העלאת ריביות במשכנתאות והשפעתן על מחירי הדירות

nthrev

New member
העלאת ריביות במשכנתאות והשפעתן על מחירי הדירות

לאחרונה אני רואה שריביות על המשכנתאות במגמת עליה יחד עם מגוון פרוייקטים של מחיר למשתכן שלאחרונהקורמים עור וגידים.
מה לדעתכם תהיה ההשפעה של זה על שוק הנדל"ן?
האם נראה לכם שמחירי הדירות באמת נמצאים לפני ירידה דרמטית?
האם זה רעיון גרוע כעת להתחיל השקעה בנדלן?

elvinnox

New member
דעתי האישית - הנדל"ן בישראל באזור השיא

כלומר, יתכנו עוד עליות מינוריות, אך הסיכוי לירידה הרבה יותר גבוה מאשר עליה.
&nbsp
בנוסף, גם אם העליות יהיו מאוד מתונות, עדיין מדובר בהפסד מכיוון שאתה צריך לממן עלויות מס רכישה, מס שבח, משכנתא, עו"ד וכו'.
אני לא צופה עליה משמעותית כפי שהייתה בעבר, אבל גם הירידות אם יהיו, יגיעו רק לאחר סיום כהונת הממשלה (2018)
&nbsp
יחד עם זאת, יש לפעמים הזדמנויות נדירות לקניה של נכסים מתחת למחיר השוק, אבל לרוב זה לא יקרה. ההיפך, אם המחיר נמוך מדי זה צריך להדליק לך הרבה מאוד נורות אזהרה.
&nbsp
בקרוב אתה תשמע פה כל מיני מומחים שיענו לך ויגידו לך "מי שחכם קונה" וכל מיני סיסמאות אחרות.
&nbsp
בלי קשר, ההשקעה תלויה במצבך הפיננסי ומה התוכניות העתידיות שלך.
&nbsp

h a j b i

New member
עסקה טובה זו עסקה טובה

כיום פשוט יותר קשה למצוא כאלה.

dat nigga daz

New member
כמה דירות להשקעה כבר יש לך ?

אם יש לך כבר 3 דירות לא הייתי ממליץ לך לקנות עוד אחת....
בוא תחכה לסוף החודש הזה ותראה מה קורה עם החוק של כחלון,
במידה ויעבור יהיה לך עדיף למכור את הדירות ולקנות במרכז , ולכן חבל יהיה להתעסק עם עוד דירה...
אני מציע לחכות חודש ואז תשאל את אותה השאלה שוב ויהיה יותר קל לכוון אותך

אתה מתכוון לחוק המטופש והלא מידתי שיפסל על ידי בג"צ?

לחוק המטופש שכחלון העלה אין הרבה סיכויים לשרוד.
מדובר בחוק לא מידתי שעודה הפליה בין משקיעים שונים במקומות שונים. ככה שמבחינה משפטית הסיכוי שלא יפסל (לאחר העתירה לבג"צ כמובן) הוא מאד נמוך.

אז ברור שאני מדבר מפוזיציה, אבל ממידע מתוככי משרד האוצר וקבינט הדיור, כחלון בעצמו ישנה את התוכנית לפני העברת חוק ההסדרים.
היועצים המשפטיים כבר עדכנו את כחלון לגבי הסיכוי המשפטי לשרידותו של החוק הזה.

dat nigga daz

New member
חחחח בסוף הבנת שאני צודק !! כרגיל !!!

כל היום וכל הלילה דיברת על החוק הזה, ושאמרתי לך שהוא רק ידפוק את כולם התעצבנת...

היום אתה מבין שצדקתי, ומתפלל כל יום שהחוק לא יעבור בבג"צ
חחח אהבתי

היום גם המוסקיטר יודע את האמת !!!!!!!
לא צריך להגיד לך בוקר טוב - התעוררת !! חחחח

קודם כל לא הבנתי במה צדקת. לא נראה לי שאמרת משהו על החוק הזה

ובטח שלא אמרת או רמזת שהוא יבוטל (לפחות לא זכור לי, וגם חיפשתי עכשיו בארכיון ולא מצאתי..)
ככה שעובדתית, נראה לי שאני הכי ריאלי פה בעניין המס.
כולם מבינים שמדובר בחוק מטופש, שכנראה הוא מאד בעייתי משפטית, ובוודאי שמקובל על כולם שהוא לא מידתי.
ובמקרה הצורך אני יידע לעשות את ההתאמות האישיות שלי לענייני המס.
מה שאני טוען בעניין המס הזה, הוא, שכל התקנות והחוקים וגם שהמס הז, כולם מראים שהמשקיעים סומנו ע"י האוצר כאלה שצריך להלחם בהם.
וזה לא מבשר טובות

dat nigga daz

New member
הייתי הראשון להזהיר מכחלון, צדקתי כהרגלי בעשור האחרון...

מי שהקשיב לי רק הרוויח
מי שהקשיב לך הפסיד את התחתונים

פתאום גם המוסקיטר מבין שכל מה שאני אומר נכון...

ברור לחלוטין שהעלאת הריבית תשפיע על מחירי הדירות

אחד הגורמים העיקריים שגרמו לנהירה לרכישת נדל"ן בשנים האחרונות הייתה הריבית הנמוכה.
הריבית נמוכה נתנה "לכאורה" לצרכנים את מרעית העין שכביכול אין הבדל בין שכירות לבין רכישה של דירה.
אז עם עליית הריבית, הפער בין שכירות לרכישה יגדל, דבר שיביא בוודאות לירידה בכמות הדירות הנרכשות.
אגב..
כמובן שהיה מדובר במרעית עין בלבד, כי הרוכשים לא לקחו בחשבון נקודות שונות שגורמות להטעיה, כדוגמת אלה:
1 - שאסור להתעלם גם מההון עצמי של לפחות 25% שצריך להביא לעסקה, שהוא בעצם גם הון אלטרנטיבי להשקעה חלופית (במקום לקבור אותם בארבע דירות.). ושאם את ההון העצמי היו משקיעים בדירה קטנה להשקעה, סך התשלומים שלהם עבור מגורים היו יורדים בחצי.
2 - שאמנם "על פניו" נראה שמחיר הרכישה והשכירות נראה דומה, אבל זה מתעלם מהעובדה שהמשכנתא תעלה בוודאות במהלך השנים, גם בגלל ההצמדה למדד (כ 2%-3% בחודש ממוצע ב 10 השנים האחרונות) וגם בגלל עליית הריבית שתבוא, דבר שיכול גם להכפיל את התשלום החודשי לאחר שנים של תשלומים.
3 - שבניגוד למשכנתא שיכולה רק לעלות, מחירי השכירות גם יכולים לרדת, וגם באופן משמעותי, דבר שקרה מספר פעמים במדינת ישראל בעשורים האחרונים.

כל הנתונים האלה מסבירים שאנחנו נמצאים בנקודת שיא היסטורית ברמת מחירי הנדל"ן, ומה שהיה בשמונה השנים האחרונות - עומד להסתיים.

לא מופרך שיקרה כאן מה שקרה בישראל בין השנים 1998 -2008,
שנים שבהם מחיר הנדל"ן ירדו במצטבר בכ 40%

h a j b i

New member
ועכשיו ברצינות

1 - אנשים מודעים להון העצמי, קצת קשה לפספס כמה מאות ש"ח שאת משקיע, אנשים שוקלים את אלטנטיבות ההשקעה הקיימות.
2 - בטח לא בוודאות, אתה יכול להיכנס לדפלציה וריבית אפסית למשך 20 שנים, יש לזה תקדים. כמו כן כמעט אף בר דעת לא מצמיד משכנתא למדד אלא במסלולים של 5 שנים כשהם מתכננים לפרוע את המסלול הזה באחת התחנות. אז אנחנו מדברים בעיקר על שליש פריים שגם אם הריבית תעלה בחדות יעלה את החזר המשכנתא באופן מינורי יחסית
3 - זה כמעט לא קורה, בטח לא ירידה משמעותית
&nbsp
40% ירידה? אתה בטוח? לי זכור יותר בכיוון של 20% במשך 9 שנים עם ממוצע של 2.5% לשנה. אם זה "פיצוץ הבועה" אז השקעה בנדל"ן עדיין משתלמת.

כנראה שאתה באמת לא מודע לבורות שיש לאנשים בתחום הנדל"ן

1- והיות ויש לי ילדים בסוף שנות העשרים, ואני מכיר את החברים שלהם, אז אני יודע בדיוק על מה אני מדבר. אפילו חשבון פשוט הם לא יודעים.
והבהלה לדירות שהייתה כאן בשנים האחרונות רק סנוורה אותם. מאז שהם השתחחרו מהצבא, כל מה שהם מכירים זה שוק עולה. אז ברור שהם לא מבינים באיזה עולם הם חיים.
אגב, גם כאן יש אנשים שלא יודעים חשבון. או לפחות שהם בפוזיציה כזאת, שהם מציגים חשבון לא נכון. והיות ואני מודע לבורות שיש בשטח, כנראה שהם יודעים למה הם מציגים נתוני שווא.
2 - עובדתית, גבר היום אנחנו נמצאים בתקופת הריבית האפסית הארוכה בהיסטוריה. ואם כל הבנקים בעולם מדברים על עליה בריבית, זה גם מה שיקרה בסוף..
כאשר בהצגה רואים אקדם במערכה ראשונה, עד סוף ההצגה הוא יורה.
אגב, באירלנד בועת הנדל"ן התפוצצה ברמת ריבית אפסית, ירידה של 50% במחירי הנכסים בשנתיים.
3 - 30% נומינלית ו 40% ריאלית. תחזור לנתונים ותראה. על גרף המדד (שמציין 100%, המחיריפ התחילו לרדת מרמה של 120% והתדרדרו עד לרמה של 80%.
לזה קוראים 40% ריאלית. נומינלית הייתה יקרידה של 30% במחירים.
מי שבשנת 1997 קנה בית ב 200 אלף דולר, קיבל עליו בשנת 2007 רק בסכום של 140 אלף דולר.

אבל מעבר לזה, גדל פה דור שלם שחושב שהמחירים בשוק הנדל"ן רק עולים.
ועכשיו כשהם שומעים שמחירים יכולים גם לרדת, הם מתחילים להבין שכבר שנים עובדים עליהם בעניים

מספרים להם על מחסור מדומה ושמחירי הנדל"ן יכולים רק לעלות.

אבל ברור שהמציאות היא הפוכה.

ויש אנשים שהולכים לשלם עשרות שנים על הטעות הזאת

h a j b i

New member
שוב, אתה ממציא נתונים

היו ירידות של 2-3 אחוז בשנה ןסך הכל בערך 20 אחוז ריאלית (נומינלית כמובן פחות), לא יותר. אם זו הקריסה המתוכננת כדאי לרוץ לקנות ולקבע ריבית קבועה לא צמודה נמוכה כי לאורך השנים תחסוך הרבה יותר מאשר הירידות המינוריות הללו.
&nbsp
מי שלא יודע להתנהל עם המשכנתא לא יודע כנראה להתנהל כלכלית ממילא אז גם בשכירות הוא ימצא את הדרך להידפק.

dat nigga daz

New member
היחידי שהולך לשלם על הטעות זה אתה שלא קנית..

כולם כבר קונים נדל"ן , זה דבר בסיסי..
זה שאתה לא מוכן לקבל את זה, זאת בעיה שלך
משפחה חייבת בית - קונה
זוגות צעירים צריכים - קונים
עולים מחו"ל - גם הם צריכים לגור
גם המתחתנים והמתרגשים צריכים לגור
גם דור העתיד בילודה מטורפת

במדינה כל כך קטנה, עם ביקוש כל כך גבוה ועצום, צריך להיות שיכור כדי להעז לא לקנות

nthrev

New member
למה ברור?

אולי פשוט יגלגלו את הריבית הלאה אל השוכרים ויעלו את מחירי השכירות?
הרי גם אם הריבית תעלה כל עוד מחירי הדירות והשכירויות שומרים על עליה דומה שום דבר לא ישתנה.
הסיבה שאולי הם ישמרו על עליה היא הציבור עצמו , אני מקבל את התחושה שבישראל מרגישים שההשקעה היחידה ששווה לאורך זמן היא נדלן , זה משתקף בזה שגם במלחמות ובאירועים שבמדינות אחרות גרמו לנפילה בשוק הנדלן אצלנו שום דבר לא נע ולא זע , ההיפך...

Nemesis001

New member
העלאת הריבית היא המסמר האחרון במחשבתי לקנות דירה נוספת

מחירים בשיא, מס רכישה מוגדל, וריבית שנמצא כבר באיזור ה-3.5% בממוצע ל-20 שנה. בקושי נשארת תשואה.

dat nigga daz

New member
מישהו חכם רשם כאן פעם : "רק טיפשים מחכים לירידת מחירים"

ולעניינו...

האם אתה בעל דירות רבות להשקעה ? כי אם כן, הייתי מציע לך לחכות עם קנית דירה נוספת ולראות מה קורה עם החוק החדש של כחלון - אם יעבור יהיה לך כדאי למכור ולקנות דירות במרכז, ולכן חבל להתעסק עם דירה נוספת בינתיים...

אם זה לא המצב, אז מה מונע ממך להשקיע ?
ירידת מחירים ? אולי באוגנדה...

מחיר למשתכן רוקם עור וגידים ? חחחח 40 דירות פה, 200 דירות שם, זה לא מה שיעצור את השוק שדורש 100,000 דירות בשנה

עליית ריבית ? אכן יכולה לעצור את המחירים, אך לפני שאתה רץ עם שמפניה לחגוג.... תחשוב כמה מאות אלפים נוספים תשלם לבנק... עליית ריבית טובה לעשירים בלבד.

לא תהיה שום ירידה דרמטית, וכל ילד בן 17 היום יודע את זה.
במקום בו שר האוצר וראש הממשלה משקיעים בנדל"ן, אפילו הטיפשים ביותר יודעים שלא מחכים לירידת מחירים.

רעיון גרוע הוא אם לא השקעת עד היום בנדל"ן ושמעת לעצות אחיטופל.

לסיכום,
אם זה לא המצב ואתה בעל הרבה דירות - תמתין.
אם לא קנית עד היום - בוקר טוב, הגיע הזמן.

די כבר.. הבלוף של המחסור של 100,000 דירות נחשף..

אפילו בנר ישראל כבר יצא בהצהרה שבמקרה הכי גרוע יש בישראל מחסור של 30,000 דירות, אבל גם זה בחישוב "שמרני" שנוטה לצד המחסור. ולמה בנר ישראל לא הודיעה שאיםן מחסור כלל?
כי הוא יתפס בקלקלתו בשניםפ האחרונות, כאשר רק לפני כשנה הם עוד דיברו על המחסור המדומיין..
אז טעו?
ממש לא.
פשוט שיקרו.

כבר כולם יודעים שהקבלנים תקועים עם 30,000 דירות מוכנות שהם לא מצליחים למכור
ובבניה פעילה יש כרגע 101,000 דירות, ויש אישורם שעולים לקרקע לבניה עוד 47,000 דירות.
כל זה כאשר מספר הדירות החדשות שהקבלנים סיימו לבנות ולא מצליחים לבנות עולה מחודש לחודש...

h a j b i

New member
כבר הוכח לך שהנתון שלך לא נכון אז למה אתה ממשיך להשתמש בו?

30,000 דירות לא מכורות כולל אלה שבבניה, זו אכן עליה אז למה צריך לשקר?
&nbsp
עשרות אלפי דירות בנויות שלא נמכרו זה בניינים ואפילו מתחמים שלמים בנויים נטושים, בוא ספר לי איפה יש כאלה?

למעלה