2 צדדים למטבע

2 צדדים למטבע

החל מהיום הפינה תהיה ללא חמות/כלה ספציפיות (ותודה ל- mykal ו- dori78 שהשתתפו עד כה בפינה
).

אנא ציינו באם אתן חמות/כלה/שתיהן ושתפו את דעתכן
:

הזמנתם את המשפחה המורחבת אצלכם לארוחה משפחתית. המשפחה התארגנה להביא אוכל מבלי לתאם זאת מולכם ואתם גם בישלתם והכנתם.
איך הייתם מגיבים?

אחת הנקודות הכי כואבות עם חמותי

תמיד כשאני מזמינה אותה - היא מביאה משהו. לפעמים אפילו יותר ממשהו אחד.

וזה הטריף אותי. כשאני מארחת אני חושבת על תפריט, חושבת איזה מנות מתאימות למה. ואז היא מגיעה פתאום עם משהו כלכך לא קשור. (נניח אנחנו הכנו ארוחה סינית, והיא הביאה פלפל ממולא).
הרבה פעמים ניסינו להגיד לה לא להביא. לא עזר. לפעמים ביקשנו שתביא עוגיות, מתוך מחשבה שהיא תשמח שמבקשים ממנה משהו, אז היא הביאה עוגיות - ועוד משהו.
פעם אחת זה הגיע לסוג של פיצוץ. הרבה אורחים. אמרתי לה שלא אוכל להגיש מה שהיא הביאה, כי אוכלים בעמידה והכנתי רק ״אוכל אצבעות״. אני לא אחלק עכשו צלחות ומזלגות רק בשביל האוכל שלה. היא לא הפסיקה לנג׳ס ״מתי תכניסי לתנור את התבנית?״ ״איך שמים על חום נמוך, אני מכניסה לחמם״ (התנור היה תפוס על ידי הדברים שאני הכנתי...). עד שבן זוגי התפרץ, אמר לה ״אמרנו לך שהכנו כיבוד, אנחנו לא מגישים את זה״. היא נעלבה. בסוף הביקור לקחה איתה את התבנית תוך הצהרה על זה שיש אנשים שכן אוהבים כשהיא מביאה אוכל.
אבל ההתנהגות הזו לא הפסיקה, כמובן. כבר בביקור הבא - הביאה איתה מאכל לא רצוי.
וזה ממשיך עד היום. אבל הפסקתי להגיד כלום. שתביא. (זוכרים שאמרתי שזו בן אדם שאני כבר לא מנסה לדבר איתה או להסביר לה מה מפריע לי? זו אחת הסיבות...)

רזאי

New member
אז אני אאזן אותך עם נקודה כואבת אצל חמותי.

היא לא מביאה כלום. אף פעם. לא משנה כמה אנשים מוזמנים לארוחה, אני צריכה להכין הכל בעצמי.
היא גם מגיעה לפחות חמש שעות לפני ארוחת החג, מתישבת במטבח, ומפריעה לי לגמור את כל הבישולים. אם במקרה יש עוד אורחים בבית, למשל אורחים מחו"ל, שישנים אצלנו- היא תזמין גם אותם לשבת במטבח ואז אין לי מקום לזוז. בכוונה בניתי מטבח סגור, כי אני לא אוהבת שמסתובבים לי בין הרגליים בזמן הבישול. אי אפשר לשבת בסלון ולראות אותי כשאני עובדת במטבח, אז הם יושבים ליד שולחן העבודה ואין לי יותר שולחן לעבוד עליו.
כבר תירגלתי את כל בני הבית לקרוא לה לבוא למקום אחר כשזה קורה, אבל היא תמיד חוזרת אחרי כמה דקות. אמרתי לה כמה פעמים שאני זקוקה למקום, ושעדיף שהיא תשב בסלון או בפינת האוכל, אבל היא מסרבת.
עוד דבר שמטריף אותי- היא מוציאה צלחת מהארון, ולוקחת דגימות מכל הסירים. טועמת מהכל, בערך חצי שעה לפני האוכל, וקוראת לכולם לקחת ולאכול ממנות שטעימות בעיניה במיוחד. בהתחלה היא רוקנה לי סירים, אבל אחרי פעם פעמיים כולם למדו להגיד לה שהם מעדיפים לחכות לזמן הארוחה.
בעלי וגם הבנים הגדולים כבר מוכנים עם תשובה בשבילה, למקרה שהיא תשאל אם להביא משהו. אמרתי להם להגיד לה להביא כמה בקבוקים של שתיה קלה, אבל היא אף פעם לא שואלת. בחגים האחרונים היא הופיעה עם פרחים שקנתה בתחנת הדלק בדרך,כנראה מישהו אמר לה שלא יפה להגיע בידיים ריקות.
אם היא היתה מביאה מאכל, ואפילו לא רצוי, הייתי מגישה אותו למחרת בצהריים. כשהיא מגיעה (אלא אם כן מישהו מסיע אותה), היא תמיד נשארת ליום נוסף.
אז הנה, אפשר להתעצבן גם מזה שלא מביאים שום דבר.

אז מזלן של הכלות העתידיות התיאורטיות שלי

שאין לי בנים, כי הן גם היו מתלוננות על כך שאני לא מביאה כלום... מצד שני, אצלנו ברירת המחדל כשמתארחים היא לא להביא מנה, אלא אם מבקשים ממך להביא (ואז מובן שמביאים). אם זה חג לפעמים מביאים מתנה למארח - אבל מנה מביאים רק אחרי בקשה מפורשת. אולי רק בליל הסדר שואלים אם להביא מנה, ומה להביא (אבל לרוב אם רוצים שתביא מנה - כבר אומרים לך מראש ממילא).

יש גם מארחים ומארחות שלא אוהבים שאחרים מביאים מנות, כי יש להם תכנון מדוקדק והם גם רוצים שכל המחמאות יגיעו אליהם, וכו'. יכול להיות שהגישה של חמותך, שהיא קוראת לאכול ממנות שטעימות בעיניה במיוחד, היא הדרך שלה להחמיא לך על הבישול (וזה יותר אמין כשרק חלק טעימות במיוחד). נכון שזה מעצבן שהיא עושה את זה לפני הארוחה (מאוד מעצבן), אבל אפשר בכל זאת לראות בהתנהגות הזאת גם נקודת אור - כי זה לא מובן מאליו שחמות תחמיא לכלה על בישוליה.

רזאי

New member
לא היית מביאה משקאות קלים?

חמותי לא יודעת לבשל, לא בצורה שיהיה אכיל. אני תמיד אומרת שבשביל בעלי, כל מה שאני אכין יהיה נפלא ונהדר לעומת מה שהתרגל אליו בילדותו.
את לא הראשונה שאומרת לי שזה מיוחד שחמותי אוהבת את מה שאני מבשלת, אבל אחרי שטועמים את מה שהיא מכינה, זה די מובן מאליו.
כשגיסי עוד היה צעיר וגר בבית, היא היתה מרוקנת לי את המקרר בכל ביקור. ממלאת קופסאות, ולוקחת הביתה. גם את זה לא ממש אהבתי.

הייתי מביאה כל מה שמבקשים ממני.

אבל זה לא שביקשת והיא לא הביאה, נכון? אני לא חושבת שיש קשר בין איך שהיא מבשלת לבין זה שהאוכל שלך טעים בעיניה. בהחלט אפשר גם לא לבשל וגם לא לאהוב איך שמישהו ספציפי אחר מבשל. אני גם לא בשלנית וגם סמי-פודית - זה לא קשור, כאמור.
אני לא טוענת שזה שהיא אוהבת את הבישולים שלך הופך אותה למושלמת או לחסידת אומות העולם או אפילו ללא מעצבנת - אני רק אומרת שגם זה משהו...

רזאי

New member
כשהיו ארועים משפחתיים, והייתי מביאה עוגות,

היא היתה עומדת מעל העוגות שלי, ומחסלת אותן כמעט לבד. אולי היה עדיף שתאהב קצת פחות את מה שאני מכינה.
באירוע כזה אשתו של בן דוד אמרה לי שממש כייף לי שחמותי אוהבת את מה שאני מכינה. אני מבינה שאיכות הבישול של הכלה מהווה לפעמים נושא טעון עם החמות, אבל חושבת שעדיף להיות בערך באמצע. טעים, אבל לא לחשוב שמדובר באוכל שאי אפשר לעמוד בפניו

כשאנחנו מתארחים אצל חמותי

אני תמיד מרגישה כאילו זה לא בסדר אם אני אוכל יותר מדי, כי תכלס הבישול הוא לא עבורי אלא עבור הבן שלה והנכדות שלה.

אבל בסוף אני תמיד אוכלת יותר מדי
. אני משתדלת שזה יהיה סלט, אבל אז חמי, שהוא זה שמכין את הסלט, מסתכל עליי בעין עקומה... אני בהחלט נופלת לקטגוריה של חמותך של בשלנית לא משהו אבל אכלנית מצטיינת. מצד אחד, לפחות יש לי מודעות עצמית. מצד שני, זה לא ממש עוזר לחמותי, כי לאכול אני עדיין אוכלת... במיוחד בטטה בתנור, שאני פשוט לא מסוגלת לעמוד בפניה...

היא היתה לוקחת לך אוכל מהמקרר בקופסאות??

לא שמעתי על כזה דבר... בעולם שלי, אפילו כשהורים נותנים לילדים אוכל, ההורים מציעים. אף אחד לא נכנס למקרר של מישהו אחר ומעמיס על דעת עצמו.

תודה על הסיפור, זה באמת יותר גרוע מהמצב שלי....

רזאי

New member
זה היה אפילו יותר נחמד מזה.

היא היתה פותחת ארונות במטבח, מוציאה קופסאות, ומעמיסה את כל מה שבמקרר. אם היו עוד מאכלים בתנור, היא היתה מחכה בסבלנות עד שהיו מוכנים, ואז לוקחת הכל.
גם את הקופסאות לא ראיתי יותר.
עכשיו היא לבד בבית, ואוכלת דיאטה מיוחדת, כמעט מיקרוביוטית. היא אוכלת את האוכל שלי, אבל כבר לא לוקחת הביתה.

"גם את הקופסאות לא ראיתי יותר". אין מה לומר -

את בשלה להיות סבתא! (גם אני, אגב, אבל הבכורה רק בת 11
).

אני מוכרחה להודות שהתאורים שלך את חמותך מעוררים אצלי בעיקר חמלה כלפיה. מה שנראה לך כמכשפה נצלנית, נקרא אצלי כישישה מסכנה...

רזאי

New member
כשזה קרה היא היתה בערך בגילי עכשיו.

הפכנו אותה לסבתא בגיל 46, זה לא היה לה קל.
אני לגמרי בשלה להיות סבתא, אבל לא אומרת מילה לבכור וזוגתו. נראה לי שמגיע לי צל"ש על איפוק

דיברתי בעיקר על התאור הנוכחי שלה.

אבל 46 זה לא גיל סופר צעיר לסבתא. אני, כאמור, בשלה להיות סבתא, על אף שאני ממשיכה להיות בת 29 כבר שנים
(וברצינות, אני באמת במרחק שנים מ-46. אבל מהרגע שברור שסגרנו את הבסטה, אני מוכנה לאספקה טרייה של תינוקות ממקורות אחרים - קרי, מהילדות... אני מקווה שאהפוך לדודה מאחותי עוד קודם לכן, אבל בינתיים אין סימנים בכיוון).

dori78

New member
נשמעת משועממת רצינית.

יש אנשים שנימוס לא עובד איתם. מי שרומס אותי - שיתמודד עם בקשות קצת פחות מנומסות.

מה יקרה אם פשוט תגידי לה בפרצוף?

לא "אל תשבי פה כי אני זקוקה למקום
אלא "את מפריעה לי, תעברי בבקשה לסלון".

לא "אני מעדיפה שלא תטעמי לפני הארוחה"
אלא "אני לא מסכימה שידחפו לי כפות לסירים, אני לא מרשה לילדים וגם לא לך".

לא "ילדים, תקראו לסבתא ולאורחים האחרים לסלון"
אלא "זה לא הבית שלך, אל תזמיני אנשים למטבח כשאני מבשלת כי זה מפריע לי".

גבולות, גבולות, גבולות. לא נשמע שיש לה.

רזאי

New member
גם בקשות לא מנומסות לא עובדות.

ניסיתי.
אין לה גבולות, והיא תמיד עושה בדיוק מה שמתחשק לה. זאת ההתנהגות הקבועה שלה, לא משהו נגדי.
כבר התרגלתי, ואני לא לוקחת ללב. רק לפעמים אני מקטרת קצת.

dori78

New member
לא נותר לי

אלא להשתתף בצערך.
אני לא מבינה למה אי אפשר להודיע לאנשים כאלה שהם פשוט לא יכולים
להיכנס אליי הביתה בלי הזמנה מפורשת ובשעה שאליה הוזמנו.

רזאי

New member
"בשעה שאליה הוזמנו"? פחחח

גם לחתונות היא מגיעה כמה שעות מוקדם מידי, ומקבלת את פני הורי החתן והכלה.
בדיוק כמו שאמא שלה עשתה לפניה...

חמותי מאחרת לכל מקום.

כולל לחתונה שלנו. והבן שלה כמוה...
כך שאם נעשה ממוצע של כלות וחמיות על פני שתינו, נקבל כלה וחמות שמארחות אחת את השנייה, נהנות זו מהאוכל של זו, ואף פעם לא מביאות (או אוכלות) יותר מדי או פחות מדי, והחמיות תמיד מגיעות לכל מקום בדיוק בזמן הנכון
.

למעלה