קניית בית פרטי+ממד ללא היתר

קניית בית פרטי+ממד ללא היתר

שלום רב,
השבוע ראיתי למכירה בית פרטי באשקלון, שבעל הבית בנה חדר ממד צמוד לבית (בגודל חדר) ללא היתר. מסיבותיו שלו של זמן / כסף הוא לא טרח להוציא היתר.

בהנחה שאני קונה את הבית ללא משכנתא, האם כדאי לקנות וזהו?
כמה יעלה לי להוציא את ההיתר בעצמי? האם יש סיכוי שיסרבו ולא יתנו לי היתר לממד שכבר בנוי?
האם יש היטל השבחה על הוספת חדר ממד?

המון תודה

תשובה לשאלותיך:

ראשית אינני מאמינה בגישת "לקנות וזהו". אתה עתיד לבצע עסקה במעלה ממליון ש"ח, ראוי וכדאי שתדע בדיוק איזה מוצר אתה מקבל.
דגש נוסף הוא כי בהליך מכירת בית פרטי באשקלון עתיד להגיע פקח לביקור וסביר שחריגת הבניה תמצא. יש להגן עליך בחוזה המכר ולוודא שניתן להכשיר את השרץ.

ממליצה מאוד כי תתייעץ עם עו"ד המתמצא במקרקעין ו/או שמאי מקרקעין בטרם ייחתם חוזה המכר. הבדיקה הנדרשת מאוד פשוטה, וכוללת יתרת ז"ב (אף על פי כי מדובר בממ"ד כך שאני מניחה שז"ב קיימות), האם בניית הממ"ד הינה ע"פ התקן (במידה ולא ידרשו התאמות גבוהות), והאם מיקומו של הממ"ד בתוך תחום קווי הבניין (במידה ולא ידרש הריסתו לחלוטין).

בנוסף יש להביא בחשבון את עלויות הכשרת הממ"ד (הכנת תוכנית וכיוצ"ב) וזמן העבודה שתשקיע. לא יגבה היטל השבחה על הממ"ד.

בברכה,
עו"ד ירדני לילך, שמאית מקרקעין

תודה רבה

למעשה אם אני הולכת לערייה ורואה שלעומת התבע יש חריגות בנייה (אפילו מעבר לממד) איפה ניתן לברר אם ניתן להכשיר את החריגות? (+עלויות)
&nbsp
אם אגיע לערייה בעצמי לשאול ואגיד להם שיש חריגות- ייתכן ואני מסבכת את בעל הבית וישלחו אליו פקח. איך בכל זאת מבררים על הכשרת השרץ בלי לעורר חשד?
&nbsp
רב תודות

תודה רק ש

בינתיים מהדפסה פשוטה של נסח הטאבו יש בבירור בבית הזה חריגות בנייה של בערך 60מ"ר לפחות. לכן ההרפתקה הזו כלל לא בשבילי
לקנות ואז לאשר בעצמי זה עלול להיות מסוכן ויקר
והמוכר לא מתכוון לאשר כלום

הרשום בנסח לאו דווקא מלמד על חריגות בניה

אם זה לא היה ברור אני מציעה להזמין את שירות האדריכל לבדיקת כדאיות טרם רכישה.

למעלה