הארכת מועד מסירת דירה

croko

New member
הארכת מועד מסירת דירה

בוקר טוב
בהסכם מכר קבלן הכניס סעיף בהארכת מועדים שאומר:
"הודעת היזם על דחיית מועד מסירת החזקה לתקופה אשר לא תעלה על 60 יום "
מועד מסירה מאוחר לפי סעיף זה לא יחשב כאיחור במסירת דירה.
האם סעיף הוא חוקי?
האם מדובר על 60 ימים נוספים לעבר ל 60 ימים שיש אפשרות איחור לקבלן לפי חוק המכר? תודה רבה

איחור במסירת דירה ע"י היזם - עקרונות החקיקה בנדון.

יזם יכול לנסח הסכם ככל שאינו סותר את האמור בתיקון מס' 5 לחוק מכר דירות.
והיזם בסך הכל מסביר ש...איחור של 60 יום מהמועד שנקבע בהסכם כמועד המסירה לא יחשב כאיחור...
בחלק הזה אין בעייה, אבל...איחור מהיום ה-61 יחושב כאיחור שיספר לצורך פיצוי החל מהיום שבו היתה אמורה להמסר הדירה.

מאמר בגלובס על מתן החלטה בעליון לעניין איחור מסירת דירה - http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001105398

בית המשפט העליון העניק חיזוק לרוכשי הדירות וקבע שקבלנים לא יוכלו לציין בחוזי מכר סעיפים שסותרים את חוק המכר וקובעים "תנאים" הפוטרים אותם מתשלום פיצויים בגין איחור במסירת דירות.
ההחלטה ניתנה על רקע סכסוך שנתגלע בין חברת נדל"ן לבין רוכשי דירה בפרויקט חדש בקריית אתא.
פסה"ד במחוזי - http://www.psakdin.co.il/Court/רת-ק-53247-04-15-ספייס-בנייה-ויזמות-בע-מ-נ-שמש-ואח#.WHZM7tIrIdU
ופסה"ד בעליון שהפך את ההחלטה לטובת הרוכשים - http://elyon1.court.gov.il/files/15/050/066/a05/15066050.a05.pdf

חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973*
פיצוי בשל איחור במסירה (תיקון מס' 5) תשע"א-2011
5א. (א) לא העמיד המוכר את הדירה לרשות הקונה לאחר שחלפו שישים ימים מתום המועד הקבוע לכך בחוזה המכר (בסעיף זה – המועד החוזי), זכאי הקונה לפיצויים, בלא הוכחת נזק, בסכום כמפורט להלן, בעבור כל חודש או חלק ממנו מהמועד החוזי ועד להעמדת הדירה לרשותו, או לפיצויים בסכום שהוסכם עליו בחוזה המכר בשל איחור במסירת הדירה, לפי הגבוה:
(1) סכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה כשהם מוכפלים ב-1.5 – בעבור התקופה שתחילתה במועד החוזי וסיומה בתום שמונה חודשים מאותו מועד;
(2) סכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה כשהם מוכפלים ב-1.25 – בעבור תקופה שתחילתה תשעה חודשים לאחר המועד החוזי ואילך.
(ב) הפיצויים הקבועים בסעיף זה ישולמו בתום כל חודש בעד אותו חודש; הפיצויים בעד שישים הימים שתחילתם במועד החוזי ישולמו בתום שישים הימים האמורים.
(ג) על אף האמור בסעיפים קטנים (א) ו-(ב), הצדדים לחוזה המכר רשאים להסכים כי הסעיפים הקטנים האמורים לא יחולו על איחור במסירה שנגרם כתוצאה מנסיבות שאינן בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו.

שיעור מרבי של ריבית פיגורים (תיקון מס' 8) תשע"ד-2014
5ב. (א) נקבע בחוזה המכר כי איחור בתשלום יזכה את המוכר בריבית פיגורים, לא יעלה שיעור הריבית על השיעור שקבע השר, בהתייעצות עם שר האוצר ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת; בסעיף זה, "ריבית פיגורים" – לרבות כל סכום שהקונה נדרש לשלם בשל תשלום שלא שולם במועד שנקבע בחוזה המכר.
(ב) החובה לשלם ריבית פיגורים תחול מהיום שבו חלף המועד לתשלום שנקבע בחוזה המכר, ובלבד שחלפו שבעה ימים מהיום האמור.

croko

New member
תודה !!! ושאלת המשך )

תודה רבה !!!
רציתי רק לוודא שאני מבין נכון,
האם מדובר על 60 ימים שקבלן יכול לאחר, לפי מה שנכתב חוזה, ועוד 60 ימים לפי חוק מכר או בסה"כ ב 60 ימים ללא תשלום פיצוי?
תודה רבה

לא ! באמת לא הבנת.

ליזם יש אפשרות לאחר במסירה עד 60 יום נקודה.
מהיום ה-61 ישלם על איחור כל ה-61 יום.

שאלותיך נובעות מכך שרצית לחסוך עו"ד מטעמך, שילמת שכר לעוה"ד של היזם שאינו מייצג אותך [ואסור לו עפ"י החוק לייצג אותך] ועכשיו אתה שואל שאלות שעו"ד מטעמך היה אמור להשיב עליהם.

אני מקווה שלא שילמת לעוה"ד של היזם מעבר ל-5000 ש"ח שאמורים לספק לך מטריה בכל הליכי רישום הבית על שמך עד הרישום בטאבו כולל.

croko

New member
תודה על תשובתך ונקודה קטנה

חבל לי רק שאתה לוקח את זה למקומות לא נעימים כאלו...
היה לי עו"ד משלי ששילמתי לו לא מעט כסף וקבלתי עליו המלצות מעולות, רק מה, איש חלה ופרש מעיסוק בעריכת דין,
אז בפעם הבא שאתה תוקף מישהו תנשום רגע לפני ותשאל.
ועוד פעם תודה על ההסבר

עו"ד מלווה בעסקת מכר בניין חדש מול יזם בניין.

אני לא תוקף אותך,וצר לי אם הנך מרגיש כך, אני מציין נקודה מרכזית וחשובה שבגינה הגעת לא מיוצג להסכם היקר ביותר שבצעת בחייך.

עו"ד שחלה אינו מייצג אותך בפועל ואינו פועל לטובת האינטרסים שלך, שאלה חשובה היא באיזה שלב הסתיים הייצוג שלך, שכן הליך הבניה על מורכבותו ומסירת הנכס כמובן שטרם הסתיימו,

אני מניח שגם בעתיד יהיו אי אלו חוסר בהירויות בינך לבין היזם שכן גם לאחר המסירה יש תהליכים לא פחות חשובים שמחייבים פתרונות.
ושאלה ...למה לא לקחת עו"ד אחר שילווה אותך ?.

נושאים שעלולים לצוץ בהמשך - כמו לדוגמה :
רישום בית משותף, רישום דירתך כתת חלקה בטאבו, האם ברור לך שכבר שילמת על תהליך זה ?

אי התאמה בין המפרט לבין הקיים בפועל.

תוספות/שינויים.

מינוי ועד זמני, חברת ניהול...אחזקת הבניין .

שטחים ציבוריים .

croko

New member
עוד

עו"ד ליווה אותי בחתימה על ההסכם, עד עכשיו דירה הייתה בבניה אז לא היו שאלות ובינתיים הוא חלה, עכשיו שהגיע שלב סופי של הבניה ומסירת הדירה, כנראה בחודש הקרוב, התעוררו שאלות ולצערי כפי שאמרתי לא היה לי למי להפנותם.
לדעתך, אני מבין,שצריך לקחת עו"ד חדש כי יהיו עוד דברים.
אני רוכש דירה בפעם הראשונה ולצערי לא בדיוק יודע ומכיר איך עושים את זה נכון.
לכן פניתי להתיעצות כאן, ואתה עוזר לי מאוד, ועל זה אני רוצה להודות לך.
&nbsp

croko

New member
לא

האמתי, כפי שאמרתי, הצורך התעורר רק עכשיו

למעלה