שהרה שרה (שיר שמח)

שהרה שרה (שיר שמח)

שהרה שרה (שיר שמח) אם פותחים את ספר טלפונים שמות "שורץ - וייס" נמצאים בעמודים שלמים לאומת "בלאו" במספר מועט מכיוון ששמי, מה לעשות בלאו אני שם לב על הופעת השם בכל מיני פורומים כך שמתי לב על השם שהרה בלאו שכותבת בעיתונים והופיע בטלוויזיה מתברר שהגב' ממוצע הונגרי. אולי אנחנו בני משפחה אחת? אי אפשר לדעת. לכבוד יום השואה הבינלאומי הופיע ב"הארץ" ידיעה בכותרת "רוח יהדות אירופה בתל אביב", ובהמשך העיתונאית שהרה בלאו תספר על אזרחות הונגרית שהוציאה לאחרונה הידעה הזאת עוררה סקרנותי גם בלאו גם אזרחות הונגרית וניגשתי לערב זיכרון זה הגב' מופיע על הבמה ומציגה את הדרכון החדש שלה ובין היתר מספרת, למרות התנגדות אביה חידשה אזרחותה לפי דעתה, הדרכון יקשור אותה לתרבות אירופה אין לי התנגדות, כל אחד לפי טעמים משלו שיחדש או לא יחדש אזרחותו בכל אופן שאלתי אותה מאיזה מקום שורשי משפחתה מתברר שמוצאם מ- ERSEKUJVAR שבסלובקיה בשם סלובקי NOVY-ZAMKY מעניין כמה שאני מכיר את הדור שנולד אחרי מלחמת העולם הראשונה לגבי כנוי של המקומות משתמשים בשם הסלובקי נכון רבים מיהודי סלובקיה למרות שלמדו בבית ספר סלובקי חזרו לשפה ההונגרית דווקא כאן בארץ שאלתי את גב' בלאו מה היא מכירה מהתרבות, ה"פולקלור" היא ענתה אני לא כל כך יודע שיהודים רקדו CSARDAS אלי בחתונות או יצאו לערב בילוים אבל בשום אופן כפולקלור הזמנתי אותה לבקר במוזיאון שלנו בצפת איפה שהיא יכולה ללמוד קצת מה זה תרבות יהודי הונגריה אני מרגיש בהחלט ששורשי בתרבות יהודי הונגריה אבל לזה אינני צריך דרכון שאם כבר דרכון אני שולף בגווה את דרכוני הישראלי

evike

Active member
מנהל
שלום אליעזר שכני החביב

לפני כמה שבועות כתבתי לך פה על שהרה בלאו, שהיא בת של חברת ילדות. ואביה הוא זה, (לא רוצה להזכיר שמות בלי רשות) שפעם חשבתי שזה אתה. זוכר? כתבת לי, שאין לך קשר למשפחתה לפי הפרטים שנתתי לך במסר. הגברת, בעצם בחורה, היא מוכשרת מאד. הכרתי היטב את סבתה וסבה עליהם השלום. היו שכנים להורי ז"ל, ואמה היא חברת ילדות. מה שמעניין בספור, שסבתה מצד אביה, היתה אחותה של אשתו הראשונה של אבי, שנרצחה בשואה יחד עם שני ילדיה הקטנטנים, הי"ד, ילדיו של אבי ז"ל.

lilmoe

New member
אפרופו בלאו שהרה.....

רק בגלל דמיון האותיות, אולי מי מכם, המקוריים, יוכל לשפוך מעט אור על השם בלהה לואיזה? שכל פעם שעברתי בתחנת המטרו שלה התבדחתי על חשבון שמה, אני כבר דור שני כך שממש אין לי מושג מי היא. תודה ליל מו

B T1

New member
בלהה לויזה, היתה שחקנית מפורסמת

מתה ב-1925 בערך...

שהרה שרה

EVIKE אנימציע תעבירי לה את הכתובת של הפורום שלנו אם היא תעכוב במה שאנחנו כותבים כאן גם יכולה לילמוד קצת על עודותינו ותרבותינו

evike

Active member
מנהל
כבר לפני כשנה, אולי יותר ספרתי לאמא

שלה על הפורום, בעצם בשבילה, וציינתי שהפורום עשוי לעניין גם את שהרה, ושתעביר לה את האינפורמציה. או שהיא משום מה לא העבירה, או אולי, לשהרה אין זמן, או שלא מצאה עניין אצלנו. אני אזכיר לה שוב.

edita

New member
בקשר ליהודי הונגריה

למר בלאו שלום רב! מכיון שכתבת על יהודי סלובקיה יש לי שאלה אליך האים אתה יודע היכן נמצא הכפר imreg היום לפני המלחמה היה בשטח הונגריה באם אתה יודע אשמח לקבל תשובה ממך בכבוד רב אדית מהדרום

עב

New member
הוא באותו מקום

הכפר לא זז, אבל הגבולות השתנו. היום הכפר בתחומי סלובקיה ושמו השתנה ל - BREHOV. הנה מפה מצורפת.

למעלה