לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

לצפיה ב-'ארוח פרופסור רולידר ביום חמישי בשעה 20:00'
ארוח פרופסור רולידר ביום חמישי בשעה 20:00
<< ההודעה הנוכחית
08/01/2008 | 12:34
132
584
ביום חמישי הקרוב יתארח בפורום פרופסור עמוס רולידר בנושא: הגישה ההתנהגותית - ABA

בארוח תשתתף גם גילי יהב שאותה כולנו מכירים. ואשר סייעה רבות לארגון הארוח.

אנו שמחים להודיע כי פרופסור רולידר הביע את נכונותו להשתתף באופן קבוע בפורום גם לאחר הארוח ולענות לשאלות רלוונטיות גם לאחר הארוח.

פרופסור עמוס רולידר:PhD, מנתח התנהגות מוסמך BCBA, מומחה בעל שם עולמי בטיפול התנהגותי של ילדים עם קשיי התנהגות מורכבים.
יו"ר העמותה הישראלית לניתוח התנהגות בישראל (עמותת היל"ה).
ראש המכון לחקר ולמניעת אלימות במוסדות חינוכיים  וראש חהוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית עמק יזרעאל.
ראש תוכנית ההסמכה למנתחי התנהגות באוניברסיטת תל אביב.

גילי יהב:MA חינוך מיוחד, BCABA מנתחת התנהגות מוסמכת.
מנחת תוכניות טיפול התנהגותיות במגזר הציבורי והפרטי- לאוכלוסיות חינוך מיוחד ( אוטיזם וכו')ולאוכלוסיות רגילות ( ADHD, התפתחות תקינה וקשיי התנהגות וכו')
חברת צוות הוראה בתוכנית להסמכת מנתחי התנהגות באוניברסיטת תל אביב.
חברת ועד בעמותת היל"ה (העמותה הישראלית לניתוח התנהגות בישראל)

אנחנו מאחלים לכולנו ארוח מוצלח
יונית ועמנואל
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שרשור שאלות בנושא: הגישה ההתנהגותית-ABA'
שרשור שאלות בנושא: הגישה ההתנהגותית-ABA
08/01/2008 | 12:38
101
59
נא לכתוב את כל השאלות עד יום רביעי בלילה, על מנת לאפשר לפרופסור רולידר ולגילי יהב להכין את התשובות.
כמובן שבשעת הארוח ניתן לשאול שאלות נוספות ובעיקר שאלות המשך ושאלות הבהרה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מהי "הגישה ההתנהגותית" - ABA?'
מהי "הגישה ההתנהגותית" - ABA?
08/01/2008 | 12:39
1
170
לצפיה ב-'הגישה ההתנהגותית - הסבר קצר'
הגישה ההתנהגותית - הסבר קצר
10/01/2008 | 19:38
107
הגישה ההתנהגותית – ABA- Applied Behavior Analysis  הינו מדע העוסק בחקר שינויים, בהתנהגות בעלת משמעות חברתית, תוך התייחסות לקשר שבין סביבה להתנהגות.
הנחת היסוד העומדת בבסיס הגישה ההתנהגותית הינה: קשיי (הפרעות, ליקויי ,בעיות) התנהגות מתפתחים, לעיתים, מגורמים סביבתיים ופיזיולוגיים מוקדמים. אולם, המשך קיומן או אי קיומן של התנהגויות אלו מושפע מטיב האינטראקציה העכשווית של הפרט עם הסביבה המידית\המשמעותית (המשפיעה).
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מקורות להכרת השיטה'
מקורות להכרת השיטה
08/01/2008 | 12:40
1
49
איזה  ספרים/אתרי אינטרנט/מאמרים אתה ממליץ לקרוא על מנת להכיר את השיטה באופן הטוב ביותר?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'המלצות לקריאה והכרת השיטה'
המלצות לקריאה והכרת השיטה
10/01/2008 | 19:39
78
אנו ממליצים לקרוא באתרים בהם ישנו פיקוח מדעי על הנכתב בהם. ישנם אתרים רבים בהם תוכלו למצוא הגדרות, מושגים ומאפייני טיפול וניתוח אך על מנת להיות בטוחים כי אתם קוראים מידע מדעי ומהימן אני ממליץ על אתרים אלו:
http://www.pubmedcentral.nih.gov/tocrender.fcgi?journal=309&action=archive
http://bmo.sagepub.com/archive/
http://www.springerlink.com/content/105719/
http://www.abainternational.org/
http://www.behavior.org/
http://www.bacb.com/
http://www.education.ucsb.edu/autism/jpbi-abstracts-volume_1/abstracts_v1n1w1999.html

בנוסף אנו ממליצים לקרוא באתר היל"ה- העמותה הישראלית לניתוח התנהגות.
http://www.iaba.org.il/mianachnu.htm
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אינטנסיביות הטיפול'
אינטנסיביות הטיפול
08/01/2008 | 12:41
1
54
האם הגישה ההתנהגותית בטיפול באוטיזם מחייבת אינטנסיביות טיפול מינימלית, ואם כן, מהי?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אינטנסיביות'
אינטנסיביות
10/01/2008 | 19:41
66
מספר שעות הטיפול משתנה בהתאם לצרכים הספציפיים של הילד, כאשר הצרכים מרובים בגילאים הצעירים, וכוללים לימוד שפה, תקשורת, מיומנויות יומיום והתערבות בסוגיות התנהגותיות, מחקרים הראו שיש יתרון ל35 שעות שבועיות לעומת 15 שעות כאשר הפרוטוקול הטיפול זהה . למספר ההתנסויות יש השפעה על הישגיי הילד. בכל מקרה על מספר שעות הטיפול להיקבע על ידי מנתח התנהגות מוסמך לאחר אבחון מדוקדק שמשתנה במהלך הטיפול.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'משמעויות של טיפול בגישה ההתנהגותית'
משמעויות של טיפול בגישה ההתנהגותית
08/01/2008 | 12:42
1
60
להורים ששוקלים להתחיל טיפול ABA, מה המשמעויות הכרוכות בכך בהיבטים של הערכות המשפחה בהיבט הפרקטי ובהיבט הכלכלי?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'היבט כלכלי והיערכות משפחה'
היבט כלכלי והיערכות משפחה
10/01/2008 | 19:42
64
תשובה לשאלה זו מאוד תלויה: באזור מגורים של המשפחה (תנאים שונים בדרום, מרכז וצפון הארץ), במיקום (מגורים בקיבוץ במרכז הארץ שונה ממגורים בעיר מרכזית), בהרכב הצוות (כמה אנשי מקצוע ומטפלים מכיל הצוות), בתעריף של אנשי המקצוע (כל איש מקצוע כמו בכל תחום קובע לעצמו את התעריף).
חשוב בכל זאת לקחת בחשבון כי ההוצאות סביב תוכנית התנהגותית ביתית אינטנסיבית הינן משמעותיות, מאחר וישנם מספר של אנשים שמועסקים, כמות שעות גדולה בשבוע ומשך ארוך של טיפול (לרוב יותר משנת טיפול).
בנוסף, יש להיערך לכניסה של קבוצת מטפלים לתוך הבית וחיי המשפחה ויש לשמור על רגישות מול בני הבית- אחים סבא וסבתא וכו'.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שילוב בין גישות'
שילוב בין גישות
08/01/2008 | 12:44
1
48
האם לדעתך ניתן וכדאי לשלב בין גישות שונות בטיפול באוטיזם?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גישות טיפול'
גישות טיפול
10/01/2008 | 19:44
67
המשתנה החשוב ביותר לבחירת גישה טיפולית הוא העדות המחקרית מדעית ליעילותו של התהליך. חשוב מאוד לדעתי, כי ההורה יבקש עדויות מחקריות או סיוע מאיש מקצוע על מנת לפרש נתונים מחקריים לגבי יעילות שיטה בטרם יבחר בגישה או בהתערבות הטובה ביותר.
אני אינני אובייקטיבי, כאיש מדע כחוקר וכמנתח התנהגות, לא פלא כי אני רואה  בABA כגישה המדעית (לא פשוטה, לא קלה) אשר מבוססת על עשרות שנים של עבודה מחקרית מדויקת שפירותיה ניכרים היום בתוצאות טיפול אפקטיביות. שוב הדגש הוא על בחירת גישה טיפולית לא בגלל התרשמות מהגישה, יופייה או עדות אחת או שתיים, אלא גישה לספרות המחקרית.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'השפעת אופי הילד ו/או ההורים על הגישה הטיפולית'
השפעת אופי הילד ו/או ההורים על הגישה הטיפולית
08/01/2008 | 12:46
1
59
האם לדעתך האופי של ההורים ו/או של הילד יכולים וצריכים להשפיע על הגישה הטיפולית, גם בתוך הגישה עצמה וגם בבחירת הגישה הכללית - רגשית או התנהגותית?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גישה טיפולית- בחירה על פי אופי'
גישה טיפולית- בחירה על פי אופי
10/01/2008 | 19:46
66
כמובן. אין ספק כי ישנה השפעה רבה של ההורים והילד על בחירת הגישה הטיפולית, ישנם הורים שקשה להם מאוד להפעיל תוכנית התנהגותית אינטנסיבית, שלעיתים לא פשוטה להם ולילד וישנם כאלו שאינטנסיביות זו וכל הכרוך בה פחות קשים להם.
ישנה חשיבות רבה בהכנת המשפחה תוך ליווי ומתן תמיכה כחלק מהתהליך הטיפולי, חשוב שההורה יבין מדוע האינטנסיביות דרושה, וכי הצלחתו של הילד היא המתנה הגדולה ביותר שיכולה להיות להורה בתהליך לא פשוט זה.
בתוך הגישה עצמה, איננו רואים סיבה מדוע יהיו הבדלים כל עוד העבודה נעשית באמצעות מנתח התנהגות מוסמך.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התיחסות ללובאס'
התיחסות ללובאס
08/01/2008 | 12:47
9
56
האם הגישה ההתנהגותית כיום שונה מהדרך שבה נקט לובאס, והאם ניתן לומר שהשינויים כל כך עמוקים שלמעשה מדובר כיום בגישה חדשה?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לובאס'
לובאס
10/01/2008 | 19:47
8
100
לובאס הוא איש מפתח ואיש מחקר חשוב בהיסטוריה של ניתוח התנהגות בהקשר לאוטיזם.
עם זאת הוא איננו מגבש הגישה ההתנהגותית בהגדרותיה אלא אחראי על פיתוח מודל לטיפול בילדים עם אוטיזם. חשוב להבין כי לובאס נשען במחקריו על עקרונות הגישה ההתנהגותית ובאמצעות כך פיתח את המודל הטיפולי. ישנם מנתחי התנהגות אשר מפעילים תוכניות טיפוליות שמושתתות על המודל הטיפולי שהפעיל לובאס וישנם אחרים שמפעילים מודל טיפולי שונה. שניהם יכולים להיות מנתחי התנהגות ולהפעיל תוכניות "כשרות" ונכונות מבחינה טיפולית.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הייתי רוצה להבהיר'
הייתי רוצה להבהיר
10/01/2008 | 20:10
1
50
האם לדעתך השיטות האלימות שבהם השתמש לובאס הן לגיטימיות, ואם לא, כיצד ניתן להתייחס למחקרים שלו כאשר הם מבוססים על התנהגות שאינה מקובלת ושאין ספק שהיוותה חלק משמעותי מהטיפול שלו?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לובאס ואלימות'
לובאס ואלימות
10/01/2008 | 20:55
69
כאשר ואם צריכים להשתמש בענישה כלשהי כחלק מחבילת טיפול כוללת, חשוב שמנתח התנהגות יבחר את הפרוצדורה הכי פחות לא נעימה אך יעילה. חשוב להבין כי שימוש בענישה קלה מאוד אך לא יעילה תפתח עמידות של הילד בפני התגובה, תגביר את התנהגויותיו הקשות ולעיתים המסוכנות ותמנע ממנו בסופו של דבר את הטיפול הראוי.
מאז, ב20 שנים האחרונות, שמים מנתחי התנהגות דגש רב יותר על שימוש בפרוצדורות חיזוק להפחתת התנהגויות לא נאותות , לא ראויות של המטופלים.
בנוסף, חשוב להבין שאי שימוש בפרוצדורות ענישה במקום שיכול להציל לעיתים את הילד ממצבים קשים ביותר חמורה יותר בעיני ואני ממליץ על שימוש מבוקר תחת פיקוח של מנתח התנהגות מוסמך שוב כחלק (לא עיקרי) של תוכנית חיובית מלאה.
העדויות ליעילות ABA כגישה טיפולית גורפות בתחומים רבים וכוללות עבודות של מאות עדויות מחקריות שפורסמו במגוון כתבי עת מדעיים על ידי מאות פרופסורים ובעלי מקצוע מוסמכים בתחום.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אומרים שההישג של לובאס'
אומרים שההישג של לובאס
10/01/2008 | 22:40
5
68
היה בזה שהוא הוכיח שילד אויטסט מסוגל ללמוד.אבל אומרים שבימינו העיקרון זהה, אבל   השיטה ויחס לילדים  שונים מאוד ממה שהיה אצל לובאס.
אם עכשיו זה שונה, מה הביא לשינוי הזה?
למה נזהרים  כל כך להעביר עליו ביקורת?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לובאס'
לובאס
11/01/2008 | 22:06
4
54
מעניין שבתקופה האחרונה ישנה התייחסות ביקורתית מאוד כלפי פרופ' לובאס.
מחקריו אכן ראויים לציון ואכן ראויים לקריאה ביקורתית,
אך הישגיו אינם מבוטלים ובטלים עקב שימוש בהליך כזה או אחר לפני כל כך הרבה שנים.
השינוי שעליו את מדברת הינו תהליך שעבר העולם ההתנהגותי כולו ביחסו לקשר וליישום של הליכי חיזוק כהליך הגברה של התנהגות אל מול הליכי ענישה כהליך הפחתה של התנהגות.
לא נעשתה עבודה מחקרית מסודרת כביקורת על מחקריו של לובאס ועל כן אין זה יהיה מכובד לעשות כן על גבי הפורום.
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אין מכובד לבקר אלימות'
אין מכובד לבקר אלימות
12/01/2008 | 10:43
1
34
אני מצטערת  לבקר ולהוקיע אלימות פיזית ונפשית כלפיי ילדים קטנים ע"י ניצול מעמד הבן אדם כחוקר  זה לא רק מכובד מאוד אלא זה רצוי וראוי ומעשה מבורך....
אלימות היא לא פיתרון, אלימות היא לא שיטה, אלימות היא לא דרך....
וכל ההישג של לובאס מבחינתי הוא העובדה שהוא הצליח לא להגיע לכלא עקב פעולותיו וזה הישג מכובד מאוד..... שאר ההישגים שלו אמורים היום לבוטל מבחינת היחס אליהם....
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-' תודה על ההתייחסות'
תודה על ההתייחסות
12/01/2008 | 19:37
16
לצפיה ב-' השארת אותי ללא מילים'
השארת אותי ללא מילים
12/01/2008 | 11:20
33
לא מכובד להעביר על לובאס ביקורת
אני ממש מתלבטת אם לכתוב על מי עוד לא מכובד להעביר ביקורת בגלל התעללות בחלק מהאנושות שחלקם היו למטרת רפואית ובני האדם היו  שפני המעבדה .
אדם שעשה מעשים פלילים לא משנה באיזה מאה או למה פסול ולכן גם האיזכור שלו פסול  ומאד מכובד לומר זאת , מה שלא מכובד זה להלל אותו בוקר וערב ולהתעלם מהמעשים שלו.
נו כנראה שבכל זאת היה לי מה לומר
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התיחסות לגבי ענישה'
התיחסות לגבי ענישה
08/01/2008 | 12:48
1
29
מה דעתך לגבי השימוש בענישה במסגרת טיפול התנהגותי, ואם אתה בעד ענישה, האם תוכל לתת דוגמאות לענישה שמקובלת בטיפול כזה?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ענישה'
ענישה
10/01/2008 | 19:50
44
טיפול בהתנהגויות כגון אגרסיביות, תוקפנות , התקפי זעם, פגיעה עצמית או הכנסה לפה של חפצים כולל בדרך כלל שינויים בסביבה בה הילד מבצע את התנהגויותיו, חיזוק משמעותי של התנהגויות אלטרנטיביות, חיזוק משמעותי של פרקי זמן בהם הילד נמנע מההתנהגות אותה אנו רוצים להפחית ולעיתים גם אסטרטגיית ענישה אשר יכולה לכלול, הערה אסרטיבית, נזיפה, החזקה קצרה של הילד או  פסק זמן. בכל מקרה אסטרטגיות ענישה אלה באות חשבון כחלק מחבילת התערבות כוללת כאשר החיזוק חייב לבוא לידי ביטוי לפחות פי עשר מהשימוש בתהליך ענישה וכאשר סוג הענישה במסגרת חבילה, יקבע על ידי מנתח התנהגות מוסמך והפעלתו תהיה בטוחה, וקצרה ואפקטיבית כך שיהיה ניתן להמשיך בתהליך הלמידה והחיזוק.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'האם הגישה ההתנהגותית'
האם הגישה ההתנהגותית
08/01/2008 | 13:36
4
37
מתאימה אף ללקויות אחרות, כמו ADHD ?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לקויות אחרות'
לקויות אחרות
10/01/2008 | 19:52
3
51
בהחלט, ישנה תפיסה שגויה בקרב הציבור ובקרב ציבורי ההורים לילדים עם אוטיזם בפרט, כי הגישה ההתנהגותית היא "שיטת טיפול" לילדים עם אוטיזם. הנחנה זו שגויה ואיננה נכונה בעיקרה! הגישה ההתנהגותית כפי שהגדרתי אותה בתחילת השרשור הינה גישה מדעית לניתוח התנהגות האדם. אדם עם לקות של קשב וריכוז, פיגור, הפרעת אישיות, OCD וכו'- יכול להיתרם מטיפול התנהגותי כל עוד הוא מותאם לקשיו ומונהג על ידי מנתח התנהגות מוסמך. לדוגמא, אנחנו מפעילים כיום תוכניות מערכתיות מהמוצלחות ביותר המבוססות על ABA, במספר רב של בתי ספר רגילים לשינוי האקלים החברתי, טיפול בהצקה ואלימות והגברת הלמידה באופן משמעותי . ברצוני להדגיש שיישום עקרונות התנהגות גם אם באופן טיפולי או בלתי מודע אחראי על תהליכי למידה והתנהגות של כל בן אנוש. שימוש נרחב יותר של ABA במערכת החינוך הרגילה בישראל היה מביא להישגים לימודים חברתיים משמעותיים יותר ממה שאנו עדים לה כיום.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יפה, ואכן עד עתה'
יפה, ואכן עד עתה
11/01/2008 | 08:03
2
30
נהגתי לקחת דברים מהגישה הזו, וליישם על רז, ועד עתה בהצלחה רבה. דברים שקיבלתי מהמערכות האחרות, בהן לומדים שני האוטיסטים שלי.דברים שהתאימו לסיטואציות מסויימות, מתוך הגישה, ופשוט יישמתי . אך עם הגיל דברים משתנים, וכנראה שאני זקוקה להדרכה שתתאים לעכשיו, לבעיות של היום.
תודה בכל אופן.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'השאלה והדרכה'
השאלה והדרכה
11/01/2008 | 09:07
1
38
יונית,
אכן לעיתים ניתן "לשאול" מאפיינים ואלמנטים מתוכנית טיפול אחת לאחרת,
אך חשוב לזכור כי מנתח התנהגות שמתלווה לתוכנית ומייעץ, גם אם רק בעת הצורך, לנושאים שמתעוררים כבעיות,
הוא הדבר הטוב ביותר.

אני כאן לרשותך לייעוץ בכל נושא במידת האפשר.
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פרופ' רולידר וגילי "שלנו" ערב טוב.'
פרופ' רולידר וגילי "שלנו" ערב טוב.
09/01/2008 | 10:15
10
42
שני גילויים נאותים:

1. אני לא מחסידי ה- ABA(זה מרגיש לי נורא) והג'וקר בגן תקשורתי מוטה גרישפאן.

2. אני דווקא כן מחסידות הפרופ' בפינתו בתוכנית הבוקר.
(לא מסתדר לי איך אתה ABA)

ולשאלות:

דווקא לגבי האחות (שנתיים וחודשיים) ואח ( 10 חודשים) הנ"ט, ככה"נ של הג'וקר (בן 4)

בעקבות הגילוי על האוטיזם במשפחתנו (PDD-NOS, תיפקוד גבוה) אנחנו בוחנים מחדש את ההורות שלנו.
יחד עם זאת, בשנה החולפת ניתנה אקסטרא תשומת לב לג'וקר ובמקביל נולד מר זחל.

כיום הגברת הקטנה דורשת את שלה בשלל הדרכים המקובלות בגיל שנתיים.
ואני מתלבטת איפה ואיך לשים לה את הגבולות.
עד כמה לתדלק את הצורך בתשומת לב מבלי לגדל "מפלצת דרשני" בבית.
כמו כן היא פיתאום רוצה מוצץ, כשמעולם לא היה לה, גם לא מציצת אצבע.

עליי לציין שהן משיקולי חינוך והן משיקולי נוחות שלי, שלושת זבי החוטם גרים בחדר אחד.
ומצב האינטראקצייה בינהם לפני השינה, כשהם לבד- יום עסל יום בסל.

ושאלה אחת, בנוגע לג'טקר:

איך אני מעודדת אותו לשבת על האסלה לטובת מס' 2.
פיפי אנחנו גמולים קומפלט (לא מבקש, אבל שומר וכמעט שלא מפספס)

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נ"ב-תסביר לי איך פרופ' רולידר מתכנית הבוקר'
נ"ב-תסביר לי איך פרופ' רולידר מתכנית הבוקר
09/01/2008 | 10:18
2
58
הוא ABA???
מה פיספסתי בדרך???
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הי בוטן, הוא בהחלט ABA! ממליצה לכולם לקרוא'
הי בוטן, הוא בהחלט ABA! ממליצה לכולם לקרוא
10/01/2008 | 14:01
1
59
חלק מהמיסקונספציה בפורום הזה, זה שABA זו לא "שיטת טיפול" לילדים אוטיסטים,
אלא דיסיפלינה כללית הרלוונטית לכל התנהגות בחיים. זוהי גישה על פיה מחזקים התנהגויות לא נאותות
ומפחיתים התנהגויות לא נאותות על ידי שימוש בחיזוקים ולימוד התנהגויות אלטרנטיביות.
עמוס רולידר עובד שנים רבות דווקא עם החינוך הרגיל, כמו גם עם נפגעי תאונות בקרב מבוגרים וכו'.
בתוכנית הבוקר עמוס נותן ייעוץ בכל תחומי החיים של הילדים תוך כמובן שמירה על עקרונות ניתוח התנהגות.

ABA זה לכולם! הגיע הזמן שאנשים יתחילו להבין שזו לא "שיטה" מיסיונרית עם הוראות הפעלה,
אלא דרך חיים. בארה"ב ובאנגליה כבר מזמן משתמשים בגישה יועצים ארגוניים בארגונים גדולים, וכן במלחמה בתאונות הדרכים,
בכל מוסדות החינוך הרגיל ואפילו בקורסים שונים כגון הפסקת עישון.אז למי שצפה וטרם זיהה, פינתו של רולידר בתוכנית הבוקר זהו ABA.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לדידי זו גישה חינוכית.'
לדידי זו גישה חינוכית.
10/01/2008 | 20:33
29
ABA נועד להשיג תוצאות בי הוק ובי ג'וק
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשומת לב ומספר 2'
תשומת לב ומספר 2
10/01/2008 | 19:53
6
38
לשאלתך לגבי מתן תשומות לב, אני לא רואה סיבה מיוחדת לנהוג אחרת כלפי בתך מאשר היית נוהגת אילו לא הייתה אחות לילד עם אוטיזם. קשה לענות תשובה טובה על סמך המידע שאת נותנת. לגבי שאלתך על ישיבה על האסלה, שוב, נדרש מידע נוסף על מנת לתת המלצה מפורטת יותר. אני בהחלט יכול לומר בשלב זה כי מומלץ לשבח אותו על ישיבה יפה על האסלה ובמיוחד בהקשר לעשיית צרכים, יש לבחון את התזונה שלו על מנת לאפשר מספר הזדמנויות רב לעשיית צרכים ולהימנע מהפעלת לחץ לצורך ישיבה על האסלה. בכל מקרה זו עצה כללית בלבד ואנו ממליצים לפנות למנתח התנהגות מוסמך או כל איש מקצוע אחר המומחה התחום על מנת לקבל המלצה מפורטת, ותמיכה בתהליך הטיפולי.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ערב טוב, פרופ' ותודה על התשובה עד כה.'
ערב טוב, פרופ' ותודה על התשובה עד כה.
10/01/2008 | 20:20
5
22
הילד מגלה פחד ואנטגוניזם מהאסלה בכלל.
למרות שמספר 1 אין לו בעיה.
ומס' 2 עובר מהתחתונים לאסלה והוא נפרד ממנו יפה...
תובנות???
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'המשך'
המשך
10/01/2008 | 20:59
4
29
המלצתי לבעל המקצוע שעובד איתך ללמד את הילד לחבב את האסלה על ידי הצמדתה לדברים שהוא אוהב, משחק, אפילו אוכל, צעצוע או כל דבר אחר. התהליך צריך להיות הדרגתי. בנוסף יש לחזקו על ידי מחזק משמעותי על ישיבה במשך 30 שניות, 40 שניות דקה וכן הלאה.
כאשר ירגיש ביטחון לשבת על האסלה, ניתן להמשיך בחינוך לעצמאות מוחלטת בנושא.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ע"ע= "שוחד"'
ע"ע= "שוחד"
10/01/2008 | 21:02
3
22
שאלתי למטה על בין שוחד לחיזוק.
עד כמה אתה גם בעד חיזוק אוראלי (מאכל, לרוב ממתק).
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ברח לי'
ברח לי
10/01/2008 | 21:05
2
19
אוראלי כהמשך לצורך , שלי נראה כמו יניקה, מציצת מוצץ, אצבע.

ועוד משהו קטן: היית נותן לבת שנתיים שמעולם לא לקחה מוצץ,
להתרגל עכשיו לאחד, רק כי רוצה. ועושה דרמה גדולה.
או להתעקש שלא.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
10/01/2008 | 21:11
1
23
חיזוק הניתן בעקבות התנהגות אותה רוצים להקנות להגביר ולשמר, שונה ממצב בו נותנים חיזוק לפני ההתנהגות על מנת שתתבצע התנהגות בדרך כלל לא מוסרית, ולא אתית. שני דברים שונים בתכלית השינוי.

עלינו לבחור את המחזק הכי יעיל ומשמעותי והכי טבעי שאפשר. אם אוכל הוא המחזק היחידי שיתניע או יגביר התנהגות אשתמש בו תוך הצמדתו לחיזוק חברתי או מוחשי אחר. אם מילת שבח לטיפה וחיבוק משמעותיים כדי להגביר ולהקנות התנהגות בוודאי אשתמש בהם ולא באוכל. זהו תהליך ההחלטה ואין שיקול אחר בלעדו.

במידה ואת חושבת שלקיחת המוץ כרגע אינה ראויה סלקי אותו ואולי כדאי להוציא אותו מתחום ראייתה של הילדה.
אין סיבה לתת רק כי הילד מתעקש וזה נכון לכל הילדים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מעריצה גדולה שלך....האם אלימות בגיל 6 מנבאת ה'
מעריצה גדולה שלך....האם אלימות בגיל 6 מנבאת ה
09/01/2008 | 21:49
8
33
פרופסור רולידר היקר,
ראשית דע לך שהסיבה היחידה שאני צופה פעם בשבוע בתוכנית הבוקר היא הפינה שלך,למרות שאני אמא לילד עם בעיות שונות חלק מהדברים מדברים אלי מאד.

שאלתי היא... האם בעית אלימות ו/ או אובססיביות מלמדות בהכרח על דפוס התנהגות דומה גם בבגרות.

בני בן 6 ואובחן כאספרגר, הוא ילד מתוק וטוב אך משתמש המון בכוחו , אפשר לשבת סתם בספה והוא בפרץ של התרגשות או סתם רצון לתשומת לב מתחיל לבעוט או לקפוץ עלינו , הוא מאד חזק ולכן זה מאד כואב, לפעמים הוא גם דוחף לנפילה את אחותו הקטנה ואולי גם חברים או נושך אך כל זה מתוך "משחק" לא כהתקף זעם.

בנוסף הוא יכול להיות גם אבססיבי לילדים מסוימים או לצורך מסויים.

הוא נמצא בכיתה לעיצוב התנהגות וחל שיפור עם כי קל .

האם יש דרך לגרום לו להבין שה"משחק "שלו לא עושה נעים לאחרים? האם אתה חושב שזו "אלימות לשמה" ? האם זה אומר משהוא על התפתחותו כמתבגר ? האם יש לילדים כאלו נטיה להתפתח כאלימים או חלילה פושעים?.

מודה לך מראש על תגובתך.

נ.ב אולי תפתחו גם קבוצת תמיכה להורים כמונו? אני חושבת שרבים מאיתנו היו מודים על כך , לא לשכוח שאנו עובדים קשה בכדי שילדנו יתפקדו כבוגרים אשר מסוגלים לתפקד בחברה רגילה ולחיות חיים טובים אך לצערינו לא מקבלים מספיק תמיכה ממי שבעתיד תצטרך לדאוג להם אם לא יצאו כך "המדינה".

תודה,תודה,

לימור
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אלימות'
אלימות
10/01/2008 | 19:55
7
30
אני מודה לך ולכל אלו שנתנו משוב והתייחסות חיובית לפינה שלי בתוכנית הבוקר, תודה!

התייחסות נכונה לתוקפנות בהווה תמנע התנהגות כבו בעתיד, הדבר בידנו דרך התערבות ספציפית - מורכבת או לא. לא יהיה נכון לתת המלצה ספציפית על סמך המידע הניתן כפי שכתבת בשאלתך. בעקרון חשוב להגדיר ציפיות ברורות לילדים. להפקיד על סדר יום קבוע וברור, לחזק ולפרגן על התנהגות נאותה ולא נאותה, להציב גבולות ובנחישות ובהתמדה לאוכפן- גם אם קשה. אלא המלצות כלליות , יישומן לעיתים דורש הנחיה ותמיכה של מנתח התנהגות מוסמך.
לגבי פרצי ההתרגשות חשוב להקנות לבנך התנהגויות אלטרנטיביות של התרגשות שמתאימות יותר ולא פוגעות בסביבה. הקנייה של התנהגויות כאלו תוך מיגור התופעה של אלימות מתוך התרגשות צריכה להיעשות תוך מחשבה ותכנון מדויק ובהיכרות על בנך.
מכיוון שהטריגרים לפרצי ההתרגשות מוכרים לך את יכולה להכין את הילד לקראת מצב בו הוא מתחיל בפרצי התרגשות ולחזק אותו על איפוק והבלגה, להציע לו פעילויות אלטרנטיביות ולחזק אותו, בכל מקרה כדאי לא לאפשר לו להיות אלים כלפי שאר בני המשפחה.
קבוצות תמיכה להורים קיימות ב"בית לורן" ואנו ממליצים על פנייה לשם לצורך חיפוש קבוצת התמיכה הקרובה לאזור מגוריך.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פרצי התרגשות לא אלימים'
פרצי התרגשות לא אלימים
10/01/2008 | 20:04
1
14
אני איני מנסה למנוע או לשנות פרצי התרגשות שאינם אלימים אצל הבן שלי (אין אצלו אלימות כלל) כגון נפנופי ידיים או צעקות שמחה. לי אין ספק שזה הדבר הנכון מבחינתי, אך הייתי מעוניין לדעת אם זה אכן תואם את הגישה ההתנהגותית?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התרגשות'
התרגשות
10/01/2008 | 21:01
13
ההחלטה אם התנהגות היא נאותה או לא איננה קשורה לשום גישה.
במידה ופרצי ההתרגשות ונפנופי הידיים וצעקות השמחה נראים לך כנכונים ומותאמי גיל,
חבק אותו, חזק אותו ושמח בשמחתו.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בית לורן'
בית לורן
10/01/2008 | 20:06
1
32
לצערי בבית לורן הקבוצות לא מתאימות לסוג הבעיה איתה אנו מתמודדים היות ורוב המטופלים שם או יותר נכון ההורים שם הם לילדים מחתח שונה.

בני מוגדר כאספרגר או יותר נכון לרגע זה PDD בתפקוד גבוה ולא נמצאה קבוצה מתאימה.

אילו פעילויות אלטרנטיביות יש לדוגמא לעשות בפרץ של התרגשות?

האם יש מנתח התנהגות שאתה ממליץ עליו באיזור רחובות.

שוב תודה,
לימור
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התרגשות'
התרגשות
10/01/2008 | 21:05
21
התנהגות אלטרנטיבית תהיה משחק נאות, ישיבה שקטה וכל פעילות אחרת שאינה פרץ התרגשות אלים ולא נעים.
כמובן יש לעודד הבעת התרגשות שאינה אלימה ונורמטיבית.

לא הייתי רוצה להמליץ על מנתח התנהגות מסוים אך אני ממליץ לך לבחור מנתח התנהגות מוסמך BCBA או BCABA
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בית ספר כפר הרואה-בקשה/הזדמנות'
בית ספר כפר הרואה-בקשה/הזדמנות
10/01/2008 | 20:19
2
34
ברצוני לידע אותך כי בכפר הרואה ישנו בית ספר ממלכתי דתי אשר שם לו לדרך לשלב ילדים עם קשיים מיוחדים בחברה .
נפגשתי עם מנהלת בית הספר "יפה" לפני כשנתתים בערב גאלה לכבוד יציאתו של הספר"האם אתה שומע האם אתה קורא לי" של שונית שחל פורת בו דיבר יפה על השילוב של אחד מהילדים אשר עליהם נכתב הספר, באותו הערב נגשתי נרגשת כולי ליפה ואמרתי לה שלמרות שאנו גרים ברחובות בני ילמד בעוד כ 3 שנים בבית הספר שלה וכך אכן יהיה, בשנה הבאה בע"ה נעבור כולנו לעמק חפר והוא יתחיל ללמוד בבית הספר . בכל שנתון יש ליפה ילד על הספקטרום והיא ומורותיה וכן הקהילה עושים עבודת קודש ואנו מצפים בכליון עניים להיות חלק מהמשפחה.

אני חושבת שכדאי לך לראות מקרוב את המודל שבנה בית הספר ללא סיוע ממשרד החינוך ועל פי רוצנה בלבד של יפה והנחישות של מורות בית הספר.

ואשמח לקבל טיפ על שילוב נכון .

תודות ,
לימור
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נשמע נפלא ויישר כוח!'
נשמע נפלא ויישר כוח!
10/01/2008 | 21:02
8
לצפיה ב-'מזל טוב, לימור! כל כך מרגש!'
מזל טוב, לימור! כל כך מרגש!
11/01/2008 | 14:10
11
איחולי הצלחה שלוחים לך, לבן ולכל המשפחה.
עם היכולות של הילד וכישורי ההפקה והאירגון של אמו... השמיים הם הגבול.
"מברוק" ענק מצורף לך גם ביפאנית. זוהי בדיוק ההרגשה.
שונית
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'VBA - מהו? shirkoosh1'
VBA - מהו? shirkoosh1
09/01/2008 | 23:16
3
26
מה משמעות VERBAL BA, ובמה גישה זו שונה מABA?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'VBA מול ABA'
VBA מול ABA
10/01/2008 | 19:56
2
47
Verbal behavior הינו מושג שטבע סקינר בשנות השמונים והוא התייחס להתנהגות תקשורתית שבסיסה שפתי באמצעים של ציווי, תיאור, שיום, מאפיינים בין- מיליים.
סקינר הינו אחד מאבות הגישה ההתנהגותית בבואו לטבוע את המונח התנהגות אופרנטית.
אין במושג ציון של גישה או שיטה טיפולית אשר שונה מABA אלא מושג ומונח שהוא חלק מהתיאוריה העומדת בבסיס הגישה.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יש 2 הבדלים עיקריים בגישה הטיפולית'
יש 2 הבדלים עיקריים בגישה הטיפולית
10/01/2008 | 23:12
1
38
החלק הראשון בתשובה מדויק, השני פחות. קיימים שני הבדלים מהותיים לפחות בין שתי הגישות. ההבדל הראשון הוא שהVBA אינה דוגלת ב-DTT - אותה חזרתיות דיסקרטית על התרגילים אלא מציגה אותם בטכניקה שנקראת ערבוב וגיוון (mix & vary) כדי לשמור על עירנות הילד. ההבדל השני - המהותי יותר הוא שימוש רב ב-net - לימוד בסביבה טבעית. לימוד זה עומד בעצם מאחורי המושג "התנהגות שפתית" ומתנה את קבלת המחזק בשיומו, תחת קבוצת אופרנטים המוגדרת כדרישה (מצד הילד) -manding.
סקינר הוא אבי השיטה בהיבט המחקרי וממשיכי דרכו שאחראים על פיתוח הגישה הטיפולית הם ד"ר סנדברג וד"ר פרטינגטון וכן ד"ר וינס קרבון אצלו למדתי אותה.
היבט נוסף שפותח הוא האבחוני. ב-VBA נעשה שימוש בפרוטוקול ablls - המיועד לאבחון 26 תחומי תפקוד שרק את חלקם הזכיר פרופ' רולידר בתשובתו. פרוטוקול האבחון מיועד לבניית התכנית הטיפולית.
דורון זוהר
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'דיון נוסף'
דיון נוסף
11/01/2008 | 22:12
19
דורון,
אני חולקת עליך.
המאפיינים שציינת יכולים להיות והם בהחלט חלק מהגישה ההתנהגותית ABA,
אין גישה מובהקת שונה מהגישה ההתנהגותית אשר בבסיסה עקרונות כמו חיזוק חיובי ושלילי ועוד כטכניקות ללמידה והקנייה של מיומנויות, שימור והכללה.יש רק אחת כזו.

DTT איננו מאפיין מובהק של הגישה ההתנהגותית אלא טכניקת למידה שהיא נגזרת מעקרונות הגישה.

DTT איננו = ABA אלא חלק ממנו כמאפיין, בדיוק כמו שNET הוא כזה או למידה מזדמנת וכו'.

כל מנתח התנהגות מוסמך אשר מתייחס לסביבתו של הילד ילמד בה, באותה הסביבה הטבעית אליה אתה מתייחס.

גם השימוש בABLLS לא מאפיין גישה כזו או אחרת למרות שהוא מכיל בתוכו מושגים כמו "intaverbal " שטבע סקינר בספרו "verbal behavior ". אני עשיתי בעבר שימוש בכלי אבחוני זה ואינני "מטפלת בגישת VBA" (בעיני אין דבר כזה) אלא מנתחת התנהגות מוסמכת בגישה ההתנהגותית ABA.

שמחתי על הדיון!
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הורה כטרפיסט - ליייייי'
הורה כטרפיסט - ליייייי
09/01/2008 | 23:21
1
32
מה דעתך על הורה כטראפיסט? האם זה נכון? אפשרי? האם ישנן השלכות כלשהן?
(מנצלת את ההזדמנות לשאול שאלות החוזרות על עצמן, ששואלים אותי כאמא לילד ש"עובד" בגישה...)
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הורים כמטפלים עיקריים'
הורים כמטפלים עיקריים
10/01/2008 | 19:58
42
הורה כתרפיסט- זוהי סוגיה לא פשוטה. כמובן שההחלטה נשארת בידי ההורה וכל מקרה לגופו של עניין. עם זאת אנו סבורים כי על אימא או אבא, עד כמה שאפשר, לשמור על מקומם כהורה מול הילד ולהשתדל לא לערב תפקיד נוסף תוך הרחבת הזהות להורה- מטפל. חשוב לזכור כי ההורה הינו "המטפל העיקרי" של הילד בכל מקרה. כמעט אין טיפול שמתבצע, ובוודאי לא מצליח ללא שיתוף פעולה, יישום ומעורבות גבוהה של ההורים בטיפול בתהליך טיפולי חינוכי. עם זאת איננו ממליצים עד כמה שאפשר ואם התנאים מאפשרים על שילוב טיפול אחד על אחד בתנאי למידה סטריליים באמצעות הורה. כל זאת כמובן בהתייעצות עם מנתח התנהגות המלווה את התוכנית.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תוכנית ביתית ללא מעורבות ההורים, אפשר? - לייי'
תוכנית ביתית ללא מעורבות ההורים, אפשר? - לייי
09/01/2008 | 23:24
1
22
האם קיימת אפשרות להפעיל תכנית ביתית ולא להיות מעורב?
כלומר, האם הורים עובדים,שלא יכולים למצוא זמן להיות נוכחים בישיבות ,בטיפול ובאופנים אחרים יכולים להפעיל תכנית מוצלחת?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מעורבות הורים'
מעורבות הורים
10/01/2008 | 19:59
25
קשה מאוד וכמעט בלתי אפשרי להצליח ללא מעורבות הורים. על ההורים לקבל החלטות, ביחד עם מנתח ההתנהגות המנחה את התוכנית הטיפולית,ליישם ולהפעיל את התוכנית ובוודאי להמשיך את הנעשה בחדר הטיפולים- בסביבה הביתית על מנת שהשינויים שמתקבלים בחדר הטיפול יוכללו ויועברו לשאר סביבות חייו .
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מציאת מנחה טוב/ה והתאמת התוכנית לילד - לייייי'
מציאת מנחה טוב/ה והתאמת התוכנית לילד - לייייי
09/01/2008 | 23:29
1
18
כיצד ניתן למצוא מנחה טוב? האם כל המנחות של האלוטפים בהכרח טובות?
איך והאם ניתן לדעת שהתכנית לא מתאימה לילד שלי? או האם המנחה עשתה עבודה טובה?

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מנחים- מנתחי התנהגות מוסמכים'
מנחים- מנתחי התנהגות מוסמכים
10/01/2008 | 20:02
26
מנחה טוב הינו בראש ובראשונה מנתח התנהגות מוסמך BCBA  או BCABA.
מנחה טוב הינו מנחה שיודע להתאים את התוכנית הטיפולית לילד ולסביבה בה הוא גדל.
(אין במקום כזה או אחר הכשרה מיוחדת שמסייעת למנחה להיות טוב יותר מאחרים).
מנחה טוב הוא מנחה שמתייעץ עם מנוסים ממנו בתחום ניתוח התנהגות ובתחומים הנושקים לתחומי הטיפול כגון צוות פרא רפואי ושומר על כל כללי האתיקה המתחייבים ממקצועו. מנחה כזה יודע לבצע הערכה מתאימה ונכונה, לבנות תוכנית התערבות כוללת המתאימה לילד, להנחות צוות הורים ולהוביל את ההתערבות באומנות ומקצועיות לקראת הדהייה של כל הגורמים הזרים ולאפשר לילד לגדול לחיות ולהמשיך את התהליך החינוכי המשפחתי ללא סיוע.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מענה לקשיים חברתיים בגישה ההתנהגותית - לייייי'
מענה לקשיים חברתיים בגישה ההתנהגותית - לייייי
09/01/2008 | 23:32
1
17
כיצד והאם ניתן לתת מענה לילדים בתפקוד מאוד גבוה שהינם בגילאי בית ספר ,אשר רוב הקשיים שלהם הם חברתיים (הבנת סיטואציות, שילוב נכון, הבנת דקויות) בגישה ההתנהגותית?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'קושי חברתי'
קושי חברתי
10/01/2008 | 20:02
18
כמו כל קושי, המנותר ומתחלק לתתי קשיים אשר מקבלים מענה בתוכנית הטיפולית, גם קשיים חברתיים מנותרים, כפי שהם באים לידי ביטוי אצל הילד  המסוים הזה ומטופלים.
כמובן שהאופן בו אנו מעבירים את המידע לילד שונה אצל ילד שמבין שפה מורכבת יותר, מתקשר באופן חלקי ומתקשה בתחום החברתי אל מול ילד שאינו מדבר, מתקשר באופן מלא ומפתח חברתיות רק עם מבוגרים. כל אחד מהם יקבל תוכנית שונה והיא תיושם בדרך שמותאמת אליו. ילד שמסוגל להבין כללים חברתיים דרך שיחה ואינטראקציה משותפת עם מבוגר יוכל ללמוד דרך כלי זה כללים חברתיים שיסייעו לו בבואו לשחק עם בני גילו.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'היחס לABA בצפון הארץ - ליייייי'
היחס לABA בצפון הארץ - ליייייי
09/01/2008 | 23:35
1
15
כיצד והאם ניתן להסביר את העובדה המצערת שה ABA לא "תפס" בצפון חזק כמו במרכז?    
אנו,אנשי הצפון נתקלים בהרמת גבות, סירוב לשיתופי פעולה ותגובות קשות מצד אנשי מקצוע רבים (למשל קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק,אנשי חינוך וכ"ו)כאשר אנו אומרים שאנו עובדים בגישה זו, בעוד שנראה לעיתים שאיזור המרכז הוא מדינה שונה לחלוטין ביחס ,הקבלה, ההבנה והעבודה בשטח.
לדעתי אפילו אין אלוטפים בגישה באזורינו. האם יש דרך לשנות את המצב או לפחות את היחס התמוה?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פריפריות וטיפול התנהגותי'
פריפריות וטיפול התנהגותי
10/01/2008 | 20:04
18
נגעת בנקודה חשובה ביותר. לצערי אתם צודקים וכמו בנושאים אחרים, שבהם הפריפריה לא זוכה לטוב הקיים, גם בכל מה שקשור לטיפול וחינוך בגישת ABA הפריפריות מפגרות אחרי ארץ תל אביב. וזה חבל. לדעתי התשובה צריכה להיות מופנות לפוליטיקאים שמזניחים את הצפון ואני מניח גם את הדרום לטובת הרוב הגר במרכז הארץ. חבל, עצוב וצריך להשתנות ויפה שעה אחת קודם.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לילד בתפקוד גבוה מה עדיף? - ליייייי'
לילד בתפקוד גבוה מה עדיף? - ליייייי
09/01/2008 | 23:39
1
25
גן תקשורת? שפתי? או סיוע/ליווי צמוד בגן רגיל?
עוד שאלה שחוזרת כאן הרבה....
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תפקוד גבוה'
תפקוד גבוה
10/01/2008 | 20:06
35
זו שאלה שכמובן אין עליה תשובה אחת ברורה ומוחלטת. לכל ילד יכולה להתאים מסגרת שונה ולאו דווקא בהתאם לרמת התפקוד שלו. אנו בהחלט יכולים לומר כי ילד שמסוגל במידה כזו או אחרת להשתלב במסגרת חינוך רגילה, מומלץ לעשות כן. ככל שילד יצפה, ילמד וישחק עם ילדים בני גילו בעלי התפתחות תקינה אשר ישמשו לו מודל להתנהגות תקשורתית וחברתית, כך ייטב. חשוב לבחון את הגנים התקשורתיים, שפתיים בכל אזור מגורים כי גם בתחומים אלו ישנו שוני בין ערים ובין אזורי מגורים. בכל מקרה חשוב שהשילוב בסביבה רגילה לא יהיה מלאכותי וכי הילד נהנה לומד ומתקדם בסביבה בה הוא לומד. ככל שהסביבה טבעית יותר והתמיכה נכונה יותר הסיכוי לשינויים משמעותיים והצלחות הטיפול גובר.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בכי של ילד בתחילת תכנית ABA - ליייייי'
בכי של ילד בתחילת תכנית ABA - ליייייי
09/01/2008 | 23:42
1
28
פעמים רבות בתחילת תכנית הורים מתארים מצב של ילד בוכה.
כמה זמן אמור להמשך מצב כזה? האם זה מצב בעל סבירות גבוהה? מדוע זה קורה? איך מפסיקים את המצב?
מה ההורה אמור לעשות במידה והבכי נמשך זמן רב להערכתו, או שבאופן עקבי המטפלת מגיעה והילד בוכה והמנחה לא הצליחה לפתור את המצב?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בכי בתחילת תוכנית'
בכי בתחילת תוכנית
10/01/2008 | 20:12
29
בכי הילד הוא טבעי, ומסמן קשיי הסתגלות ולחץ כזה או אחר. שם המשחק  במקרה זה הוא הדרגתיות. חשוב מאוד לשלב את הילד בסביבה הטיפול בהדרגתיות תוך כדי הפיכתה למקום מחזק נעים ואטרקטיבי והכנסה הדרגתית של הטיפול. חשוב לחזק את הילד על כניסה לחדר, ישיבה, קשר עין ולאפשר הצלחה מרבית בהליך הטיפולי. גם כאשר כל זה מתקיים לעיתים הילד יבכה כי הלמידה אינה קלה. לעיתים חשוב לא לחזק את הבכי כי בכי זה יכול להפוך להתקף זעם ותוקפנות שקשה לטפל בהן. לכן לעיתים מנתח התנהגות ימליץ להתעלם מהבכי וכשהילד מפסיק לבכות ומגיב הגבה מותאמת מוצלחת נאפשר הפסקה כחיזוק על התאפקות והעדר בכי. טיפול נכון חייב להביא למינימום בכי והרבה דקות ושעות של חיוך והצלחה.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יציאה מהספקטרום בעקבות ABA - ליייייי'
יציאה מהספקטרום בעקבות ABA - ליייייי
09/01/2008 | 23:45
11
48
האם אתה מכיר באופן אישי ילדים אשר יצאו מהספקטרום ומנהלים היום חיים "נורמליים"? נשואים, בעלי ילדים,חברים וכ"ו -בעקבות הטיפול ההתנהגותי?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יציאה מהספקטרום'
יציאה מהספקטרום
10/01/2008 | 20:16
10
65
כתוצאה מהתפתחות הקריירה שלי בארץ ובארצות הברית ומעבר לטיפול באוכלוסיות מגוונות לא יצא לי להכיר באופן אישי ילדים שיצאו מהספקטרום ומנהלים בחיים נורמאליים.
לשמחתי אני מכיר מאות ילדים, נערים ובוגרים כולל מערכות חינוך שלמות אשר השתנו וזכו לאושר גדול עקב טיפול התנהגותי.
עמוס

אני מכירה באופן אישי מספר ילדים שיצאו מן הספקטרום והם משתלבים במסגרות חינוך רגילות ללא סיוע בעקבות טיפול התנהגותי אינטנסיבי.
הילדים האלו צעירים ועל כן לא אוכל להעיד על הקמת משפחה משלהם.
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'האם אי אפשר לנהל חיים נורמליים'
האם אי אפשר לנהל חיים נורמליים
10/01/2008 | 22:43
9
52
ללא יציאה מהספקטרום?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-''
11/01/2008 | 10:34
14
אם אני עיורת צבעים ולמדתי באופן מתודי להבחין בגווני אפור וללמוד שמשמעותם היא הצבעים השונים וכך אני יכולה לתפקד מצוין, אין פירושו שיצאתי מעוורון הצבעים, אלא שהתגברתי על הקשיים העיוורון הזה הציב בפניי.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התשובה בגוף השאלה'
התשובה בגוף השאלה
11/01/2008 | 22:13
7
42
ההתייחסות למושג "חיים נורמאליים" נשאב מתוך השאלה של הכותב.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'השאלה באה בעיקבות ההודעה:'
השאלה באה בעיקבות ההודעה:
11/01/2008 | 22:41
6
34
ציטוט:
'כתוצאה מהתפתחות הקריירה שלי בארץ ובארצות הברית ומעבר לטיפול באוכלוסיות מגוונות לא יצא לי להכיר באופן אישי ילדים שיצאו מהספקטרום ומנהלים בחיים נורמאליים.'. סוף ציטוט

אז  לא הבנתי מה בדיוק נשאב מהשאלה שלי.

חוץ מזה גם לא הבנתי את התשובה . האם אפשר לפרט (אני לא צוחקת , ולא לועגת , זה ברצינות).
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
11/01/2008 | 23:01
5
28
האם אתה מכיר באופן אישי ילדים אשר יצאו מהספקטרום ומנהלים היום חיים "נורמליים"? נשואים, בעלי ילדים,חברים וכ"ו -בעקבות הטיפול ההתנהגותי?

זו הייתה השאלה המקורית.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'זאת השאלה:'
זאת השאלה:
11/01/2008 | 23:29
4
31

וזאת התשובה:
כתוצאה מהתפתחות הקריירה שלי בארץ ובארצות הברית ומעבר לטיפול באוכלוסיות מגוונות לא יצא לי להכיר באופן אישי ילדים שיצאו מהספקטרום ומנהלים בחיים נורמאליים.
לשמחתי אני מכיר מאות ילדים, נערים ובוגרים כולל מערכות חינוך שלמות אשר השתנו וזכו לאושר גדול עקב טיפול התנהגותי.

נראה שאני מפספסת משהו.אם החיים הנורמליים כשמישהו שנשוי - האם אוטיסט לא יכול להיות נשוי  או מי שנשוי מפסיק להיות אוטיסט.ומי שלא נשוי ולא אוטיסט - האם החיים שלו לא נורמליים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אני נשוי. אז תסיקי את המסקנות בעצמך '
אני נשוי. אז תסיקי את המסקנות בעצמך
13/01/2008 | 09:04
3
235
לצפיה ב-'גם אני'
גם אני
14/01/2008 | 21:03
1
32
נשואה, מגדלת ילדים,יש לי חברות, בעלת חברה משלי, דוברת בציבור ואמנית מצליחה (אפילו התפרסמתי מקומית) ומנהלת חיים עצמאיים "נורמליים" ועדיין לא יצאתי מהספקטרום!!!
עדיין יש לי את הקשיים והמאפיינים האוטיסטים, אז מה זה אומר?

לאלה מכם שתוהים מה עמדתי בנושא- אין כזה דבר "יציאה מהספקטרום"! זה משהו שהורים היו רוצים שיקרה לילדיהם (וכאמא לשני אספים אני מבינה למה), משהו שרופאים היו רוצים בכדי שיוכלו להכריז כהצלחה שלהם עם מטופליהם...אבל במציאות- אין כזה דבר!
מה שכן יש, זה למידה של מיומנויות חברתיות שעוזרות להתמודד בקלות יותר במשך החיים (וזה לוקח שנים), ואצל רבים מאיתנו למידת היכולת להעמיד פנים שאנחנו "נורמלים".

מיכל
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-' הגדרה הכי מדוייקת שיש '
הגדרה הכי מדוייקת שיש
18/01/2008 | 12:35
28
לצפיה ב-'הצבת גבולות בגישה ההתנהגותית - הורים למלאך'
הצבת גבולות בגישה ההתנהגותית - הורים למלאך
09/01/2008 | 23:48
3
27
איך הגישה ההתנהגותית מתיחסת לנושא הגבולות?
באיזה כלים מישתמשים המטפלים בגישה בנושא הצבת גבולות ?מהי בכלל גישתך לנושא גבול?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גבולות'
גבולות
10/01/2008 | 20:20
2
30
הגדרת ציפיות התנהגותיות שהילד מסוגל לעמוד בהם הינם חשובות לחייו ותפקודו ומהוות גבול. לדוגמא- ציפיות התחום לבוש, התנהגות במקום ציבורי, יחס להורים סבא וסבתא, זמן חזרה והביתה ועוד ועוד.  הצבת גבול על ידי ההורה או המחנך הינו מצב בו הילדים יתנהגו בהתאם לציפיות אשר מובהרות להם. כדי שילד ילמד לשמור על הגבול, כלומר להתנהג בהתאם לציפיות, עלינו להגדיר לחזקו על התנהגות בהתאם לגבול ולא לקבל ולא לוותר ולא לתת לו לעבור את הגבול. אפשר לומר "לא", אפשר לעצור בעדו כך שילמד שגבולות לא עוברים. כל זאת לטובתו, לטובת בטיחותו ואושרו. שילוב של הגדרת ציפיות ואי ויתור, הם ערובה לחינוך ילד אחראי ומאושר.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'עד כמה זה נכון, בכלל ובפרט להעניש'
עד כמה זה נכון, בכלל ובפרט להעניש
10/01/2008 | 20:22
1
14
בשיטת "סופר נני"- דקה לכל שנת גיל בישיבה בפינה???
או בכלל הישיבה בפינה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פסק זמן'
פסק זמן
10/01/2008 | 21:23
15
פסק זמן (ישיבה בפינה) בעקבות התנהגות לא נאותה יכול להועיל אם משולב באלמנטים נוספים בתוכנית טיפולית.
זה נכון שבדרך כלל נהוג לחשב את משך פסק הזמן לדקה עבור כל שנת גיל.
שוב, אני ממליץ לא לבצע פסק זמן ללא הנחייה של מנתח התנהגות אשר ממליץ על מערכת טיפולית כוללת.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יצירתיות וביטוי אישי בגישה התנהגותית -הורים ל'
יצירתיות וביטוי אישי בגישה התנהגותית -הורים ל
09/01/2008 | 23:52
1
44
האם הגישה ההיתנהגותית נותנת מענה ליצירתיות האישית וחופש הביטוי האישי? באיזה מיקרים היא תגביל את המקומות הראשונים שציינתי ?

הורים למלאך
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'יצירתיות'
יצירתיות
10/01/2008 | 20:23
16
בהחלט! יצירתיות היא כלי מרכזי של המטפלים בגישה ההתנהגותית ובוודאי של מנתח ההתנהגות. התוכנית הטיפולית מעודדת את הילד לפתח רצון אישי, בחירה חופשית, יצירתיות בפעילויות, בקשר חברתי ועוד ועוד.... בשום מקרה לא תוגבל היצירתיות או החופש האישי למעט מקרים בהם הילד פוגע בעצמו או בסביבתו. כפי שציינתי, ABA אינה גישה ייחודית לאוטיזם, אלא מדע הלוקח עקרונות התנהגות האחראיות להתנהגויותיו של כל אדם ומנצל ידע זה למען שינוי חיובי של ילדים ומבוגרים הנמצאים בבעיה ומצוקה וכשכך ABA היא הגישה אשר מסוגלת להביא ילד לפתח את עצמאותו, יצירתיותו, כישרונו וכישוריו החברתיים ועוד ועוד. אין כגישת ABA לחנך ולהגיע להגשמה אישית של כל ילד בתאם ליכולתו הספציפית.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ביקורת עצמית של מטפלים - הורים למלאך'
ביקורת עצמית של מטפלים - הורים למלאך
09/01/2008 | 23:55
1
16
באיזה אופן מטפלים בגישה הזאת מבקרים את עצמם?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ביקורת עצמית'
ביקורת עצמית
10/01/2008 | 20:27
15
שאלה מצוינת, כיום סופסוף יש תהליך הכשרה מסודר, קשה ואינטנסיבי של בוגרי תואר ראשון ושני במדעי החברה שבסיומו עובר הסטודנט מבחן בינלאומי המפוקח על ידי גוף בינלאומי ורק מעבר של בחינה זו, פרקטיקום והדרכה של מאות שעות מזכה חלק מהסטודנטים בהסמכה לביצוע ABA. מוסמך ABA חייב כל שנה לחדש את הידע באמצעות השתלמויות ורק אישור על השתלמויות אלו מאפשר לו לשמור על התעודה. מנתח התנהגות מוסמך חייב לשמור על אתיקה, ולהיות מעודכן במחקר. חשוב להורים שיעודדו את מטפליהם הלא מוסמכים להגיע להסמכה לבחור אנשי טיפול מוסמכים ולהעדיפם על כאלה שאינם מוסמכים.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'על שילוב ונתינת משוב חברתי - ליייייי'
על שילוב ונתינת משוב חברתי - ליייייי
09/01/2008 | 23:58
1
12
ילד בן 4 בתפקוד גבוה מאוד משולב בגן רגיל עם סייעת.
מה דעתך לגבי נתינת משוב חברתי תיקוני למשל כאשר מדבר עם ילד אך לא מסתכל לו בעיניים,או כאשר חבר פותח בשיחה בענין מסוים והילד משנה את הנושא לפי תחום הענין שלו - האם נתינת משוב תיקוני בקול רם "אתה צריך להסתכל לו בעיניים" או "מדברים עכשיו על אוכל לא על מכוניות" האם וכיצד משוב כזה יכול להשפיע על תפיסתו בעיני חבריו?
האם קיימת דרך פחות בולטת לנתינת משוב,אם מעוניינים שהמטפל לא יבלוט יותר מידי?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'משוב חברתי'
משוב חברתי
10/01/2008 | 20:29
13
במצבים בהם הילדים המשלבים נמצאים בסיטואציה, כדאי לשמור על כבוד הילד ועל הקשיים שלו באופן דיסקרטי. במידה וניתן לפתור את הבעיה בניתוח מאוחר של הסיטואציה (של וידאו, צילום או סיפור שמשחזר את האירוע) כמובן שעדיף. במידה ולא ניתן ונמצא כי משוב שכזה מסייע ופותר את הבעיה, ניתן לשקול בחיוב פרוצדורה כזו. אם הליך זה יסייע להסתכל בעיניים ניתן להשתמש בו בעדינות ורגישות. אין כמו ילדים אחרים להבין את הצרכים של הילד אם אנחנו נחזק אותם על שיתוף פעולה על הבנה זו.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בעית התנהגות - ליייייי'
בעית התנהגות - ליייייי
10/01/2008 | 00:00
2
16
בדיוק יצא מאיתנו חבר של הבן שלי ,ילד בן 4,"רגיל"  והבעיה שהתעוררה הזכירה לי קשיים שמתאימים לילדים מהספקטרום.
הילד ביקש קינוח גלידה ,לאחר שסיים לאכול ארוחת ערב, נתתי לו טילון, הוא פתח אותו לבד ולשיברון ליבו החלק העליון של הטילון נשבר לו (קושי שמתאים לילדי הספקטרום עם דבר שאינו "שלם"...) בכל אופן הילד נכנס להתקף זעם צרח ובכה ודרש טילון חדש (ולא שהגלידה נפלה על הרצפה אלא פשוט נחתכה) אביו חיבר לו את הגלידה למקום והילד היה בשלו עם צרחות,בכי ,בעיטות ודרש חדשה, אני שהמעט שיכולתי לעשות בלא לחזק אותו על התנהגותו היה שאמרתי לו שאין וזו האחרונה,בעלי הודיע לו חגיגית שפה ההצגות שלו לא עובדות או שיאכל או שלא, אביו היה עסוק בשכנועים,הילד בבכי ולבסוף אביו לקח אותו הביתה אחרי שהילד רמס ומעך את הטילון, והבטיח לו גלידה חדשה בבית.....
סוף טוב הכל טוב...
שאלתי - כיצד היה אמור האב לנהוג ,אם לוקחים בחשבון שהוא נמצא אצל חברים?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ביקור אצל חברים'
ביקור אצל חברים
10/01/2008 | 20:32
18
אנו ממליצים לפני כניסה לבית של חברים,  להכין את הילד לקראת הביקור, להגדיר ציפיות לגבי התנהגויות נפוצות. אם יודעים שהסבירות גבוהה כי ינצל את עובדת היותו בבית החבר, להפגנת התנהגות לא נאותה, רצוי לתרגל התערבות נכונה בבתים של חברים שאותם אתה יכול להכין לתגובה כפי שהיית מגיב בביתך שלך. בכל מקרה כשאתה מגיע  לבית החברים יש להגיב הגבה רגילה, כפי שהיית נוהג בביתך, חשוב להתנצל ולהסביר למבוגרים, בשקט ושלווה ולבצע את הפעולה הנכונה לטובת הילד.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'אני לא מתייחסת להתנהגות'
אני לא מתייחסת להתנהגות
10/01/2008 | 22:49
7
המבוגרים.

נראה שהתקף זעם של ילד בגיל 4  מתאים לכל ילד בן 4.התקפי זעם קיימים לא רק אצל ילדי 'הספקטרום' .
פשוט הילד כאן בן 4  ואצל ילד בספקטרום התקף מאותו סוג יכול להיות גם בגיל 8.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מעבר גישות מאלוטף לגן תקשורת - ליצולה'
מעבר גישות מאלוטף לגן תקשורת - ליצולה
10/01/2008 | 00:09
1
13
פרופסור רולידר שלום
אני עובדת בגן תקשורת (ילדים בגילאי 3-5). לגן מגיעים ילדים רבים מאלוטף, שם עבדו איתם ב ABA.
אנו מגלים שכאשר משנים לילדים את הגישה (אצלנו בגן לא עובדים ב ABA) מאוד קשה להם, ולעיתים כל מה שרכשו "הולך לאיבוד" אם זה לא נעשה במסגרת לה הם רגילים (עם המטפלת, בחדר בו הם מכירים). ההורים מאוד מאוכזבים מכביכול רגרסיה ואנו נותרים עם פער בין מה שהילד מציג לבין מה שהילד אמור כבר לדעת.
האם אמור להיווצר כזה מצב? ובמידה שכן, כיצד ניתן להתגבר עליו?
המון תודה
ליאת
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שימור מיומנויות'
שימור מיומנויות
10/01/2008 | 20:34
14
ילדים עם אוטיזם מתקשים ללמוד מן הסביבה לבדם, על כן מאורגנת התוכנית הטיפולית כך שתסייע להם ללמוד מן הסביבה באופן מובנה יותר. כאשר המובנות מתפרקת ומשתנה, ישנו שוני בקצב הלמידה. מיומנויות שנלמדו ולא באות לידי ביטוי בחיי היומיום של הילד ייעלמו, כמו כל מיומנות שבאה לידי ביטוי בחיינו ולא מבוטאת בחיי היומיום שלנו. על מנת להתגבר על מכשול זה מומלץ ללמד את הילדים מיומנויות אשר ישתמרו ויישארו ברפרטואר של הילד גם לאחר הסיום של הלימוד המובנה, ולשמר באופן מתוכנן מה שלא משתמר לבדו לפחות בתקופה המעבר.
יש לעמוד על כך שאם הילד נכנס לסביבה אשר אינה יודעת כיצד לטפח את הנלמד, יש לעשות הכל כדי שיצטרפו לילד סייעת או מנתח התנהגות אשר ילמד את הסביבה החדשה כדי לסייע לשמר את מה שנלמד.
אין ספק כי מהלך זה אינו פשוט אך הכרחי לקידום הילדים.
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלה חשובה על הורות לילדי הספקטרום - dorit73'
שאלה חשובה על הורות לילדי הספקטרום - dorit73
10/01/2008 | 00:12
2
32
פרופ' רולידר שלום וברוך הבא לפורום היקר שלנו

אני צופה הרבה בפינתך בתכנית הבוקר ונהנית מאוד לשמוע את עצותייך.
שאלתי: (לא קשורה לגישה ההתנהגותית)
האם אנו כהורים לילדים על הספקטרום, (ואני בפרט כאם לילד בתפקוד גבוה) נחשבים כ"הורים רגילים"? כלומר, האם אנחנו יכולים ליישם  ולהשליך את מה שאתה מייעץ להורים "רגילים" גם על ההורות  שלנו  וביחסינו עם ילדינו?

דורית
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלה מצויינת ואשמח לקרא את התשובה!'
שאלה מצויינת ואשמח לקרא את התשובה!
10/01/2008 | 02:24
14
לצפיה ב-'הורות'
הורות
10/01/2008 | 20:35
26
בהחלט כן!!!! כמובן שעל כל הורה לפתח את הרגישות ולהתייעץ במידת הצורך לגבי אופן היישום של ההמלצות, אך העקרונות זהים בהחלט.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סדר יום לילדי הספקטרום ע"פ b o t t e n - ABA'
סדר יום לילדי הספקטרום ע"פ b o t t e n - ABA
10/01/2008 | 00:18
3
30
איך אתם רואים סדר יום טיפוסי / אפקטיבי לילד על הספקטרום עפ"י ה-ABA.
אם יש שוני עפ"י רמות תפקוד, אז גם זה.

תודה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סדר יום'
סדר יום
10/01/2008 | 20:36
2
33
סדר יום טיפוסי ולא רק עבור ילד עם אוטיזם, הוא סדר יום קבוע, ברור, שמסייע  לילד להתנהל בתוכו במהלך היום והשבוע ולהרגיש נוח כתוצאה מכך. הביטוי של רמות תפקוד יהיה שונה רק בעת היישום (לדוגמא האם נפעיל מערכת של תמונות כייצוג של פעילויות היום או מערכת של מילים כייצוג לפעילויות היום.)
עמוס וגילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הבהרה: האם סדר יום טיפוסי עפ"י ה-ABA'
הבהרה: האם סדר יום טיפוסי עפ"י ה-ABA
10/01/2008 | 20:52
1
21
מחייב תעסוקה תמידי עם הילד
או שיש מקום, גם כאן, לילד להיות בבועה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סדר יום'
סדר יום
10/01/2008 | 21:26
23
סדר יום של כל ילד כולל פעילויות שונות המותאמות לגיל וצרכים של הילד,
פעילויות הכוללות משחק, למידה, מנוחה, ארוחות רוטינת וכיוצא בזה. חשוב מאוד ללמד ילדים גם לדעת להעסיק עצמם לבד, לשחק עם חברים ולשתף פעולה ברוטינות שסדר היום מחייב.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'מעולה, מאד אוהבת את הפינה שלו בתוכנית הבוקר'
מעולה, מאד אוהבת את הפינה שלו בתוכנית הבוקר
08/01/2008 | 16:11
4
9
לצפיה ב-'גם אני!'
גם אני!
08/01/2008 | 16:29
3
לצפיה ב-'איפה שומעים / רואים את הפינה?'
איפה שומעים / רואים את הפינה?
10/01/2008 | 19:02
2
6
לצפיה ב-'באתר רשת'
באתר רשת
10/01/2008 | 20:37
1
4
ניתן לראות את הפינות באתר רשת:
http://www.reshet.tv/content_page.aspx?dynamic_page_id=244
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פרופסור שלום רב לך זקוקה להכוונה - טיפ'
פרופסור שלום רב לך זקוקה להכוונה - טיפ
10/01/2008 | 11:01
3
34
מאיפה להתחיל .... אז ככה אני אמא לילד בן 8 כמעט לומד בכיתה ב' ריגשית מאובחן כ-ADHD מטופל
בריטלין מטופל בטיפול פסיכולוגי שבועי מזה כשלוש שנים.
ביום יום עידן ילד טוב ביסודו, יש התקדמות בלימודים השנה ממש הדבקת פערים, גם אני שמה לב שהילד
התבגר קצת והכל טוב ויפה, עידן סובל ממצבי רוח בדרך כלל משתנים באישיותו (לאחר איבחון פסיכיאטרי הוא ילד נורמטיבי, עם תופעות שבהחלט מאפיינות קשב וריכוז), ילד דעתן ווכחן לא קטן.
אלה שכאשר אני אחר הצהריים רוצה לשבת עם עידן על שיעורי בית אז הקטסטרופה מתחילה...
יש שינוי אוטומטי ודרמתי בהתנהגות, צריך לראות כדי להבין שהילד פשוט הופך מילד רגוע יחסית ושליו לילד
עצבני תוקפני מתחיל ליבכות לזוז בעצבנות בבית להשתולל על גבול הטירוף ממש ד"ר ואני לא מגזימה.
מציינת שהילד בבית אחרי הצהריים ללא השפעת ריטלין, השינוי בהתנהגות קורה מידי יום אותה התגובה
חשבתי שבהתחלה עידן עושה שרירים בוחן אותי והחלטתי לא להתייחס ולא לוותר, אך כיום חצי שנה מתחילת
הלימודים כאשר כל יום התגובה הזו קוראת אני חייבת להגיד פה ד"ר שאני המומה, עייפה, מותשת, והכי הכי    
עובדת עיצות ?????
מה אתה חושב?? מה קורה במח של ילדי??  ועל מה אתה היית ממליץ?
שאלתי בבית ספר אם הילד צריך לעבור איבחון דידקתי אמרו לי אין צורך, לילד אין בעיות מיוחדות או יוצאות
דופן בלימודים ולהיפך יש יכולת נהדרת והתקדמות נפלאה אז למה בבית זה סיוט לשבת על שיעורי הבית????
והכי הכי מדאיגה אותי התגובה ההיתנהגותית? מה לעשות איתה?
תודה רבה ד"ר
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'בהמשך עוד שאלה אחת ד"ר בבקשה מימך----'
בהמשך עוד שאלה אחת ד"ר בבקשה מימך----
10/01/2008 | 11:10
1
6
היית ממליץ לי על טיפול שניקרא עיצוב התנהגותי? או היית ממליץ על משהו אחר?
חייבת לומר לך ד"ר שכאמא כבר שאלתי את השאלה הזו כמה וכמה פעמים אנשי מיקצוע שונים וגם
חברים בפורומים שונים - רובם אמרו לי לעזוב את הילד ולהניח לו... אני לא חושבת כך? האם אני צודקת?
אני חושבת שכאמא אני אמורה לעזור לילד לכוון אותו גם במיקרים שקשה לו ולהרגיל אותו לקושי ולהראות לו
איך להתמודד איתו אחרת איך הילד ילמד להיתמודד בחיים עם קשיים ותיסכולים?
מה אתה חושב על זה?
תודה ויום נעים
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ש.ב'
ש.ב
10/01/2008 | 21:21
13
להלן המלצותי:
1. חשוב לוודא שהילד מקבל שיעורי בית שמסוגל לבצע לבדו. שיתוף הפעולה של המורה קריטי, עליה לוודא כי בנך יהיה מסוגל לבצע לבדו וללא עזרתך ובהצלחה. נכון לכל ילדי ישראל אגב...
2. שיעורי בית צריכים להיעשות במקום אחד בחדרו של הילד, במקום שקט ללא רעש.
3. חשוב להקפיד על סדר יום קבוע כאשר ש.ב. נעשים לפני כל פעילות מועדפת אחרת.
4. חשוב להגדיר לילד ציפיות ברורות ולחזקו על ישיבה שקטה והכנת שיעורי הבית.
5. חשוב שכל תהליך ש.ב. לא ימשך בגיל זה יותר מ30 דקות.
6. במידה והילד מסרב להכין שיעורי בית, אל תאפשרי לו לעבור לפעילות מועדפת לפני שיסיים את ש.ב. כפי שנקבע (לא יהיה פשוט אך הכרחי).
בהצלחה!
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'כתבת שהילד דעתן'
כתבת שהילד דעתן
11/01/2008 | 16:12
8
אין בעיות בלימודים  ויש יכולות נהדרות.  האם יש סיכוי ששיעורי הבית משעממים אותו?
האם יש סיכוי שהוא לומד הכל בזמן שעור  בבית הספר? .בדרך כלל במקרים כאלה אומרים שעדיין צריך להקפיד להכין שעורי בית  בשביל  להקנות הרגלי סדר ולמידה.לי אישית נראה שכשהילד מרגיש שזה סתם שיעמום ובזבוז זמן , זה יכול לפתח שנאה לשעורי בית ואחרי כיתה ב' יש עוד 10 שנים ללמוד . כתבת שאת עייפה ומותשת, האם גם הוא? אני לא חושבת שצריך לוותר, אבל רצוי שיהיה עניין בלמידה.אם אפשר להגיע למצב שבלימוד יהיו עניין וסקרנות , נראה לי שנקודת פתיחה תהיה יותר טובה.

אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'הגדרת ציפיות וקיום הבטחות.'
הגדרת ציפיות וקיום הבטחות.
10/01/2008 | 11:21
5
בגלל מה שאמרת בתוכנית הבוקר היום (נכון בהחלט לדעתי ההבדל).
וכל נושא ה"שוחד".
אז מה בין "שוחד" ל"חיזוק" על הצלחוצת, או לטובת שיתוף פעולה.

(  הג'וקר הוא סרבן בקרים כמו אמא שלו, אך כשהוא יודע, ואני מזכירה לו, שיש צ'ופר בדרך להסעה {חטיף גרנולה שמ"מ לארוחת הבוקר עד זו שבגן} אז הוא משתף פעולה ונאות בכלל למגע, התלבשות וכו'...)

****אולי בכלל, הפינה הבןקרית שלך עוסקת על בין חינוך לגידול מפלצת דרישות, איך הדברים יכולים להיות ישימים אצל ילדים בספקטרום.
תוך התחשבות בויסות חושי, הקושי ביצירת קשר (לדעתי הוא נעלב מהר יותר) וכו'...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'עוד שאלה מצופה קבועה בתוכנית הבוקר'
עוד שאלה מצופה קבועה בתוכנית הבוקר
10/01/2008 | 13:05
1
5
קודם כל אני חושבת שהפינות שלך בתוכנית הבוקר הן משהו אדיר ונהדר, אני ראשית - שמחה שאתה עובר ליום שישי שככה הורים שבדר"כ אין להם את הפריבלגיה לראות טלויזיה בבוקר גם יוכלו "להחשף", אני חושבת שמעבר לעצות החכמות שלך אתה גם מעביר אותן בצורה כל כך "כייפית" שזה תענוג לצפות ולהקשיב.

ולשאלה - כבר שאלתי פעם אחת בפורום שלך בתוכנית הבוקר - מדוע אין בכל הפינות שלך התייחסות לילדים והתמודדות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים (מעבר לבעיות של קשב וריכוז) ?
יש כל כך הרבה נושאים שסובבים סביב התתמודדות הזו ואני בטוחה שהרבה ישמחו לשמוע עצות בענין.

גילוי נאות  - אני מנהלת "קומונות" (כמו פורום אישי) של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, מהורים לילדים עם פיגור שכלי ונכות קשה ועד לעיכובי התפתחות שונים (וגם אמא ל-2 ילדים עם צרכים מיוחדים) ולכן הנושא מאוד "בוער" בעצמותי.
אשמח כמובן גם לארח אותך באחת הקומונות האלו.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פינה'
פינה
10/01/2008 | 21:27
7
תודה על המשוב,
בעתיד הקרוב נקדיש פינה ואולי יותר גם לילדים עם צרכים מיוחדים.
תוכלי לשלוח מסר ונשמח כשיגיע המועד לקבל את סיועך בהכנת הפינה.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גמילה לילדים עם אוטיזם'
גמילה לילדים עם אוטיזם
10/01/2008 | 15:18
2
21
היכן ניתן לקרוא על גישת ABA לנושא? הכוונה ללימוד גמילה של ילדים אוטיסטים בתפקוד נמוך.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פרופ' רולידר'
פרופ' רולידר
10/01/2008 | 20:25
15
כל ההורים המלומדים בפורום שאלו שאלות כה חכמות
אני רק רציתי שתדע שבגללך הבת שלי מאחרת לגן בבוקר
ואין לי בעיה עם זה בכלל....
רק רציתי להודות לך על הארוח כאן
ולהגיד שאני לומדת ממך ה-מ-ו-ן!!!
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'נסה אתר זה'
נסה אתר זה
11/01/2008 | 22:15
16
במידה ותתקשה,
תוכל לשלוח לי מייל ואסייע בחיפוש מאמרים רלוונטים ובעלי תוקף מחקרי.
http://www.pubmedcentral.nih.gov/tocrender.fcgi?journal=309&action=archive
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'פרו'פ שלום רב'
פרו'פ שלום רב
10/01/2008 | 21:16
5
16
בני בעוד חוד שיהיה בן שלוש והוא אובחן כפדד נוס מטופלים כחמישה חודשים והוא התקדם מאוד שיחה הבנה ביצוע הוראות בקשות וכו' אני יודעת שהדרך ארוכה אבל האם הוא ישתווה לשאר הילדים מתי שהוא ואני אוכל להגיד שהוא "יצא" מזה ????????
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'התקדמות'
התקדמות
10/01/2008 | 21:30
3
14
החשוב ביותר והמעודד ביותר הוא שבנך מתקדם,
אין ספק שבעבודה נכונה, מסורה, אינטנסיבית ומותאמת הוא יגיע למקסימום עצמאות ומיצוי הפוטנציאל שלו וזה החשוב ביותר.מיצוי הפוטנציאל הזה יכול לכלול את שילובו במערכות חינוך רגילות כשאר הילדים.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'האם שילוב הילד במערכת חינוך רגילה'
האם שילוב הילד במערכת חינוך רגילה
11/01/2008 | 22:46
2
26
נחשב כיציאה מהספקטרום?
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'לאו דווקא'
לאו דווקא
11/01/2008 | 23:03
1
22
שילוב במסגרת רגילה הינו הישג משמעותי מהרבה בחינות אך הוא איננו מדד לרמת תפקוד ואבחנה.
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'סליחה, שוב לא קראתי מספיק'
סליחה, שוב לא קראתי מספיק
11/01/2008 | 23:22
15
בין השורות. השאלה על ה'יציאה' היא של ההורה,
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלה בנושא טלוויזיה ומחשב'
שאלה בנושא טלוויזיה ומחשב
10/01/2008 | 21:36
7
בני בן  4.6 פדד בתפקוד גבוה לומד במסגרת רגילה עם משלבת.
יש לו אחות בת שנתיים
הבעיה שלנו בזמן האחרון היא נושא הטלוויזיה.כשביתי רוצה לראות קלטת מסוימת או תוכנית טלויזיה שהיא רוצה, בני מסרב בכל תוקף שהתכנית תוקרן בטלוויזיה , עד כדי כך שהוא מכבה עצמאית את הטלוויזיה וצועק שהוא לא מוכן שאני אשים את הקלטת המבוקשת.זה יכול להיגרר לבכי קורע לב מצידו ואפשר לראות שהילד נכנס להתקף מצוקה.
לא נראה לי שהילד עושה לי "הצגה" היות ואני מסוגלת לזהות את המצוקה בפניו.
מה עושים?
כרגע פשוט לא רואים , אבל מה הלאה?ומה אם נלך לבית של חבר והחבר ירצה לראות משהו שלא מקובל על בני.
אני ממש אובדת עצות, לא יודעת איך להתקדם עם הסיפור הזה.
אודה לגילי או לעמוס אם תוכלו לעזור לי.
תודה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שלום, אנחנו התחלנו שנש לפני כחודש וכבר רואים'
שלום, אנחנו התחלנו שנש לפני כחודש וכבר רואים
10/01/2008 | 21:23
2
30
שיפור בהרבה תחומים  בעיקר בשפה ובהבנה. בטיפולים הראשונים הילד שיתף פעולה מעולה ועכשיו שמנו לב שאין לו בכלל מוטיבציה לעבוד. הוא עדיין שמח לראות את התראפיסטיות  ומתיישב ליד השולחן בלי בעיות אבל הוא לא מוכן לעבוד ורוצה רק לשחק. ניסינו את כל הסוגים של חיזוקים -צעצועים שהוא אוהב, אוכל , שתייה , ספרים -שום דבר לא "משחד" אותו . הוא כאילו עושה טובה שעובד.לדוגמא כאשר מבקשים ממנו לקחת תמונה של X מתוך כמה תמונות הוא מסתכל על התמונה הנכונה אבל לא לוקח ויושב בשילוב ידיים או דופק עם האצבעות על השולחן כאילו לא מבין מה רוצים ממנו.
מה הייתם ממליצים לעשות במקרה כזה?
תודה
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שנש=ABA '
שנש=ABA
10/01/2008 | 21:24
65
לצפיה ב-'מחזקים'
מחזקים
10/01/2008 | 21:32
32
בכדי שמחזקים יגבירו את המוטיבציה של הילד לעבוד, חשוב שיהיה לו חסך מהם כלומר שלא יקבלם מחוץ לשעות הטיפול, שיהיו אכן כאלה שהוא מעדיף. מנתח ההתנהגות שלך בוודאי יודע (חייב לדעת) כיצד לבצע סקר העדפות נכון ולהנחותם בהתאם.
יתכן ויש עוד מספר בעיות שניתן לפותרן רק על ידי תצפית ישירה והנחייה טובה של מנתח התנהגות.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'שאלת מיליון ה-$$$'
שאלת מיליון ה-$$$
10/01/2008 | 21:37
35
האם ואיך אתם רואים בסיס טיפולי המקיים דו שיח בין ה-ABA לגרינשפאן
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'המון תודות !!!!'
המון תודות !!!!
10/01/2008 | 21:41
4
20
אנו רוצים להודות לפרופסור רולידר ולגילי על ההשתתפות בארוח. ניכר בתשובות כי הושקעה עבודה וחשיבה רבה במתן התשובות. אין ספק שגם מי שמזדהה ונוקט בגישה ההתנהגותית וגם מי שלא יכול להתרשם שאתה איש מקצוע מהשורה הראשונה.
אנו שמחים שהסכמת לענות לשאלות שיעלו  בפורום באופן שוטף בקשר לגישה ההתנהגותית בשיתוף פעולה עם גילי. ואנו מודים לך מכל הלב על כך. לגילי על הסיוע הרב בארגון הארוח בנוסף להשתתפות בו.
ולבסוף אחרונה חביבה, אנו רוצה להודות לאורנה שהייתה הראשונה שפנתה והציעה לארח את פרופסור רולידר וסייעה ביצירת הקשר איתו .
יונית ועמנואל
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
10/01/2008 | 22:45
3
18
תודה לכם:
על נתינת הבמה,
על דיון מכובד ומכבד,
על שאלות מצוינות שסייעו לנו לסייע לכם,
על נושאים חשובים שהעלתם!
אשמח להיכנס מחר לפורום שוב ולענות על השאלות שנותרו ללא מענה ועל חדשות שיתווספו.
גילי
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'והנה שאלה'
והנה שאלה
10/01/2008 | 23:18
1
21
סורי רציתי לשאול כבר אתמול ולא היה לי כוח והיום בזמן השירשור הייתי במסעדה (רוני ג'יימס אוכל מדהים אווירה קצת קשה) ... אז רציתי לשאול האם אפשר לעבוד בשיטה ההתנהגותית באופן משפחתי... כלומר מטפלים שיעבדו על כל בן משפחה בנפרד ועל החיבור במטרה ליצור תקשורת נעימה , נוחה ואפקטיבית....
אני שואלת את זה  מכוון שאני והוריי הגענו למצב של בעיית תקשורת שאף אחד לא יודע איך לדבר ולא לדבר עם השני וגם אם אני יודעת למשל שאני מסוגלת מאוד להטריד  , למשל לקראת סוף הביקור במסעדה אני אמרתי יותר מ5 פעמים שאני רוצה הביתה וזה לא במקום אז אין לי את המוטיבציה להפסיק עם זה- אני לא מקבלת את הפידבק שפעם אחת הספיקה, וכמובן דברים דומים גם להורים שלי בצורה הפוכה מולי - אמא שלי אוהבת לרדת על כמה אני לא לומדת שכל שזה עושה זה מוריד מוטיבציה כי כמה שלא אלמד תמיד לא אהיה לומדת.
שאני קוראת יותר ויותר האנטי שלי לגישה קצת מתמתן ואם הגישה תוכל לעבוד על זה בקטע של חיזוקים ותצפיות והבנה אני אשמח לדעת ואם אפשר גם עם שם של מטפל באיזור ת"א עדיפות לרמת אביב......
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'ועוד אחת שלדעתי חשובה לכולם'
ועוד אחת שלדעתי חשובה לכולם
11/01/2008 | 12:26
23
חשבתי עליה בעקבות השירשור והתשובות של הפרופסור....
אני מוצאת את השיטה ההתנהגותית כשיטה שמכילה בתוכה אלמנטים רבים- חיזוק על פעולות חיוביות, הענשה על פעולות שאינן כאלה, לימוד בחדר עם שולחן וכסא ועוד. מעניין אותי לדעת אם הורה שרוצה להכניס את השיטה הביתה בתוכנית התנהגותית בעצם מכניס את כל השיטה על האלמנטים שבה או שקיימת בפניו הבחירה איזה אלמנטים להכניס ואיזה לא?...
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>
לצפיה ב-'גילי, המון תודות. ודרכך גם לפרופ'.'
גילי, המון תודות. ודרכך גם לפרופ'.
11/01/2008 | 10:21
16
קיבלתי דווקא המון חיזוקים להתחבטויות שלי.
ולהורות שאני עושה עם ילדיי.
שבת שלום.
אוטיזם, אספרגר ו-PDD >>

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ