שאלת הרצון החופשי.

pozetiv

New member
שאלת הרצון החופשי.

בכל החלטה אין לאדם מיליון אפשרויות לבחור בניהם יש בערך ארבע או חמש
ומתוכן בוחר אחת בעוד ששאר האפשרויות נפסלות .
אם נניח מצב שבו נשללת היכולת להבחין בשאר האפשרויות
אזי באמת ניתן יהיה לומר שאין רצון חופשי .

הסיבה לכך שנראה שאין רצון חופשי היא שמעבר לידיעה ולבחירה
לא נלקחת בחשבון הפרספקטיבה של האדם שהיא שונה מאדם לאדם
והיא בעצמה משתנית לפי אישיות האדם ולפי הנסיבות .

מכאן ההוכחה ששאלת הרצון החופשי מלכתחילה מחייבת תשובה שלילית
משום שהיא מסתירה את שאר האפשרויות
ולמעשה בעצמה שוללת רצון חופשי .

קלייטון.ש

Well-known member
יותר נכון לדבר על *בחירה* חופשית

כאשר יש לפחות שתי אפשרויות, השאלה אם הבחירה ביניהן מתבצעת ע"י הבוחר באופן חופשי. ואז צריך להגדיר מה זאת אומרת "חופשי".
כשמדברים על "רצון" צריך לזכור שתמיד יש שתי אפשרויות: אפשר לבחור כן לרצות ואפשר לבחור שלא לרצות. אם מישהו מאיים עליך עם אקדח ודורש ממך לתת לו את הכסף, במה שנוגע לרצון יש לך תמיד שתי אפשרויות: אתה יכול לתת לו את הכסף כי אתה כן רוצה, ואתה יכול לתת למרות שאתה לא רוצה. לתת אין לך ברירה (יש אמנם ברירה כי כמו שאבא שלי היה אומר, תמיד אפשר לבחור במוות, אבל נניח לזה כרגע) אבל יש לך ברירה כן לרצות או לא לרצות.

pozetiv

New member
מה זאת אומרת *לבחור לא לרצות* .

הדוגמא שנתת נקראת לחיות בנדמה לי .
אם מישהו שודד אותך לא סתם הגעת לסיטואציה הזאת ואתה לא יכול להתחמק מהמציאות שאתה יצרת . כן, אתה . תבין, באיזשהו שלב כל אדם חייב לצאת מהמחשבות התיאורטיות שמסתובבות לו בראש ולחיות במציאות .

pozetiv

New member
ויקטימולוגיה

ויקטימולוגיה ממילה victim

Victimology (בשבילך זה בסה"כ קינוח )

pozetiv

New member
כל אחד מקבל מה שמגיע לו

אם אתה רואה אדם על כיסא גלגלים, זה לא סתם, הוא הלך להזיק למישהו עכשיו נראה אותו מזיק .
מה חשבת החיים זה בדיחה או חידודי לשון ???
ענף הקרימינולוגיה שייך למדעי החברה זה אומר שעשו מחקר ומצאו קשר בין עבריין לקורבן אחריותו ותרומתו .

נו, ו....?

לשאלת הרצון החופשי - כשאחד בא בגישה של
* אתה יכול לתת לו את הכסף כי אתה כן רוצה,
ואתה יכול לתת למרות שאתה לא רוצה. לתת*
זה רק בגלל שהוא חושב שאין לו רצון חופשי כמו אישה מוכה .

האמת מרה.
אבל, הפירות שלה מתוקים.

ואם אתה רואה אדם שנולד עם תסמונת דאון? גם זה מגיע לו?

ומה עם תינוקות שמתים בלידה?

לא שאני אומר שכל הקורבנות הם תמימים - אלא שבהחלט יש גם קורבנות תמימים.

pozetiv

New member
פתאום נהיה לי דז'ה וו-

לשרשור הזה ואז נהיה לי דז'ה וו -לשרשור הזה .
אבל בגלל ששם השאלה הייתה מי האחראי ובגלל שהלוגיקה שלך ממש פרפקט
אני בטוח שהבנת שבמקרה הזה הקורבן הוא ההורים ולא התינוקות
וההורים כקורבן לא כלכך תמימים, כולם יודעים למה יש לידות לא תקינות, למה נולד אדם עם תסמונת דאון
ובכל זאת, יש אנשים חושבים שהם יותר חכמים מהרופאים, ולא מקשיבים למה שיש לרופאים לומר.
אף אחד לא מחייב אישה ללדת בגיל מבוגר ואפילו לעשות טיפולי פוריות ו /או בכלל. יותר טוב שתגדל כלב. .

pozetiv

New member
על מה אתה מבסס את הביטחון באמונה הזאת שלך ?

כי אמרו לך משהו אחר ?
כי אתה יותר חכם ולא מדבר שטויות ?
כי אתה חי בכוכב אחר ?
כי במקום להגיב לגופו של עניין אתה מגיב לגופו של אדם ?
כי נגמרו לך המילים ואתה מרגיש לחוץ בפינה ?

נו , ו.

דייהטסו

New member
זה כואב

כאב לילד עם צרכים מיוחדים (אוטיסט אומנם ולא עם תסמונת דאון) הדברים שלך מאוד מעליבים וכואבים. אף אחד לא מזמן לו ילדים עם צרכים מיוחדים. הגישה שלך אפילו לא קשורה לדת - סתם חוסר רגישות שגובל ברוע לב.

pozetiv

New member
למה אתה נותן לדברים כאלה להפריע לך ?

במיוחד כשאתה יודע שהדברים לא מופנים אלייך .

כפי שהבנת אני לא רואה מקריות במפגש בין בני אדם, מי שיש לו צורך מיוחד מגיע לאדם מיוחד שמסוגל לטפל בו .
על זה בדיוק נסוב הדיון, על רצון חופשי, שום דבר לא נפל עלייך במקרה או כעונש משמיים, יש תבונה שמכוונת את הדברים, לטובת כל הצדדים תחשוב על זה לבד, בשקט, בלי הפרעות ותראה שזה נכון, בלי שום קשר לדת .

hnc

New member
אי-אפשר לא להגיב לשטויות שלך .

שמע פוזיטיב,המצב שלך הולך ומחמיר יותר ויותר.
מה זה "יש תבונה שמכוונת את הדברים"?
איזה דברים? גם של תינוק שנולד מעוות ועקום וצריך לסבול כל החיים שלו, ולא רק הוא אלא גם הוריו המיסכנים?
תגיד לי, איזה מין אלוהים זה שמכוון את הדברים בצורה כזאת מרושעת? זה האלוהים הרחמן והחנון שלנו?
עכשיו בטוח תגיד שהתינוק משלם על גילגול קודם נכון?
לזה שני דברים, למה שאלוהים רחמן וחנון לא יעניש את התינוק בגלגול הקודם כאדם בוגר שיכול להבין שהוא נענש על דברים רעים שעשה ולא כתינוק שלא מבין למה הוא סובל? ודבר שני, מה עשו הוריו שגם הם צריכים לסבול בגלל מה שעובר על תינוקם?

hnc

New member
ידידי פוזיטיב,המצב שלך החמיר.עברת מהסנפה להזרקת דפי גמרא?

אתה מדבר שטויות בכמויות ואתה אפילו חושב שאלה דברי חוכמה נכון?
אתה אומר שאם מישהו שודד אותך אז זאת מציאות שאתה יצרת אה?
וואו !
בוא נראה אומר את השטות הזאת אם יקרה לך (ואני לא מאחל לך זאת) שאתה סתם עובר ברחוב בחושך ואיזה נרקומן שבדיוק תפס "קריז" החליט לשדוד אותך ומכסח לך את הצורה כדי לקנות איזו מנה שתרגיע אותו...

pozetiv

New member
סתם, אחי, קטעים, הכל בכיף .

זה רק בשביל להעביר את הזמן בכיף, לקשקש שטויות .
תראה,
אם יש חושך ברחוב צריך להתקשר למוקד עירוני 106 שישלחו באופן מיידי חשמלאי שיתקן את המנורה .
ואם אתה יודע שהוא נרקומן כי אמרת *ואיזה נרקומן * ולא *ואיזה נינג'ה*. למה שלא תדאג שמישהו יטפל בו
שישלחו אותו לגמילה או משהו כזה.
ובטח גם הוא גר בתנאים עלובים למה שהעיריה לא תשלח אותו לאיזה הוסטל. הוא מסכן. אף אחד לא דואג לו .
למה שאתה לא תעשה את זה ?

פiזי TV

New member
הדברים שאתה כותב לא מציאותיים

כמה פעמים ראית מנורת רחוב שאינה פועלת והתקשרת מיד למוקד העירוני שיבואו לתקן אותה? כמה פעמיים עברת ליד חסר בית או מקבץ נדבות ודאגת שמישהו יטפל בו? כמה פעמים אתה אישית עשית את כל הדברים האלה?

פiזי TV

New member
קראתי, ולא ראיתי שם תשובה

כתבת: "אם יש חושך ברחוב צריך להתקשר למוקד עירוני 106 שישלחו באופן מיידי חשמלאי שיתקן את המנורה. ואם אתה יודע שהוא נרקומן כי אמרת *ואיזה נרקומן* ולא *ואיזה נינג'ה*. למה שלא תדאג שמישהו יטפל בו שישלחו אותו לגמילה או משהו כזה. ובטח גם הוא גר בתנאים עלובים למה שהעיריה לא תשלח אותו לאיזה הוסטל. הוא מסכן. אף אחד לא דואג לו. למה שאתה לא תעשה את זה?"

אז שוב אשאל: כמה פעמים אתה באופן אישי התקשרת למוקד העירוני כשראית מנורת רחוב שלא פועלת בלילה? כמה פעמים אתה אישית דאגת לאנשים מסכנים ומקבצי נדבות שנתקלת בהם ברחוב?

אשמח אם תענה כאן בלי להפנות אותי לשרשורים אחרים.

למעלה