועה וטיפול בביליותרפיה) וכן הידרותרפיה, רכיבה טיפולית, וספורט טיפולי מאושרים רק אם ניתנו במכוני ההסדר. ואם בכל זאת החלטתם לקחת טיפולים באופן פרטי תוכלו לקבל החזר רק עבור טיפולים שבוצעו על ידי פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, קלינאי תקשורת, פסיכולוג או עובד סוציאלי, וגם אז לא בתחומים הרשומים מעלה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-' הוספתי ל'הודעות נבחרות' (טאגליינס)'
הוספתי ל'הודעות נבחרות' (טאגליינס)
03/10/2009 | 15:47
24

הודעות אחרונות

07:42 | 23.02.20 schlomitsmile
13:41 | 02.02.20 נתנאל6589881
10:37 | 24.01.20 schlomitsmile
00:23 | 17.01.20 מלו22
19:35 | 15.01.20 1smile11
12:10 | 12.01.20 אמירעננה
11:20 | 08.01.20 YARON19701
09:39 | 07.01.20 קורי14
11:30 | 06.01.20 schlomitsmile
07:15 | 06.01.20 אמירעננה

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ