חניה לא תקנית בדירה מקבלן

otherwise

New member
חניה לא תקנית בדירה מקבלן

ברשותי חניה תת קרקעית בבניין מקבלן, תקופה לאחר אכלוס.
בדו"ח מהנדס נכתב שנגרמה ירידת ערך, שכן:
1. רוחב החניה 2.5 בעוד שהתקן מחייב 2.7 ליד קיר (מצד אחד).
2. הציבו ארון כיבוי אש ומונים בתוך שטח החניה הפרטית.
בקרוב תהיה לי פגישה עם הקבלן בנושא, ואני לא בטוח איך נכון לפעול.
ראשית מצאתי באינטרנט מידע שרוחב חניה מינימלי כשמצד אחד קיר הוא 2.55 (2.3 רוחב מינימלי + 25 ס"מ בשל הקיר), אז לא ברור לי מדוע נכתב בדו"ח 2.7. האם זו טעות של הבודק?
ובמידה שאכן יש חריגה של 5 ס"מ בלבד האם זה באמת משמעותי וגורם לירידת ערך או שעדיף לוותר?
לגבי ארון הכיבוי - הוא נמצא בתוך החניה (מול החלק הקדמי של הרכב), אז בהחלט נראה שרכב החונה שם חוסם את פתיחתו וזה לא תקין. השאלה היא כיצד בכלל ניתן אישור כיבוי אש במצב כזה?
אשמח להכוונה כיצד להתנהל לפני פגישה עם הקבלן...שמאי נתן לי הערכת מחיר של 1700 ש"ח לבדיקת חניה, והופתעתי מאד מהסכום הגבוה :/.
אני לא רוצה להוציא סכום כזה ולגלות בסוף שאין ירידת ערך...
אני תוהה מי בדיוק הגורם שעליי לברר מולו את התקניות של החניה אם לא שמאי.
מצד שני, החניה קרובה מאד לכניסה לבנין, מה שיכול לגלם עליית ערך.
מעבר לעניין הזה, בדירה היו ליקויים קלים שטופלו בהגינות, אז הרושם מהקבלן עד כה בסדר. אני גם מעדיף לפתור את הבעיה ברוח טובה, עד כמה שניתן...
אשמח לעצות או מידע...

zammy

New member
בדוק בוועדה המקומית את היתר הבנייה

וראה מה מתאים למה.
חוקית אסור לו להתקין בשטח הפרטי שלך מערכות כלשהן הקשורות לרכוש המשותף ובודאי לא כיבוי אש בצורה שאתה מתאר אשר מונעת שימוש במערכת הכיבוי.
תעריף השמאי סביר כי מדובר בהערכת שמאי שתוכל להביא לבית משפט.
רק שמאי יכול לקבוע ירידת ערך ולא מהנדס בניין.
אתה גם יכול לבקש מכיבוי אש לבוא לבדוק, עולה כסף אבל תהיה לך תשובה מוסמכת.
&nbsp
&nbsp

xfwind

New member
לגבי השמאי: הוא כותב דו"ח שהינו מסמך משפטי לכל דבר

והמחיר נובע מכך וכנראה גם בהתאם לאיזה תעריף מגובה באגודה המקצועית שלו.

תבדוק את כל האפשרויות ואם אתה שואל אותי

אם תמצא חניה אחרת שיכולה להתאים לך אולי שווה לך להחליף אותה בחניה שהנוכחית שלכאורה לא תקנית.

מניסיון אני אומר לך תביעות, בתי משפט, ריצות, כאבי ראש ולב... לפעמים יש שביל זהב, מהיר וטוב לכל הצדדים.

אם עדיין לא נפגשת עם הקבלן ואתה צפוי להפגש עימו בקרוב, ממליץ לך לנסות להגיע להסדר, בכל מקרה אם לא תצליח להסתדר עם הקבלן זה כבר סיפור אחר ואז תחשוב איך לפעול כדי לעמוד על הזכויות שלך.

בהצלחה,
אילן אלואשוילי,
שמאי מקרקעין מוסמך.

otherwise

New member
תודה רבה, אנסה באמת להגיע להסדר, ושאלה נוספת

כיצד אפשר לדעת מה רמת השירות של חניון תת קרקעי של בניין מסוים. היכן זה נקבע?
אם מדובר ברמת שירות 1, החניה חורגת ב-20 ס"מ, וזה משמעותי. אם מדובר ברמת שירות 2 או 3, החניה עומדת בתנאי המינימום.
מעבר לרוחב, מה שחשוב לי בעיקר זה שיעתיקו את המתקנים לשטח ציבורי. מקווה שהקבלן יסכים לזה...

אפשר לקבל תשובות לשאלה הזו בעירייה/וועדת התכנון

בו ממוקם הבניין.

למיטב הבנתי מה שמפריע לך זה בעיקר המתקנים הקיימים בסמוך לחניה שלך..
למיטב הבנתי וניסיוני להעתיק אותם הם כנראה בלתי אפשריים.
כל היתר בניה לוקח בחשבון את כל המתקנים שאתה רוצה לשנות את מקומם והם מקבלים אישור של... כיבוי אש, חברת חשמל, תאגיד מים, עירייה, לעיתים פיקוד העורף, יס/הוט/בזק ועוד ועוד

אין לי מושג מה המתקנים האלה אבל סביר להניח שהמתקן הזה הוא תחת פיקוח של אחד הגורמים שציינתי מעלה לא רק שצריך את האישור של אותו כגורם הקבלן גם יידרש אולי להגיש בקשה לשינוי היתר קיים.... ספק ענק אם יסכים לכך... אני לא הייתי מסכים בכל הכנות. יותר פשוט להחליף מקום חניה.

בהצלחה,
אילן אלואשוילי,
שמאי מקרקעין מוסמך

otherwise

New member
תודה, נשמע הגיוני

וגם מאכזב שיהיה קשה להעתיק אותם למיקום אחר :/ אז אם אין אפשרות להחליף חניה, איזה פיצוי כדאי לדרוש עבור הימצאותם של המתקנים האלה? האם הם בהכרח גורמים לירידת ערך, במידה ואכן אושרו ע"י הרשויות?
ואם יש ירידת ערך, האם המיקום הטוב שלהם ליד פתח הבניין מנטרל את ירידת הערך?

קצת קשה לתת תשובה עניינית בלי לראות את המקרה

או במציאות או לפחות על גבי תוכנית.

לשאלתך...
קודם צריך לבחון אם אכן החניה היא על פי תקן או לא. לעניות דעתי קשה לי להאמין שהחניה לא לפי התקן כי חניה זה משהו שלא עושים שלא על פי תקן לכן אני ממליץ לבדוק דבר ראשון מול העירייה את הנושא ואז להחליט לגבי הפיצוי אם בכלל.

כמו בהודעה הראשונה שלי אני ממליץ לנסות להחליף את החניה אם המטרד הוא כזה שקשה לך לחיות איתו אך אם אין אפשרות כזו תנסה להבין מה כן אפשרי ואז מבחינת הקבלן.

באופן כללי בכל פרויקט צריך ל היות חניות "אקסטרא" אלא במקרים חריגים, לכן אני לא רואה סיבה שלא תינתן לך האפשרות להחליף חניה.

לגבי ירידת ערך וכל השאר אני באמת לא יכול לתת תשובה חד משמעית בלי שאני יודע ומכיר את המקרה. מה שכן על פניו אני לא רואה סיבה שהוועדה (שאני לא יודע איזו וועדה זו) הייתה מאשרת משהו שייהווה סכנה למישהו.

בהצלחה,
אילן אלואשוילי,
שמאי מקרקעין מוסמך

למעלה