חג הפסח ועמיו ליל הסדר קרבים...

ערדושקה

New member
חג הפסח ועמיו ליל הסדר קרבים...

ואני בגרתי בעוד שנה אבל זו לא השנה הנוספת שנוספה למניין 60 שנותי אלה למצבי הבריאותי.....נכון אני עדיין עובדת [לא עבודה פיזית] ועדיין מטיילת ....בעיני ילדיי חתני וכלתי אני אדם שמתפקד
נכון הם יודעים שאני סובלת מהגב,..וקשה לי לעמוד יום או יומיים במטבח ואחר כך גם לארח..אז נכון....הוספתי שידרוגים שלא יקשו עלי כמו כלים חד פעמיים [ישנם יפיפיים] לא נוח לי לארח בהם אבל אין לי ברירה....גם הפסקתי לארח בימי או שבת כי באמת פיזית קשה לי....
בתי הציעה החג הזה שנערוך את ה"סדר" אצלה כדי להקל עלי בלי כל הבלאגן ..וזה יעזור לי מאוד....
אבל מזוכיסטית כמוני תעמוד במטבח כפי שאני מכירה להכין את מטעמי החג שאני מאוד נהנית לערוך..אבל בסוף יום בישולים אני פשוט שבר כלי ....אז שוב הבת יעצה שכל אחד יביא משהו[היא לא יודעת לבשל כל כך]..הבעייה שלי אלו חתני, וכלתי, שבאו מבתים
שליל הסדר הוא ממש ארוע קולינרי...אמו של חתני בת 70+ אבל היא תכין הההההכל ...ולא משנה כמה קשה תכואב היא תרגיש....
אצל הורי כלתי האבא עוזר מאוד [אני בלי זוגיות] ואחיותיה עוזרות מאוד לאמא...למרות שרוב העבודה אמא של כלתי מכינה...
פשוט לא נעים לי [ואל תגידו לי נעים כבר מת] לבקש שכל אחד יביא חוץ מ"הלא נעים" הם רגילים מביתם שאמא מכינה הכל גם אם היא מגיעה ליל הסדר "על ארבע."...ואני כבר שומעת את חתני שיעיר לביתי..אמא שלי יותר מבוגרת מאמך..ולא מתלוננת ולא מבקשת כלום מהילדים...כמו שאמרתי הבת גם לא יודעת לבשל בכל מקרה...
מכלתי אני יכולה לבקש [למרות שלא נעים לי] אבל רק אני והיא יכולות/יודעות לבשל...היא כעת בהריון מתקדם ומאוד קשה לה...ולא רוצה להקשות עליה....אני כבר מארת שיגיעו הצעות לערוך בבית מלון את ה"סדר" או לקנות מוכן [אני גרה במקום קטן שאין בו אפשרות להזמין קייטרינג..
בקיצור אני בבעיה....

mykal

New member
רגע רגע,

ראשית--את כבר לא ילדה, ממתי את בתחרות עם אי מי,
ואם חתנך יאמר/יגיד/יעיר אז מה? זה שלו, לאמוכיח על תבונה יתירה ואצילות.
אז ראשית תירגי.

עכשיו אם את בכל אופן רוצה להכין --וביומים קשה גם לאדם בריא.
אז פשוט עיצה ממני, תתחילי להכין שבוע קודם, לפעמים את כל התבשיל,
ותקפיאי ולפעמים רק את החומרים מוכנים וביום האחרון תבשלי/תאפי.
כך זה יהיה שאת הכנת בלי עזרה אלא בחלוקת זמן נכונה.
הכי חשוב בביום הארוח--קחי משככי כאבים--ואל תתלונני. ז
מאחלת לך בריאות ונחת.

שכל אחד יביא מה שהוא יכול

מי שלא יודע לבשל, אין טעם לבקש ממנו להכין צלי. אבל לבקש מאנשים מה שהם כן יכולים. סיר אורז? סלט?
ואם אין מספיק אנשים שיודעים לבשל, אפשר לקנות מוכן.

ואם יש מאכלים שאת אוהבת במיוחד - אפשר להכין מראש, ולהקפיא.

ובאמת אין טעם להשוות עצמך לאחרים. זה כזה כבוד גדול להרוס את עצמך בבישול? שהיא תתבייש כשהיא תשווה את עצמה אלייך, ותראה איך את מגדלת משפחה לתפארת שכולם עוזרים, ולא עדר פרזיטים.

גם אצלנו ככל שעוברות השנים, אני ואחיי עוזרים יותר ומביאים יותר. וזה רק עושה לנו טוב. זה לא קשה להכין מנה אחת, ונחמד להרגיש שאתה עוזר.

shronyor35

New member
תתחילי להראות לכול הפטפטנים מאיפה מתחיל החג,ושיעזרו בניקיון

מי שיש לו הערות ומרגיז כזה גיבור-על גבך, תתחילי לגייס אותו למשימות:
לנקות, לסדר, לבשל ,וגם לערוך קניות לחג.
אבל את עצמך אל תחפשי להיות הגיבורה הגדולה, כדאי שתזהרי עם כאבי הגב ותטפלי בזה.
&nbsp
בעבר הייתי כמוך,לא הייתי מוותרת לעצמי ,מכינה הכול עובדת עד כלות הכוחות,
עד שהגב היה גמור,ומרוב כאבים קשה היה להירדם .
&nbsp
תמיד אמרו לי להיזהר, ולא לעבוד כשכואב הגב - אלא מיד לשכב לנוח, ולא שמעתי,
ולאחר מכן ,קרה לי המקרה, שבמשך חודש ימים הגב כאב והיה במצב קשה ביותר,
לא יכולתי לקום מהמיטה,אושפזתי בבי"ח,ושם לאחר צילומים ובדיקות קשות,
התברר,שמרוב מאמץ נשחק לי הסחוס בין חוליות עמוד השדרה
&nbsp
זה קרה לי מרוב עמידה ומאמץ,בשעת כאב הגב. ושילמתי מחיר יקר, סבלתי מאוד:
במשך חודשים ארוכים, ולא יכולתי לעמוד ולא לשבת ,ובכדי לישון קיבלתי כדור- שינה,
בכול ערב,וזה היה סיוט לא רגיל.
ומאז, למדתי לקח:
אחרי שאני בעצמי הרסתי לעצמי את הגב,וגרמתי לנזק בלתי הפיך,שיכול היה להימנע אם הייתי יותר נחה ,ופחות עובדת קשה.
&nbsp
כיום,בחגים אני מחלקת את כול הבישולים בין כול הגיסות,כול אחת מכינה את המאכל האהוב עליה,ואני קונה להם את בקבוקי היין ושאר המשקאות, ואחראית על הכנת
עוגת -מוס כשרה לפסח ,(מתכון קליל ללא צורך באפיה.)ובעיקר נחה בין הארוחות .
&nbsp
רק חבל שלמדתי בדרך הקשה, את חשיבות שמירת בריאות הגוף ,שצריכה להיות תמיד במקום הראשון ,ואסור לזלזל בזה.
לכן ראיתי צורך להזהיר אותך,שחסם וחלילה לא תיפלי כמוני,
ושלא ייגרם נזק ומצב של גב הרוס,
יקירה,
רגע לפני שנכנסים לעבודות החג כדאי שתדאגי לשמור על בריאותך.
ופחות להתייחס למה שהאחרים יחשבו ומה יגידו.
אגב, זה לא אסון לקנות כמה מוצרים מוכנים במעדנייה.
&nbsp
&nbsp

ערדושקה

New member
לעזור בנקיונות עדין "מוקדם"....

אבל החלטתי לא להשתגע אני שומרת על נקיון וסדר במשך כל השנה ,כלים יש לי מיוחדים לפסח, בהחלט אוריד הילוך...תודה...

בת האש

New member
לבעיה שלך קוראים קורבנות

כלומר, המצב בו אדם יוצר לעצמו מצבים קשים ובעיות למרות שהוא היה יכול להמנע מהם בקלות, מכל מיני שיקולים מפוקפקים.
&nbsp
תני לי להבין, את באמת מתכננת לפגוע לעצמך בבריאות, אולי בצורה בלתי הפיכה, בשביל לנצח בתחרות של "מי תפגע בעצמה יותר בשביל להשוויץ"? באמת?
&nbsp
אם את עוד מעט בת שישים, אמורה להיות לך מחשבה עצמאית, ודעה משלך. ואת לא אמורה לעשות דברים בגלל שלמישהו אחר כושר השיפוט השתבש עד כדי כך שהוא מתגאה בזה שאמא שלו מגיעה לליל הסדר על ארבע, והילדים שלה הם חבורת פרזיטים שלא עוזרים לה (במקום להתבייש בזה, כמו שהיה עושה אדם עם כושר שיפוט לא משובש. או אפילו כל אדם רגיש שלא רוצה שאמא שלו תסבול).
&nbsp
למרבה השמחה, כושר השיפוט של שאר הסביבה שלך לא סובל מהדרדרות מוסרית קשה - עובדה, הם לא חושבים שארגון ליל הסדר זה התפקיד הבלעדי שלך (וה"עוזר" שלך מאוד צורם לי. למה להניח שהאבא עוזר לאמא, ולא שהם עושים את זה ביחד?), ולכן נראה להם הגיוני מאוד להשתתף בדרכים שונות בארגון הסדר, ולהשתמש בעזרה בתשלום. לפגוע בבריאות בגלל שאת התחרות עם אמו שלך חתנך, לא נראה להם הגיוני. כלומר, לכולם חוץ מלחתנך.
&nbsp
אם כבר ה"מה יגידו" כל כך חשוב לך, למה מה יגיד חתנך חשוב לך יותר ממה שיגידו כל השאר?
&nbsp
בקיצור, הבעיה היחידה שלך זה האגו והרצון להשוויץ. הפתרון לבעיה הזו - כמו לעוד הרבה בעיות בחיים - הוא לא לתת לאגו לשלוט בך. זה הכל.

ערדושקה

New member
"להשוויץ" לא בדיוק המילה הנכונה אבל בהחלט לרצות....

הביטי מאוד קשה לשנות הרגלים ובפרט אופי [לרצות] אבל בהחלט בהדרגה [ואני כבר התחלתי לארח פחות בשישי או שבת דבר שבעבר היה כל יום שישי...
אני בשלב של עדיין רגשות שם בשל כך ולכן יש בי את הרצון לרצות ולפצות..בתכלס אני מאוד מאוד אוהבת לבשל....אבל לאר ולנקות אחרי זה ?זה באמת קשה....החלטתי השנה לנסות להוריד הילוך בקשר לליל הסדר מקווה לעמוד בהחלטה..

רזאי

New member
כל אדם שונה, וקשה לי להאמין

שחתנך חושב שאם אמא שלו הורגת את עצמה, גם את צריכה. להיפך, הוא צריך להגיד לאמא שלו שתיקח דוגמה ממך, ושתעבוד פחות כדי שתרגיש טוב יותר.
ההורים שלי מתעקשים לערוך את ליל הסדר אצלם. הם יקנו כמה מנות, אחותי תכין עוד מנה או שתיים, ואני אבשל את כל השאר.
היה לי הרבה יותר לא נעים אם הייתי מגיעה בערב החג לארוחה ורואה את אמא שלי שבר כלי בגלל ההכנות.
את צריכה לעשות מהפך מחשבתי, ולחפש מקום בו מוכרים אוכל מוכן. תכיני רק מנה אחת או שתיים, שאת מצטיינת בהן למען "האירוע הקולינרי", ותהני מהארוחה והמפגש המשפחתי.
אגב, מי שלא יודע לבשל יכול לארח ולדאוג למשקאות ולקערת הסדר. כך לא תצטרכי לארגן ולסדר אחרי שכולם הולכים, גם זה עוזר.

את מזכירה לי קצת את אמא שלי

מתעקשת לנקות את כל הבית, שרק היא תבשל (ברמה שלא מאפשרת להיכנס למטבח, השנה בביקור שלי זו הייתה הפעם הראשונה שהיא איפשרה לי והייתי בהלם!), אם רוצים להפתיע ולנקות למשל לפני שהם חוזרים מחופשה- היא בכל זאת תנקה אחרייך כי זה צריך להיות הניקיון שלה וכו'...
&nbsp
בתך הציעה לערוך את הסדר אצלה- לדעתי זה רעיון נפלא. גם אם היא לא הבשלנית הכי גדולה והאירוע החגיגי לא יהיה ברמה של האצולה- אני אישית במצבך כן הייתי הולכת על זה ופשוט מתחלקים בהוצאה או בהכנת המאכלים. ומי שלא יודע לבשל- שיביא שתיה או אוכל מוכן.
&nbsp
את זו שבוחרת כל שנה מחדש להעמיס על עצמך ואם זה לא עושה לך טוב- סימן שצריך שינוי.

פולניה זה כאן!

חתנך וכלתך רגילים לאירוע קולינרי? שיתרגלו לאירוע בסגנון אחר (או בשנה הבאה יחגגו אצל הוריהם)...
רגילים שלא צריך להביא כלום? שיתרגלו אחרת...
לא יודעים לבשל? שיכינו סלט...
לך קשה לבשל 8 מנות? תסתפקו בשתי מנות מבושלות והשאר סלטים (בריא מאוד, יש המון מתכונים באינטרנט), או שתקני 2 מנות מבושלות בקייטרינג או אצל מבשלת (יש באינטרנט היצע עצום של מבשלות לאירועים שאפילו יבואו אלייך הביתה לבשל), או שתכיני מבעוד מועד מנות שאפשר להקפיא...
בקיצור, יש מלא פתרונות לכל הבעיות שלך, כל מה שצריך זה קצת גמישות ופתיחות.

ערדושקה

New member
אני מאוד מקווה שבתיוג שלך "פולניה".....

אין כפי שאני חושבת קשר לעדתיות....פולניה זה אופי.....בתכלס אנו המבוגרות בהחלט כאלו רובנו בכל אופן.....

Lhuna1

New member
"אבל מזוכיסטית כמוני תעמוד במטבח כפי שאני מכירה..."

אם את אכן מזוכיסטית אז תסבלי ותהני מזה... אני לא רואה איפה פה הבעיה. |ציניות|
&nbsp
וברצינות: ביידיך הבחירה החופשית להחליט אם את רוצה להיות מזוכיסטית או לא. אפשר בגיל 61 להחליט שאת מפסיקה להיות קורבן ילדותי של "מה יגידו" או יותר נכון מה שנדמה לך שיגידו...
(שימו לב כל הקוראים שהחתן עדיין לא אמר שום דבר כזה, היא רק כתבה שהיא "כבר שומעת אותו מעיר", כלומר הכל עדיין בדמיונה בלבד ואנו אפילו לא יודעים אם הוא באמת חשוב דברים כאלה).
&nbsp
&nbsp

Lhuna1

New member
אני מקווה שתנסי ותצליחי - ותגלי כמה שזה משחרר

לחיות תמיד לפי מה יגידו אחרים זה נורא מעייף לדעתי. מגיע לך לנוח!
&nbsp
&nbsp
&nbsp

באמת לא הבנתי מה הבעיה, אם עושים אצל הבת שלך וכל אחד מביא

משהו, אז הבעיה היא בלהכין את המשהו?

נוסעת27

New member
אויש את בדיוק כמו סבתא שלי

לא משנה כמה היא מפורקת היא מתעקשת להכין ולעשות כי ככה וככה וככה וככה למרות שלאף אחד אין בעיה פשוט להכין משהו ואפילו רבים איתה ומתעקשים היא מתרצת לעצמה ״זת בהריון, ההוא עובד קשה, ומה ההורים של ההוא יחשבו עלי?וכו׳ וכו׳״ בקיצור, הכל בראש שלך. אף אחד לא מתעקש או שופט כאן חוץ ממך.
שחררי, תני לכל אחד להכין משהו ותהני כמו כולם מליל הסדר בלי כאבי גב. ומי שמפריע לו בעין שיקפוץ.

למעלה