מס על דירה שלישית

R S Z

New member
מס על דירה שלישית

מטרת המס היא במפורש לאלץ בעלי דירות למכור את "השלישית" ובכך להגדיל את ההיצע, נשמע הגיוני. מאידך, מדוע בלוחות השונים יש כמות דירות עצומה שמוצעות למכירה, ולא נראה שיש התנפלות עליהם. להבנתי הדירות ש"יפלטו" לשוק כתוצאה מהטלת המס, דומות לחלוטין למבחר שבלוחות. אז איך - אם בכלל, אפשר להסביר שתוספת דמיונית כמו לדוגמא של עשרת אלפים יחידות , תפתור במשהו את מצוקת הדיור.
יתרה מכך, הדירות האלה שימכרו , ימכרו במחיר שוק מלא, ללא קיזוז הנחת משתכן. כנראה ישבו לא מעט חכמים ולכן אאמץ בהסתיגות את התחושה שלא סביר שהחוק כל כך רע וחוטא למטרה לשמו הומצא . אשמח לקבל הבהרות והסבר במידה ושגיתי בהנחות שהצגתי. תודה

ערפל10

New member
כמה דברים

1. הניסיון העולמי אומר שהיכן שהנדל"ן ממוסה הוא גם זול. לא בכדי בז'נבה, ברלין או פריז דירות עולות פחות מפ"ת. כך שמבחינה החברתית המיסוי הוא המהלך הנכון ביותר. אגב, לאחרונה ברוסיה שונתה הנוסחה למיסוי הנדל"ן. המס כבר קיים והוא מטל על כל הדירות, החל מהראשונה, אך עד כה היה סמלי. החל משנה הבאה הוא ייחושב על פי העלות המעורכת של הנכס ועלול לקפוץ בסדרי גודל. העיתונים שם מנבים זריקה המונית של דירות ההשקעה לשוק, קריסה במחירים, נדידה ממרכזי הערים לפריפריה ומנכסים גדולים לקטנים. הלוואי עלינו.

2. תוכנית מחיר למשתכן היא בדיחה עצובה. בכל פרוייקט במרכז הארץ נרשמים כ-30,000 זכאים, על כמה עשרות דירות בכל מכרז. יחד עם זאת התוכנית הזאת גורמת להקטנת התחלות הבנייה ורק יוצרת לחצים לעליית המחירים.

3. הדירות שיזרקו לשוק המשקיעים הכבדים יכולים לאסוף גם בעלי דירה יחידה שחולמים להפוך למשקיעים. צריך להטיל מיסוי כבד יותר, נוסח רוסיה, שוויץ וגרמניה.

"הלוואי עלינו" ?? המס בערים אלו הם במקום ארנונה !

יש מס מקומי (municipal tax) ויש מס מדינתי (federal tax). אצלינו הארנונה היא שחיטה. ותחשוב לבד מי משלם את הארנונה בדירות להשקעה...

ערפל10

New member
האים ארנונה פרופרציונית לערך הנכס?

אנחנו משכירים דירה בדרום ת"א שעלותה כיום כ-1.5 מיליון והארנונה שם היא בסה"כ 350 ש"ח לחודשיים. לעומת זאת חברנו בקרית גת משלמים 1200 על דירה שבקושי עולה 0.8

בארץ ארנונה נגבית רק על ידי רשות מקומית לכן השוואה בין ערים

אינה רלוונטית. ואכן, בתוך העיר יש אזור א', אזור ב' וכו' ומחייבים לפי מ"ר כך שניתן לומר שבתוך העיר זה בעצם לפי שווי הנכס.

ערפל10

New member
העוולות החברתיות היו מתוקנות לו המס היה נגבה ע"פ ערך הנכס

"הניסיון העולמי" דורש לפחות מספר אחד לגיבוי למשל מהו

שיעור המס על נדל"ן בברלין?
הניסיון הישראלי מוכיח שככל שנטל המס גבוה יותר כך מושקע יותר מאמץ
בהתחמקות מתשלומו. כיום טוען האוצר שהוא גובה כשליש מהמס על שכר דירה.
לאחר הטלת מיסים נוספים תוכל לראות איך ילדים בני 18 ויום רוכשים דירות.
&nbsp
מעבר לכך, החוק עמוס בכל כך הרבה בעיות שקשה לראות את יישומו.
דוגמאות:
1. לשם חישוב ערך הדירה מתייחסים רק לגודלה ולמחיר מטר ממוצע באיזור. שום התייחסות לשאלה האם הדירה חדשה או בת 60.
&nbsp
2. כל עירייה מודדת את שטח הדירה בשיטה שונה. לשם דוגמה גבעתיים מודדת ברוטו ותל אביב נטו. עד היום זה לא שינה הרבה כי בגבעתיים מחיר המטר נמוך יותר. עכשיו מלבישים מס נוסף על המדידות השונות.
&nbsp
3. בדירה מחזיקים כמה אנשים שחלקם חייבים במס וחלקם לא.
&nbsp
4. אמרו לפני ובצדק שהמשכיר לא יוכל לגלגל את מלוא המס על השוכרים. מדויק. מצד שני כדי להרוויח המשכיר לא צריך לגלגל לשוכרים את מלא המס אלא רק שליש ממנו, על כל אחת משלושת הדירות.
&nbsp
ועוד הרבה שאלות שכבר נשאלתי. המס הזה נראה כמו משהו שיזמו לשכות רואי החשבון, עורכי הדין והשמאים כדי להרבות בעבודה.
&nbsp

רימון חייט
מנהל פורום נדל"ן בתפוז
כותב הספר משכנתא יעילה - http://goo.gl/4HGW5v
&nbsp
הרצאה שלי בנושא נדל"ן, השקעות ומשכנתאות: https://youtu.be/4x5fnkMmMSw
טלפון: 03-549-6611

ערפל10

New member
הכול עניין של סדרי עדיפויות

אתחיל מרחוק. אורי גלעדי, יורש מאוד עשיר שהיה הבעלים של בניין יקר בת"א אותו השאיר למשכירות. אבל לא זה מה שמעניין. המעניין הוא שמיליונר כבד, שאם כבד לא היה בנוי להקים משפחה, יכל לפחות להעביר את חייו באיזו יכטת תענוגות, פלגשות ואוכל גורמה, בגלל אי-אלו הפרעות נפשיות בחר להתנהל כמו קלושר. האים זה לא מזכיר את מדינתינו האהובה שקיבלה אנשים הכי מוכשרים וחכמים בעולם - בגלל סדרי עדיפויות שגויים לא מצליחה להצמיח את מלוא הפוטנציאל האנושי שלהם, וזאת בגלל שיצרה משק קרטליסטי מדכא צמיחה ופערים חברתיים של עולם שלישי? אז אם היו מבינים שנדרשת ראייה מערכתית היו יכולים בין היתר בקלות להקים מערכת מיסוי צודקת, כזאת שתומכת בעבודה, צמיחה ופיתוח הפוטנציאל האנושי במקום אגירת נכסים וכוח פוליטי של היורשים עשירים והמקורבים על חשבון כל השאר.

ככל הנראה הכל בעיני המתבונן

איני מכיר אף מדינה אשר עמדה באתגרים כמו של ישראל
ובכל זאת ב- 70 שנים פחות או יותר הצליח התוצר הלאומי שלה לנפש
לעבור את זה של צרפת ולפי המגמה הנוכחית נהיה מעל עוד מדינות
אירופאיות בקרוב.
&nbsp
אני חושב שהיקף הפטנטים וההמצאות הישראליות הוא חסר תקדים
ביחס לגודל האוכלוסיה.
&nbsp
צודק במערכת דמוקטית נקבע לא על פי מה שאתה חושב אלא על פי
מכלול של פשרות בין גורמים אינטרסנטיים שונים.
תוכל בבקשה להציג מדינה שאת מערכת המס שלה אתה מכיר והיא טובה
משל ישראל?
&nbsp
ואשר לאותו אם מתל אביב, האם העובדה שיש לו סדרי עדיפויות שונים
משלך קובעת ששלך "נכונים". האם שימוש בהון כדי לשוט על יכטה נכון יותר
מאשר חיי שלווה בלב תל אביב?
&nbsp
כאשר אתה כותב פערים חברתיים של עולם שלישי אתה מתעלם מהעובדה שבעולם
השלישי יש רעב , אנלפבתיות ותחלואים רבים נוספים. אשר בישראל אינם.
ובכלל הבחירה ב"פערים של עולם שלישי" היא מניפולציה באותה מידה אני יכול לכתוב
בגאווה פערים חברתיים של ארה"ב, אפס אנלפבתיות, אפס אנשים ללא נגישות למערכת
בריאות מתקדמת, תוחלת חיים מהגבוהות בעולם וכו'.
הכל בעיני המתבונן או הקורא של עיתוני המדינה שמרביתם אוהבים מטעמים מסחריים
להציג את השלילי - מחר סערה מסוכנת מוכר יותר עיתונים מאשר מחר מזג אוויר ממוצע לעונה
&nbsp
&nbsp

ערפל10

New member
דרום קוריאה לא עמדה באתרגרים דומים?

האתרגרים דווקא אמורים לעודד ריצה קדימה ולא זחילה מאחורה. ויתכן מאוד שכולל תשובה, לבייב ושאר שודדי הפנסיה התמ"ג של ישראל עובר... אולי לא את צרפת, אבל לבטח פולין או ספרד. אבל אני יודע דבר אחד. לעמיתים שלי בפולין וספרד, באותו מעמד חברתי (שאגב איננו נמוך) ואותה משכורת יחסית (יפה למדי) יש חיים טובים, לעומת זאת לי יש סגנון חיים של קמצנות חולנית ודוחק - הכול הודות לבועת נדל"ן ויוקר מחייה. ואני אומר לך - עוד כמה עשרות שנים של חיים שכאלו - גם נהיה הרחק מאחור פולין וספרד.

ולגבי פסיקתך האחרונה - אתה פשוט לא מעודכן. יש כאן גם תת-תזונה (תראה את התורים שמשתערים לחלוקת מזון) וגם ילדים שבמקום ללכת לבית ספר אוספים בקבוקים - במיטב המסורת של עולם שלישי.

לדעתי הגרף המצורף מראה ריצה קדימה במלוא המרץ

ושים לב שההשוואה היא לא למדינות ביניים אלא לכלכלות החזקות באירופה.

דרום קוריאה לא עמדה אפילו באתגרים קרובים. בפעם היחידה שפלשו אליה
אלו היו חיילים אמריקאים שלחמו עבורה. שנים ספורות לפני הייתה זו אותה ארה"ב שהטילה אמברגו נשק על ישראל וה- FBI רדף את מי שניסה להעביר נשק מאמריקה לטובת המעטים שהיו כאן במלחמת השחרור.
אין אף לובי בינלאומי לחיסולה של דרום קוריאה.
אין עשרות מדינות שרוצות בחיסולה.
מעולם לא החרימו את דרום קוריאה. זוכר שטויוטה ופפסי קולה לא מכרו כאן?
זה לא היה במקרה.
דרום קוריאה לא נאלצה לשקם מאות אלפי ניצולי שואה מאירופה או מגורשים ממדינות ערב.
לגבי מצב העוני, אשתי מתנדבת בארגון לתת ובארגונים נוספים.
לדעתי יש לי מושג די עדכני. רעב הוא מצב רפואי ולא רק חברתי.
תור לחלוקת מזון הוא מביש אבל הוא אינו מעיד על סכנת חיים כתוצאה מרעב.
לצורך ההשוואה בעזה הדור הנוכחי יהיה נמוך בממוצע מהדור הקודם ויש המשייכים זאת לתזונה לקויה. בישראל אין כל מדד רפואי שמעיד על היקף רעב גבוה.

"יש ילדים ש...." אפשר לומר על כל דבר. כדי שזה יהיה טיעון בעל משמעות יש
להציג מספרים והשוואה. אני בטוח שגם בנורווגיה יש ילדים שלא הולכים לבית
ספר ועושים דברים אחרים.

ערפל10

New member
כדאי סוף סוף להבין שאלו מספרים ריקים מתוכן

גם לרוסיה יש תמ"ג גבוה להפליא. אבל זאת לא בזכות פריצות דרך טכנולוגיות, איכות חיים גבוה, תשתיות לתפארת וכדומה, אלה אך ורק בגלל שכבה דקה יחסית של אנשים מאוד אמידים: הפקידים המושחתים ואנשי העסקים שנמצאים בסימביוזה איתם.

התמ"ג לנפש ברוסיה - 14K$ פחות מחצי מזה הישראלי

אבל אתה בהחלט חופשי להמשיך להיות מבואס.

ערפל10

New member
14 K $ זה המון

עבור מדינה עם כלכלה יצרנית כה קטנה ותשתיות כה ירודות (הרחק ממוסקווה כמובן). אבל לא זה העניין. כמובן שיראשל איננה נמצאת בין בנגלדש ודרום סודן. יש לה מקום מכובד בעשיריה השלישית, וע"פ כמה מדדים - אפילו בעשירייה השנייה. אבל הקטע הוא שעם המוח היהידי המבריק הייתה צריכה להיות בעשירייה הפותחת. ולצערנו הרב היא לא שם. ומספיק לבדוק מה קורה לחלקי המשפחות שהיגרו בשנות ה-50 ממקורו לפריז ולאופקים או ממוסקווה - לטורונטו ולגני אביב - ע"מ להבין שמשהו מאוד יסודי לא כשורה ב"ממלכת דנמרק".

שמח שעברנו מ"עולם שלישי" ורעב ילדים ל"חבל שאנו לא בעשירייה

הראשונה" אלא רק בשניה ובשלישית.
דרך אגב בשנה שעברה ישראלים רשמו יותר פטנטים מאוסטרלים
באופן מוחלט לא ביחס לאוכלוסיה ויותר מכפול פטנטים מגרמנים, ביחס לאוכלוסיה.
כנראה שבכל זאת יש כאן מידה של יצירתיות.
התוצר הנוכחי הוא כמובן לפני ההכנסות מגז.
&nbsp

ערפל10

New member
לא אמרתי "עולם שלישי" אלה "פערים חברתיים של עולם שלישי"

ועל כך נדמה לי קשה לחלוק. וזה נכון מאוד לגבי הפטנטים והייתי מוסיף גם פרסומים מדעיים ועוד ועוד דברים כהנה וכהנה שיש להתגאות בהם. אז איך זה מסתדר עם פיריון עבודה במשק שאיננו גבוה במיוחד?

http://www.themarker.com/career/1.2226264

ואם קצת מאמץ מחשבתי הרי לא קשה לקשר את העניין בין היתר ליוקר המחייה בכלל וליוקר הנדל"ן בפרט. כי הרי כאשר המשפחה עסוקה בהישרדות בסיסית, קשה לה לפתח את הפוטנציאל האנושי של ילדיה.

ערפל10

New member
פערים חברתיים זו בעיה

שים לב, וצמיחה המואצת ו"הפלאיים הכלכליים" קרו כאשר הפערים החברתיים הצטמצמו למינימום, אחרי המלחמה הגדולה. היכן שלא הייתה מלחמה והפערים לא צומצמו - למשל באמריקה לטינית - לא הייתה לא צמיחה ולא "פלאיים כלכליים", אלה התפלשות בבוץ. האים היית מאמין שלפני 70 שנה ארגנטינה הייתה הכלכלה ה-4 בעולם?

h a j b i

New member
הבעיה העיקרית בפערים היא הקנאה

כל עוד מצבם של העניים גם משתפר אני לא רואה בעיה.
אגב, אחת המדינות עם הפערים היא גם הכלכלה הגדולה בעולם.
אני חושב שבמדינה כמו שלנו כששני העישרונים העליונים משלמים כמעט את כל המיסים אני לא מתלהב מדיונים בפערים כי המסקנה תמיד תהיה שצריך לקחת עוד מיסים מה"עשירים".

ערפל10

New member
השקפה מאוד שטחית

1) העניים לא תורמים לצמיחה מפני שמחד הם מעט צורכים ומשלמים מיסים, אך מאידך צורכים שירותים ציבוריים כגון קצבאות, בתי הכלא וכדומה. ככול שיש יותר עניים, כך הכלכלה מדוכאת יותר וצומחת פחות. אז זה הרבה מעבר ל"קנאה".

2) אכן ארה"ב כיום מתאפיינת בפערים חברתיים גדולים מאוד, אך בתקופת הזוהר שלה, בשנות ה-50 וה-60 היא התעפיינה במעמד ביניים נרחב וחזק והוא דחף את כלכלתה קדימה.

3) במצב של בועת הנדלן לא נכון לחשוב שה"עשירונים" מעידים על העושר. כך למשל עבדיך הנאמן משתכר בגבוך בין עשירון 9 ו-10, אך בכל זאת נשאר עני מרוד. כך זה כאשר מחזירים 0.7 מיליון תוך 4 שנים.

למעלה