קבלת היתר בניה לאחר סיום הבניה

randyloo

New member
קבלת היתר בניה לאחר סיום הבניה

קבלן ביצע עבודת בניה הדורשת היתר (תוספת ממד מחוץ לדירה).
הקבלן התחיל וסיים את העבודה בטרם התקבל ההיתר. ההיתר התקבל כעת לאחר שהעבודה כבר הסתיימה.
כעת נוצר מצב שהפקדון שהופקד בידי הרשות המקומית נשאר בידיה משום שלא ניתן לבקש אישור על תום הבניה בסמיכות כל כך גדולה לקבלת ההיתר.
שאלותי:
- מה אחריות הקבלן במקרה כזה? האם ניתן לתבוע אותו על כך שבנה ללא היתר למרות שהמבקשים ידעו זאת?
- הקבלן דורש את מלוא התשלום משום שהבניה כבר הסתיימה. האם ניתן להגיד שהבניה הסתיימה רק לאחר שהרשות אשרה שהבניה נתבצעה בהתאם להיתר?
- האם מבקשי ההיתר חשופים לסכנה של עבירה על החוק משום שנתנו לקבלן לבנות ללא היתר?

אני שואל משום שהחל סכסוך בגלל ריבוי תקלות ותיקונים תוך כדי הפרויקט ואני מעוניין לברר זכויותי וחובותי.

פרל דוד

New member
בניית ממ"ד ללא היתר בנייה כחוק - התייחסות.

שאלתך היא שאלה "מתחסדת" הנוגעת לחששך שהפקדון שהפקדת ברשות המקומית יחולט ,במידה ויתגלה שבנית ללא רישיון.[אתה מודאג בצדק]

אין ספק שגוף הפיקוח על הבניה באיזור מגורכם כשל בתפקידו,אלא שקבלת היתר בניה לממ"ד בדיאבד תביא אליכם בתקופה הקרובה פקח שיוודא בנייה עפ"י התשריט המאושר או אז יתגלה שהממ"ד כבר בנוי וישאלו שאלות לגבי מועדי הבניה והפרת החוק.
ויתכן אף שתועמד לדין כולל הקבלן שעלול לאבד את רישיונו .

למה כוונת באפשרות לתבוע את הקבלן המבצע ?
האם הוא בנה ללא אישורך ?
האם הקבלן הביא מתכנן מטעמו ?
האם הקבלן הוא זה שהיה אמור עפ"י ההסכם לטפל בקבלת הרישיון לבניית הממ"ד ?
האם הקבלן שיקר לך בעניין קבלת הרישיון ?
כשאתה מציין "סכסוך עקב ריבוי תקלות ותיקונים" למה בדיוק כוונת ? האם איכות הבניה אינה מניחה את דעתך ?

מספר שאלות נוספות :
האם הממ"ד בנוי בדיוק עפ"י התכנון ?
האם מידות הממ"ד אינם עולות מ- 12 מ"ר [מקסימום] חריגה משטח זה מחייבת אישור [ונרשמת כשטח עיקרי] ויתכן אף שצחוייב בהיטל השבחה.
האם האדריכל/מהנדס פיקחו על העבודה המקצועית בממ"ד ? [עובי הבטון,הברזל, דלת וחלונות הידף כחוק ?] השלמת טיח מיוחד לממדי"ם ?
האם הממ"ד קיבל את אישור הועדה המקומית לתכנון ובניה ? האם ניתנו הערות/תיקונים לתכנון ? האם מיקום הממ"ד אושר ?
האם לקבלן הביצוע יש רישיון כקבלן ?
האם חתמת עם הקבלן על הסכם עבודה מפורט הקובע את גבולות האחריות במפורש ?

יתכן שזה הזמן לקחת עו"ד שיטפל בסכסוך שלך מול הקבלן. [ואולי בעתיד גם מול הרשות המקומית]

randyloo

New member
תשובות

ראשית, תודה על ההתייחסות המפורטת.
הקבלן התחייב בחוזה בינינו לדאוג להליכי הרישוי מול הרשות המקומית. משום שההליכים לקחו חודשים ארוכים והוא לא רצה לפספס את חודשי הקיץ הוא החל לבנות בטרם התקבל ההיתר. אני ידעתי זאת אך הנחתי כי זו בעיה שלו משום שהוא התחייב בחוזה לטפל בהשגת האישור. הממד גדול מ12 מר. בממד נערכה בדיקה של הגא לגבי אטימות וכן בדיקה מדגמית של הבטון תוך כדי הבניה. הבניה נערכה לפי התכנית.
ההיתר התקבל לבסוף כאשר הממד כבר מוכן. אני לא רוצה להסתבך עם החוק אבל אני גם רוצה את הפקדון שלי חזרה. האם אני אכן חשוף לסיכון משפטי/פלילי בגלל שהקבלן החל לבנות ללא היתר?
הטענות שלי לגביו הן בעיקר לגבי איכות הגימור וריבוי תקלות שהגם שתוקנו גזלו ממני זמן וימי עבודה. אין לי זמן למלחמות משפטיות אך אני רוצה להמנע מטעויות נוספות.

פרל דוד

New member
עבודה עם קבלן שעובד ללא קבלת רשיון מהרשות המקומית - התייחסות

האחריות הכוללת למצב הנוכחי בסופו של עניין היא עליך.[הקבלן נהג כעבריין בנייה אבל...באישורך, גם שתיקתך היא אישור מבחינתו]
הקבלן לא מיהר לבצע בגלל הקייץ [מדובר על שטויות] אפשר לחשוב שמזג האויר בארץ בחורף אינו מאפשר לבצע יציקות.
הקבלן רצה ממך כסף ומהר, הפועלים היו ב"יד" שלו ולכן הוא פעל במהירות תוך שהוא דורס ברגל גסה את הוראות החוק לקבלת היתר בנייה.

במידה והממ"ד גדול מהשטח שנקבע בחוק ובמידה ואושר ע"י הועדה המקומית [אני בספק] ההפרש בין 12 מ"ר לשטח בפועל יחשב כשטח עיקרי ויש לכך משמעויות
כפי שהסברתי קודם.
כלומר - תשלומי אגרת הבנייה, לפי תקנה 1.00.5 (3) שטח שירות יחושב לצורך קביעת האגרות כבניין עזר[מחסן] והתעריף לגביו מופחת, לא כך על שטחים שמעבר למקסימום המותר. [מידות מקסימום 9 מ"ר נטו כ-12 מ"ר ברוטו ,כולל קירות חיצוניים]
מפרט כללי לממ"ד -
חייב לכלול חלון אטום לגזים ועמיד בפני הדף, צינור אוורור (ניתן לחבר אליו מערכת סינון אויר תקנית) ודלת אטומה לגזים והדף.
כל המכלול חייב לעמוד בדרישות התקן הישראלי לדוגמה : דלת הממ"ד חייבת להפתח כלפי חוץ וגם החלון ,קירות הממ"ד עשויים מבטון מזוין . בעובי קיר חיצוני של לפחות 25 ס"מ , וקיר פנימי- 20 ס"מ ,תבניות הדלת, החלון וצינורות האוורור מוכנסים לפני יציקת הבטון כדי להוות יחידה אחת.

randyloo

New member
התכניות אושרו

בדיוק עבור המידות שהוגשו. מבחינה זו הכל בסדר. גם הבניה נעשתה לפי התקן ובהתאם לתכניות. אגרות שולמו לרשות כפי שהיא דרשה ובהתאם לתכניות.
מה שנשאר מעורפל זה האם הקבלן אחראי לקבל מהעירייה את האישור שהבניה נעשתה לפי התכנית. זה לא ברור לחלוטין מהחוזה, שם רשום רק שהקבלן אחראי לדאוג לאישורי הבניה.

ביצוע בנייה לפני קבלת היתר בניה.

אסור לכם - לכולכם לבצע בניה ללא היתר בניה.
למבקש הבקשה, לעורך הבקשה (אדריכל), לקבלן המבצע.
תגידו תודה שלא קבלתם צו הפסקת עבודות מהפיקוח על הבניה במהלך העבודות.

כולכם אחראים לביצוע העבודות ללא ההיתר.
בדגש עליך בתור בעלים ועל הקבלן בתור המבצע. עורך הבקשה עוד יכול להגיד "שהוא לא ידע"...
אם העיריה היתה באה בטענות זה קודם כל לבעלים שהזמין ואצלו מתבצעת הבניה הלא חוקית.

הרשות לא מאשרת שהתוספת בניה נעשתה בהתאם להיתר.
יש לך אחראי לביקורת (אדריכל, מהנדס, מפקח) שאמור לדווח
לפיקוח על הבניה על השלמת העבודות בהתאם להיתר.

אם כרגע יש לכם היתר ביד והבנייה מתאימה פיקס להיתר זה כבר יותר בריא.
תתחיל בהליך של הדברות מול הפיקוח על הבניה על סיום ביצוע והשלמת אישורים נדרשים.

randyloo

New member
דיווח על סיום בניה

תודה על ההבהרה. כפי שכתבתי האדריכל והמהנדס נשכרו על ידי הקבלן, כלומר הם אלה שאמורים לדווח על סיום הבניה לעיריה? האם אין העיריה שולחת מהנדס מטעמה לבדוק?

תוספת בניה - סיום עבודות.

אם המתכננים הם של הקבלן אז יהיה להם קשה להגיד "לא ידעתי"..
כאשר לפיקוח יש טענות הראשון שמקבל טלפון והליך משפטי זה המבקש הרשום בהיתר.

אם אין לך קשר ישיר עם המתכנים הייתי ממליץ לך לנקוט משנה זהירות ולעשות גישוש ראשוני
בעצמך מול הפיקוח על הבניה. יש רשימת מסמכים של טפסי גמר שצריך לחתום עליהם "אחראי לביקורת".
זה לרוב יהיה אחד המתכננים.
מה עם בדיקות בטונים (איזוטופ וכו') עשיתם?
אישור פקע"ר לממ"ד יש לכם?
הביצוע נעשה בהתאם לתוכנית מאושרת?
לפני שאתה משחרר 100% כספים תוודא שאתה לא "נשאר לבד".

למעלה