בחירות 2019 מתקרבות...

בחירות 2019 מתקרבות...

סגן שר הבריאות ליצמן יוזם איחוד של המפלגות החרדיות (אך מוסיף תנאים שיהפכו את האיחוד הזה לבלתי אפשרי, כנראה).
חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי תומכת במדינת הלכה (היועצים מכחישים, כמובן).
ראש הממשלה בנימין נהנתניהו עומד, ככל הנראה, להיות מואשם לפחות באחד מהתיקים הפתוחים שעומדים כנגדו, ולא ברור אם יש מישהו בפוליטיקה הישראלית שמסוגל להחליף אותו כראש ממשלה.
שר ההדתה נפתלי בנט ושרת המשפטים שקד פרשו מהבית היהודי והקימו מפלגה חדשה (הימין החדש), כנראה מתוך מחשבה ששינוי האדרת יגרום לציבור להאמין שהשתנתה גם הגברת.
אבי גבאי תקע לציפי לבני סכין בגב ופירק את המחנה הציוני.
על מפלגות השמאל לא נראה שיש בכלל טעם לדבר - דומה שמלבד מר"צ בראשות תמר זנדברג והמפלגות הערביות (אגב, הרשימה המאוחדת ככל הנראה מתפרקת) אין ממש עוד מפלגות שמאל בישראל.
בני גנץ, כמו (כמעט) כל רמטכ"ל יוצא, נכנס גם הוא לפוליטיקה והקים מפלגה חדשה - חוסן ישראל. על פי בקשת רישום המפלגה ברשם המפלגות מטרות המפלגה הן המשך ביסוס וחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לאור החזון הציוני כפי שבא לידי ביטוי במגילת העצמאות תוך קביעת ושינוי סדר העדיפויות הלאומי בנושאים הבאים: חינוך, פיתוח תשתיות לאומיות, חקלאות, חוק משפט וביטחון פנים, מדיניות רווחה, שלום וביטחון.

למישהו יש מושג למי הוא בכלל רוצה להצביע?

BravoMan

Active member
תודה על הסקירה!

שעמתי על חלק מהדברים בקצרה בחדשות, אבל לא יצא לי להתעמק באף אחד מהם.
&nbsp
באופן אישי, התוכנית שלי לא השתנת: הצבעתי מחנ"צ פעם שעברה, ואני הולך להצביע עבודה הפעם.
מצער אותי שהם התפרקו, אבל אין לי מה לעשות בנידון.
&nbsp
המפלגה שהייתי רוצה להצביע לה היא דווקא הליכוד, אבל זה לא יקרה כל עוד נתניהו עומד בראשה.
יש או אין מי שיחליף אותו, אני לא מוכן לסבול אותו הלאה כראש ממשלה.
&nbsp
נראה כי הוא הורס את המדינה כמו שמבשלים צפרדע - מעלים את החום לאט לאט, כך שהצפרדע לא שמה לב ולא קופצת מהסיר.
&nbsp
שחרור מחבלים ללא תמורה פה, 20 מליון פיצוי למשפחות מחבלים שם, פינויי התנחלויות מידי פעם, סירוב לפנות מאחז ערבי לא חוקי גם לאחר אישור בג"צ (ועוד מאשימים את בג"צ) בהיותו שמאלני, הבלגה על 500 טילים, והרשימה עוד ארוכה.
&nbsp
כל צעד כשלעצמו אינו גדול, והנזק למדינה לא מיידי בד"כ, אבל זה מצטבר, ומצטבר, ונמאס לי!
&nbsp
בכנות, אני חושב שמה שקורה עכשיו במערכת הפוליטית מדגים בדיוק למה צריך להעלות את אחוז החסימה ל-30%:
הפוליטיקאים כאן לא מסוגלים להקים מפלגות יציבות, ובגלל שהמערכת מאפשרת לריבוי שברי מפלגות להיכנס לכנסת, אי אפשר גם לבנות ממשלה יציבה.
&nbsp
בלי קואליציה נורמלית אי אפשר להעביר חוקים - לראיה, בקדנציה האחרונה עברו בעיקר חוקים פופוליסטים דפוקים כגון חוק המרכולים, אבל דברים קצת יותר חשובים, נכשלו.
&nbsp
במקום למנות אנשים ראויים לתפקידי שר שיוכלו לעשות את התפקיד, משתמשים בתיקים כקלפי מיקוח, ואפילו יוצרים קומבינות שוברות מערכת כמו מתן סמכויות שר לסגן שר.
&nbsp
אני אומר - די!
צריך לעבור פה לשיטה האמריקאית.
&nbsp
אולי היא אפשרה לטראמפ להיבחר, אבל לפחות מדובר במדינה שנהנית מעשורים של יציבות שלטונית, ואני לא זוכר מתי פעם אחרונה הבחירות שם הוקדמו.
&nbsp
למרות המחלוקת לגביו והציפיות שיודח, טראמפ כבר עבר יותר מחצי קדנציה, ולא נראה שימנעו ממנו לסיים אותה בשלום.
אולי הוא אפילו יזכה לעוד אחת

galgal761

New member
לפי תוצאות הבחירות הקודמות ולפי הסקרים הנעשים כיום,

אם יעלו את אחוז החסימה כפי שאתה רוצה אז אף אחד לא יעבור אותו.
גם אם יעלו את האחוז הזה רק ל-20% או אפילו רק ל-15% (כפי שכבר כתבת פעם) אז רק מפלגת הליכוד תעבור אותו. כלומר הכנסת תהיה מורכבת ממפלגה אחת בת 120 מנדטים.
מצב זה איננו דמוקרטיה. אומנם אני לא בעד או נגד דמוקרטיה (כי בעיני כל משטר של בני-אדם הוא משטר גרוע (המשטר הטוב היחידי זו מלכות אלוהים)) אבל נראה שאתם כן בעד דמוקרטיה.

גם אם אחוז החסימה ישאר כמו שהוא (3.25% שזה כמעט 4 מנדטים) יכולה להתרחש תופעה שבה יהיו יותר קולות לימין ולדתיים אבל השמאל יקבל יותר מנדטים. על פי הסקרים יש כמה מפלגות בימין ובדתיים שהם על סף אחוז החסימה או מתחתיו. לאותן מפלגות יש קולות בסך כולל של 15 מנדטים. לעומת זאת יש רק מפלגה אחת בשמאל (לא כולל המפלגות הערביות) שנמצאת על סף אחוז החסימה.

(בגלל הפיצול הגדול החרדים צפויים לאבד את מחצית המנדטים שלהם).

BravoMan

Active member
נראה שאתה לא רק מתנגד לכל משטר בני אדם

אתה גם לא מבין כלום במשטרים אנושיים...
&nbsp
דמוקרטיה אל אומרת דבר על מספר מפלגות.
גם מפלגה אחת בכנסת זה דמוקרטי, כל עוד היא נבחרה בהליך דמוקרטי.
&nbsp
ואתה גם תועה שאף מפלגה לא תעבור 30% חסימה חוץ מאחת.
&nbsp
מה שיקרה, בפועל, זה מה שקרה עם כל המפלגות הערביות פעם אחרונה שהעלו את אחוז החסימה:
מפלגות יתאחדו.
&nbsp
נכון, בסוף יהיו פה רק 2 או 3 מפלגות, כמו שיש בארה"ב ובמדינות אירופה (שאף אחד לא מאשים אותן בהיותן לא דמוקרטיות), אבל זה דווקא דבר טוב!
זה שלכל אחד יש מפלגה משלו זה לא עדות לדמוקרטיה, זה רק בלגן שלטוני גדול.
&nbsp
ובתור אחד שתומך בדיקטטורה האולטימטיבית, כזו שאפילו שולטת במחשבות של בני אדם ("מלכות אלוהים"), אתה דווקא אמור להבין את היתרונות שבריכוזיות שלטונית

galgal761

New member
לי נראה שאתה לא יודע מה זו דמוקרטיה.

אומנם בדמוקרטיה יכולה להיות מפלגה אחת אבל לא יתכן שמפלגה שמקבלת 25% מהקולות תקבל 100% מהמנדטים.
בכל אופן לא איכפת לי איזו צורת שלטון תהיה כאן. ממילא כל צורת שלטון של האדם - גרועה.
גם הטענה שלך שהמפלגות יתאחדו - איננה מבוססת. יתכן שיתאחדו ויתכן שלא. המפלגות לא תמיד פועלות בהיגיון ואינך יודע איך יתנהגו במצב הזה

BravoMan

Active member
אתה כנראה לא קורא חדשות...

חודשיים לבחירות ויש איחודי מפלגות מימין ומשמאל (תרתי משמע).
&nbsp
ולגבי מנדטים - זה חלק משיטת הממשל הישראלית שלא קשור כהוא זה לדמוקרטיה.
כמו שכמות חברי כנסת בכללותה לא קשורה לדמוקרטיה.

nightjar

New member
אתה יכול לתת דוגמא למדינה עם מלכות אלוהים?

איך אתה יודע שהיא כל כך מוצלחת?

nightjar

New member
אבל זה לא שלטון של אלוהים

יש להם שליט בשר ודם שאחראי לחוקים ולביצוע. במלכות שמיים אין צורך בשליט נוסף..

BravoMan

Active member
תרם פגשתי באל שיכול לוותר על ניציגים בשר ודם, ואתה?

dude101

New member
אתה מאוכזב שנתניהו לא מספיק ימני, ולכן תצביע לעבודה?

אפשר לקבל הסבר להיגיון מאחורי הדברים?
&nbsp
אחוז החסימה גבוה מספיק גם ככה, ולהעלות אותו ל-30% רק יצור איחודי מפלגות שנבנו לצורך הבחירות, ויכולות להתפרק בכל דקה וכך לאיים על יציבות הקואליציה.
כדי שלהעלאת אחוז החסימה תהיה השפעה, יהיה צורך בשינוי שיטת המשטר בישראל בסדר גודל דומה למה שקרה אחרי התרגיל המסריח של פרס.
לאמץ את שיטת הבחירות בארה"ב זאת בכלל הצעה מרחיקת לכת, וקצת הזויה (בעיקר בגלל כל הבעיות בשיטת הבחירות של ארה"ב, שיוחמרו לאור המאפיינים של ישראל).

BravoMan

Active member
ההגיון פשוט:

אני מצביע נגד מי שאיני רוצה שיהיה בשלטון, היות אין לי אפשרות להצביע בעד מישהו שאני רוצה שכן.

לפי תגובתך כאן אתה תומך בשיטה. או שפספסתי משהו?

dude101

New member
אה, עכשיו הכל ברור

אתה לא רוצה שהליכוד יהיו בשלטון כי הם יותר מדי שמאלנים, אז אתה מצביע עבור העובדה. תודה על ההבהרה.

התשובה הרציונלית: פחות חשוב למי להצביע, העיקר שתצביעו

המלכודת הלא-רציונלית: מכיוון שיש מחסור קשה במועמדים אטרקטיבים יש פיתוי שלא להצביע, ואז הקול שלכם הולך לאיבוד, מול כל אותם ציבורים שמצביעים כמו רובוטים (לא בטוח שהם אוהבים את מי שהם מצביעים לו יותר ממכם, אבל להם יש משמעת).

לא משנה כמה גרועים המועמדים שאתם שוקלים להצביע בעדם, הם עדיין הרבה פחות גרועים מכמה כאלו שבטוח לא תצביעו בעדם. לכן פחות חשוב למי תצביעו, העיקר שתצביעו למישהו סביר. גם חשוב: מישהו שלפי הסקרים בטוח עובר את אחוז החסימה. לבזבז את הקול שלכם על מישהו שלא עובר זה לא-רציונלי כמו לא להצביע בכלל.

אם זה עוזר למוטיבציה שלכם להגיע עד הקלפי ולהצביע, אתם יכולים לדמיין בראש שאתם מצביעים נגד מי שבטוח לא תצביעו בעדו. זה אכן כך.

בשתי מערכות הבחירות האחרונות התלבטתי עד השניה האחרונה, ובסוף זרקתי פתק כזה ולא אחר יותר מסיבות רגשיות מאשר רציונליות. אבל ידעתי כל הזמן שזה לא כל כך משנה, כי האפשרויות שביניהן התלבטתי היו רציונליות, והעיקר: בסוף הצבעתי.

לרציונלים מתקדמים: תרשמו למפלגה שיש לה פריימריז שהכי נוח לכם להשתתף בהם, תשלמו כמה עשרות שקלים דמי חבר, ותצביעו בפריימריז. לבחירות הנוכחיות זה כבר לא רלוונטי אבל לבחירות שאחרי זה כן. מידת ההשפעה שלכם כמצביעי פריימריז גדולה בהרבה ממידת ההשפעה שלכם בבחירות הכלליות.

dude101

New member

אני אפילו זוכר שבבחירות הקודמות (או אלו שלפניהן) נתקלתי באתר בו אנשים יכולים לבחור *נגד* איזו מפלגה הם רוצים להבציע, והאתר הגריל באקראי מפלגה מהמפלגות שנותרו.
(מן הסתם אין צורך באתר. אפשר באותה מידה של הצלחה לזרוק מטבע או לעשות אן-דן-דינו)

pozetiv

New member
שום דבר לא השתנה

גוש הימין היה ונשאר חזק לפי אחוזי ההצבעה בבחירות 2013 2015 ישנה ירידה במוטיבציה להצביע לכן כל אירוע חדשותי פוליטי נועד להעיר את המצביעים הרדומים, בסיכומו של דבר רק המצביעים המאורגנים- קרי, החרדים יזכו בכל הקופה אבל הפעם זה יהיה שונה מאחר ואיבדו את היכולת שלהם לספק למצביעים שלהם כלכלה לאחר חקיקת חוק המזומן .
כל אחד יצביע במה שהוא מאמין והתוצאה הסופית תקבע מהי תמונה המציאות היומיומית שתהיה מה שבטוח זה שיהיה יותר טוב.

galgal761

New member
יתכן שזה כן ישתנה:

לפי הסקרים רק מפלגה חרדית אחת יהדות התורה עוברת את אחוז החסימה והיא תקבל 6 מנדטים.
הימין והדתיים יאבדו 7 - 15 מנדטים בגלל מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה.
השמאל יאבד בין 0 - 4 מנדטים בגלל אותה סיבה.
המפלגות הערביות יאבדן בין 0 - 4 מנדטים בגלל אותה סיבה.

במצב הזה יתכן שהשמאל יוכל להרכיב ממשלה אם המפלגות הערביות יתמכו בו או אפילן יהיו נאטרליים (כלומר לא יצביעו בעד או נגד הממשלה). יתכן שאפילו השמאל יוכל להרכיב ממשלה אפילו אם המפלגות הערביות יצביעו נגדו (אם כחלון ואורלי לוי יצטרפו אילו).
מצג שני יש גם אפשרות שהימין יוכל להרכיב ממשלה ללא החרדים.

dude101

New member
דווקא כל מה שהולך בפוליטיקה מקל עלי את הבחירה

אם בבחירות קודמות התלבטתי בין כמה מפלגות, עכשיו שהורדתי את כל המפלגות שאני שולל על הסף, נותרת בדיוק מפלגה אחת.

דייהטסו

New member
אני די עקבי בהצבעה

אצביע מרצ כמעט כמעט בכל הבחירות הקודמות. הדרך שלהם קרובה לדרך שלי ברוב התחומים, וגם אם אני לא מת על היושבת-ראש הנוכחית (והצבעתי למועמד אחר בפריימריז), הדרך היא שקובעת. אף פעם לא הבנתי איך אנשים בוגרים מצביעים שוב ושוב למפלגות אופנה, נופלים ועושים את זה שוב.

למעלה