דירה להשקעה

אור1הבל

New member
דירה להשקעה

שלום.
אני לקראת רכישת דירה להשקעה בעלות של כ570K, תשואה כ4.5%, יש לי את כל ההון העצמי, אך חלקו (כ120K) בקרן השתלמות ולכן אקח הלוואה.
זוהי דירה יחידה עבורי (אני גר בשכירות ואין ביכולתי לקנות דירה למגורים באזור בו אני גר). הדילמה היא כזאת:
- האם נכון בכלל לעשות מהלך כזה. המחשבה היא להצמד לשוק הנדלן לטוב ולרע (או שיש משהו נכון יותר לעשות עם הכסף?)
- האם לקחת הלוואה כנגד קרן השתלמות, ולהשלים סכום קטן מאוד בהלוואה לכל מטרה למטרת הדירה ותו לא - או - אם כבר משכנתא, לקחת כ200K, כסף בעלות זולה ולהשקיע באג"ח/בורסה.

oferl321

New member
שאלה

הדירה שאתה קונה איפה נמצאת? והיכן אתה מתגורר?

מה התכנית העסקית שלך?

האם אתה רוצה להעלות את רמת החיים היום ב- X
או בעוד 15 שנים ב- 2 * X ?
&nbsp
כאשר אני הייתי במצבך קניתי שתי דירות להשקעה באמצעות משכנתא.
מלבד זה קשה לייעץ מבלי ל"הכירך" הרבה יותר.
בהצלחה,
רימון חייט
&nbsp
מנהל פורום נדל"ן בתפוז
כותב הספר מדריך למשכנתא יעילה - http://www.effectivemortgage.co.il/spnv/
&nbsp
טיפים בחינם להחזרים נמוכים במשכנתא שלכם: http://www.effectivemortgage.co.il/tip
&nbsp
הרצאה שלי בנושא נדל"ן ומשכנתאות: http://you
טלפון: 03-549-6611

פרל דוד

New member
השקעה בדירה ? לא...אני לא ממליץ.

כן...אני זוכר שקנית בקומה רביעית.
היו ימים אחרים, המחירים טיפסו, וכנראה לא יעלו יותר.

אני לא הייתי ממליץ לצאת להרפתקה מסוכנת בתקופה לחוצה בה השלטון פועל נמרצות להורדת מחירי הדיור.

אני ממליץ להתרחק מהשקעה .[ולגור בשכירות יקרה]
וללכת על רכישת דירת מגורים עבורך בכסף הקיים ומשכנתא לא גבוהה

אור1הבל

New member
כנראה מישהו אחר...

קודם כל תודה על התשובה. לא קניתי בקומה 4, כנראה מדובר במישהו אחר.

מדובר על סכום יחסית קטן שלדעתי מאזן את הסכיון בין ירידת מחירי הדירות האפשרית לבין הסיכוי שימשיל לעלות (וניצול הריבית הנמוכה). אני לא מחפש אקזיט, כך שגם אם לטווח הקצר המחירים ירדו, הדיבדנד ממשיך להכנס...
באזור בו אני גר דירת 3 חדרים עולה כ1450000, לא מדובר על משכנתא קטנה, התשואה הרבה יותר נמוכה כך שגם אם שכר הדירה יקר, אני מרוויח יותר.
עם שאת, אני מתחשב בסיכון שאתה מדבר עליו - התוכנית המקורית היתה שתי דירות במשכנתא, החלטתי לקחת אחת ולקוות להזדמנויות טובות יותר בעוד שנתיים שלוש באם תהיה ירידה.

פרל דוד

New member
הערת "קומה 4" מיועדת לרימון חייט , לא לך.

חשוב ש"תרד" מהמחשבה שרכישת דירה להשקעה תניב לך רווחים, להערכתי ענף הדירות להשקעה מיצה את עצמו והולך לקראת דעיכה.

אי אפשר לפעול בניגוד למגמה המסתמנת של לחימה בלתי מתפשרת במשקיעי הדירות.

אור1הבל

New member
דירה יחידה

כקונה דירה יחידה אני לא בטוח שהמלחמה במשקיעים רלוונטית לגבי.
אני לא רואה איך השקעה בדירה יכולה לא להניב רווחים, אני מדבר על תשואה שוטפת, כל עוד לא מכרתי, הרווחתי. אפשר להתווכח על כמה, אבל יש רווח (כמובן שיש מקרי קיצון, כמו בכל השקעה, שכונה שמתרוקנת, שוכר גרוע או נזק לדירה, כמו בכל השקעה...)
הלוואי שהמחירים יירדו בצורה משמעותית, במצב כזה בשמחה אמכור את הדירה בהפסד ואקנה דירה באזור מגורי, אבל אני רוצה להערך גם למצב שהירידה תתעכב, תהיה קטנה או שתהיה התייצבות ללא ירידה.

MrRoadRunner

New member
מחזק את דברי דוד פרל.

קנה דירה למגורים. ובאיך אפשר להפסיד מדירה.. ובכן, בהמון דרכים שאינם מקרי קיצון.
לדוגמא עלית ריבית ופק"מ מניב יותר משכירות. הנה הפסדת וזה אפילו לא הקצה של הקיצון, יותר בכיוון התרחיש הריאלי

אור1הבל

New member
ייקח זמן

ריבית של 4.5%?
ברור שזה יגיע, אך להגיד שזה סביר בשנתיים הקרובות? סיכון תמיד יש אך השאלה מה הסבירות. וזה ללא התחשבות בעליית ערך הנכס, ואני לא מדבר על שנתיים קדימה אלא לטווח יותר ארוך

עליית הריבית ממש לא גורמת להפסד...ועוד משהו קטן...

השאלה מהו הזמן הנכון לקנות דירה היא שאלה מאוד קשה.
בכל שלב בעשור האחרון מאוד התקשנו לענות עליה ובכל פעם הגישות היו לכאן ולכן.
לא ניתן להתעלם מהעובדה שכל רכישה בעשור האחרון סביר שהייתה טובה.
יחד עם זאת אין העבר מלמד על העתיד, ויותר חשוב מכך, כל השקעה היא עניין של אלטרנטיבות.
אתה רוכש דירה במניבה לך 4.5%. זו תשואה יפה, אך לא "חלומית".
יחד עם זאת, אתה נהנה מתשואה של 4.5% על כסף שלא באמת יש לך (בזכות המימון תוך קיזוז הריבית). כלומר התשואה על ההון העצמי גבוה יותר.

אם אתה יודע לעשות יותר כסף בשוק ההון / השקעות אחרות / מכירת גרביים,
אז כמובן שאין לך מה לחפש בנדלן ולך תשקיע שם. אם אין אלטרנטיבה טובה יותר אז וודאי שהנדל"ן הוא אופציה.
בוא נניח שבתקופה זו אל תבנה על עליית ערך. גם אני לא מאמינה שהמחירים עוד יכולים להמשיך ולברוח, אבל ממש לא מאמינה שהם יקרסו.

והדבר הכי חשוב.
גם אם הריבית עולה ל - 4.5% והדירה מניבה לך 4.5% תשואה, אתה ממש ממש מפסיד מההשקעה. תכניסו לאקסל את המספרים, זה יציג לכם את התשואה האמיתית על הנכס.

בברכה,
עו"ד ירדני לילך, שמאית מקרקעין

אור1הבל

New member
תלוי בגודל ההלוואה

תודה על תשובתך. במקרה שלי הסיכונים נמוכים (ראי תשובתי לדוד בהמשך).
לגבי הריבית - אני לוקח הלוואה קטנה כנגד קרן השתלמות כך שבמקרה של עליית ריבית קיצונית אוכל לסגור אותה מיידית. כרגע מדובר בפריים -0.5% כך שהריבית תצטרך לעלות גבוה ומהר כדי שאפסיד.

אור1הבל

New member
תכנית

תודה על התשובה.
התוכנית היתה אכן לקנות שתי דירות עם משכנתא, במחשבה לעתיד הרחוק. עם זאת החלטתי לשמור על גמישות מסויימת וללכת על דירה יחידה כרגע מכמה סיבות:
- אמנם הריבית זולה כרגע, אך מצד שני ייתכן שבעוד 5 שנים לקראת סיום המשכנתא תהיה ירידה בשוק הנדלן עם הזדמנויות אחרות.הכל אפשרי, אבל דירה אחת זו הפשרה שלי בין הסיכונים והסיכויים
- כמו כן החסכונות שברשותי יגדלו מעט (קרן השתלמות ועוד כ40K לשנה.
ובעיקר - קצת הפחידה אותי קפיצה כזאת לשתי דירות עם משכנתא של 600K.

דירה להשקעה הוא דבר חכם....

מבלי להיכנס למקרה הספציפי שלך אני רוצה לתת את הזוית שלי בכל הסיפור.

מן הסתם ברור לכל הן מהכינוי שלי והן מהשתתפותי בפורום שאני משקיע בדירות למגורים.

ראיית העולם שלי אומרת שהשקעה בדירות למגורים זו השקעה טובה וחכמה, אבל יש סייגים להשקעה כזו.

אתה צריך למצלוא עיסקה טובה, מהי עיסקה טובה?
עיסקה טובה היא עיסקה טובה היא עיסקה טובה.
נכס טוב מהווה עיסקה טובה ללא התלות במצב השוק, יש נטיה לאנשים לומר שכדאי לרכוש בשוק עולה....... יש אחרים שאומרים שכדאי לרכוש בשוק יורד, המציאות מראה שאנשים שממתינים כאן וכאן להזדמנות מפספסים אותה מההיבט העיסקי בגלל האלמנט הפסיכולוגי המטעה.

ואפרט:
בשוק עולה:
יש לפלוני הון עצמי להשקעה, הוא מחפש נכס, לחפש נכס לוקח זמן..... והנה הוא מצא נכס ב X כסף. הנכס מעניין אותו ובטרם הוא מקבל החלטה הוא מחפש עוד דברים, שהרי משקיע טוב אינו מחליט על סמך נכס אחד אלא מחפש כמה נכסים ורואה עוד יותר הרבה אחרים שלא מתאימים כנראה.
ובשוק עולה המוכרים לא מחכים והנה מחיר הנכס קפץ ל מחיר של 1.01X (עליה של אחוז).

כאן נכנס כבר האלמנט הפסיכולוגי ועקרון העוגן..... הראש של המשקיע כבר מעוגן על מחיר X פתאום מחיר של 1.01X נראה לו חוצפה ושערוריה שבעל הבית הרים אותו, הוא מחליט לא לקנות..... וכך מכיוון שהשוק עולה הוא מפספס הזדמנויות.
יבואו החכמים ויגידו אם כולם לא קונים אז אין סיבה לשוק לרדת..... ההבדל הוא שאני מדבר על משקיעים בודדים, בעוד והשוק כולו מורכב מהרבה רוכשים אחרים (זוגות, משפחות, משדרגי דיור וכו').
וראיתי זאת במו עיני בעליות של השנים האחרונות..... אנשים פתאום התעורר אחרי 2,3 סבבים של עליות ונכנסו לשוק בלחץ.

בשוק יורד:
אותו פלוני מוצא נכס בסכום X, והנה השוק יורד והוא רואה שמחירי הנכסים יורדים אותו הנכס שהוא רצה שווה כיום בשוק כ 0.99X, משמע ירידה של אחוז.
אמאמה...המשקיע שלנו לא "פראייר" הוא לא יקנה כי המחירים יורדים...... וכך הנכס מגיע למחיר של 0.9X והמשקיע עדין לא קונה...כי הוא מאמין שהירידות יהיו לנצח.... והוא רוצה לתפוס את השוק בוואבוס...ולרכוש במחיר רצפה......
אך ירידות כמו עליות לא נמשכות לנצח.....וכשמתנה המגמה הוא פתאום מחליט שהיי..... המחיר מתייקר עדיף להמתין ואז הוא חוזר לתסריט של שוק עולה.

כמו במניות, לתזמן את השוק הוא דבר גרוע.

משקיע מחפש נכסים בהם הוא רואה את הרווח כבר הקניה, זו בדיוק משמעות המשפט המפורסם של וורן באפט:
"את הרווח עושים בקניה"
כאשר אתה רוכש נכס, אתה צריך להבין היכן היתרון והיכן ה-"בשר" ברכישה שלו.

לדוגמא:
אם אתה מוצא נכס שהוא זול מעלות הבניה שלו..... הנה כאן אתה כבר נמצא ברווח.....

אם אתה מוצא נכס שמייצג תשואה גבוהה יותר משאר הנכסים כתוצאה מהזדמנות מסויימת (מכירה בהנחה, מכירה כתוצאה מצרה, מכירה כתוצאה מריב בין יורשים, מכירה כתוצאה מגירושין, מכירה בהליכי קדם הוצאה לפועל וכו') אז אתה מורווח כבר בהתחלה.

אם אתה מוצא נכס שאתה רואה בו פוטנציאל השבחה שאחרים לא רואים, הנה זה הרווח שלך.....

תמיד אפשר לחיות בפחד, ולהקשיב לכל מיני אנשים, מתווכים שמאים וכו' שאינם באמת משקיעים..... הם אמנם מהתחום אבל לא כולם באמת משקיעים בפועל.

תמיד יהיו ויתעורר ספקות בנוגע להשקעה, אבל אם יהיה לך ניסיון, ידע, יכולת לימוד והשקעת זמן בתהליך, לפעול יותר מההיבט השכלתני ולראות את המספרים שהעיסקה מייצגת ולא מההיבט הרגשי והפחדני, הסיכויים שלך לעשות שטויות הם נמוכים.

מי שמפחד מעליות ריבית וכו', שיהיה יורת זהיר ומחושב בלקיחת המינופים, מי שמפחד בריבהיות ושינויים בשוק, משמע שלא לקח מרווחי שוליים מספקים, משמע הוא אינו משקיע שעושה את שיעורי הבית שלו.

אני מחפש השקעות ומנסה להבין מה קורה במקרי קיצון וכמה מרווחי שוליים רחבים יש לי..... רק כשהם רחבים מספיק אני בפנים.

הכי קל לפחד ולהקשיב למפחידים שלא עשו מאום.....
אני לא יודע מה איתך...אבל אני מודה לעקשנות שבי שלא הקשבתי לכל אותם עשרות אם לא מאות שאמרו לי בשנים האחרונות שאני עושה את טעות חיי.....

לשמחתי, חלקם למדו להקשיב לי במקום לפחדים שלהם ומחזיקים היום בנכסים מניבים.

לך....תלמד...... תסתובב ...ותראה כיצד אתה כן יכול למצוא דברים מעניינים.

משקיע בב"ש

אור1הבל

New member
באת בזמן

האמת שאתה יושב בדיוק על הנקודה שלי - פחד יתר מתרחישי קיצון. אין לי שום התלבטות על דירה יחידה, כרגע הדילמה היא אם לקחת דירה שנייה, נוספת. היא במחיר טוב ביחס לשכונה (לא מציאה מטורפת, אבל מחיר טוב) ותתן תשואה של 4.1%

פרל דוד

New member
לאופטימיסט האולטימטיבי - התייחסות.

אני גאה לחשוב שאני משתייך לקבוצה שמפחידה/מזהירה ונותנת אולי בסיס למחשבה מעמיקה/שונה ואולי מסוכנת פחות... או כפי שכתבת "שם" - הכי קל לפחד ולהקשיב למפחידים שלא עשו מאום.....

מעבר לכתיבתך בענייני השקעות בנדל"ן, אין הוכחה שהנכסים שלך הם "אמיתיים" או נושאי רווחים. [אם בכלל]

לגבי המשפט "שלא עשו מאום" - להלן התייחסותי. [אני מגיב באופן אישי כאילו התכוונת אלי]

בלי לפרט יותר מדי - זכויות של 2 דונם בקרקע בגוש 6590 [הרצליה ליד המרינה] , בגוש 6600 [רמת השרון], ליד ראש עין/אלעד,ובמערב חיפה על הכרמל.

וזאת...תוך כדי כתיבה בפורום ומתן סיוע בחשיבה "אחרת" על ניתוב ההשקעות לכיוון הנכון.

ומס' שאלות ...
האם מרכיב הקנס במס רכישה למשקיעים נכנס למדד הכנסות/הוצאות שלך ?
מה לדעתך יקרה אם בהמשך לפעילות משרד האוצר נגד המשקיעים ירדו מחירי הנדל"נ ב-25 אחוז [סביר למדי]
אם החזון של כמה אנליסטים יתממש והריבית של בנק ישראל תעלה באופן חד כלפי מעלה.

אור1הבל

New member
סיכון מחושב

תודה, דוד, אני מעריך את עצתך. מכיוון שאף אחד לא יודע לנבא מה באמת יקרה, בעייני קניית דירה זולה, ראשונה (אין מס רכישה) היא איזון נכון וסביר.
משכנתא על דירת מגורים במקרה שלי תהיה מעל 850K, לא נראה לי מהלך נכון במיוחד שגם אתה מדבר על עליית ריבית (כרגע לקחתי רק כ100K כנגד קרן השתלמות כך שיכול לסגור את זה מיד). לא לקנות בכלל גם נראה לי בעייתי - צריך לקחת בחשבון גם את הסיכוי שהמחירים יעלו עוד קצת (בעיקר באזור זול כמו זה שאני קונה בו) או לכל הפחות יתייצבו לתקופת הביניים, בתנאים אלה, תשואה של 4.5% היא לא רעה ביחס לאלטרנטיבות.
יחד עם זה, בעקבות אזהרות כמו שלך נמנעתי מלקנות דירה נוספת במחיר טוב באותו אזור.

למעלה