ברית מילה וחמות מתערבת
הודעה מהראשי

ברית מילה וחמות מתערבת
הודעה מהראשי

נתקלתי בהודעה הזו מהראשי:
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/202/180756164

אמא לעתיד שכועסת על חמותה שגרמה לבנה לחשוב מחדש אם הוא רוצה ברית מילה לבן שעומד להיוולד , לאחר שהחליטו מראש שמוותרים על ברית מילה.

מה אתם הייתם עושים במקום אותה אם לעתיד
עד איפה ניתן/כדאי לאפשר לחמות להתערב בהחלטות אישיות כאלה

ga26

Member
אציין רק שאת הטעות הם עשו הרבה שנים קודם.

זה מסוג הדברים שחובה לקיים עליו דיון בין שני בני הזוג (בלבד) לפני החתונה. אצטט "כשנכנסתי להריון השני סיכמנו שאנחנו לא מעוניינים לעשות לבננו ברית מילה" עד כאן הציטוט. הרי הוויכוח היה יכול להתפתח מהמון זויות. אולי הוא לא היה רוצה ברית והיא כן או שלהיפך - לא ממתינים להריון כדי לדון בנושאים הללו.
בעיקרון בעולם אידיאלי לחמות לא היתה זכות להגיד כלום בנושא. אבל כשמגיעים לנושאים רגשיים, אמוניים, דתיים זה ברור שזה יכול להגיע למחוזות לא נעימים. זה מסוג הדברים שניתן היה להימנע מהם.
אני בכלל לא בטוח שהבעל שלם עם החלטתו ונראה כאילו היא נתנה את הטון והוא לא נתן את דעתו מספיק לנושא.

mykal

New member
עקרונית אתה צודק

אבל לא חושבת שיש איזו דרך--'לסגור' ולהגיע להבנה והסכמה
על כל מה שיקרה במהלך חיינו,
הם הגדירו לעצמם שהם חילוניים, או א--דתיים, ומנהלים חיים כראות עיניהם.
לחשוב על כן או לא ברית, כן או לא טפולים אלטרנטיביים כשילד יזדקק לזה,
לא חושבת שיש דרך לחזות מראש.
ונניח שהיו מחליטים--שלא עושים ברית--ונולדות רק בנות---אז? מה טעם בדיבור לפני?

דוגמא ממש לאחרונה--הבן הבכור שלי--קבע ובנחרצות--
אני לא אתן לבנות שלי לעשות עגילים. (לאשתו יש, הוא לא אוהב את התכשיט הזה)
אחת מבנותיו מצצה אצבע--עד עכשיו שהיא בת 11--הוא הבטיח לה--
שאם תיגמל--הוא יאפשר לה עגילים--היא נגמלה, ויש כבר חורים ולבת מצוה תקבל ממני--עגילי זהב. אשתו לא התוכחה איתו--והוא היה מאוד נחרץ---אז?

ויש עוד ענין--גם אנחנו על כל מיני החלטות מראש, דילגנו--
כי אנחנו מתפתחים ומשתנים כל הזמן.
גם אם זה נעשה יחד, בכ"ז זה שינוי.

ga26

Member
בתאוריה את צודקת אבל באוכלוסיה שמעל 95 אחוזים שלה כן

מבצעים ברית מילה אם אתה חושב אחרת תציין את זה לפני החתונה כמו שאם מישהו הוא אלהורי כלומר לא רוצה ילדים נכון שיציין את זה למיועדת לפני החתונה.

ומה הטעם בדיבור לפני - כי זה מונע חיכוחים או לחילופין מראה על חוסר התאמה. כשלפני חתונה מדברים על נושאים של אמונה, דת, אורך חיים וכדומה בעצם מוודאים שאנחנו חושבים דומה בנושאים עקרוניים. בנושא לא עקרוני תמיד ניתן למצוא פשרות אבל בנושאים אמוניים זה מעורב באמוציות ואמונות שלא תמיד ניתנות לגישור. לכן דיבור לפני על נושאים כאלו נראה לי בסיסי.

mykal

New member
רק למשפט האחרון,

בהחלט, כאשר מישהו מבקש לחרוג מאותם 95%.
אבל צריך עירנות. וכשהם חיו קודם היתה כבר 'תכנית' של הרגל--ולכן לא היה דיון משמעותי
לפני החתונה.

ga26

Member
אגב ברור שעל עגילים או על כל מיני החלטות בחיים

לא יקום ויפול דבר ואם הם יודעים לקבל החלטות בינהם (ועדיף ללא גורמים חיצוניים) זה נהדר. ולא צריך לדבר על כל דבר לפני החתונה. אני מתכוון לנושאים עקרוניים.
בנושא של עגילים, סגנון לבוש, כן או לא טלויזיה לילד האם לתת לו לאכול וללכלכך או לא וכדומה אני אוכל להסתדר עם כל אחת. לא כי אין לי דעה בעניין אלא כי זה לא עקרוני ואני חושב שעם כל אחת הייתי יכול לנהל שיחה בנושא ושנוכל לקבל יחד החלטה. אבל אם אני שומר כשרות ובת הזוג לא או אם אני נגד ברית מילה והיא זה מאוד חשוב לה או אם היא לא רוצה ילדים ואני מאוד רוצה אלה דברים שגם אם ניתן לגשר עליהם כדאי לדעת לאן נכנסים קודם.

ayaht

New member
אתה צודק.

דבר כזה צריך לעגן בהסכם טרום נישואין.
במיוחד במדינה כמו שלנו שהופכת מיום ליום ליותר דתית ופחות דמוקרטית.

לפעמים זה נראה שהדת היהודית הפכה להיות העונש והכלא של כל אזרח ישראלי שלרוע מזלו נולד יהודי.

זה לא משנה מי הכניס לו לראש כן לעשות ברית

בכל מקרה הבעיה שלה היא מול הבעל שלה ולא מול החמה.
כרגע יש לה בעל שרוצה לעשות ברית ולא משנה מה הסיבה, אם זה היא צריכה להתמודד.
אם הוא היה כל כך נגד שום דבר לא היה משנה את דעתו, התחושה שלי היא שהיא מצד אחד הכניסה לו לראש להיו נגד והוא היו לו ספקות ועכשיו היא אוכלת את פירות החץ שהפעילה עליו.

בכל מקרה הבעיה היא בינה לבינו

dori78

New member
כמו בהרבה מקרים אחרים - יש סבים וסבתות שלא יודעים גבולות.

בכוונה אני מתייחסת לסבים וסבתות ולא לעובדה שבדוגמה שהובאה מדובר על חמות.

ואם הילד רוצה בגיל 12 לצבוע את השיער לסגול מזעזע והוריו מרשים לו?
או לחורר את האזניים כדי לתקוע בהן עגילים? או את האף למטרות נזם?
זה יכול לא למצוא חן בעיניי סבא וסבתא, הם יכולים לא לרצות.
והם יכולים - בעיקר - להישאר ברצון, כמו צוצון מהסיפור.
כבר שמעתי גם על מקרים הפוכים, בהם הסבתא היקרה לקחה את הנכדה לחורר את האזניים
בלי לדבר על כך לפני כן עם ההורים. איכשהו, זה נראה לה הגיוני לגמרי למרות שההורים לא היו מעוניינים בכך.
עד גיל 18, הילד והאחריות על בריאותו הפיזית והנפשית הם של ההורים שלו, לא של אף אחד אחר!

כניעה של אחד מבני הזוג לדרישות של הוריו (בניגוד לסיכום קודם בין בני הזוג) היא משהו שחורג ממסגרת הזוגיות
ויש לבדוק למה זה קורה. זה בכלל לא משנה בעיניי אם מדובר בברית מילה או בלרשום את הבן למגמת מחול בתיכון.
כמו בכל דבר אחר שקורה בהורות, מותר לשנות החלטות בעקבות ניסיון כזה או אחר (המקרה של הבן של mykal והעגילים של בתו, למשל), אפשר להחליט שמקבלים החלטה שמנוגדת למה שאנחנו חושבים מתוך כבוד לסבים והסבתות בבחינת "choose your batttels".
אבל בסוף - זו החלטה של ההורים, לא של אף אחד אחר.

כל ההחלטות האלה אמורות להתקבל ע"י ההורים (ובשיתוף הילד עצמו כשהוא גדל).
סבא וסבתא מוזמנים תמיד להביע את דעתם, ההורים לא מחוייבים לקבל את הדעה.

אני בכוונה שמה בצד את הדיון על ברית מילה-כן-או-לא כנושא בפני עצמו, כי בעיניי אין הבדל
בין אמונה דתית להרגל למסורת לא דתית או להחלטה על חינוך ביתי/אנתרופוסופי/סתם שונה.
מרבית התגובות בפורום ההוא עסקו (כצפוי, זה נושא הפורום) באופן אמוציונלי בשאלת ברית המילה.
פה ההתייחסות היא לעצם ההידחפות של הסבתא.

למעלה