אבחנה שמעלה פרופ' ישעיהו ליבוביץ על הנפש:

אבחנה שמעלה פרופ' ישעיהו ליבוביץ על הנפש:

מעבר לבעיה הפסיכופיסית המרכזית-של איך מרגישים החלקיקים במוח
,מעלה פרופ' ישעיהו ליבוביץ בעיה אחרת.

הוא מעלה את התופעה של האני המחליט,בניגוד לטבע הדברים הפיסי בו אני אמור להיות פאסיבי ולראות דברים מתרחשים בנפשי ללא שיהיו לי נקודות בהם אני מחליט.

כי בכל מנגנון פיסיקלי דברים פשוט קורים,כנ"ל אמור להיות לגבי המוח,תהליכים מתרחשים,שמונעים על ידי חלקיקים נעים שמרכיבים את המנגנון.

הוא משווה את הדבר לעגורן שזז,לעומת זאת שיש מי שמזיז אותו-המפעיל.

שאפשר לומר העגורן זז,לעומת פלוני מזיז את העגורן.

מה דעתכם-האם יש אני שמזיז דברים,מעבר לתהליכים פיסיקליים,או
שאנחנו באשליה שאנחנו מחליטים על עצמינו,נא לנמק איך זה שאנו רואים את עצמינו מחליטים,בניגוד לאופי הפיסי של תהליכים בטבע בו אנו רואים דברים מוזזים,כולל במנגנוני המוח.

BravoMan

Active member
"הבעיה הפסיכו-פיזית" היא לא יותר מאשר ניסיון של כמה אנשים

מסכנים להרגיש מיוחדים.
&nbsp
בפועל, היא לא קיימת.
חלקיק לא מרגיש, וגם "אתה" לא באמת מרגיש.
מה שאתה מכנה "רגש", זה רק מידע שעובר לך במוח, והמידע הזה, כמו כל מידע אחר, כולל זה שגורם לך לכתוב פה, מועבר ע"י אותו חשמליים וכימיים.
&nbsp
זה הכל.
"רגש" זה רק כינוי שלנו למידע מסוים.
&nbsp
הנה, נפתרה הבעיה.

tomasth

New member
אתה או "אתה" ? רגש או "רגש" ? מה זה מרגיש באמת ?

יש שוני בין הכחשה והסבר.
&nbsp
אם אינך יודע מה הבעיה איך תפתור אותה (ותיראה שפתרת) ?
&nbsp
אני חושב ש הבעיה הפסיכו פיסית היא אוסף קרוב של כמה בעיות שונות של אנשים שונים 1 חלק מהם הם אכן מסכנים להרגיש מיוחדים באופן שונה אחד מהשני 2 יש אחרות שיש אצל כולם ושראויות התיחסות אנשים רגילים שדורשות ידע ניורולוגי רב יותר ממה שיש היום.

BravoMan

Active member
המרכאות שם בכוונה.

אני מודה שאני רחוק מלהיות מומחה ל-"בעיה הפסיכו פיזית", אבל למיטב ידיעתי זה מונח שמגיע מתחום הפילוסופיה במקרה הטוב, ומתחום הדת במקרה הרע, ואין לו כל קשר לנירולוגיה בפרט או למדע בכלל.

tomasth

New member
אז החלקיקים מוזזים או מזיזים ?

העגורן יכול להזיז לבד או להיות מוזז.
&nbsp
מה המפעיל עושה ? הוא קובע איזה מהכיוונים והאפשרויות שביכולת העגורן יתבצעו.
&nbsp
אתה יכול להרים את היד חצי מטר. אני יכול להפעיל אותך בזה שאבקש שתזיז את היד 10 סנטימטרים , או שאתה תקבע שאתה מזיז 20 סנטימטרים.
&nbsp
"שאנחנו באשליה שאנחנו מחליטים על עצמינו" אפשרי וקיים , גם האפשרות שאנחנו מחליטים על עצמינו קיימת.
בין אם מישהו/משהו אחר או אנחנו עושה את זה , איך מחליטים ?

אולי כדאי שאני אסביר יותר

אני לא בטוח שהבנתי את דבריך,לכן כדאי שאבהיר את דבריי אולי.
קודם כל החלקיקים שמרכיבים את המוח אינם מוזזים ואינם מזיזים הם פשוט זזים.

אם אתה סובר שאתה הצופה,זה המוח שלך,והמוח זה מבנה עשוי חלקיקים,והפעולות החישוביות מתרחשות בו על ידי תנועות של חלקיקים שאתה לא יוזם אותם,ובכלל על ידי פעולות מכאניסטיות שאתה לא יוזם אותם,היית אמור לראות בנפשך רק מחשבות שאינך יוזם,ואולי אפילו לראות את כל הקורה איתך נעשה ללא שליטתך,ללא שיהיו לך נקודות החלטה בנדון.

ונראה לי שהשוואת העגורן של פרופ' ליבוביץ מדברת על זה שבאחד אתה מושווה
ליושב העגורן,ומה שהיית אמור לראות כיושב על העגורן זה שהדברים מתנהלים ללא שליטתך,ואילו אנחנו רואים נקודות בהם אנו חווים שליטה של הצופה,אם כמכווני המחשבה שלנו,ואם כהרבה פעולות אחרות של נפשינו.

עוצמה סגולה, כתבת יפה.

במציאות הדברים נעשים לך, לא על ידך.
הכל פשוט קורה.
הדבר הבא יבוא תמיד.
החיים אינם מתחילים ואינם נגמרים:
הם נעים חסרי-תנועה,
נצחיים באופן ארעי.
שבת שלום!

למעלה