אתם מתייחסים לאלוהים כסבא על ענן ולכן אתם אתאיסטים.

• פותח הנושא hnc
  • פורסם בתאריך

hnc

New member
אתם מתייחסים לאלוהים כסבא על ענן ולכן אתם אתאיסטים.

גם רוב המאמינים באלוהים אף הם יחשבו אתאיסטים אם יהיה מדובר על אלוהים בצורה הילדותית שאתם מדברים עליו כסבא על ענן.
לדוגמה, עבור המקובלים אלוהים הוא פשוט הטבע כמו שמסביר כאן המקובל המפורסם ביותר כיום הרב הד"ר מיכאל לייטמן:
https://laitman.co.il/אלוקים-הטבע/
גם אצלי האמונה היא משהו קרוב לזה. אני מאמין שאלוהים הוא המציאות השלמה האינסופית והנצחית כולה שאנו עדיין לא מבינים את מרביתה ושהיא מעל כולנו. ממנה נברא העולם. מופלאה, שאין לתפוס את כולה ושמי שמודע לה בצורה מסויימת ומבין ממנה יותר מהאתאיסט או ממאמינים מזוייפים למיניהם מקבל את גמולו כמו חיזוקים או דברים הרבה יותר גדולים שבשלב הזה לא אלה ולא אלה יבינו על מה אני מדבר בכלל.

hnc

New member
לא בדיוק, כי אם כן הייתי מזכיר את המילה "פנתאיזם".

למרות שלפי הקבלה אלוהים הוא הטבע הוא עדיין אינו חומרי בלבד. הוא גם מעבר לנו ולטבע שאנו תופסים בחושנו ובמכשירים שלנו. ובנוסף וחשוב מאוד זה שלפי הקבלה ניסים קורים גם אם בגלל התפיסה שאלוהים=הטבע זה לא ניסים כמו אלה שלא תופסים את אלוהים כטבע.
ובקשר אליי ולאלוהים שהוא בשבילי המציאות כולה אז גם אני כמו בקבלה יותר קרוב כמובן לפנאנתאיזם גם אם אצלי זה לא ממש בדיוק ולא נכנס עכשיו להבדלים האלה.

hnc

New member
אגב, התפיסה שאלוהים הוא הטבע או המציאות יכולה להסביר לאתאיסט

(שהוא כבר לא בדיוק אתאיסט כאשר אלוהים הוא הטבע או המציאות...) מדוע יש רע וזה כאשר רואים שהטבע או המציאות היא מציאות של הפכים (יש פרק בשם זה של מאמר שלי שמסתובב באינטרנט) וכשם שיש חושך ואור, זכר ונקבה וכולי, יש גם טוב ורע אחרת לא היו שניהם...

קלייטון.ש

Well-known member
בפנתאיזם אלוהים הוא לא שווה לטבע החומרי

הטבע החומרי הוא התגלמות של אלוהים אבל אלוהים עדיין קיים כיישות על-טבעית. פנתאיזם אינו השקפה אתאיסטית.

hnc

New member
מי אמר שהפנתאיזם השקפה אתאיסטית?

בפנתאיזם האל והטבע אחד הם. לפיכך, הפנתאיזם למעשה דוחה את האמונה באלוהים על-טבעי.

קלייטון.ש

Well-known member
הבעיה היא בשימוש במילה "חומרי"

נכון שאלוהים הוא אחד עם הטבע, אבל לא עם הטבע ה"חומרי". כלומר הטבע החומרי - אבנים, עצים, ימים וכולי - הם אלוהים. אבל הם לא הדבר היחיד שיש בטבע. יש גם "על טבעי" במובן של "על חומרי".

hnc

New member
מה יש "על חומרי" אם כמובן במילה חומרי מתכוונים גם לאנרגיה

שהיא והחומר כידוע רק שתי צורות של אותו הדבר, של היש?
במילים אחרות, במילה "חומרי" מתכוונים להכל. לכל מה שהוא יש.
גם המילה על-טבעי מתייחסת לדברים שאנו עדיין לא קולטים ולא מבינים ואני בטוח שיש דברים רבים כאלה.
ברגע שנבין אותם נראה שגם הם טבעיים.

hnc

New member
בקשר לנשמה אני חושב שזה כבר שייך לפנאנתאיזם

hnc

New member
כן,אבל גם,היהדות ברובה בטח לא מאמינה באלוהים שהוא סבא על ענן

והסבר קצת יותר ארוך בקשר לכל כתבתי למעלה לקלייטון.

pozetiv

New member
זה לא כלכך פשוט.

מה זאת אומרת *אלוהים הוא הטבע* ? הטבע של מה ...
כשאומרים הטבע של החיה, הטבע של האדם, מתכוונים לומר איך החיה מתנהגת, מה האישיות של האדם .
כשמדברים על הטבע מדברים על האישיות , אז כשאומרים *אלוהים הוא הטבע* משהו חסר פה, זה משפט בעייתי מאוד, הטבע של מה ?
הסיבה שיש אנשים שחושבים שאלוהים הוא הטבע היא בגלל שהטבע נראה כמו מקום בחיים, נמצא שם בחוץ, בעוד שהטבע הוא האישיות של החיים, הדרך שהחיים מתקיימים, הדרך שהאדם קיים ואיך שהוא מתנהג, הטבע של החיה הוא הדרך שהחיה פועלת בתוך החיים, המציאות שאנחנו חיים בתוכה זה הטבע, להיות אחד עם הטבע, זה להיות בתוך החיים, להגיד שהטבע בחוץ זה להגיד שהטבע הוא רק אספקט של החיים בעוד שהטבע הוא החיים .
אדם לובש בגדים, חיה לא צריכה בגדים, חיה זורמת עם הטבע עם החיים לעומת זאת אדם צריך בגדים בחורף ופחות בגדים בקיץ וזה מה שצריך לשים לב אליו אדם לא מצליח להתאים את עצמו לחיים אף פעם כל הזמן צריך להיות ערני לשינויים כמו שתינוק נמצא ברחם של אימא שלו הוא מרגיש בדיוק מה שהיא מרגישה אוכל מה שהיא אוכלת ובזה יתרון האדם על החיה.
זה לא מסובך להבין את הדברים האלה אז למה לקפוץ ולנסות להבין את -*המציאות, השלמה, האינסופית, הניצחית, כולה, שאנו עדיין לא מבינים את מרביתה, ושהיא מעל כולנו. ממנה נברא העולם. המופלאה* - , בלה, בלה, בלה, בלה .

hnc

New member
אתה מתוסבך אז אתה מסבך הכל

הטבע של מה? מן הסתם בקבלה הכוונה היא לטבע של הכל. לכל.
ובקשר למציאות השלמה האינסופית וכולי, זה גדול על גדולים ממך שלא מבינים, אז אתה מסניף הגמרא הלאומי תבין?

pozetiv

New member
תלוי איך ולמי אתה מסביר מונחים אלו

בריאה זה שדבר שיוצא מתוך דבר, דוגמא: צבע לבן יוצא מתוך צבע שחור אחרי שהשחור נהיה רווי בכל הצבעים, אור יוצא מתוך החושך, אחרי הלילה יש יום, הכל בצורה מחזורית.
אלו עובדות שנחקרו פיסיקאלית וגם אתה יכול לצפות בהם ומה קשור פה סבא שבשמים ?
אין . ולא תמצא בכל ספר התורה, רעיון של גמול. לעומת זאת, יש רעיון של חקלאות, זרעת? יהיה גשם? יהיה לך אוכל - הגמול הוא המעשה .
זה כמו בדוגמא הפוכה, אחד שמתמכר לסמים, המעשה הוא הגמול ולא סבא שבשמים זה שמעניש אותו, הוא בעצמו מעניש את עצמו .

למעלה