קרן פנסיה או השקעה בנכס?

offir11

New member
קרן פנסיה או השקעה בנכס?

על מנת ליצוק בסיס חזק לשנות הפנסיה שלנו צריך:
א. לחסוך סכום משמעותי ברמה החודשית.
ב. להשקיע נכון

אתחיל בכך ששכיר נהנה מהפרשות פנסיוניות עפ"י חוק (פנסיה חובה של 5% עובד, 5% מעסיק, 5% פיצויים לפחות) ועבורו הפוסט הזה פחות משמעותי.
לגבי אותו עצמאי ששוקל להפקיד סכום חודשי בקרן הפנסיה שלו, רצוי שתמשיך לקרוא את הפוסט עד סופו.

מהי קרן הפנסיה? פול של כסף שנוצר מהפקדות שוטפות ומאפשר לחוסך לקבל קצבה חודשית עם הגיעו לגיל פרישה (אפשר גם מגיל 60).
הפרשה לקרן הפנסיה מזכה בהטבות מס משמעותיות. ניקח לדוגמא עצמאי שמכניס 10,000 ש"ח לחודש ומפריש 16% לקרן הפנסיה משמע 1,600 ש"ח לחודש.
הטבת המס שלו היא כדלקמן:
35% זיכוי מ 5% שכר משמע 500 ש"ח - הטבה בפועל של 175 ש"ח.
ניכוי בגין 11% מהשכר משמע 1,100 ש"ח מוכרים כהוצאה - 21% מכך (המס השולי) הינם 231 ש"ח.
בפועל מדובר על הפקדה של 1,194 ש"ח והשתתפות רשויות המס ב 306 ש"ח נוספים (19% מההפקדה).
חלוקת העוגה עבור עצמאי שהחל לחסוך בגיל 30:
דמי ניהול (הנחת דמי ניהול הפקדות של 3%) 48 ש"ח
עלות כיסוי ביטוחי (נכות+שארים מקסימלי) 53 ש"ח
סה"כ נטו לחיסכון 1,499 ש"ח
בהנחה (שגויה מראש) שמקדם הקצבה בגיל 67 ישאר כפי שהוא היום (כ-200), קצבת החוסך תהיה 6,949 ש"ח.

חלוקת העוגה עבור עצמאי שהחל לחסוך בגיל 40:
דמי ניהול (הנחת דמי ניהול הפקדות של 3%) 48 ש"ח
עלות כיסוי ביטוחי (נכות+שארים מקסימלי) 70 ש"ח
סה"כ נטו לחיסכון 1,482 ש"ח
כאן, קצבת החוסך תהיה 4,044 ש"ח.

כאשר מקדם הקצבה הוא 200, התשואה שמגולמת לשם כך היא 6% לשנה (0.5% לחודש). חישוב:
נניח צבירה של 1,000,000 ש"ח שתוביל לקצבה של 5,000 = 60,000 ש"ח שנתי = 6% תשואה.
בנוסף קיימת הטבת מס (בגין ההפקדות) לאורך כל תקופת החיסכון שאם היתה מושקעת חזרה בקרן, היתה מגדילה בדוגמא שלנו את שיעור התשואה (כפל של אחוז באחוז) ב 19%
ומניבה תשואה אפקטיבית של 7.4% (6% חלקי 0.81)
התשואה טובה מאוד (ריאלית) אבל יש פרט אחד קטן שחשוב לזכור והוא
קרן ההשקעה (=נכס הבסיס) לא שייכת לחוסך אלא לקרן הפנסיה

בואו וניקח דוגמא נוספת לחיסכון - השקעה בנדל"ן:

הנחות:
1. כל הסכומים שצוינו ושיצויינו צמודי מדד
2. התשואות והריביות הינן צמודות מדד
3. מדיניות המס לא תשתנה (בדגש על מס שכירות והמדרגה שלו)
4. ריבית משכנתא צמודה 4%
5. תשואת תיק השקעות ריאלית של 4%
6. תשואת נדל"ן ריאלית של 6%.

גיל החוסך 30
הון עצמי 0 ש"ח
חיסכון חודשי של 1,500 ש"ח (100 ש"ח ילכו לביטוחים שיהיו דומים לכיסוי בקרן הפנסיה. העלות "בחוץ" כפולה מעלות בכיסוי בקרן)
תשואה ריאלית נטו על ההשקעה (נניח תיק של 70-30) 4%
(אפתח סוגריים ואשאף ליצור בסופו של דבר קצבה של 7,000 ש"ח כמו בפנסיה)

זמן - גיל 40 (10 שנות חיסכון)
החיסכון החודשי יגיע ל 220,874 ש"ח
ירכש נכס בפריפריה (דירה א)ב 400,000 ש"ח תוך נטילת משכנתא של 50% (200,000 ש"ח) ותשלום הוצאות נוספות של כ 20,000 ש"ח.
הלוואה ל-10 שנים בריבית ממוצעת (אפילו צמודה) של 4% - החזר חודשי של כ 2,100 ש"ח.
תשואת נכס 6% ותקבול שכ"ד צמוד של 2,000 ש"ח.
לסיכום: תזרים חודשי שלילי של 100 ש"ח יוביל אחרי 10 שנים לדירה ללא משכנתא ולתזרים של 2,000 ש"ח לצמיתות (שוב, צמוד)
החיסכון החודשי ירד עקב התזרים מהנכס ל 1,400 ש"ח לחודש

זמן - גיל 51 (21 שנות חיסכון)
החיסכון יגיע ל 231,660 ש"ח + 24,000 ש"ח מהשנה האחרונה של דירה א' = 255,660
ירכש נכס בפריפריה (דירה ב) ב 490,000 ש"ח תוך נטילת משכנתא של 50% (245,000 ש"ח) ותשלום הוצאות נוספות של כ 21,000 ש"ח.
הלוואה ל-8 שנים בריבית ממוצעת של 4% - החזר חודשי של כ 3,100 ש"ח.
תשואת נכס 6% ותקבול שכ"ד צמוד של 2,450 ש"ח, תקבול מדירה א של 2,000 ש"ח = תזרים מזומנים חיובי של 1,350 ש"ח.
סיכום ביניים: בגיל 59 לחוסך יהיו 2 דירות בשווי ממודד של 890,000 ש"ח ללא משכנתא + מזומן מהתזרים החיובי שנוצר

זמן - גיל 59 (29 שנות חיסכון)
הגדלת החיסכון בגיל 51 ל 2,850 (אותם 1,500 המקוריים ועוד 1,350 שיווצרו מ-2 הדירות).
החיסכון יגיע ל 321,818
ירכש נכס בפריפריה (דירה ג) ב 620,000 ש"ח תוך נטילת משכנתא של 50% (310,000 ש"ח) ותשלום הוצאות נוספות של כ 23,000 ש"ח.
הלוואה ל-8 שנים בריבית ממוצעת של 4% - החזר חודשי של כ 3,900 ש"ח.
תשואת נכס של 6% ותקבול שכ"ד צמוד של 3,100 ש"ח+ 2,450 דירה ב+ 2,000 דירה א פחות מס שכ"ד של 270 ש"ח תזרים של 7,280 ש"ח (לפני משכנתא).
אחרי הפחתת משכנתא והוספת החיסכון המקורי (1,500 ש"ח) נגיע לתזרים חיובי של 4,880 ש"ח.

גיל 59-67 (28 שנות חיסכון)
השקעת התזרים החודשי בתיק שעשוי להניב תשואה ריאלית נטו של 4% = תקבול סופי של 977,000 ש"ח.

סיכום סופי לגיל 67
דירה א ללא משכנתא (שווי מקורי של 400,000 ש"ח) - תקבול של 2,000 ש"ח
דירה ב ללא משכנתא (שווי מקורי של 490,000 ש"ח)- תקבול של 2,450 ש"ח
דירה ג ללא משכנתא (שווי מקורי של 620,000 ש"ח)- תקבול של 3,100 ש"ח
-----------------------------------------------------
סכום נזיל של 977,000 ש"ח
קצבת נדל"ן של 7,280 ש"ח מדירות בשווי מקורי של 1,510,000 ש"ח

אז מה היה לנו כאן?
בהשקעות נדל"ן נכונות תוך ניצול אופטימאלי של תזרים המזומנים, ניתן להגיע לקצבה גבוהה מזו של קרן הפנסיה תוך שמירה על נכס הבסיס שלנו (במקרה הנ"ל 3 דירות ללא משכנתא) והון עצמי נוסף לא מבוטל של כ 1,000,000 ש"ח.

דגש: הסימולציה רלוונטית לסביבת ריבית נמוכה או סבירה (פריים של עד 4.5%)
במידה והריבית תעלה משמעותית, היא תגדיל את תשואת תיק ההשקעות (וקרן הפנסיה!) ותקטין את תזרים הנכסים עקב הלוואות יקרות יותר.

השאלה היא לא "כמה כסף אנחנו עושים?" אלא "מה עושים עם הכסף?"

בהצלחה!
אופיר רודן GSN EQUITIES נדל"ן בניו יורק

אופיר שאפו!

איזו רשימה מעניינת טרחת לכתוב לנו.
יהיה לי על מה לשוחח השבוע עם מכר משותף שלנו השבוע....
לא בטוחה שהוא ישמח על הרשימה הזו.

שכיר חייב לקרוא רשימה זו !

לדעתי שכיר אשר עובד לפי החוקים שציינת (הפקדה לפנסיה לפי 5% * 3 - מעסיק, עובד, פיצויים) עלול להיות פנסיונר מ א ד עני.

מנגנון העוני לזקנים פועל כך:
1. עלייה בתוחלת החיים גורמת לממשלה להעלות את גיל הפנסיה כדי לשמור על יציבות קרנות הפנסיה.

2. מעסיקים אינם רוצים עובדים מבוגרים. הממשלה עצמה רואה למשל בשוטרים בני 55 או חיילים עורפיים בני 50 כנטל ומוציאה אותה מהמערכת (במקרה זה עם פנסיה).

3. קיבלנו את השילוב הקטלני של מובטלים בני 65 עם פנסיה בגיל 70 (כבר בקנה).

4. קרנות הפנסיה שוקדות עם מציאת "פתרון" לבעיה - הלוואות על חשבון הפנסיה כפי שיש הלוואות על חשבון קרנות ההשתלמות.
כלומר כדי לחיות מגיל 60 עד 70 ישחוק השכיר את קרן הפנסיה שלו עד עפר.

החלופה הינה לדעתי התמחות לא רק בעבודה כשכיר אלא גם בהגדלה עצמאית של ההון המשפחתי באמצעות נדל"ן או בכל דרך אחרת שאינה קשורה לעבודה השוטפת.

אופיר, תודה על המאמר.

"עובדים עלינו" זוהי אמירה המרמזת על זדון ואני

לא חושב שיש כאן מחשבת זדון.

אני גם לא מבין מי הם אלו "שעובדים עלינו".

ivgy1980

New member
ממשלה, קרנות פנסיה, בנקים. לא ככה?

לא עובדים עלינו? לא גונבים אותנו? לא?

offir11

New member
הנחה נוספת

היא שעלייתו של מקדם הקצבה תתקזז עם הטבת המס בהפרשת העצמאי לקרן הפנסיה

Roi2121

New member
מרשים מאוד. שאלת המשך

בהמשך להערתך ולתגובה של רימון - האם לשכיר שחוסך לפנסיה במתוה שהצגת ובנוסף מצליח לחסוך באופן שוטף היית ממליץ על מתווה דומה?
מתחבר לשאלה הקודמת שלי לגבי חישוב שוו"ע התשואה הנדרשת מתיק ניירות ערך על מנת להשיג אותן תוצאות של דירה להשקעה (4.5% ריאלי לערך?)
למשל - מסלולים כלליים בחברות ביטוח/ קופות גמל מניבים 6%-7% בממוצע רב שנתי. על פניו, מייתר את ההתעסקות עם נכס להשקעה, חוסך את נטילת החוב הנוסף (משכנתא) ומשמש כרית בתקופות פחות טובות. בוודאי בתקופה הזו ששוי הנכס בסיכון גבוה יותר (סיכון לירידות וכדומה).

offir11

New member
תשובה

ראשית, הרובד הראשון של הפנסיה (קרן הפנסיה) עבור השכיר היא חובה.
אנחנו נדברים כעת על הרובד השני שהוא הגדלת החיסכון/ההון/הפנסיה שלנו.

מבחינתי, השכר שלנו בפנסיה חשוב לא פחות מהכסף ששוכב בבנק. המטרה העיקרית היא לשמור על רמת החיים מבלי לנגוס בהון.
הון עשוי לייצר קצבה. עדיף שההון ייצר קצבה שאינה מתכלה.
מסכים עם הערכתך שמסלולים כלליים בגמל/השתלמות/חסכון פיננסי ברמת סיכון סבירה (מסלולים כלליים של 30% מניות) עשויים להניב כפי שציינת בממוצע שנתי.
כעת ישנן 2 שאלות:
1. האם עד לפנסיה, ניתן להשיג יותר עבור הכסף שלנו? כאן מדובר על 2 אלטרנטיבות טובות. שוק ההון אל מול ההשקעה בנדל"ן.
מדובר על ויכוח עתיק יומין שאין לו תשובה חד משמעית. מומחי שוק ההון יביאו גרפים שה S&P 500 עלה מ 1950 ועד היום ב 9,684%. משקיעי נדל"ן יאמרו שב-10 השנים האחרונות, שילשו את הונם מתשואות גבוהות ועליית ערך משמעותית. ככל הנראה, שני הצדדים צודקים.
אני בוחן את העבר אבל משתדל לפעול לפי העתיד (מבלי להיות נביא).
כאשר סביבת הריבית מאוד נמוכה, השקעת נדל"ן אטרקטיבית יותר (מול אלטרנטיבת שוק ההון) מאשר בסביבת ריבית גבוהה. לא מדובר באקסיומה אלא בהשוואה מסויימת.
למרות האמור לעיל, עדיין יתכן כי השקעה (כזו או אחרת) בשוק ההון על אף סביבת הריבית כיום, תהיה טובה יותר מהשקעה בנדל"ן.
הכוונה שלי פשוטה יותר ממה שרשמתי בשורות האחרונות ומכוונת גם לכך שסביבת ריבית גבוהה, ככל הנראה השקעה בשוק ההון.
ריבית נמוכה=תשואת אג"ח נמוכה=ריבית משכנתא נמוכה=כדאיות מינוף.
ריבית גבוהה=תשואת אפיק סולידי גבוהה=ריבית משכנתא גבוהה=מינוף פחות כדאי.

כיום, הריבית ותשואות האג"ח נמוכות וכאשר מוצאים נכס עם תשואה טובה ומינוף זול, הנדל"ן יהיה אפיק השקעה טוב. זאת בהנחה שתקבול השכירות לא ירד. במצב של Buy and Hold , אין לי בעיה עם ירידת מחירים זמנית כל עוד לא מדובר בהתרסקות.
כמובן שקיימת אפשרות לשלב בין שתי האופציות, מה שמוביל ל"2"

2. מה נעשה עם הצבירה עליה עמלנו קשה בזמן היציאה לפנסיה?
אחזור להתחלה ואבדיל בין חיסכון פיננסי/קרן השתלמות/הפרשות ישנות (לפני ה 1/1/2008) בקופת גמל - לבין הפרשות לקרן פנסיה.
הפרשה לקרן פנסיה "נועלת" את הכסף והופכת אותו כבר היום לקצבתי (נכון שקימת אפשרות להוון חלק ולמשוך אבל נעזוב את זה כרגע). אני (והמאמר אותו הצגתי בפוסט הפותח) טוען שקיימת אלטרנטיבה טובה יותר. אין לי בעיה עם השקעה והחזקת קרן השתלמות שנים רבות עד לפנסיה (רווחים פטורים ממס עד לתקרת הפקדה חודשית של 1,571 ש"ח לשכירים ו 17,010 ש"ח שנתי לעצמאי) שוב, כאשר הריבית תעלה (לפחות ב-2% לעומת היום) ובהנחה שמחירי הנדל"ן לא ירדו משמעותית, רכישת דירה להשקעה עשויה להיות כדאית פחות מהשקעה מחושבת בשוק ההון.

מה תעשה עם הכסף שצברת בעת יציאתך לפנסיה? נניח שמעבר לקרן הפנסיה שלך, הצלחת לחסוך 1,000 ש"ח כל חודש מגיל 30 עד לגיל 67- יצטבר לך סכום של 1,138,464 ש"ח. מה תעשה איתם אז? בטח לא תפקיד בקרן פנסיה על מנת לקבל 5,700 ש"ח, נכון? מה אם תרכוש אז (בפנסיה) 2 דירות עליהן תקבל את אותם 5,700 ש"ח רק מבלי לפגוע בקרן? אופציה לא רעה, נכון?
תוכל עם להמשיך ולקבל (אזרום איתך עם ה 4.5% ריאלי) ולמשוך כ 4,270 ש"ח בחודש מתיק ההשקעות שלך אבל כאן יש בעיה קלה והיא שהכסף יותר מידי נזיל ופסיכולוגית, רוב האנשים יתפתו למשוך מעבר לקרן (הממודדת).
אני בעד לפזר תוך יצירת קצבה מנדל"ן ולהשאיר סכום הוני בפנסיה להנאות החיים (חתונות,ילדים,נכדים,טיולים וכו')

איך עושים את החישוב

אני לא כזה חזק במתמטיקה.. איך "הצלחת לחסוך 1,000 ש"ח כל חודש מגיל 30 עד לגיל 67- יצטבר לך סכום של 1,138,464 ש"ח." 12,000X37 זה לא יוצא 444,000? איזה ריבית אנו לוקחים בחשבון שכמעט שילשה את הסכום הזה?

SupermanZW

Well-known member
צריך מחשבון פיננסי או אקסל

בכל מקרה, מיליון ש"ח בעוד 37 שנים יהיו שווים הרבה פחות מהיום, קח בחשבון צפי אינפלאציוני של 3% לשנה בממוצע ותגיע למסקנה ש1138464 ש"ח בעוד 37 שנים יהיו שווים כמו 381366 ש"ח של היום, שזה פחות מ444000 ש"ח. אתה יכול להבין שבשביל להבטיח לעצמך רמת הכנסה שתאפשר לך לחיות ברמת חיים שמתאימה למעמד הביניים אחרי יציאתך לגמלאות, אם אתה בן 30, תצטרך לחסוך 5000 ש"ח לחודש בהתמדה עד גיל 67 וזה קשה מאוד ולא כולם יכולים. אז אני ממליץ לך לחסוך כמה שרק תוכל, כדי להבטיח שמתי שכמעט לא יהיה לך סיכוי למצוא עבודה יהיה לך מספיק כסף שיאפשר לך לחיות מהתשואה על האפיקים בהם תשקיע אותו.

offir11

New member
אתה שוב שוכח פרט אחד חשוב

אותם 1.1M ש"ח הם בערכים נוכחיים של היום, משמע, המדד מן הסתם יגרום לסכום להיות כבוה יותר - התשואה ריאלית, לא נומינלית.
מה בעצם אתה אומר? שהחוסך ישקיע כסף, יקבל תשואה אבל בעוד 37 שנים הכסף שלו יהיה שווה פחות? הייתי מציע לך לקרוא שוב את מה שכתבת...

SupermanZW

Well-known member
אתה שכחת לציין שיש להגדיל את ההפקדות החודשיות

על פי המדד של כל חודש כדי להגיע למצב שאתה מציין. בהפקדות קבועות זה לא מתבצע.

d70

Well-known member
.......... צודק,ע"י אקסל ניתן לעשות סימולציות כאלה בקלות.
בחישוב זריז (העברתי את הנתונים למונחים שנתיים,ללא התייחסות לאינפלציה מיסוי וכו) יצא לי שריבית השנתית על הפקדות 12 אלף כל שנה(חיסכון כל חודש 1000)
אם לא טעיתי,אז הריבית שנותנת את המספר הקרוב ל 1.1 מליון יוצא 4 או 5 אחוז לשנה.
הבעיות עם החישוב:
-ריבית 4-5 אחוז *כל* שנה זה לא קיים,צריך לסמלץ עם ריביות שעולות ויורדות.
-מיסים,עמלות.
-אינפלציה.
-כשמשווים משכנתא מול שכירות צריך גם לשקלל את הוצאות השכירות אל מול לקיחת המשכנתא ועלות החזרתה.

SupermanZW

Well-known member
לא צריך לסמלץ ריביות עולות ויורדות

בחיסכון לטווח ארוך מסמלצים תשואה ממוצעת צפויה המתבססת על הנתונים הידועים של טווח כמה שיותר ארוך המסתיים כמה שיותר קרוב למועד תחילת החיסכון וככל שהטווח ארוך יותר הקירוב אמין יותר, עם זאת חשוב מאוד לקחת בחשבון שינויים צפויים, כמו למשל, ידוע שככל שעיר פריפריאלית מתפתחת מחירי הדירות בה עולים ומקטינים את הפער מהמחירים שבמרכז, אך בד בבד תשואת ההשכרה יורדת בגלל הירידה בסיכון ויש לקחת זאת בחשבון.

3718

Member
ואם יהיה שכן מתופף אז הלכה הפנסיה?

תמחור הסיכון שלך לוקה בחסר. בדירה רמת הסיכון גבוה הרבה יותר מקרן פנסיה מכמה סיבות:
1. ההון מרוכז במקום אחד. שכן אחד גרוע יכול להרוס לך הפנסיה.
2. מבחינה פוליטית אפשר למסות ריבוי דירות בידי אדם אחד בצורה הרבה יותר אגרסיבית מאשר קרנות פנסיה

אגב, הנה כתבה נחמדה מהיום שמתאימה לחלוטין להתרשמותי מהשוק :

http://www.themarker.com/markets/1.2128237

אני חולק עליך

1. אל תרכז את ההון במקום אחד. הבעתי כאן מספר פעמים את דעתי התומכת במספר דירות זולות לעומת אחת יקרה. יתירה מכך, אני תומך בחלוקה בין קרן פנסיה לבין נדל"ן במקום ריכוז רק בקרן פנסיה.

2. בפועל קורה בדיוק הפוך: מדובר כיום על עלייה שניה בגיל הפרישה לפנסיה בתוך פחות מעשר שנים. המעבר מפרישה בגיל 65 לפרישה בגיל 70, משמעותו גדולה לחוסך שהפריש מגיל 30 (קל וחומר למי שהחל מאוחר יותר).

כל זה עוד לפני הדיון על השארת הקרן ליורשים בנדל"ן - אי הסיכון של מוות מוקדם (מבלי להנות מכספי הפנסיה).

3718

Member
יש פה בלבול וחוסר הבנה לגבי הפנסיה

אענה לך לפי הסדר:

1. לא לרכז את ההו ןבמקום אחד פירושו לנהל מספר דירות זולות להשכרה (בד"כ שכונות גרועות). כמה בני 70 מסוגלים לעשות זאת?

2. אם נתעלם מתחזיות הריבית ל 30 שנה הבאות, העליה בגיל הפנסיה היא חסרת משמעות לגבי החסכון. כלומר, בגיל 65 צפוי לך אותו סכום X שהיה צפוי לפני העלאת גיל הפנסיה ל 67. אז למה העלו את גיל הפרישה? שתי סיבות:
* עליית תוחלת החיים גורמת לכך שאותו X יתחלק על יותר שנים ולכן הקצבה תקטן.
* חסכון בקצבת זקנה של בטוח לאומי

אני חושב שההנחה של אופיר שמיסוי שכר הדירה ישאר דומה למיסוי כיום (0 עד 4900 ש"ח לחודש) היא הנחה אופטימית.

אגב, גם אני בעד השקעה בדירה כחלק מתיק מפוזר היטב שכולל פנסיה כמובן, (אם הטבת המס תשאר). אבל הצורה שאופיר הציג זאת בפוסט המקורי קצת מטעה מבחינה זו (כנראה שלא במתכוון).

תשובות

1. עניתי על נושא זה למישהו אחר בשירשור זה.אפשר להמיר צבירה של נכסי נדל"ן לנכסי מזומן בגיל 70. אין טעם לעשות זאת בגיל 40.

2.גם על זה כבר כתבתי בשרשור זה. לדעתי כל מי שאינו ש"קביעות" עלול למצוא את עצמו אוכל את מרבית הפנסיה עוד לפני הגעה לגיל פרישה בגלל פליטה מוקדמת ממקום העבודה שלו. כבר כיום מדובר רבות על הקושי במציאת עבודה לא בגיל 60 אלא בגיל 50.

למעלה