לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

לצפיה ב-'שילוב יחידני - ארוח צוות התמיכה המשפטי'
שילוב יחידני - ארוח צוות התמיכה המשפטי
<< ההודעה הנוכחית
30/01/2008 | 20:15
93
528
לצפיה ב-'ארוח בנושא שילוב יחידני, רביעי 30/1/08 21:00'
ארוח בנושא שילוב יחידני, רביעי 30/1/08 21:00
27/01/2008 | 13:23
84
72
ביום רביעי הקרוב בשעה 21:00 יתקיים ארוח של צוות התמיכה המשפטית לנושא שילוב יחידני באלו"ט.
הצוות יענה לשאלות הורים בנושא שילוב יחידני של ילדים בספקטרום האוטיסטי מגיל 3 ועד גיל 18.
ניתן לשרשר שאלות ממוצאי שבת ה26.1.08 ועד יום שלישי בלילה.
בזמן הארוח עצמו ניתן יהיה לשאול שאלות נוספות ושאלות הבהרה.
על מנת לאפשר לצוות לענות בצורה המקצועית ביותר נשמח אם תקדימו לשאול לפני יום שלישי בלילה.

המשתתפים בארוח:

עורך דין אמיר ברק – עו"ד פרטי המתמחה בייצוג וסינגור על זכויות לילדים עם צרכים מיוחדים.

רונית ספיר - עובדת סוציאלית בבית לורן עוסקת ביעוץ להורים ובהנחיית קבוצות, מזה מספר שנים מלווה הורים שילדיהם נמצאים בשילוב יחידני.

מלכי איציק - אמא לשניים, שי ילד אוטיסט בן 17 משולב שילוב יחידני בתיכון מגיל 10, חברת הועד הנהל של אלו"ט ונציגת חטיבת נעורים. פעילה בתחומים: שילוב, קבלת טיפולים בקופות חולים וקידום התמחות מקצועית בגישות טיפול.

רויטל לן כהן - אמא לשניים שהבכור בן 4 וחצי לוקה בתסמונת אספרגר ומשולב בשילוב יחידני, רויטל הובילה את המאבק של ילדי 3-4 לקבלת שרותי שילוב. נציגה בחטיבת הטף של אלו"ט.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מסמכים חשובים בנושא השילוב היחידני'
מסמכים חשובים בנושא השילוב היחידני
27/01/2008 | 13:24
15
85
לצפיה ב-'מסמך מנחה בעניין שילוב יחידני בכיתות ובגנים'
מסמך מנחה בעניין שילוב יחידני בכיתות ובגנים
27/01/2008 | 13:28
275
לצפיה ב-'נספח: מטרות התח"י ודרגת תפקוד'
נספח: מטרות התח"י ודרגת תפקוד
27/01/2008 | 13:33
84
לצפיה ב-'נספח: דרגת תפקוד'
נספח: דרגת תפקוד
27/01/2008 | 13:35
26
לצפיה ב-'נספח: דרכי יישום התח"י'
נספח: דרכי יישום התח"י
27/01/2008 | 13:38
18
לצפיה ב-'נספח: פנייה לקבלת העתק מהתח"י'
נספח: פנייה לקבלת העתק מהתח"י
27/01/2008 | 13:40
12
לצפיה ב-'נספח: הודעת ערר על קביעת דרגת תפקוד'
נספח: הודעת ערר על קביעת דרגת תפקוד
27/01/2008 | 13:42
11
לצפיה ב-'נספח: הודעת ערר על התח"י'
נספח: הודעת ערר על התח"י
27/01/2008 | 13:43
9
27/01/2008 | 13:44
15
לצפיה ב-'נספח: פנייה לבית לורן לקבלת סיוע משפטי'
נספח: פנייה לבית לורן לקבלת סיוע משפטי
27/01/2008 | 13:46
36
לצפיה ב-'נספח: תיאור רמות תפקוד –אוטיזם/PDD'
נספח: תיאור רמות תפקוד –אוטיזם/PDD
27/01/2008 | 13:47
29
לצפיה ב-'הזמנה לדיון בצוות הבין-מקצועי'
הזמנה לדיון בצוות הבין-מקצועי
27/01/2008 | 13:48
13
לצפיה ב-'הקצאת שעות סייעת'
הקצאת שעות סייעת
27/01/2008 | 13:49
54
27/01/2008 | 13:49
25
לצפיה ב-'נספח: קבילה בנוגע להקצאת שעות סיוע'
נספח: קבילה בנוגע להקצאת שעות סיוע
27/01/2008 | 13:51
15
לצפיה ב-' לתשומת לבכם'
לתשומת לבכם
28/01/2008 | 22:40
27
כל המסמכים המופיעים כאן, הוכנסו למאמרים שלנו, תחת הקטגוריה - "שילוב יחידני" (דרך הסרגל הכחול , שבראש העמוד).
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שרשור שאלות'
שרשור שאלות
27/01/2008 | 13:25
59
30
את כל השאלות בנושא שילוב יחידני נא לשרשר לכאן
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
27/01/2008 | 14:11
1
33
שלום,

בן שלי (בן 4) אמור לעלות לטרום חובה שנה הבאה. נמצא השנה בגן תקשורת (שלא קידם אותו בכלום השנה). פסיכולוגית הגן אמרה לי שהם לא ממליצים לשלב אותו (ילד סה"כ בתפקוד גבוה, הבעיה העיקרית היא חברתית, יש לו חרדה חברתית). אני כן מעוניינת לשלב אותו שנה הבאה. מה אני צריכה לעשות? לפנות לגננת ולהכריז חד משמעית שאני מעוניינת בשילוב? לפנות לעירייה? איך אני יכולה לקדם את הנושא?

תודה מראש
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בטרום חובה'
שילוב בטרום חובה
30/01/2008 | 21:03
42
מעו"ד ברק:
1.בגיל טרום חובה, באופן עקרוני, אין זכאות לקבל שירותיי שילוב לפי חוק חינוך מיוחד, ולכן, בעניין התמיכה, צריך יהיה לבדוק מה תהיה התייחסות משרד החינוך לקבוצת גיל זו בשנה הבאה.
2.את הבדיקה ניתן יהיה לעשות על ידי פנייה לצוות בעוד כחודש וחצי. ככל הנראה יוקצו לשכבת הגיל של בנך שעות סייעת בלבד, בין אם על ידי ועדת שילוב בין אם במתכונת אחרת.
3. מבחינת הרישום: צריך לרשום את הילד לגן כמו כל ילד אחד במדינת ישראל.
4.אם תהיה למערכת החינוך הסתייגות יהיה עליה לנקוט בהליך לבחינת הנושא.
5.משרד החינוך אינו יכול לכפות עליך גן לחינוך מיוחד שכן חוק לימוד חובה אינו חל בגיל זה, וספק אם משרד החינוך רשאי לקבל החלטה למנוע מהילד לימודים בגן רגיל.
6.בכל מקרה, התשובה היא לרשום את הילד למסגרת שאת מעוניינת בה - אם תוכלי לקבל את ברכת הצוות המקצועי מה טוב, אם לא קבלי את ברכתנו ועזרתנו במידת הצורך.

מהמקום ההורי:
ראשית – תיגשי מיד לרשום אותו בעיריה (למרות שהרישום הסתיים מבחינה פרוצדורלית). אח"כ את צריכה לפנות בכתב למתי"א בעירך ולבקש לשלב את הילד יחידנית. הם יבקשו מהגננת למלא "טופס איתור".

בקשה כאמור לוועדת שילוב יש להגיש עד לא יאוחר מיום 15 באפריל, וכאשר קיימות מחלוקות בין ההורים לצוות המקצועי, אנו ממליצים להתייעץ עם צוות התמיכה המשפטית.

תאמיני בעצמך ובילד שלך, כמו שאת מכירה ותופסת אותו. לכל ילד יש זכות להשתלב. אנחנו לא מאמינים במונח "בר שילוב". כמעט כל ילד, עם סיוע מתאים יכול להשתלב בהצלחה. ההצלחה נמדדת לפי הפרמטרים של הילד, אבל התמיכה המתאימה היא קריטית להצלחת השילוב.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בבית הספר'
שילוב בבית הספר
27/01/2008 | 14:30
2
38
בשנה הבאה בני המאובחן PDDNOS, עולה לכיתה א'.
נכון להיום הוא בגן חובה בחינוך הרגיל משולב שנה שלישית ומקבל 20 שעות סיוע בשבוע.

עד לשנה זו הגננת מילאה את השאלון לועדת השילוב, והשאלון הועבר למתיא (לדעתי דרך המפקחת של החינוך הרגיל).

הבנתי שבמעבר לבית הספר המצב שונה. אז למי צריך למסור את השאלון? לבית הספר? למתיא?

האם בועדת השילוב (שתערך השנה בבית הספר ולא במתיא האיזורית) גם הגננת נוכחת או רק ההורים וצוות מבית הספר? האם אנחנו יכולים להחליט שאנחנו לא מעוניינים בנוכחותה (במידה ואינה נדרשת במבחינת הנהלים). האם גם המפקחת של החינוך הרגיל (או המיוחד) נוכחת?

במידה והגננת אינה נוכחת בועדה, איזה שיקול ניתן למה שכתבה בשאלון השילוב?

תודה ליאת
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ליאת שלום מה כדאי לעשות לפני ועדת שילוב'
ליאת שלום מה כדאי לעשות לפני ועדת שילוב
30/01/2008 | 00:13
32
שילחי לי במייל לכתובת :  avidar@012.net.il
ואני אתן לך טלפון - העזרה בדרך!!
לדבורה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בבי"ס'
שילוב בבי"ס
30/01/2008 | 21:05
33
1.ראשית, יש לרשום את הילד לביה"ס.
2.רצוי לגשת לשוחח עם המנהל/ת ב"פגישת היכרות", גם כדי להעלות את המודעות ולרתום את המנהל/ת לקראת שילוב מוצלח וגם כדי להבין את הפרוצדורות שלהם. תגיעו מוכנים, ספרו על החוזקים של הילד וגם על הקשיים, מה הצרכים שלו ומה מערכת הציפיות שלכם.
3.את השאלון יש למסור ישירות למנהל בית הספר הקולט. יש לצרף איבחון וכל מידע אחר הקשור לילד ושיכול לשפוך אור על הצרכים שלו.
4.הגננת בכל מקרה אינה חברת ועדה, אבל הועדה רשאית לזמן אותה על מנת לקבל את חוות דעתה.
5.ניתן לתת משקל לשאלון אותו ממלאת הגננת גם אם היא אינה נוכחת בדיון.
6. המפקחת על החינוך המיוחד עשויה ליטול חלק בדיון. כעיקרון נציג החינוך המיוחד בועדת השילוב אמור להיות מנהלת המתי"א, או מי מטעמה – בתיאום עם המפקחת על החינוך המיוחד. ייתכן כי המפקחת תהיה חברת ועדה.
7.להערכתנו לא כדאי לנהל מאבק על זהות חברי הועדה, אלא להתמקד בתכנים ובאסמכתאות שאתם מביאים עימכם.
8.על פי דין קיים קושי רב לוועדה (ולדעתנו היא מנועה מלעשות כך) לדחות בקשה לשלב ילד שמוצגות בעניינו חוות דעת המראות ששילובו אפשרי – גם אם חברי הועדה חושבים שהחינוך המיוחד מהווה מסגרת עדיפה בעבורו.
9.לפיכך, יותר חשוב שתביאו מומחים וחוות דעת מטעמכם שיחזקו את הטענה כי שילוב של הילד אפשרי, מאשר לנהל מלחמות עולם במטרה למנוע את השתתפותה של גברת (או אדון) זו או אחרת.
10.במידה ובקשתכם נדחתה ואתם נאלצים להופיע בפני ועדת ערר, אזי חשוב להקפיד שחבר ועדה בדרג ראשון לא יהיה חבר בועדת הערר.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התלבטות רצינית והרבה שאלות'
התלבטות רצינית והרבה שאלות
27/01/2008 | 14:45
1
46
רקע: הילד אמור לעלות לחטיבה. כיום בחינוך רגיל ללא שילוב.
סובל באספרגר וחרדות קשות. יכול להתאים לכיתה קטנה אך רק בתוך עיר המגורים ללא נסיעות ארוכות . כרגע אין כיתת תקשורת בחטיבה רגילה בעיר המגורים.
אני רוצה לפעול על מנת להקים כיתה כזו לקראת שנה"ל תשס"ט.

בשיחה עם מנהלת המת"י בעירנו נאמר לי , ואני מצטטת מפרוטוקול השיחה:"אני מציעה לך להגיש בקשה לוועדת השמה שנותנת את הזכות לשירותי חינוך מיוחד, כמו כן את יכולה לסגת בכל עת שתרצי... במעמד הועדה תציגי את הקשיים ותאמרי שבמידה ותיפתח כיתה בעיר תכניסי את הילד לכיתה התקשורתית שתפתח. אם לא תיפתח כיתה שכזו את יכולה לומר שאינך מעוניינת לממש את הזכאות . באופן אוטומטי בי"ס , החטיבה, תממש את זכאותה לשילוב ללא ועדת שילוב בית ספרית"
האומנם? וזה לא עצת אחיתופל?

בשיחה עם המפקחת של החנוך המיוחד באזורינו היא הציעה להפעיל את שני המסלולים במקביל:
להגיש לועדת השמה וגם לרשום לחטיבה הרגילה ולומר שזקוקים לועדת שילוב.

לסיכום:
1. האם אפשר לא לממש החלטות ועדת השמה או שזה דורש ועדה נוספת לשינוי החלטה?
2. האם אי מימוש ועדת השמה מאפשר קבלה אוטומטית של זכויות שילוב כמו שיעורים בהוראה מתקנת וסייעת למקסימום השעות?
3. האם ניתן להפעיל את שני המסלולים במקביל , ואין הסתכנות של איבוד זכויות בשל כך?
4. מה צריך לעשות על מנת שתיפתח כיתה המתאימה לילד בעיר מגוריי?

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הרבה תשובות...'
הרבה תשובות...
30/01/2008 | 21:07
27
מעו"ד ברק:
1.שינוי החלטת ועדת השמה, ככלל, דורש הגשת ערעור לועדת הערר.
2.קיימים מסלולים בחוק ובחוזר המנכ"ל באמצעותם ניתן להביא לשינוי ועדת השמה, מבלי להידרש לועדת ערר, אולם אלו המקרים החריגים, והחלטה לא רצויה של ועדת ההשמה תחייב בדרך כלל הגשת ערר.
3.האמירה של מנהלת המתי"א, עלולה, לטעמנו, לסבך אותך. אין אפשרות אמיתית לפעול בשני מסלולים, וברגע שועדת ההשמה תדון בעניין תתקבל החלטה מחייבת.
4.אם רוצים בכל זאת לרקוד על כל החתונות, ניתן לבקש מועדת ההשמה לקבל החלטה מותנית, לפיה אם לא תפתח כיתה תקשורתית בישוב הילד יושם במסגרת לחינוך רגיל.
הבעיה היא שקשה לקבל הבטחה מראש כי תתקבל החלטה מסוג האמור. אם קיבלתם הבטחה מסוג זה מומלץ לנהוג משנה זהירות, ולבקש לקבל את ההחלטה המוקדמת בכתב.
5.שום זכות בחינוך הרגיל היא לא אוטומטית ותמיד נדרשות החלטות של ועדות השילוב ו/או הצוות הבין מקצועי.
6.על מנת לפתוח כיתה מתאימה, בהנחה שלא עומדת להיפתח כיתה כזו, ניתן לנסות לחפש הורים נוספים בעלי אותה השאיפה, ולהראות למשרד החינוך כי קיימת קבוצה שניתן לפתוח בעבורה כיתה תקנית.

מהמקום ההורי:
את צריכה להחליט עם עצמך מה הכי טוב לילד שלך.
גם אם את מחליטה לנסות את הרישום לכיתה הקטנה ולראות מה יקרה, את צריכה להתכונן גם לשילוב, לחפש משלב/ת טובים ומנחה/ת שילוב שמבינים בלקות הספציפית. להתחיל כבר לטפל בנושא החרדות כדי שעד תחילת הלימודים יהיה לו יותר קל והוא יהיה מוכן יותר. תנסי ללמוד את נושא השילוב לעומק (אלו"ט מפעילה קורס שילוב שנתי) ולדבר עם הורים אחרים ואנשי מקצוע מתאימים.
תיפני ל"בית לורן". שם תוכלי לקבל מידע והכוונה לגבי הנושאים המדוברים ואולי אפילו למצוא קבוצת הורים איתה יהיה לך שיח משותף. בית לורן גם מרכז פניות של הורים שזקוקים לכיתות תקשורת לשנה הבאה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב לשנה הבאה'
שילוב לשנה הבאה
27/01/2008 | 17:27
2
33
הבן שלי בן שלוש וחצי, לומד בגן תקשורתי. בשנה הבאה הוא יהיה בגיל טרום חובה. בקיץ הקרוב ולקראת שנה הבאה אנחנו מתכננים לעבור דירה לעיר אחרת. בעיר החדשה נמסר לי שלא יהיה להם מקום בשביל הבן שלי בגן התקשורתי בשנה הבאה והוא יצטרך לנסוע לגן מחוץ לעיר. אני מאוד לא מעוניינת שהילד יטלטל בדרכים מדי יום, מהרבה סיבות. כחלופה לגן תקשורתי אני מוכנה לשקול שילוב בגן רגיל בעיר בה נגור. אנחנו רשומים כיום בעיר בה אנו גרים ולמעשה אין באפשרותנו להירשם כרגע לגן רגיל בעיר אליה אנו צפויים לעבור. אילו צעדים עלי לנקוט בשלב הנוכחי על מנת להבטיח את האפשרות לשילוב יחידני מלא בשנה הבאה בעיר החדשה ומתי עלי לנקוט בהם ?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'כבר עכשיו'
כבר עכשיו
30/01/2008 | 00:18
21
avidar@012.net.il
שילחי במייל אלי  אמצעי להתקשר-  אשתדל לעזור
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בעיר חדשה'
שילוב בעיר חדשה
30/01/2008 | 21:10
18
1.בהתחשב בכך שהבן בגיל טרום חובה אין לך אפשרות להבטיח שתקבלי שירותים.
2.חשוב להבחין בין הזכות ללמוד בגן רגיל שקיימת בכל מקרה, לבין הזכות לקבל שירותים במסגרת הרגילה שקיימת רק מגיל 5
3.כפי שהסברנו לאחת האימהות הנוספות, למרות שהחוק לא מזכה בשירותי שילוב, סביר בהחלט שמשרד החינוך ייתן לילד שירותיי סייעת.
4.אלמנט אי הודאות המרכזי הוא אפשרות הרישום לגן בהתחשב בכך שאינך תושבת הרשות, בלי שום קשר לכך שמדובר בילד בעל צרכים מיוחדים.
5.אחרי שתעביר את המכשול הפורמאלי שנוגע לכך שאינך רשומה כתושבת העיר, יתכן ותתקלי בקושי המוכר של ניכור המערכות כלפי הילדים – אולם בכך אין חדש.
6.ההמלצה היא לפנות לרשות החינוכית בעיר החדשה ולבקש שיבחנו את העניין חרף העובדה שטרם בוצע המעבר (אני מאמין שבדרגים גבוהים ניתן לקבל החלטות חריגות, גם אם אין אופציה כזו על גבי מקלדת מחשב הרישום).
7.במידת הצורך ראו גם את הצעתה של רויטל.

עצה הורית מרויטל:
אם את יודעת לאיזה אזור את מתכוונת לעבור, תעבירי כתובת כבר עכשיו. לא צריך חוזה, רק לגשת למשרד הפנים ולשנות. ככה אני עשיתי השנה. מיד אח"כ תיגשי למחלקת החינוך בעיר ותירשמי את הילד. את צריכה לציין שאת צריכה שילוב יחידני כי בד"כ משבצים את הילדים המשולבים בסוף כשכבר יודעים מי הגננות ובאיזה גן.
בנוסף, את צריכה לפנות למתי"א בעיר אליה את עוברת עם האבחון וכל מידע רלוונטי אחר.
ועדת השילוב תערך בעיר אליה את עוברת ולא בעיר בה את גרה כעת. תעמדי על זה כי לא תמיד זה ברור. אם את צריכה, תפני במסר ואשלח לך העתק של חוזר מנכל שבו זה כתוב.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב ילדים בגילאי 3-4'
שילוב ילדים בגילאי 3-4
27/01/2008 | 17:56
2
33
שאלות לרויטל:
1. מה היו השיקולים שלך לשלוח את הבן שלך לגן רגיל עם שילוב יחידני ולא לגן תקשורת או אלוטף?
2. האם היום, כמי שמעורבת בנושא, יש לך כללים, מתי בגילאים אלו כדאי שילוב יחידני ומתי כדאי גן תקשורת? (אנחנו התחלנו בשילוב בגיל 3 וזו הייתה מבחינתנו שנה מבוזבזת, אבל הבן שלנו בתפקוד בינוני - נמוך).
3. האם תוכלי לשתף אותנו בתהליכים שעל הורה לעבור כיום לצורך הכנסה של הילד שלו לגן בשילוב יחידני?
4. מהי רמת ההוצאות החודשית שמשפחה שמשלבת ילד בגן צריכה להוציא מעבר לתמיכה מהמדינה?

שאלות לרונית:
1. האם את רואה לפעמים מקרים שבהם הורים רוצים לשלוח את הילד שלהם לשילוב ואת חושבת שזו טעות? אם כן, האם את אומרת להם את זה? וגם להפך, האם יש מקרים שהורים רוצים לשלוח את הילד שלהם לגן תקשורת ואת מייעצת להם לשלוח לשילוב?
2. בהקשר לשאלה הקודמת, מיהו לדעתך הגורם המקצועי האובייקטיבי ביותר שיכול לייעץ להורים האם כדאי שילוב או גן תקשורת?
3. מהם הקשיים העיקריים שהורים הבוחרים בשילוב צריכים להתמודד איתם?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשובות מרויטל'
תשובות מרויטל
30/01/2008 | 21:11
30
השיקול העיקרי שלי התבסס על ההיכרות שלי עם הילד והידיעה שהחלק החברתי מאד משמעותי לו ושהוא זקוק לחברתילדים כדי להיות מאושר. בגן קטן שנמצאים בו ילדים שהלקות שלהם בתחום התקשורתי והחברתי, הסיכוי להנות מיחסי משחק וחברות היא נמוכה יותר, מה עוד שרוב ההתנהלויות בגן הם 1:1 של ילד ומבוגר, ואם יש ילדים ברי שילוב מבחינתם אז כשאחד משולב השני בתראפיות וככה הם לא נםגשים כמעט בכלל. ומה עושים אם הוא לא מסתדר בדיוק עם הילד האחר בתיפקוד שלו? בקיצור- העדפתי מקום שיש בו יותר אפשרויות לתמרון.
בנוסף, אני מאמינה שהמקום הכי נכון עבור ילד ללמוד התנהגות חברתית נכונה ותואמת גיל, היא בגן רגיל ששם זה מתרחש באופן ספונטני.
אני גם חושבת שעבור הילד שלי היה יותר נכון לחוות גן רגיל כי גם אחה"צ הוא נמצא בחברת ילדים "רגילים" וגם כשיתבגר יהיה חלק מהחברה הרגילה, וזו הדרך שלי להכין אותו לחיים.
דבר חשוב מאד נוסף בעיני הוא המסר ההפוך של השילוב: שגם הילדים הרגילים מכילים ילדים שונים כבר מגיל צעיר וכך הם יגדלו (אני מקווה) להיות מבוגרים יותר סבלניים ומכילים.

אני לא חושבת שלשילוב יש "גיל". אני חושבת שזה תלוי בילד ובהורים שלו. אם בתחילת הדרך מאד קשה לו כשיש ילדים רבים, אם השפה מאד לא מפותחת, אם ההורים לא יודעים מה לעשות או לא יכולים לקדם את הילד בבית, ואם ואם ואם... אז יש מקום לשקול מסגרת תומכת יותר. אני חושבת שגם בדיעבד לא הייתי שולחת את הילד שלי לגן מיוחד, אבל בטח לא הייתי מכניסה אותו לגן חיות של ויצו.
אני מאד מאמינה בשילוב, אבל אני גם מבינה איזה חלק גדול יש לבית בקידום של הילד. העבודה שאני עשיתי באופן אישי איתו בין גיל שנתיים ל-3 היא אדירה. בלי טיפולים פרא-רפואיים ולפני אבחון רשמי, רק לפי תחושות בטן. גם הצלחתי לאפשר לו לעבור את היום-יום יותר בקלות ועם כמה שפחות תסכולים, וגם להתקדם.
הורה שמשלב יחידנית צריך להיות מוכן לעבודה מאד קשה או ו/או להוצאות מאד מאד גדולות.
כמובן הכל תלוי בצרכי הילד וברמה המקצועית שמחליטים לתת לו.
הילד שלי מקבל מעבר לשתי המשלבות שלו בגן (שנמצאות איתו כל היום) ומנחה מקצועית גם ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, שחיה, טיפול פסיכולוגי (בעבר גם קצת רכיבה על סוסים) ובנוסף אנחנו הולכים כהורים לייעוץ קבוע וגם הלכנו שנה שעברה לקבוצת הורים בבית לורן.
ההוצאות שלנו עליו או בגינו מגיעות בחודש ממוצע לכ- 10,000 ש"ח.
שלא ישמע כאילו יש לנו עץ של כסף בבית. כחלק מהמחיר שלנו כמשפחה אני משלמת מחיר כבד כאמא. כבר שנה שאני לא עובדת כי גילינו שאם הוא חוזר הביתה בצהריים ולא אחה"צ אז מצבו משתפר, וכי אני זו שאחראית על כל הניידות לטיפולים. וגם אחותו הקטנה משלמת מחיר בכך שאינה מקבלת את כל ההתיחסות שהיתה יכולה לקבל אחרת. מצד שני היא מאד מפותחתמבחינה ריגשית והתנהגותית ואני בטוחה שזה בגלל שגם היא נתרמת מההתנהלות בבית (משחקים סמבוליים, יצירה, פעילות פרופריוצפטיבית ועוד....)
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשובות מרונית'
תשובות מרונית
30/01/2008 | 21:13
19
1.בשיחות עם הורים אני לא נוהגת להביע דעה אישית לגבי סוג המסגרת המתאימה לילד. אני מאמינה ביכולת של ההורים, תוך התייעצות עם אנשי מקצוע המכירים את הילד, להגיע  למסקנה לגבי המסגרת המתאימה ביותר לילד. בבחירת מסגרת יש לשקול את צרכי הילד והמשמעויות הנלוות לכך מבחינת המשפחה.
אני מסייעת להורים במידע רלוונטי ומסייעת להם למצוא את התשובה מתוכם ומתוך הכרותם עם הילד.
אין תשובה אחת שהיא "הנכונה ביותר". אין ערבויות להצלחת דרך זו או אחרת. צריך "להתאים את הבגד למידת הילד". זה תלוי גם בסיטואציות השונות ובגורמים סביבתיים הקשורים לסביבה הלימודית של הילד וגם החוץ לימודית שלו.
2. על ההורים לקחת את המידע מכל הגורמים השונים ולעשות את האינטגרציה בעצמם.  
בד"כ אין אדם אחד שאפשר לקבל ממנו תשובה אחת אבסולוטית. כדאי למצוא מישהו שמכיר הכי טוב את הילד והמשפחה ושסומכים על דעתו ומחזיקים בתפיסות עולם דומות לשלו.
3. הקושי המרכזי בו אני נתקלת הוא עצם התמודדותם כיחידים מול מערכת. יש צורך בהכוונה רבה ומידע. (לשם כך בדיוק הוקם פרוייקט התמיכה המשפטית באלו"ט).
מכיוון שנושא השילוב היחידני בארץ הוא בחיתוליו, ההורים והמערכת לומדים את התהליך יחד. יש קשיים בהתנהלות מול המימסד ופעמים רבות גם קשיים פרטניים במסגרת הספציפית.
קשיים נוספים הם צורך בעבודה עם הילד בבית, הוצאות כלכליות, מציאת משלב/ת טובים ומנחים במידת הצורך, ועוד.

רויטל נדחפת...: אין דבר כזה "גורם אובייקטיבי".לאנשי מקצוע שונים יכולות להיות דעות שונות באותו עניין. בסופו של דבר מדובר בתפיסת עולם ולא באמת מוחלטת. מעצם העובדה שיש להם תפיסת עולם, האבחון והמסקנה שלהם נעשה לאור השקפתם.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב ילדים בגילאי בית ספר'
שילוב ילדים בגילאי בית ספר
27/01/2008 | 18:07
3
32
שאלות למלכי:
1. איך את מסכמת 8 שנים של שילוב של הבן שלך ביסודי חט"ב ותיכון? מה היו ההשגים העיקריים ואלו דברים היית עושה היום אחרת בתהליך השילוב?
2. מנסיונך, מהו הדבר החשוב ביותר לבדוק בהחלטה על בית ספר, מנהל/ת? מחנך/ת? גודל כיתה? שיטות לימוד? או דברים אחרים?
3. מנסיונך האיש ומהכרותך הרבה את התחום, כיצד בודקים את בית הספר לפני שמחליטים על השילוב?
4. מהן עלויות השילוב למשפחה מעבר להשתתפות המדינה ומה הן כוללות?

שאלות לרונית:
1. האם מנסיונך, יש אזורים בארץ שבהם יש פתיחות גדולה יותר לשילוב יחידני?
2. האם יש באלו"Y רשימה של בתי ספר שבהם יש פתיחות, רצון ויכולת לשלב, ולעומת זו רשימה של בתי ספר שכדאי "להתרחק מהם"?
3. האם מנסיונך, צוות שאינו פתוח לשילוב ואינו מעוניין בו, האם כדאי לנסות בכל זאת ו"לחנך" את הצוות, או שזה מתכון שמיועד מראש לכישלון?
4. האם יש באלו"ט חומר מובנה להדרכת הצוות החינוכי, והאם ישנה כוונה ליצור השתלמויות מקצועיות למורים משלבים?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשובות ממלכי'
תשובות ממלכי
30/01/2008 | 21:19
32
1.שי החל להשתלב בכיתה רגילה בכיתה ד', כמו במקרים רבים אחרים אנשי משרד החינוך לא תמכו במהלך,במיוחד שבני אינו מוגדר "תפקוד גבוה" למזלינו הגענו למרכז באטלנטה שאבחנו את שי ודחפו אותנו לשלבו במסגרת רגילה. היו לנו חששות רבים לפני השילוב שהתבדו בהמשך . מיד בתחילת השילוב נעזרנו במנחת שילוב שהדריכה אותנו ואת הצוות המשלב בבית הספר ובבית.ואומנם חבורת הילדים הרגילה מהווה לאורך כל השנים גורם מדרבן לשי במובן החברתי ,הקוגנטיבי וההתנהגותי. השילוב נותן לשי את התנאים הטובים להתקדמות על ידי שילוב בחברה הרגילה ועבודה יחידנית. על ידי השילוב עם חבורת הילדים הרגילה שי מתרגל במשך כל היום אינטרקציות חברתיות .בגלל הלקות השפתית שלו ובעיית קשב שי זקוק להטרמה של תכני הלימוד באופן יחידני. כמו כן הוא זקוק ללמידה יחידנית על הנושאים הקשורים ספציפית ללקות..  לאורך כל השנים שי לא למד את כל המקצועות- בעיקר מקצועות מרובי מלל , בשעות הללו של למד באופן נפרד עם המשלבת שלו . לאורך כל השנים שי מקבל , במידת הצורך ,חומר מותאם ליכולות שלו, כולל מבחנים כך שתמיד הוא חווה הצלחה.
לגבי השאלה מה הייתי עושה אחרת בתהליך השילוב - הייתי מתחילה את השילוב בכיתה א'.
2.החשוב ביותר שבית הספר יהיה פתוח לנושא השילוב. שיהיה פתוח לשיתוף פעולה עם הדרכה של יועץ חיצוני. רצוי שמורת הכיתה תהיה מורה בעלת ביטחון עצמי שאינה נלחצת מהמצאות אדם בוגר נוסף בכיתה. מורה שיודעת להחזיק כיתה. כמובן שרצוי שהכיתה לא תהיה גדולה אך לא תמיד הדבר תלוי בנו. שיטת הלימוד – מובנית. מה הכי חשוב ? הכל חשוב אך לא הכל בשליטתנו. כאשר מנהלת בית הספר מעוניינת בשילוב היא תדאג שילדכם ילמד בכיתה הכי מתאימה מתוך האפשרויות העומדות בידה.
3.נפגשים עם המנהלת ומשוחחים איתה על ילדכם ועל הציפיות שלכם מהשילוב ורואים את התייחסותה.
4.העלויות : מקווה שבעקבות וועדת דורנר המצב ישתנה, כרגע ההוצאות הן מרובות. יש להשלים שכר למשלבת מעבר לשכר המשולם על ידי העיריה. העיריות משלמות בממוצע 20 ₪ לשעה ובדרך כלל צריך להוסיף 10-20 ₪ לשעה. בנוסף לפעמים צריך להוסיף עוד שעות מעבר לשעות שנתנות ע"י העיריה. ברוב המקרים רצוי לעבוד גם בבית ואז כל התשלום עליכם. ניתן  לקבל מהרווחה תקציב סומך, עד 26 שעות חודשיות. יש לקחת בחשבון  גם תשלום למנחה . יש חשיבות גדולה להנחיה למען הצלחת השילוב ורצוי מאד לא לוותר עליה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשובות מרונית'
תשובות מרונית
30/01/2008 | 21:21
1
27
1.קיימת שונות בין עיריות ומועצות מקומיות בארץ. יש מקומות בהם הורים חשים שיש יותר נכונות ויותר משאבים ויש ערים בהם הורים חשים שיותר קשה להתנהל מול המערכת.
2.אין רשימה כזו והדברים משתנים כל הזמן. אנו מפנים להורים אחרים להתייעצות לגבי רשות מסויימת או בי"ס/גן ספציפיים.
3.רצוי אמנם שהמסגרת תהיה קרובה לבית כדי שהשילוב יהיה עם ילדים "מהשכונה", אם כי, אני ממליצה להורים לחפש מראש מסגרת שהיא פרו-שילוב. לא חייב שזו תהיה מסגרת מנוסה, אבל היא צריכה להיות מסגרת שמעוניינת לשלב וללמוד. אני כן מאמינה שרצוי שכמה שיותר מסגרות יחשפו לשילוב ויקבלו אותו יותר. וחשוב שתדעו שזכותו של כל ילד להשתלב במסגרת שליד הבית.
4.יש את קורס השילוב המועבר ע"י גל בכר במסגרת אלו"ט, ומומלץ לעבור אותו הן כהורים, כמשלבים ואף כמורים/ות במסגרות החינוך הרגילות.
אין חומר מובנה של "אייך לשילוב" אבל ניתן לפנות לנעה המידענית בבית לורן ולבקש חומר שיש לה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'קווים כללים בשילוב יחידני'
קווים כללים בשילוב יחידני
30/01/2008 | 21:23
56
מצרפים קובץ שכתבה גל בכר
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סיוע משפטי מטעם בית לורן'
סיוע משפטי מטעם בית לורן
27/01/2008 | 18:12
1
30
אחד הנספחים שהועבר לנו על ידכם מדבר על האפשרות לפניה לבית לורן לצורך סיוע משפטי.
באיזה מקרים ניתן סיוע משפטי?
האם התהליכים המשפטיים יכולים להיות מהירים, או שבד"כ צריך לדאוג בכל מקרה למסגרת חלופית? (אם ניתן לקבל דוגמא או שתיים לתוצאות של הליך כזה)
מהי ההשתתפות הנדרשת בהוצאות המשפטיות מצד המשפחה, אם בכלל?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשובה מרונית'
תשובה מרונית
30/01/2008 | 21:24
16
הסיוע כרגע ניתן כדי לאפשר יישום מיטבי של חוזרי המנכ"ל והחוק עבור ילדי השילוב. בכל מקרה כשיש ספק האם מדובר בצורך משפטי, יש לפנות לרונית מבית לורן ובמידת הצורך ההורה יופנה לסיוע המשפטי.
במיקרים רבים הסיוע לא מגיע לבימ"ש אלא לתמיכה משפטית מול הרשויות ולכן בד"כ הדברים מתנהלים במהירות יחסית. הסיוע המשפטי לרוב מונע בכלל את הצורך בפניה לבימ"ש ובכך (בין היתר) יתרונו. הסיוע מסובסד וישנה השתתפות הורים של 250 ש"ח לחברי אלו"ט, לשנת הלימודים הרלוונטית.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ועדת דורנר'
ועדת דורנר
27/01/2008 | 18:22
1
9
האם תוכלו לעדכן מהמתרחש בועדת דורנר בקשר לשילוב יחידני, והאם נראה שמסקנות הועדה יוגשו לפני שנת הלימודים הבאה?
אם הועדה לא תסיים את דיוניה, האם יש כבר הסכמה של משרד החינוך להמשיך שנה הבאה את ההסדר שהושג השנה?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ועדת דורנר וילדי 3-4'
ועדת דורנר וילדי 3-4
30/01/2008 | 21:27
17
מלכי ורויטל:
אנו מגיעות לוועדת דורנר כצופות "פעילות" ומסייעות לעינת שפי-קסוטו (סמנכ"ל אלו"ט ונציגת אלוט והעמותות לוועדה). עינת מאד מסורה לעניין ומייצגת בצורה מצויינת את כלל הילדים (המשולבים, ושאינם משולבים, אוטיסטים ואחרים).
כרגע הועדה מסיימת את הפרק הראשון של הדיונים, בנושא "אפיון תפקוד-לקות" ועומדים להתחיל בפרק הבא שהוא הנושא הכלכלי, ובו ישולב גם עניין הסייעות.
כאנשים ראליים אנחנו מקווים שהוועדה תוכל אכן לעשות שינויים כבר לגבי השנה הקרובה, אבל אנחנו לוקחים בחשבון את האפשרות שלא יהיו מסקנות מלאות בזמן סביר, וכן שלא יהיה ניתן ליישם את המסקנות כלל אם שרת החינוך הנוכחית לא תישאר בתפקידה עד אז...
השופטת דורנר מגלה נחישות להוציא מסקנות מעשיות ומאד בתפיסה שיש לקיים שיוויוניות בין הילדים. נראה שלתפיסתה, צריך שיהיה לילד סל אישי גמיש שמתנייד איתו בין המסגרות ומאפשר מענה טוב יותר לצרכיו ממה שקורה כיום.
אתם יכולים להתרשם מההרצאות של כל ישיבה באתר של משרד החינוך. ראו קישור מצורף.

אמיר ברק:
1.ככל שהדבר נוגע להסדר עליו הורתה השרה בשנה הקודמת, פנינו לשרה לפני מספר שבועות, ודרשנו לדעת אם בכוונתה ליישם את ההסדר גם בשנה הבאה.
2.אנו מצפים לתשובה בחודש הקרוב, ויש לנו אופטימיות מסוימת כי ההסדר יישאר על כנו גם בשנה הבאה.
3.במידה ולא – עשרות הורים הפגינו בחודש אוגוסט (או ספטמבר) בשנה החולפת, ובמידת הצורך יפה שעה אחת קודם (השנה).
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שילוב בגיל 4.5'
שילוב בגיל 4.5
27/01/2008 | 18:38
2
24
בני יהיה בן 4.5 בתחילת שנה הבאה (יליד פברואר), בתפקוד גבוהה , ההחלטה לשילוב בגן עירייה נתמחת ע"י כל הגורמים
המקצועים שעובדים איתו , האם לדעתכם ניתקל בקשיים מצידם של המת"אי והרשויות ?

שאלה נוספת: הינו מאוד מעוניינים לשלב אותו אם סעיית מתאמנו,ולא עם הסעיית של העירייה  , האם הדבר אפשרי ?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'כן לרוב יש קשיים'
כן לרוב יש קשיים
30/01/2008 | 00:23
17
avidar@012.net.il
זה המייל שלי  תשאירו אמצעי קשר!
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בגיל 4.5'
שילוב בגיל 4.5
30/01/2008 | 21:30
19
עו"ד ברק:
1.כפי שהסברנו גם לאחרים, בנכם תלמיד טרום חובה ואינו זכאי לשירותי שילוב, זו נקודת המוצא. עם זאת, בהסתמך על השנה החולפת, קיים סיכוי ממשי שהוא יקבל שירותיי סייעת.

2.תמיכת הגורמים המקצועיים עשויה להקל מאד על התהליך ולמנוע חיכוכים.

3.אם תתקלו בקשיים בכל זאת, דעו שזו לא הפעם האחרונה, והמסר העיקרי הוא לעמוד על שלכם ולזכור שלילד זכות ללמוד במסגרת רגילה (גם אם בעל מקצוע זה או אחר חושב שעדיף לילד במסגרת לחינוך מיוחד).

4.חשוב לציין כי הורים שעומדים בנחישות על דעתם, סופו של יום, בדרך כלל, שהרשות מטפלת בעניינם במידת זהירות ורגישות גבוהה יותר.

5.ניתן בדרך כלל להביא לכך שהסייעת מטעם ההורים תעבוד עם הילד לאחר רישומה כסייעת בעירייה - אין חוק שמחייב את העירייה לעשות כך – אבל השכל הישר עשה את שלו במקרים רבים שמוכרים לנו.

כעיקרון, כאשר כל הגורמים תומכים בשילוב לא אמורים להיות קשיים, לפחות לא בעצם ההחלטה לשלב אותו יחידנית.
הבעיות יכולות להיות בקביעת דרגת התפקוד ומספר שעות הסיוע, או בסיוע הנוסף (טיפולים פרא-רפואיים, מורת שילוב, תראפיות וכד'). לשם כך את צריכה להתכונן טוב ולעדת השילוב כדי להציג את הילד שלך באופן שיאפשר לו תמיכה מקסימלית.

עצה הורית: לגבי המשלב/ת- לרוב העיריות אין מאגר מספק של משלבות, ולכן חלק מהעיריות לא מתנגדות להעסיק את מי שאתם מביאים. אל תגידו שהיא הסייעת שלכם אלא שאתם ממליצים על מישהי בעלת נסיון וידע בתחום לעבודה עם הילד שלכם. בעיריות שיש סייעות המצב יותר קשה, אבל אם מתעקשים ומוכיחים שהסייעת של העיריה אינה מיומנת לעבודה כמו מי שאתם מביאים (ולעיתים זה כרוך בסיוע של התמיכה המשפטית) אז זה יכול להצליח. יש לגשת ישירות לאחראי/ת על הסייעות בעיריה ולפעול מולה.
יש כמובן "התעלמות" מהתוספות שאנו כהורים מוסיפים למשלב/ת וצריך באמת לעשות זאת בדיסקרטיות.

את יכולה ליצור קשר עם מלכי במייל והיא תעביר לך דף עצות. כל הורה המעוניין לקבל עצות כאמור מוזמן לפנות ל:  mitz55@zahav.net.il
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'האם לשלב בגן חובה או טרום חובה'
האם לשלב בגן חובה או טרום חובה
28/01/2008 | 10:08
3
26
שחר יהיה באוגוסט בן 5 והוא בתפקוד גבוה
כיום הוא בגן תקשורתי עד 13:30 ואני משלבת אותו בצהרון פרטי קטן (10 ילדים) עם משלבת שמגיעה פעמים בשבוע.
אני מרוצה מהשילוב בצהרון והילדים שם בני 3.5-4 ז"א שנתון מתחתיו.
אני מתלבטת לגבי שנה הבאה :
- האם לשלב אותו בגן חובה ,שזה השנתון שלו ,הגן הוא יותר מובנה ,אך הוא יהיה הכי קטן הן מבחינת הגיל והן
  מבחינה התפתחותית. זה עלול ליצור תסכול ואולי ריגרסיה.
- או לשלב אותו בגן טרום חובה שאז אולי יהיה לו יותר קל מבחינת התכנים ,אבל בסוף השנה יהיה לו עוד מעבר לגן חובה אחר,
  והכל פחות מובנה בגן טרום חובה.
בכל מקרה אני ישאיר אותו שנתיים בגן לפני בית הספר.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב'
שילוב
28/01/2008 | 12:21
24
לדעתי, ומניסיוני עדיף בטרום חובה.במקרה שלנו הגן היה חובה וטרום חובה ביחד.בגיל חמש שולב חלקית(שלושה ימים) ובגיל שש שולב בשילוב מלא(סייעת ארבעה ימים).
במקרה שלכם אמנם יצטרך לעבור גן אך סביר להניח שעים חבריו. לדעתי זו האופציה המועדפת.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אפשרות נוספת: פעמיים חובה'
אפשרות נוספת: פעמיים חובה
30/01/2008 | 20:46
14
בגיל 5 הוא יכול לעלות לגן חובה ולהישאר בו שנה נוספת. זו מסגרת מובנית שיקח לו שנתיים להכיר. זה אומר שחבריו יעלו לכתה א והוא לא, אבל אולי הוא לא יהיה היחיד. זה שהוא קטן יתן לו לגיטימציה להיות פחות מפותח, ולקבל סיוע. מאד כדאי לבקש הכנה לכתה א (במשך שנתיים) מהמתי"א.
מה אומרת הגננת?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'טרום חובה או חובה'
טרום חובה או חובה
30/01/2008 | 21:32
12
עצה הורית: על סמך הנתונים שנתת, על פניו יש יתרונות לבנך להיכנס דווקא לגן טרום חובה. קודם כל מבחינת המוכנות שלו מבחינה התפתחותית, להיות כרגע עם ילדים צעירים יותר ודרישות נוחות וגמישות יותר. מעבר לכך, הוא גם יוכל לעלות איתם שנה לאחר מכן לגן חובה וזה יקל עליו מאד את המעבר בין המסגרות. נראה גם מנוסח השאלה שאת כבר מכוונת עצמך לכיוון זה, ואולי זה מראה לך שהתשובה כבר מצויה בתוכך.
חשוב לסייג ולומר שאיננו מכירים את בנך באופן אישי והתשובה מתבססת רק על סמך הנתונים "היבשים" שכתבת ועל נסיוננו האישי כאמהות. ההחלטה בסופו של דבר היא שלך.
גם הדרך השניה יכולה להיות נכונה עבורו. למשל: אם הגננת בגן החובה היא גננת מדהימה והוא יוכל להיות איתה שנתיים. חסרים נתונים רבים שאת חייבת להתייחס אליהם.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בבי"ס שאינו מוכר ע"י משרד החינוך'
שילוב בבי"ס שאינו מוכר ע"י משרד החינוך
28/01/2008 | 11:25
1
11
בני מאובחן כאספרגר מאז הקיץ, לומד בכיתה ב' בבי"ס דמקרטי שאינו מוכר ע"י משרד החינוך (הם נלחמים על סמל מוסד כבר מזה כמה שנים, ללא הצלחה). לפי המלצת פסיכולוגית בני זקוק לסייעת לכ-15 שעות שבועיות. בתחילת השנה פנינו בבקשה לסייעת, דרך המתי"א הישובי, נענינו בשלילה - ללא סמל מוסד הילד לא זכאי לסיוע ממשרד החינוך, כפי שמשרד החינוך אינו נותן לביה"ס שום סיוע אחר.
הציעו לי (חברים, לא אנשי מקצוע) לתבוע בצורה כלשהי את משרד החינוך, האם יש לתביעה כזו סיכוי? אם כן איך מתחילים בהליך כזה, ו"נגד" מי? והאם יש דרך אחרת לזכות בסיוע? (כרגע אנחנו ממנים סייעת מכיסנו)
תודהעל כל תשובה!
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שרותים במוסד חינוכי שאינו מוכר'
שרותים במוסד חינוכי שאינו מוכר
30/01/2008 | 21:33
17
1.לתלמידים בחינוך שאינו מוכר  אין זכות לקבל שירותיי שילוב.

2.מבלי להתייחס לבית ספר הדמוקרטי עצמו, נראה כי מבחינה משפטית להחלטה לא להעניק שירותי חינוך מיוחד/שירותיי שילוב בבתי ספר פרטיים יש על מה לסמוך, ולכן ספק רב אם קיים סיכוי לקבל החזר הוצאות מהמדינה או אפילו לחייב אותה להעניק את השירותים.

3.לגופו של עניין ניתן לפנות לעו"ד על מנת שיבחן את הסוגיה לעומקה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הכנסת מנחת שילוב פרטית לבית הספר'
הכנסת מנחת שילוב פרטית לבית הספר
28/01/2008 | 13:32
8
40
אני אומדת לשלב בני האספי בכיתה א רגילה שנה הבאה. קיבלתי המלצות על שתי בתי ספר בחיפה אשר פתוחים ומאמינים בשילוב ("רוממה" ו"פיכמן", בכל אחת מהם ישנם מספר ילדי PDD משולבים יחידנית. דיברתי עם שני המנהלות, ולפי תשובות ששמעתי  אכן הם מודעים לקשיים, ערוכים ועובדים נכון ומיישמים מיד את המלצות מנחי השילוב. אבל, לשאלתי "האם בית הספר יסכים להכנסת מנחת שילוב מבחוץ? שניהן ענו  שלא כי מתי"א לא מרשה. מצד שני שניהן אמרו לי " אל תדעגי, אנחנו עובדים בצמוד עם מתי"א,ומדריכת מתי"א תגיעה כמה שצריך". כששאלתי כמה זה " כמה שצריך" שניהן אמרו: "בחודש ראשון המנחה תגיעה פעם בשבוע, אח"כ פעם בחודש ואחר-כך לפי הצורך. חוץ מזה , אם יש צורך דחוף- אנחנו מרימים טלפון לראש מת"י חיפה ומנחה באה עוד באותו השבוע". עכשיו השאלות:
1. לפי מה ששמעתי, מנחיי מת"יא מגיעים בתדירות נמוכה בהרבה. האם המנהלות " מורחות" אותי, או שבאמת מצב כמעט אוטופי זה  אכן יכול  להתקיים במציאות בעזרת התגייסות נכונה של בית הספר?  יש אולי לכם מידע על צורת העבודה של מת"י חיפה רמת מנחיה?
2. בהנחה שהמצב המתואר אכן יתקיים, האם יש צורך במנחה קבועה מבחוץ? אני מניחה שיהיה לי יותר קל להגיע להסדר עם בית הספר על הכנסת "מומחה" במקרה שתהיה בעיה מיוחדת שמתי"א לא יוכלו לתת לה פתרון
3. במידה ויתברר מראש שהמצב הצפוי יהיה  פחות מאופטימלי, האם זה מאוד עקרוני ללכת "ראש בראש" עם בית הספר טרם תחילת שנת הלימודים, עוד לפני שהם קיבלו קרדיט אצלי ואני אצלם? במיוחד שבני בתפקוד גבוהה מאוד,עם קוגנציה גבוהה מהממוצא, ללא בעית התנהגות, התנהגות ביזארית כאשר עיקר הבעיה היא חברתית? אולי כדאי לראות קודם איך הדברים הולכים?
4.אני יודעת שיש בתי הספר שמסכימים. איך הם עושים זאת? האם יש שיטה לגרום להסכמה מתוך שתיקה מצד מתי"א " ?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מנחת מת"י'
מנחת מת"י
28/01/2008 | 14:29
39
אצלינו בפ"ת מגיעה פעמיים בשבוע
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'במודיעין'
במודיעין
28/01/2008 | 16:00
3
28
הי
לפי מה שידוע לי המנהלות לא כלכך מסכימות להביע משהוא פרטי מבחוץ מפני  שיש חוק ממשרד החינוך שמאסר את זה
אבל זכותך, או יותר טוב זכות של הבן שלך לקבל סיעת דרך מת''יא, והיא צריכה לקבל אדרכה ממדריכה מת''יא איך לעזור לבנך, ופעם או פעמיים בשבוע מגיע מתווכת חברתית שתעבוד איתו לבד או בקבוצה.
אתם צריכים להתחיל לרוץ עכשיו מפני שעד פסח מת''יא עושה את הועדות שילוב או ועדת הסמה, ומחליתים כמה שעות בנך יכול לקבל, על תחכי כדי להתחיל הב'ס אחרת תקבלו סיעת רק בכיתה ב. כמו שקרה איתנו בגלל שלא ידענו מזה קודם.
על תותרו על כל זה, תדברו עם הגננת או עם המנהלות.
ביי
בהצלחה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אין חוק כזה'
אין חוק כזה
29/01/2008 | 07:31
2
19
המפקחות באזור ירושליים מקבלות כל מיני הוראות שהמטרה שלהם היא כיסוי תחת אבל זה לא כתוב בחוק.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שנה שעברה'
שנה שעברה
29/01/2008 | 10:21
1
17
שנה שעברה הבנו מתעמת תקשורת פרטי לב'ס, פעמיים בשבוע , והמנהלת והמחנכת, לא נתנו לה לעשות כלום, משני סיבות:
1- כי היה לה עסור ליהיות שמה (כך הן טוענות)
2- היא מורידה מהמורה (כך גם כן הן טוענות)
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'האיסור הזה הוא תוצאה'
האיסור הזה הוא תוצאה
29/01/2008 | 15:57
23
של פיקוח ירושלים.
במחוזות אחרים זה לא ככה וצריך להילחם בזה בעזרת אלוט לדעתי.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הנחיה פרטית'
הנחיה פרטית
30/01/2008 | 21:35
2
36
1.לגבי מת"י חיפה אנחנו ממליצים שתיצרי קשר עם פנינה מהמרכז למשפחה בחיפה (טלפון:04-8101569), שתוכל לקשר בינך לבין הורה משלב אחר. תבקשי גם מביה"ס שיקשרו בינך להורה משלב אחר.
2.אם יש מנחה קבוע שעובד איתכם תמשיכו לעבוד איתו ותנסו לחבר אותו לשיחות עם מדריכות המתי"א. אם מאד לא תהיו מרוצים מההנחיה של המתי"א תבדקו שוב עם ביה"ס לאפשר למנחה שלכם להיכנס.
3.במידה ויש מנחה שעובד איתכם כבר הרבה זמן ואתם מרוצים ממנו, תנסי לפנות לביה"ס שוב ולבקש, בשלב ההתחלתי, מכיוון שהמנחה מכיר את הילד, שהוא יסייע בכניסה חלקה לביה"ס ואח"כ באופן הדרגתי, תוך כדי תאום תעבור ההנחיה למתי"א. כך תוכלי "באלגנטיות" להכניס רגל לתוך העניינים.
4.לגבי זה תצטרכי לשאול הורים בכלל.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'למה אין התיחסות למה שאלוט עושה באופן'
למה אין התיחסות למה שאלוט עושה באופן
30/01/2008 | 22:23
1
24
קולקטיבי כדי לפתור את הבעיה של הכנסת סיוע מבחוץ?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התנהלות אלו"ט בעניין הנחיה מבחוץ'
התנהלות אלו"ט בעניין הנחיה מבחוץ
30/01/2008 | 22:47
28
בגלל המדיניות הנוקשה של משרד החינוך, בנושא הכנסת מנחים מטעם ההורים, לצערנו לא הצלחנו לתת סיוע אפקטיבי במיקרים הפרטניים.
בשל המצב, נעשית פעילות מול משרד החינוך, על מנת לנסות להגיע למצב בו המשלבות יוכלו לקבל הנחיה איכותית וטובה.
אנו מקדמים (באופן לא פורמאלי) מול משרד החינוך דיאלוג בעניין.
אנו מתכוונים להתוות מתכונת פעולה על מנת לקדם את הנושא בשנה הקרובה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סיעת'
סיעת
28/01/2008 | 15:28
1
40
השנה יש לבן שלי סיעת, מה בקשר לשנה הבא?
אנחנו צריכים לעשות עות ועדת שילוב? או זה כבר אוטומט
תודה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'כעיקרון-ועדת שילוב תקיפה ל-3 שנים'
כעיקרון-ועדת שילוב תקיפה ל-3 שנים
30/01/2008 | 21:37
26
אם אתם באותה מסגרת אז וועדת שילוב תקפה ל-3 שנים. עדיין, צריך ישיבה של הצוות הבין מקצועי כדי לקבוע את דרגת התפקוד והשעות ועזרה נוספת.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בטרום חובה לשנה הבאה'
שילוב בטרום חובה לשנה הבאה
28/01/2008 | 22:32
1
15
לפי המלצה של המטפלות של בני{קלינאיות +מרפאה בעיסוק+גננת קיימת - בגן רגיל }
הוא מתאים לגן עריה אך עם סיוע מי מחליט לגבי שעות הסיוע?
האם הגננת תקבל תדרוך איך להתנהג ולהתייחס לילד? האם משום שזה גן רגיל היא לא "חייבת" ותראה זאת כמטלה נוספת וכמועקה?
ממי היא מקבלת תדרוך וגם הסייעת?
איזה תדרוך הן מקבלות וכיצד מתיחסים לילד פדד בתפקוד גבוה ומשלבים אותו עם כל הילדים?
סליחה על האורך ותודה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שנה הבאה'
שנה הבאה
30/01/2008 | 21:38
8
ועדת השילוב קובעת זכאות לשילוב וזכאות לסייעת. הצוות הבין מקצועי הוא שקובע דרגת. בהתאם לדרגה שנקבעה ע"י הצוות הבינמקצועי, הפיקוח על החינוך המיוחד קובע אח"כ את הקצאת השעות בתוך דרגת התפקוד.
עצה הורית: הנטיה של משרד החינוך היא לתת המינימום בתוך הדרגה, ואתם צריכים להיות מודעים לכך שקביעת דרגה לא מבטיחה את מקסימום השעות, ולכן יש חשיבות להאבק על דרגה גבוה יותר כדי לקבל את המינימום בה (שהוא המקסימום של הדרגה הקודמת).
לגבי הגננת: יש הבדל בין מה שבהגדרות התפקיד שלה, לבין האישיות שלה והרצון שלה. גם היא וגם המשלב/ת אמורים לקבל הדרכה מהמתי"א. כדאי שתהיו אקטיבים כדי לוודא שהמתי"א אכן נותן הדרכה מספקת.
כהורים אנחנו ממליצים לכם לדאוג גם להנחיה מבחוץ, לפחות עבור המשלב/ת.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תנאים לשילוב מוצלח- למלכי'
תנאים לשילוב מוצלח- למלכי
30/01/2008 | 01:02
4
46
שלום רב,
אני הולכת לשלב את בני האספי בכיתה א שנה הבאה וכרגע נמצאת בחיפוש אחר בית הספר המתאים. כדי לעזור לעצמי להעריך את נכונות בית הספר לשילוב ולעזור לצוות בית ספר להבין את הציפיות שלי כתבתי מסמך עקרונות, המסכם תנאים הדרושים לשילוב מוצלח. המסמך מבוסס על  מסמך אשר חיברה עמליה עמית (עמליה, תודה רבה!) ועל חומר שלמדתי השנה מפי גל בכר בקורס שילוב מטעם אלו"ט.
המסמך מצורף. ברצוני לבקש ממך לעבור על המסמך ולהוסיף הערות תיקונים לפי הצורך. את המסמך הסופי נוכל לפרסם באתר זה כדי שעוד הורים יוכלו להיעזר בו בחיפושיהם אחר בית הספר המתאים ביותר לילדיהם.
הורים משלבים אחרים מוזמנים גם כן להגיב ולתרום מנסיונם.
תודה מראש
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב מוצלח'
שילוב מוצלח
30/01/2008 | 21:42
3
38
מכוון שהמסמך שלך בנוי בעיקרו על מודל השילוב של גל בכר ומסמכים נוספים של עמליה עמית, רצוי שתפני אליהן. אני לא מרגישה נוח להגיב כך על חומרים שאינם שלי בבסיסם.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יש כמה מודלים של שילוב?'
יש כמה מודלים של שילוב?
30/01/2008 | 21:58
22
סליחה לא הבנתי, יש כמה מודלים של שילוב? חשבתי שאלה דברים שיש עליהם קונזנזיוס, במיוחד שמלכי וגל שותפות לקורס המוזכר.
שלחתי  את המסמך לא כדי שמשהו יעביר ביקורת ביקורת  גל או עמליה (פשוט נראה לי הוגן לציין את  את המקורות בהם נעזרתי) אלא כדי לשמוע דעה במבוססת על נסיון השילוב רב, על מה מהכתוב במסמך נראה  עקרוני ומה שולי, על מה להתעקש ואיפה להבליג, כדי שאני ועוד הורים יוכלו להיעזר במשהו.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אין לי בעיה שתתקני, ברגע שפרסמתי את החומר,'
אין לי בעיה שתתקני, ברגע שפרסמתי את החומר,
31/01/2008 | 14:52
1
15
הוא נחלת הכלל.
עמליה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ההודעה שלי מיועדת למלכי בנוגע למסמך'
ההודעה שלי מיועדת למלכי בנוגע למסמך
31/01/2008 | 14:59
10
"תנאים לשילוב מוצלח".
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מעבר מגן תקשורתי לגן רגיל.'
מעבר מגן תקשורתי לגן רגיל.
30/01/2008 | 13:15
1
36
היום שמעתי פעם ראשונה מהפסיכולוגית בגן התקשורתי של בני שילד שרוצה לעבור מגן חינוך מיוחד לגן רגיל צריך לעבור וועדת השמה!!!! הכצעקתה? ואח"כ עוברים גם ועדת שילוב? כבר שמעתי סיפורים על הורים שעברו ועדת השמה ואז לא אישרו להם לקבל סייעת מהעיריה ושעות שילוב וכל זה כי הם עברו ועדת השמה ולא ועדת שילוב..
מי יכול להאיר את עיני?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ועדות וסיוע'
ועדות וסיוע
30/01/2008 | 21:48
23
1. בעיקרון מעבר מחינוך מיוחד לחינוך רגיל מחייב החלטת ועדת השמה, ואחרי שיוצאים מהחינוך המיוחד מתקיימת ועדת שילוב.
2.לצורך קבלת סיוע חייבים לעבור ועדת שילוב - אבל זה תהליך אוטומאטי ברגע שועדת ההשמה מעבירה את הילד לחינוך הרגיל.
3. כאשר הילד לא היה בחינוך המיוחד קודם לכן, ניתן לזמן ועדת שילוב מייד בשלב הרישום למסגרת החינוכית.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סרוב להכנסת מנחה שילוב פרטי - רררשששתתת'
סרוב להכנסת מנחה שילוב פרטי - רררשששתתת
30/01/2008 | 16:28
2
28
קודם כל אני רוצה להודות למלכי , ברק והצוות שלהם על עבודת קודש נפלאה.
מפקחת החינוך המיוחד סירבה להכניס את המנחה השילוב שלנו לבית הספר בטענה שאנחנו "לא עובדים עם זרים".
כשביקשתי עזרה באלוט אמרו לי שלא ממש מטפלים בזה כדי לא לפגוע בהורים אחרים.
אני אישית מאוד נפגעתי מהתגובה הזו.
שאלתי היא איך מקדמים את העינין של הכנסת אנשי מיקצוע שלנו להנחיית הסייעים.
לא יתכן שרק תושבי כפר-סבא רעננה יהנו מהנחית שאנשי מיקצוע טובים בבחירת ההוקרים.
בניגוד להרבה הורים אחרים שעשו את זה הרשת הטיפולית שהקמתי לי פה לא מאפשרת לי לעבור דירה לכפר-סבא.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מנחת שילוב פרטית'
מנחת שילוב פרטית
30/01/2008 | 22:42
31
בגלל המדיניות הנוקשה של משרד החינוך, בנושא הכנסת מנחים מטעם ההורים, לצערנו לא הצלחנו לתת סיוע אפקטיבי במיקרים הפרטניים.
בשל המצב, נעשית פעילות מול משרד החינוך, על מנת לנסות להגיע למצב בו המשלבות יוכלו לקבל הנחיה איכותית וטובה.
בנוסף, אנו מקדמים (באופן לא פורמאלי) מול משרד החינוך דיאלוג בעניין.
אנו מתכוונים להתוות מתכונת פעולה על מנת לקדם את הנושא בשנה הקרובה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לררששתת'
לררששתת
31/01/2008 | 15:02
19
אני חושבת שכן ניתן לעשות, אבל כל אחד לביתו.  צריך לפנות למנהלת ולדבר על ליבה ולפי דעתי, ניתן לעשות זאת. תלוי באיזה יחסים את נמצאת איתה. במידה שקשה, את צריכה להפעיל מישהו שיעזור. אני מוכנה לתת הכתף.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'להתחיל שילוב בצהרון? איך מחליטים אם הילד כשיר'
להתחיל שילוב בצהרון? איך מחליטים אם הילד כשיר
30/01/2008 | 18:44
1
18
בכלל לשילוב?

לוי בן 3 וחצי, לומד בגן שפתי וימשיך שם גם שנה הבאה.
יש לו בעיות תקשורת, אבל כפי שזה נראה אתה זה לא משהו 'מוחלט'
עדיין לא ברור אם נתחיל שילוב כבר מתחילת השנה הבאה
הגן השפתי מחוץ לעיר

האם יש אפשרות למשל, להביא אותו לצהרון בגן בעיר שלנו? האם זה יכול בכלל לתרום או שזה לא כדאי?
אם בסוף השנה הזו נראה שהוא כשיר לשילוב, האם אפשרי לעשות את השילוב בגן בעיר שלנו? האם זה לא יהיה מאוחר מדי להחליט על שילוב (מבחינת העיריה)?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בר שילוב - כן או לא'
בר שילוב - כן או לא
30/01/2008 | 21:57
24
מלכי ורויטל:
ראשית, אנחנו חוזרות ואומרות, כי לדעתנו אין כמעט ילד שאינו בר שילוב, ובוודאי בגיל הגן.
לגבי השילוב בצהרון, אנו סבורות כי זו אפשרות מצויינת כדי לעזור לכם לקבל מושג על תרומת השילוב עם הילדים הרגילים. אבל, לשם כך אתם חייבים לעשות זאת עם משלבות מיומנות והדרכה מתאימה. הייתי אפילו מתחילה מיד עם מציאת אנשי המקצוע כדי שיהיה לכם פרק זמן ארוך ככל האפשר לפני שנה הבאה.
בנוסף, צריך לבדוק מי צוות הצהרון והאם הוא משתף פעולה, כי בד"כ ברוב הצהרונים הגננת כבר לא נמצאת בשעות אלה.
לגבי מקום השילוב, בוודאי שהכי כדאי ליד הבית, וזה גם יקל עליו אחה"צ במידה ותיפגשו בגינה עם ילדים מהגן.
את חייבת לקחת החלטה די מהר כי התאריך האחרון לועדות השמה הוא במרץ.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תת תקשורת.'
תת תקשורת.
30/01/2008 | 21:17
1
11
כיצד מבררים איפו תיפתחו כיתות תקשורת -כיתה א בבית ספר רגיל בשנת לימודים הבאה?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'כיתות תקשורת חדשות'
כיתות תקשורת חדשות
30/01/2008 | 21:59
9
רונית:
מומלץ לפנות לבית לורן. יש בידינו רשימה של כיתות התקשורת הפועלות בשנה זו.
לגבי שנת הלימודים הבאה, אנו מרכזים פרטים של ילדים הזקוקים לכיתות תקשורת בשנת הלימודים הבאה, כדי לסייע להורים ולמשרד החינוך בהערכות לשנת הלימודים הבאה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סיוע לא ממשלתי'
סיוע לא ממשלתי
30/01/2008 | 22:21
1
7
האם ישנם גופים חוץ ממשלתיים שאפשר לבקש מהם עזרה בתחום השילוב למשפחות מעוטות יכולת?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'קרנות פרטיות'
קרנות פרטיות
30/01/2008 | 22:28
8
יש קרנות מסוימות שמחזירות על טיפולים לאחר שעות ביה"ס או על תוכנית ביתית מובנית.
לפחות עד כמה שידוע לנו, אף קרן כיום לא משתתפת במימון שירותי שילוב.
אבל... אולי הגיע הזמן ללחוץ עליהן בכיוון זה ולעשות פעולה יזומה בנושא ?!
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בגן פרטי לגיל 3-4'
שילוב בגן פרטי לגיל 3-4
27/01/2008 | 22:16
7
17
האם יש מצב שיעזרו לנו לממן סייעת לגן פרטי (מוכר) בגיל 4?
האם ילד משולב בגן עיריה זכאי לסיעת בצהרון?
וכמובן השאלה החשובה מכולן- כן או לא שילוב? שיקולים בעד ונגד, לפי איזה קריטרונים?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לגבי שנה הבאה'
לגבי שנה הבאה
28/01/2008 | 13:35
5
15
בני PDD בגן שפתי , המליצו לנו השנה לא להוציא לשילוב כי המטרה בהעברתו לגן שפתי (מתקשורתי) היתה לתת  לו שילוב יום יומי ושילוב בגן חדש הסבירו לי עלול לבלבל לגרום לנסיגה ולא לתת תרומה מרובה כי כרגע הוא מראה ניצנים ראשונים של" חיזור" אחרי ילדים בגן ולמעשה כל משצריך לעשות בגן רגיל רק במסגרת בה הוא נמצא.
מרוב אילו שספרתי קבלתי תגובה שזה עשוי להיות פספוס , איפו ניתן לבדוק את הכושר שלו לשילוב? כי נאמר לי שהצוותים בגנים לא תומכים בדרך כלל  בשילוב, איזה כלים יש לי כאמא לבדוק את כושר השילוב שלו ?
האמת אני לא שלמה , אני חושבת שגן של ילדים בתפקוד לגמרי רגיל עלול לתרום יותר כי הוא מאוד מחפש ושמח לחברה  , על שנה הבאה אני לא מוותרת ורציתי לשאול אייך מגיעים למשלבת שמכירה את הספקטרום (כי הבנתי שמהרווחה מקבלים מי שיש!) , איפו בודקים איזה תמיכה כלכלית ניתן להשיג לנדון (שוב ממידע שקבלתי שהאתגר הכספי הוא מאוד גדול), מי קובע את מקום השילוב , מה ניתן לדרוש ?
תודה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שלום לך!'
שלום לך!
29/01/2008 | 17:14
2
15
מבחינת מימון, אפשר לפנות לקרנות ולבקש תרומות. יש תרומות יפות מאד. בדרך כלל הקרנות דורשות שאת הפניה תעשה עבורך העובדת הסוציאלית.
מבחינת העובדות, אצלנו בנתניה שמעתי שהעבירו בחברת מתן חן את הסומכות קורס מיוחד לילדים שלנו. הרמה מאד לא אחידה וצריך הרבה מזל. בעיקרון אם את מוצאת מישהי משלך את יכולה להביא אותה להרשם במתן, ואם היא דורשת יותר משכר מינימום שזה מה שהם משלמים, להשלים לה בשחור.
וחוץ מזה שולחת לך גם מסר...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לילך, נראה לי שאת מטעה אותה'
לילך, נראה לי שאת מטעה אותה
29/01/2008 | 21:40
1
15
סייעות במסגרת בית הספר הן עובדות עירייה ולא מועסקות על ידי חברות כוח אדם. הן מקבלות שכר שמגיע עבורן ממשרד החינוך לפי מספר השעות שאושר לילד, לפי רמת התפקוד שלו ולפי התקציב שיש במתי"א. לפי החוק אסור להורים להוסיף על שכרן, וקרנות אינן עוזרות בכך. קרנות נותנות החזרים על טיפולים כנגד קבלות.
לפעמים יש מזל והסייעת העירונית מוכשרת ומשתלבת היטב בצוות. יש עיריות שמסכימות שההורים יפגשו עם הסייעות במאגר העירייה ויראיינו אותן לתפקיד, אבל זה נדיר. בדרך כלל ההורים מחפשים מישהי בעלת ניסיון או עם נתונים מתאימים (סטודנטית עליזה ויצירתית לחינוך, עם ניסיון עבודה במסגרת חינוכית), ושולחים אותה לעירייה להירשם במאגר כוח אדם כדי שתוכל לקבל את שכרה כאמור. רצוי שהיא תשתתף בקורס של אלו"ט, הוא לא יקר ומאד מומלץ, אם אתם יכולים לממן לה אותו. תלוי מאיפה אתם בארץ. ההשתלמויות של המתי"א מועטות מדי, אם בכלל.
הסומכות שמועסקות דרך חברת כוח אדם אינן רשאיות בדרך כלל לעבוד עם הילד בשעות הלימודים אלא אחה"צ בבית בלבד. אולי זה גמיש בעיריות מסוימות, אבל אי אפשר לסמוך על זה שלא ישנו את המדיניות או יבטלו לכן את הסומכת.
מי שמעוניין בקובץ המלצות הורים משלבים מוזמן לפנות אלי במסר.

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יכול להיות, אני אבדוק שוב'
יכול להיות, אני אבדוק שוב
29/01/2008 | 21:52
11
לצפיה ב-'שנה הבאה'
שנה הבאה
30/01/2008 | 21:50
10

1.מקום השילוב נקבע לפי המסגרת אליה רושמים את הילד.

2.הילד זכאי לשירותיי סיוע, ושירותים פרא רפואיים: קלינאית תקשורת, פסיכולוג, ריפוי בעיסוק וכו'.

3.אם בנך בגיל טרום חובה ראי תשובותינו לאימהות האחרות לגבי מערך הזכויות של הילדים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב'
שילוב
01/02/2008 | 00:03
10
הצעה ששמעתי מכמה הורים, אם הגן עד 13:00 את יכולה לשלב בצהרון. כך זה לא מתנגש עם הגן ובד"כ אפשר למצא מסגרת קטנה ונחמדה עם ילדים רגילים. אם יהיה נסיון טוב בצהרון (אולי עם משלבת מקצועית) זה יתמוך בבקשה שלך שנה הבאה לשילוב מלא.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פרטי - מוכר שאינו רשמי'
פרטי - מוכר שאינו רשמי
30/01/2008 | 21:49
15
כן - בגנים שמשתייכים לחינוך המוכר שאינו רשמי ניתן לקבל שירותיי סייעת.

כעיקרון, על גן מוכר שאינו רשמי חלות  כל המחויבויות של משרד החינוך בנושא השילוב היחידני. אתם צריכים להגיש מסמכים לוועדת שילוב באופן רגיל.
לגבי הצהרון – אין אפשרות לקבל סיוע ממשרד החינוך לכך, אבל את יכולה להכניס סייעת שלך לשעות אלה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ערב נפלא צוות יקר'
ערב נפלא צוות יקר
30/01/2008 | 21:10
1
16
קודם כל מודה לכם מאוד על הגעתכם לאירוח הזה ,איזה נושא חשוב, איזה...

והנה הדילמה שלי:

אנו עברנו איזור מגורים בעבור השילוב.

בננו כעת משולב בכיתה ג' וההתקדמות החברתית פנומנלית (כמובן שאין זה אומר שהשילוב נטול קשיים ומאבקים בירוקרטים).

למרות שיש עוד שלוש וחצי שנים אנו כבר רואים שבחטיבה באיזורינו אין כל מוכנות לשילוב יחידני אמיתי.

אשמח אם תתנו לי ולהורים אחרים טיפים, איך ניתן לקדם את הנושא אין במישור המערכתי (מערכת החינוך ולמי לפנות) והן במישור האישי (מה אנו ההורים יכולים לעשות כדי לקדם את הנושא ואת הסיכוי לשילוב מוצלח).

רוצה לציין שאני פועלת למודעות לנושא, ערכתי עם צוות היסודי סדנת מודעות לילדים עם הפרעות תקשורת, אך באשר לקידום המודעות במערכת החינוך בכללי, אין הדבר מספיק.

מקווה שלא יצא מבולבל, כתבתי בין לבין

מודה לכם מראש

גלית

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלה קשה שאלת ...'
שאלה קשה שאלת ...
30/01/2008 | 22:10
14
1. הנושא מקודם משנה לשנה על ידי כך שעוד הורים מצטרפים למעגל המשלבים, ולא מוותרים על זכויות הילד.
2.ההערכות צריכה להיות יותר פרטנית ומכוונות לגורמי השטח שילוו את הילד - מנהלת, מחנכת וכו'
3. נראה כי בשנה לפני מעבר הילד למסגרת החדשה כדאי ליצור קשר עם בית הספר ולהתחיל מהלך הדרגתי של קליטה.
4. אפשר לבקש ממנהל בית הספר היסודי להשתתף בתהליך של העברת המקל, ולהזמין את מנהל החטיבה לבית הספר להתרשם וללמוד.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב חלקי לאפרוח בן 5 עם PDD'
שילוב חלקי לאפרוח בן 5 עם PDD
30/01/2008 | 21:47
1
29
אז הנה שוב מנשבות רוחות השילוב אצלנו והגננת רוצה להתחיל להערך לזה, אבל משום מה, היא רוצה שאני אבצע בעצמי את השילוב, קרי - שאני אבוא איתו לגן המשלב ואני אהיה המשלבת... נשמע לי אידיוטי בלשון המעטה. אמרתי לה שזה נשמע לי לא מקצועי לגמרי ושאם היא בונה עליי את השילוב, אני לא חושבת שזה ראוי וללא משלבת, אני בכלל לא חושבת להכנס לחוויה הזאת.

היא אמרה שאינה יודעת אם הוא זכאי לזה (??)

אז הילד PDD. הוא זכאי למשלבת/סייעת על חשבון משרד החינוך? איך להתחיל את כל התהליך??

ומה דעתכם בכלל על כל ההשיחה זאת?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שיחה הזויה'
שיחה הזויה
30/01/2008 | 22:17
32
מכיוון שמדובר בשילוב חלקי ומשרד החינוך הפסיק השנה את שירותי השילוב החלקיים לילד בגן מיוחד הרוצה להשתלב בגן רגיל, נראה שהגננת רוצה לשלב את הילד ומנסה למצוא דרך לעשות זאת.
אנחנו מסכימים שאמא לא יכולה ולא צריכה לשלב את הילד שלה.
אנחנו ממליצים שתמצאי משלבת טובה ותגדירי אותה כ"מתנדבת". יש עיריות שבהן אין בעיה עם זה.
אבל - קחי בחשבון שכל ההוצאות עלייך.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ועדת שילוב ועוד'
ועדת שילוב ועוד
30/01/2008 | 21:58
1
34
מה עושים אלו שפספסו רשמית את ועדת השילוב בעירייה?
האם ועדה זו מחייבת או שניתן לקבל את שעות השילוב בדרך אחרת דרך העירייה?

מהם ההבדלים מבחינת החוק לגבי ילדים מעל ומתחת לגיל 5 בשילוב יחידני?

תודה,
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ועדת שילוב וסיוע'
ועדת שילוב וסיוע
30/01/2008 | 22:25
32
1.השאלה קצת כללית מדיי, אבל אם קיים צורך, גם אם חלף המועד, כדאי לבקש דיון מאוחר.
2. לעירייה מותר לתת שעות גם בלי ועדת שילוב (מספר מועט של עיריות מוסיפות לעיתים מספר מועט של שעות - אין מה לבנות על זה), והכלל הוא שהקצאת שעות סיוע מחייב החלטה של ועדת השילוב.
3. ילדים מתחת גיל 5 לא זכאים כיום (עד 2010) לשירותיי שילוב, אף על פי כן שרת החינוך החליטה להקצות בשנה זו שירותיי סיוע לילדים בטרום חובה, אינשאללה גם בשנה הבאה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תודה רבה לצוות הנפלא'
תודה רבה לצוות הנפלא
30/01/2008 | 22:33
1
16
עניתם תשובות מושקעות שמבהירות את נושא השילוב באופן שלדעתנו לא נעשה מעולם לפני כן.
אנו רוצים להודות באופן אישי לאמיר, רונית, מלכי ורויטל על ההשקעה הרבה בהכנת התשובות, אבל יותר מכך על התרומה הרבה בפעילותם היומיומית למען כולנו. חשוב שתדעו שכולנו מאוד מעריכים את פעילותכם.
ולחברות וחברי הפורום, ניתן גם בעתיד להפנות שאלות לצוות והתשובות יינתנו כאן בפורום.
רוב תודות ולילה טוב
יונית ועמנואל
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ותודה רבה לכל ההורים'
ותודה רבה לכל ההורים
30/01/2008 | 23:01
13
שהולכים בדרך החתחתים שנקראת שילוב, ובגופם סוללים את הדרך לילדים נוספים להשתלב בחברה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>

חם בפורומים של תפוז

תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ