מתלבטת....

yeshpitaron

New member
מתלבטת....

רוצה לנתק קשר עם הבן שלי וכלתי גם אם לא אראה אותם ואת נכדי לעולם. מתלבטת אם למחוק אותם מעל פניי למרות שבני יקירי וכמו כל אם, ילדיה עולמה כך הבן האהוב שלי אבל עדיף לי שיחיה עם בחירת לבו בשלום ולא לגרום לו להיות בין הפטיש לסדן....

אולי הראי שלי סדוק או שבור ואני רואה לא נכון אבל הרגשות שלי במקום ואני לאחרונה חשה בלבי בכל פעם שמתעורר בי צער או מחשבה על סיטואציות מסוימות....רגישות יתר או לא זה קיים. אולי אתרגל בנתק וגם הנפש תשקוט.

נמאס לי לחלוטין מהזוג הזה. יש המון דברים שלא אביע בוודאי לא כאן ומטעם ברור גם כי אלה נגיעות בלבד שלא נותנות תמונה שלמה....

לא משנה מי מהם אבל אחד מפרה את האחר לעוד טעות ועוד טעות ואני מתחרפנת. אגב, הכחשה שגורמת לאדם להרגיש מפגר פוגעת מהודאה.

אוהב אותו מרחוק את הבן היקר...

הנכדים כך או כך מושפעים מההורים ולאן שנושבת הרוח יכוונו לצערי הרב כי גם הם אמורים היו להיות עוד ממתק בחיים. אז אשלים עם הדיאטה כדיאטה רפואית....

ההחלטה עלתה לא פעם ולא מצאתי מלבדה פתרון.

גם אם אני אשמה (ולא אכנס למי עכשיו באמת אשם ולמה ההערה וכו') אני לא מסוגלת למצוא עוד! עוד דרך לחיות בשלום. אז עדיף לי כי אני באמת ובתמים מעדיפה שיחיו בשלום וישמרו על הזוגיות שלהם.

יש לי חיים טובים ומלאים. אני מאוד עסוקה ואולי מעשית יקל עליי ואוכל להקדיש זמן עבורי נטו מכניסה לראש מעכשיו שלא כדאי לבזבז זמן על לא ילדיי, כסף שארוויח לכיסי ויעשה לי עוד טיול או שנת לימודי ובריאות....

נכון גם הנתק עלול לגרום לי צער צורב וקשה אבל עדיף מלחוש אשמה על מה שקורה שם. עדיף מלהיות בכל פעם בסיטואציה מרגיזה או מביכה. אני יודעת שקורים שם דברים שלא אני מעורבת בהם אבל כבר לא מעניין אותי. אני לא רוצה להיות חלק לא פעיל ולא סביל.

חושבת על זה ביני לביני ברצינות רבה....

רק שיתפתי מחשבה.....

נשמע דרמטי - למחוק מעל פנייך, לנתק קשר לגמרי...

אפשר פשוט להוריד מינונים של מפגשים בצורה משמעותית.
זה עוזר כי אז את לא חווה את מה שקורה איתם בצורה אינטנסיבית כמו עכשיו, אז זה פחות נוגע ושורט לך.

yeshpitaron

New member
גם כך אין כל כך מפגשים...לרוב הם באים כשהם צריכים ועד שהם

צריכים...

זה כלכך נורא שצריך לנתק לגמרי?

אני חושבת שבמקום לנתק לגמרי, עדיף להוריד את רמת הציפיות.

להתנהג כמו שמתנהגים עם משפחה רחוקה. כאלה שכאשר את מגיעה לביקור את מביאה זר פרחים (ולא סירי אוכל. ככה שאין העלבות כי לא אכלו את האוכל),
כאלה שאת מגיעה לשעתיים, מנהלים שיחה קטנה, והולכים איש איש לביתו.

אל תוציאי עליהם כסףֿ, אל תבזבזי זמן.

yeshpitaron

New member
אינני יודעת אם זה נורא כפי שאני רואה זאת אבל

הדברים חוזרים על עצמם ונמאס לי. אני מרגישה כאמור שכולם פה טועים, לפחות בדרך של הכוונות שאולי טובות אך מובילות לגהינום.

כבר לא נעלבת מכלום מלבד העובדה שמתייחסים אלי כאל גברת שממתינה בצד לכמה שעות עבודה לקבל את מעותיה שהם לראות את הבן והנכדים. שהבן נשלח לשקר לי בשמה ועושים ממני טיפשה. שעושים אפליות ביני לבין משפחתה באופן מגעיל וגלוי. שמנסים לאסור עלי כל דבר כל עוד איני נחוצה אבל כשהם צריכים אותי מותר לי עד שהתפקיד נגמר. וכשאני מוחה או מוכיחה בכל דרך גם מנומסת, ממתחנפת או אחר יש החרמות וברוגז ונידוי כאילו חרב עולמם, פגעתי בדעתם. יתכן שאני טועה כאמור אבל כך אני רואה את הדברים או מרגישה אותם.

sweetdreams

New member
מה בני המשפחה האחרים שלך חושבים על כך?

בעלך? ילדים נוספים, אם יש?
&nbsp
תחשבי על זה ברמה הפרקטית. אם את בוחרת לנתק איתם את הקשר, האחרים יבואו איתך ויתנתקו מהם גם כן?
מה לפי דעתך הנתק בפועל אומר? אני מניחה שהברור מאליו הוא שכבר לא תבואי לביתם ולא תעזרי להם עם הילדים. אבל מה עם אירוח בביתך? אולי לא תבשלי להם, אבל הם לא יבואו לפגוש את בעלך ואת האחים? לא תפגשו בחגים ובאירועים? או שאולי הם יזמינו אליהם, ואת תשארי בבית?
&nbsp
אני מצטרפת לעצות שנתנו לך קודמותיי. אני חושבת גם כן שהמעבר המיידי לנתק מוחלט הוא דרסטי מדי, ואת לא יודעת מה יהיו ההשלכות של הדבר.
ולכן אני מציעה גם כן שגם אם זהו הכיוון שאת הולכת אליו, תעשי זאת בשלבים. בשלב הראשון תתחילי בלהוריד לחלוטין את מינון המפגשים המיוחדים איתם. אל תלכי לביתם, אל תעזרי עם הילדים. תמשיכי עם הפעולות שאינן ייחודיות להם, כמו ארוחות שישי וחג (שאם אני זוכרת נכון, קיימות אצלכם), כי הם בכל זאת חלק מהמשפחה, אבל בלי יחס מועדף או מיוחד. אל תכיני סירים שלמים, למשל, במיוחד להם שיקחו איתם הביתה. אבל לפי דעתי, כן תזמיני אותם לארוחה (שמתקיימת הרי בין אם הם באים ולבין אם לא).
&nbsp
ותראי איך זה הולך. ותחליטי משם. אין צורך לפעול מהר.

yeshpitaron

New member
איש ממשפחתי לא שותף למחשבה הזו. מעט מחברותיי....

אינני יודעת מה אחרים. בעלי כגבר אולי יקח ללב פחות והאחרים בקשר טלפוני נדמה לי או מסרונים בווטסאפ.
נתק בפועל לא יעשה טוב אולי ובהתחלה אבל כשלא יראו הלב לא יכאב. אולי הידיעה שזהו, לאחר זמן תגרום לי להשלים עם המצב יותר...
לביתם? את לא תאמיני אבל התלוננתי שלא הוזמנתי לארוע חשוב שעשו (לא יכולה להסביר יותר וחבל...) ובמקום להסביר או להתנצל נודיתי במשך שנה שלמה. לא אמרו לי שעשו, גיליתי זאת...על כל פנים הבן שלי שיתף פעולה וגם עליו כעסתי וראיתיו מתפתל כשרציתי לבוא לראות את הנכדים וגם הוא שיקר שוב ושוב כדי שלא אבוא....דוגמא אחת מיני רבות. אבל כן יודעים לבקש ממני עזרה כשאין והם חייבים וזה קרה תכוף לאחרונה עד שהסתיים הצורך הם חופשיים לבעוט.

הלוואי שכלתי הייתה מזמינה את משפחתי...
בחיים לא ואמרה זאת מפורשות בפנים חתומות בלי להניד עפעף גם שהבן הזמין.

יודעת שיהיה קשה בלי לראות את בני ונכדי אבל אולי כאמור אתרגל. עם כל הצער.

שוב, אולי אני טועה ואולי אני צריכה ראי בינתיים זו הרגשתי...

תודה על המענה והניסיון להביע דעה (מרגישה מבולבלת).

ayaht

New member
נשמע שאת בסערת רגשות

כועסת ופגועה ולפי קריאה כאן באתר זה כנראה נמשך כבר זמן רב.

אני לא הייתי לוקחת החלטות גדולות במצב כזה.
הייתי לוקחת צעד אחורה כדי לחשוב ולנשום ולהרגע.

yeshpitaron

New member
תודה רבה ואני מניחה שאת צודקת אבל

אין לי משהו אחר שעולה לי לראש מלבד זאת.
אילו זה לא היה חוזר על עצמו אולי זה לא היה עולה כי ניסיתי הכל, לקחת אחריות ואשמה ולהאשים ולהתלונן ולהיות אדישה ולבקש ולהדיר רגליי לעשות נוח ולעזור ולשים גבולות ולפרוץ גבולות והכל מכל וכול ...

תודה גם לך :) (אפשר לכתוב שקשה לי ולא יודעת מה לעשות? סליחה על הפגנת הרגש)

mykal

New member
קראתי הכל ומגיבה

אני אישית נגד נתק, הוא לא פותר כלום,
הוא פשוט יוצר מצב כואב חדש.
אבל יש לי הצעה שלטעמי יכולה לעזור.
שהיא קרובה לנתק--אבל משדרת עוצמה שלך, כדי שאת לא תיעלבי,
פשוט לא לעזור, לא בהפגנה, לא בהאשמה, לא בהתרסה,
סתם, כי, אוי, היום ממש לא יכולה התחיבתי בעבודה,
ולמחרת כמבקשים--אוי, זה יום לימודים שלי, ואין מצב לשמור על הנכדים,
וכשמבקשים אוכל--מצטערת אין לי מתי להכין,
ופעם בחודשים אם מבקשים משהו, תסכימי רק לחצי ממה שבקשו,
כי אין זמן, ואין כח, כי את נוסעת ל.... ושהם יבואו לקחת, ואם לא יכולים,
אז לא--זו בעיה שלהם, ושיעלו הביתה לקחת, את לא עובדת אצלם.
כשאת לא תהיי מובנת מאליו, כשאת לא תהיי זו שמתרפסת כדי להנות מנוכחות של הבן, או הנכדים--
תפחיתי בנתינת מתנות, וכיסויי כספים--את לא כספומט ולא בנק.
בלי להוכיח, בלי להתחנן להיות שותפה, בלי לשתף בני משפחה אחרים,
ממקום שלו ובטוח שלך,
תראי שבמשך הזמן דברים ישתנו.בכל מקרה הבטחון שלך, במי שאת,
ישודר החוצה--ואז לא תיעלבי מהתנהגות לא ראויה שלהם.
את יכולה להיות עסוקה ולמצוא ענין בלי לחשוב שזה תחליף לשיעבוד להם--
אלא כי את נהנית.
ורק עוד מילה לגבי המשפט שכתבת:"(אפשר לכתוב שקשה לי ולא יודעת מה לעשות? סליחה על הפגנת הרגש), מותר להפגין רגש, את בן אדם,
ואם נעלבת מישהו העליב. אז כן מותר בהתאמה לחשב מסלול מחדש.
רק תרגיעי את העלבון הוא שלהם, הם חסרי נימוס.
אל תשתפי אותם בו. תלמדי עצמך התנהלות אחרת.
הצעתי למעלה--מקוה שיועיל.

אולי במקום לנתק, עדיף פשוט לצמצם את הקשר איתם

ולהוריד ציפיות לגמרי- ככה אולי תופתעי לטובה.

גלושקה21

New member
לא !!! לנתק מוחלט(מנסיון)

לצערי חזיתי בכך במשפחה המורחבת והנזקים הם בלתי הפיכים. נכדים ששניםלא רואים את סבתא, בן שאין לך מושג מה קורה איתו והופך לזר, אם תתחרטי פתאום הצד השני יכול לא להסכים לחזור אחורה ובמשפחתו של אבי למשל היה נתק ביןהאחים שנמשך כבר 40 שנה ואין דרך לתקן. זה משבש את כל המרקם המשפחתי ואני ממש לא ממליצה לך להכנס לסיפור כזה. כפי שכתבה לך MYCAL תתנהגי אחרת ואפילו צמצמי מפגשים למינימום בלי להפגין כעסים אלא ממש כפי שתיארה לך.

אני יכולה להבין את התחושות שלך...

ואני לגמרי מאמינה לך שההתנהגות שלהם כלפייך היא בלתי הוגנת לחלוטין, אבל...
רק בגלל הסיכוי שבעתיד יהיה קשר עם הנכדים, שאולי משהו שם ישתנה, אני לא יודעת מה, רק בשביל זה כדאי להמשיך לשמור על קשר. לא בהכרח קשר הדוק ואפילו עדיף כמה שפחות טעון רגשית.
פעם בחודש טלפון, הודעה או הזמנה... אל תצפי ליותר ואל תתאכזבי מפחות.
זה לא בשביל עכשיו כי ברור שעכשיו זה לא תורם לך, זה בשביל להשאיר דלת פתוחה לעתיד.

yeshpitaron

New member
תודה רבה על העצה. עשיתי זאת מהסיבות שהזכרתן כאן בפורום

אני לא רוצה אבל תמיד יש לי חשש שהדברים עלולים להצטבר ושוב....
&nbsp
לטוב ולרע, אני קיצונית באופיי והמחשבה הראשונה שעלתה לי בראש שאם אנתק תהיה מעין הקלה או נחמה שמה שלא רואים לא כואב.

מסכימה עם מי שהמליצו להנמיך ציפיות.

לא להעביר ביקורת על גידול הנכדים ובכלל, ולא לנזוף במי שלא הזמין אותך לאירוע כזה או אחר. לשמוח כשהנכדים מגיעים לביקור, לארח אותם יפה, וזהו. זה לדעתי האינטרס שלך - כבר עברת את השלב שבו תפקידך היה לחנך - עכשיו את יכולה ליהנות מהנכדים, וזהו. ואם מבקשים ממך משהו שלא נוח לך לעשות או שאת לא רוצה לעשות - סרבי. אבל כשאת מסכימה - תעשי מכל הלב, ובלי להתחשבן על מה שקרה במקרה ההוא או ההוא. נצלי את הזמן שיש לך עם הנכדים ותהני ממנו, וזהו.

yeshpitaron

New member
ובכן, אינני מעבירה שום ביקורת על החינוך בשום צורה גם

שיש דברים מוכחים שאינם ראויים בעליל.
&nbsp
לגבי דברים מסוימים (שוב, לא אציין אותם מפורשות אך כל אחד היה נפגע...) , אם אני סבתא וראוי לי לקבל יחס מינימלי כסבתא ולפחות כאדם שאוהב ומתאמץ ובכלל אדם, אי אפשר שלא להיפגע אם פוגעים גם יש גבול ליכולת להבליג ותאמיני לי שעשיתי זאת ללא הפסקה כמעט.
&nbsp
אני אוהבת את הנכדים ונהנית מכל רגע והם יודעים את זה אבל קצת, קצת כבוד ולו המאמץ שאני עושה עבור הזוג הזה וילדיהם. אי אפשר ללכת כל הזמן על ביצים כדי לרצות או להמנע ממריבה.
&nbsp
המחשבה הראשונה שעלתה לגבי הניתוק הייתה "כדי שהעיניים לא תראינה והלב לא ירגיש".

אני חושבת שפשוט חבל

שתפספסי את רגעי ההנאה עם הנכדים. אם כל אחד שנפגע מהיחס שהוא מקבל ומחוסר הכבוד אליו היה מנתק קשר, לדעתי היו מעט מאוד כלות וחמיות שהיו בקשר - והנתק היה מגיע משני הצדדים. כולנו כמעט סופגות דברים שלא היינו מוכנות להן בנסיבות אחרות, למען שלמות המשפחה, למען הילדים/נכדים, וכו'. וכן, אפשר ללכת רוב גדול של הזמן על ביצים או לפחות להסתיר את התחושות האמיתיות - ושוב, רבות מאוד מאיתנו עושות זאת, בין אם הן הכלה ובין אם הן החמות.

אני מצטרפת לכל מה שהציעו לך מעליי ומוסיפה עוד המלצה
לכי לקבל עזרה רגשית מאיש מקצוע (פסיכולוג) שיעזור לך לעשות את השינוי - גם ההתנהגותי וגם בתפיסה ובפרשנות של סיטואציות. אני לא חושבת שלבד תוכלי לעשות שינוי כמו שמציעים לך כאן (וגם אני שותפה לדעה ששינוי מצידך הוא הדרך הנכונה ולא נתק).

yeshpitaron

New member
טרם מפרשת סיטואציה אני בוחנת אותה גם עם

בעלי והילדים האחרים בבית. למדתי גם להמתין זמן מה או לישון על זה ולראות מה הרגש אומר כשעובר הזמן.
&nbsp
השאלה מה זה שינוי? לקבל על עצמי כל דבר שקורה גם אם לא בר קבלה אנושית (מקצינה בכוונה כי קשה לי לבטא בלי דוגמאות...).
&nbsp
לפעמים אני מרגישה שאני הולכת עם ההשפלה או בולעת את העלבון כדי לא להתנגש אבל המצב מחמיר ואז יש תובנה שאולי לכן מגיעים עוד התייחסויות כאלה.
&nbsp
אולי כי אינני מכבדת את עצמי די ...
&nbsp
בכל אופן תודה :)

למעלה